Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: janusz
2009-10-05, 22:27
Baterie słoneczne
Autor Wiadomość
fiba56 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Hymer 2007
Nazwa załogi: fiba56
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Sie 2008
Piwa: 2/22
Skąd: Wodzisław śl.
Wysłany: 2010-05-13, 21:21   montaż solara

noszę się z zamiarem montażu solara,proszę o namiary na elektryka do montażu w okolicy Wodzisławia Śl.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Darek1968
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-23, 13:03   

mam takie pytanko, kable od panelu solarnego dochodzą do regulatora, zostają dwa wyjścia na regulatorze do sieci i do akumulatora. Podłączam dotychczasowy akumulator pokładowy do regulatora a tym drugim wyjściem do sieci, nie rozwali to czegoś? bo jest jeszcze opcja dokupienia jeszcze jednego, trzeciego akumulatora i wpięcia za regulatorem, jestem laikiem a mój mechanik "złota rączka"coś mi sugerował o kupnie właśnie trzeciego akumulatora...
 
 
bartolo 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: buda na pickup'ie
Dołączył: 27 Cze 2009
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: kraków
Wysłany: 2010-07-19, 12:30   zamienił bartek solarke na altek

długo grzebałem w sieci w poszukiwaniu wątków na ten temat; może więc teraz kogoś zainteresują moje doświadczenia z solarką kyocera 80W i regulatorem sunsaver 6A.

2 lata używałem solarki z regulatorem i akku 100Ah, altek fabryczny 60A.

* żeby zaspokoić apetyt lodóweczki 2,8A 36W prawie cała energia z solarki w słoneczny dzień jest zjadana na bieżąco. w nocy zaś lodóweczka ssie z akumulatora. po 2 max 3 nocach auto zapalało jedynie "na pych", akku spadało do niebezpiecznych 10,8V ;(
a co dopiero w pochmurny dzień, albo w upalny dzień gdy się szuka cienia, a tu jakiś kawał krzemu będzie mi mówił gdzie i w którą stronę mam się odwrócic...
solarkę miałem, zeby być niezależnym, a tu ona stawiała warunki: w słońcu, na wschód, żeby rano złapać promienie, nie przez las, bo się podrapie... normalnie panna jakaś rozwydrzona!
basta!
uszedł mi entuzjazm energii solarnej.
ktoś powie, mały zestaw miałeś, załóż dwa razy większy a zobaczysz jaka frajda...
albo rozdziel akumulatory na startowy i hotelowy... z pustego i salomon nie naleje.
* przez dwa lata zestaw solarny stracił na wartości ok.300,- no to dwa razy większy straciłby min.500;)

teraz używam dodatkowego akumulatora 100Ah i alternatora 90A (razem 200Ah/150A równolegle)
po kilku tygodniach w plenerze i kilku rozładowaniach wiem, że było warto!

* za podobne pieniądze
* po 72h postoju w cieniu :) na dowolnie wybranej pozycji napięcie spadło do 11,3V co spokojnie wystarcza mojemu 2,5Td do zastartowania
* po 1 godzinie kręcenia ok.1000 obr/min akku podładowały się na kolejne 2 doby pracy lodóweczki itp
* w sumie np. przez 10 dni bobytu w plenerze przemieszczaliśmy się 3 razy po 1,5 godziny jazdy (w sumie ok.5 godzin) co z zapasem wystarczało na podładowanie akumulatorów.
* pomijalna różnica w spalaniu, znacznie większą różnicę stanowi miasto/trasa, szosą/brodem rzeki itp.

powodzenia na trasie i postojach
b:)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pirat666 
weteran


Twój sprzęt: Ducato 1.9D Dethleffs
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Kwi 2009
Piwa: 9/17
Skąd: Warszawa-Wesoła
Wysłany: 2010-07-19, 13:31   

bartolo, Ja obliczając i testując w realu doszedłem jak większość kolegów to wniosków podobnych.
Energia słoneczna jest droga i nie opłacalna w przypadku porównania jej nawet do zwykłego odpalenia silnika i podładowania aku.

W Twoim przypadku może nawet wystarczyło by odpalać silniczek co 2 dni na 1h i bez inwestowania w kolejne aku i mocniejszy alternator też zyskał byś taką niezależność.

Ja się zdecydowałem na solarek bo dzieki temu zyskałem to na czym nam najbardziej zależy czyli pewnej niezależności od energii elektrycznej 230V i od montażu solarka mam cały czas niemal 100% naładowany aku

Jeszcze w te wakacje będziemy testować dłuższy pobyt ale przy 4 dniach nadal miałem 100% czyli napięcie wieczorem było na poziomie 12,7 V :)

I mogłem to oczywiście załatwiać tak jak w poprzednim roku czyli odpalając silnik (o ile dobrze pamiętam to wychodziło jakieś 6 lat w moim przypadku aby kasa za solar się zwróciła)

Jest tylko ta ważna uwaga iż nie potrzebuję tyle prądu co Ty :diabelski_usmiech
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
bartolo 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: buda na pickup'ie
Dołączył: 27 Cze 2009
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: kraków
Wysłany: 2010-07-19, 17:01   spoko

kogut, nie dam się wciągnąć w dyskusje nt. prawdziwości kamperów i prawdziwego kamperowania... zrobiłoby się nieprzyjemnie... chyba, że na forum pl.rec.filozofia.campera. :spoko
pirat666, masz rację! fajnie jest mieć świadomość, że akumulator(y) są wciąż napakowane pod korek. właśnie tak to widziałem jak piszesz Ty :) dopóki nie dołożyłem lodóweczki, mimo, że najmniejszej z dostępnych to jednak głodnej prądu. jest jeszcze webasto, nie tak głodne ale zawsze.
REASUMUJĄC:
solarka 80w jest dla kogoś, kto staje w pełnym słońcu i (lub) ma niewielkie (mniejsze niż moja lodóweczka 36w) zapotrzebowanie na prąd.
b:)
ps
moja pisanina nie ma służyć mnie, tylko innym, którzy się nad założeniem solarki zastanawiają. ja już miałem :chytry
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
bartolo 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: buda na pickup'ie
Dołączył: 27 Cze 2009
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: kraków
Wysłany: 2010-07-19, 18:00   

KOGUT napisał/a:
99% moich postów składających się z więcej niż trzy linijki zawiera w sobie jakąś myśl

a co myśleć o jednolinijkowych postach?
:chytry
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
roger 
Kombatant


Twój sprzęt: TABBERT FFB Classic 570
Nazwa załogi: ROGER-y
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 19 Sty 2009
Piwa: 42/38
Skąd: W-wa & Lubuskie
Wysłany: 2010-07-19, 18:57   

A może byście piwko wypili ..?????... :> ...... nie napinajcie się jeden i drugi bo każdy swoje racje ma ..... ;)
_________________
rkw1968@tlen.pl
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ˙˙˙ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
bartolo 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: buda na pickup'ie
Dołączył: 27 Cze 2009
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: kraków
Wysłany: 2010-07-19, 19:56   dziękuję

dzięki...
wolałbym zwyczajnie, z wzajemną życzliwością.
bez trawy czy browaru
ale widzę, że trudno by było
pozdrawiam serdecznie
bartolo.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pirat666 
weteran


Twój sprzęt: Ducato 1.9D Dethleffs
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Kwi 2009
Piwa: 9/17
Skąd: Warszawa-Wesoła
Wysłany: 2010-07-19, 20:39   

KOGUT, przecież tu nie chodzi o to jaką lodówkę montować bo przecież gdyby kolega chciał taką zamontować to by zamontował ale... do tego potrzebna mu by była cała instalacja do lodówki gazowa i wiele innych problemów. Oftop na maxa

Problem był prądowy i taki został rozwiązany w tym co było dostępne.

I nie rozumie twoich Kogucie dywagacji na temat prawdziwego kampera ??? i nie chcę rozumieć - pozostaw to na jakiś zlocik to sobie przy pifku o tym pogadamy he he :diabelski_usmiech
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mr.Mclaren 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: VW T3 Westfalia
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 28 Wrz 2008
Piwa: 6/2
Skąd: Pieszyce/Fuerth
Wysłany: 2010-07-19, 23:05   

Bartolo, przerabiałem ten sam temat z lodówką i solarami, zaczynając od paneli 30, 50, 50+70 i ostatecznie kończąc na zestawie 125+50W lecz w tym wypadku nie baterie słoneczne były winne, a lodówka pracująca bezustannie.
W moim wypadku optymalnym rozwiązaniem był zakup sprężarkowej lodówko-zamrażarki, która jest znacznie sprawniejsza i włącza się tylko sporadycznie.
Według opisu producenta przy 20 st. temperatury zewnętrznej i 5 st. wewnątrz pobór prądu wynosi 0,6Ah/h (0,42 przy włączonej funkcji eco)

Pozdrawiam
Maciej
_________________
T3Forever
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
radek_z_południ 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Już prawie mamy koncepcję jaki mam mieć :)
Dołączył: 02 Sie 2009
Piwa: 1/2
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-07-19, 23:27   

Ted69 napisał/a:
mr.mclaren napisał/a:

W moim wypadku optymalnym rozwiązaniem był zakup sprężarkowej lodówko-zamrażarki

Mozesz cos wiecej o tej lodowce napisac ? Model, wielkosc, cena itp

Podłączam się do tematu i chętnie dowiem się czegoś o tej lodówce /może być w innym wątku ;)

Co do solarków to wiadomo że się nie opłacają... no chyba że się opłacają - a tak właśnie jest np. w kamperach, czy domkach letniskowych.
Co do lodówek większość jest źle lub słabo izolowana, oklejenie ich np. korkiem poprawia właściwości izolacyjne, zmniejszając zapotrzebowanie na energię np. elektryczną.
Osobiście uważam że oklejona może nawet ładnie wyglądać :)
_________________
a my nadal pracujemy koncepcyjnie...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mr.Mclaren 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: VW T3 Westfalia
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 28 Wrz 2008
Piwa: 6/2
Skąd: Pieszyce/Fuerth
Wysłany: 2010-07-20, 00:04   

Ted69 napisał/a:
mr.mclaren napisał/a:

W moim wypadku optymalnym rozwiązaniem był zakup sprężarkowej lodówko-zamrażarki

Mozesz cos wiecej o tej lodowce napisac ? Model, wielkosc, cena itp


to tak krotko aby nie zmieniać tematu:
wolno-stojące urządzenie (nie do zabudowy) firmy Ezetil o symbolu EZC 35 (35 litrów)
sprężarka Danfoos BD35F, czynnik 134a. Średni pobór prądu 40W.
Długość = 580 mm, szerokość = 360 mm , wysokość = 390 mm
Waga 15,4 kg, regulacja temperatury co 1 stopień od +10 do -18 st.C.
Cena 398,50 euro

Lodówka sprężarkowa Ezetil EZC35




_________________
T3Forever
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
pirat666 
weteran


Twój sprzęt: Ducato 1.9D Dethleffs
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Kwi 2009
Piwa: 9/17
Skąd: Warszawa-Wesoła
Wysłany: 2010-07-20, 09:32   

No fajna :)
cena już trochę mniej fajna he he :spoko
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rockers 
Kombatant


Twój sprzęt: VW LT 28
Nazwa załogi: Rockersiki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Sie 2008
Piwa: 23/14
Skąd: Katowice
Wysłany: 2010-07-21, 22:43   

takie lodówki mają służyć tylko w czasie jazdy na miejscu jedzonko ma trafić do normalnej lodówki, lub podłączać ją do prądu na kempingu, jeśli chodzi o dłuższe używanie lodówki na postojach to tylko na gaz.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
ekosmak.dabrowska 
weteran


Twój sprzęt: Ford Transit 94' Rimor
Nazwa załogi: Dziubki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Sty 2009
Piwa: 26/111
Skąd: toruń
Wysłany: 2010-07-21, 23:12   

Rockers napisał/a:
jeśli chodzi o dłuższe używanie lodówki na postojach to tylko na gaz.

Święte słowa Rokersik :spoko
_________________
Jak chcesz rozśmieszyć Pana Boga to opowiedz Mu
o swoich planach
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***