Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jumper H3L3 3.0HDI czyli do kampera podejście drugie
Autor Wiadomość
skrzychu 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Jumper 3.0
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Lip 2013
Piwa: 6/6
Skąd: Konopiska
Wysłany: 2021-01-07, 22:48   

W ostatnim czasie udało mi się zakonserwować progi i zabezpieczyć wszelkie ubytki w lakierze i ocynku. Oderwałem też sklejki, które miałem plan zostawić - ponownie doceniłem siłę sikaflexu...
Wyczyściłem i zabezpieczyłem skórę na fotelach. Zająłem się też przystosowaniem wiązki elektrycznej do podłączenia w Jumperze. I tutaj pojawiły się dwa problemy - pierwsze, w matach podgrzewających tyłek padły zabezpieczenia termiczne - po ich usunięciu całość działa, ale fajnie by było jakby się jednak same rozłączały po złapaniu odpowiedniej temperatury. Myślałem o wykorzystaniu bezpieczników polimerowych, ale nie mam pojęcia w jakiej temperaturze one działają - podejrzewam że znacznie wyższej niż bym oczekiwał. Może ktoś podpowie, gdzie taki czujnik zakupić...
Drugi problem, to nie działająca pamięć ustawień. Tutaj obawiam się, że może być konieczny moduł komfortu z Espace - nie było w komplecie z fotelami :D - ale nie mam pewności. Jeśli ktoś czuje się na siłach, chętnie załączę wszystkie schematy - być może robię coś źle...

Zakupiłem też piękny brodzik w Casto, postaram się w nim wywiertać drugi odpływ, bo doświadczenie mówi, że na każdym parkingu woda zbiera się w przeciwnym rogu niż ten z odpływem... :evil:
Koledzy, podpowiedzcie, jak skutecznie przejść z rury 40mm na wężyk 19/25mm. Gumowe redukcje jakoś mnie nie przekonują, ale może się sprawdzają? Czego używaliście u siebie i jak działało? Może coś takiego?
https://allegro.pl/oferta/lacznik-redukcja-rur-wezy-do-klimatyzacji-32mm-7387829981

Kilka fotek:

Mautoczesci 61.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 301,93 KB

Mautoczesci 62.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 371,1 KB

Mautoczesci 58.jpg
Plik ściągnięto 4 raz(y) 349,33 KB

Mautoczesci 60.jpg
Progi od wewnątrz
Plik ściągnięto 3 raz(y) 408,16 KB

Mautoczesci 63.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 527,5 KB

Mautoczesci 65.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 1019 KB

Mautoczesci 66.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 449,48 KB

Mautoczesci 67.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 474,08 KB

Mautoczesci 68.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 431,23 KB

Mautoczesci 69.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 359,59 KB

_________________
campi-van.pl
Podzespoły do budowy kampera
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
skrzychu 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Jumper 3.0
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Lip 2013
Piwa: 6/6
Skąd: Konopiska
Wysłany: 2021-01-07, 23:27   

I jeszcze pytanie o Aluthermo Quattro - Raven, Decumanus lub DarekSzczecin tego używali. Jakie wrażenia, bo chyba wejdzie u mnie zamiast AluFoxa...
_________________
campi-van.pl
Podzespoły do budowy kampera
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Darek Szczecin 
Kombatant

Twój sprzęt: JUMPER BLACK 205PS, VW T5 4Motion Seikel
Nazwa załogi: Darek&Anita&Maja
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 08 Wrz 2014
Piwa: 113/163
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2021-01-08, 00:02   

skrzychu napisał/a:
I jeszcze pytanie o Aluthermo Quattro - Raven, Decumanus lub DarekSzczecin tego używali. Jakie wrażenia, bo chyba wejdzie u mnie zamiast AluFoxa...


Ja ciągle stosuje, kupiłem kiedyś mega wałek tego i skończyć się nie chce.
Generalnie w porównaniu z alufoxem wygląda groźnie, skuteczność mocno pewnie zależy od sposobu i miejsca aplikacji. nie wiem sam jak to ocenić, upierdliwy w kładzeniu, na duże płaskie powierzchnie nadaje się.
teraz robię eksperyment i izoluje wszystkim co mam taki frankenstein :spoko
mi ma być łatwiej a nie że materiał rządzi :ok
zasada jedna odciąć blachę od atmosfery wnętrza :wyszczerzony:
jak chcesz to ci paczkomatem kawałek wyśle co byś pomacał :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
skrzychu 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Jumper 3.0
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Lip 2013
Piwa: 6/6
Skąd: Konopiska
Wysłany: 2021-01-08, 13:01   

Jeżeli piszesz że mało plastyczny, to do owijania wokół profili raczej się nie nada - zostaje Alufox. Jakoś źle na cenę spojrzałem... 90zł za m2 to jednak przesada...

Ktoś podpowie patent na redukcję 40/25?
_________________
campi-van.pl
Podzespoły do budowy kampera
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Darek Szczecin 
Kombatant

Twój sprzęt: JUMPER BLACK 205PS, VW T5 4Motion Seikel
Nazwa załogi: Darek&Anita&Maja
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 08 Wrz 2014
Piwa: 113/163
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2021-01-08, 13:46   

skrzychu napisał/a:
Jeżeli piszesz że mało plastyczny, to do owijania wokół profili raczej się nie nada - zostaje Alufox. Jakoś źle na cenę spojrzałem... 90zł za m2 to jednak przesada...

Ktoś podpowie patent na redukcję 40/25?


no grube to i sztywne izoluje bardzo, dach tym zrobiłem, w sensie sufit
na profile to armafelxy
redukcje tu
https://tiny.pl/r5mjj
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
skrzychu 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Jumper 3.0
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Lip 2013
Piwa: 6/6
Skąd: Konopiska
Wysłany: 2021-01-08, 13:58   

Widziałem te redukcje, ale ani nie napisane z czego to zrobione, ani czy średnica wewnątrz czy na zewnątrz... Taka aukcja tylko dla wtajemniczonych...
Napisałem do sprzedawcy o szczegóły.

Armaflexy biorę pod uwagę, tylko że to kolejny centymetr, i na wysokości tych górnych profili robi się wąsko... Ale chyba Wlodo pisał, że sam Alufox to za mało na blachę, więc nie będzie wyjścia...chociaż 6mm nakleję. Na to alufox jako paroizolacja i tapicerka/sklejka.
_________________
campi-van.pl
Podzespoły do budowy kampera
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Darek Szczecin 
Kombatant

Twój sprzęt: JUMPER BLACK 205PS, VW T5 4Motion Seikel
Nazwa załogi: Darek&Anita&Maja
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 08 Wrz 2014
Piwa: 113/163
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2021-01-08, 14:25   

skrzychu napisał/a:
Widziałem te redukcje, ale ani nie napisane z czego to zrobione, ani czy średnica wewnątrz czy na zewnątrz... Taka aukcja tylko dla wtajemniczonych...
Napisałem do sprzedawcy o szczegóły.

Armaflexy biorę pod uwagę, tylko że to kolejny centymetr, i na wysokości tych górnych profili robi się wąsko... Ale chyba Wlodo pisał, że sam Alufox to za mało na blachę, więc nie będzie wyjścia...chociaż 6mm nakleję. Na to alufox jako paroizolacja i tapicerka/sklejka.


armaflex nie przepuści wody, pary, tylko dokładnie oklej kup 3mm 6mm 10mm i kombinuj :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
skrzychu 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Jumper 3.0
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Lip 2013
Piwa: 6/6
Skąd: Konopiska
Wysłany: 2021-01-08, 14:36   

Całość budy będę miał natryśnięte pianą zamknięto-komórkową, jedynie te wystające blachy będę chciał poodcinać.
Planowałem na piankę i profile dać Alufoxa - też trochę zaizoluje termicznie.
Można też dać armaflex na profil, od góry i dołu dolecieć alufoxem i całość połączyć taśmą alu...
Tak jak piszesz, trzeba będzie porzeźbić :)
_________________
campi-van.pl
Podzespoły do budowy kampera
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2021-01-08, 17:04   

skrzychu napisał/a:
Całość budy będę miał natryśnięte pianą zamknięto-komórkową, jedynie te wystające blachy będę chciał poodcinać.
Planowałem na piankę i profile dać Alufoxa - też trochę zaizoluje termicznie.


Jeżeli piana zamknięto komorowa to po co dodatkowa warstwa ?? Na odsłonięte profile dać tylko armaflexa tyle ile się zmieści i wystarczy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
skrzychu 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Jumper 3.0
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Lip 2013
Piwa: 6/6
Skąd: Konopiska
Wysłany: 2021-01-08, 17:22   

Trochę się obawiam tak zostawić, na pewno trzeba będzie to przyszlifować, więc tę zewnętrzną "skórkę" zedrę... ale może nie potrzebnie panikuję... Pogadam jeszcze z gościem od pianki, jakie on ma zdanie na ten temat. Widziałem, że ktoś koce termiczne kleił i też jest to rozwiązanie :lol:
_________________
campi-van.pl
Podzespoły do budowy kampera
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Artix 
początkujący forumowicz

Dołączył: 22 Paź 2020
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Sweden
Wysłany: 2021-01-08, 20:22   

Darek Szczecin napisał/a:
skrzychu napisał/a:
I jeszcze pytanie o Aluthermo Quattro - Raven, Decumanus lub DarekSzczecin tego używali. Jakie wrażenia, bo chyba wejdzie u mnie zamiast AluFoxa...


Ja ciągle stosuje, kupiłem kiedyś mega wałek tego i skończyć się nie chce.
Generalnie w porównaniu z alufoxem wygląda groźnie, skuteczność mocno pewnie zależy od sposobu i miejsca aplikacji. nie wiem sam jak to ocenić, upierdliwy w kładzeniu, na duże płaskie powierzchnie nadaje się.
teraz robię eksperyment i izoluje wszystkim co mam taki frankenstein :spoko
mi ma być łatwiej a nie że materiał rządzi :ok
zasada jedna odciąć blachę od atmosfery wnętrza :wyszczerzony:
jak chcesz to ci paczkomatem kawałek wyśle co byś pomacał :spoko


Jezeli chce Wam sie tlumaczyc na polski, to moze sie przyda.

https://gds.se/spara-energi/isolering/pappersull-rockwool-eller-aluthermo-vilket-ar-bast
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
skrzychu 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Jumper 3.0
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Lip 2013
Piwa: 6/6
Skąd: Konopiska
Wysłany: 2021-01-11, 11:35   

Temat odpływów rozwiązany. Zielona zaślepka znaleziona w akcesoriach jakiegoś odpływu, który miałem w domu, służy do połączenia zmywarki - test szczelności zdany :)
Pod prysznic podszedł króciec plastikowy znaleziony u wujka - hydraulika, jeszcze nie testowane, ale nie widzę powodów, aby miało nie trzymać.

Przeanalizowałem temat rurek, i zostanę przy standardowych wężykach. Poza wygodą montażu kształtek, nie widzę przewagi systemu pneumatycznego... ale dziękuję za opinie - teraz decyzja jest w pełni świadoma ;)

IMG_20210111_112411.jpg
Plik ściągnięto 4 raz(y) 1,15 MB

IMG_20210111_112436.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 310,42 KB

_________________
campi-van.pl
Podzespoły do budowy kampera
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
skrzychu 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Jumper 3.0
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Lip 2013
Piwa: 6/6
Skąd: Konopiska
Wysłany: 2021-01-15, 11:31   

Z racji mało korzystnych temperatur, za wiele się nie dzieje u mnie.
Zastanawiam się nad rozmieszczeniem zbiorników, bo jednak oba będą pod podłogą. Zakładam, że autko mimo wszystko będzie stało trochę wyżej tyłem, i pierwotny plan wrzucenia tego na szarą pod brodzik mnie nie przekonuje... obawiam się czy woda będzie dobrze spływać... ma ktoś z Was górną krawędź zbiornika powyżej syfonu? Jak to się sprawdza w praktyce?.
Zbiornik na czystą to w sumie mniejszy problem, bo gdzieś go wcisnę, choć na wysokość wchodzi na styk. Do zestawu będzie jeszcze trzeci zbiornik (85l czystej to jednak czasem za mało) umocowany nad nadkolem z tyłu. Woda od wlewu, poprzez zbiornik nad nadkolem będzie napełniała zbiornik pod podłogą. Na weekend wystarczy ten dolny, jak mi się zamarzy dłuższy wypad na odludzie, zatankuję oba (145l).

Na fotkach układ raczej bezpieczny, czyli zbiornik szarej wykorzystuje nachylenie podłogi (nad nim będą szyny foteli. Niestety ten na białą nie wejdzie pod brodzik i miejsce się tam marnuje... Pomiędzy brodzikiem a nadkolem będzie jeszcze toaleta. Teoretycznie można by pod nią wrzucić webasto, z dostępem od strony bagażnika, ale chyba lepsze miejsce będzie pomiędzy brodzikiem a zbiornikiem szarej, pod fotelami.
Pomiędzy drugim zbiornikiem czystej wody a ściana łazienki powinna się zmieścić Truma, nad nadkolem.

I pytanie za 1000$ - jaka jest wytrzymałość temperaturowa wężyka karbowanego Reimo 25mm? Producent nigdzie tego nie podaje, a ja się zastanawiam, czy wytrzyma wrzątek z odcedzania makaronu na przykład? :ok

IMG_20210114_091956.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 331,06 KB

IMG_20210114_091942.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 1,46 MB

_________________
campi-van.pl
Podzespoły do budowy kampera
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2021-01-15, 12:48   

skrzychu napisał/a:
jaka jest wytrzymałość temperaturowa wężyka karbowanego Reimo 25mm?


Stosuje wąż karbowany elektryczny, który jest tym samym wężem tylko jakieś 3x tańszym :) i tak wytrzymuje wodę z makaronu :)

Tu jakiś przykład opisany jako wąż do oczka wodnego.
https://allegro.pl/oferta/waz-karbowany-25mm-1-cal-niezalamujacy-sie-7258479621
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
skrzychu 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Jumper 3.0
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Lip 2013
Piwa: 6/6
Skąd: Konopiska
Wysłany: 2021-01-15, 12:57   

Dzięki :) Pytałem o Reimo bo można kupić za 5zł/m. Więc nie warto kombinować. Te które zamierzam wykorzystać do napełniania zbiorników mają max 60*C - trochę mało do zlewozmywaka...
_________________
campi-van.pl
Podzespoły do budowy kampera
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***