Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

FORD - Dobór opon do kampera.

Lalamido - 2013-04-12, 17:05
Temat postu: Dobór opon do kampera.
Witam. Bardzo proszę o pomoc przy doborze opon do kampera. Niedawno nabyłem Forda Transita z zabudową Carado. Obecnie auto jest na oponach zimowych 185/75/R16 ( zarówno bliźniaki z tyłu jak i przód). Od sprzedawcy w spadku otrzymałem 4 letnie opony o parametrach 225/75/R16. Nie jestem przekonany ,że są to opony zastosowane wcześniej właśnie w tym aucie, ponieważ dieler był właścicielem całej floty kamperów .
Mam dylemat czy próbować zakładać otrzymana opony o szerokości 225 ( dokupując tylko 2 dodatkowe) czy zastosować taką samą szerokość jak opony zimowe- czyli 185 ( tu wchodzi w grę zakup całego kompletu)
Pytania do Was:
-Jakie, Waszym zdaniem, będą optymalne opony na lato dla tego konkretnego modelu?( Ford Transit Carado 464 2008')
- Gdzie ewentualnie sprawdzić jakie opony zastosowane były fabrycznie?

Robinson_44 - 2013-04-12, 17:19

Witaj,

Ja mam Fiata Ducato L3H3 i dokładnie takie opony które dostałeś w spadku 225/75/R16. Jednak zastanawiające jest że tylko 4 szt. zostały ci przekazane skoro powinno być ich 6 szt. Z mojej skromnej wiedzy jako wieloletniego kierowcy pojazdów wszelakiej maści opony zimowe powinny być o rozmiar mniejsze niż opony letnie. Skoro więc zimowe masz 185 to te oryginalne winny mieć 195 i to jest oryginalny w moim mniemaniu oczywiście rozmiar opon. Dla lepszego obrazu dodam, że jeżdżąc ponad 3 lata Transitem miałem właśnie 195, choć szefostwo potem zdecydowało się założyć 205. Mając bliźniaki na tylnej osi nie wydaje mi się konieczne zakładanie większych niż 195. Jedno co mogę Tobie polecić to wypełnienie opon gazem zamiast powietrzem, szczególnie jest to przydatne latem. Jeżdżę tak od kilku sezonów i różnica jest naprawdę zauważalna na korzyść gazu.

Pozdrawiam.

fortero - 2013-04-12, 17:30

moim zdaniem jak kupiłeś campera za ładnych pare złotych to możesz kupić nowe opony a stare wyrzucić ja miałem michlen camping specjalne do camperów drogie ale porządne warte kasy
salut - 2013-04-12, 17:35
Temat postu: Re: Dobór opon do kampera.
Lalamido napisał/a:

- Gdzie ewentualnie sprawdzić jakie opony zastosowane były fabrycznie?


Witam
Wpisz tutaj VIN a dowiesz się jak wyjechał z fabryki.
:spoko :spoko

Socale - 2013-04-12, 21:53
Temat postu: Re: Dobór opon do kampera.
Lalamido napisał/a:
...

Mam dylemat czy próbować zakładać otrzymana opony o szerokości 225 ( dokupując tylko 2 dodatkowe)
...


Do naszych autek opony powinny mieć oznaczenie "C" , jeśli Twoje letnie go nie maja, to załóż je na bliźniaki = mniejsze obciążenie jednostkowe.
Na przód kup nowe, właśnie z oznaczeniem np. 195/75/R16 C

andi at - 2013-04-13, 10:03
Temat postu: Re: Dobór opon do kampera.
[quote="salut"]
Lalamido napisał/a:

- Gdzie ewentualnie sprawdzić jakie opony zastosowane były fabrycznie?


Witam
Wpisz tutaj VIN a dowiesz się jak wyjechał z fabryki.

zakladaj takie opony jak masz w papierach(rozmiar)
w austri albo niemcy,przy wypadku mozesz miec problemy jak masz inny rozmiar opon
tutaj prawie wszyscy oplacaja adwokata(roczna stawka jest bardzo mala)

Socale - 2013-04-13, 10:41
Temat postu: Re: Dobór opon do kampera.
andi at napisał/a:

...
w austri albo niemcy,przy wypadku mozesz miec problemy jak masz inny rozmiar opon
...


A jak to się ma do ogromnej ilości aut tuningowo-upiększanych, które mają ładne, nowe zazwyczaj większe felgi i szersze opony, znacznie odbiegające od rozmiarów fabrycznych?
.
Rozumiem i popieram stosowanie opon sezonowych letnie/zimowe ale rozmiary...

Robinson_44 - 2013-04-13, 11:29
Temat postu: Re: Dobór opon do kampera.
[quote="andi at"]
salut napisał/a:
Lalamido napisał/a:

- Gdzie ewentualnie sprawdzić jakie opony zastosowane były fabrycznie?


Witam
Wpisz tutaj VIN a dowiesz się jak wyjechał z fabryki.

zakladaj takie opony jak masz w papierach(rozmiar)
w austri albo niemcy,przy wypadku mozesz miec problemy jak masz inny rozmiar opon
tutaj prawie wszyscy oplacaja adwokata(roczna stawka jest bardzo mala)


Co kolega rozumie przez opłacanie adwokata, roczna stawka jest bardzo mała???

papamila - 2013-04-13, 17:24

Robinson_44 napisał/a:
Co kolega rozumie przez opłacanie adwokata

zazwyczaj jest to dodatkowo płatna opcja w ubezpieczeniu auta,
zapewniajaca pełną pomoc prawną do reprezentowania płatnika ws roszczeń

andi at - 2013-04-13, 20:46

papamila napisał/a:
Robinson_44 napisał/a:
Co kolega rozumie przez opłacanie adwokata

zazwyczaj jest to dodatkowo płatna opcja w ubezpieczeniu auta,
zapewniajaca pełną pomoc prawną do reprezentowania płatnika ws roszczeń


dokladnie tak i tam sa fachowcy
a tunig mnie nie interesuje bo to nie przejdzie na przegladzie tu w austri np.opony 5 letnie

HarryLey4x4 - 2013-04-13, 21:08

po prostu sprawdż po Vinie jak wyszedł z fabryki. Poza tym zobacz czy nie masz naklejki fabrycznej we wlewie paliwa lub we framudze drzwi. Tam często są podane rozmiary. Nie wiem jak w Forzie , ale mam tak w wielu autach. Twój samochó jest prawie nowy więc kłopotu nie będzie ze sprawdzeniem. Ponadto polecam jak ktoś napisał powyżej kupować rozmiary zalecane fabrycznie z dopiskiem C .
Ja nawet do dodatkowego blaszaka któego mam do wożenia towarów mam założone takie same koła jak w kamperze 215/75/R16 C (np. Michelin Camping S lub Semperit ), a to dlatego by mieć w razie czego na zmianę , a poza tym są to opony wzmocnione - czyli przygotowane do "dobrze dociążonych" pojazdów jakimi zazwyczaj są kampery ;-)

kimtop - 2013-04-14, 08:19

Podjedź do chłopaków na Maltom i niech sprawdzą ,czy po założeniu na bliźniak, opony nie będą się ocierały o siebie bokami.Jeśli nie to dokup nowe gumki na przód i w drogę.

Proponuję wspólne Węgry pod koniec tygodnia.

A tak w ogóle to gratuluję nabytku :spoko

Robinson_44 - 2013-04-14, 11:37

papamila napisał/a:
Robinson_44 napisał/a:
Co kolega rozumie przez opłacanie adwokata

zazwyczaj jest to dodatkowo płatna opcja w ubezpieczeniu auta,
zapewniajaca pełną pomoc prawną do reprezentowania płatnika ws roszczeń


Korzystając z okazji to jakieś ciekawe oferty to gdzie mogę znaleźć ?

Socale - 2013-04-14, 12:59

andi at napisał/a:

...
tunig mnie nie interesuje bo to nie przejdzie na przegladzie tu w austri np.opony 5 letnie


No ale ja nie pytałem o Twoje zdanie nt tuningu, tylko jak to się ma gdy w wypadku sprawcą jest pojazd z innymi felgami i oponami niż fabryczne, które nie są przecież zabronione?
Pisałem/pytałem o kołach nowych, większych i szerszych - a nie o starszych niż 5 letnie.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group