Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Salka rozkminki nad zabudową L4H3
Autor Wiadomość
salek 
zaawansowany


Twój sprzęt: Globe Traveller Voyager X
Nazwa załogi: Salki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Cze 2013
Piwa: 20/22
Skąd: Beskidy
  Wysłany: 2017-08-16, 14:13   Salka rozkminki nad zabudową L4H3

No więc tak jak pisałem w temacie powitalnym, rozmyślam (rozmyślamy - żona niby też rozmyśla, ale ja dużo bardziej i generalnie "ona zostawia to mi" - żeby było wiadomo do kogo mieć pretensje) nad zabudową dostawczaka dla naszej małej rodzinki. Projekt ma uwzględniać miejsce jezdne i noclegowe dla zestawu 2+2, dzieci na razie małe (1+3 lata), ale młodnieć i maleć nie będą...

Mój wybór bazy idzie w stronę L4H3 na Ducato (paka 4,07 długości, całkowita długość 6,36) lub innym z trojaczków... żonie podoba się Iveco Daily Maxi (paka prawie 4,7m długości, całkowita długość 7,13)... ja jednak sądzę, że spokojnie damy radę w Ducato.

1. Spanie: Ja to widzę w układzie: z tyłu 2 wąskie łóżka piętrowo - żeby je zmieścić za zabudową nadkoli, powinno się udać, że będą miały ok. 95 cm szerokości, a to już chyba nawet dla starszych dzieci będzie ok.

2. Toaleta i prysznic: warunek konieczny, że musi być osobno, jak u Toscanera. Tutaj nie mam argumentów przeciw żonie - jak jej powiem, że się nie zmieści, to się uprze na Iveco ;)

3. Kuchnia standardowa niewielka, pewnie przy przesuwnych drzwiach z podnoszonym z boku kawałkiem blatu roboczego, lodóweczka chyba kompresorowa, może by się gdzieś dało wcisnąć małą zmywarkę? ;) – żonie się marzy, ale to już nie warunek konieczny.

4. Przednie fotele oczywiście obracane

5. Tylne fotele (2 rząd foteli) dla dzieci 2 – wygodne jakieś, profilowane, idealne byłyby z isofixem bo foteliki mamy na isofixy tylko, ale to nie problem – można tanio kupić inne foteliki. Ale wygodne muszą być (na przyszłość) jak dzieci urosną. Musi to być jeszcze fajnie jakoś przemyślane, żeby na noc w tym miejscu udało się rozłożyć jakieś łóżko typu 185x130 dla mnie i żony. Widziałem takie rozwiązanie u Knausa. Chciałbym jakoś też wymyślić możliwość podnoszenia na dzień łóżka do sufitu (H3 powinno dać taką możliwość...)

Tutaj link do Knausa: https://www.knaus.com/en-...dard-equipment/

6. Ogrzewanie: podoba mi się rozwiązanie u Toscanera, podłogówka i całość z weba sto mokrego, podłączonego do baku samochodu. Tutaj liczę też na sugestie, bo nie wzbraniam się przed gazem – zamierzamy jeździć w 90% w cywilizowane miejsca i raczej będzie możliwość wymiany butli – która i tak musi być też do gotowania. Liczę na idealne rozwiązanie. Może po prostu jakaś Truma Combi ?

7. Ogrzewanie wody - ? – to chyba dużo będzie zależało od tego jakie wybierzemy ogrzewanie środka? Czy nie? A może da się to jakoś „zdualizować”, czyli grzeję wszystko gazem, a jak braknie to webasto ? Ale czy znowu nie za dużo tego wszystkiego?

8. Woda: fajnie by było mieć zbiornik ok. 100-120L na czystą i z 80-100 na brudną ? Do przemyślenia.

9. Prąd: solary na dach, akumulatory (2 lub 3 w zabudowie po 150-200Ah – fajny widziałem patent na forum – akumulatory chowane pod siedzeniami obrotowymi z przodu), idealna była by klimatyzacja w dachu „stacjonarna” z okienkiem (Dometic) – ale nie wiem jak ona ma z prądożernością – zawsze można ją uruchamiać tylko po podpięciu do słupka… ale dobrze żeby była.

10. Środek (inne): przy drugim rzędzie siedzeń i stoliku, gniazdka ładowania USB i 230V do laptopa, przy łóżkach gdzieś tak samo, gdzie się da szafeczki wszelakie – bo przy naszych wymaganiach (prysznic osobny i zmywarka i 4 miejsca spania) to może braknąć miejsca na bagaże, więc trzeba to jakoś gdzieś poupychać.

11. Na zewnątrz: schodek wysuwany, markiza 4m (a może 5? ;) ), z tyłu bagażnik koniecznie na 4 rowery, wiadomo – wyprowadzalnik kota, gniazdo na 230 do słupka, spusty wody, napełnianie wody – co jeszcze?

12. O czym zapomniałem?


Generalnie nie mam jeszcze pewności, czy będę podejmować się budowy samodzielnie, czy po ustaleniach być może zlecę to jakiejś firmie (bardzo podoba mi się robota Frólika) - to jest kwestia do przemyślenia. Budżet na razie mam elastyczny, a temat to i tak raczej na rok 2018 lub 2019. Niemniej jednak chcę się do tego dobrze przygotować.


Liczę na żywą dyskusję, porady od doświadczonych i nie tylko ;)

Na chwilę obecną moje rozkminki zwizualizowane wyglądają mniej więcej tak jak poniżej. Czerwoną przerywaną linią zaznaczyłem zabudowę nadkoli tylnej osi... i tu mam problem - o ile tam gdzie szafa i lodówka da się po prostu całość podnieść i zrobić przy ziemi jakiś schowek, o tyle w wc może się to nie udać (bo jak zrobić w nadkolu dostęp do kota? - chyba niewykonalne) - ma ktoś jakiś pomysł?

Na początek to tyle :)

L4H3 - na dzien.jpg
L4H3 - w dzień
Plik ściągnięto 192 raz(y) 43 KB

L4H3 - na noc.jpg
L4H3 - na noc
Plik ściągnięto 137 raz(y) 43,92 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
tom-cio 
weteran


Twój sprzęt: samoróbka kamper na blaszaczku
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 07 Sty 2014
Piwa: 68/144
Skąd: Bytom
Wysłany: 2017-08-16, 17:12   

Wc Ci nie qejdzie,przez nadkole nie wyciagniesz kasety,polecam tez zaopatrzyc sie w ymiary,gdzie sa wregi konstrukcyjne auta ,tam sie nie da otworu na zewnatrz,najprosciejmwc zamienic z brodzikiem miejscami,ale brodzik bedzie musial byc dedykowany z obudowa nadkola
_________________
moja budowa http://www.camperteam.pl/...hlight=bud%BFet
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
salek 
zaawansowany


Twój sprzęt: Globe Traveller Voyager X
Nazwa załogi: Salki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Cze 2013
Piwa: 20/22
Skąd: Beskidy
Wysłany: 2017-08-16, 17:38   

tom-cio napisał/a:
Wc Ci nie qejdzie,przez nadkole nie wyciagniesz kasety,polecam tez zaopatrzyc sie w ymiary,gdzie sa wregi konstrukcyjne auta ,tam sie nie da otworu na zewnatrz,najprosciejmwc zamienic z brodzikiem miejscami,ale brodzik bedzie musial byc dedykowany z obudowa nadkola


No właśnie to jest na razie koncepcja "na papierze" - wiem, że w rzeczywistości nie będzie to takie proste. Nie mam możliwości zmierzyć nigdzie dokładnie tej paki - to co jest to wziąłem po prostu rzut z googli.

Zamiana WC z prysznicem chyba będzie najprostszym rozwiązaniem - tylko jak zrobić ten brodzik "dedykowany" - z żelkotu jakiegoś? To chyba by musiało być robione coś a'la skorupy jachtów? Czy się mylę?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Flag
weteran


Twój sprzęt: Transit jumbo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lis 2016
Piwa: 33/10
Wysłany: 2017-08-16, 20:47   

AD 6 - przemysl zbiornik LPG pod autem, wygoda i oszczędność miejsca
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 212/477
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2017-08-16, 21:23   

Prysznic na podłodze 70x70 na wys 170cm 55x70.
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
sławek w. 
stary wyga


Twój sprzęt: Fiat Ducato III
Nazwa załogi: Sławek W
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Piwa: 10/1
Skąd: Łódź
Wysłany: 2017-08-16, 21:54   

Na takim Ducato o jakim Ty myślisz zbudowałem swojego kamperka.
Natrysk i wc osobno - to był jeden z priorytetów, więc można - fakt, że szału wymiarowego nie ma ale jest. Akumulatory 2x100Ah pod fotelem kierowcy mieszczą się na styk, fotele obracane jak najbardziej. Pomyśl jak już wcześniej pisał Flag o lpg pod samochodem.
Byłem/widziałem robotę Frólika- klasa sama w sobie ale jeżeli na 2018r. to musisz się śpieszyć. :ok
Jeżeli przyjedziesz do Nadarzyna w październiku zapraszam do obejrzenia :bigok
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rakro1 
weteran

Twój sprzęt: Dethleffs Trend I 7057
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 22 Sty 2012
Piwa: 194/154
Skąd: Dębica
Wysłany: 2017-08-16, 22:02   

Witaj.Od razu widać,że poczytałeś dużo i wiesz czego potrzebujesz.Nie wyczuwam też dużych barier finansowych.Ale czy dasz radę sam zrobić to porządnie?Tak abyście mieli radość z auta?? Budowanie jest cudowne dla wielu z nas ale każdy marzy o kolejnym aucie i wie jakich błędów nie chce powtórzyć a co można poprawić.Budowanie dla majsterkowiczów i wtedy to niemal cel sam w sobie.Tak jest u mnie na pewno.Ale może lepiej znaleźć coś gotowego? Nowe lub używane? Jest w czym wybierać a mając czas można to nieźle zrealizować.I nawet w tym można by spróbować poszukać pomocy na CT.Są tu eksperci chętni do pomocy przy kupowaniu auta.NIE ZNIECHĘCAM CIĘ !!!!! Pomysł świetny i próbuję podpowiedzieć inny wariant jego realizacji.Powodzenia !!!!!!! ...a czas poświęcony na budową auta lepiej spędzić z żoną i dziećmi.Chyba.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
silny 
Kombatant
czlonek KBP

Twój sprzęt: był Jumper slideout , Hymerb524 , jest PILOTE
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 07 Wrz 2011
Piwa: 51/50
Skąd: PSL z nad Warty
Wysłany: 2017-08-17, 05:16   

Wody jak najwięcej bo latanie ze zbiornikami ciebie czeka. Szara pół biedy ale biaałej nigdy za wiele .

Spanie rozkładane to codzienna walka ale jeśli na busie to wyboru nie masz.
_________________
----------------------------------------------------------

gazuuuu , muszę się pośpieszyć żeby mieć więcej czasu na dalszy pośpiech........

--------------------------------------------------------
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mrsulki 
weteran
w średnim wieku


Twój sprzęt: Bezdomni
Nazwa załogi: SULAKI
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Gru 2007
Piwa: 44/22
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-08-17, 05:18   

To ja zacznę od podstawy tej koncepcji. Tak mały kamper dla załogi 2+2 to moim zdaniem błąd. Napracujesz się, kasy utopisz nie do odzyskania przy sprzedaży a po sezonie stwierdzisz że ze względu na ciasnotę trzeba zmienić na większy. W przeciwieństwie do przyczepy kempingowej wykorzystywanej raczej stacjonarnie gdzie całe życie toczy się pod przedsionkiem, w kamperze jako że z założenia ma być mobilny wszystko dzieje się w środku a markiza tylko w celach rekreacyjnych a nie bytowych. Przemyśl to bo taki blaszak daje komfort załodze 1+1.
_________________
Radek
Ignavis semper feriae sunt...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
salek 
zaawansowany


Twój sprzęt: Globe Traveller Voyager X
Nazwa załogi: Salki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Cze 2013
Piwa: 20/22
Skąd: Beskidy
Wysłany: 2017-08-17, 06:38   

Flag napisał/a:
AD 6 - przemysl zbiornik LPG pod autem, wygoda i oszczędność miejsca


Zgadzam się - to dobra opcja

sławek w. napisał/a:
Byłem/widziałem robotę Frólika- klasa sama w sobie ale jeżeli na 2018r. to musisz się śpieszyć.


Ja muszę się wybrać koniecznie w tym roku - to trochę wyprawa spod Cieszyna, ale dam radę ;) A co do roku - to może się wbiję na 2019 ;)

sławek w. napisał/a:
Jeżeli przyjedziesz do Nadarzyna w październiku zapraszam do obejrzenia


Planujemy z żoną być 21.10 ! :)

rakro1 napisał/a:
Ale czy dasz radę sam zrobić to porządnie?Tak abyście mieli radość z auta??


Samemu na pewno nie. Jeśli miałbym zaczynać to tylko przy pomocy mojego ojca - macgyvera ;) ale nie wiem czy będzie na siłach - dlatego skłaniam się ku oddaniu tego specjaliście, a sam w tym czasie będę na to zarabiał ;) lub...

rakro1 napisał/a:
czas poświęcony na budową auta lepiej spędzić z żoną i dziećmi.Chyba.


mrsulki napisał/a:
Tak mały kamper dla załogi 2+2 to moim zdaniem błąd.


Zapewne jest w tym dużo racji - niemniej jednak ku takiemu rozwiązaniu najbardziej się skłaniamy - trochę w życiu podróżowaliśmy i spaliśmy w ciasnych namiotach (co prawda bez dzieci) i myślę, że damy radę. Za blaszakiem przemawia większa "mobilność" - a my nie lubimy zbyt długo przesiadywać w jednym miejscu. Też myślę, że taki blaszak będzie trochę bezpieczniejszy od typowych zabudów kamperowych. Jednakowoż sprawa nie jest jeszcze na 100% przesądzona - wybieramy się na targi do Nadarzyna, żeby co nieco jeszcze pooglądać, poprzysiadać się itd.


Maciej S. napisał/a:
Pewnie, że jest to kompromis, blaszak to blaszak, ale wybierając auto o tak dużej kubaturze uważam, że da się to zrobić i bedzie wygodnie.
Oczywiście w przypadku długotrwale słabej pogodzie, przebywanie w małym wnętrzu może być uciążliwe, ale jeżeli jesteście zgraną rodzinką i dzieci wyrosną w takim a nie innym kamperze to sobie poradzicie.
Każdy mainne wymagania, jeden mieszka w kawalerce i uważa, że jest fajnie inny ma 300m2 i będzie narzekał, że ciasnota.


Ponad pół życia przemieszkałem w mieszkanku 45 m2 w 5 osób :D Zła pogoda rzeczywiście może być problemem, ale właśnie dlatego chcę blaszaka, żeby w razie czego pojechać poszukać lepszej :) Chcemy do czasu podjęcia ostatecznej decyzji jak najwięcej kamperów pooglądać "na żywo" - być może wybierzemy się na jakiś zlot "w odwiedziny" osobówką i coś podpatrzymy :) Twój prezentuje się bardzo fajnie :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
salek 
zaawansowany


Twój sprzęt: Globe Traveller Voyager X
Nazwa załogi: Salki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Cze 2013
Piwa: 20/22
Skąd: Beskidy
Wysłany: 2017-08-17, 06:54   

Prysznic po zamianie z łazienką - zgodnie z sugestią - musiałby mieć węższy brodzik (60x45) - troszkę maławy, ale za to z miejscem do siedzenia ;) Poczyniłem nowe wizualki ;)

Normalnie salony!

Prysznic_nad_kolem.jpg
Plik ściągnięto 6361 raz(y) 10,89 KB

L4H3 - na dzien - zamiana prysznica.jpg
Plik ściągnięto 127 raz(y) 53,75 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wlodo 
weteran


Nazwa załogi: wlodo
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 20 Sie 2014
Piwa: 67/68
Skąd: Witaszyce
Wysłany: 2017-08-17, 11:43   

Są brodziki z przetłoczeniem na nadkole i od razu mają przetłoczenie na kibelek, chyba do przyczep. Miałem taki ale sprzedałem, bo robiłem łazienkę 3w1. Możesz zostawić toaletę obok nadkola,a umywalkę opuszczaną z boku busa, ale kasetę musisz wtedy wyjmować pod łóżkiem po otwarciu tylnych drzwi. Można, bo ja tak mam i nie mam z tym żadnych problemów, a na boku nie mam dziury i nie musiałem kupować tych bezpodstawnie drogich drzwiczek serwisowych.
_________________
Moja budowa: http://www.camperteam.pl/...der=asc&start=0
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
salek 
zaawansowany


Twój sprzęt: Globe Traveller Voyager X
Nazwa załogi: Salki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Cze 2013
Piwa: 20/22
Skąd: Beskidy
Wysłany: 2017-08-17, 12:11   

wlodo napisał/a:
Są brodziki z przetłoczeniem na nadkole i od razu mają przetłoczenie na kibelek, chyba do przyczep. Miałem taki ale sprzedałem, bo robiłem łazienkę 3w1. Możesz zostawić toaletę obok nadkola,a umywalkę opuszczaną z boku busa, ale kasetę musisz wtedy wyjmować pod łóżkiem po otwarciu tylnych drzwi. Można, bo ja tak mam i nie mam z tym żadnych problemów, a na boku nie mam dziury i nie musiałem kupować tych bezpodstawnie drogich drzwiczek serwisowych.


Piszesz o czymś takim?

L4H3 - na dzien - kot od tylu.jpg
Plik ściągnięto 114 raz(y) 53,7 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
BIGL 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Hymer Eriba - ogonek
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 08 Lip 2015
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2017-08-17, 13:27   

Podpinam się i kibicuję :ok
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wlodo 
weteran


Nazwa załogi: wlodo
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 20 Sie 2014
Piwa: 67/68
Skąd: Witaszyce
Wysłany: 2017-08-17, 15:32   

Można i tak, ja miałem zestaw 3w1, ale był na prawą stronę, tę gdzie drzwi odsuwane, a ja chciałem na lewą, dlatego decyzja o robieniu samodzielnie.
_________________
Moja budowa: http://www.camperteam.pl/...der=asc&start=0
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***