Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Lodówka 12V/230V
Autor Wiadomość
cebek 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: vw t4 multivan
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Wrz 2008
Piwa: 5/5
Skąd: kowary
Wysłany: 2021-04-08, 21:28   

typ napisał/a:
To może jeszcze napiszcie konkretne modele lodówek.
Ja w przypadku 230V brałem pod uwagę zużycie roczne jakie podają w danych technicznych wg jakichś tam norm. Tylko te normy są średnio przydatne bo teraz po ich zmianie (z A+++ itd na A,B,C,D,E,F) przeliczyli ponownie zużycia energii i te "moje" typy się pozamieniały miejscami.
Podajcie więc konkretne modele jakich używacie i "wytrzymują" nie tylko polskie ale np bałkańskie czy greckie temperatury...

Ja będę miał aku 230Ah i panel 345W, przetwornica prawdopodobnie z miękkim startem ta w wersji IPS-1000S. Obawiam czy nie będzie za słaba.

Lub lodówka 12V :-)

Może dobrym rozwiązaniem jest kupić lodówkę 230V, ale taką którą można łatwo potem przerobić na 12V i jak się nie sprawdzi w wersji 230V to ją przerobić na 12V.

Ja mam amicę 77litrów A++ Przetwornica azo 1400 bo taką miałem. Nie ma funkcji eco, więc dodałem termostat elektroniczny za 20zł który załącza przetwornice na czas działania kompresora.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
smok_wawelski 
weteran


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 25 Kwi 2019
Piwa: 122/77
Skąd: Kraków-przedmieścia
Wysłany: 2021-04-08, 22:10   

cebek napisał/a:
Ja mam małe autko, VW t4 Jeżdżę cały rok. Ogrzewanie to eberspacher.....
Dzięki za odpowiedź - eberki znam zajeżdżam kolejnego Sharana :)
_________________
O najlepszym towarzystwie mówi się, że rozmowa w nim poucza, a milczenie kształci.
Prawdę swą należy mówić głośno, nie schlebiając ani rzeczom, ani wypadkom, ani stosunkom, ani ideom.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Zbynek 
zaawansowany


Twój sprzęt: Był: Knaus Boxstar 600
Dołączył: 22 Kwi 2017
Otrzymał 8 piw(a)
Skąd: Białystok
Wysłany: 2021-04-09, 09:17   

adaml61 napisał/a:
1000 + 1000 to tylko 2000 a za taką kwotę porządnego akumulatora nie kupisz i jesteś w punkcie wyjścia . Na dzień dzisiejszy nikt nie jest w stanie określić jak długo będzie działał LiFePO4 który nie jest tani .Jak intesywnie używany wytrzyma 10 lat to ma sen taka iwestycja , na razie nikt tak długo nie użytkuje .


Ja poszedłem według tego, co napisałem. Ale przecież każdy robi jak uważa :ok
W poprzednim kamperze miałem lodówkę Dometic`a kompresorową i idealnie nie było, myślę że dobra lodówka 230V będzie działała lepiej.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Zbynek 
zaawansowany


Twój sprzęt: Był: Knaus Boxstar 600
Dołączył: 22 Kwi 2017
Otrzymał 8 piw(a)
Skąd: Białystok
Wysłany: 2021-04-09, 09:20   

typ napisał/a:
To może jeszcze napiszcie konkretne modele lodówek.
Ja w przypadku 230V brałem pod uwagę zużycie roczne jakie podają w danych technicznych wg jakichś tam norm. Tylko te normy są średnio przydatne bo teraz po ich zmianie (z A+++ itd na A,B,C,D,E,F) przeliczyli ponownie zużycia energii i te "moje" typy się pozamieniały miejscami.


Nie patrz na literki, tylko konkretnie na roczne zużycie energii w kWh i na tej podstawie porównuj energochłonność poszczególnych modeli.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zbyszekwoj 
Kombatant


Twój sprzęt: Rapido 707F
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 24 Kwi 2013
Piwa: 330/221
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-04-09, 12:05   

Kiedyś chciałem mieć lodówke wielką aby ladowac zarcie na 2 miesiace. Dziś wiem ze to błąd jaki popełniali zawsze oszczędni Holendrzy, którzy z kartoflami jeździli do Hiszpanii. W każdym kraju jedzenie jest porównywalne do Polski a nawet tańsze. Mnie lodówka 100l wystarcza.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
adaml61 
weteran


Twój sprzęt: Peugot boxer blaszak
Nazwa załogi: Adam i Stasia
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2017
Piwa: 142/106
Skąd: LUBUSKIE- FSD
Wysłany: 2021-04-09, 16:28   

zbyszekwoj napisał/a:
Mnie lodówka 100l wystarcza.
Mi też , moja ma 80 i starcza . Jem świeże .Na tydzień w zupełności zapasów wystarczy , dłużej raczej nie stoję w jednym miejscu .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
nysander 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Marzenie o Ducato L4H3
Dołączył: 28 Sie 2021
Piwa: 1/2
Skąd: Polska
Wysłany: 2021-09-14, 01:07   

adaml61 napisał/a:
Moja lodówka na 230 V działa 2 sezon . Chodzi na przetwornicy AZO uruchamianej termostatem lodówki . Przejechałem z nią 20 tyś. po różnych drogach , zero problemu . Mam 200 Ah aku i 440 W elektrowni . Też myślałem o przeróbce na 12V lub lodówce od Marcina , po przeszło roku użytkowania uważam że lodówka na 12 V jest zbędna .


Adam podzielisz się schematem przeróbki na sterowanie termostatem?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
nysander 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Marzenie o Ducato L4H3
Dołączył: 28 Sie 2021
Piwa: 1/2
Skąd: Polska
Wysłany: 2021-09-14, 01:09   

reaven22 napisał/a:
Zbynek napisał/a:

Może rozwiązaniem jest wymiana żarówki na 12V i podciągnięcie niezależnego zasilania z akumulatora do jej zasilania?


I to jest prawidłowe rozwiązanie.


Świstak napisał/a:
ale w mniejszych instalacjach robionych u kolegów stosujemy przeregulowanie fabrycznego termostatu na mocne chłodzenie czy wręcz mrożenie oraz dodatkowy termostat załączający przetwornicę dedykowaną tylko do lodówki w chwili gdy temperatura we wnętrzu wzrośnie. Ten sam termostat uruchamia przy okazji wentylatory z tyłu lodówki. Do tego prosty przełącznik źródła zasilania na jednym przekaźniku - gdy


Z ciekawości zapytam po co stosujesz dodatkowy termostat ??
Przy dedykowanej przetwornicy można kompresor podłączyć bezpośrednio do przetwornicy a samą przetwornicę sterować termostatem z lodówki.
Takie rozwiązanie działa u mnie z powodzeniem już 3 sezon. Lodówki w zasadzie chyba nigdy nie wyłączyłem.


reaven22 Ciebie też podpytam o schemat takiej przeróbki sterowania przetwornicą
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
adaml61 
weteran


Twój sprzęt: Peugot boxer blaszak
Nazwa załogi: Adam i Stasia
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2017
Piwa: 142/106
Skąd: LUBUSKIE- FSD
Wysłany: 2021-09-14, 08:12   

Ja ci nie narysuję jak bo nie umiem tego zrobić na komputerze . Poszukaj świstak dał schemat na forum . Myślę że to sterowanie jest zbędne , ono odcina tylko 230 V , przetwornica dalej pobiera prąd . Nowe przetwornice są tak zbudowane ze tylko jak wyczują obciążeni załączają się same i odwrotnie .Po czasie użytkowania ,lodówka przez przetwornicę jest bez sensu , ja swoją przerobiłem na 12 V . skończył się problem prądu i lodówki . Nie jest to tylko moje zdanie , osobiście lodówki na 230 V użyłem w oparciu o informacje z tego
forum . Inne opinie uważałem z przesadzone , bo tylu je używa , jednak czas i doświadczenie to zweryfikowało . Lodówka przez przetwornicę jest bez sensu , poczytaj sobie tu opisałem https://www.camperteam.pl...er=asc&start=30
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
nysander 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Marzenie o Ducato L4H3
Dołączył: 28 Sie 2021
Piwa: 1/2
Skąd: Polska
Wysłany: 2021-09-14, 12:51   

sam przerabiałeś czy masz jakiegoś magika, który Ci to zrobił?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
adaml61 
weteran


Twój sprzęt: Peugot boxer blaszak
Nazwa załogi: Adam i Stasia
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2017
Piwa: 142/106
Skąd: LUBUSKIE- FSD
Wysłany: 2021-09-14, 20:06   

Przerabiałem sam .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej_Gdynia 
zaawansowany


Twój sprzęt: citroen pilote
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 14 Cze 2016
Piwa: 15/9
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2021-11-29, 19:56   

Chcę wrócić do tego mojego postu sprzed niemal 2-ch lat... Właśnie latem postanowiłem zmienić lodówkę na 12v. Od czego zacząłem? - od bilansu energetycznego czyli zainstalowałem solara 340W - https://www.camperteam.pl...ghlight=#860378 .
Było to w kwietniu - dziś mogę powiedzieć że świetnie zdaje egzamin - generalnie producja zależy od zapotrzebowania i jak dotąd widziałem największą produkcję ponad 120W - dla mnie super.
Jednocześnie zapisałem się na lodówkę u znanego i szanowanego Marcina z Prudnika. Zamówiłem ustaliłem, umówiłem i... zacząłem czekać. Po 9 miesiącach czekania i przesuwania terminów (nie miało to nic wspólnego ze spaleniem sie jego warsztatu...) zrezygnowałem z jego usług. Nie mogłem dać się tak traktować - nie zliczę ile razy termin był przekładany ... nie chcę się jednak pastwić nad Marcinem - pisze jedynie o tym żeby ewentualnych chętnych nieco przestrzec... Kiedy zrezygnowałem z Marcina - zadzwoniłem do gościa z Białegostoku. Podał mi info że mogę sobie wybrać dowolną lodówkę - podał jednak kilka modeli i ja wybrałem MTM - zdjęcie w załączniku. Dla jasności - niemal wszystkie lodówki mają teraz skraplacze zabudowane w bocznych ściankach. Ja ponieważ mam lodówkę na wcisk - uznałem że wentylacja między ściankami lodówki a meblem będzie słaba poprosiłem o dodatkowy skraplacz - i pan Majster go zamontował... Całość z tym dodatkowym skraplaczem kosztowała mnie 2200 zł. Majster dodał (to chyba w standardzie) diodę która sygnalizuje 5 stanów problematycznych - zbyt niskie i zbyt wysokie napięcie, przeciążenie i jakieś tam jeszcze dwa inne stany pracy. No i teraz - jestem zaj...zadowolony.. Acha - od zamówienia do realizacji minęło 10 dni...
Stara lodówka żeby złapała temperaturę musiała być załączona poprzedniego dnia... Ta w godzinę miał -6 w zamrażalniku. Chodzi cichutko - nic nie słychać. Pobór w czasie pracy to 4,3 A. Nie podaję adresu Pana Majstra bo nie chcę żeby to byłą reklama. Dopiero za rok - dopiszę ciąg dalszy do tej historii - kiedy ją przetestuję i opowiem o tym co latem ta lodówka nawywijała.

image000000012.jpg
Plik ściągnięto 1820 raz(y) 184,49 KB

Resized_20211002_131738.jpeg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 247,92 KB

_________________
Andrzej_Gdynia
Ostatnio zmieniony przez Andrzej_Gdynia 2021-11-29, 20:22, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Id_ea 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Knaus Traveler
Dołączył: 01 Cze 2020
Piwa: 3/8
Skąd: Świnoujście
Wysłany: 2021-11-29, 20:15   

Fakt, też słyszałem że Marcin miał różne problemy. Mi zrealizował z dostawą w tydzień ale czasy się zmieniają 🤷‍♂️
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marek230482 
stary wyga


Twój sprzęt: Transit VII Challenger
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sty 2020
Piwa: 11/1
Skąd: Strzelin
Wysłany: 2021-11-29, 21:35   

Z tym dodatkowym skraplaczem to jest właśnie to w co chcę pójść ze swoją. Przerobiłem sobie na 12V ale niestety w upalne dni z jej sprawnością nie jest najlepiej. W sensie że jednak połyka sporo prądu. Porównując na forum karawaningu z osiągami użytkowników lodówek przerobionych przez Pana Marcina mam kompleksy :) dlatego właśnie chcę popracować nad lepszą wymianą ciepła.
_________________
Dethleffs Nomad->Transit IV Pilote -> Transit VII Challenger
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
coldkamper 
początkujący forumowicz

Dołączył: 01 Mar 2020
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: białystok
Wysłany: 2021-12-04, 18:46   

marek230482, Witaj Marku.piszesz że "połyka sporo prądu"-to zapytam Ciebie ile??(bo "sporo"to ile??? )zapytam,kto i jak Ci przerabiał ja,czy dobrze dobrał obroty =wydajność masową sprężarki,czy mierzył przegrzanie czynnika na wyjsciu z parownika,czy mierzył przechłodzenie skraplacza,czy dobrze zrobił próżni przed napełnieniem???? czynnikiem,czy dobrze dobrał czynnik chłodniczy i dawkę,azeby parowanie w układzie było na około -25 -30 stopni celsjusza? To takie PRZEDSZKOLE CHŁODNICZE -to co Ci napisałem... Jak widzisz przerobienie 230 na 12V to nie polega tylko na przespawaniu spreżarki i "jakoś tam bedzie"-tam jest wiele czynników i pierdółek,które mozna zmierzyc,ale trzeba też miec doświadczenie i słuchać duszy lodówki-nawet na ucho,jej praca,dżwiek,syczenie doswiadczonemu magikowi powie dużo duzo... I nie podniecajcie się Panowie Ah (amperogodzinami) zurzycia na dobe!!!!!!
Gdy mnie pyta klient"ile łyknie Ah na dobe" -to ja go pytam tak:
jaka temperatura w kamperze??? czy to słoneczna grecja czy chłodna Norwegia
czy wkładasz do lodówki duzo ciepłych produktów??
czy zagladasz 10 czy 1000 razy dziennie i dziecko zastanawia sie 2 minuty co wziać??
czy masz na pokładzie impre i ładujesz non stop browara?
czy wystarczy Ci temperatura 6-8 stopni czy chcesz 2 stopnie?
Jak widzisz-nie da się określić ile lodówka zerzre-do pomiaru poboru służy WATOMIERZ!!!!!-i kilka lat juz zajmuję się lodówkami do kampera,bo chłodnictwem w ogóle już 32 lata i NIKT jeszcze nie napisał""" miałem podłączony watomierz do lodowki i moja w moich warunkach brała xxxx Watogodzin lub Ah średnieo dziennie!!!uwierz mi nikt!!-operują zegarkiem i "chyba,mało wydaje mi sie itp "
I takie opowieści,że "moja bierze 6Ah :-) czy 10Ah to bzdura,totalna!!!
Mierzyłem swoje produkty w temp pokojowej=25 stopni i pobór w zależności od rotacji towaru i
nastawionej temperatury (mowa o lodówce 84 cm wysokmości) to jest od 15 do 40 Ah na dobe!
Nie ma poboru 5-10 Ah !! (ciekawostka-dla chłodzenia 4paka piwa z 25 do 5 stopni potrzeba około 5Ah z akumulatora) POZDRAWIAM CIEBIE I CAŁE KAMPERBRACTWO //// COOL CAMPER Z BIAŁEGOSTOKU

mój fon 504 607 934-dzwońcie prosze z pytaniami i po porady
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***