Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Płatne autostrady i drogi szybkiego ruchu w Europie
Autor Wiadomość
Zaradek 
stary wyga


Twój sprzęt: Peugeot Boxer PILOTE Pacific 65px
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 24 Sie 2008
Piwa: 13/9
Skąd: P-ń
Wysłany: 2009-06-22, 17:01   Płatne autostrady i drogi szybkiego ruchu w Europie

W linku opis krajów europejskich odnośnie płatności za autustrady, drogi szybkiego ruchu oraz mosty i tunele.
Polecam

KLIK
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Ahmed 
Kombatant
Burak


Twój sprzęt: Bezdomny
Nazwa załogi: Buraki
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Lut 2009
Piwa: 207/306
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2011-02-14, 08:17   

20 groszy za każdy kilometr, czyli aż 30 złotych za cały odcinek z Wrocławia do Gliwic. Tyle od 1 stycznia 2012 roku będziemy płacili za przejazd autostradą A4 .


http://www.motofakty.pl/a...aw_gliwice.html
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
gino 
Kombatant


Twój sprzęt: VW LT SVEN HEDIN 1978r
Nazwa załogi: Gino
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 29 Mar 2008
Piwa: 639/978
Skąd: ta Radość
Wysłany: 2011-02-14, 08:26   

oskp napisał/a:
Tyle od 1 stycznia 2012 roku będziemy płacili za przejazd autostradą A4 .
kto ''bedziemy'' ??
bo ja nie ''bede''
od poczatku nasze autsrady omijam szerokim lukiem...lub...jezdze tylko do bramek..

nie bede płacił za cos..co zostało zbudowane za moja kase...

podobno czesc podatku, ktory place przy każdym litrze paliwa..idzie na budowe dróg...

poza tym...na szybkości nie zyskuje...bo czy to autostrada, czy zwykła droga, to i tak kamperkiem jade 90km/h ...a na zwyklej drodze mam chociaz ''piekne okolicznosci przyrody'' ...

niech urzędasy...sami sobie jeżdza autostradami...ja tam, mam to w d... :haha: :haha:
_________________
często , wroga z drugiego człowieka tworzy Twój umysł..
a to potrafi zabić wieloletnią przyjaźń ...
#CamperMajstry
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Camper Diem 
Kombatant


Twój sprzęt: Eura Mobil
Nazwa załogi: Camper Diem!
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 01 Wrz 2007
Piwa: 49/65
Skąd: Gdańsk-Wrzeszcz
Wysłany: 2011-02-14, 09:20   

gino napisał/a:

niech urzędasy...sami sobie jeżdza autostradami...ja tam, mam to w d... :haha: :haha:

tylko czy nasze "tyły" wytrzymają również ewentualne płatności za drogi szybkiego ruchu (takie chodzą słuchy) :?: :gwm
_________________
Camper Diem!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dziwaczek 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato EuraMobil 625 1995r.
Nazwa załogi: dziwaczki
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 30 Sie 2010
Piwa: 58/18
Skąd: Osowiec/Mazowieckie
Wysłany: 2011-02-14, 10:23   

A mnie wkurza pomysł płacenia za jazdę obwodnicami miast to jest chore po prostu.
Jak jechaliśmy przez Włochy to nawigacja IGO8 prowadziła nas właśnie obwodnicami (darmowymi) aż do zjazdów i wjazdów na autostrady które tam są "dość" drogie i chcieliśmy ich unikać aby poznać lokalny koloryt.
_________________
Dziwaczek II oraz Dziwaczek I
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Camper Diem 
Kombatant


Twój sprzęt: Eura Mobil
Nazwa załogi: Camper Diem!
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 01 Wrz 2007
Piwa: 49/65
Skąd: Gdańsk-Wrzeszcz
Wysłany: 2011-02-14, 10:42   

odcinki będące obwodnicami pewnie będą bezpłatne, ale przemieszczenie się na większe odległości będzie kosztowne albo pozostaną boczne drogi :-/
_________________
Camper Diem!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
artanek
weteran


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Mar 2009
Piwa: 23/1
Wysłany: 2011-07-27, 11:04   

Winiety za granicą musisz mieć. Ale nie przepłacaj!


Polacy coraz częściej czy to na wakacjach, czy w ramach podróży służbowych, decydują się na wyjazd swoim autem za granicę.

Winiety warto kupować tuż za granicą danego kraju. Tam jest najtaniej! /INTERIA.PL
Taka wycieczka, w wielu przypadkach, wiąże się z koniecznością zaopatrzenia się w różnego rodzaju winiety uprawniające nas do poruszania się po drogach danego kraju. Ile mogą nas one kosztować i gdzie je kupić, by zapłacić jak najmniej?



Sprzedażą zagranicznych winiet drogowych do wielu lat zajmuje się Polski Związek Motorowy. Naklejkę uprawniającą nas do poruszania się drogami konkretnego kraju, bez większych problemów, uda nam się kupić w okręgowych biurach PZM. Niestety, wiąże się to jednak z pewnymi niedogodnościami. Wiele tego rodzaju punktów czynnych jest tylko do godziny 15, co więcej, ceny winiet zawierają również usługę pośrednictwa sprzedaży, co oznacza, że są one droższe o marżę i podatek VAT.

Dlatego właśnie, najkorzystniejszym, z finansowego punktu widzenia, rozwiązaniem jest zakup winiet bezpośrednio przed wjechaniem na terytorium danego kraju lub zaraz po przekroczeniu jego granicy. Bez problemu kupimy je w przygranicznych sklepikach czy na większości stacji benzynowych.

Ile kosztować nas może przejazd przez poszczególne kraje europejskie?

Oto krótkie zestawienie opłat obowiązujących na terenie poszczególnych państw:

Austria




Cena winietki w Austrii to 7,9 euro za 10 dni /INTERIA.PL
Winiety obowiązują na autostradach oraz drogach szybkiego ruchu. Można je nabyć na stacjach benzynowych, pocztach, w kioskach czy punktach pobierania opłat drogowych.
Koszt 10-dniowej winiety dla samochodu osobowego (z przyczepą lub bez) to 7,9 euro. Za 22,9 euro otrzymamy winietę ważną przez okres dwóch miesięcy. Winietę należy nakleić na przedniej szybie pod lusterkiem, lub po stronie kierowcy na tej samej wysokości. Brak wniesienia opłaty skutkuje mandatem w wysokości 215 euro powiększonym o koszt wykupienia winiety.

Chorwacja


Przy planowaniu wakacyjnego budżetu w pozycji: "opłaty drogowe" trzeba wpisać kwotę ok. 250 zł /INTERIA.PL
Na terenie Chorwacji, podobnie jak w Polsce, opłat wymaga jedynie przejazd autostradami. Wysokość opłat zależy od przejechanego odcinka oraz pojazdu. Za przejazd autostradami płaci się gotówką lub kartą kredytową, w miejscowej walucie.

Czechy

Winieta wymagana jest na autostradach oraz drogach ekspresowych. Na winiecie wpisać należy numer rejestracyjny pojazdu. Jej brak karany jest mandatem w wysokości 15 000 koron czeskich (2 400 zł!) płatnych na miejscu, u policjanta.

Za 10-dniową winietę na auto do 3,5 tony zapłacić trzeba 250 koron (ok. 40 zł), 350 koron (56 zł) kosztuje winieta miesięczna. Podobne, jak w Austrii winiety kupimy na pocztach, stacjach benzynowych lub na granicy.

Francja


W większości państw za jazdę autostradami trzeba zapłacić /AFP
Podobnie jak w Polsce, na terytorium Francji płatne jest wyłącznie korzystanie z autostrad. Ceny zależą od długości pokonanego odcinka oraz kategorii pojazdu, jakim się poruszamy. Za przejazd zapłacimy "na bramkach" gotówką lub kartami kredytowymi. Podobnie jest również w: Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Serbii, Turcji i Włoszech.

Osoby wybierające się na Wyspy Brytyjskie tunelem pod kanałem La Manche muszą też wiedzieć, że ze względów bezpieczeństwa kursujące nim pociągi nie przewożą samochodów wyposażonych w instalacje LPG (gaz jest cięższy od powietrza, więc mógłby zalegać w tunelu powodując niebezpieczeństwo wybuchu). W dzień pociągi kursują co 15 minut, w nocy co pół godziny. Czas przejazdu to około 35 minut.

Słowacja

Winiety obowiązują na wyznaczonych odcinkach autostrad i dróg krajowych. Za tygodniową winietę dla auta do 3,5 tony zapłacić trzeba 7 euro. 14 euro kosztuje winieta miesięczna. Dodatkowe opłaty dotyczą przyczep (w tym campingowych lub np. pod łodzie). Tygodniowa winieta dla samej przyczepy to koszt 5 euro. Za winietę miesięczną zapłacić trzeba 10 euro. Kampery o masie do 3,5 tony podlegają takim samym opłatom, jak samochody osobowe.

Słowenia


Policja w Słowenii często kontroluje winietki... /INTERIA.PL
Przejazd autostradami i częścią dróg szybkiego ruchu wymaga wykupienia winiety. Za tygodniową, w przypadku samochodu osobowego, zapłacić trzeba 15 euro. Miesięczna to koszt 30 euro.

Szwajcaria

Kupna winiety wymaga również poruszanie się po Szwajcarii. W tym przypadku nie ma jednak możliwości wykupienia plakietki na okres krótszy niż 14 miesięcy. Koszt nabycia winiety to 40 CHF, czyli około 140 zł. Trzeba pamiętać, że takie same winiety obowiązują również na przyczepy - podróż z kempingiem lub żaglówką wymaga więc wykupienia dwóch winiet.

Pamiętajmy też, by wybierając się zagranicę mieć ze sobą odpowiedni zapas pieniędzy, w obowiązującej w danym kraju walucie. W większości europejskich krajów cudzoziemcy muszą płacić mandaty od razu (najczęściej u policjanta, nie stosuje się wówczas mandatów kredytowanych, czasem jest możliwość zapłaty kartą) oprócz winiet często dodatkowo płacić też trzeba za przejazd częścią alpejskich tuneli, niektórymi mostami lub za wjazd do centrum miasta.

Chcesz i ty podzielić się własnymi doświadczeniami z wakacyjnych wyjazdów samochodem za granicę? Czekamy na wasze teksty i zdjęcia. Na wspomnienia z minionych lat, ale przede wszystkim na relacje jak najbardziej współczesne. Na uwagi i rady, które mogą przydać się zmotoryzowanym internautom, wybierającym się na urlopy w różne strony świata.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
artanek
weteran


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Mar 2009
Piwa: 23/1
Wysłany: 2011-07-27, 11:11   

Podczas zagranicznego wyjazdu możemy zostać zaskoczeni rozwiązaniami i przepisami niespotykanymi w Polsce. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Przejazdy niektórymi mostami są płatne /AFP
1. Opłaty za przejazd mostami, tunelami i wiaduktami

Np. w Belgii trzeba zapłacić za przejazd tunelem Liefkenhoek, w Danii płatne jest skorzystanie z mostów: Storebaelt i Oresund. We Francji przyjdzie nam zapłacić za przejazd przez tunele Frejus, Mont Blanc, Prado Carnage, Maurice Lemaire, Puymorens i Envalira, za przekroczenie mostów Tancarville, Normandie, La Rochelle - Ile de Re, a także za przejazd wiaduktem w rejonie miasta Millau.

2. Dowód tożsamości dla dziecka

Dzieci mogą przekroczyć granicę na podstawie indywidualnego paszportu (do 5 roku życia ważny na 1 rok, od 5 do 13 roku życia na 5 lat, a powyżej 13 roku życia na 10 lat) lub dowodu osobistego ważnego przez 5 lat (w tym przypadku podczas podróży do jednego z krajów Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Liechtensteinu i Szwajcarii).


Wyjeżdżasz na wschód? Hmm...
Wyjeżdżając własnym samochodem np. na Ukrainę, Białoruś czy do Rosji, warto sprawdzić treść polisy Autocasco. Może się bowiem okazać, że nie dostaniemy odszkodowania, jeśli auto zostanie tam uszkodzone czy skradzione.


W Europie stosuje się trzy typy końcówek wlewu: włoski (Polska, Włochy, Portugalia), holenderski (Holandia, Wielka Brytania, Francja, Norwegia) i belgijski (Niemcy, Austria, Belgia, Irlandia). Aby przystosować wlew w naszym samochodzie do innego typu pistoletu, trzeba nałożyć tzw. przejściówkę (cena ok. 30-40 zł).
4. Zakaz korzystania z ostrzegania o radarach w nawigacji

W Niemczech i Szwajcarii zdarza się, że policjanci podczas kontroli drogowej rekwirują nawigacje satelitarne, w których uruchomione jest powiadamianie o radarach i fotoradarach, powszechnie stosowane w Polsce. Aby uniknąć przykrej sytuacji, najlepiej jest wyłączyć ostrzeganie.

5. Inne niż w Polsce kolory oznaczające rodzaje dróg

W Polsce i większości państw UE znak oznaczający autostradę ma kolor niebieski, ale np. w Czechach i na Słowacji malowany jest na zielonym polu, co może zmylić kierowcę.


Pies również musi mieć swój dokument

6. Konieczność posiadania paszportu dla zwierzęcia
Psy i koty zabierane za granicę muszą mieć paszport. Aby go otrzymać, należy oznaczyć zwierzę tatuażem albo wszczepić mu mikroczip. Konieczne są też szczepienia przeciw wściekliźnie, a w przypadku wyjazdu do Wielkiej Brytanii, Szwecji, Irlandii i na Maltę należy przeprowadzić dodatkowe badanie krwi określające poziom przeciwciał neutralizujących wirus wścieklizny. Potrzebne będzie również Urzędowe Świadectwo Weterynaryjne. O szczegóły warto zapytać weterynarza.

7. Dowód ubezpieczenia zdrowotnego


Wyjeżdżając za granicę warto zabrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Potwierdza ona prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu poza Polską. Jeśli będzie potrzebna nam opieka medyczna, nie zapłacimy za nią okazując kartę, lub zapłacimy, ale tylko częściowo (np. we Francji - 30 proc.), podczas gdy osoba bez karty będzie musiała ponieść całość kosztów i dopiero w Polsce ubiegać się o zwrot części pieniędzy. EKUZ wyrabia się w wojewódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym ze względu na adres zamieszkania. Jest ważna od 2 miesięcy do 5 lat (inaczej dla uczniów, osób pracujących, emerytów).
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***