Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Litwa, Łotwa, Estonia - Opłaty drogowe na Łotwie

ZbigStan - 2019-08-06, 17:56
Temat postu: Opłaty drogowe na Łotwie
Przeczytałem na pewnym blogu, w relacji z podróży po Łotwie, że kamperowiec zapłacił wysoki mandat za brak winiety w pojeździe o masie powyżej 3,0 t. W łotewskim prawie o oplatach drogowych winieta obowiązuje pojazdy pow. 3.5t oraz ciezarowe powyżej 3,0t.. Być może, że był to bus przerobiony na kampera, ale nie uwzgledniono tego w dowodzie rejestracyjnym. Czy ktoś z kolegów ma doświadczenia lub wiedzę z opłat drogowych w krajach nad baltyckich?
amples - 2019-08-06, 18:13

ZbigStan napisał/a:
pewnym blogu, w relacji z podróży po Łotwie, że kamperowiec zapłacił wysoki mandat za brak winiety w pojeździe
Pewnie chodzi ci o "PodróżoVanie"
To nie jest kamper - ( nie przeprowadzili zmiany przeznaczenia auta) w dowodzie N1 stąd mandat .
ani ciężarowy - (usunęli grodź ,na to miejsce wstawili przepierzenie z płyty z drzwiami)
Według prawa to auto nie powinno wyjeżdżać na drogę , tym bardziej przejść przeglądu . :spoko

Irel - 2019-08-09, 00:06

W 2017 byłem swoim kamperem w Łotwie i nie pobierano za przejazd żadnych opłat. Wtedy przejazd przez Łotwę był dość trudny bo wiele dróg było w remoncie lub przebudowie.


Tak wygląda przejechana trasa

NINED - 2019-08-09, 08:07

Irel napisał/a:
W 2017 byłem swoim kamperem w Łotwie i nie pobierano za przejazd żadnych opłat. Wtedy przejazd przez Łotwę był dość trudny bo wiele dróg było w remoncie lub przebudowie.

Obrazek
Tak wygląda przejechana trasa


Ja byłem na Łotwie w 2017 i 2018 wiosną i jesienią, a w tym roku wiosną- żadnych opłat. Objechałem Łotwę praktycznie dookoła.

moskit - 2019-08-09, 09:36

Dla pojazdów (kamperów) o DMC powyżej 3,0 jest winieta i ograniczenie prędkości dla wszystkich pojazdów specjalnych do 70/h
Z blaszankami bardzo trzeba uważać są uczuleni na wszelkiego rodzaju modyfikacje bez twardych papierów ,ale i tak policmajster może "umilić " przejazd przez Łotwę .
Swego czasu sporo opisów było na forum Niemieckim

Gewehr - 2019-08-09, 09:42

Byłem trzy tygodnie temu. Winieta obowiązuje wszystkie pojazdy powyżej 3T.
Ja tu kupowałem. https://www.lvvignette.eu/booking
Nie jest drogo i nie ma się co sczypać na kilka euro. Zaoszczędzi to nam ewentualną szarpaninę ze służbami.

ZbigStan - 2019-08-11, 21:06

Temat zaczyna się wyjaśniać. Czy zakup winiety jest tylko przez internet, czy można ją kupić w określonych miejscach po wjechaniu na Łotwe? Jakie to są koszta?
jarekvolvo - 2019-08-11, 21:21

Bez problemu na chyba każdej pompie. Można tuż przed linią graniczną, jeśli idziemy od Kowna, na wylocie z Salnaciai, w bardzo wielobranżowym sklepie w szczycie budynku przy hotelu.. .
\ 52,272113 ; 24,367906 \

Gewehr - 2019-08-11, 22:03

ZbigStan napisał/a:
Temat zaczyna się wyjaśniać. Czy zakup winiety jest tylko przez internet, czy można ją kupić w określonych miejscach po wjechaniu na Łotwe? Jakie to są koszta?

Płaciłem chyba 10 euro za 7 dni. Szkoda czasu na stacjonarne kupowanie. Poprzez stronę kupujesz w dwie minuty. Możesz sobie określać od kiedy i na ile ma być winieta.

MisioKRAK - 2019-08-12, 07:05

Myśmy też mieli jechać na Litwę i Łotwę ale...zmiana planów - wschód zostanie na za rok lub na za dwa :D
majmarek - 2019-08-12, 08:05
Temat postu: Opłaty
Temat o opłatach na Łotwie!
Czy kogoś interesuje gdzie kto jedzie za rok lub dwa?
Pozdrawiam na dziko

Norge706 - 2019-08-21, 22:43

Gewehr napisał/a:
Byłem trzy tygodnie temu. Winieta obowiązuje wszystkie pojazdy powyżej 3T.
Ja tu kupowałem. https://www.lvvignette.eu/booking
Nie jest drogo i nie ma się co sczypać na kilka euro. Zaoszczędzi to nam ewentualną szarpaninę ze służbami.

Wszystkie pojazdy ciężarowe, nie kampery. Kampery powzej 3,5 tony.
Byłem tam w lipcu .

Pająk - 2019-08-22, 22:28

Łotwa "Od 1 stycznia 2017r. obowiązują opłaty drogowe dla wszystkich pojazdów (w tym osobowych) o łącznej masie powyżej 3 000 kilogramów. "

Dzisiaj kupiłem winietę 7 dniową przez internet , koszt 75.50 pln. (1 dniowa 40.50 pln a 30 dniowa 150.50 pln). W zeszłym roku nie musiałem bo mieściłem się 2800kg, w tym roku dopinam przyczepkę i mam 3250kg.

https://www.pzmtravel.com...,b,0,1,107.html

slawwoj - 2019-08-22, 22:30

Opłaty nie dotyczą kamperow.
Pająk - 2019-08-22, 22:33

Podasz źródło z zapisem że nie dotyczy kamperów?
Rowerek - 2019-08-23, 08:56

Jezdzilem nic nie płaciłem mam kampera 4 t opłaty dotyczą przewozu osób i rzeczy
samotny wilk - 2019-08-23, 12:08

Na str PZM jest tak:
fslawek1 - 2019-09-15, 20:49

Ciekawe z tą opłata. byłem teraz, tj. od 20.08. do 10. 09. na Litwie, Łotwie , w Estonii i nic nie wiedziałem o jakichkolwiek opłatach. Mam kampera 3.2 t., nikt mnie nie zatrzymał i było ok. A może przyjdzie do domu kara za brak winiety ? :gwm
A po za tym w tej Łotwie mają kiepskie drogi, szrutowe, piaskowe i bardzo popaprałem kampera szczególnie od spodu :stop: Oni powinni nam dopłacać za to ,że jeździmy po ich drogach :roll:

interwoj - 2019-09-17, 19:04

czesc fslawek1
oplata na Litwie wyglada tak: wszystko zalezy co masz wpisane w dowodzie rej. jezeli twoj kamper to przerobiony blaszak i nadal ma wpisane CIEZAROWY to znaczy N1 do 3,5T wiec trzeba dokonac oplaty, okolo 15E/tydzien, natomiast jezeli masz wpis osobowy Kampingowy to nie ma zadych oplat drogowyh.
Lotwa: to samo tylko opaty juz od 3 ton
pozdrowienia z Rygi

samotny wilk - 2019-09-17, 22:35

interwoj,

Litwa ma tak: :spoko

skoli - 2019-09-17, 23:07

Podczas kontroli wyjazdowej z promu w Rydze miałem zapytać jak jest z opłatami drogowymi.
Jednak kontrola mnie omminęła więc odpuściłem sobie również winiete na LV.

stef - 2019-09-18, 11:08

Też jeździłem po Łotwie również z przyczepą i nigdy nikt mnie o opłaty nie pytał, nawet pismem ze zdjęciem po powrocie. tak wiec opłaty są ale dla sam przewożących ładunki.
Łotysze się wcześniej zabezpieczyli przed takim transportem jak u nas... czyli busy do 3.5t a na pace po 7 ton towaru :)

samotny wilk - 2019-09-19, 14:40

stef, kiedyś na Łotwie było tak jak piszesz ... kiedyś.
Teraz, tzn. od 01.01.2017 r. jest inaczej. :spoko

stef - 2019-09-20, 09:04

OK pogrzebałem i Ustawa o opłatach drogowych na Łotwie opublikowana w języku łotewskim i na szczęście również w angielskim ( https://likumi.lv/ta/en/en/id/185656-law-on-the-road-user-charge) mówi:
"(1) The user charge shall be paid for the use of the main and regional State road sections specified in Annex 1 to this Law (except for the crossing thereof at crossroads and the use thereof in populated areas the borders of which are marked with the traffic signs specified in Annex 1.1 to this Law) by the following truck vehicles or compositions thereof (hereinafter - the vehicle):

1) the truck vehicles the laden weight of which exceeds 3000 kilograms;

2) the compositions of the truck vehicles the laden weight of which exceeds 3500 kilograms.

(2) The user charge shall be paid as for a composition of the truck vehicles, provided that the laden weight of a towing vehicle exceeds 3500 kilograms. If the laden weight of the towing vehicle exceeds 3000 kilograms but is less than or equal to 3500 kilograms, the user charge shall only be paid for the towing vehicle.

[28 July 2017 / Amendments in relation to the obligation to pay the user charge also for the vehicles not intended for the carriage of goods by road shall be applicable from 1 January 2018. See Paragraph 1 of Transitional Provisions]"

Tak więc rozchodzi się nam o określenie :" truck vehicles". Może ktoś się wypowie czy to oznacza ciężarówkę czy jakikolwiek pojazd również specjalny i osobowy?

Ale... ostatni akapit w nawiasie mnie zastanawia... i tu jest pies pogrzebany :(

Specjalnie sięgam do oryginału dokumentu łotewskiego bo nas PZM może pisać różne rzeczy... bo to sprzedają. Więc reklamują się jak mogą.

krimar - 2019-09-20, 10:03

tylko że tłumaczenie nie jest już ważne, na samym początku napisali:
The translation of this document is outdated.
Translation validity: 22.08.2017.–12.04.2019.
Amendments not included: 03.04.2019.

Tamtam - 2019-11-07, 22:27

Za stroną ambasady Łotwy:
"Na Łotwie korzystanie z dróg i autostrad dla samochodów osobowych jest bezpłatne. Dla pojazdów bądź zespołów pojazdów o dmc powyżej 3000 kg potrzebna jest winieta, którą można kupić online na stronie: http://www.lvvignette.eu."

https://www.mfa.gov.lv/pl...zenstwo-drogowe

Pozdawiam

amples - 2019-11-07, 22:37

Tamtam napisał/a:
Na Łotwie korzystanie z dróg i autostrad dla samochodów osobowych jest bezpłatne.
A jeżeli osobowy ma DMC powyżej 3T :?: :wyszczerzony:
ufolz - 2020-02-02, 08:56

MisioKRAK napisał/a:
Myśmy też mieli jechać na Litwę i Łotwę ale...zmiana planów - wschód zostanie na za rok lub na za dwa :D


@Michał minął rok, może dwa.. na święta nie chce Wam się ruszyć w te strony? Co na to Mariolka?

gryz3k - 2020-02-04, 13:54

Na Łotwie kampery są zwolnione z opłaty. Opłaty dotyczą pojazdów komercyjnych. Pytałem w punkcie sprzedaży winietek przy granicy 27 grudnia 2019. :spoko
Gewehr - 2020-02-04, 14:19

gryz3k napisał/a:
Na Łotwie kampery są zwolnione z opłaty. Opłaty dotyczą pojazdów komercyjnych. Pytałem w punkcie sprzedaży winietek przy granicy 27 grudnia 2019. :spoko


Ja nigdzie tego pisemnie nie znalazłem. Pewnie jej chodziło o kampery o masie powyżej 3.5T.
Ja zrozumiałem jasno, powyżej 3T, płacimy i nie ma rozróżnienia.
Tu tak wyczytałem, ale moja angielska język jest słaba :haha:

gryz3k - 2020-02-04, 15:08

Pytałem bo chciałem kupić winietę. Pani popatrzyła na mój samochód i od wejścia powiedziała, że opłata dotyczy ciężarówek. Powiedziała, że kampery nie płacą. Mój 3,5t. Jechałem więc w obie strony bez winietki. To było na pierwszej stacji za granicą.
SlawekEwa - 2020-02-04, 18:33

Ludziska z kanału "Podróżovanie" przez "v" zapłacili karę, bo maja kampera jako "ciężarowy" :bajer
slawwoj - 2020-02-04, 18:59

Gewehr napisał/a:
gryz3k napisał/a:
Na Łotwie kampery są zwolnione z opłaty. Opłaty dotyczą pojazdów komercyjnych. Pytałem w punkcie sprzedaży winietek przy granicy 27 grudnia 2019. :spoko


Ja nigdzie tego pisemnie nie znalazłem. Pewnie jej chodziło o kampery o masie powyżej 3.5T.
Ja zrozumiałem jasno, powyżej 3T, płacimy i nie ma rozróżnienia.
Tu tak wyczytałem, ale moja angielska język jest słaba :haha:


Niektórzy, którym twoim zdaniem słoma wystaje, potrafią znaleźć taka informację. Opłata nie dotyczy kamperow

:bylo

Gewehr - 2020-02-04, 19:06

slawwoj napisał/a:
Gewehr napisał/a:
gryz3k napisał/a:
Na Łotwie kampery są zwolnione z opłaty. Opłaty dotyczą pojazdów komercyjnych. Pytałem w punkcie sprzedaży winietek przy granicy 27 grudnia 2019. :spoko


Ja nigdzie tego pisemnie nie znalazłem. Pewnie jej chodziło o kampery o masie powyżej 3.5T.
Ja zrozumiałem jasno, powyżej 3T, płacimy i nie ma rozróżnienia.
Tu tak wyczytałem, ale moja angielska język jest słaba :haha:


Niektórzy, którym twoim zdaniem słoma wystaje, potrafią znaleźć taka informację. Opłata nie dotyczy kamperow

:bylo

Dla mnie jesteś wieśniakiem po tamtym co pokazałeś :( Pewnie tu kilka osób, to samo uważa. Pamiętaj na przyszłość! Jak pijesz, to nie pisz na forum :haha:

slawwoj - 2020-02-04, 19:16

Gewehr napisał/a:
slawwoj napisał/a:
Gewehr napisał/a:
gryz3k napisał/a:
Na Łotwie kampery są zwolnione z opłaty. Opłaty dotyczą pojazdów komercyjnych. Pytałem w punkcie sprzedaży winietek przy granicy 27 grudnia 2019. :spoko


Ja nigdzie tego pisemnie nie znalazłem. Pewnie jej chodziło o kampery o masie powyżej 3.5T.
Ja zrozumiałem jasno, powyżej 3T, płacimy i nie ma rozróżnienia.
Tu tak wyczytałem, ale moja angielska język jest słaba :haha:


Niektórzy, którym twoim zdaniem słoma wystaje, potrafią znaleźć taka informację. Opłata nie dotyczy kamperow

:bylo

Dla mnie jesteś wieśniakiem po tamtym co pokazałeś :( Pewnie tu kilka osób, to samo uważa. Pamiętaj na przyszłość! Jak pijesz, to nie pisz na forum :haha:


Kiedyś nasze szlaki się przetną.

Gewehr - 2020-02-04, 19:37

slawwoj napisał/a:
Gewehr napisał/a:
slawwoj napisał/a:
Gewehr napisał/a:
gryz3k napisał/a:
Na Łotwie kampery są zwolnione z opłaty. Opłaty dotyczą pojazdów komercyjnych. Pytałem w punkcie sprzedaży winietek przy granicy 27 grudnia 2019. :spoko


Ja nigdzie tego pisemnie nie znalazłem. Pewnie jej chodziło o kampery o masie powyżej 3.5T.
Ja zrozumiałem jasno, powyżej 3T, płacimy i nie ma rozróżnienia.
Tu tak wyczytałem, ale moja angielska język jest słaba :haha:


Niektórzy, którym twoim zdaniem słoma wystaje, potrafią znaleźć taka informację. Opłata nie dotyczy kamperow

:bylo

Dla mnie jesteś wieśniakiem po tamtym co pokazałeś :( Pewnie tu kilka osób, to samo uważa. Pamiętaj na przyszłość! Jak pijesz, to nie pisz na forum :haha:


Kiedyś nasze szlaki się przetną.


Straszysz mnie :haha: Widać naprawdę masz problem z glową :gwm Pamiętaj że jestem młodszy i mam lepszą pamięć. Zapamiętam to i kiedy Ci o tym przypomnę :bajer

slawwoj - 2020-02-04, 19:39

Ale jaja
kubryk1 - 2020-02-04, 19:50

LUDZIE !!!! Nie potraficie rozmawiać bez inwektyw ? Weźcie coś na wstrzymanie
Gewehr - 2020-02-04, 20:00

kubryk1 napisał/a:
LUDZIE !!!! Nie potraficie rozmawiać bez inwektyw ? Weźcie coś na wstrzymanie

Masz rację.
Prośba do moderatora o usunięcie naszych wypocin. Obniżamy poziom forum, a pogadać możemy sobie w realu :mrgreen:

slawwoj - 2020-02-04, 20:09

Gewehr napisał/a:
kubryk1 napisał/a:
LUDZIE !!!! Nie potraficie rozmawiać bez inwektyw ? Weźcie coś na wstrzymanie

Masz rację.
Prośba do moderatora o usunięcie naszych wypocin. Obniżamy poziom forum, a pogadać możemy sobie w realu :mrgreen:


Ty weź sobie nie pochlebiaj. Kto z Tobą chciałby gadac. Już raz widziałem cie w akcji w Baltowie pod kamperem.

kubryk1 - 2020-02-04, 20:18

Oj Slawwoj ! Absolutnie nie umiesz bez tych przycinków? Źle to Tobie świadczy
slawwoj - 2020-02-04, 20:20

kubryk1 napisał/a:
Oj Slawwoj ! Absolutnie nie umiesz bez tych przycinków? Źle to Tobie świadczy


To może ja Ciebie nazwę wieśniakiem w dwóch wątkach.

kubryk1 - 2020-02-04, 20:23

Zachowujesz się jak dzieciak albo obrażona panienka - "mamo, a on brzydko na mnie powiedział". Bądź dorosły
slawwoj - 2020-02-04, 20:27

Oj wujenko już będę grzecznie w kącie siedział.
Gewehr - 2020-02-04, 20:36

Przypominam że nazwałem Ciebie wieśniakiem, po tym jak Ty publicznie nazwałeś kogoś debilem. Nie toleruję takiego czegoś. Nawet gdybyś był moim kolegą, też bym tak się zachował! Zresztą wcześniej tego nie robiłem, a Ty dziś to sam sprowokowałeś. W tamtym temacie zwróciłem uwagę grzecznie. Zresztą widać że wytrzeźwiałeś, to i posty edytowałeś. Na szczęście sporo ludzi cytowało i Twoje chamstwo i zaściankowośc pozostała :spoko Na tym kończę dyskusję z Tobą :chytry
slawwoj - 2020-02-04, 20:42

Posty zostały usunięte na sugestie zainteresowanego.

A ty nie brnij w obrażaniu mnie. Szkoda że nikt w Baltowie nie utrwalil sytuacji z tobą.

Gewehr - 2020-02-04, 20:45

slawwoj napisał/a:
Posty zostały usunięte na sugestie zainteresowanego.

A ty nie brnij w obrażaniu mnie. Szkoda że nikt w Baltowie nie utrwalil sytuacji z tobą.


Jakiej sytuacji, co ty bredzisz. Komuś ubliżałem, kłóciłem się z kimś? Naprawde jesteś chory :mrgreen:

slawwoj - 2020-02-04, 20:49

Czy ty myślisz że można ot tak kogoś obrazać?!

U nas na wsi nie można!

slawwoj - 2020-02-07, 21:47

Miałem pisać na pw. Ale tu jest akcja.

Gewehr czy możesz mi podać adres korespondencyjny. Chodzi o doręczenie ci pisma. Adres podaj na pw.

Gewehr - 2020-02-07, 22:17

Poproś administratora o moje wszystkie IP.(Admin nie może tego udostępnić byle komu😉) Z tym udaj się na najbliższy komisariat i tam złóż zawiadomienie o czym chcesz. Wtedy oni mi przyślą pismo. Ja napewno nie mam zamiaru nic Ci dawać i nie jestem zainteresowany korespondencją z Tobą.

Piątek dziś, to i się zaczyna :haha:

ZbigStan - 2020-06-16, 07:17

Odnawiam temat, w lipcu mam zamiar jechać do Lt, Lv, Es. Z przekazanych wyżej informacji wynika, że na Łotwie, powyżej 3000 kg do 3500kg kampery obowiązuje opłatą. Można ją zamówić przez internet lvvignette. eu, w cenie; 1 dzień 6 E, 7 dni 14 E, 30 dni 28 E. Czy można i gdzie kupić vignette przy przekraczaniu granicy?
NINED - 2020-06-16, 07:49

ZbigStan napisał/a:
Odnawiam temat, w lipcu mam zamiar jechać do Lt, Lv, Es. Z przekazanych wyżej informacji wynika, że na Łotwie, powyżej 3000 kg do 3500kg kampery obowiązuje opłatą. Można ją zamówić przez internet lvvignette. eu, w cenie; 1 dzień 6 E, 7 dni 14 E, 30 dni 28 E. Czy można i gdzie kupić vignette przy przekraczaniu granicy?


Kamperów nie obowiązuje- od 2016r. jestem dwa razy, na wiosnę i jesień. 26.06 ponownie jadę.

ZbigStan - 2020-06-16, 17:47

NINED, proszę podaj podstawę prawną. Koledzy przytaczali przepisy mówiące o konieczności opłaty po wyżej DMC 3000kg. Pozdrawiam.
ZbigStan - 2020-06-16, 17:48

NINED, Jedziesz 26.06. to gdzie będziesz głosował?
slawwoj - 2020-06-16, 18:28

ZbigStan napisał/a:
NINED, proszę podaj podstawę prawną. Koledzy przytaczali przepisy mówiące o konieczności opłaty po wyżej DMC 3000kg. Pozdrawiam.


To może odwrotnie Ty podaj źródło i przyczynę że tak się upierasz i wprowadzasz w błąd? ? Bylem kilkakrotnie. Potwierdzam ze opłaty nie dotyczą kamperów.

NINED - 2020-06-16, 18:30

ZbigStan napisał/a:
NINED, Jedziesz 26.06. to gdzie będziesz głosował?


w kamperze, mam skrzynkę pocztową zamontowaną...

slawwoj - 2020-06-16, 18:33

"Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują opłaty drogowe dla pojazdów o łącznej masie powyżej 3000 kilogramów i przeznaczonych lub wykorzystywanych w celu przewozu ładunków"

https://pzmtravel.com.pl/informacja-o-oplatach-drogowych.html

NINED - 2020-06-16, 18:35

ZbigStan napisał/a:
NINED, proszę podaj podstawę prawną. Koledzy przytaczali przepisy mówiące o konieczności opłaty po wyżej DMC 3000kg. Pozdrawiam.


Też czytałem, na granicy z Litwą pytałem osobiście. Nie obowiązuje w całej Pribałtyce., ale jak chcę to mogą mi sprzedać. Podziękowałem. W trakcie kontroli nikt o to nie pytał.

NINED - 2020-06-16, 18:39

ZbigStan napisał/a:
NINED, proszę podaj podstawę prawną. Koledzy przytaczali przepisy mówiące o konieczności opłaty po wyżej DMC 3000kg. Pozdrawiam.


Też czytałem, na granicy z Litwą pytałem osobiście. Nie obowiązuje w całej Pribałtyce., ale jak chcę to mogą mi sprzedać. Podziękowałem. W trakcie kontroli nikt o to nie pytał.

ZbigStan - 2020-06-17, 10:22

NINED, Dziękuję za informację. Przyjmuję że jest jak przekazałeś. Sprawdzę w podróży. Pozdrawiam.
jerry1 - 2021-07-25, 18:22

Witam. Są jakieś nowe informacje odnośnie winiet na Łotwie?
Kogoś kontrolowali, dostał ktoś mandat za brak?
Może ktoś ostatnio podróżował bez winiety i bez problemu?
Pytam, bo w końcu nie wiem trzeba czy nie, a szkoda wydać 28e jak nie trzeba

jarek49 - 2021-07-27, 22:42
Temat postu: oplaty na Lotwie
Dzisiaj powrócilem z Estonii---po trudach znalazlem na granicy Lotwy funkcjonariusza -ktory
powiedzial ,ze zadne winiety dot. kamp. do 3,5 t nie sa wymagane--dot. to busów transp.
przewożących ladunki.
Zero kontroli na wszystkich gr. Pribaltiki--pusto.
Pozdrawiam.

Camp77 - 2022-09-18, 22:24
Temat postu: Winiety w Pribałtyce
Jedziecie do Pribałtyki? Informacja o winietach:

Estonia

Winiety są obowiązkowe dla wszystkich samochodów ciężarowych o dopuszczalnym ciężarze łącznym powyżej 3,5 t na wszystkich drogach publicznych.

Obowiązek wykupienia winiety nie dotyczy autobusów. Możliwe jest również wykupienie winiety czasowej – dostępne są następujące opcje: winieta dzienna, tygodniowa, miesięczna, kwartalna lub roczna. Wysokość opłaty drogowej jest uzależniona od ciężaru łącznego pojazdu z przyczepą, liczby osi, klasy emisji pojazdu oraz okresu ważności winiety.

Litwa

Płatne odcinki na terenie Litwy to drogi A1 do A18.

Obowiązkiem opłat objęte są wszystkie samochody ciężarowe od 3,5 t i autobusy mające 8 lub więcej miejsc siedzących.

Łotwa

Na terenie Łotwy opłaty za korzystanie z autostrad pobierane są od wszystkich pojazdów o dopuszczalnym ciężarze łącznym powyżej 3t. Opłata rozliczana jest w zależności od okresu obowiązywania w formie winiety dziennej, tygodniowej, miesięcznej lub rocznej.

Co do kwalifikacji "pojazd ciężarowy" - sprawdzają tą kwalifikację w dowodzie rejestracyjnym.
Symbol "N 1" oznacza samochód ciężarowy. :lol:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group