Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Napięcie na wyjściu ze sterownika solarnego
Autor Wiadomość
Jarrek 
początkujący forumowicz

Dołączył: 29 Wrz 2023
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2023-09-30, 13:30   Napięcie na wyjściu ze sterownika solarnego

Witam Kolegów. Do mojego panelu solarnego mam sterownik EPEVER VS4524AU i nie umiem znaleźć informacji jakie powinno być napięcie na wyjściu przed podłączeniem akumulatora zabudowy.
Piszę, ponieważ padł mi do tej pory całkiem sprawny akumulator i się zastanawiam czy mogło to być spowodowane na przykład awarią sterownika.
W normalny słoneczny dzień po odłączeniu kabli do akumulatora mam 2,2V. Powinno być chyba w okolicach 13-14V? Na wejściu do sterownika jest 20V +/-0,5.
Akumulatora po ponownym ładowaniu przez prostownik nie dało się już odratować. W instalacji nie ma zwarć, sprawdzałem osobnym prostownikiem.
Jeżeli temat już był, proszę o wskazanie linka.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2023-09-30, 14:40   

Sterownik na wyjściu daje prąd na akumulator w granicach 13.8-14.8v. W zależności od wyboru akumulatora może trochę się różnić kwas, gell i lifepo4. Sterownik wymaga podłączenia do akumulatora i wówczas robimy pomiary wtedy będzie wiadomo czy sterownik jest wadliwy czy ma jakieś zabezpieczenie i dlatego obniża napięcie.
Sprawdź połączenia do i ze sterownika. Sprawdź czy Twoje wyjście jest napewno na akumulator. Czy przewody są dobrze zaciśnięte.
Sprawdź wszystkie połączenia !!! Solar , łączniki , sterownik połączenia wejście, wyjście , kable do akumulatora i samo połączenie do akumulatora.
Zwykle jak nam ucieka prąd to winne są słabe styki albo za cienkie kable.

Czy akumulator był dobry czy nie, trudno ocenić bo przy kwasach bywa tak że super pracuje a potem nagle bez żadnych symptomów nagle pada. Miałem tak dwa razy w osobówkach i jak twierdzą fachowcy to normalne.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
cebek 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: vw t4 multivan
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Wrz 2008
Piwa: 5/5
Skąd: kowary
Wysłany: 2023-09-30, 15:11   

Po pierwsze nie wolno odpinać akumulatora, jeśli do regulatora jest podpięty panel solarny.
Po drugie masz regulator PWM, który podaje impulsowo napięcie jakie masz na panelu. Zwykłym miernikiem nie zmierzysz napięcia na wyjściu, bo on musi mierzyć napięcie na akumulatorze by dostosować długość impulsu tak by napięcie na akumulatorze nie wzrosło powyżej zadanego czyli ok 14,4V :P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Jarrek 
początkujący forumowicz

Dołączył: 29 Wrz 2023
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2023-10-01, 08:30   

Dziękuję Wam za porady
Akumulator jest/był kwasowy i tak jak piszecie po prostu padł. W przyszłym tygodniu czeka mnie zakup nowego. Póki co zostawiłem podłączony ten padnięty z napięciem 10,5V. Rozumiem z tego co pisze @cebek, że lepiej podpięty do sterownika taki rozładowany niż żaden.
Kable, klemy i zaciski posprawdzałem i nie ma żadnego przebicia. Od sterownika do akumulatora jest wprawdzie około 6-7 m, ale spadku napięcia nie ma. Ze sterownika kable idą bezpośrednio na klemy, nie przez jakieś styki pośrednie, czy też takie „bo są bliżej”.
Przy okazji odkryłem jeszcze coś (jako początkujący forumowicz, ale to już w drugim poście dotyczącym sterowania pompy.
Pozdrawiam.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***