Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Budujemy kampera - Buduję kampera z fiata żeby zwiedzić trochę świata

groniar - 2018-02-14, 21:29
Temat postu: Buduję kampera z fiata żeby zwiedzić trochę świata
Witam wszystkich. Nareszcie baza kupiona FIAT DUCATO III L3H2. Z góry uprzedzam, na pewno zdarzy się że zadam pytanie, które już było na tym forum, ale nie jestem w stanie pamiętać po pół roku czytania wątków kto i gdzie o tym pisał. Będę wdzięczny za wyrozumiałość i pomoc w kwestiach, w których będę potrzebował pomocy. Bardzo liczę na Wasze wsparcie, wiedzę oraz doświadczenie w temacie. Jestem na etapie robienia zakupów do adaptacji ducacika Czekam na cieplejsze dni i zabieram się za wycinanie otworów na boczne okna i wywietrzniki w dachu. :spoko
silny - 2018-02-15, 07:19

Silnik który , na ile osób
zbiegusek - 2018-02-15, 08:40

Dajesz, dajesz, dajesz! :)
No i powodzenia ofkoz.

groniar - 2018-02-15, 08:44

Silnik 2,3. szukałem 3,0 ale nie wyszło. Jest na 3 osoby, ale po zmianie na specjalny spróbuję zmienić na 4.
KASZUB - 2018-02-15, 08:55

Że zmiana się spiesz. Słyszałem, że do kwietnia a potem przepisy maja się zmienić. Nie wiem w czym tam mają problem ale mój rzeczoznawca doradzi mi pośpiech... A tak pozatym życzę powodzenia żebyś się na wakacje załapał. A przed Tobą nie lada wyzwanie. Nawet nie wiesz w co wdepnales.... :haha:
Ale do boju :box i nie czekaj na pogodę. Szkoda czasu...

groniar - 2018-02-15, 09:14

Wiem że szkoda czasu, ale nie da się kleić bo na blaszce skrapla się woda. Muszę poczekać bo robię pod chmurką. Nie mieści się do garażu :lol:
groniar - 2018-02-15, 12:11

Potrzebuję pierwszej porady. Ze względu że mam 186 cm wzrostu muszę położyć na sufit cienką warstwę izolacji termicznej i wygłuszającej. Zdecydowałem się aluthermo quattro, piankę kauczukową 12mm i alufox. Moje pytanie czy taka kolejność jest ok ?
wirefree - 2018-02-15, 14:16

zerknij na watek budowa domka ze zlomka .

https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0

Skorpion - 2018-02-15, 14:26

Sam buduje pojazd campingowy. Mogę pożyczyć książkę.
wlodo - 2018-02-15, 15:03

Witam nowego budowniczego i życzę powodzenia w tej ciekawej przygodzie. Ja mam również ten wzrost i 3 mm sklejkę przykręcałem do wzmocnień dachu, i jest OK. Ocieplenie dachu/ścian to jak finase pozwalaja i na jaką porę roku się szykujemy. Aluminium dajemy żeby nam odbijało promieniowanie podczerwone, tylko, że blacha również je odbija i klejenie tak bardzo drogiego wynalazku na blachę trochę mija się z celem. Ja dawałem piankę PE (tyle ile weszło) na nią alufox, sklejka 3 mm i wykończenie zależne od miejsca.
Zajrzy do mojego tematu , masz wszystko pokazane, może pomoże :szeroki_usmiech

KASZUB - 2018-02-15, 17:22

U mnie jest styropian zamocowany na piankę żeby nie trzeszczal. Pomiędzy blacha a styropianem pustka powietrzna. A na to położyłem ekran zagrzejnikowy i sklejke do wzmocnień. Lepiej byłoby zrobić jakieś listwy pomiędzy wzmocnieniami. Sklejka lepiej by leżała. Jednak przestrzeń jest dosyć duża pomiedzy i lekko widać fale. Nie wiele ale jednak.
marcinPK - 2018-02-15, 19:09

mogę Tobie zrobić natrysk pianą pur zamknieto-komórkową na całości, wg mnie to najlepsze rozwiązanie, szczególnie na zimę, bez mostków i zbytecznego kombinowania, auto sztywne ciche i cieplutkie.
Nomady - 2018-02-15, 19:38

Witam szkoda że nie bliżej ,też takiego przerabiałem . :spoko
KASZUB - 2018-02-15, 19:51

groniar napisał/a:
Wiem że szkoda czasu, ale nie da się kleić bo na blaszce skrapla się woda. Muszę poczekać bo robię pod chmurką. Nie mieści się do garażu :lol:


Odpal silnik I nadmuchasz sobie ciepelka. Bedzie ok do klejenia. Ja tak dzialalem. Mozna bylo w tshirtcie robic.

groniar - 2018-02-15, 21:01

Dzięki za odzew, jeżeli chodzi o piankę to myślałem o tym, MarcinPK ile to kosztuje ? Nomady Wrocław nie jest tak daleko, za jakiś miesiąc wybieram się na kolację (dostałem voucher). KASZUB włączyłem farelka, to zaczęła się skraplać woda.
KASZUB - 2018-02-15, 23:14

Wode przetrzeć i poczekaj. U mnie od samego silnika odparowala. Musisz zostawić i poczekać a nadmiar zetrzyj szmatką. I będzie git.
decumanus - 2018-02-16, 19:37

groniar napisał/a:
włączyłem farelka, to zaczęła się skraplać woda.

Pewnie siedziałeś w środku i cały czas produkowałes parę swoim oddechem :) grzanie silnikiem lepsze bo wentylator wymienia powietrze, a zimą na zewnątrz jest sucho. Mielenie farelka w tej sytuacji działa dopiero jak zagrzejesz blachę a powietrze będzie miało temperaturę pewnie koło 20.... Możesz całość pogrzać farelka przez godzinkę, a potem włączyć grzanie silnikiem... wyrzuci odparowana wilgoć na zewnątrz
Świetnie działa oryginalne Webasto fiata... Jak masz...
Wiem bo mam, a temperatura też mnie blokuje we wszystkim...
P...przona norweska zima...
pozdrawiam i życzę powodzenia
Rafal

KASZUB - 2018-02-16, 19:59

Woda zawsze sie skropli ale jak juz odparuje I becie ciaglosc grzania nie ma zadnego problem zeby dzialac.Blacha musi byc cieplejsza niz 5 stopni.Klej traci wlasciwosci ponizej tej temp.
rakro1 - 2018-02-16, 22:24

Gdybyś przyklejał drewniane listwy aby było grubiej niż firmowe wzmocnienia to np.Sikaflex 252 potrzebuje 15 stopni.Jak długo ogrzewać aby związał??? Ja teraz przygotowuje się do docieplania - mata kauczukowa 50mm z klejem,chociaż podobno ten klej jest do 50 stopni i lepiej byłoby użyć kleju systemowego - wytrzymuje do 70-80 stopni Celcjusza.To na dachu.Boki spróbuję jak najwięcej pianką Koelner 12 pln za 750 ml - tym robił Kynios -https://www.camperteam.pl/forum/viewtopic.php?t=23574&postdays=0&postorder=asc&highlight=budowa+kampera&start=60.Jest chyba najtańsza.Sufitu tym chyba nie dam rady a boki może się uda.Będę próbował do piankowania boków przykręcać deską aby nie musieć ścinać potem naddatku ale nie wiem czy się uda nie robiąc z auta baleronu.Na całość Alubox,sklejka 3mm.Występuje fajna sklejka elastyczna - https://www.meble.pl/skle...astyczna/.Potem jakaś tapicerka.Na razie rozbieram auto i nie wygląda pięknie bo moje już jeżdziło lat kilka.Ty masz przewagę,że masz pustą pakę.Zdecydowanie skorzystałbym z propozycji zrobienia całości pianą.Z tyłu mam łóżko w poprzeg a pod spodem jeździ skuter.Bajka,polecam.Pod auto wyrzuć zbiornik LPG,dodatkowy zbiornik paliwa ( ja mam zasięg 1500km minimum),woda brudna i czysta.Są patenty,sprawdzone nie montowania zbiornika na szarą wodę,lub minimalny.Staje się nad trawnikami.Nie przesadzaj z oknami.Pisał o tym Bronek - straty ciepła a w lecie dogrzewanie.Powodzenia :spoko
rakro1 - 2018-02-16, 22:55

wirefree napisał/a:
zerknij na watek budowa domka ze zlomka .

https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0
- Toscaner jest zadowolony z izolacji wełną mineralną,koniecznie szczelnie zapakowaną ale kolejnego auta nie będzie już tak robił.Za pracochłonne.
groniar - 2018-02-17, 09:30

Coś tam dłubię wieczorami, Naprawiłem zawiasy na tylnych drzwiach, zabrałem się za regulację bocznych i okazało się że rolek praktycznie niema :gwm muszę wymienić cały zestaw. Co do izolacji to odpuszczę aluthermo (za drogie) Profil wystaje ok 3 cm. dam alufox, zrobię wklejki na wytłoczenia, na to piankę kauczukową 19 mm, potem zamknę alufoxem i sklejką z tapicerką. Wszystkie warstwy będę kleił klejem kontaktowym bapco GPSA z pistoletu. W profile wstrzyknę piankę dwuskładnikową . Droga ale jako jedyna nie chłonie wody.
groniar - 2018-02-17, 09:45

Pisaliście co o miękkim starcie do lodówki, mam zamiar kupić taką z allegro z osobnym zamrażalnikiem. Ma 47,5 czm szer i 52 gł , pobiera 75 W. Czytałem gdzieś że przy starcie potrzebuje 100W. Co to jest ten miękki start i jak to zastosować?
KACPERKI 2 - 2018-02-17, 09:48

100W przy starcie pociągnie Ci spokojnie większość przetwornic. 300 a nawet i 500W na starcie bywa i przetwornice Techtron dają rade. Mam taką 300W ciągłej i lodówki domowe startują bez problemu.
wirefree - 2018-02-17, 10:22

Nie idz ta droga, wszystko na prad w kamperze to wieczny brak pradu. Taniej i bezproblemowo wyjdzie ogrzewanie i lodowa na gaz. Ja mam tylko webasto jako dodatkowe ogrzewanie i juz 2 akumulatory musialem wymieniac .
KACPERKI 2 - 2018-02-17, 11:31

wirefree napisał/a:
wszystko na prad w kamperze to wieczny brak pradu. Taniej i bezproblemowo wyjdzie ogrzewanie i lodowa na gaz


Popieram Kolegę :-/

robba - 2018-02-17, 11:39
Temat postu: Re: Buduję kampera z fiata żeby zwiedzić trochę świata
groniar napisał/a:
Witam wszystkich. Nareszcie baza kupiona FIAT DUCATO III L3H2.....

oooo... w związku z datą to chyba będzie walentynkowy jakiś...

Flag - 2018-02-17, 14:09

groniar napisał/a:
Pisaliście co o miękkim starcie do lodówki, mam zamiar kupić taką z allegro z osobnym zamrażalnikiem. Ma 47,5 czm szer i 52 gł , pobiera 75 W. Czytałem gdzieś że przy starcie potrzebuje 100W. Co to jest ten miękki start i jak to zastosować?


mysle ze minimum 500W na start potrzebujesz.

marcinPK - 2018-02-17, 14:33

pytałeś o koszt, to ok 1500 zł PUR całego wnętrza na grubość średnio 5 cm, czasem więcej, oraz z niewielką dopłatą mogę zrobić natrysk podłogi od dołu, konserwuje, wycisza.

Usługa automatem do natrysku pianą 2 składnikową, nie kombinowanie z puszek.

Możemy również rozebrać deskę rozdzielczą konsolę i ocieplić dodatkowo ścianę grodziową do silnika.

Jak już pisałem tylko natrysk dla kampera, mam aktualnie auto Ducato na placu, które klient wykleił sobie 2cm neoprenem, i powiem szczerze... zimowa tragedia... ile tam jest zakamarków gdzie skrapla się para na zimnej blasze, ile punktów korozyjnych, wilgoci i grzyba.

Pianka natryśnięta zamyka wszystko idealnie.

w Aktualnie wspomnianym aucie będę to wszystko zrywał i Ocieplał na nowo natryskowo.

Co do lodówki to jeśli złapiemy kontakt bezpośredni dostaniesz ode mnie najlepszą lodówkę... :spoko

xbartman - 2018-02-17, 20:30

groniar napisał/a:
Pisaliście co o miękkim starcie do lodówki, mam zamiar kupić taką z allegro z osobnym zamrażalnikiem. Ma 47,5 czm szer i 52 gł , pobiera 75 W. Czytałem gdzieś że przy starcie potrzebuje 100W. Co to jest ten miękki start i jak to zastosować?


Na pewno więcej niż 100W przy starcie. Zwykła przetwornica sinus 300/600W nie daje sobie rady z takimi lodówkami. Kup dedykowaną właśnie z miękkim startem. Polecany tu techtron albo tańszy Azo DIgital (dokładnie to samo co techtron) https://www.sklepelektryk...l-ips700s.html.
Jeśli planujesz solar i sporo jazdy (nie tylko stacjonarne kamperowanie) to taka lodówka nie jest złym rozwiązaniem. Ja używam takiego zestawu i jestem zadowolony. Mam 2 x 100Ah + rozruchowy, prądu mi nigdy nie brakło a używam nawet czajnika elektrycznego do grotowania wody. Tylko je dużo się przemieszczam, ciągnie mnie w świat :) Po 2 dniach w jednym miejscu mam dość.

rakro1 - 2018-02-17, 22:25

Zdecydowanie polacał bym Ci ofertę MarcinaPK.Swietna cena ,chyba.Dzisiaj zużyłem pięć sztuk pianek Koelner po 12,70 i zrobiłem może 1,5 metra kwadratowego.Robię po kawałku bo auto zabudowane.Po rozbiórce wygląda jak po tsunami.Mata kauczukowa 50mm - w MTC GRUPA - chyba aktualnie najtaniej - paczka 4metry kw.za prawie 400pln.Policz sobie jaką masz powierzchnię a oklejając nigdy nie zrobisz tak jak przy natrysku.Jedyne co załamujące przy takim izolowaniu to wycinanie potem nadmiaru pianki ale nakładanie z puszki - prze...ne.Sufit - dla mnie nie do wykonania,dlatego mata kauczukowa.Oczywiście,w zależności od sił i środków to Twoja decyzja ale chciałbym mieć puste auto i dać komuś wypiankować za 1500pln.Kusi mnie opcja pianowania od spodu,nie słyszałem o tym.
groniar - 2018-02-17, 22:49

fajna sprawa z ta pianką, ja do Prudnika mam 400km czyli to już jest 2000,- a nie 1500 :lol: muszę to przemyśleć. Ta lodówka mnie kusi :wyszczerzony:
KASZUB - 2018-02-18, 02:22

Rakro1 ma rację. Z praktyki własnej wiem, że to dobry pomysł. U mnie wolał chłop za dużo więc się nie zdecydowałem. Za półtora gola brałbym w ciemno. Może wydasz parę stowek więcej niż robiona własnoręcznie ale to inna bajka. Będziesz miał tą piankę wcześniej. A jeśli ma nóż i ci to ładnie dotnie to już wypas na maksa... Później tylko wytarujesz gdzie trzeba i kryjesz tapicerka.
KACPERKI 2 - 2018-02-18, 08:08

Ja mam 550 do Marcina ale też się zastanawiam. Szczególnie ważne dla mnie byłoby ocieplenie podłogi od zewnątrz bo jak wiadomo sprinter/lt z moich roczników ma problem z wysokością i skutecznie ocieplić podłogi wewnątrz się po prostu nie da.

Sorki za OT.

groniar - 2018-02-18, 08:24

Przed piankowaniem trzeba by było rozprowadzić instalację i powklejać listwy dystansowe. A co ze słupkami gdzie są montowane lampy?
rakro1 - 2018-02-18, 11:01

groniar napisał/a:
fajna sprawa z ta pianką, ja do Prudnika mam 400km czyli to już jest 2000,- a nie 1500 :lol: muszę to przemyśleć. Ta lodówka mnie kusi :wyszczerzony:
zabierz rodzinę na wycieczkę/wczasy w okolice Prudnika.Wypiankujesz przy okazji.To Ci obniży koszty piankowania,ogólne wzrosną jednak :-/
toscaner - 2018-02-18, 12:39

Agat napisał/a:
wirefree napisał/a:
wszystko na prad w kamperze to wieczny brak pradu. Taniej i bezproblemowo wyjdzie ogrzewanie i lodowa na gaz


Popieram Kolegę :-/


Tak niby prawda, ale gówno prawda. No chyba, że mowa o zimowaniu na północy Europy, jakaś Skandynawia czy Szkocja to prawda. Byłem, zimowałem.
Logiczne, że zimą na północy słońca na lekarstwo, a temperatury też wymagające włączenie ogrzewania. Dlatego kupiłem agregat.

Zimowanie jak i pozostałe sezony na południu Europy, to niestety gówno prawda. Chyba, że ktoś ma do dupy izolację w kamperze, do dupy akumulatory i sam jeszcze nie wiem co do dupy.
4-ty rok mieszkam i jeżdżę kamperem 365/365. Aktualnie na południu Francji, słoneczko świeci, temperatura w kamperze +24,5C bez żadnego ogrzewania (pracowało tylko w nocy chwilę), a słoneczko daje do 16A. Napięcie na aku 14,3-14,4V
Proponuję zacząć od poprawienia izolacji, później wywalenia starych akumulatorów. Może dokupić jakieś panele. No sam nie wiem. Pisałem pewnie z setki razy co i jak.
Od zjechania z wyspy agregat pracował tylko raz: zasilał piekarnik przy pieczeniu sernika :szeroki_usmiech

Groniar, buduj buduj i ruszaj w świat. :spoko

BTW, moja lodówka 65W pobiera z aku poprzez przetwornicę ok. 7A. Podczas startu cęgówka mignęła z reguły 80-90A

A tu prądzik z paneli, fotka z przed chwili:

KASZUB - 2018-02-18, 12:49

Hej Toscaner! Gdzieś ty był jak cie nie było? Jedziesz z tematem widzę znowu... Do Afryki chyba nie dojedziesz?
:lol:
Ja się zastanawiam czy nie sprzedać gazowej lodówki bo jakoś mi nie leży robienie dziur na wentyle, montowanie tego całego szpajsu i zostawia nie lodówki pracującej na gazie jak gdzieś pójdziemy...

toscaner - 2018-02-18, 13:18

KASZUB napisał/a:
Hej Toscaner! Gdzieś ty był jak cie nie było? Jedziesz z tematem widzę znowu... Do Afryki chyba nie dojedziesz?
:lol:


A ciągle jakieś dziury bez neta. Afryki? No Maroko w marcu. Ale po co się śpieszyć jak ciepło i wszystko jest. I tanie wino i prąd ze słoneczka za darmo :ok :szeroki_usmiech

groniar - 2018-02-18, 18:35

Pierwsza poważniejsza robota zrobiona. Wstawiłem boczne okna w moim dukaciku.
groniar - 2018-02-18, 18:47

Jeżeli chodzi o kwestię prądu, to nie planuję montować paneli, przynajmniej narazie. Planuję nocować na kampinqach i korzystać za słupka. Mam dostać od rodzinki agregacik Hondę 10i, więc jak się przytrafi nocować na dziko to dobra ładowareczka i akumulatorki i będzie ok.
toscaner - 2018-02-18, 19:23

To sam sobie odpowiedziałeś. Szkoda kasy na gazowe graty.
KASZUB - 2018-02-18, 20:58

A no jak ty chcesz w obozach nocować to ci łóżko tylko wystarczy :lol: tam wszystko mają. Żartuję oczywiście. Ale to ułatwia wybory. To ju nie ala survival więc sprawa i budowa staje się łatwiejsza. Wszystko na prąd i czesc.
groniar - 2018-02-18, 21:17

Nie znam życia kamperowego, dotychczs nocowałem w hotelach więc muszę stopniowo się aklimatyzowć :lol: :spoko
KASZUB - 2018-02-18, 23:30

groniar napisał/a:
Pisaliście co o miękkim starcie do lodówki, mam zamiar kupić taką z allegro z osobnym zamrażalnikiem. Ma 47,5 czm szer i 52 gł , pobiera 75 W. Czytałem gdzieś że przy starcie potrzebuje 100W. Co to jest ten miękki start i jak to zastosować?


Podasz link do tej lodówki?

Czy to coś takiego?

http://allegro.pl/mala-lo...4f-0595cca10203
Pl

Pytam bo chce zmienić na zwykłą zamiast gazowej jednak. Dwa solar, dwa aku po 100 i agregat prądotwórczy i dużo jezdzenia. Powinno styknac.

marcinPK - 2018-02-19, 00:53

po co szukasz produktu po omacku, gdy kiedyś pisałem, że dopasuję Tobie idealną lodówkę... szytą na wymiar i zżuwającą bardzo mało prądu, lodówka podana w twoim linku nie ma miękkiego startu i wymaga przetwornicy min 1500 watt by pewnie startować w każdej temperaturze kompresora...
groniar - 2018-02-19, 09:01

Kaszub, jak jesteś na tej stronie co mi przysłałeś, to jak zjedziesz na dół to ona tam jest, z osobnym zamrażalnikiem BCD 96 INOX za 599,-
Krystian - 2018-02-19, 14:14

KASZUB napisał/a:

:lol:
Ja się zastanawiam czy nie sprzedać gazowej lodówki bo jakoś mi nie leży robienie dziur na wentyle, montowanie tego całego szpajsu i zostawia nie lodówki pracującej na gazie jak gdzieś pójdziemy...


Ta lodówka pracuje na gaz, 230V oraz 12V czyli bez przetwornicy, ponadto pracuje ciszej od sprężarkowej.

KASZUB - 2018-02-19, 17:04

Tu nie chodzi o ciszę. Śpię jak zabity. A lodówka w domu mi nie przeszkadzała nigdy. Do gazowej potrzebuje butle nie mała, rozbudowana instalacje gazowa, kratki wentylacyjne plus, wentylatory. No i trochę balbym się zostawić działająca lodówkę na gazie w aucie wychodząc na cały dzień... Może to fantazja i przesadzam bo nigdy wcześniej nie miałem styczności ale mam obawy... A moja żona nie wyobraża sobie spania. I jest to spory zgrzyt na lini u nas... Stąd myśl o zmianie na elektryczna. Narazie jestem w fazie rozmyślań ale raczej idę w kierunku zmiany na kompresorowa.
Bronek - 2018-02-19, 17:48

Mylisz się i tyle . Ale masz prawo , bo tu tez tacy są .
Wszystkie niemal "normalne" kampery maja takie trójfunkcyjne lodówki ... Niestety wygoda kosztuje .

Kompresorowe wymagają przemyślenia zasilania

Jednak by być autonomicznym i nie pakować kilogramów akumulatorów i potem drżeć czy się kiełbasa nie zaśmierdnie , to taka wielofunkcyjna lodówka ma same zalety .

Chyba ,ze ktoś jest jak Agent Tomek , jest wiecznie monitorujący . A tacy tez tu są , ciągła kontrola parametrów wszystkiego ...

Na wifi i po kablu itd .. jak solary , jak gaz jak akumulator jakie ładowanie , jakie spalanie ....

I tak jest trochę do kontroli , wody , kibel , gaz ...

jakoś zawsze był u mnie lód do napojów i wszystko schłodzone . A że te kompresorowej są wydajniejsze ?? . Nie wiem po co maja być ? figury lodowe będę robił ??
Sprawna nie rupieć lodówka kamperowa jest OK . Wentylatory to nie konieczność .

O kasę chodzi i to rozumiem . :spoko

rakro1 - 2018-02-19, 19:19

No wielkie dzięki za ten głos -Bronek !!!- kierunek dyskusji nie do zaakceptowania dla mnie ale nie chciałem się odzywać.Bo i po co? Każdy ma prawo .. Dla mnie tylko lodówka na gaz.Instalacja prosta,bezpieczeństwo absolutne i największa niezależność.Nie umiem wyobrazić sobie zasilania tylko prądem choć rozumiem,że można jechać od kampingu do kampingu lub kupować na bieżąco.Mam 450 wat z solarów,dwa aku zabudowy po 220 Ah każdy oraz agregat.Agregat nie wszędzie odpalicie.Może nie być słońca.Musicie mieć potężne,ciężkie i zajmujące dużo miejsca akumulatory( nie dotyczy Joko/LiFePo).Po co to wszystko ??? Moim zdaniem zdecydowanie nie warto.Można ale tylko do niszowych rodzajów kamperowania.Mam dużo prądu do klimy stacjonarnej.Nie wpadłbym na to aby montować taki zestaw dla lodówki.Niepokoiło mnie,że nie wyrażam mojego zdania - piwo dla Bronka.Teraz mi lżej
groniar - 2018-02-19, 22:00

Marcin PK powiedz coś więcej o tej lodówce, może jakieś fotki masz, no i jakie to są koszty?
marcinPK - 2018-02-19, 23:43

Ciężko może mi opisać ponieważ każdą lodówkę dopasowuję pod dane auto i klienta, małe podblatowe, po wysokie nofrosty. Termostat elektroniczny z odczytem temp w lodówce.

Generalnie jest zawsze kompresorowa, ALE sprawność ok 60% większa i pracuje w gorącym aucie (piszę o temperaturach letnich w kamperze) średnio 5-7 minut w ciągu godziny, wg nastawy 0stC do 5stC ------ dla porównania sklepowa lodówka bez modyfikacji potrzebuje pracować ok 40 min w ciągu godz. co się BARDZO PRZEKŁADA na bilans energetyczny.

Dodakowo sklepowa potrzebuje przetwornicy min 1500W, bo na gorąco na mniejszej nie wystartuje, musi mieć sinus, a moja najtańsza ma miękki start i wystarczy 300W na przetwornicy.

Tak więc każdy kto ma NIE ZA DUŻO kolektorów na dachu 100W-200W) MOŻE ZAPOMNIEĆ O KOMFORTOWEJ PRACY TAKIEJ zwykłej sklepowej LODÓWKI. Średni prąd ze słońca zostaje zjadany bezpośrednio przez lodóweczkę SKLEPOWĄ i po 2 pochmurnych dniach lodówka taka płynie...

zabudowane przezemnie lodówki nie stwarzają takich problemów

jako informacja: pobór prądu dla 12V ok 5A do 8 A ( zależy od temp. kompresora, otoczenia, wnętrza lodówki, czyli gazów freonowych), pobierany tylko podczas pracy ok 10 min na godz. dla zakresu 0-5stC w lodówce.

W zależności od portfela mogę skonfigurować kilka różnych wersji ale oferta tylko indywidualnie, i szczegóły, z pewnych względów nic publicznie na forum, mam kilka swoich powodów.

Dostępne mam też wersje z kompresorem liniowym 220V/50W, dla startu i pracy wystarczy przetwornica 100W.

Na życzenie z kompresorem na prąd stały 12V, inverterowym, nie ma problemu. Nie potrzeba przetwornicy.

Lodówka kompresorowa nie wymaga kratek wentylacyjnych.

Lodówki na gaz/12v/220v są dobre, ale tylko te nowe wersje konstrukcyjne, bo stare używki to nieustanne problemy, i mało pojemności w środku, jednak bardzo drogie.

Wielu nie wyobraża sobie innej niż taka gazowa w kamperze... ja nie wyobrażam sobie innej jak moja wysoka dwudrzwiowa kompresorowa jak domowa... a jednak nie do końca bo kamperowa...

Przy doborze lodówki dbam o wszystkie aspekty, wygląd rozmiar, podział, bilans energetyczny i co ważne, aby takowa pracowała bezproblemowo. Jest wiele osób, które nie ogarniają często tych tematów i trzeba im pomagać, dlatego szczegółowo tylko bezpośrednio.

Ceny od 500zł do ok 2500 zł za nowe lodówki w zależności od " koloru" :bajer

wyceny rozmiary wzory kolory na indywidualną rozmowę dla Wszystkich zainteresowanych...


mój tel widać z boku.

decumanus - 2018-02-20, 08:15

Mam pytanie: czy ty je budujesz czy przerabiasz? Też bym potrzebował takiej na prąd, podblatowej, z zamrażalnikiem ...chyba :)
Jeśli budujesz - to pochwal się zdjęciem :)
R

toscaner - 2018-02-20, 21:53

Nie wyobrażam sobie gazowej lodówki w kamperze. Dziury w ścianie, problemy z gazem, problemy z chłodzeniem w wysokich temperaturach, problemy z chłodzeniem na dużych wysokościach. Pomijam sprawność gazowych, które przy kompresorowych leżą. W kolejnej zamawiam u Ciebie na 12V.
W tym kamperze niemal 4 lata pracuje u mnie kompresorowa na 230V z przetwornicy. Panele, aku i wszystko działa od włączenia. Włączyłem w lipcu 2014. Niebawem będzie 4 lata pracy kompresorowej na 230V w kamperze i lata mi nie powiem gdzie czyjeś gadanie, że to się nie sprawdza. Latem sąsiedzi u mnie chłodzili piwo bo im gazowe zdychały i musieli pić ciepłe piwo. Kompresorowa chłodzi bez przerwy, a im cieplej i więcej słońca tym lepiej, bo prądu cały czas nadmiar. Gazowe niestety to technologia sprzed 50 lat. Mamy 21 wiek. Czas gazowcom powiedzieć papa. :ok

grzegorzalex - 2018-02-20, 21:59

toscaner napisał/a:
Nie wyobrażam sobie gazowej lodówki w kamperze. Dziury w ścianie, problemy z gazem, problemy z chłodzeniem w wysokich temperaturach, problemy z chłodzeniem na dużych wysokościach. Pomijam sprawność gazowych, które przy kompresorowych leżą. W kolejnej zamawiam u Ciebie na 12V.
W tym kamperze niemal 4 lata pracuje u mnie kompresorowa na 230V z przetwornicy. Panele, aku i wszystko działa od włączenia. Włączyłem w lipcu 2014. Niebawem będzie 4 lata pracy kompresorowej na 230V w kamperze i lata mi nie powiem gdzie czyjeś gadanie, że to się nie sprawdza. Latem sąsiedzi u mnie chłodzili piwo bo im gazowe zdychały i musieli pić ciepłe piwo. Kompresorowa chłodzi bez przerwy, a im cieplej i więcej słońca tym lepiej, bo prądu cały czas nadmiar. Gazowe niestety to technologia sprzed 50 lat. Mamy 21 wiek. Czas gazowcom powiedzieć papa. :ok

Robert twoje rozwiązanie jest ok
Ale nie masz racji,że wydajność chłodzenia lodówki na 230V jest lepsza od gazu

grzegorzalex - 2018-02-21, 16:17

Maciej S. napisał/a:
Niestety to prawda, wydajność lodówki absorpcyjnej jest niższa od sprężarkowej.
Przykładowo absorpcyjna ma grzałkę 230V około 100..120W i ciągnie tą moc 24h/24h i pewnie w zamrażalniku wyciągnie max -5stC, gdzie kompresowrowa z mocą 50..70W ciągnie pewnie z 4h/24h a w zamrażalniku bez problemu -15..-18st.

Ja popieram rozwiązanie lodówki tylko kompresorowej i jak stać kolegę to najlepiej 12V bez żadnych przetwornic.
2 kabelki, włącznik i jak się ma solara to nie trzeba się martwić o prąd. Żadne tam kombinowanie z przełączaniem 12V/230V czy gaz.

Ja mam co prawda małą przenośną 18L kompresorową 12V, ale cichutka, super chłodzi, brak problemów itp. Że mała? Przy dobrej gospodarce jedzonkiem sopokojnie wystarczy.

Nie zgodzę się z kolega
Mam taką
https://www.dometic.com/p...md-8505-_-30926
Nie ma żadnych problemów z wydajnością tej lodówki na zasilaniu gazowym

Bronek - 2018-02-21, 18:13

Panowie... wszyscy rację... itd... :spoko
Blaszaki ukrywające swoją tożsamość.... kompresorowa

Mogę zrozumieć te przerobione z niskim poborem ale to nisza i ogólnie niedostępne.


Argumenty moje przeciw, to:

bez wyciszenia w tak małej przestrzeni by mnie wkurw...

Akumulatory, zapas enegii, no chyba, że ktoś jak jak, pierdyknie se Efoya ale tego największego 210i za ponad 20000 zł

Ad akumulatory tylko Lifepo4 bo waga innych zamyka temat

Jaki problem z gazem? itp


Kasa i tyle reszta to pitolenie.
Nigdy nawet te stare lodówki mnie nie zawiodły NIGDY

Te trójfunkcyjne są najwygodniejsze.

Chyba, że ktoś chce cały czas monitorować kampera, solary na kompie, wyświetlacze histerezy, wykresy, diodki, zegarki i inne cuda wyświetlająco. powiadamiające o stanie wszystkiego co się da.. Ja to rozumiem. :roza:

Z całym szacunkiem, Toscanera sposób na kamaperowanie , to inna bajka, dla. mnie to nie do przyjęcia. Toscaner, żyje w kamperze, większość z nas tylko korzysta okresowo.

Rurę od spalin wstawił bym do środka po kilku dniach by skończyć z tym godnie. Kamperowo. :haha:


Wybacz... :roza: Tak jak kocham, chyba bardziej grzebać, myśleć kombinować niż jeździć. :oops: To nie dał bym rady. A Monika by mnie kopnęła w :dupa ę po miesiącu. A psy zagryzły. Jedna rzecz mnie nurtuje JEDNA. te kilkugodzinne ładowanie silnikiem. Nie mogę tego pojąć. Musiałem to z siebie wydechnąć, bo kiedyś próbowałem i po 15 minutach miałem dość.

Agregat, daleko od kampera lub wyciszony i dla siebie, czasem i dla innych jak trzeba... tylko tak.

toscaner - 2018-02-21, 20:45

grzegorzalex napisał/a:
toscaner napisał/a:
Gazowe niestety to technologia sprzed 50 lat. Mamy 21 wiek. Czas gazowcom powiedzieć papa. :ok


Robert twoje rozwiązanie jest ok
Ale nie masz racji,że wydajność chłodzenia lodówki na 230V jest lepsza od gazu


Grzegorz, kompresorowa to pompa ciepła, która ma przełożenie 2,5-3. Absorbcyjna niestety nie ma przełożenia. Sprawność gazowej przy pompie ciepła jest licha. Zapytaj Kodera, to Ci wytłumaczy co to jest pompa ciepła. Przeczytaj też instrukcję. Już ktoś pisał, że miał problemy z lodówką na wysokości ok 2km w Rumunii i w instrukcji miał napisane o użytkowaniu lodówki na wysokości ponad 1000 m.n.pm.
Wywalcie też z gazowych dokładane wiatraczki i się okaże, że latem gazowe są do dupy, bo większość nie chłodzi tak jak trzeba. Bo większość osób, które nie ma wiatraczków ma ciepło w lodówkach. Niestety taka prawda. Łata się to gazowe badziewie wiatraczkami, żeby to latem jakoś działało. O sprawności już nie wspomnę. Kompresor niestety wygrywa. I nic tego nie zmieni.

Kolejna kwestia to jak już wspominałem, na południu np. teraz mam z paneli 20A, lodówka kompresorowa ciągnie 7A. Czyli do grudnia będę miał chłodzenie za darmo. Czyli im cieplej i więcej słońca tym więcej prądu za free i chłodzenie za free. Gazowa im cieplej tym żre więcej gazu. Koszt użytkowania lodówki kompresorowej = 0 zł. Koszt użytkowania gazowej roczny bardzo duży.

KASZUB - 2018-02-21, 21:08

grzegorzalex napisał/a:
Maciej S. napisał/a:
Niestety to prawda, wydajność lodówki absorpcyjnej jest niższa od sprężarkowej.
Przykładowo absorpcyjna ma grzałkę 230V około 100..120W i ciągnie tą moc 24h/24h i pewnie w zamrażalniku wyciągnie max -5stC, gdzie kompresowrowa z mocą 50..70W ciągnie pewnie z 4h/24h a w zamrażalniku bez problemu -15..-18st.

Ja popieram rozwiązanie lodówki tylko kompresorowej i jak stać kolegę to najlepiej 12V bez żadnych przetwornic.
2 kabelki, włącznik i jak się ma solara to nie trzeba się martwić o prąd. Żadne tam kombinowanie z przełączaniem 12V/230V czy gaz.

Ja mam co prawda małą przenośną 18L kompresorową 12V, ale cichutka, super chłodzi, brak problemów itp. Że mała? Przy dobrej gospodarce jedzonkiem sopokojnie wystarczy.

Nie zgodzę się z kolega
Mam taką


https://www.dometic.com/p...md-8505-_-30926
Nie ma żadnych problemów z wydajnością tej lodówki na zasilaniu gazowym


Ta lodowa kosztuje 9 kafli.... To prawie tyle co moje auto :haha:
Słyszałem, że dobrze śmigaja.... Ale cena powala.

Bronek - 2018-02-21, 21:25

A nie mówiłem? Kasa sakramencka jak wszystko "do kamper"

Masz rację (Toscaner) , tylko co z tego jak ta niesprawna teoretycznie, całkiem dobrze działa.

Reszta to wybór z powodu kasy, rodzaju auta, itd.

W normalnych kamperach do 3,5 t DMC, użytkowanych jako kampery a nie dom, to póki co optimum.

Oczywiście gdy jest agregat i to liner lub autobus to i pralka i suszarka ze zmywarką jest jak w domu. A nie ten wynalazek kamperowy się sprawdza.

Ale, to się pewnie zmieni, jak kompresory będą lepsze, lżejsze, cichsze. Akumulatory pojemniejsze itd.
Bo zwykła lodówka jest prostsza i tańsza.

Zresztą wystarczy zwarcie i kiełbasa się zaśmierdnie :spoko ..

Co Cyryl to Metody..

grzegorzalex - 2018-02-21, 22:10

Jak by te lodówki były takie złe, to nie montowali by je do dzisiaj w tak luksusowych kamperach
Robert jak bym mieszkał cały rok w kamperze to pewnie myślał bym jak ty
Szukając oszczędności
Niestety większość kolegów na tym forum musi jeszcze pracować, by mieć możliwość gdzie wrócić
Dom na starość się przyda :lol:

toscaner - 2018-02-21, 23:18

Grzesiu, tu mieszkanie czy nie mieszkanie nie ma znaczenia. Czy tydzień czy miesiąc czy rok.
Chociaż w skali i długiego i krótkiego użytkowania kompresorowa z panelami wyjdzie ekonomiczniej. Niższy koszt inwestycji na początku i niemal zerowy koszt użytkowania w późniejszym okresie. I wyższa sprawność.
Chodzi o to, że coby nie pisać, kompresorowa jest sprawniejsza, bez znaczenia ile czasu pracuje.
Fizyki nie przeskoczysz.
A ja przy okazji tylko podaję przykład z praktyki wieloletniej, że przy odpowiednim dopasowaniu ilości paneli i aku można sprawić, że lodówka chłodzi zawsze za darmo.
Pomijam głupotę w postaci zimowania na północy, bo to przypadek bardzo marginalny :haha: :haha:
Poza nim zawsze wyjdziemy na plus z kompresorową :ok

Ja do kolejnego kampera kupuję wielką lodówkę z osobnym komorowym zamrażalnikiem na 230V i przerobię pewnie na 12V. A każdy niech sam decyduje co tam chce.
Ja jakbym budował tak jak firmy budujące kampery, to bym nie miał elektrycznie chowanej umywalki w ścianie, ogrzewania podłogowego, wyciągu w kuchni i wielu innych rzeczy, a pod prysznicem lepiłaby mi się do dupy jakaś cerata. :spoko

Myślę, że dalszy OT to już tylko bałagan w nie naszym temacie budowy. Budujący sam zdecyduje i tak co woli i z czym mu będzie wygodniej. Każde rozwiązanie ma zalety i wady.

marcinPK - 2018-02-22, 00:21

święta toskaner racyja, więc jak już sobie kiedyś pisaliśmy przygotuję Tobie piękną dużą wedle życzenia dwudrzwiową lodóweczkę z barkiem na zimną wodę, oraz kostkarką do lodu, na spręzarkę inverter 12V/50W, i nie będzie kosztować więcej niż 2tyś zł... cichutką jak makiem zasiał... co nikogo w nocy nie rozbudzi... a prądu bierze tyle co kot napłakał, bo w ciągu godziny marne 10 min, to średnio daje 4h/pracy na dobę prądu ok 5A/12V, co najzwyklejszy 200W panel ze 100AH akumulatorem bez problemu pogoni... i prundu nie zabraknie //// tela w temacie.... bo to jest nowa era... zapomnieć o lodówce na podwójnym gazie. ;)

PS/// byłbym zapomniał... iż dumnym będę bardzo wtedy, gdy z Tobą i w Twoim kamperku razem po świecie moja lodówka podróżować będzie....

Bronek - 2018-02-22, 07:25

Też tak uważam, że idzie nowe.
Ale póki co, jak sobie sam nie zrobisz lub Ci nie zrobią.....lipa.

MarciniePK, pomyśl o klimie na 12v,...np typowy otwór 40x40 itp :!:


Marzy mi się aby , te moje co najmniej 330 wat solar
Lifepo4
Efoy
KLIMA na 12v co by chociaż w dzień wspomagana solarami itp. dała radę popracować te kilka godzin, ale była wydajna.

Niestety wszystkie innowacje to projekty autorskie i jednostkowe. Gdzie twórca to jedynie ogarnia i jak każde urządzenie wymaga czasem serwisu naprawy itd.

Przy budowie OK 3x taniej wiadomo, można iść tą drogą.

:!: To musi być jednak cała logistyka zasilania kampera , nie tylko lodówka ale cały system zasilania, bo inaczej to tylko kasa jest motywacją ;) . A dobrze, że by była ergonomia, i wygoda. :!:

Fabryki w Europie pozostały na etapie... 230volt ze słupka i tylko chwilowo na dziko.

Ameryka :110 volt z agregatu i bogata infrastruktura karawaningowa.

Bez Was świat byłby nudny. :spoko

marcinPK - 2018-02-22, 08:58

i nad tym usilnie pracuję...klima już jest... a z patentami papierami już myślę nie długo, ciągle czekam na zatwierdzenie.
Bronek - 2018-02-22, 09:54

marcinPK napisał/a:
i nad tym usilnie pracuję...klima już jest... a z patentami papierami już myślę nie długo, ciągle czekam na zatwierdzenie.


mam nówkę Dometic 2200 w kartonie ...czeka na kampera. jestem skłonny ....

Czy robisz od początku czy na bazie :?:

marcinPK - 2018-02-22, 10:00

moja klima jest nowym patentem od podstaw, nie mająca prawie nic wspólnego z dotychczas znanymi rozwiązaniami, kiedyś już opisywałem u kogoś, też czytałeś. natomiast jeżeli masz tego dometica, mogę go zmodernizować by działał lepiej i miękko startował
Bronek - 2018-02-22, 10:05

Niby ma ten miękki start ale jak może jeszcze bardziej , to czemu nie .

Musze go wyjąć z kartonu i zobaczyć ile faktycznie pobiera przy starcie i w trakcie działania . . Zrobię stojak i jak zwykle odpalę w domu .


Ale ad meritum ..

Druga wersja , która by mnie zainteresowała .

To zakupić Twoją a tego Dometica sprzedać .

Mam czas do maja / czerwca a nawet później .

Mam to ogniwo paliwowe wiec noc mi nie straszna . Dobawić akumulatory , albo jeszcze lepiej wejść w sprawniejsze lifepo4...

jak już wlazłem w te zabawy , to trzeba brnąć do końca .

PS Myślę ,że Autor wątku się nie obrazi , że mu tu technologie nowatorskie wprowadzamy :bukiet:

groniar - 2018-03-04, 19:38

Dziś poczułem wiosnę :lol: i coś tam zrobiłem, mało ale jaka frajda :haha:
groniar - 2018-03-04, 19:39

nagrałem filmik ale nie wiem jak go wysłać :gwm
KASZUB - 2018-03-04, 19:41

Jakbyś wstawił mniejsze zdjęcia...buhahaha Bronek jak będzie miał chwilkę zaraz wytłumaczy jak się zdjęcia wstawia. Mi pokazał i daje rade... Zemnie kiepski nauczyciel.
groniar - 2018-03-04, 19:45

myślałem że wystarczy kopiuj wklej, ale się nie udało :gwm
Mirekl61 - 2018-03-04, 19:46

Przyszalałeś z tymi zdjęciami :lol:
Ledwie da się je wzrokiem ogarnąć :haha:

groniar - 2018-03-04, 20:18


groniar - 2018-03-04, 20:19

Synek mi pomógł i chyba się udało :spoko
Bronek - 2018-03-04, 20:48

Uf :mrgreen: Śledzę też ten wątek z egoistycznego powodu....klima (marcinPK)
KASZUB - 2018-03-05, 06:05

Groniar a ten system gdzie kupiłeś? To taki patent pod dane auto czy uniwersalny?
groniar - 2018-03-05, 08:38

Ja kupiłem niby do ducato ale i tak musiałem dać podkładkę pod ramię na słupku.
W sumie to da się zamontować w każdym aucie po jakichś drobnych modyfikacjach.
Ale chodzi super i dociąga idealnie. podaję link do strony https://www.modifero.com/

KASZUB - 2018-03-05, 12:52

Pod takie stare kapcie jak mój nie ma... :shock:
Ale i tak bym nie montował bo podwoje cenę auta :haha:

groniar - 2018-03-05, 15:14

Nie przesadzaj :wyszczerzony: przy takich kosztach to już taka suma nie robi różnicy. Nie wiem jakiej szerokości są twoje drzwi, ale u mnie to paleta wchodzi i trochę hałasują jak się zamyka, trzeba zdrowo rypsnąć :haha: więc taki patent jest dla mnie super. Muszę tylko wyłączyć buzera bo piszczy jak się otwierają i zamykają.
KASZUB - 2018-03-05, 15:54

Nie wejdzie u mnie takie cudo bo mam w tym miejscu meble już.... Ale fajnie mieć taki gadżet. Po to to budujemy prawda? Dla zabawy!
toscaner - 2018-03-05, 16:01

Też obejrzałem to cudo i niestety do instalacji raczej na etapie budowania. Teraz to i ja nie zamontuję, bo szafka w kuchni. Ale sama szafka to pikuś, w szafce zlew, kuchenka, no tego już nie przerobi teraz bez większej demolki i wymiany gratów na mniejsze.
Czyli nie ma zmiłuj, trzeba będzie zbudować kolejnego :haha:

groniar - 2018-03-05, 17:12

Będę kibicował :haha: :haha: :haha:
piotr1 - 2018-03-05, 17:18

Witam. Loguję się do tematu. :spoko
groniar - 2018-03-05, 17:23

Witam. :spoko
piotr1 - 2018-03-05, 20:08

groniar napisał/a:
Dziś poczułem wiosnę :lol: i coś tam zrobiłem, mało ale jaka frajda :haha:


Super ten patent do drzwi przesuwnych :idea :spoko

SlawekEwa - 2018-03-06, 20:54

Bronek soga swojego wyprodukował to taki patent wymyśli :lol:
groniar - 2018-03-06, 21:46

Dziś zacząłem nakładać pianę, w profile dwuskładnikową,( strasznie szybko zastyga 2-3 min). Na ściany stosuję pianę natryskową z puszki, jakoś to wychodzi, jak na początek wydaje mi się że spoko :ok Najważniejsze że można ją odcinać drutem oporowym, to ułatwi wyrównywanie .
KASZUB - 2018-03-06, 22:01

A gdzie instalacja? Nie kładziesz kabli? Jakiś wzmocnień? Rurek? Peszli? Otworów?
groniar - 2018-03-06, 22:11

kabelki będą :spoko tak tylko na próbę zrobiłem :wyszczerzony: . peszel położę teraz na pierwsza warstwę i przykryje następną
zbiegusek - 2018-03-07, 09:49

groniar napisał/a:
Dziś zacząłem nakładać pianę, w profile dwuskładnikową,

Możesz podać markę lub jakiś link do przykładowej oferty? Bo przymierzam się do zakupu jakichś komponentów dwuskładnikowej i wolę się opierać na cudzych doświadczeniach. :)
groniar napisał/a:
Na ściany stosuję pianę natryskową z puszki, jakoś to wychodzi, jak na początek wydaje mi się że spoko :ok Najważniejsze że można ją odcinać drutem oporowym, to ułatwi wyrównywanie .

Uee... Ładnie wychodzi - prawie jak na reklamie ;)
A miałbym taką małą sugestię: Nie założyłbyś tego plastikowego ficzera na puszkę jakiejś najtańszej piany? Bo nabrałem podejrzeń, iże innowacyjność piany za prawie 50peelenuf polega na plastikowym cusiu za 1 grosz w hurcie. ;)

groniar - 2018-03-07, 11:23

Ta piana POLYNOR jest innej konsystencji, oczywiście robiłem próbę ale nie wychodzi. Pianka montażowa jest gęściejsza, tak się nie rozpyla i się nie nadaje do tego typu ociepleń. Polynor jest pianką izolacyjną i nie chłonie wody a każda montażowa chłonie i to jest zasadnicza różnica, po zatym jest dużo wydajniejsza od montażowej, jakieś drugie tyle.
duende - 2018-03-07, 14:52

zbiegusek napisał/a:

A miałbym taką małą sugestię: Nie założyłbyś tego plastikowego ficzera na puszkę jakiejś najtańszej piany? Bo nabrałem podejrzeń, iże innowacyjność piany za prawie 50peelenuf polega na plastikowym cusiu za 1 grosz w hurcie. ;)

Końcówka z inną pianką od 13 min widać różnicę z inną pianką.
Testy na palność, dźwiękoszczelność, przyczepność do metalu, wydajność - tu nierzetelnie, bo widać tylko rezultat. , instrukcja,
przewodność cieplna λ = 0,033, czyli tyle co XPS. Chłonność większa niż XPS.
... fajna alternatywa.

groniar - 2018-03-07, 15:22

Przed chwilą kupiłem cały karton :wyszczerzony: Po pracy jadę do domu i będę działał dalej :spoko
toscaner - 2018-03-07, 20:39

KASZUB napisał/a:
A gdzie instalacja? Nie kładziesz kabli? Jakiś wzmocnień? Rurek? Peszli? Otworów?


A po co zatapiać kable w izolację? Ja mam ponad pół kilometra kabli. Wszystko w kanałach dla kabli. Dostęp do każdego miejsca i każdego kabla :ok

groniar - 2018-03-08, 09:18

nabieram wprawy z piankowaniem :wyszczerzony: rozgrzałem ją do ok 30 " i wychodzi lepiej.
groniar - 2018-03-08, 09:34

Potrzebuję porady, czym ocieplaliście zamknięte profile w tylnych drzwiach i nad drzwiami ? tam są takie dziury że szok :gwm a w drzwiach to trzeba by było nawiercać otwory żeby wcisnąć piankę.
toscaner - 2018-03-11, 11:14

Profili? Niczym. Puste. Nie ma sensu. Nic nie daje. Przegadaliśmy wiele razy ten temat. Ale jak ktoś ma za dużo pianki i trochę wolnego czasu, to wciska. No albo bardzo chce.
Metal świetnie przewodzi ciepło, więc to całe izolowanie nie ma sensu :spoko

CORONAVIRUS - 2018-03-11, 11:20

toscaner napisał/a:
to całe izolowanie nie ma sensu :spoko


zgadzam się , szkoda kasy na takie coś .

Mirekl61 - 2018-03-11, 11:21

Chyba że od wilgoci która się tam będzie skraplać.
groniar - 2018-03-11, 18:44

Właśnie chodzi o tą wilgoć. Może za workować wełnę i powciskać a potem okleić alufoxem ?
CORONAVIRUS - 2018-03-11, 18:51

o ocieplaniu blaszaków było już kilka razy i do bólu ... trzeba poczytać , poszukać , nie robić błędów i baboli :)
groniar - 2018-03-11, 18:51

Czy ktoś montował ten zbiornik? https://sklep.klaja.pl/pl/p/Zbiornik-na-wode-brudna-93L-Ducato-od-06/5166 Jak on się spisuje w praktyce?
grzegorzalex - 2018-03-11, 18:55

groniar napisał/a:
Czy ktoś montował ten zbiornik? https://sklep.klaja.pl/pl/p/Zbiornik-na-wode-brudna-93L-Ducato-od-06/5166 Jak on się spisuje w praktyce?

Ja mam taki zbiornik zamontowany
Wszystko pasuj nie ma żadnych problemów z montażem

groniar - 2018-03-11, 18:58

Tak jak pisałem na wstępie, przeprosiłem że będę pytał o coś co już było wałkowane ale dla kogoś kto o tym pisał to jest moment podrzucić stronę czy link, a dla mnie przerzucić setki stron to dużo czasu, ten czas chcę poświęcić budowie autka :spoko
groniar - 2018-03-11, 19:02

grzegorzlex a czy nie wystaje za dużo? nie ma obawy że można go urwać :mrgreen:
CORONAVIRUS - 2018-03-11, 19:06

groniar napisał/a:
Tak jak pisałem na wstępie, przeprosiłem że będę pytał o coś co już było wałkowane ale dla kogoś kto o tym pisał to jest moment podrzucić stronę czy link, a dla mnie przerzucić setki stron to dużo czasu, ten czas chcę poświęcić budowie autka :spoko


nieprawda , znalezienie tematów to chwila , trzeba tylko chcieć .

grzegorzalex - 2018-03-11, 19:13

groniar napisał/a:
grzegorzlex a czy nie wystaje za dużo? nie ma obawy że można go urwać :mrgreen:

Nie ma takiej możliwości aby go urwać, choć dla chcącego nie ma nic trudnego :lol:
Zbiornik idealnie pasuje

SlawekEwa - 2018-03-11, 19:14

groniar napisał/a:
nie ma obawy że można go urwać

jak nie będziesz uważał wszystko można urwać nawet wydech. Mam taki sam w L4H2. Napewno nie jest niżej od zbiornika paliwa.

groniar - 2018-03-11, 19:32

pojawił się nowy problem, mój klej kontaktowy roztopił piankę. nie wiem czym teraz przykleić alufox.
groniar - 2018-03-11, 19:44

biorca wpisałem np. zbiornik wody szarej i wyskoczyło mi 95 wyników. może coś nie tak robię?
CORONAVIRUS - 2018-03-11, 19:52

groniar napisał/a:
biorca wpisałem np. zbiornik wody szarej i wyskoczyło mi 95 wyników. może coś nie tak robię?


dobrze ,że nie wpisałeś śrubka lewa krótka :)

pytałeś o ocieplenie ,że tak strasznie i się nie da nie przeglądając setki stron ... ja wpisałem OCIEPLENIE BLASZAKA i wyskoczyły tematy do czytania .... trzeba chcieć .

groniar - 2018-03-11, 20:15

ja też wpisałem ocieplenie blaszaka i mi wyskoczyło 80 wyników. To nie oto chodzi że ja nie chcę , trzeba jeszcze wiedzieć gdzie to wpisać? może coś źle robię. A tak na marginesie to ja zadaję pytanie i kto chce to odpisuje a jak ktoś nie chce to tylko czyta, po to jest forum :spoko
duende - 2018-03-11, 20:20

groniar nie zrażaj się, pytaj... fota jak wygląda zamontowany zbiornik, o który pytałeś
link
2 strony wstecz masz o ocieplaniu pianką, folia była klejona chyba na taśmę dwustronną, alufox też chwyci a płyta przyciśnie, wkręty można zaszpachlować... powodzenia

groniar - 2018-03-11, 20:29

Dzięki, jutro go kupię
maciekmalecki - 2018-03-14, 12:31

Witam.przyłączę się do dyskusji na temat ocieplenia. ja wykorzystałem styropian 3cm. oraz folię aluminiową (bąbelkową) bezpośrednio na blachę folia,styropian i znowu folia.a w profile jak się dało wsunąć folię to jeszcze pianka. tylko pianka w profilach mimo foli bąbelkowej i tak delikatnie zdeformowała blachę z zewnątrz. Na czerwonym lakierze delikatnie widać.
maciekmalecki - 2018-03-14, 12:37

Wyszło coś takiego. Pytaj o wszystko to w miarę możliwości coś podpowiem, może się przyda w budowie. :spoko
groniar - 2018-03-14, 12:50

Witaj maciekmalecki, to masz już luz :spoko ja siedzę i piankuję, rozkładam instalację. Zdecydowałem się na polynor, fajnie się nakłada ale trochę gorzej z obróbką, więcej w workach niż na ścianach :lol: ale już końcówka
zbyszekwoj - 2018-03-14, 15:39

Ciekawe ile razy w ten narożnik blatu kuchennego przywalisz, nie mogłeś zaokraglić. :chacha2
maciekmalecki - 2018-03-14, 17:23

Jeszcze się na szczęście nie zdarzyło. Myślałem o zaokrągleniu ale dwa powody:
- podobają nam się bardziej takie ostre kąty,
- okleiniarka, nie miałem dostępu do takiej co okleja zaokrąglenia,
Nie jestem stolarzem. Jedyny kontakt z drzewem mam przy rozpalaniu w kominku. :lol:
Meble robiłem z lekkiej sklejki 3 mm jednostronnie laminowanej, w formie sandwicz: sklejka- styrodur- sklejka. :lol:

Bronek - 2018-03-14, 18:00

Kupisz w Lidlu ochraniacz na rogi , taki dla dzieci , jak zahaczysz bokiem ,ze szklanką herbaty.
Boli .
:spoko
Przy wyjściu ...ostrzegaj gości, polisa Oc za uszczerbek na zdrowiu na Twoim terenie. :mrgreen:

zbiegusek - 2018-03-14, 21:16

Nie przesadzajcie. Toć ładnie ścięte rogi - nie ostre, a to najważniejsze. Można zaokrąglać, a można ścinać. Gront, żeby kantów nie było. ;)
xbartman - 2018-03-15, 09:38

zbiegusek napisał/a:
Nie przesadzajcie. Toć ładnie ścięte rogi - nie ostre, a to najważniejsze. Można zaokrąglać, a można ścinać. Gront, żeby kantów nie było. ;)


Ale mowa o blacie, nie o stole.

zbiegusek - 2018-03-15, 21:40

Aaaa... Jasne. Dopiero teraz się dopatrzyłem tego fragmenciku zdjęcia. :) Absolutnie macie rację. cięci choćby o 2cm już by dużo dało. A nawet bardzo dużo.
No i nawiązywałoby stylistycznie do blatu stołu. ;)

groniar - 2018-03-18, 20:13

Witam. Oto kilka fotek z postępu mojej pracy, chyba najbrudniejszy etap mam za sobą :lol: jeszcze kilka poprawek i wchodzę z alufoxem.
piotr1 - 2018-03-18, 20:34

Witam. Ile pojemników pianki zużyłeś na to ocieplenie ? Ładnie wyszło :spoko
groniar - 2018-03-18, 20:41

polynoru wyszło 20, ale teraz bym zrobił z spokojnie z 15( trzy worki w śmietniku) :lol: i 6 szt chemoutwardzalnej w zamknięte profile
piotr1 - 2018-03-18, 21:14

groniar napisał/a:
Dziś poczułem wiosnę :lol: i coś tam zrobiłem, mało ale jaka frajda :haha:


Witaj. Mam ducato i zastanawiam się... który zestaw kupić. Masz już doświadczenie i co byś mi polecił. Chodzi mi o domykacze drzwi suwanych .Pozdrawiam :spoko

piotr1 - 2018-03-18, 21:19

Jeśli chodzi o docieplenie co z profilami zamkniętymi . Bo podobno można wypchać blachę ?
groniar - 2018-03-18, 21:31

Zgada się, można wypchnąć, w dwóch miejscach delikatnie wyszło. Chemoutwardzalna jest trudna w stosowaniu, jest ok. 1,5 min na zużycie więc trzeba się spieszyć bo zastygnie w puszce no i jak się przesadzi z ilością to wypchnie. Co do automatu to ten co kupiłem jest dwusilnikowy i fajnie chodzi, sam montaż też prosty musiałem tylko buzera zakleić bo strasznie głośno piszczał
pasza - 2018-03-18, 21:56

toscaner napisał/a:
...kompresorowa z panelami wyjdzie ekonomiczniej. Niższy koszt inwestycji na początku i niemal zerowy koszt użytkowania w późniejszym okresie.

Mocno naginasz rzeczywistość

A aku i wymiana co 2-3 lata to co barszcz? a bardziej rozbudowana instalacja solarna I MMTP to co też nic nie kosztuje?
Wydajność lodówki w sensie jej sprawności energetycznej przy zasilaniu na gazie czy z słupka jest nieistotna/pomijalna więc ten argument jest pisany na siłę jeśli lodówka na butli potrafi pracować kilka miesięcy a słupek i tak się płaci stawkę?
Wydajnością poborem energii muszą się martwić ci którzy zasilają energią z aku.

Każdy ma swoje i nagina rzeczywistość na swą modłę, dla mnie wadą gazowej są otwory w które przy wietrze/deszczu wpada woda i syf z zewnątrz lodówka koroduje a kamper gnije.

Ale zaleta niezależności jest bezsporna,agregatowej trzeba mieć zawsze aku naładowane itd. jak ktoś mieszka w kamperze i od tego zależy w zasadzie jego życie to ok ale jeśli ktoś kampera używa jak większość? ot przyszedł po 3 miesiącach i chce jechać a tu aku słabe bo w cieniu stał a on w nocy przyszedł lodówkę włączyć i wsadzić żarło.

Toskaner ja czytałem twoje użeranie się z agregatami/akumulatorami w Anglii i brak energii, a czy ty wiesz o tym że Polska ma więcej pochmurnych dni jak rzekomo deszczowa Anglia ?
W Włoszech to bym jeszcze zaryzykował choć to by było jak kula u nogi (następna instalacja od której zależy kamper) ale w Polsce przy tych pochmurnych dniach?

toscaner - 2018-03-18, 23:40

Kampery na gaz również mają aku i również wymieniają co 2-3 lata. Sporadycznie dłużej.
Ja do dziś za wszystko nie wydałem tyle ile bym wydał 4 lata temu za tylko samą lodówkę na gaz. I za gaz do niej nieprzerwanie musiałbym płacić 4-ty rok.
Teraz w Hiszpanii znów mam zimne piwo, chłodzone słońcem, czyli za darmo. Bo jeśli wybór opieramy o ilość prądu z paneli w zimie, w zimnej część Europy, gdzie jest mało słońca, to raczej prądu w wystarczającej ilości nie uzyskamy. Tu czarów nie ma. I elektryczne rozwiązania polegną. Tym samym i u mnie musiało prądu brakować. Szczerze o tym pisałem. I tu masz rację.
Ale kto jeszcze planuje zimować na północy? Ręka w górę :mrgreen:

Jeśli natomiast chodzi o zimowanie na południu, to rozwiązanie z lodówką kompresorową jak najbardziej ma sens. Kto śledził, to czytał, to wie, że pierwszą zimę zimowałem we Włoszech i tam jakoś prądu nie brakowało na nic. Aku też wytrzymały długo. Pierwszy pakiet zajechałem dopiero w Szkocji kolejnej zimy. Z wiadomego powodu. :mrgreen:
Aktualnie w Hiszpanii, a wcześniej Francji prądu ze słońca wystarczało również na wszystko. Mogę stać tydzień i dłużej bez odpalania silnika i pić zimne piwo. W sumie stałem w Barcelonie, bo miałem awarię. Życie za free.
Od opuszczenia UK agregat odpaliliśmy 3x, bo... 3x piekliśmy sernika. Piekarnik mam na prąd :mrgreen:
Serniki tanio wychodzą, ok. 25-30 centów na jedno pieczenie, to pomijam.

Mnie tylko zastanawia... po co płacić np. 7 tys. za lodówkę na gaz, jeśli ktoś planuje stać podpięty do słupka?
Po co mu wtedy wymieniać aku, jeśli aku nie będą pracować, bo ...lodówka będzie miała stały prąd 230V ze słupka?
Lepiej znów wydać 1/7 ceny gazowej i kupić kompresorową i ze słupka też ma za free a 6 tysi w kieszeni.
I jakie wymiany aku jeśli prąd dla niej ze słupka? :ok


Najważniejsze to zawsze zadać pytanie "do czego konkretne rozwiązanie?"
Nie ma uniwersalnego rozwiązania. Co innego wyjazd latem na kilka tygodni, co innego zimowanie na południu, a co innego zimowanie na północy. A jeszcze co innego kamperowanie na dziko, a kamperowanie pod słupkiem.
Dotyczy nie tylko zasobów energii elektrycznej, wyboru lodówki, ale i rodzaju ogrzewania, i innych.

Dziś już wiem co bym dopasowywał pod określony sposób kaperowania. Po to zbierałem dane w każdych warunkach dość długoterminowo.
Nie zawsze by to były moje rozwiązania. Ale przy obecnym planie kamperowania jaki aktualnie realizuję, czyli zima na południu, lato na północy, nie widzę lepszego rozwiązania niż to, które posiadam. Prąd w nadmiarze za 0zł.
Jeszcze tylko muszę coś z kuchenką zrobić :ok

pasza - 2018-03-19, 00:10

toscaner napisał/a:
Kampery na gaz również mają aku i również wymieniają co 2-3 lata. Sporadycznie dłużej.
Ja do dziś za wszystko nie wydałem tyle ile bym wydał 4 lata temu za tylko samą lodówkę na gaz. I za gaz do niej nieprzerwanie musiałbym płacić 4-ty rok itd.

itd.. itd.

Cały czas naginasz rzeczywistość tylko dlatego bo ty tak masz i tak używasz i tobie się wydaje z twego punktu widzenia ale gdybyś miał instalację gazową to byś zupełnie inaczej śpiewał i naginał rzeczywistość w drugą stronę.

Toscaner ja poznałem ludzi którzy mieszkają w kamerach 50 lat i nikt nie liczy na panele ale gazem to robią a mówimy o południu Włochy a to forum Polskie i o polskich warunkach klimatycznych raczej, a tobie się wydaje że masz jakiś doświadczenie kiedy ty używasz cały czas tego samego i nie masz porównania do innego.

Założę się że gdybyś budowę poprowadził inaczej i miał byś instancję gazową to teraz byś zupełnie inaczej śpiewał, przecież ty teraz zależny jesteś od trzech instalacji/źródeł energii , gotujesz na gazie, lodówka na prąd a ogrzewanie na ropę (tu zaleta że to samo co motor) ale zanim nagrzeje zimnego miną setki kilowatów i czasu.


Odpuszczam . Pozdrawiam

Edit:
Dla mnie ideałem by było jedno źródło energii solar ale jest to na dzień dzisiejszy utopia jak i na jutrzejszy, zbiorniki z tanim gazem CGN i wszystko na niego jak pisałem już gdzieś wcześniej o tym a nie miliardy instalacji/akumulatorów/paneli/regulatorów mpp i innych cudów które to się tylko prują o czym sam pisałeś,

toscaner - 2018-03-19, 01:24

Hmm, każdy kogoś zna. Ja znam nawet takich, co mieszkają dziesięciolecia bez lodówek, w przyczepach. Tylko jakie to ma znaczenie?
Chociaż :)
Zapytaj ile wydali przez 50 lat na gaz do lodówki i wszystko się wyjaśni :)
Jak rocznie mniej niż ja za prąd, to kto wie :szeroki_usmiech

To że ja nie mam u siebie, nie znaczy, że na oczy nie widziałem i przy nich nie grzebałem. :spoko
Zużycie gazu to też nie tajemnica.
Niestety naginaniem jest pisanie, że lodówka na gaz nie pobiera gazu. Albo pobiera niewiele, bo jest i tak podłączona do słupka.
A do tego aku i to w kosmicznych cenach wymienia się tylko mając lodówkę kompresorową. :gwm

Dalsze OT to mniej więcej takie coś: "a bo 50 lat temu w kamperach nie było kompresorowych, więc na lpg lepsze"
Ja odpadam. :spoko

pasza napisał/a:

Edit:
Dla mnie ideałem by było jedno źródło energii solar ale jest to na dzień dzisiejszy utopia jak i na jutrzejszy, zbiorniki z tanim gazem CGN i wszystko na niego jak pisałem już gdzieś wcześniej o tym a nie miliardy instalacji/akumulatorów/paneli/regulatorów mpp i innych cudów które to się tylko prują o czym sam pisałeś,


edit do edit: Znaczy CNG taniej niż LPG? Czy jeszcze taniej od darmowego prądu ze słońca? :shock:
Się pruło co? W miliardach czego? Serio odpadam :haha:

Z mojej strony koniec OT.
Zainteresowani praktyczną wiedzą n/t rozwiązań, które użytkuję i tak wiedzą jak się ze mną kontaktować :spoko

marcinPK - 2018-03-19, 14:59

mojej konstrukcji lodówki kompresorowe inwerterowe na 12V napięcia stałego pobierają podczas swojej pracy prąd o wartości min 2,8 - max 3,5 Ampera ( oraz średnio włączają się na 10 min w ciągu 1h)

więc z mogę to nazwać jako problem pomijalny, w dobie wystarczającej ilości kolektora 250W, akumulatora 100AH, i sterownika PWm za 100 zł.

Dodatkowo po przerwie w pracy, po włączeniu do zera 0stC dochodzą w ok 18 min... kto ma gazówkę, ten wie ile czasu potrzeba na pierwszy rozruch...

Bronek - 2018-03-19, 16:42

marcinPK napisał/a:
więc z mogę to nazwać jako problem pomijalny, w dobie wystarczającej ilości kolektora 250W, akumulatora 100AH, i sterownika PWm za 100 zł.


Aż korci dorzucić do 200Ah Lifepo4 i ogniwo paliwowe i przerobić fabryczną ..( tanio nie jest wiem :? )
Wtedy gaz też i owszem, ale do grzania wody i kabiny .. więcej go zostaje ..
I tym samym , jeszcze większa niezależność , dłużej trwająca ,

A tak na marginesie , to ile gazu zużywa lodówka ?? Nigdy na lata korzystania tego nie analizowałem .

RadekNet - 2018-03-19, 16:44

marcinPK napisał/a:
mojej konstrukcji lodówki kompresorowe inwerterowe na 12V napięcia stałego pobierają podczas swojej pracy prąd o wartości min 2,8 - max 3,5 Ampera ( oraz średnio włączają się na 10 min w ciągu 1h)

więc z mogę to nazwać jako problem pomijalny, w dobie wystarczającej ilości kolektora 250W, akumulatora 100AH, i sterownika PWm za 100 zł.

Dodatkowo po przerwie w pracy, po włączeniu do zera 0stC dochodzą w ok 18 min... kto ma gazówkę, ten wie ile czasu potrzeba na pierwszy rozruch...


Do mnie bardziej niż ekonomia takiej lodówki przemawia brak przetwornicy 12/220, która jest potencjalnym źródłem pożaru. Teraz mam w aucie mała podblatówkę 220V, przetwornicę Volt 1000/1500, 215Ah akumulatora, 100W solara, sterownik PWM i na brak energii (latem, zimą nie używam lodówki) nie narzekam. Tzn mój przypadek potwierdza to co pisze Marcin i Toscaner.

groniar - 2018-03-22, 21:27

Wyklejanie alufoxem prawie zakończone, to fajna i czysta robota w porównaniu z pianką, :-/ zrobiłem też przymiarkę sklejki a jutro ma dotrzeć obiciówka. :spoko
groniar - 2018-03-27, 15:14

Witam. Czy ktoś wie do czego służy ten guziczek? jak się naciśnie to się zapala czerwona dioda. Znalazłem go przy szybie, na desce rozdzielczej .
amples - 2018-03-27, 15:19

groniar napisał/a:
go przy szybie,
Co autor (montażysta) tego guziczka miał na myśli :?: :?:
Idziesz po nitce (kabelku) do kłębka , to już powinno trochę wyjaśnić ,

groniar - 2018-03-27, 15:33

wchodzi głęboko pod deskę rozdzielczą, musiałbym sporo rozebrać a na to teraz nie mam czasu, muszę gonić z robotą bo straszą że przepisy się zmieniają.
amples - 2018-03-27, 15:52

groniar napisał/a:
bo straszą że przepisy się zmieniają.

Co roku jest panika , a niewiele się zmieniło ,
ale lepiej dmuchać na zimne .

reaven22 - 2018-03-31, 08:17

groniar napisał/a:
Czy ktoś wie do czego służy ten guziczek? jak się naciśnie to się zapala czerwona dioda. Znalazłem go przy szybie, na desce rozdzielczej .


To jest klawiszek od alarmu. Funkcji nie znam gdyż standardowo demontuje alarmy z aut które kupuje. I w tym wypadku nie zdążyłem poznać funkcji :)

groniar - 2018-03-31, 08:47

naciskałem ale nic nie działa, tylko na ułamek sekundy zaświeca się dioda.
piotr1 - 2018-04-11, 10:06

Witam. Mam pytanie. Czy domykacz do drzwi przesuwnych kupiłeś komplet podstawowy czy jeszcze coś dodatkowego z ich listy uzupełniającej ? :spoko
groniar - 2018-04-11, 11:32

Ja to kupiłem w Polsce, gość tym handluje, jak dobrze pamiętam z okolic Szczecina. Otrzymałem napęd dwusilnikowy, listwę ,centralkę, przycisk i 1 pilot.
reaven22 - 2018-04-12, 10:17

groniar napisał/a:
Ja to kupiłem w Polsce, gość tym handluje, jak dobrze pamiętam z okolic Szczecina. Otrzymałem napęd dwusilnikowy, listwę ,centralkę, przycisk i 1 pilot.


Zamówiłem od producenta z Turcji.
https://www.modifero.com/45-fiat-ducato

Napęd jednosilnikowy jest z "darmową" wysyłką w cenie 240EU. Zapewne na celnym dołożą jeszcze VAT ale i tak wychodzi sporo taniej jak w PL.

2 silnikowy z przesyłka to 326EU.

groniar - 2018-04-15, 21:47

Zaczynam składać wszystko do kupy. W szoferce jest nowa podsufitka i są fotele obrotowe od sharona, oklejony jest też sufit w kamperku, oklejam sypialnie i tylne drzwi ale jest to bardzo ciężka praca. Mogę już powiedzieć że kamper bo stoją ściany do łazienki j jest kupiona toaleta :lol: (wkręty oczywiście są tymczasowe) :spoko
robba - 2018-04-15, 23:28

reaven22 napisał/a:
....2 silnikowy z przesyłka to 326EU.

a co daje nam w tym przypadku drugi silnik?
Pytam bo nie widziałem nigdy tego napędu...

groniar - 2018-04-16, 08:39

Ktoś to testował i widocznie stwierdził że się przyda drugi silnik. Ja z ciekawości odłączyłem jeden silnik, to efekt był taki że na jednym silniku po domknięciu buzer jeszcze piszczał ze 3 sekundy zanim się wyłączył, natomiast na dwóch silnikach wyłącza się natychmiast.
vIrek - 2018-04-16, 08:45

robba napisał/a:

a co daje nam w tym przypadku drugi silnik?
Pytam bo nie widziałem nigdy tego napędu...

Z dwoma silnikami jest cieńszy, nie wymaga tak głębokiej wnęki w ewentualnej szafce, która przeważnie jest w tym miejsceu.

robba - 2018-04-16, 09:57

vIrek napisał/a:
Z dwoma silnikami jest cieńszy, nie wymaga tak głębokiej wnęki w ewentualnej szafce, która przeważnie jest w tym miejsceu.

groniar napisał/a:
... Ja z ciekawości odłączyłem jeden silnik, to efekt był taki że na jednym silniku po domknięciu buzer jeszcze piszczał ze 3 sekundy zanim się wyłączył, natomiast na dwóch silnikach wyłącza się natychmiast.

Piszczał, bo zapewne nie osiągnął prądu maksymalnego ...
czyli rozumiem, że oba silniki po prostu napędzają to samo.
Myślałem że jakieś dodatkowe funkcje ma drugi silnik. dzięki

krzlac - 2018-04-17, 18:41

reaven22 napisał/a:
2 silnikowy z przesyłka to 326EU.


Dzisiaj zamówiłem w Turcji dwusilnikowy za 265 EUR razem z przesyłką. Wybrałem wysyłkę pocztą zwykłą 14 -24 dni (bez dopłaty) Nie śpieszy mi się. Niecierpliwi mogą wybrać kuriera (3-4 dni) za dodatkowe 40 EUR.

groniar - 2018-04-17, 22:03

To super. Mam nadzieję że będziesz zadowolony. :spoko u mnie chodzi idealnie
romekkar - 2018-04-17, 22:04

jak Ci się udało wybrać dostawę za free? Próbuję ale nie znajduję tej opcji
sławek w. - 2018-04-17, 22:40

krzlac napisał/a:
Wybrałem wysyłkę pocztą zwykłą 14 -24 dni


Dwa miesiące bez trzech dni. :-/

sławek w. - 2018-04-17, 22:41

romekkar napisał/a:
jak Ci się udało wybrać dostawę za free? Próbuję ale nie znajduję tej opcji


Jeżeli wybierzesz zwykłą pocztą to dostawa jest wliczona w cenę zakupu.

krzlac - 2018-04-18, 08:41

romekkar napisał/a:
jak Ci się udało wybrać dostawę za free? Próbuję ale nie znajduję tej opcji


W procesie zakupu, w kroku 04 Shipping, zaznaczasz Ptt (Turkey Post) i masz przesyłkę Free do Europian Countries.
P.S. Ja wybrałem zestaw dla Peugeot Boxer. Dla Ducato tej opcji rzeczywiście nie widzę.

krzlac - 2018-04-18, 08:46

[quote="sławek w."]
krzlac napisał/a:
Dwa miesiące bez trzech dni. :-/


Trzaskam drzwiami kilka lat to i dwa miesiące mogę jeszcze potrzaskać.

groniar - 2018-04-22, 21:45

W żółwim tempie ale do przodu. :wyszczerzony: dwie godz. dziennie po pracy ale coś przybywa. Zrobiłem szafki wiszące w sypialni, okleiłem boki łazienki i bok lodówki. Na dobrą sprawę położyć materac i sypialnia zrobiona. Zaczyna nabierać wyglądu :spoko
groniar - 2018-04-24, 21:49

czy ma ktoś jakiś sposób na zrobienie rolet na szybę czołową i drzwiowe? albo jakieś w dobrej cenie gotowce?
stan1april - 2018-04-25, 20:07

Ładnie wychodzi Twoja zabudowa .Grayuluje. :spoko
Chciałbym zapytac czym wyrównywałes nadmiar piany że tak równo wyszło.
Moze wkleisz jakies zdjecie tego urządzenia

groniar - 2018-04-25, 22:14

Urządzenie już rozebrane, ale do zrobienia bardzo proste i tanie. Duże nożyki do tapet przyklejone do listwy klejem na gorąco, ilość nożyków dopasowana do szerokości pasa. Przykładamy do listew dystansowych i delikatnymi ruchami lewo-prawo obcinamy nadmiar pianki. Proste :spoko
groniar - 2018-04-25, 22:28

dziś trochę rzeźbienia z obudową gilotyny, idzie do oklejenia, jutro do montażu.
groniar - 2018-04-25, 22:36

podłączone sondy w zbiorniku wody szarej, wkręcony odpowietrznik i założone króćce do odpływu, mocowania w podłodze zamontowane. zostało jeszcze wykombinować spust wody i można montować.
groniar - 2018-04-26, 21:35

Dziś troszkę przybyło. Obudowa gilotyny oklejona i zamontowana, jutro biorę się za drzwiczki
groniar - 2018-04-26, 21:40

zamontowałem tapicerkę na tylne drzwi, zostało jeszcze zamontować siatkę we wnękach. Wykombinowałem tam dwa schowki w drzwiach, będzie na jakieś drobiazgi jakaś książka lub gazeta
groniar - 2018-04-26, 21:46

No i zbiornik wisi, myślę jeszcze nad spustem wody, nie mogę się zdecydować jaki wariant wybrać, a przy okazji Dukacik dostał nowy tłumik.
KASZUB - 2018-04-26, 21:48

Jestem pod wrażeniem wykonania. Pełna profeska. Jak ty to robisz? Jaka jest technologia? Nie czytałem tematu z braku czasu. Jakbyś miał chwilkę to napisz. Może jakieś fotki z przebiegu prac? Po kolei? Będę wdzięczny bo wygląda to super... Brawo!
groniar - 2018-04-26, 22:04

Dzięki KASZUB, taka pochwała do dodatkowa motywacja do pracy :lol: a co do tej wolnej chwilki to gorzej, ale jak się już trochę ogarnę i zrobię przegląd to będę spokojniejszy i wyluzowany :spoko
stan1april - 2018-04-26, 23:38

Tutaj masz link do zaworu spustowwego mozesz zrobic przedłużenie jezeji rączka jest za daleko żeby sięgnąc do orginalnej rączki.
https://center-camp.pl/pl/p/ZAWOR-SPUSTOWY-WODY-BRUDNEJ/4424

stan1april - 2018-04-26, 23:47

Dziekuje za podpowiedz jak zrobić proste urządzenie do ciecia piany :pifko
groniar - 2018-04-27, 21:41

Fajny ten zawór, ale trochę drogi.
krzlac - 2018-05-03, 10:59

sławek w. napisał/a:
krzlac napisał/a:
Wybrałem wysyłkę pocztą zwykłą 14 -24 dni


Dwa miesiące bez trzech dni. :-/


Moja przesyłka (mechanizm drzwi przesuwnych) "już" w Istambule. To około 15 dni od zamówienia.

groniar - 2018-05-07, 22:35

Witam. :spoko Trochę mnie nie było, ale każdą wolną chwilę spędzam przy budowie, czas leci nie ubłagalnie a roboty jeszcze sporo. Trochę idę na skróty żeby szybko zrobić przegląd i mieć już zmieniony dowód. wrzucam kilka fotek z pracowitej majówki :lol:
groniar - 2018-05-07, 22:38

jeszcze kilka
KASZUB - 2018-05-07, 22:47

groniar, do przeglądu jeszcze pas drugi biodrowy i masz wszystko chyba co? Dobrze ci idzie. Zrób szafkę nad siedzeniami pasażerów bo jest bardzo przydatna. Łatwy dostęp. Trochę za duże te drzwiczki na gilotynki teraz na szafkę ale możesz zawsze coś zmienić. Miejsca nigdy nie za wiele. Nas jest tylko dwójka a kamper pelny choć byliśmy tylko na dwóch weekend ach :shock: to nie wiem co będzie jak pojedziemy na kilka tygodni...
groniar - 2018-05-07, 23:08

Pas już zamontowany, tylko nie widać bo wciśnięty w szczelinę. Nad fotelami zrobiłem chwilowo maskownicę żeby zakryć kable, taka prowizorka przed przeglądem :haha: tam będzie szafka.
reaven22 - 2018-05-07, 23:29

Piękna robota, i znów zazdrość ściska że ja do tego etapu mam jeszcze dużo pracy :)
Szacuneczek za detale.

groniar - 2018-05-08, 08:20

bałem się obudowy przednich słupków ale nie potrzebnie, jak zacząłem to okazało się proste. Trochę sklejki 4mm troszkę sklejki elastycznej, klej na gorąco, szlifierka i gotowe. :spoko Gorzej że materiały się kończą i trzeba łatać z tego co zostało. Mam jeszcze trochę sklejki elastycznej to zrobię szafkę stojącą narożną, chcę tam wstawić butlę z gazem
reaven22 - 2018-05-08, 09:11

Jakim materiałem oklejałeś ?? to jakaś eco-skóra na gąbce ? ?
groniar - 2018-05-08, 13:31

kupowałem w Warszawie na ul Piaskowej, jest tam hurtownia obiciówek, ten materiał nazywa się mexico. Jest to imitacja skóry
stan1april - 2018-05-10, 21:31

Czy możesz podać link lub napisać gdzie kupowałeś zlewozmywak z palnikami Proszę :spoko
groniar - 2018-05-10, 22:51

Proszę bardzo :spoko http://allegro.pl/kuchenk...a4-53409849229c
groniar - 2018-05-19, 15:48

Kupiłem webasto od C8 pomóżcie jak to podłączyć, nie chciałbym go spalić jak coś pomieszam
toscaner - 2018-05-19, 17:39

Kupiłeś ogrzewanie postojowe czy dogrzewacz? Wrzuć fotkę naklejki to będzie wszystko jasne. Tej na której jest moc pieca i inne dane. Piny sterujące +12V jeśli analog to w zależności czy dogrzewacz czy ogrzewanie to 1 lub 3.
Pin 2 jak dobrze pamiętam to diagnostyka. Działa kabel do vag.
Dogrzewacz potrzebuje osobno pompki wodnej obiegowej, której płyta pieca nie steruje. Trzeba ją samemu wysterować.
Jak coś to pytaj

reaven22 - 2018-05-19, 23:30

To ogrzewanie postojowe, analog.

Żółto-zielony - masa
Niebieski +12V
żółty cienki - sterowanie ( tu podajesz masę żeby odpalić webasto)

toscaner - 2018-05-19, 23:32

Na pewno masę? U mnie też analog i odpalanie jest +12V.
reaven22 - 2018-05-19, 23:34

https://www.youtube.com/watch?v=zIF1He4zP2s

To mój pakiet. taki sam, odpala się z masy. :)

groniar - 2018-05-20, 09:22

pompa wody chodzi, z tłumika powietrze dmucha ale pompka paliwa nie podaje, dochodzi do niej zasilanie 8.5 v. Waszym zdaniem walnięta pompka czy jakiś sterownik ?
amples - 2018-05-20, 10:40

groniar napisał/a:
pompka paliwa nie podaje, dochodzi do niej zasilanie 8.5 v.

Sterownik podaje impulsy na elektromagnes który uruchamia membrane w pompce
a nie stałe napięcie .
bateryjkę 9v i podawaj impulsy z niej na pompkę , powinna cykać w takt impulsów , podając paliwo .

groniar - 2018-05-20, 11:17

To raczej coś z elektroniką, bo na krótko jak podałem napięcie na pompkę to pompuje, dymek z tłumika leci ale nie grzeje :gwm
toscaner - 2018-05-20, 14:47

reaven22 napisał/a:
https://www.youtube.com/watch?v=zIF1He4zP2s

To mój pakiet. taki sam, odpala się z masy. :)


Może masz jakaś wersję dla auto z plusem na karoserii :)
Nie wiem. Ja nie spotkałem się. A trochę tych pieców przerzuciłem przez ręce i dogrzewaczy i ogrzewania. Przerabiałem dogrzewacze na ogrzewanie postojowe. Zawsze +12 sterowało w analogach, jednie różnica czy 1 albo 3 pin w zależności który piec.
Na pewno na ten sam pin masz tą masę? Może analogi mają też sterowanie minusem na innym pinie i czegoś nie wiem :mrgreen:

onionskin - 2018-05-20, 15:29

Webasto dla C8, Ulysses,Phedra i Peugeot 807 jest "inne" w sterowaniu jak pozostałe.
Coby się nie rozpisywać: https://peugeotklub.pl/showthread.php?3158-Webasto-807-2-2-hdi
Trzeba się jednak zarejestrować- a warto.
Mam w Phedrze i jest również sterowana minusem.

toscaner - 2018-05-20, 15:34

onionskin, na którym pinie jeśli to analog?
onionskin - 2018-05-20, 15:50

Nie wiem który to pin w kostce: przeciąłem po prostu niebieski i wstawiłem pstryczek podający masę- i to wszystko :mrgreen:
Ale wieczorem poszukam, wszystkie webasta w w/w autach to analogi sterowane minusem.
Jeśli akumulator <10.5V to nie odpali.

groniar - 2018-05-20, 18:15

A jak podepnę minus do białego to coś się stanie ?
groniar - 2018-05-20, 18:45

toscaner a jak podam do odpalenia plus to nic się nie stanie? webwsto jest od citroena C 8. Generalnie tak jak pisałem po podaniu minusa na żółty chodzi pompka wody i z tłumika zaczyna lecieć dymek, po jakiejś minucie przestaje dymić ale powietrze leci raz szybciej potem wolniej, po jakimś czasie znów leci dymek ale jest zimny, pompka paliwa nawet raz nie cyknie. Jak odłączę minus z żółtego to jeszcze pochodzi z minutę i się wyłączy.
onionskin - 2018-05-20, 21:32

To jest fotka kostki z forum peugeot i identycznie jest u mnie (Phedra)- na tej podstawie podłączałem się pod cienki niebieski i działa.

@Robert: webasto w Eurovanach jest dogrzewaczem ale jednak z własną pompką obiegu, jest przystosowana do dołożenia niezależnego sterowania ogrzewaniem.

groniar - 2018-05-20, 21:37

dołączam fotki
onionskin - 2018-05-20, 22:13

Wg tego filmu pod żółty podłączasz minus (negative impulse)
https://youtu.be/qcfPMQw3toU?t=188

reaven22 - 2018-05-20, 23:52

Nie kombinuj,podłącz jak pisałem wcześniej i musi działać, jeśli nie działa to albo za słaby akumulator albo uszkodzone webasto..
groniar - 2018-05-21, 08:58

prawdopodobnie jest coś uszkodzone może świeca? Pojadę wymienić i od razu sprawdzę na miejscu, muszę tylko mieć pewność że to dobrze podłączam, po waszych wpisach wydaje się że dobrze.
toscaner - 2018-05-21, 21:16

Mi to wygląda na cyfrowe, a nie analog, ale ja się za bardzo nie znam ;)
Ale pompkę wodną piecyk zasili jak już ruszy.

groniar - 2018-05-21, 22:04

reaven22 napisał/a:
Nie kombinuj,podłącz jak pisałem wcześniej i musi działać, jeśli nie działa to albo za słaby akumulator albo uszkodzone webasto..

reaven22 stawiam piwko :pifko na razie wirtualne a jak się spotkamy to naturalne. :spoko Zrobiłem tak jak napisałeś, zmieniłem kable na grubsze, podładowałem akumulator i poszło :brawo: woda leci gorąca. Martwi mnie trochę jeszcze jedna sprawa, za bardzo dymi i śmierdzi, obawiam się że sąsiedzi nie będą zadowoleni jak odpalę :stop: Jest na to jakaś rada czy poczekać może się wypali?

reaven22 - 2018-05-21, 23:47

Odpal na kilkanaście minut, jak nie przestanie kopcić to warto rozebrać i sprawdzić w jakim stanie jest sitko palnika. Przy okazji wyczyścisz sadzę.


To jest sprawny palnik, jak siatka będzie w dużej mierze wypalona to będzie kopcić.




a tu czyszczenie u mnie :)

groniar - 2018-05-22, 09:26

A jeżeli to wina siatki to jest jakiś większy problem czy taki sobie? chodzi o dostępność i koszty
amples - 2018-05-22, 10:20

groniar napisał/a:
to wina siatki to jest jakiś większy problem czy taki sobie?.....o dostępność i koszty..
KLIKNIJ TUTAJ -PRZYKŁAD
reaven22 - 2018-05-22, 11:58

Raczej bym wymienił na sprawny egzemplarz jeśli jest możliwość. Ale najpierw dobry przepał bo może jest wszystko ok tylko za dużo paliwa się zebrało.
groniar - 2018-05-22, 22:05

webasto dostało żywca i przestało dymić :haha:
groniar - 2018-05-22, 22:12

Panowie UWAGA . mam i ja :ok na 4 osoby :spoko
KASZUB - 2018-05-22, 22:17

I brawo ty! Kolejny dowód na to, że to nie żaden wyczyn i bywają mądrzy diagnisci. Gratki i pffffko
reaven22 - 2018-05-23, 00:07

Gratki :) )

Montując webasto zastosuj jakieś miękkie wibroizolatory. U siebie najpierw przykręciłem na sztywno do podłogi ale przenosiły się drgania i hałas do kabiny. Po zmianie na wibroizolatory jest tylko delikatny szum.

groniar - 2018-05-23, 08:24

Dięki za gratki. :ok Na zamontowanie webasta szukam miejsca, planuję go zamontować przed akumulatorem albo pod, jest tam sporo miejsca.
groniar - 2018-05-24, 14:41

W jakich firmach macie ubezpieczenie oc ?
reaven22 - 2018-05-24, 14:59

U mnie naj wyszło w PZU. Przy specjalny kempingowy dostałem cenę 1100pln/ rok. Lokalizacja blisko warszawy stąd stawki wysokie.

Jak sprawdzałem w internetowych to najtaniej znalazłem 850pln. Ale sytuacja mnie zmusiła do zakupu tu i teraz u agenta :) ) Za rok będę szukał tańszej opcji.

groniar - 2018-05-24, 15:05

Ja też pod Wawą, w PZU dostałem za 850 ale asistans tylko na Polskę, mówi że system nie przyjmuje na Europę. Będę szukał jeszcze.
kynios1 - 2018-05-28, 19:10

U mnie Uniqa 558zł taniej już nie ma
groniar - 2018-05-28, 22:36

z asistans na Europę?
KASZUB - 2018-05-28, 23:00

groniar, ta.... I z holowaniem z maroko do domu :haha: No gdzie groniar,??
Ja mam w Pzmot na Polskę teraz. Ale przed wypadem na poludnie biorę pakiet typu goli i pier...i. Czyli full wypas za chyba 340zl na cały rok.

groniar - 2018-05-29, 08:54

nie chodzi mi o holowanie do domu ale zwykłą podstawę np. do 100 km, tak jak w osobówkach.
groniar - 2018-05-29, 09:57

kynios1 napisał/a:
U mnie Uniqa 558zł taniej już nie ma

U mnie uniqa 950 :(

KASZUB - 2018-05-29, 10:52

groniar napisał/a:
kynios1 napisał/a:
U mnie Uniqa 558zł taniej już nie ma

U mnie uniqa 950 :(


Tj OC w końcu czy pakiet z AC czy tam Assistance? U mnie same OC około 800zl u agenta.

duende - 2018-05-29, 11:05

PZMot ma holowanie 20km (pakiet podstawowy) lub 75km (reszta pakietów), a VIP 75km do warsztatu i raz w roku na terenie Polski holowanie do domu, a co do OC w UNIQA to nie dają zielonej karty na specjalny kempingowy (info dla tych co chcą przerejestrować i jechać np przez Bałkany), w TUI OC trochę droższe, ale z zieloną kartą. U mnie gołe OC UNIQA 643zł + PZMot.
KASZUB - 2018-05-29, 15:48

duende napisał/a:
PZMot ma holowanie 20km (pakiet podstawowy) lub 75km (reszta pakietów), a VIP 75km do warsztatu i raz w roku na terenie Polski holowanie do domu, a co do OC w UNIQA to nie dają zielonej karty na specjalny kempingowy (info dla tych co chcą przerejestrować i jechać np przez Bałkany), w TUI OC trochę droższe, ale z zieloną kartą. U mnie gołe OC UNIQA 643zł + PZMot.


X
Co tu wymagać za 85zl na rok? Cenna uwaga z tą uniqa i zielona karta.

Bim - 2018-05-29, 19:00

KASZUB napisał/a:
Co tu wymagać za 85zl na rok? Cenna uwaga z tą uniqa i zielona karta.


Czy jesteś pewien ? zawsze dawali zielona kartę gratis .Od roku mam weterana w PZM i PZU.

KASZUB - 2018-05-29, 19:03

Bim napisał/a:
KASZUB napisał/a:
Co tu wymagać za 85zl na rok? Cenna uwaga z tą uniqa i zielona karta.


Czy jesteś pewien ? zawsze dawali zielona kartę gratis .Od roku mam weterana w PZM i PZU.


A o co pytasz? Za 85zl jest pakiet podstawowy w PL więc zielonej karty raczej nie dadzą. A w uniqa jak kolega pisał nie dają. Ale ja nie sprawdzalem więc nie potwierdzę.

amples - 2018-05-29, 20:25

KASZUB napisał/a:
A w uniqa jak kolega pisał nie dają. Ale ja nie sprawdzalem więc nie potwierdzę.
Ze strony Uniqa:

Posiadając ubezpieczenie OC komunikacyjne, możesz zgłosić się do swojego ubezpieczyciela i poprosić o wydanie Zielonej Karty. Jeśli masz ubezpieczenie OC w UNIQA nie zapłacisz za jej wydanie, z wyłączeniem kilku państw w których Zielona Karta jest odpłatna i są to: Azerbejdżan, Iran, Izrael, Maroko, Rosja, Tunezja, Turcja.
Okres ubezpieczenia Zielonej Karty nie może być krótszy niż 15 dni i dłuższy niż data końca polisy OC.

duende - 2018-05-29, 20:48

amples, dziękuję :pifko jutro zadzwonię do UNIQA i wyjaśnię czy to nieporozumienie.

Edit: Jestem zobowiązany wyjaśnienie i przepraszam za wprowadzenie Kolegów w błąd, a groniara za OT.

W 2017 i 2018 zawierałem OC w UNIQA u dwóch różnych brokerów (brak oddziału w okolicy) i system odrzucał możliwość wydanie bezpłatnej Zielonej Karty, jednocześnie brokerzy nie mieli zielonych druków od UNIQA i po konsultacjach telefonicznych z... kimś tam stwierdzali, że na specjalny kempingowy UNIQA nie wystawia ZK.
Po kilku bezskutecznych telefonach w końcu najbliższy oddział z Katowic stwierdził, że ZK się należy i na mój wniosek drogą mailową wysłał mi ją drogą pocztową. Ja ZK pewnie nie wykorzystam, ale sprawa została wyjaśniona - pozytywnie.

voice - 2018-05-29, 22:51

groniar napisał/a:
Dięki za gratki. :ok Na zamontowanie webasta szukam miejsca, planuję go zamontować przed akumulatorem albo pod, jest tam sporo miejsca.


Oryginalnie jest montowane pod zderzakiem z lewej strony .

marcinPK - 2018-05-29, 23:17

Voice, czy to ten teges,Twój auto w trakcie remontu...???
groniar - 2018-05-30, 13:12

voice dzięki za fotkę ale już zamontowałem, miejsce padło na tył pod podłogą, przy nadkolach. W bagażniku będzie cała rozdzielnia hydrauliczna więc będzie blisko
voice - 2018-05-30, 22:44

marcinPK napisał/a:
Voice, czy to ten teges,Twój auto w trakcie remontu...???


Niestety - nie , ale już od 2 dni jeżdżę kupiłem silnik włożyłem i testuje bo do 18 czerwca mam gwarancje jakby coś. Więc do wakacji jak mówiłem będziemy się widzieć wiesz na co.

reaven22 - 2018-06-06, 13:56

voice napisał/a:
groniar napisał/a:
Dięki za gratki. :ok Na zamontowanie webasta szukam miejsca, planuję go zamontować przed akumulatorem albo pod, jest tam sporo miejsca.


Oryginalnie jest montowane pod zderzakiem z lewej strony .


Masz może jakieś dodatkowe fotki jak jest mocowane webasto ?? zastanawiam się czy u siebie nie przenieść. Obecnie mam za tłumikiem, po środku auta. Trochę obawiam się spalin czy nie będzie mi zaciągało. Wlot powietrza do wentylacji biorę z tylnego słupka. Niby jest spora odległość ale jakby była większa to tylko na plus.

groniar - 2018-06-06, 22:36

Ja zamontowałem praktycznie nad belką, przed kołem zapasowym, ale nie którzy mają tam zamontowany zbiornik na szarą . Fotki zrobię jutro.
groniar - 2018-06-10, 22:35

Właśnie wróciliśmy z pierwszej wyprawy naszym kamperkiem, w Mrągowie nocleg, w Augustowie obiad i do domu, 600 km. Ogólnie na plus, ale są minusy. Spalił ok. 7,5 l na 100, to plus :wyszczerzony: ale nie przekraczałem 100 bo mam coś z kołami, dostawał wibracji, opony już nie są najlepsze, i to jest chyba przyczyna. po za tym jest strasznie twardy, na tyle jest jedno piórowy resor i poduszki, ale nawet nie pompowałem, przód też twardy. Coś z tym muszę zrobić bo to jest mało komfortowe.
KASZUB - 2018-06-11, 00:08

Gratki. Jest frajda co? Trzeba też nauczyć się kamperowac. Ja miałem lęki w pierwszy wyjazd. Wiesz... Elektryka własnej roboty :shock: patrzyłem czy nie ma jakiś wyciekow itp...
Ruchy za oknem :roll:
Ale już drugiej nocy i na następnych wyjazdach poluzowalem rajty i było spoko. :spoko

groniar - 2018-06-11, 09:18

Ja największe obawy miałem jak to jest na takich polach, gdzie się ustawić, jak się zagospodarować. Wyjeżdżaliśmy z domu nie mając żadnego planu gdzie jedziemy. Po jakichś 100-u km. wybraliśmy Mrągowo, na miejscu w necie znalazłem pierwszy ze strony kemping i jakoś poleciało.
wlodo - 2018-06-11, 10:13

Cytat:
jedno piórowy resor i poduszki, ale nawet nie pompowałem

Jak nie pompowałem ? na poduchach bez powietrza jechałeś ? Jeżeli to przeżyły to nadmuchaj tak z 2 at. a komfort się zmieni. Ja mam dwa pióra, po zabudowie tył siedział na odbojach, hamrowanie resorów nic nie dało, wymiana na nowe również, zawieszenie dalej było sztywne. Dopiero założone poduszki dały taki efekt, że prawie nie czuć jak przejeżdżam przez jakieś dziury i na zakrętach nie zwalniam :-P

groniar - 2018-06-11, 10:49

Ok. sprawdzę jak będzie z poduchami, (jak przeżyły )
groniar - 2018-06-11, 16:10

Procedura przerejestrowania zakończona, tak zwany twardy dowód w ręku :spoko
groniar - 2018-06-11, 16:19

A to moja hydrofornia i kotłownia :idea
KASZUB - 2018-06-11, 16:23

groniar, skomplikowane to to... Tak patrzę jak budujecie chłopaki te wynalazki to się zastanawiam jak te moje parę rurek mogą działać i dawać wodę. I to ciepła też...
groniar - 2018-06-11, 16:41

To tylko tak wygląda na skomplikowane, z webasto idzie na trójnik z elektrozaworami na cw i do nagrzewnicy ( od bmw x5 normalnie otwarte, czyli nie ciągnie prądu) Ciepła woda idzie z wymiennika 30- płytowego, po minucie jest już cieplutka, idzie oczywiście przez mieszacz termostatyczny żeby się nie poparzyć. Dla bezpieczeństwa wrzuciłem zawór bezpieczeństwa i zbiornik coby pompka nie włączała się tak często.
tom-cio - 2018-06-11, 16:50

A zawor Esbe nie ma za niskiej temperatury?bo w sumie to najlepszy mieszacz by byl ale one z tego co pamietam do 36 stopni sa?
groniar - 2018-06-11, 17:02

Z tego co pamiętam to regulacja zaczyna się od 36" Mam ustawiony na minimum, baterię odkręcam na maxa na ciepłą i jest do mycia idealna.
zbiegusek - 2018-06-12, 08:10

tom-cio napisał/a:
A zawor Esbe nie ma za niskiej temperatury?bo w sumie to najlepszy mieszacz by byl ale one z tego co pamietam do 36 stopni sa?

Możesz sobie dobrać zawór z odpowiednim zakresem. Zaczyna się chyba od 24-46stC później jest 36-64. Innych nie widziałem, bo i nie szukałem. ;)

tom-cio - 2018-06-12, 19:00

Wlasnie chyba nie,zaczyna od 24 i konczy na 36,takie montuje w podlogowkach,powyzej 36 podloga by grzala w stopy,a to niestety nie ma tak dzialac,najlepsza temp.podlogowki to 25-26stopni,wtedy temp w dobrze wyizolowanym domu utrzymuje sie na 21-22 stopnie.Ale faktycznie podzwonilem teraz do mojego instalatora i sa napewno do 42,jutro se sprawdze na hurtowni
amples - 2018-06-12, 19:29

Mieszacze Esbe
jest cała gama

zaczynając od 10-30
a kończąc o ile się nie mylę na 50 -75

groniar - 2018-06-12, 22:30

Mój ma zakres 35-60 jest idealny do ciepłej wody, na początku ustawiłem troszkę na tak na 40 może 45 to musiałem kombinować baterią lewo prawo, potem skręciłem na min i jest super http://allegro.pl/esbe-te...3ZTQ4YzExNGY%3D
krzlac - 2018-06-14, 20:54

sławek w. napisał/a:
Dwa miesiące bez trzech dni. :-/


Turecka poczta jest jest punktualna jak przedwojenna polska kolej. Po dwóch miesiącach bez trzech dni mój mechanizm otwierania drzwi pojawił się w poznańskim oddziale pocztowo-celnym. Jeszcze tylko odprawa celna i VAT.

groniar - 2018-06-14, 22:18

to może na wakacje będziesz miał, dlatego ja wolałem kupić w Polsce, dwa dni i jest a cena pewnie będzie podobna
piotr1 - 2018-06-14, 22:54

KASZUB napisał/a:
groniar, skomplikowane to to... Tak patrzę jak budujecie chłopaki te wynalazki to się zastanawiam jak te moje parę rurek mogą działać i dawać wodę. I to ciepła też...


Ja też lubię proste rozwiązania :lol: :spoko

groniar - 2018-06-26, 08:54

Panowie, muszę wymienić pompkę wody Chińską ciśnieniową na inną najlepiej wirnikową bo tamta hałasuje jak diabli, obłożyłem ją 5 cm gąbką i nic nie daje. jakie macie rozwiązania?
KASZUB - 2018-06-26, 09:06

Żyj z tym. Nawet markowe kampery maja podobnie. Stałem obok nowego kampera na fordzie. Nazwy zabudowy nie pamiętam. Słychać było na zewnątrz jak pompka śmiga. Nie używasz jej cały czas. Da się z tym żyć.
reaven22 - 2018-06-26, 09:09

Jak się sprawdza podgrzewanie wody w wymienniku ?? Webasto nie ma za dużej bezwładności żeby na bieżąco podgrzać ??
onionskin - 2018-06-26, 09:55

Samo webasto bezwładność ma niewielką, za to podstawa to sprawność wymiennika.
marcinPK - 2018-06-26, 12:18

wymień pompkę na shurflo... trailking 7 lub 10
groniar - 2018-06-26, 14:41

Raczej się nie przyzwyczaję do tego buczenia pompki, co do wymiennika to jest ok, testowałem z prysznicem, przelałem z 10 l wody i temperatura była jednakowa, mam ustawione na regulatorze na min i na baterii odkręcona jest tylko ciepła woda
groniar - 2018-06-26, 14:55

Co do przetwornicy to chyba się zdecyduję na zakup mocniejszej 4000 tylko nie wiem którą wybrać, Techtron czy Volt. Co polecacie?
KASZUB - 2018-06-26, 15:27

A co będziesz zasial, że tak wielka potrzebujesz?
groniar - 2018-06-26, 16:10

Dzwoniłem do techtronu i gość powiedział że klima ok 400V i lodówka ok 70V, to ta mniejsza 2000x1000 będzie siadać
amples - 2018-06-26, 17:05

groniar napisał/a:
klima ok 400V i lodówka ok 70V,
Pomyliłeś volty z watami .
Powinno być 400W i 70W

xbartman - 2018-06-26, 17:34

groniar napisał/a:
Dzwoniłem do techtronu i gość powiedział że klima ok 400V i lodówka ok 70V, to ta mniejsza 2000x1000 będzie siadać

Wydaje mi się, że nie powinna. Przy odbiornikach 470W, nawet w szczycie, przy rozruchu lodówki nie powinno dojść do 1000W. W każdym razie większa moc to większy prąd jałowy (straty). U mnie lodówka chodzi na przetwornicy 350/700 i nie ma z nią żadnego problemu. Musisz to przemyśleć.
Weź Techtrona/AzoDigital, mają miękki start, są dedykowane do pracy z tego typu odbiornikami. To jest produkt Polski, nie chińszczyzna i sprawdzony przez kilka osób z forum (przeze mnie też :) ).

KASZUB - 2018-06-26, 20:09

Ja nie znam sie na tym tak jak Xbartman ale mam tak azo digital jak pewnie wiesz i smiga jak szalona. Wlasnie ja wylaczylem po chyba 3 miesiacach. Totalnie bezobslugowa. Lodowke ladnie startuje. Lodowka robi lod do drinkow wiec chyba nic wiecej nie potrzeba :haha: A maja sporo przetwornic z wieksza moca. I jak pisze Xb robia to w PL. Jak masz jakies uwagi lub dodatkowe wymagania to ci to zrobia przed wysylka.
reaven22 - 2018-06-27, 09:48

xbartman napisał/a:
Weź Techtrona/AzoDigital, mają miękki start, są dedykowane do pracy z tego typu odbiornikami. To jest produkt Polski, nie chińszczyzna i sprawdzony przez kilka osób z forum (przeze mnie też :) ).


Jeśli chce się pogonić lodówkę i klimę jednocześnie to są w zasadzie 3 wyjścia...

- jedna dużej mocy przetwornica, ale musi być bez miękkiego startu z wystarczającym zapasem mocy do rozruchu silników indukcyjnych.

- 1 przetwornica z miękkim startem i przekaźnik który nie pozwoli załączyć klimy jak działa lodówka, i na odwrót.

- 2 przetwornice mniejszej mocy z miękkim startem. Oddzielna do klimy i oddzielna do lodówki.



Przetwornica nawet dużej mocy z miękkim startem nie da rady 2 urządzeniom z silnikami indukcyjnymi.
Miękki start polega na wyłączeniu napięcia i stopniowym wzroście do nominalnego.
Skutkiem tego będzie cykliczne restartowanie się na zmianę klimy i lodówki.

Sytuacja: Lodówka pracuje, załącza się klima, przetwornica wykrywa start silnika indukcyjnego, wyłącza napięcie i za chwilę stopniowo startuje... . klima wystartuje a lodówka zatrzyma się. Ponieważ ciśnienia w lodówce nie są wyrównane to kompresor lodówki nie ma siły startować i załącza się termik który spróbuje odpalić kompresor lodówki dopiero po ok 10 minutach. Po 10 minutach mamy sytuację odwrotną.. pracuje klima a termik próbuje wystartować lodówkę. Wówczas przetwornica wyłącza napięcie i startuje od zera. Teraz odpali lodówka ale klima się zatrzyma i nie wystartuje z powodów jak wyżej.

Sytuacja będzie działa się cyklicznie. Start jednego urządzenia będzie wyłączał drugie na kilka-kilkanascie minut, i tak w kółko będą się restartować. Taka jest specyfika lodówki i klimy że po zatrzymaniu sprężarki muszą wyrównać się ciśnienia żeby można było ponownie odpalić urządzenie.

groniar - 2018-06-27, 21:28

ale to skomplikowane :gwm dzwoniłem do AZO i powiedzieli że ta IPS 4000S bez problemu odpali te moje dwa urządzenia bez resetu. Kupiłem, w piątek ma być to przetestuję :spoko
groniar - 2018-07-02, 22:08

Jeszcze mam trochę roboty przy wykończeniu ale najpotrzebniejsze rzeczy zrobione. Trzy weekendy na wyjazdach zaliczone, prawie 3000 km przejechane, spalanie przy prędkości 90- 100/h 7-8 L.jestem zadowolony że zdecydowałem się na taki styl spędzania czasu. Co do przetwornicy, to przetestowałem i tak jak mówił doradca z AZO chodzi jak burza. Podłączyłem lodówkę i klimę i wszystko chodzi bez żadnych resetów, jak otwieram lodówkę to światełko startuje od zera :wyszczerzony: . Małżonka też zadowolona żelazko do prasowania, suszarka do włosów niema sprawy, wszystko działa. Solary ładują i jest ok :spoko
KASZUB - 2018-07-02, 22:37

groniar napisał/a:
jak otwieram lodówkę to światełko startuje od zera


To tak jak u mnie na tym maluchu 450W. Czyli resetuje sie. U mnie czasem swiatelko sie pali a czasem go nie ma i po chwili powoli sie rozpala. Czy ty cos tam pomotales po swojemu???

groniar - 2018-07-03, 08:36

Jest tak samo. Czyli jak przetwornica jest w stanie czuwania i otworzę lodówkę to po chwili zapala się światło od zera, natomiast jak lodówka pracuje i włączę klimatyzację to się po prostu załącza bez żadnych restartów. Nie wiem jeszcze jak będzie się zachowywać w upalne dni bo wtedy będzie potrzebować więcej mocy, ale zapewniał mnie doradca że też da radę. Zobaczymy.
groniar - 2018-07-06, 15:51

Mam pytanie do wszystkich użytkowników Ducato, Boxer po 2006 r. Mój Ducato jest na kołach 16", na tyle jednopiórowy resor i jest bardzo twardy. Co zrobić żeby było bardziej komfortowo?
zbiegusek - 2018-07-06, 22:36

Poczekaj, aż skończysz przebudowę i osiągniesz docelową masę pojazdu. Powinno się "zmiękczyć". Aż zaczniesz szukać sposobu na utwardzenie... ;)
groniar - 2018-07-08, 11:56

zbiegusek napisał/a:
Poczekaj, aż skończysz przebudowę i osiągniesz docelową masę pojazdu. Powinno się "zmiękczyć". Aż zaczniesz szukać sposobu na utwardzenie... ;)

Zabudowa prawie skończona i jeździłem już zapakowany, nawet cm. nie przysiadł

decumanus - 2018-07-08, 16:08

groniar napisał/a:

Zabudowa prawie skończona i jeździłem już zapakowany, nawet cm. nie przysiadł

Eee...to może od razu siedział na gumach? Mój juz na nich przysiadł, z 5 cm w sumie, a waży 2860... do końca jeszcze ze 200 dojdzie. ..
R
(Rozczarowany bo nie zdążył do wakacji)

reaven22 - 2018-07-09, 09:25

groniar napisał/a:
Mam pytanie do wszystkich użytkowników Ducato, Boxer po 2006 r. Mój Ducato jest na kołach 16", na tyle jednopiórowy resor i jest bardzo twardy. Co zrobić żeby było bardziej komfortowo?


Ducato maxi na jednym piórze, na tą chwilę 3100, przysiadł jakieś 2-3 cm względem pustego, ale nie odczuwam żeby był jakiś wybitnie twardy. Gorzej trzęsło na pusto.

SlawekEwa - 2018-07-09, 19:36

reaven22 napisał/a:

Ducato maxi na jednym piórze, na tą chwilę 3100, przysiadł jakieś 2-3 cm względem pustego,

ile masz cm od rantu wnęki koła środka piasty?

reaven22 - 2018-07-11, 17:10

Z lewej 43,5cm z prawej 44cm.
SlawekEwa - 2018-07-11, 19:32

Kurcze mam na jednym piórze i po obu stronach 46.5cm i dojdzie jeszcze ze 100kg :-/
reaven22 - 2018-07-12, 00:11

Ważyłeś.. ile masz obecnie wagi.??
SlawekEwa - 2018-07-12, 06:05

reaven22 napisał/a:
Ważyłeś.. ile masz obecnie wagi.??

2780kg :bigok

decumanus - 2018-07-13, 22:49

SlawekEwa napisał/a:

2780kg :bigok

Mam L3, ty L4 może inne pióra są...
R

Kuba L. - 2018-07-14, 17:49

Cytat:

Mam pytanie do wszystkich użytkowników Ducato, Boxer po 2006 r. Mój Ducato jest na kołach 16", na tyle jednopiórowy resor i jest bardzo twardy. Co zrobić żeby było bardziej komfortowo?


Niestety nic nie zrobisz.. to jest samochód ciężarowy, taką ma konstrukcję.. :haha: :spoko

groniar - 2018-07-16, 17:24

Na tej konstrukcji montowane są też campery, różnica polega pewnie w doborze resorów i sprężyn, kwestia tylko jakie?
mz3545 - 2018-07-17, 06:27

Wystarczy znać VIN kampera tej marki i sprawa prosta.
groniar - 2018-08-02, 08:19

Widziałem że w ducato występuje tylne zawieszenie samopoziomujące na pół resorze i poduszce, czy ktoś z kolegów użytkuje takie rozwiązanie ?
HENRYCZEK - 2018-08-02, 16:10

groniar napisał/a:
Widziałem że w ducato występuje tylne zawieszenie samopoziomujące na pół resorze i poduszce, czy ktoś z kolegów użytkuje takie rozwiązanie ?


O takie coś chodzi?
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=15793

tolo61 - 2018-08-02, 17:56

Hej
Mam takie u siebie i jest zaje,,,e
Pod warunkiem że nie pada czujnik poziomowania , kompresor lub płytka sterująca w kompresorze
:szeroki_usmiech
U siebie wszystko zmieniłem i jest super/sterowanie ręczne z kabiny /
:spoko

groniar - 2018-08-02, 21:33

znalazłem coś takiego na OLX https://www.olx.pl/oferta...D5-IDwoGpZ.html sporo kosztuje i nie wiem czy warto?
groniar - 2018-10-08, 21:15

Mój kampuś dostał nowy lakier na zderzak, moim zdaniem wygląda lepiej :-/
Zastanawiam się czy malować listwy boczne i tylny zderzak, czy tak zostawić ?

KASZUB - 2018-10-08, 21:26

Malować... Wygląda jak nie skończony...
groniar - 2018-10-09, 10:54

Planuję w ten weekend pojechać na rybkę, może do Krynicy a później odstawić na kołki i dalej budować. Zdemontuję pozostałe listwy i polakieruję.
zbyszekwoj - 2018-10-09, 11:17

Zostawic. :ok
krzlac - 2018-10-09, 11:49

Nie malować, a za te pieniądze kupić stopień i wyrzucić ten "taboret".
groniar - 2018-10-09, 11:57

No fakt ten taboret to wygląda słabo :gwm ale za tą kasę co wydam na lakier to stopnia nie kupię :lol: A tak na serio to jeszcze się waham czy nie zostawić czarnych.
KASZUB - 2018-10-09, 12:24

Maluj. Serio. Kiepsko to wygląda z jednym zderzakiem w lakierze. Listwe jak zostawisz to nie będzie się tak gryzlo bo masz szynę czarna i lusterka. Powiedziałeś a powiedz i b. Zbyszek nie mieszaj :haha:
SlawekEwa - 2018-10-09, 12:29

Nie maluj, bo będzio blado i monotonnie.
reaven22 - 2018-10-09, 12:40

Stopień thula 1200 :) mam za 500 AVS -a prawie nowego. 70cm szeroki. Tyle że waży prawie 20kg vs 6kg thule.
Miałem u siebie problem z wagą i dokupiłem thula.


A co do malowania to teraz wygląda jakby był lichwiony po dzwonie ;)
Zrób przynajmniej tył.

TomekM - 2018-10-09, 14:16

Malowanie na biało wygląda fajnie ale jest upierdliwe w utrzymaniu czystości. Ja mam przedni zderzak i lusterka białe i tonę owadów na nich. Na czarnym nie widać ale na białym...?
Darek Szczecin - 2018-10-09, 14:52

jak biały przód to i lusterka, jak lusterka to listwy i tył też na biało, jak już wszystko będzie białe to felgi na czarno, proszę mi wierzyć efekt będzie bardzo dobry :spoko
robba - 2018-10-09, 14:53

groniar napisał/a:
No fakt ten taboret to wygląda słabo :gwm ale za tą kasę co wydam na lakier to stopnia nie kupię :lol: A tak na serio to jeszcze się waham czy nie zostawić czarnych.


tak na moje to ten przedni biały z tylnym czarnym to słabo, a estetą nie jestem
w nadmiernym stopniu. Pomalowałbym tylny zderzak, a boczne listwy czarne...
wyglądałoby ciekawej, a obijane na parkingu nie traciłyby lakieru....

groniar - 2018-10-10, 12:22

obserwowałem na campingach tego typu kamperki na Ducato, nówki na Niemieckich blachach i też mieli polakierowane tylko przednie zderzaki.
reaven22 - 2018-10-10, 12:38

Mi się podoba takie malowanie:
groniar - 2018-10-10, 14:41

też fajnie
groniar - 2018-10-12, 09:12

było tak:
groniar - 2018-10-12, 09:15

A teraz jest tak : jeszcze założę zameczki i jest dodatkowy schowek na gadżety :lol:
m4in77 - 2018-10-12, 09:47

Mogę prosić o bardziej "łopatologiczny" schemat twojej kotłowni. Zainteresował mnie twój wymiennik płytowy i sposób jego działania. Jak grzejesz wodę bo nie ogarniam ? :wyszczerzony: Może rysunek jakiś masz ? Może jest to coś czego potrzebuję.
groniar - 2018-10-12, 11:15

Jest to proste rozwiązanie, tylko tak wygląda bo chciałem żeby zajmowało jak najmniej miejsca. Na początek to zmieniłem pompkę na shurflo bo ta co jest na zdjęciu to wielka Chińska lipa co robi dużo hałasu, nie pomogły żadne wygłuszenia, a shurflo stoi sobie na półeczce i cichutko mruczy. Po drugie to zrezygnowałem z zaworu który miał puszczać wodę z webasto na wymiennik lub na nagrzewnicę. Postanowiłem kupić webasto powietrzne do ogrzewania pomieszczenia, pobiera mniej prądu.(właśnie czekam na dostawę ze wschodu) Co do układu, to gorące borygo z webasto dochodzi do 30-płytowego wymiennika, na wyjściu jest trójnik do którego jest wpięte naczynko wyrównawcze od samochodu. Następny układ to zimna woda, która z pompki wchodzi poprzez trójniki do kranu, wymiennika zaworu termostatycznego, i do zbiornika ciśnieniowego. Teraz ciepła woda która wychodzi z wymiennika przez trójnik do zaworu bezpieczeństwa i zaworu termostatycznego który reguluje temperaturę wody na kran i to tyle. Wodę mam ustawioną tak na ok 35 st. nagrzewa się momentalnie, jak na razie jestem zadowolony z tego rozwiązania. Jak masz jakieś pytania to śmiało :spoko
m4in77 - 2018-10-12, 11:36

to na jakiej zasadzie grzejesz wodę, przepływowo jakoś ?? ten płytowy ma dwa obiegi ? sorki że pytam ale nie znam jeszcze zasady jego działania. Zbiornika typu bojler nie widzę tylko naczynie wyrównawcze jak pisałeś.
reaven22 - 2018-10-12, 12:07

m4in77 napisał/a:
to na jakiej zasadzie grzejesz wodę, przepływowo jakoś ??


Odpowiem za groniara, przepływowo, właśnie będę testował czy wystarczy wymiennik 20 płyt w podobnym układzie :) niebawem dam znać.


m4in77 napisał/a:
ten płytowy ma dwa obiegi ? sorki że pytam ale nie znam jeszcze zasady jego działania.


Tak są 2 obiegi,
tu jakiś przykładowy
http://www.lednet.info.pl/pdf/pl/Ba-23-30.pdf

amples - 2018-10-12, 12:19

reaven22 napisał/a:
czy wystarczy wymiennik 20 płyt

Wymienniki dopasowuje się do mocy (kW) źródła ciepła , zazwyczaj daje się około 50% mocniejszy niż piec , w tym przypadku ja dał bym 2-3 razy mocniejszy .
(wymiennik 20 płyt może mieć 10 jak i 20 kW)

m4in77 - 2018-10-12, 12:26

Ok to ja czekam na jakieś testy, będę mógł wykorzystać mój bojler na zapasowy zbiornik czystej wody jeżeli tak.
groniar - 2018-10-12, 13:42

Moim zdaniem 20 płytek to za mało, ja mam 30 i jak odkręciłem na maxa to po jakiejś minucie zaczęła się lekko schładzać, wystarczy na chwilę przykręcić i znów leci cieplutka. Ja korzystam na razie tylko w kuchni bo natrysk jeszcze nie podłączony, ale przecież w kamperze nie kąpiemy się tak jak w domu że woda leci przez 10-15 min non stop.
groniar - 2018-10-12, 16:00

Właśnie dostałem zawiadomienie że moje suche webasto trafiło na cło, czy ktoś podpowie co z tym teraz zrobić?
KASZUB - 2018-10-12, 16:05

Noc. Czekaj. Pewnie idzie TNT albo DHL. Nalicza ci cło chyba 6% i do tego 23% VAT. Od np 500zl 150zl dopłaty. Od 1000zl 300zl dopłaty. Ile dałeś za wesbato?

Cła może być mniej bo strzeliłem stawkę ale VAT ten sam. Może byc różnicy 30/60zl w tym co napisałem.

Plus musisz doliczyć obsługę. Chyba od 40zl-200zl za transakcję.

groniar - 2018-10-12, 16:12

Prawie 200$
KASZUB - 2018-10-12, 16:18

Hm... Nie lepiej było do mnie dzwonić? Mam trochę ich na stanie. Już po opłatach wyjdzie cię prawie tyle samo. A po sprawdzeniu kilku źródeł wiem, że jedno drugiemu nie rowne. Pewnie liczyłes na farta. Spoko. I tak będzie taniej.

Możliwe, że poorsza cię o wyciąg z karty która placiles i aukcje z której kupiłeś. Albo zrobią to z automatu i sami ocla wg uznania.

groniar - 2018-10-12, 16:29

A ty płaciłeś? coś sobie przypominam , gdzieś pisałeś że masz na zbyciu. No ale cóż za późno.
KASZUB - 2018-10-12, 18:49

Inaczej się nie da przy dużych zamówieniach... Trzeba płacić.
xbartman - 2018-10-12, 21:10

amples napisał/a:
reaven22 napisał/a:
czy wystarczy wymiennik 20 płyt

Wymienniki dopasowuje się do mocy (kW) źródła ciepła , zazwyczaj daje się około 50% mocniejszy niż piec , w tym przypadku ja dał bym 2-3 razy mocniejszy .
(wymiennik 20 płyt może mieć 10 jak i 20 kW)

Ja założyłem wymiennik 12 PŁYT/15kW .Webasto, a w zasadzie eber 5kW. Po dwóch minutach od włączenia mam ciepłą wodę w prysznicu. Po kilku kolejnych woda robi się gorąca. Będę instalował zawór termostatyczny bo jest zbyt gorąca. Webasto nie jest oddzielne a pracuje w obiegu z silnika. Jeśli chce korzystać z ciepłej wody krótko po zatrzymaniu się (wyłączeniu silnika) to nie muszę nawet włączać webasta tylko samą pompkę obiegu płynu chłodniczego. Gorąca woda w układzie chłodniczym spokojnie wystarcza do ogrzania wody na kąpiel.

groniar - 2018-10-16, 20:01

Odebrałem webasto, trzeba było dopłacić prawie 200,- :gwm cła to 2,7,- a vatu 166,- plus opłaty i się nazbierało. Próba zrobiona, działa to najważniejsze. Rurka wydechowa tak się nagrzewa że aż korci żeby wykorzystać to ciepło chociażby do podgrzania wody. Macie jakieś pomysły?
KASZUB - 2018-10-16, 20:24

groniar, można ją puścić w bojler przez rurę. U mnie webasto będzie dmuchać przez bojler truma tt. Chciałem coś spawac ale bojler wyszedł taniej i mam go odrazu. Pozatym jest zasilany na 230V więc dodatkowo mogę go grzać z solarów lub podczas jazdy.
wlodo - 2018-10-16, 20:41

Cytat:
Macie jakieś pomysły?

Mamy...np.podgrzewacz od Vectry

groniar - 2018-10-16, 21:32

Wlodo, mogłoby mi się to przydać, szukałem na allegro i olx , nie ma.
wlodo - 2018-10-16, 23:16

Cytat:
A nazywa się to ustrojstwo : chłodnica (radiator) zaworu recyrkulacji spalin egr..

https://allegro.pl/chlodnica-spalin-egr-55182589-signum-vectra-c-1-9-i6432995874.html :bigok

groniar - 2018-10-17, 08:30

A ja wpisywałem nagrzewnica :gwm Dzięki :spoko
groniar - 2018-10-20, 09:33

Ostatnio testuję sobie suche webasto i myślę że dużo szybciej podgrzeje się wodę wykorzystując wyrzut spalin, są one dużo cieplejsze. Nie mierzyłem jeszcze temperatury na wyjściu z paleniska ale myślę że będzie ok 200" C, natomiast z dmuchawy ok 50"C. Sam rozważam żeby zmienić system grzania wody z webasto mokrego na suche,chociażby dlatego że pobiera o połowę mniej prądu. Jeszcze nie wiem jak to zrobię ale myślę o tym. Trzeba będzie zastosować jakiś bojler 5-10 l
reaven22 - 2018-10-20, 11:57

Może suche ma 2 razy mniejszą moc ale czas grzania wody będzie 3 x dłuższy ;)

Tak jak spaliny, mają wyższą temperaturę ale jest ich mniej niż ogrzanego powietrza, a to oznacza że niosą mniej energii.
Nie twierdzę że to zły pomysł, ale trzeba wziąć pod uwagę sprawność wymiany ciepła między powietrzem/ spalinami a wodą.

KASZUB - 2018-10-20, 12:24

groniar, ja myślę, że to może zadziałać. Tylko trzeba by było to dobrze wymyślić. Rura wychodząca z ogrzewacza musiał by być już wbudowana w wymiennik podobny do trumy. I myślę, że spokojnie zadziała takie coś... Działaj. Im szybciej tym lepiej. Może zdążysz to wymodzic zanim dojdę do tego etapu. :chytry
groniar - 2019-04-08, 21:54

Witam po dłuższej przerwie, cieplej się zrobiło to i chęci naszły na zmiany. Nadszedł czas na wykonanie podłogi w łazience, trochę żywicy maty szklanej i topkotu, trzy dni i gotowe.
groniar - 2019-04-08, 22:00

Postanowiłem też wymienić fotele a pod nimi zamontować zbiornik na wodę
groniar - 2019-04-09, 20:52

Wykonałem małą modernizację mojej kotłowni, wyrzuciłem zbędne rzeczy i wygląda mniej skomplikowanie :ok zmieniłem też rurkę ciepłej wody z fi 12 na fi 8. Kran zlewu jest oddalony ok 2mb i po spuszczeniu ok szklanki wody już leci ciepła. I to jest to :lol:
reaven22 - 2019-04-09, 23:52

Brawo Ty :)
groniar - 2019-04-27, 09:41

prac ciąg dalszy
podwyższenie podłogi zakończone, poza kanałami do ogrzewania i webasto, wygospodarowałem jeszcze spory schowek.

groniar - 2019-04-27, 13:18

drugi rząd siedzeń po odwróceniu i rozłożeniu powstaje dodatkowe spanko, troszkę powyginane i może wielkiego komfortu nie ma ale materac 190 cm się mieści :ok
groniar - 2019-04-27, 13:25

Jeszcze tylko parę drobiazgów do wykończenia iiii 01-05. Majówka z CamperFun. Miejsce: Camping Molo Surf Spot - info > Jastarnia. Kto się wybiera to do zobaczenia :spoko :pifko
maxtz - 2019-04-27, 19:35

Z czego są te fotele 2-go rzędu? Czy one się składają na płasko?
drFeelGood - 2019-04-27, 21:40

Spałeś już na tym "łóżku" ? Stan kręgosłupa rano nie do pozazdroszczenia...
KASZUB - 2019-04-27, 21:47

Gdyby to troszkę wypoziomowac byłoby przyzwoite łóżko. Ale tak jak teraz wygląda lekko masakrycznie. Może jakaś lekka konstrukcje pod materac?
groniar - 2019-04-28, 08:58

Fotele są od espace IV i nie da się ich bardziej rozłożyć. Nie przewiduję na nich spać, bardziej będą służyły do jazdy jak będziemy gdzieś jechać w czwórkę, są wygodne i mają już zamontowane pasy, także odpada kombinowanie z ławeczką. A co do wyrównania to można jakiś koc włożyć i jedną nockę przespać.
necvip - 2019-04-29, 14:55

Groniar, uważam że super to wyszło Ci z tymi fotelami - też mam takie kupione.

Dokładnie tak samo jak Ty będę je rozkładał choć planowałem przednie fotele plecami do drzwi ustawiać aby zyskać na długości.

A jak ktoś potrzebuje nieokazjonalnego miejsca do spania to za pomocą tych foteli też można to zrobić - ustawione w kierunku jazdy ze złożonym oparciem są idealnie płaskie do tego regulowany stolik pod ich wysokość oraz przedni fotel z regulacją wysokości i mamy płaską powierzchnię. Tyle że trzeba wtedy wozić ze sobą dodatkowy materac.

groniar - 2019-04-30, 08:23

Właśnie o to chodzi, okazjonalne spanko. Zapewne będzie używane raz w sezonie, ale jest i będzie można z niego skorzystać. Założenie jest takie że nawet jeżeli będziemy jechać w czwórkę, to dokupię przedsionek i tam będzie wygodne spanie dla drugiej dwójki. Przebywać w czwórkę w tak małej przestrzeni to masakra, i wypocząć trudno a przecież nie oto chodzi :spoko
maxtz - 2019-04-30, 13:02

groniar napisał/a:
Fotele są od espace IV i nie da się ich bardziej rozłożyć

Dzięki za odpowiedź, jeśli chodzi o składanie foteli to chodziło mi o to czy można w nich oparcie położyć na płasko na siedzisko?

groniar - 2019-04-30, 13:49

Tak. Po złożeniu oparcia jest płasko, stolik opuszczamy,można położyć płytę i będzie super. Jedyny minus to dodatkowe kilogramy i zabrana przestrzeń bagażowa na płytę ale się da.
LeszekEk - 2019-05-01, 00:24

Przebrnąłem przez cały wątek z wielkim zainteresowaniem i podziwem, SUper robota !!
MIŁEJ MAJÓWKI !

groniar - 2019-05-01, 17:41

Dziękuję :ok i nawzajem
SZEJK - 2019-05-20, 22:56

groniar -to co zobaczyłem podczas miłego spotkania w Sandomierzu to jest mistrzostwo świata w budowie kampervanów. Wszystko przemyślane wykonane dokładnie i precyzyjnie. Inżynierskie pomysły w wyposażeniu kamperka uzupełniają całość.
Piwka nie udało się wypić ale stawiam wirtualne puki co. :pifko

groniar - 2019-05-21, 08:43

SZEJK dzięki za miłe słowa, to bardzo przyjemne czytać, że ktoś docenia moje pomysły. Przejrzałem tylko pobieżnie Twój wątek ale wystarczyło żeby potwierdzić że ta Twoja robota to dopiero jest mistrzostwo świata. Mam nadzieję że się jeszcze raz gdzieś spotkamy, oczywiście przy piwku i sobie dłużej porozmawiamy :spoko
groniar - 2019-05-31, 13:54

Witam.
Kupiłem przedsionek i muszę przymocować listwę aluminiową kedry do boku, mam pytanie, czy SIKA 252 to dobry wybór? z góry dziękuję za podpowiedź :ok

necvip - 2019-05-31, 15:41

Sika jest dobra, możesz zastosować też APP PU50 -wykorzystuje go do klejenia wielu rzeczy - ma dobrą cenę.
drFeelGood - 2019-05-31, 16:02

Na sika252 mocują panele do dachu więc listwę też możesz spokojnie przykleić 😁
groniar - 2019-06-06, 11:38

Witam.
Mam żelowy akumulator 195 Ah ale nie wiem jaka jest jego sprawność, naładowałem go na ful na 13,2 V. Czy są jakieś sposoby, czy trzeba po prostu podłączyć jakiś odbiornik np. 5A i czekać aż się rozładuje do 10,5 V

RadekNet - 2019-06-06, 11:52

groniar napisał/a:
Witam.
Mam żelowy akumulator 195 Ah ale nie wiem jaka jest jego sprawność, naładowałem go na ful na 13,2 V. Czy są jakieś sposoby, czy trzeba po prostu podłączyć jakiś odbiornik np. 5A i czekać aż się rozładuje do 10,5 V


Serwisy akumulatorów maja specjalne mierniki. Może tak?

groniar - 2019-06-06, 13:07

byłem w sklepie z akumulatorami to powiedzieli że są w stanie tylko sprawdzić prąd rozruchowy, ale w moim przypadku jest to niemożliwe bo to aku żelowe i nie ma prądu rozruchowego. :gwm
TomekM - 2019-06-13, 12:52

Jak rozwiązałeś sprawę grzania wody? Wcześniej myślałeś nad suchym webasto i wylotem spalin a na czym stanęło? Albo tego nie pisałeś albo przeoczyłem.
Tak czy siak - dobra robota.

Norbertp83 - 2019-06-13, 13:53

TomekM napisał/a:
Jak rozwiązałeś sprawę grzania wody? Wcześniej myślałeś nad suchym webasto i wylotem spalin a na czym stanęło? Albo tego nie pisałeś albo przeoczyłem.
Tak czy siak - dobra robota.

Widać na zdjęciach na poprzedniej stronie. Webasto mokre przez wymiennik ciepła.

groniar - 2019-06-13, 14:06

Dzięki za dobre słowo. Grzanie wody miałem zrobione wcześniej, na wymienniku płytkowym, a z webasta suchego to taki miałem plan żeby wykorzystać spaliny i ogrzać wodę ale stwierdziłem że gra nie warta świeczki
groniar - 2019-12-19, 17:05

Mam pytanie odnośnie instalacji elektrycznej zabudowy, lepiej jest zrobić na dwóch przewodach do odbiorników, czyli plus i minus, czy minus puścić na zabudowę?
groniar - 2021-04-12, 17:52

Witam sznowne grono, mam pytanie czy ktoś z was przyklejał do sklejki płytę HIPS? jeśli tak to poproszę nazwę lub link do strony :spoko
rviru - 2021-04-12, 22:49

groniar napisał/a:
Witam sznowne grono, mam pytanie czy ktoś z was przyklejał do sklejki płytę HIPS? jeśli tak to poproszę nazwę lub link do strony :spoko


Ja kleilem u siebie, wstepnie kleilen na sika 252 i 221 slabo to trzymalo. W swoim wątku o tym pisałem. Pare tygodni temu zerwałem i przykleiłem na sika 11fc plus sika primer 215. Teraz trzyma rewelacyjnie. Niestety drogi temat zwlaszcza ze primer dorwalem tylko w litrowym opakowaniu, troche za duże ale mniejszych nie wychaczylem

smok_wawelski - 2021-04-12, 23:51

Gdyby był potrzebny 250ml
Z reguły u nich kupuje kleje - mają 250ml https://www.farbyjachtowe...0ml-p-1493.html

groniar - 2021-04-13, 08:49

Dziękuję za podpowiedzi

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group