Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Jugosławia* - Do Czarnogóry przez B i H, jaki dojazd, gdzie stanąć ?

samotny wilk - 2014-05-11, 16:48
Temat postu: Do Czarnogóry przez B i H, jaki dojazd, gdzie stanąć ?
W br. mam zamiar wspólnie z córcią (niespełna 12 lat) wyjechać tuż po zakończeniu roku szkolnego tj. 28 VI br. do Czarnogóry. Pobyt planujemy do 12 lipca br.
Zastanwiam się na najbardziej dogodną i najkrótszą trasą przejazdu do Czarnogóry. Wstępnie zaplanowałem taką trasę przejazdu:
1. Warszawa - Radom - Kielce - Kraków - Chyżne
2. Chyżne - Dolny Kubin - Bańska Bystrzyca - Zvolen - Sahy - Budapest
3. Budapest - Osijek - Doboj - Sarajewo - Herceg Novi.

http://goo.gl/maps/eZLZj

Mam prośbe, o pomoc, sugestie w zakresie dobrego wyboru drogi przejazdowej przez Chorwację, Bośnię i Hercegowinę i samą Czarnogórę.
Tam są góry. Czy są wysokie ? Czy z tymi górami poradzi sobie mój Fiat Talento 1,9 D 71 kM ?
Proszę o pomoc w tym zakresie ?

Bim - 2014-05-11, 19:31

Napisz więcej czego oczekujesz czy to ma być najkrótsza trasa czy może chciałbyś co pozwiedzać.

Co do wzniesień to spokojnie trasa bardzo ładna widokowo :lol:

samotny wilk - 2014-05-11, 20:21

Ja mam obawy co do tamtejszych gór. Nigdy temtędy nie jeździłem. Owszem byłem w Chorwacji, ale jechałem zawsze nad samym Adriatykiem. Było to jeszcze autem z przyczepą. Trasa piękna, malownicza i bezproblemowa. Teraz kamperem chcę dostać się przez B i H do Czarnogóry jak najkrótszą i najszybsza drogą.
Moje obawy dotyczą tamtejszych gór tj. w B i H i Czarnogórze. Zakładam, że do Czarnogóry dotelopię się w 3 dzionki. Czy 1,9 D wolnossący da radę w tamtejszych górach ? Jechał ktoś ?
Do jakich polskich gór można porównać te w B i H i w Czarnogórze.
Ze wzgledu na ograniczony czas pobytu w Czarnogórze tylko 9 dni, chcę jak najszybciej dojechać nad morze i tam odpoczywać z córeczką. Zwiedzanie muszę sobie odpuścić (to po drodze).
"Bim", ja też słyszałem, że trasa cudna, ale czy moje "toczydełko" da radę ?

Ja doskonale pamiętam, że 1,9 D toczy się, a nie jedzie. Sorry, taki wózek. :lol:

A może ktoś poda jakieś namiary na względnie tanie "ustawki" nad Adriatykiem lub w jego pobliżu ? Zupełnie nie mam pojęcia o cenach miejsc postojowych w Czarnogórze.

Barbara i Zbigniew Muzyk - 2014-05-11, 21:52

W Czarnogorze jedż do Ulcinji plaza Utjecha/,informacje na PW Jarek49/zapłacisz kolo 15 euro.Nie ma problemu jechać z Wegier kawalek Chorwacji potem Bosnia, BaniaLuka i przełom rzeki Vrbas,piekna droga wracaliśmy w grudniu był już miejscami snieg.Wjedziesz do Metkovicza,i już niedaleko Cz.G.Polecamy ci również bez tlumow plaze przed Budwa o nazwie Jazz/pisze na drogowskazie/tam jest w sezonie kemping przed sezonem może będzie za friko.Pieknaa plaza piaszczysta,nie ma takiej drugiej.Przeczytaj strone 27,lub 26 relacji Kreta 2013 tam pisze o powrocie,przez BiH,z Albani i Cz.G.Pozdrawiam barbara Muzyk :spoko
Barbara i Zbigniew Muzyk - 2014-05-11, 21:58

Sprawdzilam Twoja trase,jedż przez Mostar i Metkovicz,na Trebnije waska droga górami.Tu korzystasz ewentualne zwiedzenie Dubrownika,orza unkatowej plazy Kupari piękny pich kiedyś dla dygnitarzy,teraz ???
Bim - 2014-05-11, 22:00

Basiu oni maja tylko 9 dni daj im powrócic jeszcze raz w to miejsce na dłużej :lol: :-P
samotny wilk - 2014-05-12, 06:43

Dzięki bardzo za wskazówki. Są b.cenne.
Poproszę jeszcze o opinie dot. gór w B i H i w Cz.G. Czy słaby motorek 1,9 D, wolnossący da radę ? Chodzi tylko o przejazd przez B i H i przez Cz.G. ?
:)

Barbara i Zbigniew Muzyk - 2014-05-12, 08:18

Nie ma podjazdow do góry,sa serpentyny,trzeba mieć wyczucie w nodze i rekach,tak chwala koledzy mojego męza za serpentyny na Krecie.Ponawiam: poczytaj relacje na forum,nasza Kreta,oraz temat z Balkanami i Albania w tle.Czarnogora tez serpentyny w Boce Kotorskiej,Jak zostaniesz w Jazzie to jest początek Cz.G.Jest to maly piękny kraj.Przeciez nie jedziesz w góry Durmitor,to dopiero była jazda.Zawsze mam stan przedzawałowy,ale żyje,po tych zakrętach.
samotny wilk - 2014-05-12, 11:24

"Zbigniew Muzyk" - cyt. "Sprawdzilam Twoją trasę, jedź przez Mostar i Metkovicz, na Trebnije wąska droga górami". A czy m. Matkowic nie leży już na terenie Chorwacji ?

Ok, to rozumiem i tak będę się turlał. Mam nadzieje, że na tym odcinku nie będzie już dużych przewyższeń.

Relację z "Krety 2013 r." przeczytałem. Jest b.ciekawa. Ale chyba nie będę się wpychał na drogę opisaną na str. 26 (otarty kamper ...).
Ten fragment Twojego opisu przekonał mnie, aby tam się nie wpychać: "Crnojevica, przełom rzeki, kosztował nas dużo trudu i nerwów, równoczenie widoki niesamowite. Jechaliśmy od jez. Szkodra, a nie od Cetinje. Pólka skalna na 2 m szer. dla mnie koszmar, czasami na brzegu były kamienie, a miejscami niezabezpieczona przepaść w dół. Już się robiło ciemno nim dojechaliśmy, pytany chłop mówi 24 km, ale że lepiej nie kamperem tego mu się nie rzekło. Potem stara droga z Cetinje do Kotoru wprawdzie 5 m, ale z jednym autem nie dało się minać, otarty kamper. W dole droga ma kształt litery M, jak Milena, żona projektanta drogi. Ktoś pisał skrót promem 5 euro, kamper 10 euro. Schytrzylismy, ale za to pierwszy raz objechaliśmy od Tivatu cala Boke do Igalo"

Wy jechaliście od strony Albanii, tj. od południa. Ja natomiast chcę przyjechać do Cz.G. od strony północnej tj. od strony Węgier, poprzez kawałek Chorwacji i dalej przez B i H.

Potrzebuję jeszcze pomocy: która trasą przejechać odcinek:
- granica Chorwacko - B i H w m. Samac,
- przejazd przez B i H do m. Mostar.

Barbara i Zbigniew Muzyk - 2014-05-12, 16:48

Ok.Metkovic jest na granocy BiH z Chorwacja.Musisz wstapic do Mostaru na turecki most i wypic kawke.Cud natury szukaj na mapie za Mostaerm, Kravica Slap,czyli wodospady Kravica,jak mala Niagara.Sa zdjęcia na forum,Balkany 2011 i Jana Olejnika.Bosnia jest wspaniala,nie mowiac Sarajewo. :chytry
Ryszard.S - 2014-05-25, 14:03

Ale co z powodzią .
Czy jednak nie trzeba objechać gorą przez Serbię ?

Benior - 2014-05-25, 14:27

W innym wątku kolega wrzucił taką mapkę



Niestety nie wygląda to dobrze

ja sobie pojadę aż przez Rumunie i niestety BiH w tym roku odpadnie no może Mostar pojadę zobaczyć :)

Agostini - 2014-07-05, 21:47

Andrzej5707 napisał/a:
Potrzebuję jeszcze pomocy: która trasą przejechać odcinek:
- granica Chorwacko - B i H w m. Samac,
- przejazd przez B i H do m. Mostar.

W Samac, przejście graniczne jest prawdopodobnie obecnie nieczynne.
Trzeba jechać na Slavoński Brod.

Ryszard.S napisał/a:
Ale co z powodzią .

No właśnie... może już ktoś przetarł szlak i podpowie jak wygląda przejazd przez Bośnię?

Sol-Wagon - 2014-07-06, 09:15

informacje z forum cro.pl - śledzę tam "kilka" tematów...

przejezdne:
"...Samac Doboj Zenica Sarajevo FOca i na Podgorice..."
"...remonty zwężki czasami po pół godziny..."

kilka osób już tak jechało;
trasa od granicy BiH do Sarajeva przy przystankach na "ruch wahadłowy" zajmuje aktualnie ok. 5 godzin;

Agostini - 2014-07-07, 22:27

Sol-Wagon napisał/a:
...trasa od granicy BiH do Sarajeva przy przystankach na "ruch wahadłowy" zajmuje aktualnie ok. 5 godzin;
To jakieś 2-3 godziny więcej niż powinna zająć. To nie tak strasznie... najważniejsze, że trasa przejezdna.

Dzięki Sol-Wagon. :spoko

Barbara i Zbigniew Muzyk - 2014-07-08, 17:48

Cytat:
Dzięki Sol-Wagon.


_________________
A gdzie to Andrzej i Basia się wybierają,jesli to nie tajemnica??barbara ps. jedzcie i informujcie,dla nas do września jeszcze trochę czasu zostało.
Agostini - 2014-07-09, 00:01

Nie ma w tym, Basiu, żadnej tajemnicy.
Od miesięcy mam trochę więcej obowiązków i pracy, więc urlopowy czas chciałbym spożytkować w tym roku przede wszystkim nad jakimś ciepłym morzem, z ciekawymi zatoczkami, z wodą przejrzystą na kilkanaście metrów. A gdzie mogę to najbliżej znaleźć?
W Chorwacji. A dokładniej na którejś z wysp Dalmacji.

Właśnie w tamtym kierunku już jutro wyruszam. :ok

GregdeWal - 2014-07-25, 12:06

Droga z BiH do Czarnogóry od Sarajewa na Focę (dalej nad Pivskim Jeziorem) tydzień temu nieprzejezdna. Objazdy wyprowadziły nas na 40 km bezdroży...

Pozdrawiam z kempingu Maslina

salut - 2014-07-25, 21:14

GregdeWal napisał/a:
Droga z BiH do Czarnogóry od Sarajewa na Focę (dalej nad Pivskim Jeziorem) tydzień temu nieprzejezdna. Objazdy wyprowadziły nas na 40 km bezdroży...

Pozdrawiam z kempingu Maslina


Grzesiu to nie jest dobra informacja :( Pamiętasz gdzie zaczął się objazd i którędy on prowadzi ?
Pozdrawiamy
:spoko :spoko

Barbara i Zbigniew Muzyk - 2014-07-26, 20:29

GregdeWal napisał/a:
Droga z BiH do Czarnogóry od Sarajewa na Focę (dalej nad Pivskim Jeziorem) tydzień temu nieprzejezdna. Objazdy wyprowadziły nas na 40 km bezdroży...
dzięki bo tedy chcieliśmy jechac :?:
Tamara - 2014-07-30, 10:07

jakieś nowe wieści? za dwa tygodnie ruszamy na rafting na Tarze i w planie była właśnie ta trasa? Czy droga z Sarajeva na Niksic jest już przejezdna?
Sol-Wagon - 2014-07-30, 14:34

http://bihamk.ba/index.ph...id=2&Itemid=111

info z 24 lipca:
"...na odcinku Dobro Polje-Miljevina sa utrudnienia na trasie. Samochody osobowe moga przejechac odcinkiem Dobro Polje-Jelašca-Miljevina po nawierzchni szutrowej a ciezarowe sa kierowane na objazd przez Rogaticę i Goražde.
Na odcinku Sarajevo-Olovo od godz 8-17 z powodu robot drogowych odbywa sie naprzemiennie jednym pasem ruchu, a odcinek Brod na Drini-Šcepan Polje jest zamkniety dla pojazdow powyzej 12 ton..."

p.s. dodatkowo klikając na oznaczenie na mapie można przetłumaczyć coś w googletranslate z bośniackiego...

Tamara - 2014-07-30, 15:48

dzięki za linka, spróbuję coś z tego zrozumieć :-)
Tamara - 2014-08-26, 09:45

Zbigniew Muzyk napisał/a:
GregdeWal napisał/a:
Droga z BiH do Czarnogóry od Sarajewa na Focę (dalej nad Pivskim Jeziorem) tydzień temu nieprzejezdna. Objazdy wyprowadziły nas na 40 km bezdroży...
dzięki bo tedy chcieliśmy jechac :?:


Witam

właśnie wróciłam z wojaży po Bośni, Czarnogórze i Albanii.
Droga z Sarajewa przez Focę i Pivsko Jeziero jest przejezdna ale ze sporymi utrudnieniami. Trwają remonty i za dnia ruch odbywa się chyba naprzemiennie jednym pasem. Wieczorem i nocą można było jechać prawie normalnie bo miejscami brakuje asfaltu w całości a miejscami jest z frezowany. Gdy wracaliśmy do PL był postawiony w poprzek drogi zakaz wjazdu i strzałka na objazd ale parę miejscowych samochodów pojechało dalej a korek za nami robił się coraz większy więc postanowiliśmy nie jechać dość długim objazdem i ruszyliśmy do przodu. Za nami reszta :-)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group