Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zastosowanie LiFePO4 w zabudowie.
Autor Wiadomość
Artur.Dell 
zaawansowany


Twój sprzęt: Fiat Ducato Autostar
Nazwa załogi: Lubimy podróżować
Dołączył: 23 Wrz 2017
Piwa: 22/8
Skąd: Siemianowice Śląskie
Wysłany: 2019-10-28, 13:49   

Świstak napisał/a:
Dokładnie tak. Po to cała zabawa żeby wpiąć akumulator LiFePO poprzez czarną skrzynkę i zapomnieć o problemie.

Co do ogrzewania akumulatora - zamówiłem na próbę takie cudo:
https://allegro.pl/oferta/folia-mata-grzewcza-termofol-12v-kamper-infrared-6949584381


Koncepcja z matą grzewczą prezentuje się dużo bardziej profesjonalnie. Przydałby się tylko do niej jakiś termostat.
_________________
Artur
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Świstak 
Kombatant


Twój sprzęt: Milka, Milka2
Nazwa załogi: Świstaki
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Cze 2009
Piwa: 426/100
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2019-10-30, 00:21   

Dodatkowy termostat jest zbędny - sam układ regulacyjny pełni już tę funkcję.

Dziś właściwie zakończyłem główną część oprogramowania, przetestowałem kilka różnych układów wykonawczych na tranzystorach polowych a nawet na przekaźnikach SSR. Mam już swojego faworyta ale czekam na jeszcze jedną przesyłkę - dość ciekawe tranzystory... No zobaczymy. Przyszła też folia grzewcza https://allegro.pl/oferta/ogrzewanie-podlogowe-termofol-12v-kamper-infrared-6983122115?snapshot=MjAxOS0xMC0yN1QxNzo1Nzo1Ny44MTFaO2J1eWVyOzM1ZWI0MThiYWY1ZTlhODJiZmQ5ZjlhNmE4YWZhZjMxOWZhMzA1MzFiYjhhYzNiNzVmNzYzMjk3ZDQ5ZjI0ZGQ%3D Da się ją zastosować, ale jest dość sztywna i obawiam się czy nie będzie pękać na załamaniach jeśli spróbuję nią owinąć akumulatory, co nie zmienia faktu że na podłogę super sprawa. Za to jako zewnętrzna grzałka jakiegoś bojlera może być bardzo ciekawa... Ale to już inna historia.

Zrobiłem na szybko układ pomiaru temperatury radiatora układu regulującego prąd łądowania, a jako wynik jego działania płynną regulację prędkości wentylatora chłodzącego. Wydaje się to być dobrym rozwiązaniem tylko musze w finalnym projekcie zastosować filtrację bo słychać cichutki gwizd PWM-a.

Jutro trzeba jechać do roboty, ale zasadniczo zbliżamy się do końca więc nawet zlecenie wyjazdu na awarię przyjąłem bez zgrzytania zębami. Wszstkie funkcje realizowane są bez żadnego problemu i wciąż jeszcze sporo wejść i wyjść procesorka zostało do dyspozycji. Póki co nie bawię się w wysyłanie sms-ów czy jakieś serwery grafik po wifi bo to już są drobiazgi na później - teraz ważne co jeszcze trzeba mu dołożyć... Przez moment nawet mnie korciło żeby wrzucić kod z czujnika poziomu wody... Bardzo dobrze sprawuje się wyświetlacz OLED i chyba przy nim pozostanę. Kupiłem co prawda do tego projektu duży wyświetlacz z dotykiem, ale ten mały ma w sobie coś.... Retro??? Nawet moje firmowe logo wklepane na szybko wygląda tak jakoś sentymentalnie. Stary się robię....
Piszcie co jeszcze dołożyć.

WhatsApp Image 2019-10-29 at 21.38.03.jpeg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 91,53 KB

WhatsApp Image 2019-10-28 at 19.44.48.jpeg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 361,85 KB

_________________
"Panie, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies"


Milka - może ją spotkacie?
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Artur.Dell 
zaawansowany


Twój sprzęt: Fiat Ducato Autostar
Nazwa załogi: Lubimy podróżować
Dołączył: 23 Wrz 2017
Piwa: 22/8
Skąd: Siemianowice Śląskie
Wysłany: 2019-10-30, 06:19   

Skoro zostało jeszcze trochę we/wy procesora to mnie przyszło do głowy żeby rozbudować tę konstrukcję o funkcję termometru wielokanalowego dokładając czujniki temperatury DS18B20. Tylko wówczas przydałby się jakiś drugi wyświetlacz umieszczony w centralnym miejscu kampera, który na bieżąco prezentowały aktualnie panującą temperaturę np. w części mieszkalnej, na zewnątrz, w lodówce czy gdziekolwiek indziej.
_________________
Artur
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2019-10-30, 06:31   

Im mniej tym lepiej.
Ale taki algorytm, ktiry by pokazał, ile czasu można bezpiecznie pociągnąć przy obecnym poborze i przy danym poziomie naładowania?
Jak w samochdzie "zasięg"

Poniosło mnie :spoko
......
Ad temperatury, to stacji pogodowych za 50 zl jest full
U mnue taka ponad rok chodzi na paluszkach, sondy wifi w ramie pod garazem kampera w lodówce i budzie, łapie zasięg nawet w domu i widzę ile jest w kamperze (30m) od chaty. Przydatne w zimie. W tamtym roku nawet wody nie spuszczałem
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Artur.Dell 
zaawansowany


Twój sprzęt: Fiat Ducato Autostar
Nazwa załogi: Lubimy podróżować
Dołączył: 23 Wrz 2017
Piwa: 22/8
Skąd: Siemianowice Śląskie
Wysłany: 2019-10-30, 07:39   

Bronek napisał/a:

Ad temperatury, to stacji pogodowych za 50 zl jest full
U mnue taka ponad rok chodzi na paluszkach, sondy wifi w ramie pod garazem kampera w lodówce i budzie, łapie zasięg nawet w domu i widzę ile jest w kamperze (30m) od chaty. Przydatne w zimie. W tamtym roku nawet wody nie spuszczałem


Bronek, a co konkretnie używasz? Podpowiedz proszę jakąś nazwę, markę... Na All jest tego sporo, ale jakość budzi wątpliwości.
_________________
Artur
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2019-10-30, 08:15   

Wiesz mam kilka bo jestem zakupocholik.
Z Lidla jakiś Auriol kilka i różne nawzajem się sondy czasem widzą z bazą.
Pamietaj by zachować paragon. 3 lata jak ci nawali idziesz i oddaja kasę 100% pewne sprawdzone przy wielu innych duperelach
Lidl internetowy fajny ale reklamacje upierdluwe trzeba odesłać.
Sonde w woreczku foliowym dajesz na trytki do ramy
Tani prosto i działa w kamperze mam jakąś białą niedużą i ona pokazuje wew i zew (rama) a fo tego inna sąda z wyświetlaczem i ta nadaje mi na taras.
Ponieważ grzeje w zimie kampera do ok 3-4 stst to musze wiedzieć czy ok.

POSTY DO WYWALENIA SORRY PO PRZECZYTANIU
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marcincin 
zaawansowany


Twój sprzęt: Benimar Tessoro 442 NK - 2019
Nazwa załogi: MIK
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Sty 2013
Piwa: 45/34
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-10-30, 08:50   

Świstak napisał/a:


Piszcie co jeszcze dołożyć.


Ja bym chętnie zagospodarował interfejs I2C do połączenie Twojego sterownika z moim centrum monitoringu postawionym na Raspberry pi zero W. Ja łączę się po I2C z raspberry do Atmegi i fajnie to działa (mogę podzielić się kodem). Raspberry Pi pełni rolę loggera, gdzie parametry odczytane między innymi z Atmegi lądują w bazie danych (w bazie składowane są także dane z interfejsu OBD II i Gps'a - zrzut parametrów co 10 sekund przy wyłączonym silniku, co 3 sekundy przy pracującym silniku - od lutego uzbierało mi się prawie 2 miliony wpisów) - o szczegółach można poczytać tutaj (Ty już tutaj kiedyś zaglądałeś):

https://www.camperteam.pl...pic.php?t=33059

Raspberry pełni rolę serwera www, który te dane udostępnia. Dane z bazy są także replikowane co dwie minuty na serwer zewnętrzny (jak kamper jest w zasięgu internetu), na którym pracuje kopia serwera www z RPi. W ten sposób mam dostęp do aktualnego stanu z dowolnego miejsca, w którym działa internet. Jak jestem w kamperze to łączę się np. telefonem do lokalnego serwera www. W planach mam napisanie dedykowanej aplikacji na telefon.

Podsumowując - fajnie by było, aby Twój sterownik wystawił jakieś API (czy to po I2C, WIFI czy BT) do odczytu parametrów, ale może także do sterowania z zewnątrz [pewnie pojawią się pomysły, czym chcielibyśmy osobiście zarządzać]. Powstaje coś fajnego - chętnie włączę się w proces twórczy w zakresie softu.
_________________
Marcincin
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Świstak 
Kombatant


Twój sprzęt: Milka, Milka2
Nazwa załogi: Świstaki
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Cze 2009
Piwa: 426/100
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2019-10-30, 09:09   

Artur.Dell napisał/a:
termometru wielokanalowego dokładając czujniki temperatury DS18B20

To już jest....

Bronek napisał/a:
ile czasu można bezpiecznie pociągnąć przy obecnym poborze

Żaden problem, ale to kwestia wyłącznie programowa którą będziemy doszlifowywać na końcu. Teraz jeszcze walczymy ze sprzętem...

marcincin napisał/a:
Ja bym chętnie zagospodarował interfejs I2C do połączenie Twojego sterownika z moim centrum monitoringu postawionym na Raspberry pi zero


Da się zrobić, ale to projekt jednostkowy. Chętnie się tym zajmę gdy projekt bazowy będzie definitywnie zakończony i przetestowany. Płytki nam to nie zmieni więc to też odkładam na później.

Tak w tej chwili zaczynam się zastanawiać ile już w tym projekcie jest zastosowanych różnych standardów: sprzętowy RS232/UART poprzez USB do komunikacji z komputerem, zmodyfikowany MODBUS poprzez programową emulację RS232 i konwersją warstwy fizycznej modelu ISO do RS485 w celu komunikacji z akumulatorem XP, SPI do wyświetlacza OLED, OneWire do czujników temperatury Dallas i teraz jeszcze I2C do malinki chodzącej pod kontrolą Linuksa....

Czary z mleka... Trzeba to będzie pozawijać w jakieś sreberka. :mikolaj
_________________
"Panie, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies"


Milka - może ją spotkacie?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TomekM 
stary wyga


Twój sprzęt: Blaszana Choinka Jumper L3H3
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 10 Sie 2011
Piwa: 25/24
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2019-10-30, 10:04   

Tak naprawdę (moim zdaniem) dla zwykłego zjadacza chleba jakim ja jestem istotne jest aby móc wywalić ciężki akumulator pokładowy i zastąpić go Świstakoskrzynką (wiem, taki jest cel główny). Jezeli dodatkowo w dowolnym (w grancach rozsądku) miejscu będę mógł umieścić wyświetlacz, który mi pokaże napięcie oraz informację: ładuje się/oddaje energię/bład to już wystarczy.
Ja jestem prosty człowiek i proste (o ile tak mozna nazwać to co robi Świstak) rozwiązania sa dla mnie najlepsze.
_________________
Misiów5
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2019-10-30, 12:32   

Jesli to pasja , to ma mieć wszystko. Jeśli jakis interes, to może mieć wszystko. I to zasadnicza róznica.

Odwołam się do Tesli, generalnie ile i jak pojedzie czy 3,2 sek czy 4,5 sek do stówy zależy od oprogramowania. Reszta to dodatki. I to kosztuje ok 10 tys Euro
I tak powinno być tu, gdyby oferta miała być rynkowa.
Tyle i tyle za wersje podstawową, dodajemy duperelkę jak terometr czy możliwosć i cena rośnie.

Ale przy tak transparentym procesie tworzenia, będą pytania dlaczego ta funkcja z tym czujnikiem za 10 zł tyle kosztuje? :mrgreen:
Tak to jest jsk mędrcy itp nie zawsze myślą jak sprzedawcy odkurzaczy z przystawką masującą. :mrgreen:
:bigok
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2015
Piwa: 91/176
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2019-10-30, 14:36   

Świstak napisał/a:
.....
Czary z mleka... Trzeba to będzie pozawijać w jakieś sreberka. :mikolaj

Świstaku, w sreberka nie zawijaj bo się zwarcia porobią!
choć z drugiej strony jak weżmiesz coś innego to mogą Tobie zarzucić,
że sreberka były fałszywe... ;)

co do wszystkomania, to wg mię to powinien mieć wszystko, ale dotyczące akumulatorów...
Bo też zapewne jak zaczniesz dopieszczać układzik to walczyć będziesz o zużycie prądu.
I zapewne w hibernację też pójdzie. A jak za dużo będzie robić to z tą hibernacją
może być różnie... wiem, że nie pobiera to strasznie dużo prądu, ale dla kogoś innego może mieć znaczenie czy wytrzyma bez ładowania i używania 3 tygodnie czy 2 miesiące.
Z tym wszystkomaniem bym się powstrzymał... wiem że kusi...
choć właściwie pomysły można pozbierać, i ewentualnie mieć w zanadrzu...
No i wtedy np konfiguracja decyduje co klient sobie włączy i ile mu aku wytrzyma bez używania...
A może zaimplementuj konfigurowalny tryb używania.
Klient wybierze complete standby to pomiar będzie co 24h i jak któreś ogniwo klękać zacznie to zawoła smsem o ładowanie
np. no usage, standby, easy use (czyli rób co przewidział Świstak bo się nie znam),
hard use, full controll (czyli zmierz i pokaż co się da bo się nudzę na tym wyjeżdzie)......
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Świstak 
Kombatant


Twój sprzęt: Milka, Milka2
Nazwa załogi: Świstaki
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Cze 2009
Piwa: 426/100
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2019-10-30, 17:24   

Dobra, robimy więc funkcjonalność podstawową która ma chronić akumulator i zapewnić jego łądowanie. Mam jeszcze kilka przetwornic step-down więc może się pokuszę o jakiś inteligentny MPPT... Ale to za chwilę...

Czyli podsumujmy:
1. Regulacja wartości prądu łądowania akumulatora LiFePO z dowolnego źródła CC/CV
2. Niedopuszczenie do ładowania gdy akumulator ma poniżej +2 stopnie
3. Jeżeli jest dostępna energia zewnętrzna (solar, alternator lub sieć) a akumulator jest zamarznięty - włączenie ogrzewania akumulatora po czym uruchomienie ładowania po osiągnięciu temperatury +2 stopnie.
4. Po wykryciu poprawnej pracy alternatora, podanie napięcia 12V dla lodówki
5. W przypadku całkowitego naładowania akumulatora nadwoziowego przy pracy alternatora lub solarów nadwyżkę energii kierujemy do bojlera 12V, po ogrzaniu bojlera lub przy jego braku - do akumulatora rozruchowego
6. Przy dostępie zasilania sieciowego najpierw ładujemy akumulator nadwoziowy w systemie CC/CV do 14,2 V po czym ładujemy akumulator rozruchowy w systemie wieloetapowym, jednak tak dozując wartość prądu ładowania aby całkowicie wykorzystać zasilacz/prostownik i nic nie pobierać z nadwoziówki.
7. Wewnętrzny układ kontroli temperatury układów elektronicznych z płynnie sterowaną prędkości wentylatora, początek pracy wentylatora przy 40 stopniach na 20% (poprzedzone udarem 50% przez pół sekundy aby ruszyć zastany wiatraczek), po czym wzrost prędkości obrotowej o 4% na każdy kolejny stopień celcjusza czyli pełna prędkość obrotowa przy 60 stopniach na radiatorze. Przy dalszym wzroście temperatury - wyłączenie obwodów generujących temperaturę i pozostawienie wentylatora na pełnych obrotach aż do chwili gdy radiator ochłodzi się do 45 stopni.

To wszystko z wyświetlaczem OLED w płaskiej obudowie z czterema płaskimi klawiszami na długim przewodzie zakończonym typową wtyczką RJ45.

O czymś zapomniałem?
_________________
"Panie, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies"


Milka - może ją spotkacie?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Artur.Dell 
zaawansowany


Twój sprzęt: Fiat Ducato Autostar
Nazwa załogi: Lubimy podróżować
Dołączył: 23 Wrz 2017
Piwa: 22/8
Skąd: Siemianowice Śląskie
Wysłany: 2019-10-30, 18:00   

Świstak, jesteś geniuszem. Czekamy na finał. 👍
_________________
Artur
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
andrzejm94 
początkujący forumowicz

Dołączył: 05 Lut 2017
Piwa: 1/18
Skąd: Nowy Dwór Gdański
Wysłany: 2019-10-30, 19:23   

Jestem zainteresowany zastosowaniem w swoim "domku" :spoko
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Świstak 
Kombatant


Twój sprzęt: Milka, Milka2
Nazwa załogi: Świstaki
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Cze 2009
Piwa: 426/100
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2019-10-31, 00:15   

Artur.Dell napisał/a:
Świstak, jesteś geniuszem.


Tyle to ja już wiem, nawet to, że nie dość że geniusz to jeszcze skromniś... Pytanie tylko czy nie sklerotyk ???
_________________
"Panie, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies"


Milka - może ją spotkacie?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***