Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
OldNomad Van
Autor Wiadomość
AndreLech 
zaawansowany


Twój sprzęt: Fiat Ducato 3.0 160KM, 2007
Nazwa załogi: OldNomad
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2017
Piwa: 9/16
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-06-06, 18:56   

Robertunio napisał/a:
Ogrzewanie w WC - OK, tylko w strefie niezabudowanej/wolnej podłogi.


Poprawiłem, trochę ścisnąłem:)
_________________
Memento Vivere! Buduję kamper https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Robertunio 
zaawansowany

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Lip 2016
Piwa: 7/6
Skąd: Łódź
Wysłany: 2020-06-06, 19:18   Ogrzewanie podłogowe

Wiem, że to może trochę skomplikować (montaż pionowych ścianek i mebli), ale podłogówkę bym rozprowadził bliżej ścian zewn. auta - narożniki są wg. mnie najbardziej narażone na wilgoć.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AndreLech 
zaawansowany


Twój sprzęt: Fiat Ducato 3.0 160KM, 2007
Nazwa załogi: OldNomad
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2017
Piwa: 9/16
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-06-06, 19:30   

Robertunio napisał/a:
Wiem, że to może trochę skomplikować (montaż pionowych ścianek i mebli), ale podłogówkę bym rozprowadził bliżej ścian zewn. auta - narożniki są wg. mnie najbardziej narażone na wilgoć.


Być może ale nie sądzę ponieważ ciepło z podłogówki rozejdzie się po całej powierzchni, w końcu to tylko 1.87 m szerokości autka
_________________
Memento Vivere! Buduję kamper https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Zbynek 
zaawansowany


Twój sprzęt: Był: Knaus Boxstar 600
Dołączył: 22 Kwi 2017
Otrzymał 8 piw(a)
Skąd: Białystok
Wysłany: 2020-06-08, 09:29   

AndreLech napisał/a:
Zbynek napisał/a:
Odnośnie instalacji wodnej - widzę że ma być ciśnieniowa. Nie pasuje tutaj Truma TT2, jest do układów bezciśnieniowych z pompą zatapialną, maksymalne ciśnienie 1,2 bar.


Sądziłem (widziałem na różnych fotografiach połączoną Termę TT2 z pompą Aqua 8 i zbiornikiem wyrównawczym), że jest ok. Więc nie rozumiem jak oni to zrobili :(


Zrobili niezgodnie ze sztuką. TT2 jest do 1,2 bara, a Aqua 8 ma wyłącznik ciśnieniowy na 1,5 bara. Poza tym zwróć uwagę że przy TT2 nie można stosować zaworów zwrotnych w instalacji, a pompa membranowa takowy posiada (żeby mogła działać).
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AndreLech 
zaawansowany


Twój sprzęt: Fiat Ducato 3.0 160KM, 2007
Nazwa załogi: OldNomad
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2017
Piwa: 9/16
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-06-08, 16:55   

Zbynek napisał/a:
Zrobili niezgodnie ze sztuką. TT2 jest do 1,2 bara, a Aqua 8 ma wyłącznik ciśnieniowy na 1,5 bara. Poza tym zwróć uwagę że przy TT2 nie można stosować zaworów zwrotnych w instalacji, a pompa membranowa takowy posiada (żeby mogła działać).

Wielkie dzieki, właśnie miałem zamiar zamówić tą trumę. W takim razie poszukam bojler na gaz do inst. ciśnieniowej :spoko
_________________
Memento Vivere! Buduję kamper https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AndreLech 
zaawansowany


Twój sprzęt: Fiat Ducato 3.0 160KM, 2007
Nazwa załogi: OldNomad
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2017
Piwa: 9/16
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-06-13, 10:41   Ręce opadają, a czas mi ucieka

Wczoraj z Chin dotarł do mnie po miesiącu aku Lifepo4 200Ah. Malutki, 17kg. Ciekawy jestem jak się będzie sprawdzał w boju. Ale nie o tym chciałem powiedzieć. Przyjechałem do Polski na miesiąc mając nadzieję, że zrobię tutaj przynajmniej te najważniejsze prace na których się po prostu nie znam.
Rozłożenie kabli w instalacji elektrycznej, przygotowanie przewodów pod ogrzewanie podłogowe na PEX-ie, wykonanie instalacji wody, podpięcie zbiornika na wodę szarą i na białą.

Pozostałe prace jak założenie solarów i okien dachowych, ocieplenie kabiny i części mieszkalnej, wstawienie okien bocznych i ich obrobienie zrobię sam, część z nich zresztą zostało już przeze mnie wykonane.

Mając tak przygotowane auto mógłbym w Danii zająć się aranżacją wnętrza czyli stolarką. A jakie są realia.
1. Wynajęcie elektryka do konsultacji i pomocy przy instalacji 12V graniczy z cudem, ponieważ fachowcy nie mają o tym pojęcia. Taka domowa na 230V a i owszem, ale 12V kamperze - panie to nie moja dziedzina.
2. Podobnie z instalacją wodną - kiwają głowami ze zrozumieniem, przeglądają zdjęcia przykładowych instalacji by po chwili stwierdzić, że to nie jest ich temat.
3. Podłogówka w aucie? Pukają się w czoło, nie ma tematu.
4. Od dwóch tygodni czekam na solary, lodówkę i energoblok. Cisza, a miało być już już już.

Powiecie, że narzekam. Powinienem sobie kupić gotowego kampera i mieć z tym wszystkim święty spokój. I jak tu spełniać marzenia kiedy dookoła same obiecanki cacanki.
Powiecie, że na forum są wszystkie odpowiedzi wystarczy tylko poszukać. Zgadza się, to forum jest potężne i na jedno zadane pytanie w wyszukiwarce otrzymuję dziesiątki odpowiedzi tyle, że przejrzenie tych wszystkich tematów i znalezienie tej jedynej zajmuje mnóstwo czasu. A ja go mam coraz mniej.

Dobra, kończ waść i oszczędź sobie wstydu.

Czy znajdę w dolnośląskim osobę w charakterze konsultanta (może być odpłatnie) z doświadczeniem w adaptacji dostawczaka na kampera, który pomoże mi z tymi instalacjami? Zostało mi 14 dni na rozprowadzenie
Pozdrawiam
ps.
trochę zdjęć z moich dotychczasowych bojów, a mogło być już zrobione dużo więcej!

IMG_20200612_192543.jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 377,53 KB

IMG_20200608_161137.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 235,2 KB

IMG_20200608_141725.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 342,72 KB

IMG_20200608_161159.jpg
Plik ściągnięto 6 raz(y) 350,1 KB

IMG_20200610_145533.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 299,97 KB

_________________
Memento Vivere! Buduję kamper https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
onionskin 
stary wyga

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 30 Gru 2013
Piwa: 46/138
Skąd: FMI
Wysłany: 2020-06-13, 12:55   

[quote="AndreLech"]
Robertunio napisał/a:
......Termo Top C, analogowe - jeszcze nie kupiłem, może koledzy z forum podpowiedzą jakie?.....


Z forum Peugeot:

Cytat:
Webasto montowane w naszych autach, przynajmniej w tych wyprodukowanych po lipcu 2007, to pełne Thermo Top C, tylko w niestandardowy sposób sterowane.


Niestandardowo- bo pomimo instalacji CAN webasto jest analogowe i w dodatku "sterowane minusem" .
"W naszych autach" miał na myśli Peugeot 807, Fiat Ulysses, Lancia Phedra i Citroen C8, w moim aucie i znajomego tak jest i potwierdzam.

https://peugeotklub.pl/showthread.php?3158-Webasto-807-2-2-hdi/page6
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
NINED 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Knaus SKY TI 650 MF Silver Selection, Ducato
Nazwa załogi: NINED
Dołączył: 27 Sie 2016
Skąd: Ciechanów
Wysłany: 2020-06-13, 15:50   Re: Ręce opadają, a czas mi ucieka

AndreLech napisał/a:
Wczoraj z Chin dotarł do mnie po miesiącu aku Lifepo4 200Ah. Malutki, 17kg. Ciekawy jestem jak się będzie sprawdzał w boju. Ale nie o tym chciałem powiedzieć. Przyjechałem do Polski na miesiąc mając nadzieję, że zrobię tutaj przynajmniej te najważniejsze prace na których się po prostu nie znam.
Rozłożenie kabli w instalacji elektrycznej, przygotowanie przewodów pod ogrzewanie podłogowe na PEX-ie, wykonanie instalacji wody, podpięcie zbiornika na wodę szarą i na białą.

Pozostałe prace jak założenie solarów i okien dachowych, ocieplenie kabiny i części mieszkalnej, wstawienie okien bocznych i ich obrobienie zrobię sam, część z nich zresztą zostało już przeze mnie wykonane.

Mając tak przygotowane auto mógłbym w Danii zająć się aranżacją wnętrza czyli stolarką. A jakie są realia.
1. Wynajęcie elektryka do konsultacji i pomocy przy instalacji 12V graniczy z cudem, ponieważ fachowcy nie mają o tym pojęcia. Taka domowa na 230V a i owszem, ale 12V kamperze - panie to nie moja dziedzina.
2. Podobnie z instalacją wodną - kiwają głowami ze zrozumieniem, przeglądają zdjęcia przykładowych instalacji by po chwili stwierdzić, że to nie jest ich temat.
3. Podłogówka w aucie? Pukają się w czoło, nie ma tematu.
4. Od dwóch tygodni czekam na solary, lodówkę i energoblok. Cisza, a miało być już już już.

Powiecie, że narzekam. Powinienem sobie kupić gotowego kampera i mieć z tym wszystkim święty spokój. I jak tu spełniać marzenia kiedy dookoła same obiecanki cacanki.
Powiecie, że na forum są wszystkie odpowiedzi wystarczy tylko poszukać. Zgadza się, to forum jest potężne i na jedno zadane pytanie w wyszukiwarce otrzymuję dziesiątki odpowiedzi tyle, że przejrzenie tych wszystkich tematów i znalezienie tej jedynej zajmuje mnóstwo czasu. A ja go mam coraz mniej.

Dobra, kończ waść i oszczędź sobie wstydu.

Czy znajdę w dolnośląskim osobę w charakterze konsultanta (może być odpłatnie) z doświadczeniem w adaptacji dostawczaka na kampera, który pomoże mi z tymi instalacjami? Zostało mi 14 dni na rozprowadzenie
Pozdrawiam
ps.
trochę zdjęć z moich dotychczasowych bojów, a mogło być już zrobione dużo więcej!


Taka prawda, 99% to jełopy. Po roku od zakupu pojechałem do autoryzowanej stacji Fiata na gwarancyjny serwis silnika i zespołów. Mechanik z radością oznajmił mi ,że zmniejszył wg własnego widzimisie, ciśnienie z wartości fabrycznej do 4 bara by mnie nie trzęsło i czekał na nagrodę. pogoniłem, został odsunięty od przeglądów w przyszłości. Pozdrawiam E.T.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AndreLech 
zaawansowany


Twój sprzęt: Fiat Ducato 3.0 160KM, 2007
Nazwa załogi: OldNomad
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2017
Piwa: 9/16
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-06-13, 19:11   

onionskin napisał/a:
Niestandardowo- bo pomimo instalacji CAN webasto jest analogowe i w dodatku "sterowane minusem" .
"W naszych autach" miał na myśli Peugeot 807, Fiat Ulysses, Lancia Phedra i Citroen C8, w moim aucie i znajomego tak jest i potwierdzam.


Dobra rada, zamówiłem u pana w Lublinie, który regeneruje webasta - Termo Top C, analog z pompką :spoko
_________________
Memento Vivere! Buduję kamper https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 215/483
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2020-06-14, 07:43   

AndreLech napisał/a:
Dobra rada, zamówiłem u pana w Lublinie,

W Lublinie czy w Świdniku?
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AndreLech 
zaawansowany


Twój sprzęt: Fiat Ducato 3.0 160KM, 2007
Nazwa załogi: OldNomad
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2017
Piwa: 9/16
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-06-14, 09:15   

SlawekEwa napisał/a:
W Lublinie czy w Świdniku?


To chyba ten sam, dostałem na forum CT jego nr telefonu - 665 350 520
_________________
Memento Vivere! Buduję kamper https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Zbynek 
zaawansowany


Twój sprzęt: Był: Knaus Boxstar 600
Dołączył: 22 Kwi 2017
Otrzymał 8 piw(a)
Skąd: Białystok
Wysłany: 2020-06-14, 20:22   Re: Ręce opadają, a czas mi ucieka

AndreLech napisał/a:
Wczoraj z Chin dotarł do mnie po miesiącu aku Lifepo4 200Ah. Malutki, 17kg. Ciekawy jestem jak się będzie sprawdzał w boju.


Możesz podać link gdzie kupowałeś akumulator? Skąd była wysyłka? Zostały doliczone podatki?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Robertunio 
zaawansowany

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Lip 2016
Piwa: 7/6
Skąd: Łódź
Wysłany: 2020-06-14, 21:24   Szybka budowa kampera

AndreLech

Wielu forumowiczów z tego działu buduje kampera poraz pierwszy (są oczywiście wyjątki :) ).
Budowa taka, zazwyczaj trwa długo z uwagi na poznawanie przez Nich nowych dziedzin z nią związanych oraz limitowany czas. Mając mało czasu, potrzebujesz raczej Osoby/firmy, która zajmuje się przebudowami zawodowo (na priv. poszła inf. o takiej firmie, mam nadzieję, że znajdą czas, aby Ci pomóc).

Pytałeś wcześniej o kolejność prowadzenia instalacji w podłodze.
U mnie przewody elektryczne w podwójnej izolacji położone są w "dolinach" podłogi (nawet po całkowitej jej zabudowie są one "mobilne"). Dodatkowo w trzech dolinach położyłem piloty - na wszelki wypadek. Dalej szkielet z kantówek a w nim styrodur. W styrodurze instalacja rurek do ogrzewania podłogowego, alufox i sklejka 10. Instalacja wodna puszczona w przeważającej części w ścianach, część w progu (Ktoś wcześniej już o tym pisał). Jest jeszcze jedno miejsce, gdzie jest instalacja elektryczna - narożnik bocznej ściany i sufitu.

Życzę wytrwałości :)

Solary zamawiałeś tam, gdzie podałem Ci kontakt ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2020-06-15, 10:34   

Jakiej konsultacji oczekujesz??
Fizycznie nie pomogę z braku czasu ale wiedzą mogę wesprzeć zarówno z elektryki jak i hydrauliki kamperowej :) .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AndreLech 
zaawansowany


Twój sprzęt: Fiat Ducato 3.0 160KM, 2007
Nazwa załogi: OldNomad
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2017
Piwa: 9/16
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-06-15, 17:14   

Cytat:

Możesz podać link gdzie kupowałeś akumulator? Skąd była wysyłka? Zostały doliczone podatki?

Oczywiście oto on: https://pl.aliexpress.com/item/4000248122228.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fhZaI3q

Szczerze mówiąc nie wiem czy jest to dobry akumulator, w tej kwestii mógłby się wypowiedzieć nasz guru "Swistak". Jeden z kolegów z forum CT kupił podobny. Wysyłka z Chin do Niemiec (nie wiedziałem gdzie będę podczas dostawy), z Niemiec DHL-em do Polski. Cła nie było.
_________________
Memento Vivere! Buduję kamper https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0
Ostatnio zmieniony przez AndreLech 2020-06-15, 17:43, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***