Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bieda Kamper -czyli mały kamper na bazie Citroena Berlingo
Autor Wiadomość
hckosmo 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Bieda Kamper
Dołączył: 23 Cze 2020
Skąd: Nowy Tomyśl
Wysłany: 2020-06-23, 10:44   Bieda Kamper -czyli mały kamper na bazie Citroena Berlingo

Witam Was

Chciałbym po części sie pochwalić a po części doradzić się. Otóż jakiś czas temu w mojej głowie powstała myśl aby zbudować małego kampera na bazie osobowego Citroena Berlingo.

Obecnie jestem na fazie projektu więc wszystko może się jeszcze zmienić, Lecz wpierw powiem jakie były założenia:

Możliwość przewozu 4 osób - więc z tylnej części wylatuje tylko pojedyncze siedzenie ( 2 osoby śpią w samochodzi 2 w namiocie )
Montaż zabudowy jak najbardziej zbliżony do plug and play ( w tym przypadku raczej powinno być fun :wyszczerzony: )
Do tyłu samochodu doczepiany namiot, tak aby cały aneks kuchenny znajdował się w przedsionku namiotu ( etap namiotu to etap 2 )

Ogólny widok zestawu przedstawiałby się jak na fotce

koncept.JPG
Plik ściągnięto 2677 raz(y) 21,74 KB

koncept2.JPG
Plik ściągnięto 2677 raz(y) 72,53 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
hckosmo 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Bieda Kamper
Dołączył: 23 Cze 2020
Skąd: Nowy Tomyśl
Wysłany: 2020-06-23, 10:54   

Wiecie co w poprzedniej wiadomości zapomniałem się przedstawić, juz naprawiam ten błąd.

Na imię mam Tomek i mieszkam w zachodniej WLKP


dobra powracając do wątku, jak wspomniałem jestem na etapie projektu, a owy projekt zapowiada się tak:

Jeszcze nie jest to zaprojektowane, ale pokrywa górna będzie 3 częściowa, aby uzyskać efekt jak na zdjęciu z poprzedniej wiadomości. Dodatkowo półka będzie miała dwojakie zastosowanie, albo jako wspomniana półka lub jako stolik po usunięciu środkowej części góry

Nie mam jeszcze zaprojektowanej części sypialnej ( rozkładanego łóżka ) ale wszystko przede mną

Pytanie co o tym myślicie? czy ktoś z Was miał styczność z podobnym projektem? może jakięś uwagi? Na tym etapie zmiana nic nie kosztuje .

Opis.jpg
Plik ściągnięto 20 raz(y) 58,45 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bim 
Kombatant
Jacek


Twój sprzęt: Peugeot Adriatik 2,5D 1991 rok
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 21 Lip 2007
Piwa: 124/89
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 2020-06-23, 17:02   

hckosmo napisał/a:
Otóż jakiś czas temu w mojej głowie powstała myśl aby zbudować małego kampera na bazie osobowego Citroena Berlingo.


Cześć
Dlaczego akurat na takiej bazie ?

W cztery osoby hm hardkor :( gdzie wogóle tym chciałbyś podróżować?

Aneks kuchenny ;) ,a gdzie miejsce na plecaki dla czterech osób ?
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
DI STEFANO 
weteran

Twój sprzęt: Camper z lekkim samochodzikiem
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 26 Paź 2008
Piwa: 72/70
Skąd: tam gdzie lepiej
Wysłany: 2020-06-23, 20:36   

Powitać, powitać serdecznie
drogi Sąsiedzie.
:spoko :spoko :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
hckosmo 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Bieda Kamper
Dołączył: 23 Cze 2020
Skąd: Nowy Tomyśl
Wysłany: 2020-06-23, 21:36   

Hej Jacku

Już spiesze z pomocą:

Dlaczego akurat na takiej bazie ?
Powód jest bardzo prosty, mam takie autko, więc jak już jest, opłacam je, serwisuje użytkuje to dlaczego nie zwiększyć jego możliwości?

W cztery osoby hm hardkor :( gdzie w ogóle tym chciałbyś podróżować?

Dobre pytanie, i szczerze sam nie wiem, choć jestem realistą i zagranica odpada ( już abstrahuje od obecnej sytuacji ale to fakt byłby hardcore - choć akurat jest on mi bliski, to niekoniecznie chce na to narażać moją rodzinę.
Możemy przyjąć że będzie to Polska i raczej w bliskiej odległości ( powiedzmy promień 200km )

Aneks kuchenny ;) ,a gdzie miejsce na plecaki dla czterech osób
Jest to dość istotny problem i sporo nad nim myślałem, większość tego typu pomysłów jest dedykowana dla 2 osób. Po części załatwi mi to brak jednego siedzenia, poza tym mam już bagaźnik dachowy. Się popieści......
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
hckosmo 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Bieda Kamper
Dołączył: 23 Cze 2020
Skąd: Nowy Tomyśl
Wysłany: 2020-06-23, 21:39   

DI STEFANO napisał/a:
Powitać, powitać serdecznie
drogi Sąsiedzie.
:spoko :spoko :spoko


No witaj

A mam pytanie gdzie jest lepiej?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
RoWeRs 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: T6 california
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 15 Kwi 2015
Piwa: 12/4
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-06-23, 22:37   

Hej

Jakiś czas temu też miałem podobny pomysł, znajdziesz info w linku o vw caddy
Zrezygnowałbym z koncepcji siedzenia w samochodzie. Miejsce na nogi zabierze cenną przestrzeń na bagaż. Chyba, że będziesz co chwilę przenosił wszystko na przednie siedzenia.
Gotowanie pod klapą jest ok. Potrzebny będzie Ci stolik/blat roboczy – coś odłożyć pokroić itd. Itp.
Wzorowałem się na QQ, tam klapa boxa była też stolikiem ale wada tego rozwiązania jest taka, że trzeba się nachylać.
Kuchenka wymaga osłony by skrócić czas gotowania ale nie rób tak jak to na rysunku, że obudowa boxa jest osłoną. Marnujesz kupe miejsca.
Po co Ci zlew? Na dziko umyjesz gary w misce lub opłuczesz nawet w ręce. W cywilizacji marina/kemping jest infrastruktura. Składana miska przyda się w dziczy do mycia a na kempingu do noszenia naczyń do kuchni.
Zerknij na projekt nest egoe. Wyciągany moduł kuchenny, mógłbyś zanosić sobie do przedsionka namiotu albo postawić przy aucie, usiąść i pilnować ognia ;) Kuchnia to małe palniki, testuję teraz taki składany (lekki i mały).
_________________
VW T6 CALI | VW CADDY
Wycieczki rowerowe
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rakro1 
weteran

Twój sprzęt: Dethleffs Trend I 7057
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 22 Sty 2012
Piwa: 197/157
Skąd: Dębica
Wysłany: 2020-06-23, 23:11   

A po co Ci ta zabudowa? Czy nie lepiej kuchenkę rozkładać gdzieś obok auta.Do mycia naczyń kanister np.20 litrów z kranikiem.Stawiany też obok auta.W miejsce ważącej swoje zabudowy beczka z wodą 80-100 litrów z pompką 12v.Fajny jest namiot kąpielowy.Używałem taki.Podstawa ok.1mx1m,bez podłogi.Tu stawiałem przenośną toaletę,kanister z wodą i pompką 12v oraz małym żelowym akumulatorem.Tak bym to robił.Ale cokolwiek zmajstrujesz będzie Ci służyło a potem będzie bardzo miłym,sentymentalnym wspomnieniem.
Jeździłem w dwie osoby.Spanie było na wiszącej,zaczepionej do uchwytów pasów bezpieczeństwa ramie.Bagaże pod wiszącym materacem.Ale auto zmień jeśli możesz.. :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
DI STEFANO 
weteran

Twój sprzęt: Camper z lekkim samochodzikiem
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 26 Paź 2008
Piwa: 72/70
Skąd: tam gdzie lepiej
Wysłany: 2020-06-24, 05:01   

[quote

A mam pytanie gdzie jest lepiej?[/quote]

Lepiej???
tak na szybko, to ok. 7 km od Twojego zamieszkania. :diabelski_usmiech
A ogólnie:
tam gdzie zawiezie Cię domek na kółeczkach. :ok :ok :ok
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
marek230482 
stary wyga


Twój sprzęt: Transit VII Challenger
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sty 2020
Piwa: 11/1
Skąd: Strzelin
Wysłany: 2020-06-24, 10:56   

Przestrzeń w takim pojeździe jest tak mała że poza przetransportowaniem sprzętu do niczego się nie nadaje. Zwłaszcza dla czterech osób. Ja na Twoim miejscu skupiłbym się na namiocie i rozkładanym sprzęcie.
Można powiedzieć, że podobnie biwakuję terenówką. Poza kamperem lubię sobie podzikować trochę po błotku, polnych drogach i zjeść kiełbę w miejscu gdzie tylko piesi docierają (o ile w ogóle). W terenówce mam trochę mniej miejsca ale nie jeżdżę na noc. Frontera B long. Na pace przewożę rozkładany stolik, rozkładaną kuchenkę, baniak z wodą i kranikiem, kije/widły na ognisko, siekierkę, trochę drewna, rozkładane krzesełka, sprzęt kuchenny (gary, sztućce, chemia, talerze itd) prowiant, ciuchy (często trzeba się przebrać po jeździe terenowej) i jeszcze parę innych fantów :) pakę mam załadowaną do poziomu szyb czyli jest jeszcze potencjał (zawsze można po dach). Dzięki temu w plenerze zrobię ognisko, normalny obiad i wszystko po sobie pomyję.
Ty zaś potrzebujesz jeszcze schronienia na noc i łazienki. Czyli miejsca toaletę przenośną, prysznic polowy, na namiot, śpiwory/materace oraz więcej ciuchów (i pewnie prowiantu). Ale masz pakę trochę większą i jeszcze właśnie boxa.
Ja bym skupił się na komforcie i przestrzeni na podróż i optymalnym zagospodarowaniu paki pod kątem transportowym/magazynowym. Żeby np bez problemu dostać się natychmiast do namiotu, toalety, albo kuchenki i garnków bez robienia kipiszu/przestawiania. Jakiekolwiek spanie, gotowanie czy siedzenie tam bym odpuścił.
Przestrzeń życiową całkowicie przeniósłbym do namiotu. A na krótkie postoje rozpinany daszek na dwóch kijach z mocowaniem do auta (boku albo klapy).


Autem podróżujesz komfortowo bez ograniczeń przestrzeni siedzeń (zamiast środkowego fotela drugiego rzędu pokusiłbym się nawet o mini barek/stolik). Przestrzeń ładunkową zabudowałbym w półki, skrytki, skrzynki (głównie w układzie cargo) nawet po sam dach. Rozplanowałbym zagospodarowanie tego tak optymalnie aby po zatrzymaniu jednym ruchem dostać się do dowolnego z obszarów bytowych. Toalety, sprzętu kuchennego, namiotu czy siedzeń.
Krótki postój rozpinany daszek, długi - namiot.
W namiot mierzyłbym 6-8 osób aby wydzielić w nim miejsce na komfortowe spanie, kuchnię i toaletę.
_________________
Dethleffs Nomad->Transit IV Pilote -> Transit VII Challenger
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Zbigniew K 
trochę już popisał


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Maj 2020
Piwa: 17/1
Skąd: Zgorzelec
Wysłany: 2020-06-24, 10:58   

Witaj.
Ja, mam takie małe "pędzidło" Opel Combo, ale umie zabudowa na pace zrobiona na stałe, bo i autko tylko na 2 osoby. Dodatkowo rozstawiane zadaszenie. Na drzwiach stoliczek na kuchenkę gazową. Można również spokojnie gotować na blacie szafki. Minimalizm, zrobione z tego, co było pod ręką. Spać się da, ale tylko w 2 osoby ;-). Eksploatowany od tamtego roku. Zbiornik na wodę 15 l, mam też 30 l, ale 15 l jest ilością wystarczającą, a uzupełnić można w każdej chwili.

20180818190955_1.jpg
Plik ściągnięto 20 raz(y) 953 KB

20200523165117_1.jpg
Plik ściągnięto 16 raz(y) 1,5 MB

_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
hckosmo 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Bieda Kamper
Dołączył: 23 Cze 2020
Skąd: Nowy Tomyśl
Wysłany: 2020-06-24, 19:54   

nooo. Właśnie po to zarejestrowałem się na tym forum. Jest kilka cennych uwag, szczerze na początku Myślinem że będę miał tylko odpowiedzi typu po co się chłopie męczysz kup se kampera i spokój ( nie wykluczam ale to śpiew przyszłości ).

Już pod zastanowienie się wszedł zlew - czy na pewno? pomyślę nad tym bo powiem że to moja fanaberia ale zobaczymy, zawsze można wysmyczyć blat zakrywający zlew i mamy półkę roboczą zaraz obok kuchenki, wtedy ma to jeszcze sens, inaczej zgadam się z Wami. Jeszcze jest jeden plus takiego rozwiązania, nad zlewem mam klapę do której mogę przymocować baniak z wodą, a samo zamocowanie zrobić tak aby lał bezpośrednio do zlewu ( grawitacja zrobi swoje i nie potrzebuje pompki )

Kto też powiedział że projekt jest ostateczny? plus jest taki że buduje to sam ( mam możliwości zasoby, z czasem troszke mniej ale zawsze się trochę go znajdzie) nie spodoba mi się lub nie sprawdzi, to przebuduje i tyle. Ja traktuje to jako zabawę.

Marku, wytłumacz mi laikowi co miałeś na myśli pisząc ,,głównie w układzie cargo"
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
hckosmo 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Bieda Kamper
Dołączył: 23 Cze 2020
Skąd: Nowy Tomyśl
Wysłany: 2020-06-24, 19:57   

marek230482 napisał/a:

Można powiedzieć, że podobnie biwakuję terenówką. Poza kamperem lubię sobie podzikować trochę po błotku,


Od tego mam motóra.... :wyszczerzony:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
hckosmo 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Bieda Kamper
Dołączył: 23 Cze 2020
Skąd: Nowy Tomyśl
Wysłany: 2020-09-05, 15:04   

Powoli tworzy się skrzynia, wstępne przymiarki przed skręcaniem

65e3dc51-c7b6-4e7b-932a-c17439861242.jpg
Plik ściągnięto 13 raz(y) 225,84 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
oko21 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: Fiat Doblo 1.3 Multijet
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lut 2015
Piwa: 2/2
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2020-09-05, 20:05   

Miałem podobną zabudowę w moim Doblo

Z tym, że w aucie tylko spanie, a cały bałagan pod namiotem ogrodowym. Później dorobiłem jeszcze szufladę na kuchenkę, na jakieś krótsze, jednodniowe wyjazdy.

20180601_164627.jpg
Plik ściągnięto 14 raz(y) 1,79 MB

DSCF1747.JPG
Plik ściągnięto 11 raz(y) 1,67 MB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***