Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wszystko na prąd - czy tak da radę?
Autor Wiadomość
VincentVan 
doświadczony pisarz


Dołączył: 29 Lis 2017
Piwa: 56/8
Skąd: Elbląg | Oława
Wysłany: 2017-12-12, 04:32   Wszystko na prąd - czy tak da radę?

Witam,

Jestem na etapie planowania kampera i zastanawiam się czy w momencie gdy baterie lifepo4 są coraz tańsze da już radę zrobić wszystkie systemy na prąd?

Na dach powinienem zmieścić 3 x 300 watt solarów na platformie ze zmiennym kątem, a do tego ładowanie akumulatorów z alternatora.

Ogrzewanie/chłodzenie chciałbym rozwiązać z pomocą urządzenia Dyson cool+hot - mam je w domu i działa świetnie - termostat włącza urządzenie raz na jakiś czas i utrzymuje określoną temperaturę w pokoju o kubaturze znacznie większej niż mój van i jest na pilota.



ogrzewanie wody boilerem elektrycznym lub grzałką, kuchenka indukcyjna, ekspres do kawy, lodówka, pompa wody, laptop, modem z anteną, router, drukarka, światła..

Ja nie mam praktyki w kamperowaniu, ale Wy pewnie orientujecie się ile akumulatorów potrzebuję, żeby taki system działał?

Liczę, że gdybym zrezygnował z webasto, boilera itd to na akumulatory zostanie mi całkiem sporo pieniędzy.

Chciałbym to zrobić w ten sposób również dlatego, że wykluczając instalacje gazowo/grzewcze bardzo upraszczam budowę i wtedy sam z pomocą znajomych powinienem sobie z tym poradzić.

Czy możecie podpowiedzieć czy dobrze kombinuję?


Znalazłem też takie urządzenie

oraz takie

Czy dobrze rozumiem, że może ono zastąpić mi sterownik łądowania i przetwornicę jeśli akumulatory będą miały 24v?
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
silny 
Kombatant
czlonek KBP

Twój sprzęt: był Jumper slideout , Hymerb524 , jest PILOTE
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 07 Wrz 2011
Piwa: 51/50
Skąd: PSL z nad Warty
Wysłany: 2017-12-12, 06:14   

Musisz policzyć sobie ile KWh w sumie będziesz pobierał do grzania , gotowania itd i wtedy odpowiedz nam w jaki sposób chcesz te energie uzyskać z solarów 3*300 W :shock:

Nie zbilansujesz .
_________________
----------------------------------------------------------

gazuuuu , muszę się pośpieszyć żeby mieć więcej czasu na dalszy pośpiech........

--------------------------------------------------------
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
CORONAVIRUS 
Kombatant
fan SAN ESCOBAR


Twój sprzęt: IVECO DAILY III
Nazwa załogi: BRAK
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Sie 2011
Piwa: 566/755
Skąd: z Rumi przez jedno i
Wysłany: 2017-12-12, 07:05   

zapytaj toscanera, też jest na wyspie jak TY , obcykany w klimacie :idea
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2017-12-12, 07:16   

Zależy do czego ten kamper.
Jeśli tylko na wakacje, gdzieś, gdzie ciepło i jest dużo słońca, to tak. Z 900W paneli spokojnie zagrzeje wodę, zasili lodówkę i nawet starczy na ugotowanie od czasu do czasu jakiejś herbaty czy jajecznicy.
Do mieszkania całorocznego jak ja i gotowania jak ja gotuję i jeszcze na wyspach? Można zapomnieć.
W UK panele dają jakiś realny prąd zaledwie przez pół roku. Od października do marca homeopatycznie. Dlatego dokupiłem agregat a lada chwila spadam do Hiszpanii, Maroko.
Ładowanie silnikiem fajne, bo nie wozi się agregatu i nie trzeba kolejnego paliwa też wozić, ale nabijasz motogodziny. Duuużo motogodzin. A z wszystkim na prąd zimą silnik by nie gasł. Lub agregat :ok
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zbiegusek 
zaawansowany

Twój sprzęt: Lublin 3324
Nazwa załogi: zbYchEwka
Dołączył: 06 Lis 2016
Piwa: 10/7
Skąd: Bełchatów i okolice
Wysłany: 2017-12-12, 07:17   

BIORCA napisał/a:
[...] obcykany w klimacie :idea

Trafnie to ująłeś. ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 100/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2017-12-12, 10:52   Re: Wszystko na prąd - czy tak da radę?

VincentVan napisał/a:

Czy możecie podpowiedzieć czy dobrze kombinuję?


Rzeczywiście kombinujesz. Wcześniej pisałeś, że chcesz założyć fotel pneumatyczny. Pomyśl jeszcze jak bujanie tego fotela "zaprządz" do wytwarzania prądu elektrycznego :lol: . Na postoju, we dwójkę można taki fotel nieźle pobujać. :spoko
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Ostatnio zmieniony przez krzlac 2017-12-12, 11:08, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wirefree 
stary wyga

Twój sprzęt: EuraMobil
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Lis 2016
Otrzymał 11 piw(a)
Skąd: internet
Wysłany: 2017-12-12, 11:04   

Kombinujesz, ja tez naczytalem sie bajek toscanera i dzis wiem ze nie tedy droga. Owszem mozna ale jak sobie policzysz to nie jest to ani wygodne ani oplacalne. Ogniwa jak najbardziej ale do normalnych potrzeb czyli ladowarki oswietlenie telewizor laptop a cala reszta duzo prosciej dziala na GAZ. Dodatkowa butla pod bude i masz problem z glowy a koszta beda nizsze niz zakup akumulatorow Litowych. ogrzewanie ciepla woda i kuchenka z lodowka to tylko gaz jedna butla w lecie starcza na miesiac w zimie na 3 do dni w zalaznosci czy ogrzewasz caly dzien bude czy tylko w nocy. Jak padnie ci regulator albo ukumulator to masz problem bo nie ma pradu, pradu nie ma tez jak nie ma slonca i wtedy albo silnik albo ogregat. Silnika nie wolno miec dluzej wlaczonego w wiekszosci krajow na postoju a i agregat jest głosny pozatym trzeba go odpalac tak ze te kilka godzin dziennie huku musisz sobie doliczyc.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2017-12-12, 11:56   

wirefree napisał/a:
Kombinujesz, ja tez naczytalem sie bajek toscanera i dzis wiem ze nie tedy droga.


Jak się nie rozumie, co się czyta, to wszystko wydaje się bajką :haha:
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koder 
Kombatant
(statystycznie)


Twój sprzęt: Szara Furia (Hilux '20 + zabudowa w trakcie)
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 10 Lis 2010
Piwa: 188/87
Skąd: Będzin
Wysłany: 2017-12-12, 12:32   

Ogrzewanie będzie raczej mało praktyczne. Hipotetycznie możesz zaprząc do tego pompę ciepła, ale jeśli samochód ma zbiornik paliwa, to trudno efektywnością pobić ogrzewacz postojowy.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
wirefree 
stary wyga

Twój sprzęt: EuraMobil
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Lis 2016
Otrzymał 11 piw(a)
Skąd: internet
Wysłany: 2017-12-12, 13:12   

Pod warunkiem ze jest to rozwiazane tak jak w ogrzewaniu firmy ALDE, w innym wypadku zapotrzebowanie na prad jest tak duze ze az niepraktyczne w kamperze. W osobowce albo w małym busie mozna sobie wlaczyc webasto na kilkanascie minut albo w duzym busie albo kamperze trzeba rozwiazac sprawe odprowadzania ciepla zeby bylo to praktyczne i ekonomiczne. Wiem bo mam i ostatnie 8 miesiecy spedziłem w kamperze z webasto jako alternatywne zródło ciepła.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koder 
Kombatant
(statystycznie)


Twój sprzęt: Szara Furia (Hilux '20 + zabudowa w trakcie)
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 10 Lis 2010
Piwa: 188/87
Skąd: Będzin
Wysłany: 2017-12-12, 13:14   

wirefree napisał/a:
Pod warunkiem ze jest to rozwiazane tak jak w ogrzewaniu firmy ALDE, w innym wypadku zapotrzebowanie na prad jest tak duze ze az niepraktyczne w kamperze.

Przy 900W solarów? Proponuję się poruszać jednak w kontekście dyskusji.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2017-12-12, 13:23   Re: Wszystko na prąd - czy tak da radę?

VincentVan napisał/a:
Ogrzewanie

Ogrzewanie i energia słoneczna same siebie wykluczają.

Jest zimno i trzeba ogrzewać bo... za mało energii słonecznej dociera do ziemi, więc jak można myśleć o ogrzewaniu z tejże energii słonecznej, to całkowicie wbrew logice.(może jakieś tam skomplikowane dogrzewanie itd.)

Ja to bym kibicował ale taniemu gazowi ziemnemu taka butla z 200L CGN taniego gazu i wszystko na niego od silnika po generator, aku i panele na złom :) no może jeden 100A by się w lecie/wiosną przydał
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wirefree 
stary wyga

Twój sprzęt: EuraMobil
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Lis 2016
Otrzymał 11 piw(a)
Skąd: internet
Wysłany: 2017-12-12, 13:30   

No własnie koder zapomniał ze jak nie ma slonca to nie ma pradu i bez słupka albo agregatu Solary to tylko gadget do zasilania telefonu komorkowego i laptopa . Przy takiej pogodzie jak teraz ze słonca spada z moich 180W Cos kolo 2W . Posczas mojego 8 miesiecznego kamperowania przemyslalem wszelkie za i przeciw i jesli juz grzanie to tylko gaz, woda w bojlerze truma ogrzewa sie do 50 stopni w jakies 5-8 minut wode na kawe gotuje sie na gazie w czajniku tez cos kolo tego. piecyk ogrzewa kampera tez wydajnie bez wiekszego zapotrzebowania na prad. Solary OK ale do zasilania ładowarek telewizora satki i koniec. O ekonomii nie wspomne bo truma combi bedzie tansza niz solary akumulatory litowe i caly osprzet.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
VincentVan 
doświadczony pisarz


Dołączył: 29 Lis 2017
Piwa: 56/8
Skąd: Elbląg | Oława
Wysłany: 2017-12-12, 13:40   

Dziekuję za podpowiedzi. Kamperem mam zamiar jeździć tam, gdzie ciepło.

Wiem, że trochę kombinuję :-P ale na etapie planowania fajnie jest popuścić wodzy fantazji.

A propos fantazji - czy ktoś z Was próbował kiedyś zainstalować

małą turbinę wiatrową

do kampera? Np. składaną do skrzyni przyspawanej do tylnych drzwi?

solary 900w + 300w turbinka wiatrowa + lifepo4 600 - 800 ah
Czy taki zestaw ma rację bytu czy nadal nie?
Ostatnio zmieniony przez VincentVan 2017-12-12, 14:47, w całości zmieniany 2 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2017-12-12, 14:07   

VincentVan napisał/a:
Kamperem mam zamiar jeździć tam, gdzie ciepło.


To po co ci ogrzewanie i bojler :) ja sobie nie przypominam kiedy używałem ciepłej wody w lecie.
I tak z ~70% kamperów prawie nigdy nie włącza bojlera czy ogrzewania bo jadą tylko na wakacje a te są od lipca kiedy jest gorąc wszędzie.

Ale idea naprawdę piękna i samemu mi się takie coś marzy bo nawet tani gaz CGN trzeba gdzieś kupić i może być z tym różnie.

Maszt w wiatrakiem na kamperze nie wypali, przerost formy nad treścią
chyba że takie coś : :mrgreen:

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***