Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kat B i DMC zestawu
Autor Wiadomość
vort
początkujący forumowicz

Dołączył: 02 Mar 2009
Postawił 1 piw(a)
Wysłany: 2021-09-04, 19:05   Kat B i DMC zestawu

Dzień dobry, pytanie mam do bardziej doświadczonych Forumowiczów..
Szykuje mi się wyjazd na wakacje. Jadę samochodem o DMC 2510 kg. W Chorwacji mam możliwość korzystania z przyczepy o DMC 1100 kg. Czyli zestaw powyżej 3,5 tony. Prawo jazdy mam kat. B. Wiem, że na terenie pl na taki zestaw nie mam uprawnień, ale czy takie same zasady obowiązują na terenie całej Unii? Czy może gdzieś można taki zestaw ciągnąć? Konkretnie chodzi mi o Chorwację, Słowenię i Włochy.. A jeśli nie można to jakie konsekwencje grożą przy kontroli?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
NINED 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Knaus SKY TI 650 MF Silver Selection, Ducato
Nazwa załogi: NINED
Dołączył: 27 Sie 2016
Skąd: Ciechanów
Wysłany: 2021-09-04, 20:50   

Groźne konsekwencje to przy wypadku.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
vort
początkujący forumowicz

Dołączył: 02 Mar 2009
Postawił 1 piw(a)
Wysłany: 2021-09-04, 21:34   

Tyle to się domyślam, dlatego pytam się o ewentualną kontrolę.. Chętnie bym się z ta przyczepa przejechal po wybrzeżu, ale nie wiem czy gra warta świeczki.. Dodam że w rzeczywistości zestaw będzie ważył sporo poniżej 3,5 tony..
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dulare 
weteran


Twój sprzęt: LMC Liberty A 723G
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Paź 2013
Piwa: 94/83
Skąd: Zielonki k. Krakowa
Wysłany: 2021-09-05, 00:07   

Niestety masa rzeczywista w tym wypadku nie gra roli (nawet jeśli mniejsza niż 3,5t). Na taki zestaw po prostu nie masz uprawnień.

W razie kontroli dostaniesz zakaz dalszej jazdy, i będziesz musiał np. zadzwonić po taksówkę żeby Ci poholowała przyczepę do najbliższego parkingu. Albo po "kolegę" z B+E czy B96. Nie mówiąc o mandacie. Nie przejmował bym się natomiast kontrolą, ale raczej - jak napisane powyżej - ewentualnym wypadkiem, stłuczką czy obcierką. Wtedy ubezpieczyciel ma prawo nie wypłacić nic ani z OC ani z AC - bo kierowałeś bez uprawnień.

Według mojej wiedzy, kategoria B nie ma specjalnie innych uprawnień na terenie Włoch, Słowenii czy Chorwacji.
_________________
"Nie należy wierzyć wszystkiemu co się przeczyta w internecie" - Maria Skłodowska-Curie
Konwerter współrzędnych geograficznych i GPS
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Piasek1 
weteran

Twój sprzęt: W638 V230TD
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 07 Lis 2020
Piwa: 30/25
Skąd: Piotrków Kujawski
Wysłany: 2021-09-05, 06:44   

Jak wyżej: konsekwencje będą w przyp. ew. kolizji, obcierki itp. Chorwacka policja nie czepia się bez powodu nikogo ale jak zauważą że masz problemy z poruszaniem się takim zestawem (= brak doświadczenia) mogą z ciekawości poprosić o okazanie uprawnień i zrobi się nieprzyjemnie.
_________________
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=36109
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***