Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Banan
2022-12-31, 10:09
Maverick i jego niestandardowe kampery - przebudowa autobusu
Autor Wiadomość
Maverick_Norwegia 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: STAR 266 czyli "Mamut"
Nazwa załogi: "Maverick-owie"
Dołączył: 26 Gru 2022
Piwa: 3/10
Skąd: Oslo / Koszalin
  Wysłany: 2022-12-26, 01:50   Maverick i jego niestandardowe kampery - przebudowa autobusu

Witam!

Jako, że dopiero co się tutaj zarejestrowałem to wypada bym się jakoś Wam przedstawił ;)
Tak po krótce to od kilku lat podróżuję wraz moją rodzinką po Polsce. Rodzinka składa się z Mnie, żony (mojej :szeroki_usmiech ) oraz dwójki dzieci czyli córki 10 lat i syna 13 lat (też moich :szeroki_usmiech ) Podróżujemy raz w roku, jak dotąd ;) ale to właśnie planujemy zmienić i chcemy wyruszyć w podróż życia czyli jeździć przez cały rok po całym kontynencie ze wskazaniem zawsze ciepłych krajów :wyszczerzony:
Jak dotąd podróżujemy nietypowym kamperem bo jest nim przerobiony na takiego STAR 266 :szeroki_usmiech Tak, wiem, że co niektórych może to wręcz przerażać lub w ogóle być niedopuszczalnym faktem, ale my takiego własnie kampera chcieliśmy i takiego sobie kupiliśmy i stworzyliśmy. Dzieci nazwały go "Mamut" i tak własnie go nazywamy. Jest dla nas członkiem rodziny. Uprzedzając zapewne Wasze pytania to "Mamut" pali około 35L na 100km ;)
Tak jak już napisałem wcześniej podróżujemy raz w roku przez cały okres letni to jest od połowy czerwca do pierwszych dni września, robiąc przy tym tak średnio około 3tys. kilometrów w tym czasie. Teraz chcemy zrezygnować z mieszkania i mieszkać w "kamperze" podróżując po świecie. Dlatego chcemy kupić duży autobus i przerobić go na mieszkalny pojazd ;) Planujemy to już od dłuższego czasu i obecnie jestesmy na etapie rozpoznawania tematu co do jego "legalnych" rozmiarów bo nikt z nas niestety nie posiada kategorii prawa jazdy "D" czyli na autobusy. Planowaliśmy aby przerobić autobus na ciężarowy specjalny tak jak jest zarejestrowany nasz "Mamut". Ale jesli nie będzie to mozliwe to zrobienie takich uprawnień nie będzie dla mnie żadnym problemem bo to jedyna kategoria prawa jazdy, której nie mam, więc nie przewiduję tutaj problemu w ich zdobyciu :szeroki_usmiech
Nie ukrywam, że chciałbym uniknąć jak najwięcej wydatków jesli chodzi o utrzymanie takiego autobusu-kampera czyli podatku drogowego, wysokiego ubezpieczenia i wysokich opłat autostradowych ;) Czyli obniżenia późniejszych "stałych kosztów" utrzymania i podróżowania bo paliwo czy awaryjność jest najmniejszym moim zmartwieniem ;) Pewnie założę taki temat tutaj gdzie będę szukał odpowiedzi, podpowiedzi gdzie czego szukać lub jak ugryźć dany temat.
Także to tyle wstępem i mojego przywitania się z Wami.

Pozdrawiam :spoko

000.JPG
Nasz Mamut"
Plik ściągnięto 6 raz(y) 841,13 KB

Ostatnio zmieniony przez Banan 2022-12-31, 10:08, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
bert 
weteran


Twój sprzęt: Iveco 4010 (4x4) Iveco 9016 (4x4) STAR (4x4)
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Paź 2014
Piwa: 127/2
Skąd: ZDR
Wysłany: 2022-12-26, 03:09   

Hi
Rejestrując autobus jako specjalny kempingowy jesteś wolny od potrzeby posiadania PJ na autobusy zaś Poj. Spec nie podlega pod podatek drogowy.
nb. nie pchałbym się w bardzo duży autobus, raczej coś średniego i długodystansowego (nie miejski)
powodzenia
_________________
Norbert J. Zbróg

świat w odsłonach różnych
https://jasawa.flog.pl/
Maraton wszystkich odcinków "Sąsiadów" nie jest tak wyniszczający dla mózgu jak to co się od...erdala w tym kraju. Karol Zbróg
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dulare 
weteran


Twój sprzęt: LMC Liberty A 723G
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Paź 2013
Piwa: 94/83
Skąd: Zielonki k. Krakowa
Wysłany: 2022-12-26, 08:19   

Bert dobrze pisze - należy przerejestrować autobus na specjalny kamperowy. Ważna sprawa - należy też zmniejszyć ilość miejsc siedzących na 8 lub mniej. Przy 9 miejscach nadal obowiązuje kategoria D. Przy 8 lub mniej, wpadniesz w kategorię C (bo powyżej 3,5 tony) czyli coś co już masz.

A jeśli chodzi o model, to uszczegółowię dlaczego lepiej autokar niż autobus (czyli pojazd do jazdy między miastami a nie typowy miejski model) - autokary mają most (a czasem też skrzynię) z przełożeniami do szybszej jazdy. Autobusy - do jazdy typowo miejskiej, mniejsza prędkość przelotowa. Po prostu autokarem będzie Ci przyjemniej jechać w trasę.
_________________
"Nie należy wierzyć wszystkiemu co się przeczyta w internecie" - Maria Skłodowska-Curie
Konwerter współrzędnych geograficznych i GPS
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej_Gdynia 
zaawansowany


Twój sprzęt: citroen pilote
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 14 Cze 2016
Piwa: 15/9
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2022-12-26, 08:41   

Pwodzenia w realizacji planów :wyszczerzony:
_________________
Andrzej_Gdynia
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Komplecik 
Kombatant

Twój sprzęt: Eliocik
Nazwa załogi: Kompleciki :)
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Cze 2011
Piwa: 194/422
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-12-26, 09:03   Re: Nowy tutaj czyli Maverick i jego niestandardowy kamper

Maverick_Norwegia napisał/a:
gdzie czego szukać lub jak ugryźć dany temat.

Znajdziesz na forum dokładnie opisane przebudowy autobusów na kamperki.
:spoko

Np.

https://youtu.be/Htg_rQNQvko
_________________
komplet
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kimtop 
Kombatant

Twój sprzęt: Dethleffs Esprit RT na auto s pici na kapotou
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 18 Wrz 2007
Piwa: 139/44
Skąd: Opoczno
Wysłany: 2022-12-26, 10:22   

Witaj.
Poczytaj posty kol.Świstaka z budowy Milki i Milki2
_________________
Pozdrawiam.
Polak gorszego sortu

Wódka z lodem szkodzi na nerki.Rum z lodem niszczy wątrobę.Whisky z lodem atakuje serce.Gin z lodem rozwala mózg.Cola z lodem demoluje zęby.
Oznacza to,że lód szkodzi w zasadzie na wszystko.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 301/14
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-12-26, 10:54   Re: Nowy tutaj czyli Maverick i jego niestandardowy kamper

Maverick_Norwegia napisał/a:
...córki 10 lat i syna 13 lat (też moich :szeroki_usmiech )...


Zazdroszczę optymizmu.
Pewna kobieta wniosła o rozwód, a gdy sędzia zapytał się dlaczego, odpowiedziała:
- podejrzewam, że mąż nie jest ojcem naszego pierwszego dziecka.

Moje zdanie jest takie:

Dzieci w tym wieku na dniach (czas leci jak szalony) pójdą swoją drogą, dlatego jak kupisz autobus i skończysz go przerabiać, to na 90% okaże się, że Twoja załoga jest dwuosobowa, a stracisz czas, kasę i energię, którą można spożytkować na coś innego.

Może mam inne spojrzenie, gdy będziesz trochę starszy, będziesz miał świadomość, że każda podróż kamperem może być ostatnią, a straconego czasu nikt Ci już nie odda.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kimtop 
Kombatant

Twój sprzęt: Dethleffs Esprit RT na auto s pici na kapotou
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 18 Wrz 2007
Piwa: 139/44
Skąd: Opoczno
Wysłany: 2022-12-26, 11:29   

Przecież każdy kamper jest dwuosobowy
_________________
Pozdrawiam.
Polak gorszego sortu

Wódka z lodem szkodzi na nerki.Rum z lodem niszczy wątrobę.Whisky z lodem atakuje serce.Gin z lodem rozwala mózg.Cola z lodem demoluje zęby.
Oznacza to,że lód szkodzi w zasadzie na wszystko.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Skorpion 
Kombatant
Normalny inaczej wariatek stary wyga


Twój sprzęt: Starocie urzadzenie kampero-podobne
Nazwa załogi: Skorpion
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 17 Lip 2008
Piwa: 228/1190
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-12-26, 20:20   

:spoko :spoko :spoko
_________________


Tadeusz
Byle do przodu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Maverick_Norwegia 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: STAR 266 czyli "Mamut"
Nazwa załogi: "Maverick-owie"
Dołączył: 26 Gru 2022
Piwa: 3/10
Skąd: Oslo / Koszalin
Wysłany: 2022-12-27, 00:00   

To teraz trochę poodpowiadam na wasze wpisy ;)


dulare napisał/a:
Przy 9 miejscach nadal obowiązuje kategoria D. Przy 8 lub mniej, wpadniesz w kategorię C

No nie do końca jest tak jak piszesz ponieważ autobus to pojazd powyżej 9 osób czyli pojazd 9-cio osobowy to jeszcze nie autobus;) Mój obecny kamper czyli "Mamut" jest zarejestrowany na 9 osób :bajer Co do autobusu na bazę to wiem dokładnie jaki potrzebuję ;) Wiem też, że muszę go przerobić czyli przystosować do takiej funkcji by był kamperem. Muszę przed pierwszym przeglądem mieć opinię rzeczoznawcy bo to zdecydowanie ułatwia sprawę przy przeglądzie i zmian w dokumentach auta ;)


Komplecik napisał/a:
Znajdziesz na forum dokładnie opisane przebudowy autobusów na kamperki.

kimtop napisał/a:
Poczytaj posty kol.Świstaka z budowy Milki i Milki2


Chętnie skorzystam z linków jakbyście je podesłali ;)


Cyryl napisał/a:
Moje zdanie jest takie:

Dzieci w tym wieku na dniach (czas leci jak szalony) pójdą swoją drogą, dlatego jak kupisz autobus i skończysz go przerabiać, to na 90% okaże się, że Twoja załoga jest dwuosobowa, a stracisz czas, kasę i energię, którą można spożytkować na coś innego.

Może mam inne spojrzenie, gdy będziesz trochę starszy, będziesz miał świadomość, że każda podróż kamperem może być ostatnią, a straconego czasu nikt Ci już nie odda.


Nie wiem jakie Ty masz tempo realizacji swoich projektów czy marzeń ale ja robię to bardzo sprawnie i szybko. Ten projekt będzie zrealizowany najpóźniej na koniec przyszłego roku czyli 2023 i w tym własnie roku a w kolejnym roku 2024 bedziemy już mieszkać i podróżować tym autobusem po świecie ;) Kolejną kwestią jest twoje zabawne odniesienie się do mojego wieku :wyszczerzony: Panie! Ja mam już 50 lat! :wyszczerzony: Na co mam czekać?? Jak myślisz na co mam czekać? Mam czekać aż będę chodził o lasce?? :wyszczerzony: Ja już korzystam z życia i jego uroków i nie muszę czekać na starość by to robić. Nie pracuję już tak samo jak moja żona, finanse i czas mam, więc na co mam jeszcze czekać? Myślisz, że w moim wieku nie mam świadomości co robię?? Naprawdę? Właśnie robię to bym nie stracił czasu bo tego mi nikt nie odda :)


kimtop napisał/a:

Przecież każdy kamper jest dwuosobowy


Masz chyba na myśli, że minimum 2-wu osobowy?
Mój obecny jest 9-cio osobowy :wyszczerzony: A ten którego planuję właśnie zbudować bedzie najmniej 6-cio osobowy :bajer

Będę musiał założyć oddzielny temat zapewne i pokazać jak to będzie realizowane gdy rozpocznę budowę kolejnego nietypowego kampera ;)
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 301/14
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-12-27, 06:37   

Maverick_Norwegia napisał/a:
...Ja mam już 50 lat! ....:wyszczerzony: Na co mam czekać?? Jak myślisz na co mam czekać?...


50 lat?
Piękny wiek, można rzec - nieopierzony junior.

Źle mnie zrozumiałeś, nie chodzi aby czekać. Nawet bardzo sprawnie zrealizowany projekt autobusu to rok, moim zdaniem to bardzo optymistyczny szacunek, ale to rok stracony na podróże.

Oczywiście część kolegów ma równą frajdę w pracy nad kamperem co z wycieczek, dlatego to jest tylko moje zdanie.

W tym temacie znajdziesz opinię osób, które mają podobny Ci system wartości, trochę inny, ale też zupełnie odmienny.
Jeżeli masz trochę cierpliwości, to w każdej z nich możesz znaleźć coś co kiedyś Ci się przyda.

Co do obecnego Twojego pojazdu:
Ja wychowałem się na samochodach PRL-u, jeździłem nimi dużo i nigdy więcej.
Mogę popatrzeć, przejechać się z okazji zlotu imprezy, ale nic więcej.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Komplecik 
Kombatant

Twój sprzęt: Eliocik
Nazwa załogi: Kompleciki :)
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Cze 2011
Piwa: 194/422
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-12-27, 07:37   Re: Nowy tutaj czyli Maverick i jego niestandardowy kamper

Maverick_Norwegia napisał/a:
obniżenia późniejszych "stałych kosztów" utrzymania i podróżowania


To mnie zmyliło dlatego w innym wątku odpowiedziałem że autobus nie za bardzo nadaje się do podróżowania na dziko , pomyślałem tak jak większość nie lubisz niepotrzebnie wydawać pieniędzy, koszt kempingów to jednak spore wydatki,
pewnie można też autobusem karawaningować bardziej w dzikich miejscach nie wiem nie spotkałem,
Koledzy zapuszczający się w dziczu :szeroki_usmiech wybierają ciut podniesione pojazdy najlepiej 4x4 lub chociaż z napędem na tył i blokadą mostu, fakt autobus ma napęd na tył będzie się nadawał :) ;)
Super że będziesz budował trzymam kciuki :spoko
_________________
komplet
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
EBRP670 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: LMC na DUCATO 92r.
Nazwa załogi: ELA i JUREK
Dołączył: 12 Kwi 2008
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2022-12-27, 08:02   

"Super że będziesz budował trzymam kciuki :spoko "-napisał KOMPLECIK-i Ja też. :idea
_________________
"Pewna śmierć,nie godzina"
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Matheus 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Renault Carrier
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Sty 2013
Otrzymał 18 piw(a)
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2022-12-27, 08:53   

loguję się do tematu,przy okazji w stopce masz link do mojego tematu.

Ja mam autobus zarejestrowany jako specjalny kempingowy.
_________________

Renault Carrier - autobus kamper

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 301/14
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-12-27, 09:21   

Matheus napisał/a:
loguję się do tematu,przy okazji w stopce masz link do mojego tematu.

Ja mam autobus zarejestrowany jako specjalny kempingowy.


Sorry za offtopik, ale mam pytanie z dystansu czasu czy mógłbyś powiedzieć:

1. Czy masz porównanie że zwykłym kamperem?

2. Czy było warto?

3. Co byś zrobił w nim inaczej?

4. Jakie przeszkody okazały się w kamperowaniu takim pojazdem, których nie przewidziałeś?
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***