Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Koszty budowy
Autor Wiadomość
adamgorz 
początkujący forumowicz

Dołączył: 11 Cze 2020
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-08-24, 16:23   Koszty budowy

Nie znalazłem takiego tematu. Czasem niektórzy podają widełki, ale wiadomo że to wszystko jest ciężkie do określenia... Może jednak ktoś z Was ma jakiś plik czy inne zestawienie na którym wypisał koszty potrzebne do zbudowania kampera. Nie będę tego traktował dosłownie, bo ceny się zmieniają, poza tym różne mamy "standardy", ale chciałbym wiedzieć czy mnie w ogóle stać. Wiedziałem, że ceny są wysokie, wiem że można zastosować zamienniki, widziałem tutaj kilka ciekawych pomysłów na zbiorniki czy bojlery, wiem że można kombinować, a ja jestem oszczędny więc pewnie będę.
Wczoraj chciałem sobie spisać to samodzielnie i zacząłem sprawdzać ceny toalet i wyszło mi że muszę za nią dać 2500... Trochę szok. Spodziewałem się że będzie drogo, może 1000, ale że aż tyle??? Do tego zamiennika akurat chyba nie ma...

Dlaczego pytam i idę na łatwiznę - szukam od kilku miesięcy bazy. Na razie jest kiepsko, w sensie brak na rynku czegoś sensownego w tej kwocie. Chcę na nią wydać 20-30tys i w zabudowę kolejne 20-30 tys. Tak planowałem. Co chcę mieć - wszystko co konieczne czyli ocieplenie, ogrzewanie, prysznic, panele... Nie potrzebuję rolet, klimatyzacji, ale potrzebuję moskitiery i okna.... Nie potrzebuję zmieniać liczby miejsc, ale chciałbym fotele obrotowe zamontować.
Może ktoś z Was ma takie zestawienie i podeśle mi je:
Toaleta: 2000-3000
Okno na ścianie plus dachowe: XXX- YYYzł
Prysznic kpl XXX- YYYzł
Instalacje ciepłej wody z bojlerem i pompą: XXX- YYYzł
Ogrzewanie: XXX- YYYzł
Ocieplenie: XXX- YYYzł
Zabudowa (meble): XXX- YYYzł
Elektryka z akumulatorami i panelami słonecznymi: XXX- YYYzł
Coś jeszcze?
Czas: własny 0zł (przysłowiowe 0zł, bo się otem okazuje że to on jest najcenniejszy)

Z góry dzieki jeśli komuś będzie się chciało podpowiedzieć.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bim 
Kombatant
Jacek


Twój sprzęt: Peugeot Adriatik 2,5D 1991 rok
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 21 Lip 2007
Piwa: 124/89
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 2020-08-24, 17:12   

Tego nie poda Ci nikt na tacy.

Co ma być bazą blaszak ?
Jaki?

Jak zamierzasz podróżować raz na rok czy rok na raz?

Najpierw poczytaj wątki budujących , najwięcej na blaszakach tam znajdziesz gro odpowiedzi co i jak .

Samo zbudowanie kampera to początek jeszcze musi Cię stać na wyjechanie tym czymś
Może takie coś?

_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
decumanus 
weteran


Twój sprzęt: Ducato 2007
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Kwi 2017
Piwa: 43/23
Skąd: Bielsko Biała :D
Wysłany: 2020-08-24, 21:06   

Za 20-30 k mysle ze mozna spokojnie zrobic przy zalozeniu ze truma, drogie okna dachowe, markiza, wysuwane elektrycznie stopnie zostaną na półkach w sklepie. Czesc rzeczy mozna zrobic pozniej, a czesc taniej.
Ja wydalem ze dwa razy tyle, ale budowalem w Norwegii, mam trume 6, drugi rząd foteli z OKB, amelykanski wiatrak w dachu, itp... mam gdzies takiego excela, nie aktualnego co prawda, ale moze posłużyć jako lista dajaca pojecie o zakresie prac i zakupow, bo do tej twojej listy elementow, ktore przychodza do glowy jest jeszcze dwa razy dluzsza lista dupereli ktore podwajają w praktyce koszty. I to nie zart ani przenosnia.
R
_________________
tak ja sie staram https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0

opnia jest jak dupa - każdy ma swoją
"immposible" is not a fact - it is an opinion
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TomekM 
stary wyga


Twój sprzęt: Blaszana Choinka Jumper L3H3
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 10 Sie 2011
Piwa: 25/24
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2020-08-24, 21:58   

Taka lista od kogoś nic ci nie da. O wiele bliżej skalkulujesz koszty jeżeli wpiszesz sobie niezbędny sprzęt który planujesz zainstalować i przyjmujesz ceny 100% że sklepu. Do tego koszt izolacji, i wszystkich elementów, które przyjdą ci na myśl. Tak otrzymaną kwote pomnoz razy dwa i bedziesz w domu. To nie żart.
Ja np. Zuzylem ponad 20 płyt sklejki (zakładałem 15), 10 klejów do drewna, ileś puszek farby (niepoliczaalne wczesniej), a do tego setki drobnych zakupów, które np. musisz kupić przez Internet, więc za złączkę za 10zl płacisz 10+10 za koszty przesyłki itp.
Ilość kursów do Castoramy czy innego Obi niepoliczaalne a też kosztuje, rodzące się w trakcie pomysły, przebywające metry kabli, przełączników, stycznikow, niezbędnych narzędzi....
20-30 tyś. na wyposażenie jest realne ale wcale nie takie oczywiste i łatwe do utrzymania.
Powodzenia.

PS
Mnie wyszło 30% drożej niż zakladalem i obliczalem
_________________
Misiów5
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Wojadżer 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: iveco daily 35s17 max (plan na 4 osoby)
Nazwa załogi: kwartet
Dołączył: 18 Wrz 2017
Piwa: 5/4
Skąd: Warszawa Wilanów
Wysłany: 2020-08-24, 22:45   

Muszę kolegom przyznać rację, choć budowę dopiero zaczynam. Życzeniowo chciałem zrobić za 15tyś bazując na częściach używanych i "sprytnych" rozwiązaniach. Zrobiłem listę w excelu do której cały czas coś dopisuję i modyfikuję w miarę wchodzenia w szczegóły rozwiązań i wzbogacania wiedzy dzięki lekturze niniejszego forum i podpowiedziom bardziej doświadczonych. Doszedłem do 21tyś a roboty to właściwie jeszcze nie zacząłem. Co gorsza nie ma rozwiązań jedynie słusznych, niemal każda budowa jest inna :gwm

Przez fb trafiłem na listę Kasi i Rafała http://vandalvan.com - dzielą się swoim excelem. Ale patrząc dziś na moją listę wydaje mi się ona raczej niekompletna.

Więc wygląda na to, że zabieramy się za dość drogą zabawę. (choć niewątpliwie tańsze niż gotowce - a przecież bardziej dopasowane a czasem i dopracowane).
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
adamgorz 
początkujący forumowicz

Dołączył: 11 Cze 2020
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-08-25, 08:59   

Wojadżer napisał/a:
Muszę kolegom przyznać rację, choć budowę dopiero zaczynam. Życzeniowo chciałem zrobić za 15tyś bazując na częściach używanych i "sprytnych" rozwiązaniach. Zrobiłem listę w excelu do której cały czas coś dopisuję i modyfikuję w miarę wchodzenia w szczegóły rozwiązań i wzbogacania wiedzy dzięki lekturze niniejszego forum i podpowiedziom bardziej doświadczonych. Doszedłem do 21tyś a roboty to właściwie jeszcze nie zacząłem. Co gorsza nie ma rozwiązań jedynie słusznych, niemal każda budowa jest inna :gwm

Przez fb trafiłem na listę Kasi i Rafała http://vandalvan.com - dzielą się swoim excelem. Ale patrząc dziś na moją listę wydaje mi się ona raczej niekompletna.

Więc wygląda na to, że zabieramy się za dość drogą zabawę. (choć niewątpliwie tańsze niż gotowce - a przecież bardziej dopasowane a czasem i dopracowane).


Dzieki za linka! Dokładnie o to chodziło.
Ściągnąłem plik excela i analizuje sobie.
Jeśli możesz udostępnić swojego to też chętnie skorzystałbym (na priv). Ja wiem, że każdy ma inne podejście, wiem że zawsze są nieprzewidziane wydatki, zawsze trzeba zakładać "górkę". Mam doświadczenie w wycenach różnego typu, wiele inwestycji wyceniałem i gdyby moje wyceny były obarczone błedem "x2" to wtedy nikt by na inwestycji nie zarobił. I nie były to tylko wyceny w temacie w którym byłem "znawcą".
Wierzę więc że i tutaj założę odpowiednią, nie przesadzoną (zniechęcającą) górkę i wtedy zdecyduję czy mnie na to stać.
Dzięki wszystkim za opinie i jesli ktoś jeszcze miałby jakiś arkusz poza tymi dwoma arkuszami, chętnie przyjmę aby był kolejny "głos w dyskusji" i argument za lub przeciw.

decumanus napisał/a:
Za 20-30 k mysle ze mozna spokojnie zrobic przy zalozeniu ze truma, drogie okna dachowe, markiza, wysuwane elektrycznie stopnie zostaną na półkach w sklepie. Czesc rzeczy mozna zrobic pozniej, a czesc taniej.


Markiza niepotrzebna, elektryczne stopnie również itd. Ogrzewanie będzie oczywiście, ale niekoniecznie truma.

decumanus napisał/a:

Ja wydalem ze dwa razy tyle, ale budowalem w Norwegii, mam trume 6, drugi rząd foteli z OKB, amelykanski wiatrak w dachu, itp... mam gdzies takiego excela, nie aktualnego co prawda, ale moze posłużyć jako lista dajaca pojecie o zakresie prac i zakupow, bo do tej twojej listy elementow, ktore przychodza do glowy jest jeszcze dwa razy dluzsza lista dupereli ktore podwajają w praktyce koszty. I to nie zart ani przenosnia.


Jest i trzeci arkusz, podeślesz na priv? Nieważne że nieaktualny. Może cos tam dla siebie "wyniucham" co się przyda w kalkulacjach...
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zbyszekwoj 
Kombatant


Twój sprzęt: Rapido 707F
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 24 Kwi 2013
Piwa: 330/221
Skąd: Lublin
Wysłany: 2020-08-25, 09:24   

Znam firmę która to robi profesjonalnie. Koszt zabudowy 85 tys -kpl. Dla porównania. :ok
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 301/14
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-08-25, 09:57   

Koszt własny to: zzz godzin x yyy zł.

I tu jest problem: na ile wyceniasz swój czas?

Jeżeli więcej niż w warsztacie, to lepiej zlecić, chyba że prace ręczne to Twoje hobby.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
adamgorz 
początkujący forumowicz

Dołączył: 11 Cze 2020
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-08-25, 10:05   

Cyryl napisał/a:
Koszt własny to: zzz godzin x yyy zł.

I tu jest problem: na ile wyceniasz swój czas?

Jeżeli więcej niż w warsztacie, to lepiej zlecić, chyba że prace ręczne to Twoje hobby.


Uwierz, że gdybym miał te zzz x yyyzł to na 100% nie poświęcałbym swojego czasu, bo jest bezcenny, a z dnia na dzień pozostaje go coraz mniej do "dyspozycji" :-(
Niestety nie mam tyle PLN aby wydać ponad 100tys łącznie na kampera, więc albo zrobię zabudowę sam, z pomocą kolegów mechanika i lakiernika na pewnych etapach, albo nie zrobię w ogóle.
Taki wybór.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wędrowiec 
weteran


Twój sprzęt: burstner privilege t690
Nazwa załogi: Marzena i Przemek
Dołączył: 15 Maj 2011
Piwa: 122/29
Skąd: bydgoszcz
Wysłany: 2020-08-25, 10:53   

Budowałem kampera, jeździłem nim 9 lat, a teraz sprzedałem. Jakieś tam porównanie mam co do kosztów.
Taniej jest kupić starszego kampera niż budować. Tylko tyle, że kupując trzeba kasę wydać od razu.
Przy budowie pewnie w dowodzie będzie lepszy rocznik, ale jest to jedyna rzecz, która jest lepsza.
Jeśli będziesz chciał mieć to wszystko co ma fabryczny kamper, łącznie z małym przebiegiem to musisz wydać więcej. Przy budowie mało kto liczy kleje, uszczelniacze, śrubki itp. Ja bazę kupiłem z przebiegiem 108 tys km ale to kosztowało. A przy sprzedaży dostajesz mniej, bo to nie jest fabryczne. I wynik wychodzi na minusie, nie licząc własnej pracy. Kupując gotowego można się cieszyć już pierwszego dnia.
_________________
wędrowiec
Cztery stolice
www.camperteam.pl/forum/viewtopic.php?t=30300
Norwegia
www.camperteam.pl/forum/v...hlight=norwegia

www.camperteam.pl/forum/viewtopic.php?t=33834
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
adamgorz 
początkujący forumowicz

Dołączył: 11 Cze 2020
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-08-25, 10:54   

A przy okazji, czy u nas tak drogo czy tam tak tanio?
Analizując ceny wychodzi mi na to, że za toaletę Thetford C224 CW w PL trzeba zapłacić ok 2500, a na ebay czy angielskich stronach z akcesoriami kempingowymi 30% taniej...
Z Anglii transport mogę mieć za pół darmo więc rozpatruję ten sposób zakupu. Jakieś wady? Różnice? Klapa w angielskiej toalecie po prawej stronie? :-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 329/457
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2020-08-25, 11:35   

Może powinieneś sobie najpierw zadać pytanie: chcę podróżować, czy zbudować i mieć "pełnowartościowego" kampera teraz, już, zaraz...?
Jeżeli chcesz podróżować i zbudować sam kampera, możesz to zrobić etapami: zakupić bazę i wyposażyć ją w niezbędne elementy które będą ułatwiać życie w trakcie podróży - koszt ok. 3k (materac, kuchenka turystyczna, namiot prysznicowy, przenośna toaleta turystyczna itp. trochę płyty meblowej) i już cieszysz się ze zwiedzania świata :ok
Kolejne etapy rozkładasz sobie na następne lata. Spotkałem dziewczynę która w ten sposób podróżowała i budowała swojego kamperka.

Jeżeli chcesz mieć zbudowanego kampera na już, to powiem szczerze, odpuść sobie, jeżeli nie masz 100k na stole.
Wszystko co wiąże się z budową kampera kosztuje kilka razy więcej, niż odpowiedniki do domu!
Sam zauważyłeś, kibelek - przenośne chemiczne WC można kupić za 300zł, do kampera z kasetą kosztuje 3k - i to nie jest wyjątek...

Musisz pamiętać, że stosowane materiały MUSZĄ być z przeznaczeniem do kampera, np sklejka na meble, musi być lekka, która odpowiednio kosztuje...
Stosując sklejkę z marketu i inne materiały przekroczysz DMC...

Trzecie wyjście - zakup starszego kampera, który też daje radość z jego posiadania i podróżowania.
:spoko
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 301/14
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-08-25, 11:48   

adamgorz napisał/a:
...z dnia na dzień pozostaje go coraz mniej do "dyspozycji" :-(...


Więc może szkoda marnotrawić go na budowę.

Biorąc na logikę najkorzystniej jest wziąć kredyt i kupić auto, jeżeli nie zdążę spłacić kredytu to jakoś to ścierpię.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Woj-tek 
zaawansowany


Twój sprzęt: wilk, Iveco Daily, Jumper
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Cze 2012
Piwa: 5/45
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2020-08-25, 13:32   

Budowa kampera to jak budowa domu. Można wybudować za kwotę x i można za cztery razy większą.
Moim celem było zbudowanie kampervana jak najbardziej zbliżonego do oryginału. Myślę, że osiągnąłem ten cel w 90%. Jest zbudowany z płyt fabrycznych, wszystkie materiały i urządzenia są nowe.
Dołożyłem dodatkowo solarny, antenę satelitarną, przetwornicę 4 kw, lifepo4 i wiele innych.
Co do kasy to myślę, że jak bym wiedział na wstępie, że tyle wsadzę to chyba kupował bym oryginała.
Ale cóż jak ktoś lubi majsterkować to co mu zrobisz. ;)
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
adamgorz 
początkujący forumowicz

Dołączył: 11 Cze 2020
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-08-25, 14:28   

Dzięki za podpowiedzi. Zdecydowałem już dawno że to zrobię. Pytanie tylko czy za rok-dwa świat nie pójdzie w jeszcze większą paranoję niż teraz i nie będą jeszcze bardziej utrudniać przekraczania granic...

Kampera nie kupię na razie bo jest za drogi w stosunku do tego co można samemu osiągnąć.
Od lat sypiam w osobówce albo 4x4, była też przyczepa, więc temat znam, wiem czego oczekuję, mierze siły finansowe na zamiary i widzę na razie że da się. Na pewno nie poświęce roku na siedzenie przy zabudowie, będzie więc mniej "perfekcyjnie" niż to co tutaj obserwuję i podziwiam pracę niektórych. Wierzę że w 50-60k da się zamknąć wraz z bazą. Jeśli z kalkulacji wyjdzie ponad 100 to od razu rezygnuję.

Widze że najdroższe rzeczy to własnie toaleta, okna itd. Można to zrobić w wersji ekonomicznej, choć oczywiście lepiej byłoby tak jak być powinno...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***