Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Hand made - ręczna robota - podłaczanie 230v, zwiększanie pojemnosci akumulatorow,

Sosna91 - 2017-09-08, 12:59
Temat postu: podłaczanie 230v, zwiększanie pojemnosci akumulatorow,
Czesc,
mam kilka pytan, posiadam kampera własnoręcznej produkcji z zabudowy Citroena Jumpera 2,5td 1996r,
Tematyka tyczy sie pradu, aktualnie posiadam panel 110Watt, regulator PWM ktroy daje max 42watt z niego w szczycie (3,14A*14,4v) oraz akumulator 18Ah, Chce nieduzym kosztem zwiekszyc moje mozliwosci prądowe i mam dylemat. Zakup regulatora MPPT nie fake'a z chin to koszt z 300zl, tansza opcja bo ok 100zl to zakupi drugiego akumulatora 18Ah i polaczeniu szeregowym, wtedy mialbym ladowanie pewnie ok 3,14A*26V max tylko przsy tego typu laczeniu podobno nie wzrasta pojemność akumulatorów co jest przeciez niemozliwe bo urzedzenie pobierajace ok 28watt bedzie przsy instalacji 24v pobierac 2A a nie 4A przy 12v,
2. zakupilem przetwornice 230v 300watt, powininem ja podlaczyc bezposrednio pod aku czy mozna pod wyjscie regulatora bez obaw? bo mam amperomierze przy nim i moge kontrolwoac pobor pradu ktory i tak nie przekroczy 100Watt (w zasadzie przetwornica tylko do naglosnienia Logitech 5,1)


krzlac - 2017-09-08, 13:45
Temat postu: Re: podłaczanie 230v, zwiększanie pojemnosci akumulatorow,
Sosna91 napisał/a:
w zasadzie przetwornica tylko do naglosnienia Logitech 5,1


A nie lepiej posłuchać śpiewy ptaków. Te kable ze zdjęcia to tak na stałe.

Sosna91 - 2017-09-08, 14:08

niestety jestem melomanem i naglosnienie jest dla mnie podstawa, a w takik pomieszczeniu graja nieziemsko.

poki co kable na stale, wychodzi tylko fragment kabli i jest to w miejscu w ktorym nieumyslnie nikt im nic nie zrobi, choc moze z czasem przeniose to w miejsce mniej widoczne z racji kuchebki obok, aby para nie leciala na nie. ale to po ukonczeniu wody, aktualnie mam zbiornik 20l z kranikiem nad zlewem i 30l zapasu a strasznie mi to nie estetycznie wyglada i zakupilem 55l plaskiego zbiornika pod lozko oraz pompe wody 3,6watt, kran oraz potencjometr aby regulowac cisnienie, do tego druga pompka do zrzucania brudnej wodny ze zbiornika, za montaz bede sie bral w przyszlym tygodniu jednak chyba pompka nie zda egzaminu bo gdy jest w niej powietrze to nie radzi sobie z zaciagnieciem wody, dopiero jak dostanie wode to juz leje w teorii 240l/h

xbartman - 2017-09-08, 15:27

Boże, kto to podłączał, kto wybierał te przewody. Ja rozumiem, że chęć budowy auta niedużym kosztem, sam starałem się tak budować. Ale prąd to nie zabawka, może wywołać pożar.
Przetwornicę oczywiście bezpośrednio do akumulatora. Ale najpierw proponuję wymienić wszystkie przewody na odpowiednie. A zacząć od lektury forum, jest wiele wątków dot. elektryki, przewodów i zabezpieczeń. Albo zlecić prace komuś kto się na tym zna.

ZEUS - 2017-09-08, 15:53

Sosna91 napisał/a:
oraz akumulator 18Ah, Chce nieduzym kosztem zwiekszyc moje mozliwosci prądowe i mam dylemat. Zakup regulatora MPPT nie fake'a z chin to koszt z 300zl, tansza opcja bo ok 100zl to zakupi drugiego akumulatora 18Ah

co to są za akumulatory o tak "dużych" pojemnościach?

MILUŚ - 2017-09-08, 16:00
Temat postu: Re: podłaczanie 230v, zwiększanie pojemnosci akumulatorow,
Sosna91 napisał/a:

Tematyka tyczy sie pradu......... aktualnie posiadam ....... akumulator 18Ah, ]


Ten aku to z motorynki ? :chytry

Sosna91 - 2017-09-08, 16:53

Co złego jest w tej instalacji? Filozofii nie było w tym , regulator PWm, prąd z paneli do aku i na odbiorniki, później amperomierze, i to wszystko, przetwornice dałem pod PWm póki co bo widzę ile prądu zużywam,

Akumulator 18aj żelowy MW power wbrew pozorom prądu wystarcza mi spokojnie ale dojdzie mi jeszcze zamiast netbooka laptop i projektor do filmów, oświetlenie wszystko w ledach także max 10-15watt

cebek - 2017-09-09, 05:34

Sosna91 napisał/a:
Co złego jest w tej instalacji? Filozofii nie było w tym , regulator PWm, prąd z paneli do aku i na odbiorniki, później amperomierze, i to wszystko, przetwornice dałem pod PWm póki co bo widzę ile prądu zużywam,

Akumulator 18aj żelowy MW power wbrew pozorom prądu wystarcza mi spokojnie ale dojdzie mi jeszcze zamiast netbooka laptop i projektor do filmów, oświetlenie wszystko w ledach także max 10-15watt

Laptop, projektor do filmów i pobór wzrośnie o 10-15W ? Co to za sprzęty takie energooszczędne?

toscaner - 2017-09-09, 10:27

Laptop, projektor, audio z Logitech przez przetwornicę i ...aku 18Ah.
O kablach już nie wspomnę, ale szeregowo to lepiej nie łącz tych akumulatorów, jak dokupisz drugi.
A najlepiej daj to do zrobienia komuś, kto coś wie o prądzie.

BTW, też jestem melomanem i do kampera polecałbym jak już dobre Car Audio, a nie protezy z przetwornicą.

koder - 2017-09-09, 10:46

Sosna91, bardzo ciężko mi się Twoje posty czyta. Proponuję przeczytać sobie ponownie przed wysłaniem i przeredagować. Chętnie bym pomógł, ale nie jestem pewien, czy dobrze Cię zrozumiałem.

Piszesz o łączeniu akumulatorów w szereg - masz odbiorniki (led, przetwornicę) 24V? PWM na 24V? W końcu panel daje >32V? W ogóle - masz doświadczenie z elektryką? Dużo niewiadomych. Jeśli na któreś z pytań odpowiadasz "nie", to radzę odpuścić.

Moim zdaniem najtańszym rozszerzeniem Twojego systemu będzie sprzedanie tej żelki 18AH i wsadzenie zamiast niej zwykłego akumulatora rozruchowego 100-120AH. Zakładając, że miejsce i waga nie jest przeszkodą.

Sosna91 - 2017-09-09, 12:33

Przepraszam za styl pisania ale pisze je z pracy z telefonu.

Panel ma napięcie znamionowe 36v regulator PWN jest też na 12/24, gniazda zapalniczek też 12/24, ładowarki też 12/24 na 5v , przetwornica również 12/24. Ledy na 5v z USB z regulatora, pozostaje jeszcze trochę oświetlenia na 12 ale to kupię u chińczyków za 5 regulator napięcia i po problemie.

Wiem że aku przydałby się większy mogłem kupić za 100zł 45ah kwasowke ale każdy pisze że się nie powinno to uległam i kupiłem żelowy który naprawdę sobie radzi i nic bym pewnie nie kombinował ale chce jeszcze zakupić koc grzewczy a to ok 50watt więc to już aku by odczuło.

amples - 2017-09-09, 13:32

Sosna91 napisał/a:
ale każdy pisze że się nie powinno to uległam i kupiłem żelowy

Nie to czytasz co powinieneś
18Ah :haha: Sprzedaj go i kup 2 x 50-60 Ah to i tak takie minimum ( tak jak kombinujesz 24v było by najtaniej ).
Prądu nigdy za dużo.

toscaner - 2017-09-09, 13:46

Alternator też ładuje na 24V? Bo jak słońca parę dni nie będzie to lekka kicha z prądem. Wtedy i 100Ah może nie starczyć z tym kinem domowym. :szeroki_usmiech
amples - 2017-09-09, 14:33

toscaner napisał/a:
Alternator też ładuje na 24V

Tys prowda
Ale wtedy musi zmienić również regulator na mppt bo szkoda połowy mocy
Sosna91 napisał/a:
Panel ma napięcie znamionowe 36v
no i pozmieniać trochę drucików na grubsze , nie będzie już tak tanio,
xbartman - 2017-09-09, 16:13

Sosna91 napisał/a:
... nic bym pewnie nie kombinował ale chce jeszcze zakupić koc grzewczy a to ok 50watt więc to już aku by odczuło.


Sosna91 - naprawdę zacznij od poczytania wątków o prądzie. Koc grzewczy 50W chcesz zapewne używać w nocy. Załóżmy przez 6h nocy to jest 24Ah. Na sam tylko koc potrzebujesz akumulator 40Ah i po 6 godzinach jego napięcie zejdzie do wartości granicznej tzn. dalsze rozładowywanie będzie prowadzić do spadku napięcia skutkującym uszkodzeniem akumulatora.
Wracając do Twojej instalacji (ze zdjęcia), czy jest ona odpowiednio zabezpieczona? Wiele osób myśli, że prąd to taka prosta sprawa, podłączenie kilku kabelków, jaki to problem? A problem jest taki, że zaoszczędzisz kilka złotych na odpowiednich przewodach, wyłącznikach czy bezpiecznikach a potem się okaże, że potrzebujesz nowe auto bo to się shajcowało.
I kolejna sprawa masz samochód z instalacją 12V. Taki też alternator czyli główne źródło ładowania. Poco więc kombinować z szeregowym łączeniem akumulatorów i robieniem instalacji zabudowy 24V.
Poczytaj, przemyśl sprawę, jest tutaj sporo osób które chętnie pomogą i doradzą. Jednak musi to być robione zgodnie ze sztuką bo nikt nie chce mieć na sumieniu Twojego auta a może i życia.

Skorpion - 2017-09-09, 16:30
Temat postu: 30A i 40A
Rozrusznik i Pokładowy.
Sosna91 - 2017-09-09, 17:46

Co z tego z altetnator i instalacje samochodu mam 12v jak nieużywan w ogóle z jego prądu, mam awaryjnie a co prawda kilka wyjąć z instalacją z niego oraz awaryjne dobre oświetlenie ale nie używam tego póki co, w aucie mam nowy aku 100ah. Przemyślałam temat i zakupie za 200zł regulator mmpt z olx od człowieka który robi JE na zamówienie i ludzie sobie chwala. Miejmy nadzieję że da mi to pełna moc 110watt w idealnych warunkach. Wtedy nawet 70watt w dzień spokojnie mi wystarczy. Kolejnym krokiem będzie zakup więksZego akumulatora, tylko czy kwasowy nie zajade w pół roku?
amples - 2017-09-09, 18:40

Sosna91 napisał/a:
tylko czy kwasowy nie zajade w pół roku

Każdy, żelowy też , jeśli będzie mały ,a tym samym będzie rozładowywany na max .

koder - 2017-09-09, 20:51

Sosna91, no to jedziemy z doświadczenia. Ja mam w mojej smoczycy aktualnie akumulator żelowy 18Ah (12v), rozruchowy 120Ah (też 12v), solar 210W/12V (znamionowe jakieś 18V), regulator PWM.

Taki zestaw daje radę ładować komórki, tablety i laptopy (przetwornica samochodowa 90W), wentylatorki do nadmuchu chłodnego powietrza i pompkę zanurzeniową - w czasie dnia. W nocy, jak mam do tego włączoną wentylację mechaniczną, to nad ranem prądu potrafi braknąć w tym 18Ah. Jeżeli tylko miałbym miejsce, wymieniłbym go na 100Ah zwykłego rozruchowego akumulatora. No ale nie mam, więc mam za to ostatnio ciągle połączone akumulatory.

toscaner - 2017-09-09, 23:45

Rozumiałbym gdyby była mowa o litowym 18Ah, ale żelowy?
Żadna różnica czy rozruchowy czy żelowy, oba szlak trafi w podobnym czasie przy tym samym użytkowaniu. A żelowy może nawet szybciej jak będzie za gorąco, albo za dużym prądem dostanie.
Nie używasz prądu z alternatora? A co zrobisz, jak słońca nie będzie? To że jest panel na dachu nie znaczy, że zawsze świeci słońce. Skąd wtedy prąd weźmiesz? Nakręcisz korbą? Wtedy właśnie ładuje się silnikiem, agregatem, lub płaci za prąd na kempingu.
A jeśli ładować z alternatora, to żelowy jest największym nieporozumieniem do kampera. Widziałem dziesiątki spuchniętych żelowych, bo nie są przystosowane do takich prądów, napięć i temperatur.

Zacząłeś od dupy strony ze wszystkim, a teraz koledzy z forum próbują Cię nakierować na właściwe tory. To nie jest zgadywanie. Większość z nas spędziła setki dni i nocy w kamperach. To co liczysz sobie na papierze nijak nie sprawdzi się w praktyce. No chyba, że faktycznie zainwestujesz w litowe, to z nimi już łatwiej liczyć te waty i amperogodziny. Większa sprawność. A ołowiowe, czy to agm, rozruch czy żel to jeden pies. Niższa temperatura albo większy pobór niż C/20 przy której producent najczęściej podaje pojemność i w pizdu z wyliczeniami. Do tego słońca nie będzie ze 2-3 dni i leżysz. Znaczy bez prądu też się da. I nawet bez internetu.
Gdybyś posłuchał i zrobił możliwość ładowania akumulatora domowego z alternatora, to prądu nigdy nie braknie. No pomijam w nocy z tą 18tką. Chociaż jak świeża, to na początku może trochę pociągnie. :mrgreen:

Sosna91 - 2017-09-23, 21:37

Witajcie, trochę mnie nie było ale na Waszą prośbę przenioslem elektronikę w lepsze miejsce oraz zrobiłem schludniej.



Jak pisałem miał być projektor ale jednak wkradł się TV 26cali do tego pójdzie kabel hdmi laptop na szafce schowany oraz klawiaturę i mysz bezprzewodowa.
Niestety mieliście trochę racji, po 2.5h filmu DVD i głośnym ustawieniem logitechow akumulator pokazał 10.7 i przetwornica ukazała protec. Po odłączeniu jej napięcie wróciło do
11.8 to pokazuje że jednak za duże spadki napięć są przy małych aku.
Zamówiłem zatem regulator Mppt i pójdzie też nowy aku ok 60AH



Następnie bardzo denerwowała mnie 20l butla z kranikiem na wodę, wywaliłem u wstawiłem kran. Do tego 42l płaski zbiornik pod łóżko oraz pompka zanurzeniowa nieslyszalna wręcz o mocy aż 3.6watt, która sprawdziła się wyśmienicie.




No i na koniec zegarek z Chin :)

krzlac - 2017-09-23, 21:48

No, kable uporządkowałeś, teraz zabierz się za blat przy tym kraniku.
To co pokazałeś na zdjęciu trochę przypomina mi słowa mojego ojca,
kiedy ja zaczynałem majsterkować:

"hebluj synu hebluj, jak skończysz to mnie zawołaj. Przyjdę z siekierą to cię poprawię".

Sosna91 - 2017-09-23, 22:45

To tylko na chwilę bo niestety napotkałem problem tego typu iż blat ma dobre 4CM grubości a gwint w kranie max 3CM

Znalazłem stare zdjęcie jeszcze jak butla na tym stała


toscaner - 2017-09-23, 22:53

Oj tam, jak działa to już 80% sukcesu do kamperowania. :mrgreen:
Sosna91 - 2017-09-24, 16:15

Człowiek w pośpiechu dużo złego robi, rozmawiając przez telefon podpinalem przetwornice do aku i styknalem odwrotnie biegunami. Rozebralem ja, poszedł bezpiecznik 25a w niej. Niestety przylutowany jakiś mniejszy niż standardowe. Rozcialem i zlaczylem na krótko styki, będę musiał dać jakiś bezpiecznik zewnętrzny
krzlac - 2017-09-24, 16:40

Sosna91 napisał/a:
blat ma dobre 4CM grubości a gwint w kranie max 3CM


Możesz od spodu wywiercić "ślepe" gniazdo wiertłem piókowym (kpl ok. 15 zł) o średnicy np. 30 mm i tym sposobem problem zniknie.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group