Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Założenia do weryikacji. Plan na 3,5t
Autor Wiadomość
cupone 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Master Izoterma
Dołączył: 13 Lis 2020
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2020-11-15, 18:24   Założenia do weryikacji. Plan na 3,5t

Witam :)
w planach miałem samochód typu TIR, ale parę lat temu nie zdałem prawka ( naprawię to ).

Zatem dzisiejsze możliwości to do 3,5t.
Założenia - motocykl ( ok100kg typu kross) rower, paralotnia, kite, snowboard, narty, sprzęt do kalisteniki. Laptop, łózko, prosta kuchnia, mikroWC z prysznicem.

Użytkowania - 3-4 miesiące HEL (czerwiec-wrzesień)
- 2-3 miesiące Alpy (grudzień- kwiecień - tu ciekawe czy da radę auto pod górki)
- pozostałe miesiące w kraju różne miejsca i w wolnym czasie jazda po europie różne kierunki

Całoroczny zatem.

Zależy mi na małych stratach energii. Dlatego pomysł na docieplenie cześć mieszkalnej dodatkowe 5cm. Chciałbym założyć fotowoltaikę + akumulować tyle energii by jej ilość radziła sobie w brzydkie dni - tygodnie (stosunek produkcji do zużycia). Dodatkowo rekuperator. Może ogrzewanie podłogowe ( tylko dla zużycia nadmiaru energii z paneli i ewentualnie dla komfortu, a lekkie jest). Grzanie wody, wstepnie myślałem o piecyku gazowym, ale szukam alternatyw. Może dużo fotowoltaiki i grzanie prądem?) Zużywam bardzo mało wody na mycie, w przypadku problemu-zagrzeję na kuchni gazowej wodę i umyję się w misce, bez problemu ( tu myślę o wadze). Wodę chciałem móc trzymać w środku, albo ocieplić zbiornik w podwoziu. Chciałbym lodówkę najlepiej dużą 190cm ( ale waga za duża). Sam mam 190 cm i chce stać wyprostowany, spać też dobrze-komfortowo. (w brzydkie dni potrzebuje miejsca w środku na regularne ćwiczenia - pompki i takie tam). Wolał bym by się nie rzucał w oczy - dodać tylko okno.

Zużycie prądu- to głównie laptop cały czas jak jestem w środku to pracuję na nim, poza czasem na spanie cały czas włączony. Kiedy ciemno to światełko może 2. Poza tym herbatka i jedzenie na gazie. Pozostaje grzanie wody i kubatury. Mam Webasto już, dodatkowe grzanie to wstępnie ogrzewanie podłogowe elektryczne.

Kupiłem Mastera 2006 2,5silnik z kontenerem 420x215x228 w środku. Z windą (na kross). Ma Webasto- ale na zewnątrz, a sterowanie w kabinie. W dowodzie niestety tylko 750kg załadunku.
Środek ma być prosty ascetyczny.

Z wstępnych, bardzo wstępnych wyliczeń, powinienem się zmieścić z wagą. Ale nigdy nie budowałem niczego licząc wagę w taki sposób. Zatem prosił bym o pomoc. Chciałbym by ktoś mi doradził, zwrócił uwagę na to, na co ja nie zwróciłem.

100 kg motor
100 kg woda ( można zejść do 50 )
100 kg fotowoltaika + konstrukcja ( albo ok 50kg przy lekkich panelach)
100 kg ogrzewanie + elektryka ( w tym akumulatory + pompy itp)
100 kg sprzęt sportowy + ubrania
100 kg ocieplenie
100 kg meble i wyposażenie
50 na żywność
---------------------------------------
= 750

100 kg ja ( tu myślę o fotowoltaice, elastyczne panele z 50kg i woda 50kg (może zbiornik będzie na 100 ale do połowy używany w trakcie jazdy)
50 kg ON ( nie mam pomysłu, ale jak będzie tragicznie wyjdzie to myślę o zmianie windy na taką typu BAR, jest o połowę mniejsza, w ostateczności sciągnę, a motor będę wciągał na linie)

Teraz samochód jedzie do mechanika, by sprawdził wszytko, muszę wymienić przednią szybę. Potrzebuję przerobić kilka rzeczy.

Chciałbym
- połączyć kontener dziurą choćby 90x90 z kabiną.
- przerobić drzwi izotermy na obsługiwane z obu stron ( obecnie tylko z zewnątrz można )
- wstawić max 2 okna, przy kuchni i od góry
- ocieplić dodatkowe 5cm w środku- ma to również na celu możliwość demontażu w razie potrzeby i używanie auta jako dostawcze.
- całą instalacje chciałbym prowadzić wewnątrz kampera/baraku, nie ukrywać, by móc zawsze ja przerobić.
- szukam pomysłu na zrobienie wysokiego brodzika o wymiarach z rysunku ( nie wiem tylko na zamówienie? )
- wszytko utrzymać w najprostszych możliwie rozwiązaniach ( może poza ładowaniem, gdzie chciałbym mieć obsługę, starowanie i kontrolę zdalną lub na sterownikach z wyświetlaczami- tak bym mógł kontrolować braki i nadmiary wykorzystywać - ale to temat na drugi post ).


System prac i etapów.
Chciałbym zacząć nim jeździć już zaraz po mechaniku, wrzucając łóżko, kuchnie gazową, baniki z wodą i miskę + klika mebli i testować sprawność auta oraz każdą kolejna rzecz w nim montowaną. Dlatego już zastanawiam się nad wagą, bo chciałbym założyć fotowoltaikę zaraz po zakończeniu prac z mechanikiem.

Proszę o wytknięcie wad, wskazanie o czym należy inaczej myśleć :) . A także chętnych do pomocy w podjęciu decyzji dotyczącej samej funkcji, instalacji.

Poszukuję także osób, które mogą pomóc dosłownie ( fizycznie i odpłatnie ) z pracami z okolic Śląsk/Małopolska/Świętokrzyskie. = wykonawcy do części lub całości prac.

H5.

Ps. pewnie na fb też będę z tym tematem.

1605381945481.jpg
mój nowy grat
Plik ściągnięto 946 raz(y) 17,43 KB

RZUT WYMIARY.JPG
Plik ściągnięto 3 raz(y) 79,96 KB

RZUT.JPG
rzut z opisem
Plik ściągnięto 2 raz(y) 120,93 KB

DACH.JPG
możliwości dachu
Plik ściągnięto 2 raz(y) 73,3 KB

PODWOZIE.JPG
miejsce w podwoziu
Plik ściągnięto 3 raz(y) 39,84 KB

3d góra.JPG
3d planu 1
Plik ściągnięto 2 raz(y) 54,39 KB

3d gór.JPG
3d kontenera
Plik ściągnięto 5 raz(y) 70,01 KB

3d bok.JPG
3d góra
Plik ściągnięto 1 raz(y) 47,28 KB

3d b.JPG
3d widok z elewacji bocznej - ściany przeźroczyste
Plik ściągnięto 4 raz(y) 44,5 KB

Ostatnio zmieniony przez cupone 2020-11-15, 19:51, w całości zmieniany 3 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 301/14
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-11-15, 18:40   

po pierwsze pojedź tym autem na wagę, bo może się okazać, że te 750kg ładowności to jest bardzo optymistyczne.

moim zdaniem pozbądź się windy załadowczej, bo to prawie tona, a zamiast tego można zastosować rozwiązanie Świstaka, zobacz w jego temacie Milka2.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 329/457
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2020-11-15, 18:55   

cupone napisał/a:
motocykl ( ok100kg typu kross) rower, paralotnia, kite, snowboard, narty, sprzęt do kalisteniki

Ty chcesz to wozić jednocześnie?

Jak dla mnie, szkoda przestrzeni w miejscu gdzie na rysunku stoi rower.
Jak masz tam mieszkać dłuższy czas, to jedno okienko to stanowczo za mało, pomyśl o dachowym.
I potwierdzam co Cyryl napisał.
:spoko
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
cupone 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Master Izoterma
Dołączył: 13 Lis 2020
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2020-11-15, 19:09   

Cyryl napisał/a:
po pierwsze pojedź tym autem na wagę, bo może się okazać, że te 750kg ładowności to jest bardzo optymistyczne.

moim zdaniem pozbądź się windy załadowczej, bo to prawie tona, a zamiast tego można zastosować rozwiązanie Świstaka, zobacz w jego temacie Milka2.


tak widziałem, tylko kupa pracy przy tym, do póki nie będę musiał, chciałbym jej nie usuwać dopiero w ostateczności.

Plan na wagę, zaraz po mechaniku i tankowaniu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
cupone 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Master Izoterma
Dołączył: 13 Lis 2020
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2020-11-15, 19:12   

Banan napisał/a:
cupone napisał/a:
motocykl ( ok100kg typu kross) rower, paralotnia, kite, snowboard, narty, sprzęt do kalisteniki

Ty chcesz to wozić jednocześnie?

Jak dla mnie, szkoda przestrzeni w miejscu gdzie na rysunku stoi rower.
Jak masz tam mieszkać dłuższy czas, to jedno okienko to stanowczo za mało, pomyśl o dachowym.
I potwierdzam co Cyryl napisał.
:spoko


tam gdzie jest rower, będzie też motor i cały sprzęt sportowy.
Wozić będę wszytko na długie wyjazdy - na parę miesięcy
Na krótkie nie - tylko to co muszę. Ale projekt obejmuje jednak jazdę z pełnym załadunkiem na długie wyjazdy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
007jędruś 
zaawansowany


Twój sprzęt: Fiat Ducato campervan
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Sty 2018
Piwa: 8/19
Skąd: BIA
Wysłany: 2020-11-15, 19:41   

Omijaj Austrię, bo na moje oko poniżej 4 ton nie zejdziesz :lol:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
cupone 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Master Izoterma
Dołączył: 13 Lis 2020
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2020-11-15, 19:45   

007 napisał/a:
Omijaj Austrię, bo na moje oko poniżej 4 ton nie zejdziesz :lol:


tylko Austria ma takie restrykcje?


czemu tak myślisz? coś bardzo pominąłem?
( w ostateczności - jak będzie bardzo źle z wagą, to winda pewnie z 600kg)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
007jędruś 
zaawansowany


Twój sprzęt: Fiat Ducato campervan
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Sty 2018
Piwa: 8/19
Skąd: BIA
Wysłany: 2020-11-15, 19:59   

Restrykcje są wszędzie podobne ale Austriacy są nadgorliwi . Częstą praktyką przy sporej nadwadze jest solidny mandat i zakaz dalszej podróży.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 301/14
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-11-15, 20:00   

jakie zamierzasz wstawić ogrzewanie?

z ilości paneli i miejsca na akumulatory wychodzi na to, że zamierzasz grzać prądem.

możesz zrobić to na gaz, albo na ON, taniej, prościej, przede wszystkim - lżej.

w normalnym kamperze 300W panele i dwa akumulatory mieszkalne wystarczające są do stawania na dzikusa w zimie.

zobacz jak Świstak zastąpił akumulatory super kondensatorami.

nie połączysz kabiny z kontenerem, bo kabina chodzi sobie, a kontener sobie, więc będzie to źródło przecieków - nie opłaca się.
_________________

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 329/457
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2020-11-15, 20:05   

cupone napisał/a:
tam gdzie jest rower, będzie też motor i cały sprzęt sportowy.
Wozić będę wszytko na długie wyjazdy - na parę miesięcy
Na krótkie nie - tylko to co muszę. Ale projekt obejmuje jednak jazdę z pełnym załadunkiem na długie wyjazdy.

Na Twoim miejscu rozważył bym podróżowanie z przyczepką - 3500+750 daje Ci 4250kg
:spoko
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 301/14
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-11-15, 20:13   

oszczędzanie na prysznicu na rzecz miski, gdzie zamierzasz mieszkać w nim dłużej niż tydzień uważam za bezsens.

moim zdaniem bojler z kampera/przyczepy, ogrzewanie na ON, mniej kłopotu z butlami gazowymi lub opcjonalnie duży (60-80l) zbiornik LPG.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
darek 61 
Kombatant


Twój sprzęt: Jumper Odyssee 78
Nazwa załogi: Violetta Darek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Mar 2009
Piwa: 146/103
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-11-15, 20:20   

cupone, moje sugestie są takie ,ogrzewanie stara Truma działająca bez poboru prądu,ogrzewanie wody też stary poczciwy bojler z pierwszych wersji Ducato.O nadmiarze prądu zimą zapomnij,te solarny podziel przez cztery może to będzie realna moc jaką uzyskasz i weź po uwagę stosunek dnia do nocy,wszystko to daje kiepski wynik.W dni zamglone energii brak,podobnie jak pada śnieg.Konieczna drabinka na dach w celu odśnieżania.Miejsce na przynajmniej dwie duże butle z gazem.Ja jak jadę na tydzień biorę cztery,wykorzystuje niecałe trzy,ale mam spokój ducha,tym bardziej że używam butle typu DOM, nie wszędzie są dostępne.
Inną sprawą o której nikt nie piszę ,ile wzrasta spalanie z solarami na dachu,ale może to nie jest tak ważne.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
andi at 
Kombatant

Twój sprzęt: szukam H1L2
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Lis 2008
Piwa: 80/38
Skąd: wieden
Wysłany: 2020-11-15, 20:29   

LPG https://www.google.com/se...=8IG3TCx0WokwMM
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 301/14
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-11-15, 20:32   

jak się robi od podstaw to chyba lepiej wstawić zbiornik LPG, można zaopatrzyć się w końcówki i tankować wszędzie.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
aviator 
zaawansowany


Twój sprzęt: Pilote Explorateur G743 XLC
Nazwa załogi: Ania i Tomek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 15 Sie 2017
Piwa: 20/99
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2020-11-15, 21:30   

A widziałeś już ElCampera? https://youtu.be/IbDe_EUwYwU
_________________
( ͡° ͜ʖ ͡°)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***