Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Budżetowy SOG do Thetford C2 C3 C4 , i innych.
Autor Wiadomość
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2021-08-07, 20:56   

LukF
nie zrozumiałem Ciebie. Myślałem, że kisisz wszystko w kasecie :szeroki_usmiech
Jak ważne jest napowietrzanie kasety przekonałem się niedawno. Wykopałem w rogu działki rowek w którym umieściłem zawartość kasety. Nie zdązyłem zakopać, bo żona mnie zawołała. Po trzech czy czterech dniach poszedłem dokończyć dzieło. Po zawartości pozostał tylko jakiś białawy nalot. Kawałki nierozpuszczonego w kasecie papieru i innych wiadomych rzeczy zniknęły.
dziwaczek
odnośnie chemii,
używamy jej m.innymi, aby pomóc w rozkładzie zawartości kasety. Słyszałem, że stosowany jest również Domestos. Na pewno likwiduje nieprzyjemne zapachy, ale czy rozpuszcza też zawartość? Np. papier?
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2021-08-07, 22:48   

Janusszr napisał/a:
Nie ma ruchu powietrza. Niby coś tam przez rurę sogową wejdzie, ale ile tej wymiany? Przy otwartym odpowietrzeniu podczas jazdy następowałaby stale wymiana powietrza w kasecie. Co o tym myślicie?


Odpowietrzenie nie jest po to aby wymieniać powietrze w kasecie tylko po to aby kasety nie rozerwały gazy gnilne. I tylko po to, żadnej innej filozofii.

Wystarczy dostęp przez SOG. Zostawienie orgi wywietrznika może spowodować jedynie zassanie smrodu do środka jak podczas jazdy wytworzy się podciśnienie w kabinie.

Sog jest po to aby odprowadzić smród na zewnątrz. Nie powoduje szybszego rozkładu fekaliów. I puszczanie brzydkich bąków przez marketingowców nic tu nie zmieni. :]
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2021-08-07, 23:20   

reaven22
nie przekonała mnie Twoja teoria całkowicie. Masz rację, że zabezpiecza kasetę przed rozerwaniem. Dlaczego jednak nie wykorzystać jego do napowietrzania? Tlen w utylizacji ścieków to podstawa. Muszę sprawdzić to na własnej skórze, a raczej kasecie :szeroki_usmiech
Swojego SOGa zrobiłem m.innymi do tego, aby dobrze napowietrzać kasetę. Nie tylko do usuwania zapachów podczas korzystania z kibelka. Zakorkowałem co prawda odpowietrznik, ale go jednak odkorkuję. Zakorkować ponownie to nie problem.
Powiedz mi na jakiej zasadzie działa ten odpowietrznik? Nigdzie nie mogę znaleźć zasady jego działania. Cały czas jest otwarty po włożeniu kasety?
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
Ostatnio zmieniony przez Janusszr 2021-08-08, 09:35, w całości zmieniany 2 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Skorpion 
Kombatant
Normalny inaczej wariatek stary wyga


Twój sprzęt: Starocie urzadzenie kampero-podobne
Nazwa załogi: Skorpion
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 17 Lip 2008
Piwa: 228/1175
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-08-07, 23:30   

https://sklep.klaja.pl/pl/p/Wywietrznik-Wentylacja-bez-chemii-SOG-D-C400/4272

Opis

Wywietrznik Wentylacja bez chemii SOG D do toalety Thetford C400



System wentylacji toalety SOG typ D zasilany na 12V to system odpowietrzania toalety - usuwania gazów tworzących się w zbiorniku na fekalia, działający bez niepotrzebnej woni lub chemii. Bezproblemowo montowany w każdej przyczepie lub kamperze, ledwie słyszalny, dzięki pracy z wysokowydajnym, specjalnie opracowanym systemem odpowietrzenia. Włącza się on tylko podczas korzystania z toalety, co skutkuje czemu zmniejszonym zużycie prądu.

Po otwarciu toalety wentylator systemu SOG Typ D automatycznie się uruchamia i wytwarza taki obieg powietrza skierowany do środka kasety, co powoduje niwelowanie przykrych zapachów i zapewnia komfort użytkownikom.

System pracuje nawet, gdy wentylator nie jest uruchomiony, specjalną kasetę filtrującą ze sproszkowanym węglem. Ponieważ węgiel jest jak na razie najlepszym medium filtrującym, oczyszcza on kasetę na fekalia z metanu i amoniaku wydalając gazy na zewnątrz. Bez używania drogiej i niepotrzebnej chemii, sprawia, że kaseta naturalnie "oddycha", ale nie musisz obawiać się o nieprzyjemny zapach, ponieważ zastosowany filtr niweluje go.

Kolejną zaletą systemu SOG Typ D jest to, że nie musimy używać drogich rozkładających się papierów toaletowych. SOG Typ D sprawia, że każdy tradycyjny papier rozkłada się do formy grudek w ciągu 3-4 godzin, a całkowicie rozkłada się w maksymalnie 6.

SOG, typ D przeznaczony jest do toalet Thetford C 400

Jeśli posiadasz inną toaletę i jesteś zainteresowany urządzeniem to skontaktuj się z nami!

art.nr. KL14822

Dostępność:mała ilość
Wysyłka w:24 godziny
Dostawa: od 15,00 zł - Firma kurierska Przelew

Cena netto:471,54 zł
Cena:580,00 zł
_________________


Tadeusz
Byle do przodu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2021-08-08, 08:04   

Skorpion napisał/a:

Kolejną zaletą systemu SOG Typ D jest to, że nie musimy używać drogich rozkładających się papierów toaletowych. SOG Typ D sprawia, że każdy tradycyjny papier rozkłada się do formy grudek w ciągu 3-4 godzin, a całkowicie rozkłada się w maksymalnie 6.

Załóżmy, że jest to prawda. Co powoduje ten rozkład papieru bez dodatkowej chemii? Kilkuminutowe napowietrzanie podczas korzystania z kibelka? Przez rurę SOGa jak nie pracuje wentylator to wydostają sie tylko gazy fermentacyjne na zewnątrz. W drugą stronę to nie działa.
Jakaś ściema z tym papierem.
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dziwaczek 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato EuraMobil 625 1995r.
Nazwa załogi: dziwaczki
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 30 Sie 2010
Piwa: 58/18
Skąd: Osowiec/Mazowieckie
Wysłany: 2021-08-08, 18:59   

A mi się zawsze zdawało, że to własnie w trakcie korzystania z SOG tj. otwarty kibelek wentylator wyciąga powietrze na zewnątrz przez filtr węglowy aby nie capiło a wewnątrz kamperka (tworzy się podciśnienie - pod siedzącym) ? No muszę to sprawdzić - moze jutro :idea
_________________
Dziwaczek II oraz Dziwaczek I
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2021-08-08, 21:15   

dziwaczek napisał/a:
A mi się zawsze zdawało, że to własnie w trakcie korzystania z SOG tj. otwarty kibelek wentylator wyciąga powietrze na zewnątrz przez filtr węglowy aby nie capiło a wewnątrz kamperka (tworzy się podciśnienie - pod siedzącym) ? No muszę to sprawdzić - moze jutro :idea

Tak właśnie to działa.
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2015
Piwa: 91/176
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2021-08-09, 00:22   

Janusszr napisał/a:
..... Tlen w utylizacji ścieków to podstawa. Muszę sprawdzić to na własnej skórze, a raczej kasecie :szeroki_usmiech
Swojego SOGa zrobiłem m.innymi do tego, aby dobrze napowietrzać kasetę. Nie tylko do usuwania zapachów podczas korzystania z kibelka. .....

Tylko ten tlen powinien bulgotać od dna ścieków zapobiegając działaniu bakterii beztlenowych i wpomagając tlenowe, ale tu raczej będzie ich niewiele.

Janusszr napisał/a:
......
Załóżmy, że jest to prawda. Co powoduje ten rozkład papieru bez dodatkowej chemii? Kilkuminutowe napowietrzanie podczas korzystania z kibelka? Przez rurę SOGa jak nie pracuje wentylator to wydostają sie tylko gazy fermentacyjne na zewnątrz. W drugą stronę to nie działa.
Jakaś ściema z tym papierem.

rozkład papieru mogłoby powodować bulgotanie od dna ścieków i jednocześnie też rozdrabnianie masy.

Jakby zrobić dobrego SOGa z wentylatorem odśrodkowym wysysającego powietrze z kasety
to działanie automatyzowałoby się w sposób naturalny.
Podczas otwarcia czegokolwiek a ponadto ew. szczelinami powietrze dostawałoby się
do kasety zapobiegając wydostawaniu się zapachu do kampera.
Podczas gdy kaseta byłaby zamknięta wentylator musiałby conajmniej godzinę pracować
wyciągając powietrze, a rurką z dziurkami przy dnie kasety dostawałoby się powietrze
przepływając przez zawartość kasety. Zaznaczę, że wentylator powinien być dość mocny
żeby wytworzyć takie podciśnienie, żeby mogło wciągnąć powietrze rurką,
dlatego proponowałem odśrodkowy. Ew. dodatkowy kompresorek.
Ktoś chce poeksperymentować ? :)
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2021-08-09, 08:18   

Masz rację z tym "bulgotaniem", czyli napowietrzaniem od dołu.
Nie muszę mieć silnego wentylatora promieniowego. Zastosowałem przeeciwbieżny wentylator kanałowy. Ciągnie aż za dużo.
Zastanawiam się jak napowietrzać dodatkowo kasetę podczas jazdy, kiedy jest wszystko pięknie mieszane :szeroki_usmiech
Po dłuższej jeździe wszystko jest rozdrobnione. Na kempingu nie bardzo. Brrrrr :-/
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2021-08-09, 09:51   

Opróżniając kasetę co 2-3 dni i tak napowietrzanie nie zmieni zauważalnie ilości aromatów wydobywających się z kasety :)
Jak ktoś koniecznie chce mieć przykamperową oczyszczalnie ścieków to trzeba podejść z nieco większą skalą :) Raczej nie uda się to w campervanie.

A jeśli już ktoś naprawdę chce być w tej kwestii eco to istnieje coś takiego jak toaleta kompostująca.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2021-08-09, 09:58   

W miarę jedzenia apetyt rośnie :szeroki_usmiech Odpuszczam dalsze usprawnianie SOGa i reksperymenty z tym związane :szeroki_usmiech
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
LukF 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO MALIBU I 440 QB
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Sty 2017
Piwa: 444/328
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2021-08-09, 10:01   

Też uważam, że napowietrzanie w celu rozkładu jest bez sensu. Przecież zawartość kasety najdalej po 2 dniach wywalamy. To kiedy TAM ma się coś rozłożyć??? Dla mnie najlepiej zamknąć by nie pachniało a podczas posiedzenia SOG ma wyciągać zapachy na zewnątrz. Koniec :bigok
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rigg 
stary wyga


Twój sprzęt: Benimar Tessoro 468 NK
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Lis 2014
Piwa: 26/14
Skąd: Kaszubowo
Wysłany: 2021-08-09, 10:10   

Zaraz oczyszczalnię ścieków ktoś zaprojektuje :chacha2
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2015
Piwa: 91/176
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2021-08-09, 22:06   

reaven22 napisał/a:
.....
Jak ktoś koniecznie chce mieć przykamperową oczyszczalnie ścieków to trzeba podejść z nieco większą skalą :) Raczej nie uda się to w campervanie.
.....


LukF napisał/a:
Też uważam, że napowietrzanie w celu rozkładu jest bez sensu. Przecież zawartość kasety najdalej po 2 dniach wywalamy. To kiedy TAM ma się coś rozłożyć??? Dla mnie najlepiej zamknąć by nie pachniało a podczas posiedzenia SOG ma wyciągać zapachy na zewnątrz. Koniec :bigok


chyba nie czytacie, albo piąte przez dziesiąte.
NIE chodzi o rozkładanie biologiczne i jak pisze Reaven: nie ta skala.
Dlatego tego WOGÓLE NIE PROPONUJĘ!
W dobrych, przydomowych oczyszczalniach napowietrzanie ma dwa zadania
(Nie liczę tu napędu pomp mamutowych):
1. primo to stworzenie warunków do pracy bakterii tlenowych, które rozkładają
w bioreaktorze bez wydzielania gazów złowonnych - i tu NIE O TO MI CHODZI
2. primo ;) utrudnienie pracy bakteriom beztlenowym, które to są odpowiedzialne za
wytwarzanie gazów złowonnych - I O TYM PISAŁEM.


LukF
oprócz fizycznej zauważ też biologiczną stronę tego czegoś.
Wbrew Twojej opinii napowietrzanie powstrzymuje "pachnienie".... (jw)
A rozkładanie o którym pisałem nie ma nic wspólnego z "rozkładaniem"
biologicznym o którym piszesz. Tu akurat dotykamy strony fizycznej.
Po prostu bąbelki jak w pralce samsunga ;) porozrywają cząsteczki stałe na drobne.


Do oczyszczalni biologicznej tlenowej braknie nam jeszcze dużo funkcji i
nawet nie zamierzam próbować w kamperze, chociażby dlatego że oddzielanie
wody od masy czynnej wymaga czasu, bezruchu i idealnego poziomu
a o to będzie baaaaardzo trudno w kamperze... chyba żeby użyć żyroskopu... ;)
Wytworzenie i utrzymanie złoża biologicznego przy tak krótkim czasie też jest niemożliwe.
Dlatego proponowałem tylko uproszczoną wersję, z ubogim zakresem funkcjonalności
ale mogą działać niejako przy okazji działania SOGa wyciągowego i w bardzo naturalny
sposób spełniać funkcje które opisałem wcześniej, czyli powstrzymywanie
bakterii wytwarzających gazy "pachnące" inaczej podczas działania SOGa przy jednoczesnym
wyciąganiu jakichkolwiek zapachów przez SOGa, a do tego dodatkowe rozdrobnienie
mechaniczne co na pewno ułatwi opróznianie pojemnika.
Ufff....

rigg napisał/a:
Zaraz oczyszczalnię ścieków ktoś zaprojektuje :chacha2

wow. super. czekam na info.......... :)
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
LukF 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO MALIBU I 440 QB
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Sty 2017
Piwa: 444/328
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2021-08-10, 20:48   

robba,
Naprawdę jestem Tobie wdzięczny, że mi to tak łopatologicznie wyjaśniłeś :bajer
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***