Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zabudowa Boxera L3H2
Autor Wiadomość
nairu
początkujący forumowicz

Dołączył: 17 Sie 2015
Wysłany: 2017-05-14, 17:37   Zabudowa Boxera L3H2

Cześć,
Po dwóch sezonach w "zabudowanym" Vivaro L1H1 przyszedł czas na coś większego. Kupiliśmy Boxera L3H2 z 2013 roku. Poprzedni właściciel zaczął przerabiać go na kampera z blaszanki trzyosobowej i wykonał jak dla mnie najgorszą robotę, czyli wstawił w homologowanym warsztacie homologowane siedzenia, okna i przerejestrował na osobowy na 4 osoby (nie będę się rozpisywał, dlaczego sprzedawał - dość, że chyba faktycznie musiał)

Mamy więc gotową bazę do dalszej przeróbki. W związku z tym będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi, konstruktywną krytykę i rady :) .

Auto budujemy dla nas i docelowo dwójki dzieciaków, więc musimy zaplanować cztery spania.

Rozkład mamy wstępnie rozplanowany. Jest w sumie tradycyjny i praktycznie będzie kalką tego:
http://www.adria-mobil.co...range/twin+600/
Planujemy zbiorniki na wodę szarą i czystą wsadzić pod samochód, a koło zapasowe albo na drzwi tylne (jeśli zmieści się z bagażnikiem na rowery), albo po łóżko.

Izolacja:
Planowałem pierwotnie podążyć za kilkoma osobami z forum i całość zaizolować pianką zamkniętokomorową.
Poprzedni właściciel nakleił alufoxa jako pierwszą warstwę. Mamy również w komplecie z autem wełnę mineralną. Coś w stylu tego:
http://www.rockwool.pl/produkty/rockton/
Teraz pytanie, czy jeśli położę tę wełnę na alufoxa i potem przykryję całość pianką, to czy wełna nie będzie łapała wilgoci? Wiem, że niektórzy miękką wełnę pakują w folię i dopiero tym izolują auto, ale nie wiem, jak będzie się zachowywać materiał, który jest w linku.

Okna dachowe:
Macie do polecenia jakieś niedrogie i sprawdzone okna dachowe do łazienki i części mieszkalnej?

Instalacja 230V:
Czy z przetwornicy da się poprowadzić normalnie przewody do skrzynki bezpiecznikowej? Innymi słowy, czy przetwornica ma normalne wyjścia na przewody + i - ?

Ogrzewanie:
Nie wiem, jak do tego podejść. Potrzebuję grzania wody i ogrzewania postojowego. Gaz i tak będę wykorzystywał do gotowania, więc mogę wsadzić większą butlę i kupić Trumę. Pytanie tylko, jaką konkretnie i co z ogrzewaniem wody. Kupować oddzielnie jakiś bojler elektryczny/gazowy? Jeśli tak, to co macie sprawdzonego?

Wstępnie rozplanowałem instalację elektryczną. Jest to jeśli dobrze pamiętam stary temat Świstaka, powielenie jego pracy (dzięki wielkie za ten temat - fantastyczna robota!) oraz tego, co zrobił turikke w swoim temacie. Różnica jest taka, że ja nie będę robił podłączenia 230V do słupka - nocujemy w ponad 90% na dziko i to się nie zmieni. Szacunkowo mamy wyliczone, ile prądu będziemy potrzebowali, ale jeszcze trzeba uszczegółowić parę kwestii, więc moc solarów jeszcze do ustalenia.

Jak wspomniałem na początku, będę wdzięczny za wszelkie rady i uwagi :)

schemat.jpg
Plik ściągnięto 153 raz(y) 99,32 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wirefree 
stary wyga

Twój sprzęt: EuraMobil
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Lis 2016
Otrzymał 11 piw(a)
Skąd: internet
Wysłany: 2017-05-14, 17:54   

Lodówka i ogrzewanie tylko gaz, bo z prądem na dziko jest bardzo krucho. Webasto plus wentylatory jako ogrzewanie pobierają dużo prądu chyba ze pójdziesz tropem toscanera i zrobisz podłogówkę. Truma ma gotowe rozwiązania z grzaniem wody na gaz prąd i webasto. Jeśli alufox to za mało to możesz dokleić np k-flex dodatkowo wytłumi wnętrze.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
CORONAVIRUS 
Kombatant
fan SAN ESCOBAR


Twój sprzęt: IVECO DAILY III
Nazwa załogi: BRAK
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Sie 2011
Piwa: 566/755
Skąd: z Rumi przez jedno i
Wysłany: 2017-05-14, 18:09   Re: Zabudowa Boxera L3H2

nairu napisał/a:

Planujemy zbiorniki na wodę szarą i czystą wsadzić pod samochód, a koło zapasowe albo na drzwi tylne (jeśli zmieści się z bagażnikiem na rowery), )


Witaj ...kibicuję:)

da się pogodzić koło i bagażnik który tylko w stanie złożenia nie będzie mógł być przyciśnięty do końca do drzwi ...resztę ogarniesz a poglądowo masz zestaw Twoich myśli na fotkach :)

bag + koło.jpg
Plik ściągnięto 85 raz(y) 119,65 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zbiegusek 
zaawansowany

Twój sprzęt: Lublin 3324
Nazwa załogi: zbYchEwka
Dołączył: 06 Lis 2016
Piwa: 10/7
Skąd: Bełchatów i okolice
Wysłany: 2017-05-15, 09:39   Re: Zabudowa Boxera L3H2

nairu napisał/a:
Wstępnie rozplanowałem instalację elektryczną. [...] nie będę robił podłączenia 230V do słupka - nocujemy w ponad 90% na dziko i to się nie zmien

A ja bym polecał. Choćby po to, by móc sobie podłączyć przedłużacz do prądu i nie martwić się o rozładowanie aku, gdy się dłubie "pod domem" i słucha radia na przykład. :)
W porównaniu z całym zakresem robót, to dołożenie tego jest małym kroczkiem dającym naprawdę dużo...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
nairu
początkujący forumowicz

Dołączył: 17 Sie 2015
Wysłany: 2017-05-23, 17:03   

Powoli, ale coś się zmienia. Rozprowadziłem nieco kabelków.
1. Gniazda zapalniczki + ładowarki USB w sumie max obciązenie 20A na przewodach 2,5mm
2. Oświetlenie max 15A na przewodach 1,5mm (nie więcej niż 8A na jeden obwód), przewód wychodzący od skrzynki przed rozgałęzieniem, rozprowadzający prąd na wszystkie obwody 2,5mm
3. Przewody pod 230v wychodzące docelowo z przetwornicy 1,5mm

Na każdy przewód jest osobny peszel, który poprowadzony jest (tam, gdzie się dało) wewnątrz profilu. Czekam jeszcze na kolorowe taśmy izolacyjne, żaby oznaczyć wszystko odpowiednimi kolorkami oraz zabezpieczyć odpowiednio złączki.

Zacząłem docinać wełnę, dopóki nie przyjdzie strecz. Gorzej, że kupiony i zapłacony kilka dni temu, a do tej pory nie udało mi się skontaktować ze sprzedawcą :-/

Do tego poczyniliśmy kilka zakupów: kuchenka gazowa używana Dometica za 610 pln i piekarnik smev za 890.

Znowu trzeba będzie przemyśleć kwestię łazienki, bo jednak nie zmieści się toalete i brodzik w tej konfiguracji, w jakiej chcieliśmy - wyjście na kota znajdowałoby się wtedy akurat na wysokości pionowego profilu. Albo będę musiał ciąć profil pionowy, albo kibelek będzie stał dumnie na środku brodzika, albo... nie wiem co.

Jakiego sikaflexu używaliście do klejenia listw drewnianych do blachy? A jeśli nie sikaflex, to co polecacie?

A teraz przyszedł właśnie alufox i czas zabierać się za dalszą część izolacji :)

Poniżej kilka fotek

instalacja przyłóżkowa.jpg
Plik ściągnięto 89 raz(y) 139,82 KB

miejsce na akumulator i przetwornice.jpg
Plik ściągnięto 78 raz(y) 138,48 KB

miejsce na toalete.jpg
Plik ściągnięto 81 raz(y) 133,69 KB

rozprowadzone przewody.jpg
Plik ściągnięto 91 raz(y) 151,71 KB

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
blackhawk 
początkujący forumowicz

Dołączył: 22 Lis 2016
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Wadowice
Wysłany: 2017-05-23, 17:52   

Nie lepiej był ocieplić mata kałczukowa ?co do ogrzewania chyba najlepsze na rynku to Webasto dual top ego 8 , masz wodę I ogrzewanie I zasilane olejem z Baku a Pradu bierze tylko 75w , lazienkę Robisz Sam cozy kupujesz gotowa, przepraszam za literowki ale piste z tabletu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
nairu
początkujący forumowicz

Dołączył: 17 Sie 2015
Wysłany: 2017-05-23, 18:05   

blackhawk napisał/a:
Nie lepiej był ocieplić mata kałczukowa ?co do ogrzewania chyba najlepsze na rynku to Webasto dual top ego 8 , masz wodę I ogrzewanie I zasilane olejem z Baku a Pradu bierze tylko 75w , lazienkę Robisz Sam cozy kupujesz gotowa, przepraszam za literowki ale piste z tabletu


Ocieplenie robię na kanapkę: blacha, alufox, wełna, alufox, sklejka (gdzie się da) lub blacha, alufox, cienka warstwa pianki, alufox, sklejka (gdzie się nie da, np drzwi). Pewnie, że można było zamiast tego użyć matu kauczukowej, ale już post factum ;) . Myślę, że auto zaizolowane sposobem, który chcę zrobić będzie całkiem niezłym termosikiem. Do tego oczywiście maty na okna i być może obejdzie się bez konieczności oddzielania szoferki od części mieszkalnej.

Co do ogrzewania, to te webasto jest ok. jedno miejsce po przecinku poza moim zasięgiem finansowym :wyszczerzony:
Planuję zakup jakiejś używanej, ale działającej trumy za ok 1,5k oraz bojlera na gaz za ok 400. Widziałem kilka ofert i może życie nie zweryfikuje mojej wizji.

Łazienkę będę chciał robić sam, o ile na etapie koncepcji od czegoś się nie odbiję. Na razie muszę przetrawić pocięcie profila auta na wyjście dla kota. Niby nie jestem pierwszy, ale...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
blackhawk 
początkujący forumowicz

Dołączył: 22 Lis 2016
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Wadowice
Wysłany: 2017-05-23, 18:22   

Z czego będziesz robił meble ze sklejki? Bo ja się zastanawiam nad sklejką egzotyczną albo z płyt Herex bo jest lekka i bardzo wytrzymała z jak grubej będziesz używał 8mm czy 10mm
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
blackhawk 
początkujący forumowicz

Dołączył: 22 Lis 2016
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Wadowice
Wysłany: 2017-05-23, 18:46   

Jakiego elektrobloka będziesz stosował?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
nairu
początkujący forumowicz

Dołączył: 17 Sie 2015
Wysłany: 2017-05-23, 21:07   

Meble będę robił ze sklejki, ale nie wiem jeszcze jakiej konkretnie. Temat do przemyślenia. Te płyty Herex ktoś wykorzystywał z forum i może się podzielić opinią?

Co do energobloku, to będę montował za tematem Świstaka - nie będę wymyślał koła na nowo - a przynajmniej mam taką nadzieję :wyszczerzony:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
nairu
początkujący forumowicz

Dołączył: 17 Sie 2015
Wysłany: 2017-06-12, 18:34   

Ta izolacja to niekończąca się opowieść... Może nie tyle sama izolacja, co przy okazji robienie szkieletu pod montaż ścianek i mebli. Na alufox wełna zawinięta w folię, do profili przykręcone kontrłaty, a różnice między stelażami wyrównane pianką. A na to wszystko będzie szedł alufox. Zasadniczo niemal wszystko jest już gotowe do położenia wierzchniej warstwy alufoxa. Ale idzie to jak krew z nosa.

Przy okazji będzie pewnie zmiana konceptu co do ogrzewania. Coraz bardziej przekonuję się do mokrego Webasto lub innego Eberspachera i zrobienia podłogówki oraz nawiewu.

Ma to kilka zalet, z czego największą jest chyba oszczędność miejsca w aucie - nie będzie klocka z Trumą. Ma też wady, jak hałas i smród spalin. Muszę jeszcze przemyśleć.

Przymierzam się też do ścian. Jakiej grubości sklejek używaliście u siebie? Waham się między sklejką elastyczną 3mm a 5mm. Meble pewnie z 8mm będę robił.

izolacja sufit.jpg
tu miejsce na okno w łazience
Plik ściągnięto 78 raz(y) 215,1 KB

izolacja tyl.jpg
Plik ściągnięto 102 raz(y) 181,69 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
nairu
początkujący forumowicz

Dołączył: 17 Sie 2015
Wysłany: 2017-08-24, 14:09   

Prace powoli posuwają się do przodu. Przez ten czas zakończyłem izolację, położyłem przewody pod ogrzewanie podłogowe, zrobiłem ścianki do łazienki, zamontowałem brodzik, okno dachowe w łazience, stelaż pod szafki kuchenne, stelaże pod jakiś ładny sufit i ściany, wykładzinę, kuchenkę, grzybek pod okap, oświetlenie... No i tu pojawił się problem.

Przy okazji potrzebowałem skrócić przewód do oświetlenia i po docięciu okazało się, że na miedzi jest czarny nalot. Przewód 4mm2, długość ok 5m, bezpiecznik 5A, więc zapas teoretycznie ośmiokrotny - jeśli wierzyć kalkulatorom. Raz zrobiłem zwarcie - wywaliło bezpiecznik. Czy to może być przyczyną powstania tego czarnego nalotu? Wymieniać w ogóle ten przewód, czy można go bezpiecznie zostawić? Wymiana mocno mi się nie uśmiecha - będzie z tym trochę roboty :/

DSC04065.jpg
Plik ściągnięto 108 raz(y) 118,71 KB

DSC04068.jpg
Plik ściągnięto 66 raz(y) 155,84 KB

DSC04072.jpg
Plik ściągnięto 87 raz(y) 109,86 KB

przewod.jpeg
Plik ściągnięto 75 raz(y) 253,11 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mrsulki 
weteran
w średnim wieku


Twój sprzęt: Knaus BoxStar Street 600
Nazwa załogi: SULAKI
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Gru 2007
Piwa: 44/22
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-08-24, 22:19   

nairu napisał/a:
po docięciu okazało się, że na miedzi jest czarny nalot
nairu napisał/a:
Raz zrobiłem zwarcie - wywaliło bezpiecznik. Czy to może być przyczyną powstania tego czarnego nalotu?

Powodem jest zalanie przewodu. Po prostu napił się wody.
_________________
Radek
Ignavis semper feriae sunt...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
piotr1 
Kombatant


Twój sprzęt: blaszak ducato w budowie
Nazwa załogi: ewaipiotr
Dołączył: 06 Wrz 2010
Piwa: 17/18
Skąd: gdańsk i okolice
Wysłany: 2017-08-24, 23:49   

Witam. Widzę że prace postępują. Będę kibicował. :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TECHTRON
początkujący forumowicz

Dołączył: 04 Maj 2016
Wysłany: 2017-08-25, 08:24   

nairu napisał/a:
Powoli, ale coś się zmienia. Rozprowadziłem nieco kabelków.
1. Gniazda zapalniczki + ładowarki USB w sumie max obciązenie 20A na przewodach 2,5mm
2. Oświetlenie max 15A na przewodach 1,5mm (nie więcej niż 8A na jeden obwód), przewód wychodzący od skrzynki przed rozgałęzieniem, rozprowadzający prąd na wszystkie obwody 2,5mm


Nie wiem jaka będzie długość tych przewodów (ale raczej nie poniżej 1m) ale 2,5mm2 to za mało! Spadek napięcia i grzanie przewodów gwarantowane przy takim obciążeniu.
https://www.youtube.com/watch?v=NrYP5a9k-Ro


Do instalacji proponuję zastosować zabezpieczenie przed rozładowaniem akumulatora np ZA40 (dla odbiorników typowo 12V), oraz moduł ładowania dodatkowego akumulatora SA40, czy nawet wersję SA100.

https://www.youtube.com/watch?v=YDLejH9flvE
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***