Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: janusz
2010-01-28, 09:40
Umową kupna/sprzedazy a ubezpieczenie
Autor Wiadomość
tolo61 
Kombatant
DUDI


Twój sprzęt: Blaszak Ducato Jeszcze blaszak...kiedy???
Nazwa załogi: DUDI
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 01 Maj 2009
Piwa: 102/26
Skąd: Poznan
Wysłany: 2009-08-02, 16:44   Umową kupna/sprzedazy a ubezpieczenie

Witam
wlasnie wrocilem z wakacji a tu mam niemaly problem. Sprzedalem auto Fiat 126p w 2001 roku, umowa sie gdzies zapodziala czy tez zagubila nie wiem, nie mam. Nie pamietam czy wyrejestrowalem czy nie, raczej tak bo zawsze to robilem. Na poczatku roku przyslano mi kare do zaplacenia za OC za 2008 rok, poniewaz auto jest w centralnym rejestrze jeszcze do tej pory na mnie zarejestrowane. Wyslalem oswiadczenie ,ze juz go nie mam od 8 lat, ale oni chca umowe bo inaczej mam zaplacic ok 3000zl . Chca umowe sprzedazy , ktorej nie mam.
Do ilu lat musze ja trzymac i co mam zrobic w tej sytuacji???? moze ktos cos podpowie pozdrawiam
_________________
Przed nim było parę ale ten ..Był zaje...
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=20376
Teraz próbuję
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=31540
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TomekW 
weteran


Twój sprzęt: Hymermobil 650 '79
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Mar 2007
Piwa: 28/5
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-08-02, 17:33   

Spróbuj uderzyć do swojego Wydziału Komunikacji. Nawet jeżeli nie zgłosiłeś tam sprzedaży pojazdu, to urząd, w którym auto zostało później zarejestrowane powinien się z nim i skontaktować i potwierdzić zarejestrowanie w nowym miejscu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
roger 
Kombatant


Twój sprzęt: TABBERT FFB Classic 570
Nazwa załogi: ROGER-y
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 19 Sty 2009
Piwa: 42/38
Skąd: W-wa & Lubuskie
Wysłany: 2009-08-02, 17:33   

Przy sprzedaży samochodu jest obowiązek poinformowania wydziału komunikacji oraz ubezpieczyciela o fakcie zbycia pojazdu, i o tym drugim często sprzedający zapominają ( o pierwszym też niestety) :( .
Niestety nawet jeśli odnajdziesz umowę i okażesz ją a nie zgłosiłeś zbycia i tak będziesz musiał zapłacić to OC. Pisząc o 3tys miałeś chyba na myśli OC+ doliczona kara za brak OC to jest coś koło 2tys PLN jeśli będziesz miał umowę to tej kary nie zapłacisz , tylko zaległe OC ;)
_________________
rkw1968@tlen.pl
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ˙˙˙ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tolo-Digli 
weteran


Twój sprzęt: Fiat Dukato
Dołączył: 14 Sty 2008
Piwa: 29/5
Skąd: Andrzejów-Łódź
Wysłany: 2009-08-02, 22:02   

W pierwszej kolejności sprawdź czy auto nie jest przypadkiem nadal na ciebie ,jeśli jest to jedź i zabierz gościowi sprzedaj i masz kesz na pokrycie kary ,albo niech on ją zapłaci ,ale jeśli to ty nie zgłosiłeś to będzie bardzo ciężko :-/
_________________
NIE TY MI JESTEŚ WROGIEM .LECZ TWOJE HOBBY PRZYJACIELEM
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
tolo61 
Kombatant
DUDI


Twój sprzęt: Blaszak Ducato Jeszcze blaszak...kiedy???
Nazwa załogi: DUDI
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 01 Maj 2009
Piwa: 102/26
Skąd: Poznan
Wysłany: 2009-08-03, 13:31   

Witam
Auto sprzedalem w 2001 roku , i nawet gdybym chcial, to nie pamietam komu ;-(
Za kazdym razem kiedy sprzedawalem auto, wyrejestrowywalem praktycznie od razu ,tak ze nie mam powodow myslec ze w tym przypadku bylo inaczej.
Od roku 2001 minelo 8 lat, i nikt do tej pory jakos nic nie mowil , i nie upominal sie o cos.
No jak widac do czasu.
Tylko ile jeszcze moze to trwac?
W wydziale komunikacji powiedzieli mi, ze bez umowy nie moga mi go wyrejestrowac.
Jestem bardzo ciekawy czy tak w nieskonczonosc.
Bo z tego co widze, sytuacja jest lekko mowiac patowa.
;-(
_________________
Przed nim było parę ale ten ..Był zaje...
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=20376
Teraz próbuję
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=31540
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
roger 
Kombatant


Twój sprzęt: TABBERT FFB Classic 570
Nazwa załogi: ROGER-y
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 19 Sty 2009
Piwa: 42/38
Skąd: W-wa & Lubuskie
Wysłany: 2009-08-03, 13:41   

zgodnie z prawem jest to tak :
Obowiązek zapłaty składki lub jej kolejnej raty po zbyciu pojazdu w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych

"Odnosząc się do problematyki dotyczącej obowiązku opłacania składki lub jej kolejnej raty w przypadku sprzedaży samochodu w okresie ubezpieczenia przekazujemy poniższe wyjaśnienia, które mają na celu w przystępny sposób ukazać całość w/w zagadnienia.

Zgodnie z art. 32 ust. 3 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. Nr 124, poz. 1152), "zbywca pojazdu mechanicznego ponosi wraz z nabywcą odpowiedzialność solidarną wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki (lub jej raty przyp.autora) ubezpieczeniowej należnej zakładowi ubezpieczeń" za okres do dnia powiadomienia zakładu ubezpieczeń o fakcie zbycia pojazdu i o danych osobowych nabywcy. Z przepisu tego wyraźnie wynika, iż za zapłatę składki za okres poprzedzający dzień zawiadomienia zakładu ubezpieczeń o sprzedaży pojazdu są odpowiedzialni zarówno zbywca pojazdu, jak i jego nabywca.
W tej sytuacji, zakład ubezpieczeń posiada uprawnienie do wyboru osoby, od której zażąda zapłaty składki za zaległy okres. Od dnia zawiadomienia zakładu ubezpieczeń o zbyciu pojazdu, za zapłatę należnej składki jest odpowiedzialny wyłącznie nabywca, co wynika z kolei z art. 31 ust. 1 powołanej ustawy.

W związku ze wskazaną powyżej regulacją prawną, przy zakupie pojazdu objętego umową ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, w której nie została opłacona część składki (tzn. rata), zakład ubezpieczeń może zwrócić się z wezwaniem do zapłaty zarówno do zbywcy, jak i nabywcy pojazdu. W odniesieniu do zasadniczego pytania, czy po dniu zawiadomienia zakładu ubezpieczeń o sprzedaży pojazdu zaległą ratę musi zapłacić nabywca, należy wyjaśnić, iż jeżeli nabywca dokona zapłaty zaległej składki, to tym samym zwolni z odpowiedzialności poprzedniego właściciela pojazdu. Taka sama sytuacja zaistnieje w momencie, gdy to zbywca pojazdu uiści zaległą składkę - wtedy zwolniony z obowiązku jej zapłaty zostanie nabywca. Wydaje się, iż w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest uregulowanie tego, kto zapłaci zaległą składkę lub jej ratę, przez same strony umowy sprzedaży tj. zbywcę i nabywcę pojazdu. Aby zabezpieczyć swoje interesy najlepiej to uczynić wpisując ten obowiązek w umowie sprzedaży pojazdu. Nabywca może powołać się na fakt, iż to zbywca korzystał w danym okresie z ochrony prawnej zapewnionej umową ubezpieczenia, więc to on powinien uiścić zaległą ratę składki.

Jednocześnie informujemy, że istnieje możliwość podjęcia interwencji w Państwa sprawie przez Rzecznika Ubezpieczonych, co wymaga przesłania do Biura Rzecznika skargi zgodnie z wymogami zawartymi na stronie internetowej Rzecznika w linku:
http://www.rzu.gov.pl/rze...skarg.htm"


Problem polega tylko na tym ,że ustawa weszła w 2003r a ty sprzedałeś w 2001, z tego co wiem nie było wtedy obowiazku zgłaszania faktu zbycia ubezpieczycielowi, wiec tylko wydział komunikacji. Skoro twój wydział nie ma takiego dokumentu to widać go nie zgłosiłeś :( albo zgubili umowę ...... w takim wypadku beż potwierdzonej przez WK umowy niewiele wywalczysz....
_________________
rkw1968@tlen.pl
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ˙˙˙ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
roger 
Kombatant


Twój sprzęt: TABBERT FFB Classic 570
Nazwa załogi: ROGER-y
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 19 Sty 2009
Piwa: 42/38
Skąd: W-wa & Lubuskie
Wysłany: 2009-08-03, 13:44   

Ale zaraz wiesz co nie wiem jak było przed 2003 , ale teraz sprawa się przedawnia jeśli minęło 3 lata od dnia wymagalności zapłaty OC (składki albo II raty) jedynie w tą stronę możesz iść ... ;) ..... w przedawnienie roszczenia.
_________________
rkw1968@tlen.pl
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ˙˙˙ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lepciak 
weteran

Twój sprzęt: FIAT Ducato 2,5TD Burstner
Nazwa załogi: lepciaki
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 14 Wrz 2008
Piwa: 61/39
Skąd: Gdańsk-Oliwa
Wysłany: 2009-08-05, 19:15   

Brat sprzedał malucha. W Urzędzie Miejskim potwierdzono mu zgłoszenie na kopii umowy. Nabywca na przejściu dla pieszych potrącił kilku przechodniów i zbiegł z miejsca wypadku. Samochodu nie przerejestrował. Nocą brata bez dyskusji wyjęli z łóżka milicjanci a rano dowiedział się, że ofiary jego przejażdżki są w szpitalu a on jest sprawcą. W UM nie było śladu o sprzedaży i gdyby nie było pieczątki na kopii Urząd by się wymigał a brat nie.
Syn sprzedał motorower Simson zapisany na mnie. Zgłosiłem sprzedaż w urzędzie. Po kilku latach otrzymałem wezwanie do zapłacenia zaległego OC za 3 lata. Nie zapłaciłem, ale kiedy kupiłem nowe auto baba z Wydziału Komunikacji nie wydała mi dowodu rejestracyjnego dopóki nie przyniosę kartki z jakiegoś tam wydziału o niezaleganiu z opłatami OC. Gdybym nie miał potwierdzenia to płaciłbym jak za zboże.
_________________
lepciak
''A najwięcej do powiedzenia mają Ci, którzy przeważnie nic nie mają do powiedzenia''
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
tolo61 
Kombatant
DUDI


Twój sprzęt: Blaszak Ducato Jeszcze blaszak...kiedy???
Nazwa załogi: DUDI
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 01 Maj 2009
Piwa: 102/26
Skąd: Poznan
Wysłany: 2009-08-06, 22:22   

Witam
Dzisiaj wyslalem pisma wyjasniajace do WK i Funduszu
Tak ze pozostalo mi czekanie co dalej...;-(
mam nadzieje ze ktos pojdzie po rozum do glowy. Pozostaje nadzieja..........Nadzieja matka glupich ale jak kazda matke nalezy ja kochac i szanowac .....;-)
Dzieki wszystkim za pomoc jak dostane odpowiedz dam znac
Pozdrawiam :spoko
_________________
Przed nim było parę ale ten ..Był zaje...
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=20376
Teraz próbuję
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=31540
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
tolo61 
Kombatant
DUDI


Twój sprzęt: Blaszak Ducato Jeszcze blaszak...kiedy???
Nazwa załogi: DUDI
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 01 Maj 2009
Piwa: 102/26
Skąd: Poznan
Wysłany: 2010-01-27, 21:06   

Nie pisalem bo nic sie nie dzialo .
Ale wlasnie dzisiaj dostalem kolejne pismo do zaplaty.
Mysle ze ...........cholera nie wiem co myslec .
Pomysle po powrocie z nart.
:spoko
_________________
Przed nim było parę ale ten ..Był zaje...
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=20376
Teraz próbuję
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=31540
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Witold Cherubin 
weteran


Twój sprzęt: SEA/ELNAGH - Fiat Ducato 2,3 TD
Nazwa załogi: włóczykije
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 14 Mar 2007
Piwa: 81/48
Skąd: Warszawa-Międzylesie
Wysłany: 2010-01-27, 22:56   

tolo61 napisał/a:
wlasnie dzisiaj dostalem kolejne pismo do zaplaty.

Tolo, jeśli w Twoim Wydziale Komunikacji nie chcą Ci pomóc, to spróbuj zainteresować sprawą dziennikarzy, oni lubią takie tematy, a urzędnicy się ich boją. Rozdmuchaj sprawę, bo to nie tylko Ty jesteś tak nękany. Pozdrawiam :spoko
_________________
Witek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Jaga 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Fiat Ducato Dethleffs
Nazwa załogi: Andrzej i Jadzia
Dołączyła: 20 Kwi 2008
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Reda
Wysłany: 2010-01-28, 00:23   

Witaj Tolo61, jeżeli problemem jest tylko ubezpieczenie OC, to ja w tej kwestii mam odmienne zdanie niż Roger (piekę pyszny jabłecznik z Twego przepisu).
Ale do rzeczy, umowa OC ulega rozwiązaniu po upływie roku niepłacenia od ostatniej składki. Jeżeli to jest OC za 2008, jeżeli poprzednie kończyło się np. w styczniu 2008, to w lutym 2009 umowa wygasła z PZU i nikt nie ma prawa żądać od Ciebie składki, tak regulują to przepisy. Ja miałam taką sytuację z PZU. Przez zapomnienie nie została zapłacona składka, zakład nie przypomniał, przeglądałam dokumenty i okazało się, że jeździłam 11 miesięcy bez ubezpieczenia. Zaczęłam czytać przepisy, zaryzykowałam, ubezpieczyłam w innym zakładzie, było o połowę taniej i modliłam się, aby z PZU nic nie przyszło, wtedy byłaby moja strata. Szczęśliwie minął rok, mąż poszedł do PZU inne pojazdy miał ubezpieczone (nie pozwoliłam wcześniej) i wtedy przysłano nam zaległą kwotę. Spodziewałam się tego, że pod nazwiskiem znajdą wszystkie pojazdy.
Mąż oczywiście chciał lecieć do nich z pieniędzmi, ja powiedziałam nie, po upływie roku bez składek umowa automatycznie wygasa.
Przejrzyj przepisy i zadecyduj, za tę kwotę moglibyśmy trochę, a może i więcej poszaleć pozdrawiam Jaga
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
tolo61 
Kombatant
DUDI


Twój sprzęt: Blaszak Ducato Jeszcze blaszak...kiedy???
Nazwa załogi: DUDI
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 01 Maj 2009
Piwa: 102/26
Skąd: Poznan
Wysłany: 2010-01-28, 00:49   

Witam
Dzieki .....napisalem kolejne pismo do Funduszu z zapytaniem co mam zrobic w przypadku gdy nie mam samochodu , nie mam umowy sprzedazy , nie pamietam kto kupil , przeciez to juz prawie 9 lat i czy do smierci bede placil oc.
Wydzial Komunikacji mi nie wyrejestruje bo nie mam umowy i kolko sie zamyka.
W Wydziale Komunikacji powiedzieli mi ze ustawodawca nie przewidzial takiej sytuacji. :mrgreen:
Po prostu nie przewidzial......
Mysle Witoldzie ze dojdzie do tego, iz zadzwonie do gazety lub expresu reporterow.
Pozdrawiam
_________________
Przed nim było parę ale ten ..Był zaje...
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=20376
Teraz próbuję
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=31540
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jacekiagatka 
weteran


Twój sprzęt: HYMER 2.8 jtd
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 24 Mar 2008
Piwa: 9/3
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-01-28, 02:41   

sprawa jest prosta. nie masz prawa ubezpieczać pojazdu którego nie posiadasz. Piszesz jedynie pismo z informacją że auto sprzedałeś w tym iw tym roku i już Przechodziłem to wiele razu luzik :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
gino 
Kombatant


Twój sprzęt: VW LT SVEN HEDIN 1978r
Nazwa załogi: Gino
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 29 Mar 2008
Piwa: 639/978
Skąd: ta Radość
Wysłany: 2010-01-28, 08:20   

z automatu jest na rok nastepny.....ale..nie oplacone w ciagu tego roku..faktycznie wygasa...
wiec..jesli nawet Cie scigaja za nie oplacona skladke..bo..nie wypowiedziales jej...moga scigac tylko za ten jeden nie oplacony rok..za kolejne...juz nie...
_________________
często , wroga z drugiego człowieka tworzy Twój umysł..
a to potrafi zabić wieloletnią przyjaźń ...
#CamperMajstry
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***