Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Remont FFB Tabbert 560 Europa
Autor Wiadomość
Rumburak 
zaawansowany

Twój sprzęt: FFB Tabbert 560 Europa - Ducato I- 2,5D
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Gru 2017
Piwa: 31/13
Skąd: Krajna
Wysłany: 2017-12-09, 00:39   Remont FFB Tabbert 560 Europa

Witam.
W październiku zakupiłem Fiata Ducato I 1990 zabudowa jak w temacie. Kulisy zakupu... Taki chyba standard. Najpierw kilka zmarnowanych wyjazdów po kilkaset kilometrów..., kilka ofert nieaktualnych. No i w końcu trafiłem na zaniedbanego Tabberta z "potencjałem" Z racji moich zainteresowań - szkutnik amator, żeglarz szuwarowo-bagienny :wyszczerzony: http://szkutnikamator.pl/...rowy-ze-sklejki
oferta wydawała się interesująca. Wcześniej nawet nie zdawałem sobie sprawy, że wiedza szkutnicza przyda się przy odbudowie kampera. Cała góra + tył to typowa przekładka - laminat ps/pianka poliuretanowa/laminat ps/sklejka mahoniowa - bez zastrzeżeń. Alkowa cała w laminacie, oprócz małych boczków. Podwozie zadziwiająco w dobrym stanie, kabina dwa bąble na podszybiu i jeden na progu. Nie widać wcześniejszych napraw. Silnik 2,5D 75ps. Szału nie będzie. Mechanicznie wygląda ok. I to tyle z plusów. Na minus wszystkie okna nieszczelne, oprócz tych na dachu. Nie muszę pisać - zgnilizna wszechobecna. O prawdopodobnych przyczynach przecieku napiszę później. Tak więc patrząc z zewnątrz czeka mnie naprawa ścian i boczków w alkowie. Jak wejdzie się do środka, długie na 3,5 metra ścianki wydają się o wiele większe. Do tej pory wymontowałem większość zabudowy, zostawiłem tylko ścianki pionowe szafy (pełno kabli) i łazienki ( Nie mogę wymontować brodzika, jest przyklejony do podłogi)
Dlaczego zdecydowałem się na taki stan? Między innymi za sprawą informacji zaczerpniętych z camperteam, a dokładnie opinii, że 90% 20-letnich kamperów ma grzybnię w ścianach i suficie. Dlatego właśnie szczelna czapka z laminatu na Tabbercie przeważyła szalę, a ściany będą naprawione.
Mam nadzieję, że moja przygoda z "kamerowaniem" nie skończy się ogłoszeniem: "Sprzedam kampera do wykończenia.... mnie już wykończył"
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kubanski 
doświadczony pisarz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 12 Lut 2010
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2017-12-09, 05:36   

Dla Ciebie ta robótka to "bułka z masłem".
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SZEJK 
weteran


Twój sprzęt: Fiat Dukato 2,8 JTD BAVARIA
Nazwa załogi: Grab Klan
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Lut 2016
Piwa: 202/260
Skąd: Dębica
Wysłany: 2017-12-09, 09:50   

Czekamy na relację foto i trzymam kciuki. :) :lol: :lol: :spoko
_________________
Pozdrawiam SZEJK

Ten co zna swoją wartość, nigdy nie będzie niszczył innych, by budować siebie.
Dr. Mateusz Grzesiak

Moje poprzednie i aktualna karawana:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2017-12-09, 12:12   Re: Remont FFB Tabbert 560 Europa

Rumburak napisał/a:
Dlatego właśnie szczelna czapka z laminatu na Tabbercie przeważyła szalę....


A ja zawsze myślałem że takie nie gniją albo w zupełnie w innej skali, czyli jedyna zaleta estetyczniej to wygląda i dziur w alu nie trzeba lepić po korozji.

Przed tobą kupa roboty i dziwne że on aż tak zgnity bo którędy mu się woda wlewała: okna, dziury/pęknięcia po stłuczkach, łączenia laminatu?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rumburak 
zaawansowany

Twój sprzęt: FFB Tabbert 560 Europa - Ducato I- 2,5D
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Gru 2017
Piwa: 31/13
Skąd: Krajna
Wysłany: 2017-12-09, 19:58   

Jeszcze dwa zdjęcia z ogłoszenia:

2.jpg
Plik ściągnięto 10471 raz(y) 62,39 KB

3.jpg
Tył jest zrobiony w tej samej technologii co dach
Plik ściągnięto 10471 raz(y) 101,88 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rumburak 
zaawansowany

Twój sprzęt: FFB Tabbert 560 Europa - Ducato I- 2,5D
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Gru 2017
Piwa: 31/13
Skąd: Krajna
Wysłany: 2017-12-09, 20:28   

Ponieważ mój garaż ma bramę wjazdową o wysokości 265cm, a kampery z alkową mają średnio 3m, nawet nie pomyślałem, że mogę tam wjechać. Dopiero jak podjechałem pod dom, to okazało się, że kamper ma 282cm czyli brakowało kilkanaście cm do szczęścia... Nie dałem za wygraną. Kupiłem stare felgi, obciąłem ranty. To dało 13cm mniej. Następne kilka cm zyskałem na odklejeniu szyberdachu. Zapakowałem rodzinę dla obniżenia, jeden na drabinkę, aby sprawdzać czy się wciśnie w bramę i .... wszedł z 2cm zapasem. Po 10 latach pod chmurką należy się Rumburakowi mała rekonwalescencja (Tak ochrzciliśmy nasz nowy nabytek, stąd też mój nick na forum. Wcześniej mieliśmy z lat 80 przyczepę popularnie zwaną przez rodzinę Taradają. Też miała czapkę z laminatu. To był kultowy Constructam)
Ci, którzy naprawiają swoje kampery na zewnątrz lub w wynajętym pomieszczeniu mają czego zazdrościć. :-P Wszystkie narzędzia pod ręką i każdą wolną chwilę mogę poświęcić odbudowie (Oczywiście jak będzie mi się chciało, bo dzisiaj mam lenia :) )

4.jpg
Miejsce po szyberdachu, wklejonego na elastomer. Nie puścił przez 27lat kropli i nadal ma pierwotną konsystencję. Widać przekrój dachu. U góry trochę grubszy laminat, pianka konstrukcyjna, cieńsza warstwa laminatu i na samym dole sklejka mahoniowa powleka
Plik ściągnięto 10449 raz(y) 38,95 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rumburak 
zaawansowany

Twój sprzęt: FFB Tabbert 560 Europa - Ducato I- 2,5D
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Gru 2017
Piwa: 31/13
Skąd: Krajna
Wysłany: 2017-12-09, 20:52   

I to by było wszystko z ładnych zdjęć... Teraz alkowa. Główne przecieki to okno czołowe. Poprzedni właściciel miał to w pompie... Woda leciała, wszystko gniło, a on nawet zwykłego silikonu nie wcisnął w szpary. Z alkowy zrobił graciarnię, do której nie zaglądał. Drugi powód zalewania alkowy to wada produkcyjna - za krótka blacha. Nie mogę w to uwierzyć - Germańcy tacy drobiazgowi technicznie,a tu takie partactwo. Najpierw od wewnątrz do dolnego laminatu przykręcili deskę i od zewnątrz wkleili na zawrotną ilość kleju listwę maskującą. Rozwiązanie z góry skazane na porażkę... Aha na na tym wszystkim był naklejony misiowaty materiał - o dziwo suchy w dotyku.
Później zabrałem się za zrywanie styropianu pozornie suchego. Od strony blachy po ściśnięciu pokazywała się woda. Zdjęcia mówią same za siebie.

5.jpg
Plik ściągnięto 10428 raz(y) 60,52 KB

6.jpg
Plik ściągnięto 10428 raz(y) 64,91 KB

7.jpg
Plik ściągnięto 10428 raz(y) 58,26 KB

8.jpg
Plik ściągnięto 10428 raz(y) 67,99 KB

9.jpg
Plik ściągnięto 10428 raz(y) 80,2 KB

10.jpg
Plik ściągnięto 10428 raz(y) 79,71 KB

11.jpg
Plik ściągnięto 10428 raz(y) 37,3 KB

12.jpg
Plik ściągnięto 10428 raz(y) 29,33 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rumburak 
zaawansowany

Twój sprzęt: FFB Tabbert 560 Europa - Ducato I- 2,5D
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Gru 2017
Piwa: 31/13
Skąd: Krajna
Wysłany: 2017-12-09, 21:20   

pasza żeby nie trzymać Cię w napięciu. Zdemontowałem wszystkie okna. Okazało się, że były przykręcane na gumową uszczelkę - miękką, dobrej jakości. Niestety po tych 27latach guma zaczęła się powierzchniowo łuszczyć. Gdy na sucho złożyłem dwie części okna okazało się, że jest między nimi 30mm szerokość montażowa (bez uszczelki). Ściany mają grubość 26mm (blacha alu +styropian + płyta pilśniowa + wodoszczelna "tapeta"). Uszczelka była zaprojektowana na styk. Znowu nie mogę uwierzyć. Czy można zrobić taki błąd konstrukcyjny? Uszczelkę zgniatam palcami bez wysiłku do 2mm. Wydaje się, że to spowodowało przecieki wszystkich okien. To by się w sumie zgadzało bo okno łazienkowe było osadzone w ścianie pogrubionej o 3mm plastikową zabudowę łazienki i tam przecieki były śladowe.
Okna będę wklejał na "gumę do żucia" siki.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yahoda 
weteran


Twój sprzęt: HYMERMOBIL 522 FORD
Nazwa załogi: brave sir Robin
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 13 Paź 2015
Piwa: 71/62
Skąd: Starogard Gd.
Wysłany: 2017-12-10, 13:04   

Śledzę z zainteresowaniem. Powodzenia.
_________________
kamperki z lego: http://www.camperteam.pl/...hlight=lego+kam
nasze autko: http://www.camperteam.pl/...ight=hymermobil
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2017-12-10, 13:20   

yahoda napisał/a:
Śledzę z zainteresowaniem. Powodzenia.


Ja też :spoko

A swoją drogą to tak wyzywałem poprzedniego właściciela za paskudne nakładanie wszędzie silikonu ,ale to jednak działa bo na dachu tam gdzie listwy były całkowicie zalepione silikonem to nawet łby od wkrętów były jak nowe ba nawet zszywacze się świeciły nie zardzewiałe i to od zewnątrz
Tak że lepiej po partacku czymś maznąć i zabezpieczyć niż nie robić nic a woda się leje latami.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2017-12-10, 13:36   

Rumburak napisał/a:
Czy można zrobić taki błąd konstrukcyjny?


to nie błąd to zamierzone działanie https://www.camperteam.pl...p=685221#685221
Nowsze kampery podobno mają takich luk więcej i są już obliczane na połowę tego co kiedyś :mrgreen:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wirefree 
stary wyga

Twój sprzęt: EuraMobil
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Lis 2016
Otrzymał 11 piw(a)
Skąd: internet
Wysłany: 2017-12-10, 13:46   

Silikon to samo zło nakładanie na zewnatrz to proszenie się o kłopoty bo niestetety ale on nie uszczelnia a maskuje wilgoć która sie pod nim gromadzi. Jeśli już to tylko odpowiednie materiały czyli np Sikaflex 710 itp.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 257/70
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2017-12-10, 13:50   

Rumburak napisał/a:
Aha na na tym wszystkim był naklejony misiowaty materiał - o dziwo suchy w dotyku.

Normalna sprawa. Materiał to pewnie welur , a przyklejony na klej poliuretanowy lub kauczukowy nie przyjmował wilgoci od lewej strony czyt. spodu tkaniny.
:spoko
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 257/70
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2017-12-10, 13:52   

wirefree napisał/a:
Sikaflex 710 itp.

Dokładniej to Sikalastomer 710 firmy Sika czyli masa butylowa . :spoko
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zbyszekwoj 
Kombatant


Twój sprzęt: Rapido 707F
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 24 Kwi 2013
Piwa: 330/221
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-12-10, 15:54   

pasza napisał/a:


Alle co 2 lata trzeba poprawiać ,bo pod wpływem słońca pęka i robią się szczelinki.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***