Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Porady dla kupujących kampera - Zakup kampera dla siebie + wypożyczanie

Grzenekostrow - 2019-01-30, 12:05
Temat postu: Zakup kampera dla siebie + wypożyczanie
Witam wszystkich. Na początku chcialbym sie przedstawić, mam na imie Grzegorz i pochodze z Ostrowa Wielkopolskiego, zastanawiam sie nad zakupem kampera na firme do użytku własnego i we wszystkich wolnych terminach go wypożyczać, nie zależy mi żeby na tym zarobić tylko żeby ułatwić sobie jego spłatę. Proszę powiedzcie mi czy to ma sens i jakąkolwiek racje bytu, jak jest z terminami w wypożyczalniach na okres letni? Pozdrawiam serdecznie
Mazur - 2019-01-30, 12:59

Witaj Grzegorzu :spoko
Temat wielokrotnie przewijał się przez forum. Są chętni na takie wypożyczenie, ale wypożyczających swój "domek" raczej brak lub niewielu. Zdecydowana większość traktuje kampera jako coś bardzo osobistego i nie wyobraża sobie żeby ktoś używał jego WC, spał na jego łóżku, jadł z jego talerzy. Druga sprawą jest uszkodzenie przez wynajmującego lub po prostu wypadek. Szukaj, a na pewno znajdziesz odpowiedź na swoje wątpliwości.
Tutaj na przykład.
https://www.camperteam.pl...forum.php?f=399

Grzenekostrow - 2019-01-30, 13:40

Dziękuje bardzo za odpowiedź, rozumiem że większość nie chce wynajmować i mieć swojego kampera tylko na własność ale niestety nie stać mnie wydać ponad 200tyś, wynajmując go było by łatwiej spłacić, a kupić jakiegoś starego wydaje mi się bez sensu, marzenie o własnym kamperze mam od dawna więc pomyślałem ze móglbym kupić i tez wynajmować , taki kamper byłby jednak bardziej moj niz z wypożyczalni z którego również korzysta wiele osób, chciałbym się jeszcze dowiedzieć na jakie jest największe zapotrzebowanie i na co zwracać uwagę przy zakupie, co powinien posiadać.
MILUŚ - 2019-01-30, 13:56

Grzenekostrow napisał/a:
..........chciałbym się jeszcze dowiedzieć na jakie jest największe zapotrzebowanie i na co zwracać uwagę przy zakupie, co powinien posiadać.


Myślę ,że powinieneś przestudiowac oferty paru wypożyczalni .
Będziesz miał info o wyposażeniu poszczególnych kamperów ; jakie są najbardziej popularne i ich wyposażenie . Dowiesz sie o kosztach wynajmu oraz najbardziej popularnych terminach :ok

Ale rozważ słowa Mazur'a........lubisz spać w łóżku po kimś ? Nie wiesz co sie tam działo :-P :chytry

Swój dom też traktujesz jak noclegownie ? A łazienkę jak publiczny szalet ?

Mówisz o tym jak o pomyśle na łatwiejszą spłatę kredytu na tego kampka . A myślałeś o sprzedaży potem tego kamperka ? Zawsze powypożyczalniane kampery są.....tańsze . Nie ma siły ; nikt nie traktuje wypożyczonego kampera jak własnego . Zawsze są uszkodzenia ; zalane materace ; urwane klamki ; uszkodzenia okien itd. Dlatego nie znajdziesz tutaj entuzjastów swego pomysłu ......... :chytry

Ale powodzenia w spełnianiu marzeń o wyśnionym kampku :ok

zbyszekwoj - 2019-01-30, 14:23

A co bedzie jak twój klient powie , jestem w Hiszpanii silnik dalej nie chce jechac, prosze zabrac sobie kampera ja ide do hotelu, wracam samolotem za co wystawie rachunek?
Grzenekostrow - 2019-01-30, 15:13

Jasne że nie lubię spać w łóżku po kimś ale skoro nie stać mnie na kupno tylko i wyłącznie dla siebie pozostaje mi skorzystać z wypożyczalni więc chcąc nie chcąc jestem do tego zmuszony. Myślałem też o sytuacji w której kamper zepsuje się podczas podróży wiec myślę o zakupie nowego lub max 2 letniego z małym przebiegiem i najlepiej gwarancją żeby jak najmniej narażać się na tego typu sytuacje, na razie jest to tylko mój luźny pomysł i dlatego pytam was o opinie i porady ponieważ niestety nie mam do czynienia z kamperami na codzień.
kimtop - 2019-01-30, 15:36

Może najpierw zorientuj się ile kosztuje pełne ubezpieczenie kampera dla wypożyczalni
stander - 2019-01-30, 17:10

Grzenekostrow napisał/a:
nie stać mnie wydać ponad 200tyś, wynajmując go było by łatwiej spłacić, a kupić jakiegoś starego wydaje mi się bez sensu

Witaj
Jakiś stary wcale nie znaczy zły.Jak poczytasz trochę o problemach z wypożyczaniem i policzysz obciązenie kredytowe ,koszty ubezpieczenia i inne nie przewidziane +stres po każdym wypożyczeniu do dnia powrotu to z pewnością dojdziesz do wniosku że lepszy starszy ,tańszy inwestycyjnie ,ale własny.Bo święty spokój najważniejszy.
Większość z nas zaczynała przygodę z tą formą spędzania wolnego czasu od zakupu pierwszego starszego ,ale swojego kamperka.Trzeba tylko określić swoje preferencje i poszukać .Nie kieruj się preferencjami wypożyczających bo dla nich najważniejsza jest możliwośc przewiezienia i spania dla 6 ,7 osób ,bo to najtaniej.Wyobraż sobie ,co się dzieje w kamperze przy siedmiu osobach ,kiedy leje przez trzy dni :shock: Wypożycz takiej grupce parę razy i będziesz miał nowy -stary jeszcze nie spłacony a już bardzo mało warty.
Powodzenia :spoko

M@rio - 2019-01-30, 17:14

Z drugiej strony Grzegorz o ile zakładasz że od auta odpiszesz Vat, wszystkie koszty związane z leasingiem czyli raty to niezły pomysł. Wystarczy poszerzyć zakres działalności i pożyczać go w zaufanym gronie.
Socale - 2019-01-30, 21:36

stander napisał/a:
...
Większość z nas zaczynała przygodę z tą formą spędzania wolnego czasu od zakupu pierwszego starszego ,ale swojego kamperka.
...

Tak było również w moim przypadku. Ewolucja a nie rewolucja.
Koledzy mają rację, to nie najlepszy pomysł, bynajmniej dla nas. Pomyśl, wielu z nas to już doświadczeni kamperowcy, ilu z nas zajęło się profesjonalnym wypożyczaniem kamperów? Kilku.
Trzeba oddać całe serce tej materii żeby machina działała i to w mądry, doświadczony sposób.

Jest antidotum na pomysł założyciela tematu, by pogodzić sprzeczne kwestie. Kupić 2 kampery, jeden na wypożyczanie, zarobi na obydwa jak mądrze pomanipulujesz ale to dopiero jak trochę kamperem pojeździsz.

Bajaga - 2019-01-30, 21:42

Grzenekostrow napisał/a:
Dziękuje bardzo za odpowiedź, rozumiem że większość nie chce wynajmować i mieć swojego kampera tylko na własność ale niestety nie stać mnie wydać ponad 200tyś,


To wydaj 100 tys i nie chrzań się w wynajmowanie. Bo to mniej więcej tak jakbyś kupił dom za milion (mimo, że stać cię na taki za 500tys) i go potem podnajmował. Durne.

stander - 2019-01-30, 22:28

M@rio napisał/a:
Z drugiej strony Grzegorz o ile zakładasz że od auta odpiszesz Vat, wszystkie koszty związane z leasingiem czyli raty to niezły pomysł. Wystarczy poszerzyć zakres działalności i pożyczać go w zaufanym gronie.

No ciekawe rozumowanie i pojmowanie prowadzenia działalności gospodarczej :shock:
Choć może w Toruniu to możliwe :lol:
Powodzenia :spoko

Grzenekostrow - 2019-01-31, 11:39

Chyba nie ma co porównywać domu do kampera bo w nim spędzę tylko trochę czasu w roku, fakt odliczenie vatu to tez jest jakiś plus, lecz chwilowy bo teraz bym go odliczył ale za każdy wynajem trzeba wystawić parago lub fakturę wiec znów będzie ten podatek.Sam już nie wiem co robić...
runner123 - 2019-01-31, 13:35

W zeszłym roku też miałem taki dylemat. I po wielu przemyśleniach i poszukiwaniach zakupiłem rocznego kampera prywatnie. A nie na firmę. Też myślałem o wynajmowaniu ale szybko mi ta myśl minęła. Trochę dzięki lekturze Forum stwierdziłem, że to nie ma być inwestycja tylko takie trochę droższe hobby. I nie ma się to wcale opłacać. Niektórzy znajomi i członkowie rodziny dziwnie na mnie spoglądali gdy dowiedzieli się o moim zakupie. Inni stwierdzili, gratulując, że to moja decyzja i nic komu do tego. Grunt to podjąć świadomą decyzję.
No i teraz stoi sobie pod kołderką i śpi czekając na wyjazd . No.

Bronek - 2019-01-31, 14:10

Cytat:
Chyba nie ma co porównywać domu do kampera


Jak to??? To raczej najbardziej osobista przestrzeń , porównywalna z sypialnią małżeńską i kiblem.

Oczywiście jeśli ktoś prowadzi biznes : "wypożyczalnia itp" to inna sprawa . Takie kampery najczęściej pracują , najlepiej rok lub dwa i idą w świat . Właściwa amortyzacja i za kilka kupionych następnych kamperów, jest już tylko czysty interes. O ile coś nie wyskoczy ....

Zresztą są wśród nas tacy co wiedzą lepiej jak ten interes wygląda .

Cała przyjemność posiadania, to możliwość jechania w każdej chwili .

Inaczej zamiast kupować i wypożyczać , lepiej wypożyczać, a nie kupować .

jsaluga - 2019-01-31, 19:12

Jednym słowem wypożyczalnia kamperow to czysta katastrofa.
Bronek - 2019-01-31, 19:32

jsaluga napisał/a:
Jednym słowem wypożyczalnia kamperow to czysta katastrofa.


Czytaj że zrozumieniem i przymróżeniem.. :roll: .. :spoko
Wypożyczalnia to biznes i Firma .
Wypożyczanie swojego jedynego kamperka , to fakt potencjalna katastrofa.

runner123 - 2019-01-31, 19:52

Chcesz stracić przyjaciela, wypożycz mu kampera.
jsaluga - 2019-02-01, 08:28

Bronek napisał/a:
jsaluga napisał/a:
Jednym słowem wypożyczalnia kamperow to czysta katastrofa.


Czytaj że zrozumieniem i przymróżeniem.. :roll: .. :spoko
Wypożyczalnia to biznes i Firma .
Wypożyczanie swojego jedynego kamperka , to fakt potencjalna katastrofa.


Mam wrażenie, że podobnie jak Ty parę rzeczy kumam. Ale temat poszedł trochę w dziwną stronę. Oczywiście swojego nigdy bym nie wypożyczył.

Bronek - 2019-02-01, 12:00

:mrgreen: Co Ależ !!!?? To :bylo Temat miły do dyskusji . Temat też nie zboczyl , bo to opcja zakupu aby potem choć trochę się zaamortyzowało . Kilku tak robi, z przyczepami też .
Kwestia szczęścia . Ale znam dwie osoby co pożyczyli : jeden kampera , drugi czepke za rozsądne pieniądze po znajomości i nawet jeden przyjaźni . Stosunki uległu znacznemu oziębieniu po zwrocie .

Właściciel uważał ,że wzioł za mało a stan po oddaniu był lekko naruszony
Wypożyczający zaś w uważał ,że za dużo zapłacił by nie mógł sobie pozwolić na kilka rysek czy drobnych uszkodzen. Gdyż ubezpieczenie AC było . Sobie tego nie powiedzieli , ale ja np wiem :mrgreen: i inni znajomi.


To i tak pikuś . Gorzej jak rodzinka poprosi, a my wtedy zaczynamy kręcić. U mnie jasno : konia ,żony i fajki nawet brat nie ma prawa dotknąć .

Nie mniej są tacy, co nie mają oporu i kamperka traktują mniej osobiście .
Nazwałbym Ich " Swingersami kamperowymi" :mrgreen: Co

PS Jestem jedynakiem

maciejstraus - 2021-01-13, 12:13

runner123 napisał/a:
W zeszłym roku też miałem taki dylemat. I po wielu przemyśleniach i poszukiwaniach zakupiłem rocznego kampera prywatnie. A nie na firmę. Też myślałem o wynajmowaniu ale szybko mi ta myśl minęła. Trochę dzięki lekturze Forum stwierdziłem, że to nie ma być inwestycja tylko takie trochę droższe hobby. I nie ma się to wcale opłacać. Niektórzy znajomi i członkowie rodziny dziwnie na mnie spoglądali gdy dowiedzieli się o moim zakupie. Inni stwierdzili, gratulując, że to moja decyzja i nic komu do tego. Grunt to podjąć świadomą decyzję.
No i teraz stoi sobie pod kołderką i śpi czekając na wyjazd . No.


To ja też byłem w takiej sytuacji. Z jednej strony chciałem spełnić swoje marzenie, a że tanie nie jest to uznałem, że warto aby mi ktoś lekko pomniejszał koszt posiadania tak drogiego hobby. Finalnie okazało się, że to był pewien pomysł na dodatkowy biznes.

Dzisiaj wiem, że kupno jednego kampera i myślenie że na nim zarobimy to --> :haha:

W najlepszym przypadku mamy mniejsze koszty posiadania ale niestety utratę najlepszych terminów i dobrego stanu swojego kampera.

Postanowiłem spisać te swoje wnioski i tak powstał esej:
Własny kamper na wynajem - jak to jest i czy to się opłaca? Później miałem przeprawę z ubezpieczeniem kampera i opcją "najem zarobkowy". Tu też się zdziwiłem bo napotykałem albo sponsorowane artykuły albo błędne obliczenia i dla potomnych spisałem:
Ile kosztuje ubezpieczenie kampera z opcją najem zarobkowy? OC, AC i Assistance z opcją rent a car.

Największy minus wynajmu kampera to zniszczenia i zużycie podzespołów kampera :?

deptus - 2021-01-14, 06:48
Temat postu: Re: Zakup kampera dla siebie + wypożyczanie
Grzenekostrow napisał/a:
Witam wszystkich. Na początku chcialbym sie przedstawić, mam na imie Grzegorz i pochodze z Ostrowa Wielkopolskiego, zastanawiam sie nad zakupem kampera na firme do użytku własnego i we wszystkich wolnych terminach go wypożyczać, nie zależy mi żeby na tym zarobić tylko żeby ułatwić sobie jego spłatę. Proszę powiedzcie mi czy to ma sens i jakąkolwiek racje bytu, jak jest z terminami w wypożyczalniach na okres letni? Pozdrawiam serdecznie


Tak się składa że miałem identyczny zamysł, który właśnie realizuje. Jestem juz po zakupie kampera dla siebie, prywatnie i mam zamiar go podnajmować.

Mój pomysł wziął się z wypożyczalni z której wynajmowałem dwa sezony z rzędu kampera, w której na 20 aut, połowa jest właśnie w podnajmie od prywatnych właścicieli, którzy mają takie podejście jak założyciel tematu.

Wiele z przedstawionych potencjalnych problemów z wynajmem można uniknąć lub zminimalizować.

Co do powyższego eseju, z pewnością jest tam zawarte wiele prawdy, nie mniej czytając go odnosi się wrażenie, że kolega albo chciał wyładować jakąś frustrację, albo wyeliminować potencjalną konkurencję ;)

maciejstraus - 2021-01-14, 14:00
Temat postu: Re: Zakup kampera dla siebie + wypożyczanie
[quote="deptus"]
Grzenekostrow napisał/a:


Co do powyższego eseju, z pewnością jest tam zawarte wiele prawdy, nie mniej czytając go odnosi się wrażenie, że kolega albo chciał wyładować jakąś frustrację, albo wyeliminować potencjalną konkurencję ;)


Hey. Ja po prostu chciałem to ująć pod względem finansowym, bo przy jednym aucie to nie ma sensu, jeśli mówimy o faktycznym biznesie. A to, że można sobie dorobić no niby tak ale coś za coś. Co do frustracji to takowej nie posiadam, wręcz cieszę się z tego kroku ale ja takich rzeczy nie wiedziałem i gdyby nie pomoc i wiedza dwóch osób to bym się mocno nabił bo Internet jest pełen treści w których życie jest jak bajka ;-) Konkurencją jestem żadną bo bądźmy poważni i jednym kamperem to można sobie konkurować :haha:

Kitty - 2021-05-26, 12:58

Moim zdaniem wypożyczalnia kamperów to bardzo dobry biznes, tylko warto dobrze się zareklamować. Można poczytać, jak założyć swój sklep internetowy, na przykład usunięto link reklamowy I biznes się kręci.

--------------------------------------
usunięty został link reklamowy nie majscy związku z tematem wątku
smok_wawelski

ReddyS - 2023-03-26, 17:09

maciejstraus napisał/a:
Postanowiłem spisać te swoje wnioski i tak powstał esej:
Własny kamper na wynajem - jak to jest i czy to się opłaca? Ile kosztuje ubezpieczenie takiego kampera z opcją najem zarobkowy. Zapraszam do przeczytania.

Świetny artykuł, nie cukierkowy tylko moim zdaniem bardziej zbliżony do rzeczywistości.

maciejstraus - 2023-03-30, 00:01

ReddyS napisał/a:
maciejstraus napisał/a:
Postanowiłem spisać te swoje wnioski i tak powstał esej:
Własny kamper na wynajem - jak to jest i czy to się opłaca? Ile kosztuje ubezpieczenie takiego kampera z opcją najem zarobkowy. Zapraszam do przeczytania.

Świetny artykuł, nie cukierkowy tylko moim zdaniem bardziej zbliżony do rzeczywistości.


Dzięki staram się go na bieżąco aktualizować i dodawać nowe informacje.

Jak po Wielkanocy będę miał chwilę to dodam ciekawy wątek, który obserwuje od września 2022 roku i trwa nadal. Mianowicie wynajmowanie kampera zakupionego lub wziętego w leasing i nie branie umowy lub faktury. Po prostu płatności bez dokumentów i gotówkowe bo liczy się cena.

Proceder wcale nie rzadki :roll:

mierzejski - 2023-03-30, 03:56

Cytat:
CENNIK WYNAJMU / FAKTURA VAT 23 %
317 zł netto = 390 zł brutto
październik - kwiecień


390 złotych za wynajem kampera od października do kwietnia? Oferta super, za 7 miesięcy to ja bym nawet 400 złotych mógł dać! ;-)

maciejstraus - 2023-03-30, 11:38

mierzejski napisał/a:
Cytat:
CENNIK WYNAJMU / FAKTURA VAT 23 %
317 zł netto = 390 zł brutto
październik - kwiecień


390 złotych za wynajem kampera od października do kwietnia? Oferta super, za 7 miesięcy to ja bym nawet 400 złotych mógł dać! ;-)


Na rynku pojawiają się i oferty za 199 zł albo 250 zł :mrgreen:

jarsta0001 - 2023-03-30, 23:19

Swietny analitycznie artykuł.
maciejstraus - 2023-04-04, 14:30

jarsta0001 napisał/a:
Swietny analitycznie artykuł.


Dzięki, choć dostałem maile w jego sprawie od importera kamperów, że artykuł nie wspiera sprzedaży kamperów :mrgreen: . Na moje pytanie: A dlaczego miałby wspierać? Nie dostałem już odpowiedzi :kawka:

LukF - 2023-04-05, 08:20

maciejstraus,
Dobrze piszesz i przyjemnie się czyta. A fakty drażnią sprzedawców więc nie dziwi ich reakcja.
Rób dalej i powodzenia życzę :hello

willyfog - 2023-09-04, 12:06
Temat postu: jak zorganizować leasing?
Cześć

czy ktoś opracował już efektywny sposób wzięcia leasingu i jego wykupu na koniec w obecnym systemie prawnym?
Chodzi mi o wielkość wpłaty własnej, czy leasing później na krótki okres i wykup do firmy po wartości blisko 150.000 netto a następnie amortyzacja w firmie ?

Jaki jest najlepszy schemat leasingu aby leasing miał jakiś większy sens finansowy?

joko - 2023-09-24, 11:43
Temat postu: Re: jak zorganizować leasing?
willyfog napisał/a:
Cześć

czy ktoś opracował już efektywny sposób wzięcia leasingu i jego wykupu na koniec w obecnym systemie prawnym?
..........

Jaki jest najlepszy schemat leasingu aby leasing miał jakiś większy sens finansowy?


Co oznacza "efektywny sposób wzięcia leasingu" ?
Wszystko zależy przede wszystkim od tego co chcesz osiągnąć poprzez wzięcie samochodu w leasing. Czy chodzi wyłącznie o odliczenia podatkowe , czy o to aby mieć samochód i z niego korzystać, bez potrzeby inwestowania swoich pieniędzy od razu, z góry i w całości , czy jeszcze to coś innego ?

Jeśli planujesz zakup samochodu , a jednocześnie firma którą prowadzisz osiąga zyski i płaci duże podatki to najsensowniej jest wziąć leasing z maksymalnie dużą pierwszą wpłatą i dodatkowo podnieść pierwsze 2-3 raty (jest taka możliwość). Schemat takiego leasingu wygląda mniej więcej tak: leasing 24 miesiące, pierwsza wpłata 40%, pierwsza rata 20%, druga rata 10%, 25% na 22 raty, wykup 5%. Taki schemat powoduje że w ciągu 2 pierwszych miesięcy wrzucasz w koszty i odliczasz VAT od 70% wartości samochodu (dla kontrastu kupując ten sam samochód za gotówkę amortyzujesz go przez 60miesięcy)

Jeśli samochód ma służyć do zarabiania a nie masz problemu ze zbyt dużym dochodem to leasing powinien być tak ustawiony , aby miesięczne koszty z nim związane były takie lub niższe jak miesięczny dochód z używania przedmiotu leasingu.

willyfog napisał/a:

Chodzi mi o wielkość wpłaty własnej, czy leasing później na krótki okres i wykup do firmy po wartości blisko 150.000 netto a następnie amortyzacja w firmie ?


Chyba nie do końca rozumiem jak to kombinujesz ..... ale się domyślam.
W koszty można wrzucić maksymalnie 150 tys netto (225 tys netto dla elektryków) wartości samochodu , ale nie na zasadach "do wyczerpania limitu" , tylko proporcjonalnie przez cały okres spłaty. Przykładowo jeśli samochód kosztuje 300 tys netto, to od pierwszej wpłaty i wszystkich rat leasingowych w koszty wrzucasz 50% wartości netto.
Fakturę za wykup nie wrzucasz w koszty tylko do 5-cio letniej amortyzacji .
Jeśli leasing będzie 2 letni to w tym konkretnym przypadku w sposób jaki myślisz odliczysz 75%netto (75 tys od leasingu i 150 tys amortyzacji = 225 tys) ale w okresie 7 lat. Biorąc tylko leasing odliczysz 50%netto (150 tys) , ale w zaledwie dwa lata ,a wykorzystując schemat który podałem wyżej 105 tys z tej tej kwoty w zaledwie 2 miesiące.

Jak widać wszystko zależy od tego co komu jest bardziej przydatne i nie ma jednego dobrego schematu :spoko

willyfog - 2023-09-24, 12:24

I to się nazywa wyczerpująca odpowiedź. Kampera wykorzystuję zawodowo od podróży po kraju gdyż prowadzę firmę w miejscu oddalonym o 350 km od miejsca zamieszkania.
Po jej przeczytaniu to już jestem pewien że chodzi mi o "uzysk" podatkowy, a tego rozwiązania z podwyższonymi pierwszymi ratami to nie znałem.
W tym konkretnym przypadku myślę o pojeździe za 700 tys brutto = ok 570 tys netto.
Czyli:
- wpłata własna 228 tys
- 1 rata 20% 114 tys
- 2 rata 57 tys
Łącznie 399 tys co daje niepodatkowe 171 tys.
Zakładając opodatkowanie ze składką zdrowotną na poziomie 24,5% oznacza to że w koszty wrzucimy ok 98 tyś. zł w pierwszym kwartale leasingu.
Oczywiście koszty leasingu zjedzą trochę ten "uzysk" podatkowy.

A jak obecnie wyglądają przepisy przy zbyciu kampera. Czy nadal mogę go przekazać do majątku prywatnego i później darowizna i sprzedaż bez VAT i podatku?

Kazik II - 2023-09-24, 13:21

willyfog napisał/a:
Czy nadal mogę go przekazać do majątku prywatnego i później darowizna i sprzedaż bez VAT i podatku?

Po przekazaniu do majątku prywatnego możesz sobie robić z nim co chcesz. Ale samo przekazanie środka trwałego do majątku prywatnego wiąże się z koniecznością zwrotu VAT - jeśli przy zakupie odliczyłeś sobie ten VAT od swojego podatku należnego. Karencja w tym wypadku wynosi chyba 5 lat.

willyfog - 2023-09-24, 13:40

Czyli jeseli będę go trzymał 6 lat to jak to w praktyce będzie wyglądać jeżeli leasing będzie tylko 2 lata?
Od którego momentu jest liczona ta karencja?

Kazik II - 2023-09-24, 13:43

Grzenekostrow napisał/a:
Dziękuje bardzo za odpowiedź, rozumiem że większość nie chce wynajmować i mieć swojego kampera tylko na własność ale niestety nie stać mnie wydać ponad 200tyś, wynajmując go było by łatwiej spłacić, a kupić jakiegoś starego.

Lepsza jest wg mnie zasada "kupuję to, na co mnie stać". Jeszcze nie zakosztowałeś kamperowego życia - a już chcesz nowy sprzęt. Spotykam na kempingach dużo starszych kamperów - i to z krajów całkiem zamożnych. Nie zauważyłem, aby właściciele byli z tego powodu specjalnie nieszczęśliwi. Sam bym wolał jakiegoś 30-latka w dobrej kondycji, gdyby silnik starego Ducato albo Transita nie ryczał jak zarzynany wół. Kiedyś kupiłem na wynajem drugiego kamperka i po pierwszym razie co nieco osiwiałem. Dałem sobie spokój, bo to zabawa ma sens na poziomie profesjonalnym a nie wolnej partyzantki.
Jak masz na zbyciu 200 tysięcy, to kup lepiej kawalerkę na wynajem. Za uzyskane przychody będziesz mógł sobie wypożyczać kampera na wakacje. A jak Ci się znudzi to kawalerkę sprzedaż bez straty i bólu głowy.

Kazik II - 2023-09-24, 18:16

willyfog napisał/a:
Czyli jeseli będę go trzymał 6 lat to jak to w praktyce będzie wyglądać jeżeli leasing będzie tylko 2 lata?
Od którego momentu jest liczona ta karencja?

Sprawa się komplikuje. Zależy, czy auto jest jako osobowe czy inne. I czy auto było zgłoszone jako wyłącznie wykorzystywane na cele firmy czy również prywatnie. To chyba już lepiej pogadać w urzędzie skarbowym, bo to jest dość zawiła sytuacja.

jarsta0001 - 2023-09-27, 17:53
Temat postu: Re: jak zorganizować leasing?
joko napisał/a:

(dla kontrastu kupując ten sam samochód za gotówkę amortyzujesz go przez 60miesięcy)
:spoko



joko fajnie prosto wyjaśnileś. Mała tylko uwaga, kamper amortyzujemy nie 5 lat a 7,14 lat. To wynika z tego ze to pojazd specjalny i w załączniku nr 1 do UOPOF jest stawka amortyzacji 14% (KST rodzaj 743).

Jest jeden sposób aby amortyzację przyspieszyć. Już bez wdawania się w szczegóły, wspomnę że kamper jako pojazd specjalny z definicji w prawie podatkowym jest tylko wymieniony w w/w załączniku nr 1 do ustawu o podatku dochodowym(PIT i CIT). Natomiast w samej ustawie o podatku dochodowym zgodnie z art. 5a pkt 19a ustawy o PIT oraz art. 9a pkt 9a ustawy o CIT samochodem osobowym jest pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.

Jakie to ma znaczenie? A no ma, w podatku dochodowym w zakresie stosowania metod amortyzacji oprócz metody liniowej i degresywnej jest również metoda stawek INDYWIDUALNYCH. Stawka amortyzacji dla takiego auta wynosi nie mniej jak 30 miesięcy. Stosuje sie ją do pojazdów ulepszonych oraz UŻYWANYCH. Pojazd UZYWANY to zgodnie z prawem podatkowym taki, który przez zakupem, był uzywany przez poprzedniego właściciela przez okres 6 miesięcy. Ad vocem, przypomnę, że dealerzy samochodów mają obowiązek (zazwyczaj) posiadać samochody tzw demonstracyjne przez okres 6 miesięcy.
Reasumując jesli kupujesz auto takie jak kamper albo inne osobowe od dealera i jest to auto u niego zarejestrowane od 6 miesięcy to spełnia taki pojazd definicję auta używamego i możesz stosować metodę indywidualną amortyzacji i w 30 miesięcy wrzucić w koszty. Można taki sposób zastosować do pojazdów wykupionych z leasingu ponieważ ustawodawca podatkowy traktuje wykup z leasingu jako odrębną transakcję handlową. To dobry sposób również na skorzystanie z dzwigni podatkowej rówież w przydaku zakupu każdego innego pojazdu. Osobiście umawiam się z dealeram jakie auto chcę kupić wplacam jakąś syboliczną zaliczkę i mamy dzentelmeńską umowę że nie będzie większego przebiegu jak np. 3000 km. Zazwyczaj i tak jest mniej jak dealer wie że kupiec czeka na konkretne auto. Kiedyś np. kupiłem taki demonstracyjny po 6 miesiącach z przebiegiem 500 km.

To takie co nieco na temat optymalizacji podatkowej zgodnej z prawem.

joko - 2023-09-27, 22:40
Temat postu: Re: jak zorganizować leasing?
jarsta0001 napisał/a:
Mała tylko uwaga, kamper amortyzujemy nie 5 lat a 7,14 lat.


A widzisz, tego nie wiedziałem .... pewnie dlatego, że nigdy nie przyszło by mi do głowy aby tyle lat amortyzować samochód :spoko
Za 7 lat to wszystkie korzyści z amortyzacji zeżre inflacja :haha:

A tak a propos szybkiej amortyzacji możliwej dzięki leasing'owi to jest z tego jeszcze jedna korzyść , na którą mało kto zwraca uwagę.
Kupując za gotówkę aby amortyzować latami na samym początku trzeba wydać pieniądze od których już zapłaciło się podatek (czyli z puli, która już została uszczuplona o kwotę podatku). Leasing i szybka amortyzacja daje możliwość płacenia pieniędzmi przed opodatkowaniem.
Jeśli przykładowo w danym miesiącu masz przychodu np.10 tys PLN i jesteś na stawce 19% podatku.doch. i rata leasingowa to przykładowo też 10tys PLN, to całą tę kwotę masz do dyspozycji . Jeśli zamiast tego samochód amortyzujesz latami to na jego zakup zostaje w tym przykładowym miesiacu tylko 8100PLN,
Oczywiście finalnie po tych 7 latach suma odliczeń jednego i drugiego będzie teoretycznie taka sama, ale w leasingu odliczamy od podatku i spłacamy "na bieżąco" ,a przy amortyzacji nijako z przyszłych dochodów .
Aby spłacić 100tys w leasingu wystarczy 100tys przychodu, w 7-letniej amortyzacji trzeba tego przychodu więcej o kwotę podatku dochodowego od tej części dochodu , której nie dało się zniwelować kosztami wynikającymi z amortyzacji.
Każdy kto prowadzi własną działalność gospodarczą wie, że koszty przed opodatkowaniem a koszty po opodatkowaniu to dwie różne sprawy :spoko

joko - 2023-09-28, 00:28

Kazik II napisał/a:

Po przekazaniu do majątku prywatnego możesz sobie robić z nim co chcesz. Ale samo przekazanie środka trwałego do majątku prywatnego wiąże się z koniecznością zwrotu VAT - jeśli przy zakupie odliczyłeś sobie ten VAT od swojego podatku należnego. Karencja w tym wypadku wynosi chyba 5 lat.


Pytanie tylko po co przekazywać do majątku prywatnego pojazd zakupiony w leasingu na firmę ?
Samochód firmowy ma tę zaletę w stosunku do prywatnego, że można przez cały czas użytkowania odliczać od podatku koszty jego eksploatacji, napraw , itp.
Jeśli po przekazaniu z firmy do majątku prywatnego trzeba przez pięć lat trzymać , aby przy odsprzedaży nie zapłacić podatków od kwoty sprzedaży , to traci to sens ekonomiczny .
Pięć lat taki pojazd generuje koszty, z których nic nie jesteśmy w stanie odzyskać i traci na wartości (spada tym samym wartość podatku od sprzedaży , którego chcemy uniknąć, a tym samym spada ewentualna korzyść z tego tytułu).

Ja bym nie demonizował konieczności zapłaty podatków od sprzedaży samochodu firmowego .
Sprzedając stary samochód robimy to zazwyczaj z myślą o zakupie nowego . Jeśli sprzedaż będzie fakturowo nie później niż zakup nowego to realnie żadnego podatku nie zapłacimy , bo przychód ze sprzedaży zostanie zniwelowany kosztami zakupu.

maciejstraus - 2023-10-05, 22:43

Kazik II napisał/a:

Jak masz na zbyciu 200 tysięcy, to kup lepiej kawalerkę na wynajem. Za uzyskane przychody będziesz mógł sobie wypożyczać kampera na wakacje. A jak Ci się znudzi to kawalerkę sprzedaż bez straty i bólu głowy.


Do tego dodajmy wzrost wartości, kamper z ilością przejechanych kilometrów nie ma takie wzrostu jak mieszkanie czy działka (delikatnie pisząc :lol: ) Mało kto liczy sobie w tym biznesie koszty serwisu kampera i pracy przy nim. :-P


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group