Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Tracer 1210A regulator MPPT dziala lecz jak PWM
Autor Wiadomość
Sosna91 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Citroen Jumper
Dołączył: 08 Wrz 2017
Skąd: UK
Wysłany: 2017-10-17, 12:11   Tracer 1210A regulator MPPT dziala lecz jak PWM

Czesc, zakupiłem w końcu regulator mppt, jako że posiadam panel Siemens
Moc nominalna: 110 W
Napięcie max: 43.5 V
Prąd zwarcia: 3.45 A
Prąd przy max mocy: 3.15

Do tej pory był zwykły PWM co wiadomo dawało mi max ok 3A

Niestety tracer nie działa jak powinien, po uruchomieniu paneli przez chwilę trzyma napięcie panela co daje większy później spada i znów na chwilę skoczy ale ostatecznie schodzi sobie na 15v napięcia panela i mam prąd w zasadzie 1-1

Najlepiej widać to na filmie

https://youtu.be/oweZb1QrSJU
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2017-10-17, 12:19   

A może masz naładowany akumulator?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Sosna91 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Citroen Jumper
Dołączył: 08 Wrz 2017
Skąd: UK
Wysłany: 2017-10-17, 12:26   

Podpinalem 2. Jeden żelowy co miał 12.3 a teraz rozładowany do 10.7v 60Ah kwasowv i bez zmian. Usilnie zbija napięcie panela na 15v

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2017-10-17, 12:51   

Napięcie panela, to napięcie panela. ..Panel daje tyle, jakie ma parametry, w ramach sprawnoci i ile mu słoneczko świeci.
Resztę reguluje regulator, znajdując optimum dla ładowania.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Sosna91 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Citroen Jumper
Dołączył: 08 Wrz 2017
Skąd: UK
Wysłany: 2017-10-17, 13:36   

Tak dokładnie, i panel w danym momencie daje maxymalne napięcie, a regulator zbija go z niewiadomych mu przyczyn. Miał 5min gdzie po włączeniu panela trzymal napięcie dzięki czemu można powiedzieć że pracował jak na mppt a później znów JE zbił i tak trzyma. To nie jest normalne zachowanie regulatora mppt. Zresztą mógłby sobie trzymać i 5v ale żeby ładowanie było jak na mppt a póki co to stary PWM lepiej ladowal
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jacik 
stary wyga


Twój sprzęt: J5 Frankia A730
Dołączył: 24 Cze 2013
Piwa: 13/12
Skąd: Łódź
Wysłany: 2017-10-17, 13:47   

Sosna91 napisał/a:
Podpinalem 2. Jeden żelowy co miał 12.3 a teraz rozładowany do 10.7v 60Ah kwasowv i bez zmian. Usilnie zbija napięcie panela na 15v

Jeżeli napięcie panela siada to znaczy ze jest za mało światła lub sam panel już siada.
Może coś słabo łączy między panelem a regulatorem .
Mierzyłeś napięcie przy samym panelu czy tez spada do 15V ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
xbartman 
stary wyga


Twój sprzęt: Nissan Primastar
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Gru 2016
Piwa: 64/10
Skąd: Łódź/Pristina
Wysłany: 2017-10-17, 14:00   

Trochę nie jasne to co piszesz.
Zadaniem regulatora jest zmiana czy jak piszesz zbijanie napięcia.
Akumulator nie może być ładowany napięciem jakie wytwarza panel. Regulator musi je obniżyć do bezpiecznego, efektywnego dla akumulatora.
Ze zdjęcia, na wyświetlaczu regulatora wynika, że napięcie na akumulatorze jest 14V czyli tak jak być powinno.
Generalnie nie patrz na napięcie a na prąd jakim jest ładowany rozładowany akumulator lub podłącz jakiś spory odbiornik prądu i wówczas zobacz jaki prąd wychodzi z regulatora.
_________________
Pozdrawiam, Bartek
Moje podróże: www.w4stronyswiata.com

"Jeśli wyruszasz w podróż do Itaki, pragnij tego, by długie było wędrowanie, pełne przygód, pełne doświadczeń." - Konstantinos Kawafis
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2017-10-17, 14:15   

Bo po to jest regulator
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Sosna91 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Citroen Jumper
Dołączył: 08 Wrz 2017
Skąd: UK
Wysłany: 2017-10-17, 15:25   

To jest ewidentnie wina regulatora, znam jego zasadę działania ale właśnie tym różni się pwm który z załóżmy 30v i 3A zrobi 12-14v i 3A a MPPT który powinien z tego zrobić 12-14 i 7-8A . Panel od najmniejszego natężenie prądu ok 0.1A będzie dawać 40v i tyle też daje patrząc miernikiem na kablach po odłączeniu od regulatora.

Następnie po podpieciu do panela regulator przyjmuje pełne napięcie co pokazuje na swoim ekraniku oraz na voltomierzu który jest zamontowany w wejściu do regulatora , zbija go do ok 15v później znów podbija do 40v i ponownie schodzi tak o 0.2v w dół do 15v. Jego zachowanie jest poprawne ale widząc spadek natężenie powinien zatrzymać na 40v . To że na ladowaniu akumulatora jest poprawne napięcie 14v to inna sprawa.

Za którymś pstrykaniem włącznika panela regulator zachowywał się poprawnie przez 3-4min co widać na filmie poniżej. Może 2x większe natężenie prądu nie jest jeszcze idealne bo powinno być ok 3x ale chociaż trzymał napięcie, po czym znów zszedł sobie na 15v i natężenia były w zasadzie jednakowe.

Film poniżej

https://youtu.be/eed88Nr9kZo

Ale to był jedyny raz kolejne pstrykanie panelem już leci w dół a nie robiąc nic będzie tak trzymał
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
amples 
Kombatant

Twój sprzęt: Master III
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 28 Lut 2013
Piwa: 129/18
Skąd: UE
Wysłany: 2017-10-17, 16:45   

Sosna91 napisał/a:
powinno być ok 3x
Nie przesadzaj Panel 110 W powinien dać na akumulator 7-8A w optymalnych warunkach , o tej porze roku 4-6A to będzie dobrze .
Z tym spadkiem napięcia jest coś nie tak . By wyeliminować panel , zamiast regulatora podłącz żarówki 3 x 21W 12V połączone szeregowo , powinny świecić jak głupie a napięcie na panelu powinno być te 40V.
Jeśli tak , to regulator złom.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
xbartman 
stary wyga


Twój sprzęt: Nissan Primastar
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Gru 2016
Piwa: 64/10
Skąd: Łódź/Pristina
Wysłany: 2017-10-17, 18:00   

Dobra, już wiem o co Ci chodziło. Przegapiłem ten pierwszy filmik.
Sprawdziłeś czy tego efekty na pewno nie ma na panelu bez podłączonego regulatora?
Może coś zasłaniało słońce czy jakiś cień się częściowo pojawiał i napięcie spadało?
Zrób test o którym pisze amples to da pewność, że z panelem jest wszystko OK.

Druga sprawa nie spodziewaj się po MPPT nie wiadomo czego. U mnie panel 240W, regulator tracer MPPT i wiosną w pełnym słońcu, panel uniesiony 36 stopni było 10,5 do 11 Amper. Nie pamiętam abym zaobserwował wyższe prądy nawet latem na Bałkanach. Chociaż fakt, że się na wyświetlacz ciągle nie gapiłem bo jest zamknięty w szafce.
_________________
Pozdrawiam, Bartek
Moje podróże: www.w4stronyswiata.com

"Jeśli wyruszasz w podróż do Itaki, pragnij tego, by długie było wędrowanie, pełne przygód, pełne doświadczeń." - Konstantinos Kawafis
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Sosna91 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Citroen Jumper
Dołączył: 08 Wrz 2017
Skąd: UK
Wysłany: 2017-10-17, 19:30   

Nie ma tego efektu po odłączeniu regulatora, panel ma ciągle 40.5v jeśli pada na niego nawet niewielki promień. Tylko fakt jest wtedy nie obciążony.

Jeśli na regulatorze PWM miałem napięcie do 3A oczywiście rzadko ale dało się tzn że ma pełna sprawność bo te 3A pwm musiał mi dać przy 14.4v

Panel był cały dzień podłączony i nic go nie zaslanialo, co prawda pogody dziś nie było ale przy takim braku słońca PWM mi dawalby z 0.4-0.5A to mppt w teorii i w praktyce z opini znajomych w takich warunkach spisuja się lepiej


No i w sumie spisuje się przez pierwsze kilka sekund zanim nie zbije napiecia.

Podpinalem go bezpośrednio do regulatora pomijając multimeter i to samo.

Opcji w nim do ustawiania nie ma za wiele. Ciekawe jak pod komputerem
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
eler1 
Kombatant


Twój sprzęt: kamper
Nazwa załogi: elerki
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 15 Sty 2007
Piwa: 52/129
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2017-10-17, 19:47   

Miałem podobnie w tym rok w lato ,a przyczyną był słaby styk w puszce solara. Też odpiełem regulator i dałem bezpośrednio do akumulatora i też był spadek napięcia.
_________________
Pierwsza MAŁA KARAWANA na CT :)

Życie jest jak pudełko czekoladek nigdy nie wiadomo na co się trafi.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
amples 
Kombatant

Twój sprzęt: Master III
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 28 Lut 2013
Piwa: 129/18
Skąd: UE
Wysłany: 2017-10-17, 19:49   

Sosna91 napisał/a:
Nie ma tego efektu po odłączeniu regulatora, panel ma ciągle 40.5v jeśli pada na niego nawet niewielki promień. Tylko fakt jest wtedy nie obciążony.

No właśnie 40.5 v bez obciążenia , a po obciążeniu ? napięcie leci w dół ? ,
zrób tak jak napisałem z żarówkami i będziesz wiedział co ci naprawdę panel daje .
Może być i to
eler1 napisał/a:
a przyczyną był słaby styk w puszce solara

Sosna91 napisał/a:
co prawda pogody dziś nie było ale przy takim braku słońca

Bez słońca nie będzie prądu nawet mppt nie pomoże
Ostatnio zmieniony przez amples 2017-10-17, 20:01, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Sosna91 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Citroen Jumper
Dołączył: 08 Wrz 2017
Skąd: UK
Wysłany: 2017-10-17, 20:00   

eler1 napisał/a:
Miałem podobnie w tym rok w lato ,a przyczyną był słaby styk w puszce solara. Też odpiełem regulator i dałem bezpośrednio do akumulatora i też był spadek napięcia.


Mam jedno łączenie na kostkach pod panelem sprawdzę to aczkolwiek ja prosto pod aku 40v nie podłącze. Szeregowo żarówki są okej tylko bez oprawek złączyć 3 będzie mi ciężko muszę pomyśleć co wytrzymuje jeszcze takie napiecje.


Tylko gdyby spadek napięcia jakimś cudem byłby przez brak styku na przewodzi załóżmy pod panelem to napięcie by tylko spadło po podlaczeniu a regulator zbija z 40v na 15v później znów nabija na 40v i znów spada już na stałe tak jak to widać w pierwszym poście.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***