Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Zagraniczne - Narty 2020/2021.

ZbigStan - 2020-11-17, 07:39
Temat postu: Narty 2020/2021.
Zapowiada się nietypowy sezon narciarski z Covid-19 w tle. Proponuję umieszczanie tu aktualnych informacji o dostępności stoków i wprowadzonych ograniczeniach.
W Austrii zamknięto stacje narciarskie do 30 listopada.

LukF - 2020-11-17, 08:19

Dobry temat, loguję się i czekam na sezon. Chociaż nie wiem jak to może wyglądać z dystansem w kolejkach i wyciągach :(
Piasek1 - 2020-11-17, 08:40

Będzie jak z Wakacjami:
zacznie się sezon - zmiękną obostrzenia. Nawet najbogatsi mają jakiś limit dokładek na utrzymanie branży która corocznie ciężkie miliony przychodu generuje. Żadne władze Chamonix, Val d`iSere czy inne Cortiny nie pozwolą sobie na rezygnacje z bogatych Rosjan szastających platynowymi kartami.
W Austrii te wszystkie ski areny, Solden itp toż to gigantyczne przedsiębiorstwa. Wraz z całym obszarem turystyczno-gastronomiczno-rozrywkowym jaki obejmują/stymulują swoją obecnością i działaniem tam pewnie 7-cyfrowe kwoty (w euro) na dobę przychodu generują.

orkaaa - 2020-11-17, 10:26

Dużo optymizmu w tych wypowiedziach. Sam czekam na sezon ale biorę pod uwagę także wariant b, czyli lockdown. Dziś nic nie wskazuje na jakiekolwiek otwarcie. Rządy poszczególnych krajów na razie wprowadzają godziny policyjne, więc gdzie tam do otwarcia. Sytuacja wiosną przed wakacjami statystycznie była inna, więc poluzowali na wakacje. Teraz jest dramat i nikt nie podejmie takiego ryzyka. Dopóki nie będzie szczepionki albo liczba zakażeń znacząco nie spadnie, nic nie otworzą. Nie wyobrażam sobie jak zachować dystans społeczny w kolejce do kasy, czy do wyciągu o samym wjeździe
wagonikiem czy krzesełkiem nie wspomnę. I gigantyczna kasa nic tu nie poradzi bo jesteśmy w innym miejscu niż w czerwcu gdy otwierano granice.

Piasek1 - 2020-11-17, 10:43

Ja cały czas liczę że jednak natura się trochę ulituje nad nami tutaj w Polsce centralnej/północnej i sypnie nam śniegiem (bośmy zimy ze śniegiem od 4 lat nie mieli) i człowiek będzie mógł sobie z dzieciakami na sanki na pobliską górkę wyjść pozjeżdżać nie bacząc czy sprawdzi się scenariusz luzowania czy przykręcania śruby.
ZbigStan - 2020-11-17, 16:29

Sam fakt, że mocno i na długo zamknęli ośrodki, może świadczyć o determinacji w działaniach dla uratowania sezonu.
Jacek999 - 2020-11-19, 09:17

Może trzeba się w końcu za skitury zabrać :)
kalinin - 2020-11-19, 11:35

A moze odświeżyć paszport?
Piasek1 - 2020-11-19, 12:04

Myśmy jakoś w październiku ub. roku składali wnioski o nowe dla wszystkich. Odbieraliśmy dopiero koło czerwca jak szaleństwo mijało i wątpię że w tym roku się przydadzą. Ok 6 stów wliczając zdjęcia i przejazdy i rok czasu w plecy :spoko
A jak jeszcze uwzględni się pomysły krążące puki co w oparach absurdu (lecz w myśl zasady: nie ma takiego duractwa którego nie są w stanie wcielić w życie "politycy") że przekraczanie granic będą możliwe tylko dla osób zaszczepionych na covid no to ...

ZbigStan - 2020-11-19, 12:16

kalinin, Czyżby na narty do Turcji? Pozdrawiam.
kalinin - 2020-11-19, 19:00

ZbigStan. Niekoniecznie tylko Turcja. Sytuacja jest dynamiczna. Byle do wiosny
Piasek1 - 2020-11-19, 20:01

Pamiętajmy że coroczny szczyt zachorowalności na sezonową grypę przypada na przełom lutego i marca... do tego mamy covid, a te szczepionki to puki co Yeti i jeszcze długo pewnie tak będzie, także nie zdziwiłbym się gdyby syt. do "normalności" zaczęła wracać gdzieś dopiero z początkiem lata jak to w tym roku było.
ZbigStan - 2020-11-20, 08:39

Czy ktoś był kamperem na nartach w Karyntii? Proszę o podzielenie się doświadczeniami z parkowania pod wyciągami, w nocy. Wiem jak jest w Tyrolu, ale kamperem w Karyntii nie byłem. Pozdrawiam.
ZbigStan - 2020-11-20, 08:41

Jacek999, i za biegówki. Pozdrawiam
dulare - 2020-11-20, 09:02

ZbigStan, a jak jest w Tyrolu z parkowaniem pod wyciągami? Jak z dostępem do mediów lub do sanitariatów (kwestia prysznica)? Kusi mnie żeby pojechać w końcu na narty kamperem :)
ZbigStan - 2020-11-20, 12:20

dulare, W Tyrolu jest zakaz nocnego parkowania pod wyciągami. Koledzy w relacjach pisali, że nie było to rygorystycznie traktowane. W Ischgl po pierwszej nocy miałem czerwoną kartkę, że za następną noc zapłacę 100 euro, a za kolejną 200. Więc po nartach przenosiłem się do innej miejscowości i odpoczywałem "aby nabrać sił do dalszej podróży". Ten sposób podpowiedział mi Włoch, który porkowal obok. Jeśli chodzi o serwisowanie to przy wyciągach są toalety. W Solden byłem na calorocznym kampingu, tam masz prysznice, podłączenie do prądu i serwisowanie. Koszt na dwie osoby ok 40 euro. Nawet w Tyrolu można znaleźć parking gdzie stoją kampery. W innych landach są bardziej tolerancyjni. W Salzburgerland stałem tydzień przy stacji gondolki. Na P4N jest wiele miejscówek z opiniami.
Serwis można też zrobić na stacjach paliw.

dulare - 2020-11-20, 13:17

ZbigStan, dziękuję bardzo, będę się rozglądał :)
ZbigStan - 2020-11-20, 16:07

dulare, Dziękuję. Na wyjazd kamperem polecam Dolomity. Wiele informacji jest w mojej relacji z początku tego roku. Pozdrawiam
LukF - 2020-11-20, 16:46

Ja również polecam narciarskie Dolomity kamperem. Bezpiecznie i miło. Wada: dalej niż do Austrii. :spoko
ZbigStan - 2020-11-20, 17:01

Owszem dalej, ale większa swoboda kamperowania i więcej słońca.
LukF - 2020-11-20, 17:47

ZbigStan napisał/a:
Owszem dalej, ale większa swoboda kamperowania i więcej słońca.


Przekonałeś mnie :mrgreen:

Jacek999 - 2020-11-20, 18:25

ZbigStan od paru lat jeździmy pod koniec roku w okolice Schladming, niestety z roku na rok jest coraz gorzej, nie da się już nocować parę dni pod wyciągami jak było dawniej. Jeśli w tym roku będzie zielone światło we Włoszech, pewnie tam pojedziemy. :spoko
ZbigStan - 2020-11-20, 22:25

LukF, Miałem wrażenie, że już jesteś przekonany po San Pellegrino i Falcade. Pozdrawiam.
ZbigStan - 2020-11-20, 22:27

Jacek999, Schladming znam, ale już kilka lat tam nie byłem. Dlaczego jest coraz gorzej?
Jacek999 - 2020-11-21, 05:54

Jeszcze trzy lata temu pod stacją Hauser, górny parking był zapełniony kamperami. Teraz są szlabany, aby przypadkiem w nocy nie zaparkować. :gwm
andi at - 2020-11-21, 07:16

A może narty przez ACSI .Tanio i fajnie :bukiet:

Polecam za 20e tylko musimy zobaczyć na terminy kiedy za 20e ?
https://www.eurocampings....ferlgut-106035/

https://www.sportcamp.at/en/woferlgut-p459.html
Na miejscu przejazd ski-bus pod https://www.google.com/ma...32!4d12.7260464
:spoko

Jacek999 - 2020-11-21, 07:21

Jeśli kemping to trzeba rezerwować wcześniej, rok temu przed Sylwestrem nie było wolnych miejsc w okolicach wyciągów w rejonie Schladming :spoko :-/
piotrul - 2020-11-21, 13:42

Po dzisiejszym "orędziu" premiera, proponuję odłożyć lub zrewidować te plany.
LukF - 2020-11-21, 16:14

piotrul napisał/a:
Po dzisiejszym "orędziu" premiera, proponuję odłożyć lub zrewidować te plany.


Ja go nie słuchałem więc planuję dalej wyjazd na narty :mrgreen:

Endi - 2020-11-21, 16:28

Czy ma może ktoś informacje odnośnie parkingu przy stacji na Stubaier Gletscher ? Kiedyś można było stać do woli.

47°00'40.3"N 11°09'17.8"E
47.011206, 11.154936

Jacek999 - 2020-11-21, 17:57

Hej
Pięć lat temu w listopadzie widziałem kampery, teraz nie mam pojęcia, ale parenaście kilometrów wcześniej jest kemping, można przypuszczać, że będzie podobnie jak w innych miejscach w Austri, czyli :stop: kamperowaniu

Endi - 2020-11-21, 18:34

Jacek999 napisał/a:
... parenaście kilometrów wcześniej jest kemping...


Tak , dokładnie 12 km - Camping Edelweiss .

Jacek999 napisał/a:
można przypuszczać, że będzie podobnie jak w innych miejscach w Austri, czyli kamperowaniu...


Tego się obawiam. Chyba andi at z Wiedania, ma najbliżej aby w jakiś weekend sprawdzić co tam się dzieje ? :mikolaj :bigok

:spoko

andi at - 2020-11-21, 20:42

Endi nie ma czym pojechać .Mam tylko kampera a on zimuje w Polsce :spoko
suzu4x4 - 2020-11-21, 20:54

W Polsce juz ponartowane w tym sezonie :
https://www.polsatnews.pl...gladaj-od-1920/

Endi - 2020-11-21, 20:55

andi at napisał/a:
Endi nie ma czym pojechać .Mam tylko kampera a on zimuje w Polsce :spoko


OK to nic zobowiązującego , oczywiście żarty :spoko , może sam się "kopnę" w marcu na kilka dni na słońce :spoko

Trzymajcie się cieplutko :kwiatek2 , pozdrawiam serdecznie Zosię :bukiet:

andi at - 2020-11-22, 08:42

Endi napisał/a:


Trzymajcie się cieplutko :kwiatek2 , pozdrawiam serdecznie Zosię :bukiet:


Dziki serdeczne Endi . :bukiet:

Endi - 2020-11-22, 13:06

To były zimy... :)
ZbigStan - 2020-11-22, 18:03

Aktualnie :
Austria ośrodki narciarskie zamknięte do 6grudnia.
Francja, zamknięcie do 30.11., ale chodzą słuchy o przedłużeniu do końca roku, aby już na pewno otworzyć stoki od początku stycznia.
Włochy, w Alto Adiga, niektóre regiony zamknięte do 29.11.

Wszystkim zależy na uratowaniu sezonu. Czy w Polsce na tyle się poprawi, żeby nas wpuścili?

Gnomon - 2020-11-29, 16:55
Temat postu: Passo Tonale
https://share.icloud.com/photos/0Z7sXT3qpL0Pml7MbyfXcYwAA

Zaczyna śnieżyc w Dolomitach. Może ktoś do wyjazdu chce dołączyć w drugim tygodniu grudnia jeśli będą warunki oczywiście i będą otwarte stoki.
Znam tam fajny płac kamperowy z wszystko niezbędnymi mediami, prądem, łazienkami i ogrzewanym garażem do wymiany wody włącznie z wodą pitną.
https://share.icloud.com/photos/0slj_HPkGRYBxJppZA26N8EDQ

Endi - 2020-11-29, 17:34

Cytat:
Znam tam fajny płac kamperowy z wszystko niezbędnymi mediami, prądem, łazienkami i ogrzewanym garażem do wymiany wody włącznie z wodą pitną.


Czy chodzi o Camper Area Paradiso?

Gnomon - 2020-11-29, 17:47

Tak.
http://www.park4night.com/lieu/40858/

ZbigStan - 2020-12-01, 12:33

Gnomon, Jakie masz plany na grudniowy wyjazd, kiedy startujesz? Pozdrawiam.
ZbigStan - 2020-12-03, 21:12

Dalej brak dobrych wieści dla narciarzy.
Austria, wyciągi zamknięte do 24. 12, a hotele nie przyjmują do 07.01, nawet z badaniami.
Francja, stacje narciarskie zamknięte do 31.12.
Andora zamkniętą do 24.12.
W Szwajcaria chyba szykują dla Polaków kwarantannę.

Nie zapowiada się to dobrze.

LukF - 2020-12-03, 21:36

Na ski.online.pl piszą również o Włoszech:
"Włochy startują z wyciągami od 7. stycznia. Pytanie nr 1: czy razem z hotelami et cons, pytanie nr 2: czy kwarantanna i dla kogo?"

Czekamy na szczegóły :spoko

Endi - 2020-12-03, 21:58

ZbigStan napisał/a:
Dalej brak dobrych wieści dla narciarzy.
Austria, wyciągi zamknięte do 24. 12, a hotele nie przyjmują do 07.01, nawet z badaniami.
Francja, stacje narciarskie zamknięte do 31.12.
Andora zamkniętą do 24.12.
W Szwajcaria chyba szykują dla Polaków kwarantannę.

Nie zapowiada się to dobrze.


Uważam odwrotnie, ... zamykając grudzień i połowę stycznia, wykazują stanowczą walkę z coroną . Po tym terminie, będzie już zdecydowanie bezpieczniej i wpuszczą niemal całą Europę . A wtedy na niektórych stokach pojeżdzimy nawet do połowy maja .. :spoko Będzie dobrze :bukiet:

ZbigStan - 2020-12-04, 09:50

Endi, Nie zapowiada się dobrze do końca tego roku, a może i do połowy stycznia. Podobnie jak Ty man nadzieję, że później wyciągi ruszą, a my poszalejemy.
Nie pokoji mnie ilość zachorowań w Polsce i to jak będą na to reagować w innych krajach. Czy nas wpuszczą.
Pozdrawiam.

LukF - 2020-12-04, 18:55

Włochy, dzisiejsza aktualizacja za strony GOV.PL

Osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium Polski:

do 9.12 brak obostrzeń, obowiązek przedstawienia autodeklaracji

10.12-20.12 obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu molekularnego lub antygenowego wykonanego w ciągu 48 h przed przekroczeniem granicy Włoch; w razie braku testu obowiązek poddania się 14-dniowej kwarantannie

21.12-06.01 obowiązek poddania się 14-dniowej kwarantannie

07.01- 15.01 obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu molekularnego lub antygenowego wykonanego w ciągu 48 h przed przekroczeniem granicy Włoch; chyba, że przebywało się na terytorium Polski w dniach 21.12-06.01, wtedy również przyjeżdżając do Włoch należy poddać się 14-dniowej kwarantannie.

Ponadto, należy zawsze brać pod uwagę dodatkowe obostrzenia lokalne i regionalne wynikające z podziału Włoch na 3 strefy: żółtą, pomarańczową i czerwoną.





Jakoś te narty w Dolomitach zaczynają mi coraz bardziej odjeżdżać.... :gwm

Endi - 2020-12-04, 20:17

LukF napisał/a:
Jakoś te narty w Dolomitach zaczynają mi coraz bardziej odjeżdżać....


We Włoszech sytuacja jest dramatyczna, wczoraj u nich zmarło prawie 1000 osób , najwięcej od początku pandemi.

Cieszmy się tym, że jak na razie sami jeszcze jesteśmy zdrowi 8-)

ZbigStan - 2020-12-05, 22:27

Endi, Jak zachorujemy to przestaniemy myśleć o nartach. Zdrowi chcemy pojeździć na stokach.
Perspektywy na razie kiepskie, liczę, że za miesiąc coś się wyklaruje. Pozdrawiam.

LukF - 2020-12-07, 16:26

Włochy. Doprecyzowanie ostatnich przepisów. Jest ważna zmiana na plus !!!

Mnóstwo pytań i wątpliwości spowodował nowy dekret włoskiego rządu, w którym zapisano m.in., że od 10 grudnia 2020 r. konieczny będzie test na koronawirusa przed podróżą do Włoch. Niejasności budzi też zapis o kwarantannie. Rządowy dekret to 28 stron i dodatkowe załączniki, dlatego o pomoc w zrozumieniu nowych przepisów poprosiłem Beatę Górską – prawniczkę od kilku lat mieszkającą we Włoszech i świetnie znającą realia włoskiego prawa.

Z Beatą prowadziłem długie rozmowy na temat szczegółów nowego dekretu, a także różnic pomiędzy polskim, a włoskim prawem. O ile w Polsce wciąż żyjemy w kulturze dokumentów i zaświadczeń, to we Włoszech od wielu lat panuje kultura oświadczeń. Dlatego turysta wybierający się do Włoch musi posiadać przy sobie wypełnioną autodeklarację (wł. Autodichiarazione).

To, że samemu wypełnia się autodeklarację nie oznacza, że można wpisać tam cokolwiek. Złożenie fałszywego oświadczenia jest przestępstwem za co grozi kara więzienia. Włosi takie oświadczenie mogą weryfikować nawet do pięciu lat wstecz.

Test na koronawirusa przed podróżą do Włoch

Nowy dekret, który obowiązuje od 4 grudnia 2020 r. do 15 stycznia 2021 r. przede wszystkim wprowadził zmiany mające na celu ograniczenie przemieszczania się ludzi w okresie świąteczno-noworocznym. Włoski rząd chce uniknąć masowych wyjazdów na święta (także do innych krajów), aby uchronić kraj przed trzecią falą zakażeń Covid-19.

Co jeszcze się zmienia? Od 10 grudnia 2020 r. wszystkie kraje strefy Schengen weszły do kategorii krajów C. W związku z tym obowiązkowy staje się wymóg posiadania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Test może być molekularny lub antygenowy.

Częściowe informacje można znaleźć na stronach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych:

Do 9.12.2020 r. brak nowych obostrzeń, wyłącznie obowiązek posiadania autodeklaracji.Od 10.12 do 20.12.2020 r. obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu molekularnego lub antygenowego wykonanego w ciągu 48 h przed przekroczeniem granicy Włoch. W razie braku testu obowiązek poddania się 14-dniowej kwarantannie.Od 21.12 do 6.01.2021 r. obowiązek poddania się 14-dniowej kwarantannie.Od 7.01 do 15.01.2021 r. obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu molekularnego lub antygenowego wykonanego w ciągu 48 h przed przekroczeniem granicy Włoch; chyba, że przebywało się na terytorium Polski w dniach 21.12-06.01, wtedy również przyjeżdżając do Włoch należy poddać się 14-dniowej kwarantannie.

Najwięcej niejasności budzi ten ostatni punkt podany przez polski MSZ. Okazuje się, że jest on co najmniej nieprecyzyjny.

Z analizy włoskiego dekretu wynika, że kwarantannie po przyjeździe pomiędzy 7.01, a 15.01.2021 podlegają wyłącznie włoscy rezydenci. Za rezydentów w rozumieniu dekretu uważa się tego kto wyjeżdża z Włoch i wraca do Włoch, czyli m.in. Polaków stałe pracujących we Włoszech lub polskich studentów przebywających we Włoszech na Erasmusie.

Jednak od 7.01.2021 turyści wybierający się z Polski do Włoch nie podlegają już kwarantannie. Wystarczy tylko otrzymać negatywny wynik na Covid-19, wykonany nie wcześniej niż 48 h przed przekroczeniem granicy.

Gdzie szukać wiarygodnych informacji?

Strona polskiego MSZ bywa pomocna przy planowaniu podróży do Włoch, ale pamiętaj, że:

W żadnym kraju żadne informacje na żadnych stronach rządowych dotyczące przepisów w innym kraju nie są miarodajne, bo być nie mogą.To jest tylko ułatwienie dla własnych obywateli, żeby wiedzieli, czego mniej więcej mogą się spodziewać i czego mają szukać u źródła.Dla Polaka jadącego do Włoch wiążące jest to, co opublikowało włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.Strona polskiego MSZ zazwyczaj jest aktualizowana z kilkudniowym opóźnieniem. Niemal natychmiast informacje o zmieniających się przepisach staram się przekazywać na moim Instagramie i Facebooku. Dodaj je do obserwowanych.

Kluczowe przed podróżą do Włoch jest zapoznanie się z tymi informacjami na stronach włoskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. To prawdziwa skarbnica rzetelnej informacji.

Aktualny na dzień 4 grudnia dokument autocertyfikacji dla osób przyjeżdżających transportem publicznym z zagranicy znajdziesz tutaj. Wydrukuj go, wypełnił przed podróżą i miej przy sobie.

Treść najnowszego dekretu z 3 grudnia możesz pobrać tutaj.

Pamiętaj, żeby sprawdzić aktualne obostrzenia na stronach poszczególnych regionów. Przepisy lokalne czasem różnią się od ogólnokrajowych. Kliknij tutaj, aby przejść na oficjalne strony regionów.

Ważna porada!Przed podróżą wypełnił formularz informacyjny na stronach włoskiego MSZ

Pod adresem http://infocovid.viaggiaresicuri.it/ znajduje się formularz informacyjny dla osób planujących podróż do Włoch. Po udzieleniu kilku odpowiedzi, system poinformuje Cię o aktualnej sytuacji i obostrzeniach. Formularz dostępny jest w języku włoskim i angielskim. Co ważne, formularz zapyta Cię m.in. o to, czy jesteś włoskim rezydentem. Czy lecisz do Włoch, czy wracasz z Włoch.

Test na koronawirusa przed podróżą do Włoch – jaki test zrobić i kiedy?Test na koronawirusa przed podróżą do Włoch – jakie są zasady, ile kosztuje, czy jest kwarantanna?

Włosi dopuszczają test molekularny lub antygenowy. To ważne, bo niektóre kraje europejskie dopuszczają tylko badanie molekularne RP PCR, a do tego oczekują zaświadczenia w języku angielskim (łączny koszt to zazwyczaj około 600 zł, chociaż ostatnio można znaleźć nawet „promocyjne” oferty za około 390 zł). Włosi pod tym względem są dużo przyjaźniej nastawieni do turystów.

Przygotowując tekst sprawdziłem ceny testów antygenowych w najpopularniejszych, ogólnopolskich prywatnych laboratoriach. Ceny wahają się od 90 do 120 zł. Wynik przekazywany jest do 24 godzin w formie SMS-a lub dostępny jest po zalogowaniu się przez internet na stronę laboratorium. Zazwyczaj odbywa się to w ten sposób, że laboratorium przy pobraniu próbki przekazuje pacjentowi naklejkę z kodem do wpisania na stronie internetowej.

Test należy wykonać nie wcześniej niż 48h przed przekroczeniem włoskiej granicy.

Włosi nie wymagają, aby wynik testu był w języku włoskim lub angielskim. Dla pewności miej przy sobie wydrukowany wynik.

Wyjazd turystyczny do Włoch w praktyce. Jak wypełnić autodeklarację?Jeśli masz już zaplanowany termin wjazdu do Włoch odpowiednio wcześniej umów się na test.Pamiętaj, że od momentu pobrania próbki do badania do przekroczenia włoskiej granicy może minąć maksymalnie 48 godzin.Jeszcze w Polsce wydrukuj autodeklarację. Uzupełnij wszystkie pola, które Cię dotyczą. Jeśli otrzymasz negatywny wynik na Covid-19, wpisz tę informację w autodeklaracji.Jedno z pól wymaga wpisania krajów, w których przebywałeś w ciągu ostatnich 14 dni.W przepisach jest mowa o pobycie i tranzycie. Przejazd tranzytem przez Czechy i Austrię nie jest pobytem, tylko tranzytem, w autodeklaracji należy wpisać odpowiednio „Polska – pobyt, Czechy – tranzyt” itp.

Nie spodziewaj się kontroli na granicach. One mogą się zdarzyć wyrywkowo, ale są bardzo mało prawdopodobne. Granice są otwarte.

Jeśli lecisz samolotem, nie oczekuj, że na lotnisku będzie kolejka i każdy pasażer będzie musiał pokazywać swoje zaświadczenie o wykonanym teście.

Ewentualna kontrola może przydarzyć się gdziekolwiek we Włoszech. Pierwsza rzecz, o którą poproszą Cię funkcjonariusze to dokument tożsamości i w niektórych przypadkach autodeklaracja. Autodeklaracja jest po to, żebyś wykazał ważny powód przemieszczania się, w sytuacjach gdy nie wolno się przemieszczać (np. godzina policyjna, czy dni, w których będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się).

Test na koronawirusa przed podróżą do Włoch. Co jeszcze warto wiedzieć?Nie ma zakazu ruchu turystycznego w Unii Europejskiej i w strefie Schengen.We Włoszech częściowo inne przepisy obowiązują rezydentów, a inne turystów.Polskie MSZ informuje o zakazie ruchu turystycznego do stref pomarańczowych i czerwonych we Włoszech, ale zostało ich już niewiele i bardzo prawdopodobne, że jeszcze przed świętami całe Włochy będą strefą żółtą.Prawniczka, Beata Górska, zwraca uwagę na pewną ciekawostkę. Kiedy Lombardia była w strefie czerwonej, to mogła do niej przylecieć w odwiedziny koleżanka z Polski, ale nie mogła spotkać się z koleżanką mieszkającą przy tej samej ulicy.Mapa stref według stanu na 7.12.2020 r.Mapa stref – poszczególne włoskie regiony według stanu na 7.12.2020 r.Jakie inne ograniczenia wprowadza dekret obowiązujący od 4 grudnia?

W nowym dekrecie i w przemówieniu, które na konferencji prasowej 3 grudnia wygłosił włoski premier warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

Włoski rząd chce uniknąć powtórki z Ferragosto. Chodzi o to, aby powstrzymać Włochów od podróży i rodzinnych spotkań w okresie świąteczno-noworocznym. Nowy dekret obowiązuje od 4 grudnia do 15 stycznia 2021 r.Wprowadzona zostaje kwarantanna dla osób przyjeżdżających z zagranicy – zarówno dla Włochów jak i dla turystów – która będzie obowiązywała od 21 grudnia do 6 stycznia.Rezydenci, którzy przebywali na terytorium Polski w dniach 21.12-06.01.2021 r. i wracają pomiędzy 7, a 15 stycznia także podlegają 14-dniowej kwarantannie.10 grudnia Polska oraz pozostałe kraje strefy Schengen przechodzą z grupy B do C. Przy przyjeździe turystycznym do Włoch wymagany będzie test na Covid-19.Utrzymany zostaje podział regionów na trzy strefy: żółtą, pomarańczową i czerwoną.Prawdopodobnie – jeśli obecny trend się utrzyma – w ciągu najbliższych dwóch tygodni wszystkie włoskie regiony będą już żółte.Wskaźnik zakażeń Rt we Włoszech w momencie ogłaszania dekretu wynosił 0,91.Premier Conte poinformował, że Włochy odnotowują spadek liczby hospitalizacji i pacjentów na intensywnej terapii.Od 21 grudnia do 6 stycznia będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się pomiędzy regionami i prowincjami autonomicznymi.Cały czas będzie możliwy powrót do miejsca zamieszkania, także okresowego (np. gdy ktoś mieszka i pracuje w jednej miejscowości, a okresowo w dniach wolnych mieszka w innej).25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia zakaz przemieszczania się między gminami nawet w strefach żółtych.Jedynym powodem, dla którego będzie można przemieszczać się w tych trzech dniach, będzie „pomoc dla członków rodziny w trudnej sytuacji” oraz sprawy dotyczące zdrowia czy pracy.Premier Conte wydaje zalecenie, aby na Święta nie zapraszać do domów osób z którymi się nie mieszka. Premier doprecyzował, że w wolnym i demokratycznym kraju państwo nie będzie wchodzić do domów obywateli z surowymi ograniczeniami, dlatego jest to tylko zalecenie.Od 4 grudnia do 6 stycznia sklepy mogą być czynne do 21:00.Centra handlowe w niedziele, święta i dni bezpośrednio poprzedzające pozostają zamknięte.Przez cały okres obowiązywania dekretu godzina policyjna od 22:00 do 5:00.1 stycznia godzina policyjna wyjątkowo do 7:00.Restauracje w strefach żółtych otwarte do godz. 18:00. W niedziele i święta otwarte w porze obiadowej.Hotele cały czas pozostają otwarte, ale w sylwestrową noc kolację będzie można zjeść tylko w hotelowym pokoju.75% uczniów szkół średnich powróci do szkół od 7 stycznia.Szczepionka przeciwko Covid-19 będzie nieobowiązkowa.7 stycznia uruchomione zostaną wyciągi narciarskie. Będą wdrożone procedury bezpieczeństwa wypracowane przez górskie regiony Włoch, o których pisałem jakiś czas temu.Powyższe działania są podejmowane w celu uniknięcia „trzeciej fali”, która mogłaby nadejść już w styczniu.

Poprawność informacji podanych w powyższym tekście sprawdzała Beata Górska – prawniczka, tłumaczka, konsultantka marketingowa. Od kilku lat mieszka we włoskiej Lombardii i na bieżąco analizuje nowe akty prawne wprowadzane przez włoski rząd z związku z pandemią koronawirusa. Więcej o tym, co robi Beata możecie poczytać na jej stronie https://www.bkglinguemarketing.com/ oraz na blogu https://dlaczegoitalia.com/

LukF - 2020-12-07, 16:28

Jak już przebrniecie przez w/w tekst to:

Czy nie wydaje się, że przekaz Polskiego MSZ ma zupełnie inny wydźwięk....???? :bajer

ZbigStan - 2020-12-07, 17:15

LukF, dobrze że to umieściłeś, za dobre wiadomości i informacje :pifko . Praktycznie od 07.01.2021 można będzie jeździć w Dolomitach. Pozdrawiam
PS linki nie działają.

LukF - 2020-12-07, 18:29

ZbigStan,

Dziękuję za piwo. Miło mi :lol:
Obserwuję temat nart w PL i EU bo mnie ciągnie podobnie pewnie jak Ciebie. Istnieje dla nas nowa nadzieja.


W moim wypadku mam mało czasu. Wyciągi będą dostępne od 7 stycznia a dzieci do szkół w PL (zgodnie z dzisiejszą informacja, klasy najmłodsze) mają wrócić 18 stycznia. To znaczy, że mam półtorej tygodnia. W zasadzie wystarczy. Test jeszcze trzeba zrobić za 100zl i jechać :aniolek

ZbigStan - 2020-12-07, 21:07

LukF, Jeśli było by możliwe zrobienie testu w Niemczech to zyskujesz jeden dzień. Może odezwie się w sprawie testów ktoś tam mieszkający. Pozdrawiam.
Endi - 2020-12-21, 16:31

Jak podało Radio Z.... Szwajcaria łagodzi obowiązujące restrykcje. Od 19 grudnia osoby przyjeżdżające z Polski do Szwajcarii nie muszą przechodzić kwarantanny ani przedstawiać negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Co więcej, władze europejskiego kraju zdecydowały się na pozostawienie otwartych stoków i ośrodków narciarskich.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło tę informację.

ZbigStan - 2020-12-21, 17:01

No to jest jakaś opcja. Szwajcaria ma dużo ograniczeń, które nie występują we Francji, Włoszech, a nawet w Austri. Jeśli nie będzie innych możliwości, to warte rozważenia. Czekam do połowy stycznia i liczę na sprzyjające dla narciarzy decyzję. Pozdrawiam.
LukF - 2020-12-23, 15:38

Od drugiego dnia świąt Austria zamknie się nieco bardziej, planowo na siedem dni, tak by zmniejszyć stosunek infekcji na 100 tys. poniżej 100 (teraz jest 143 Tyrol i 180 cała Austria). Od 24.12.2020 stoki otwarte dla jednodniowych narciarzy. Do 18. stycznia obostrzenia, od 18. otwarcie ośrodków. Brak danych co do kwarantanny i testów. 

Czyli to kolejny news na zasadzie zapowiedzi, a nie żadna wiążąca informacja.

Ale przynajmniej jest jakiś plan. Tymczasem we Włoszech plany otwarcia 7. stycznia nierealne, 15. stycznia mało prawdopodobne. Być może do końca stycznia. Ośrodki mówią, że jeżeli nie będą mogły otworzyć do 20-30 stycznia, to w ogóle się nie otworzą. Ew. jakieś małe stacje.

Sprzed kilku minut (tekst i tłumaczenie za ski.online.pl, user: waldek71).
Źródło:

https://www.sciaremag.it/...x29tDxPY1FG0LGI

ZbigStan - 2020-12-23, 16:10

Austriacy chcą uratować sezon, ale i tak konkrety po połowie stycznia. Pozdrawiam.
Filip - 2020-12-25, 14:09

Może ktoś podpowie...
Tatry wysokie Słowacja
Wystarczy test na covid 72 godz. Ważny
A co potem?
Jadę na 7 dni więc po upływie 72 godz. muszę na miejscu robić test?
Mam taki plan żeby jechać na tydzień pojeździć.
Planuje pojeździć po różnych ośrodkach w Tatrach Wysokich i nie wiem czy kupić go pass czy codziennie kupować na jeden dzień ale w różnych ośrodkach...
Może ktoś podpowie jak żyć? 😜

LukF - 2020-12-25, 15:53

Filip napisał/a:
Może ktoś podpowie...
Tatry wysokie Słowacja
Wystarczy test na covid 72 godz. Ważny
A co potem?
Jadę na 7 dni więc po upływie 72 godz. muszę na miejscu robić test?
Mam taki plan żeby jechać na tydzień pojeździć.
Planuje pojeździć po różnych ośrodkach w Tatrach Wysokich i nie wiem czy kupić go pass czy codziennie kupować na jeden dzień ale w różnych ośrodkach...
Może ktoś podpowie jak żyć? 😜


Test robisz tylko jeden przed wyjazdem. Potem będąc na miejscu już nic nie robisz. W ośrodkach TMR oferują testy dla narciarzy na miejscu przy stokach. Ale nie jest jasne czy Polacy mogą się na to załapać więc lepiej się się nie nastawiać. Co do skipasow to sam zdecydujesz: czy warunki są fajne to warto dłużej czy lepiej z dnia na dzień. Co jeszcze chcesz wiedzieć?

Filip - 2020-12-25, 16:09

Ciekaw jestem tego testu bo 500 zł piechotą nie chodzi...
Mam do wyboru
Tatrzańska Łomnica lub Strbskie Pleso...
Czy coś jeszcze ciekawego?

Czy jest gdzieś możliwość podpięcia pod prąd pod stokiem?

LukF - 2020-12-25, 16:35

Hopok chodzi. Ale w.ograniczonym zakresie. Mało śniegu. Co do prądu to nie wiem w żadnym miejscu.

Testu ominąć nie dasz rady, zapłacić trzeba. Nas jest 3. Więc jak mam za.same testy zapłacić 1500zl i ślizgać się na kilku marnych trasach to wolę siedzieć w domu. Jeśli otworzą się Alpy lub Dolomity to wtedy nawet kosztem szkoły spróbuje pojechać. Ale nic na siłę :spoko

Filip - 2020-12-25, 19:05

Może jeszcze coś sypnie...
Dzięki 😊

suzu4x4 - 2020-12-28, 11:08

liczyłem choć na jednodniowe narty w Czechach i się przeliczyłem :(

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,127561,26641604,czechy-to-twardy-lockdown-zamkniete-stoki-zakaz-wychodzenia.html

LukF - 2020-12-28, 22:38

Filip napisał/a:
Może ktoś podpowie...
Tatry wysokie Słowacja
Wystarczy test na covid 72 godz. Ważny
A co potem?
Jadę na 7 dni więc po upływie 72 godz. muszę na miejscu robić test?
Mam taki plan żeby jechać na tydzień pojeździć.


Wcześniej odpowiedziałem na Twoje pytanie błędnie . Dlatego napiszę jeszcze raz ale już poprawnie:

Trzeba pamiętać, że:

- jak wjeżdżasz na teren Słowacji Twój test nie może być starszy niż 72h - liczy się data wystawienia zaświadczenia, nie data testowania!

- po przyjeździe do hotelu musisz okazać zaświadczenie,

- jeżeli przyjechałaś/eś do hotelu np. w 70h od daty wystawienia zaświadczenia musisz za 2h zrobić kolejny test,

- następny test ponownie za 72h.

Piszę o hotelu ale sprawa dotyczy również pobytu na Słowacji (np.w kamperze). Koszt szybkiego testu na Słowacji to 10€. Wynik po kilku minutach. I tak co 72 godziny

Filip - 2020-12-28, 23:08

Tak sie domyśliłem, że trzeba powtarzać choć szkoda że nie można pojechać na Słowację i w takim miejscu od razu zrobić test za 10 euro tylko u nas za 500 zeta
No cóż...
Nie można mieć wszystkiego

forest07 - 2020-12-29, 13:08

Witam, w kwestii wjazdu na Słowację mam pytanie czy na granicy trzeba okazać się testem? W mojej ocenie jest tu trochę niejasności. Na stronie ministerstwa jest informacja, że aby wjechać na teren Słowacji trzeba wykonać test PCR, nie ma mowy o teście antygenowym. Natomiast na stronach stacji narciarskich jest informacja o możliwości wykonania kolejnego testu ale już antygenowego, który jest wówczas akceptowany.
Podsumowując, czy aby wjechać na Słowację trzeba wykonać drogi test PCR, czy wystarczy antygenowy, a może można wjechać bez testu i wykonać go na miejscu za 10 euro?

LukF - 2020-12-29, 16:14

Na portalu narciarskim skionline.pl była o tym dyskusja.
Zrozumiałem, że:
- Na granicy nic nie pokazujesz bo nikogo tam nie ma
- W PL wykonujesz drogi test i wynik masz że sobą do okazania w razie kontroli
- Po 72h (od daty pierwszego testu w PL) na Słowacji wykonujesz szybki test za 10€ i tak co każde 72h
- Podsumowując: odpowiedź na Twoje końcowe pytanie brzmi: niestety NIE.

forest07 - 2020-12-29, 18:59

Dzięki za info. Niestety nie chcę wykonywać drogiego testu RT-PCR, zwłaszcza, że jestem ozdrowieńcem. Poczekam może sprawa się wyjaśni na rzecz antygenu. :spoko
darek 61 - 2020-12-30, 10:54

https://bukovel.com/pl/winter
LukF - 2020-12-30, 13:01

darek 61 napisał/a:
https://bukovel.com/pl/winter


Pojechałbyś tam kamperem ???

LukF - 2021-01-06, 13:40

Włochy aktualizacja z 3 stycznia:


"Włochy odłożyły ponowne otwarcie swoich ośrodków narciarskich w sobotę na koniec tego miesiąca, po tym, jak władze regionalne poprosiły o więcej czasu na spełnienie przepisów dotyczących koronawirusa.

Rozporządzenie podpisane w sobotę przez ministra zdrowia Roberto Speranzę opóźnia ponowne otwarcie wyciągów i obiektów narciarskich w kraju do 18 stycznia.

Władze w północnych i środkowych regionach Włoch poinformowały rząd, że planowany termin otwarcia 7 stycznia nie jest realistyczny.

„W chwili obecnej, ze względu na niedawny trend epidemiologiczny na poziomie międzynarodowym, który nie ułatwił podjęcia niezbędnych decyzji, uważa się, że nie istnieją warunki umożliwiające podjęcie inicjatyw i działań umożliwiających otwarcie obiektów w dniu 7 stycznia , napisali, jak cytowano w zarządzeniu.

Naukowo-techniczny komitet rządu włoskiego, który doradza w zakresie zasad Covid-19, zasygnalizował „średnio-wysokie” ryzyko zatłoczenia w gondolach, a także na liniach wyciągów i podczas après-ski.

Większość Europy zamknęła swoje stoki na zazwyczaj pracowity okres świąteczny i noworoczny.

Andora jednak otworzyła swoje stacje narciarskie w sobotę, ale tylko dla mieszkańców niezależnego księstwa między Francją a Hiszpanią.   

W sobotę Włochy zgłosiły kolejne 9166 nowych infekcji i 364 zgony z powodu Covid-19."

Źródło: https://www.thelocal.it/2...-of-ski-resorts

LukF - 2021-01-06, 13:43

I jeszcze:

Val Gardena ogłosiła właśnie na FB, że otwiera 18.01. Bez szczegółów dla kogo otwiera, po prostu, że otwiera.

To o tyle ciekawe, że do tej pory przy żadnej przewidywanej dacie, nie ogłaszali oficjalnie otwarcia.

Pisze się również o najbardziej śnieżnej zimie w Dolomitach od 10 lat....


Czekamy, mamy czas :bajer

ZbigStan - 2021-01-08, 15:50

A co z Austrią, kiedy będą dostępne stoki?
LukF - 2021-01-08, 16:26

ZbigStan napisał/a:
A co z Austrią, kiedy będą dostępne stoki?


Dziś czytałem info.

W Austrii jest jeszcze gorzej bo NIKT NIC NIE WIE.
Tzn. nie wiadomo kiedy otworzą. W Francji dokładnie tak samo. Niby może na ich ferie od początkowych dni lutego. Ale równie dobrze może nie otworzą.

Będę śledził sytuację bo też chciałbym jechać :roll:

ZbigStan - 2021-01-09, 13:40

Czy ktoś wie gdzie można wymienić niemiecka butlę gazową na pełną z propanem na stacji paliwowej na trasie Norymberga-Stuttgart-Szwajcaria. Markety budowlane mają butlę, ale są zamknięte dla klientów inwidualnych, obsługują tylko firmy.. Pozdrawiam
Endi - 2021-01-09, 13:52

Zadzwoń...
LPG-Tankstelle Lörrach kierunek Bazylea
+49 7621 92710

ZbigStan - 2021-01-09, 19:49

Endi, Dziękuję za informację. Sprawdzę jak tam dojadę. :pifko . Pozdrawiam.
ZbigStan - 2021-01-16, 19:18

Otwarte stoki na dzisiaj to Szwajcaria i Szwecja. Z Polski można tam wjechać bez ograniczeń Covidowych.
Austria zamkniętą do 24.01.
Czechy do 22.01.
Francja do 31.01.
Slowacja do 24. 01.
Włochy do15. 02.
Te daty też nie są pewne, a wjazd może być powiązany ze zrobieniem testu.

Wieluniak_1 - 2021-01-16, 19:29

ZbigStan napisał/a:
Otwarte stoki na dzisiaj to Szwajcaria i Szwecja. Z Polski można tam wjechać bez ograniczeń Covidowych.
Austria zamkniętą do 24.01.
Czechy do 22.01.
Francja do 31.01.
Slowacja do 24. 01.
Włochy do15. 02.
Te daty też nie są pewne, a wjazd może być powiązany ze zrobieniem testu.


aż przykro jak się o tym myśli. A mieliśmy taką ochotę odwiedzić Austrię (Lofer), super kamping zimowy. No nic się nie poradzi.

LukF - 2021-01-23, 13:59

W temacie nart zagranicznych obecnie wiadomo, że nic nie wiadomo :bigok
Nie jest pewne czy w tym sezonie stacje się jeszcze otworzą. Szkoda.

Natomiast w PL napiszę komentarz w odpowiednim wątku :spoko

Den-tal - 2021-01-23, 22:23

ZbigStan wejdz na strone myLPG.eu Tam jest lista warsztatow i handlarzy LPG w calej Europie. Wielu z nich wymienia rowniez butle.
LukF - 2021-02-05, 14:09

Narty dalej jeszcze aktualne.
Włochy mają być otwarte w żółtych strefach od 15 lutego. Ciekawe czy tak będzie?
Sam czekam z wyjazdem :bigok

suzu4x4 - 2021-02-05, 19:08

LukF napisał/a:
Narty dalej jeszcze aktualne.
Włochy mają być otwarte w żółtych strefach od 15 lutego. Ciekawe czy tak będzie?
Sam czekam z wyjazdem :bigok


z jednej strony z chęcią bym pojechał, ale jak w końcu po prawie roku dzieci wróciły do rytmu szkoła/przedszkole i o dziwo chodzą z "uśmiechem na twarzy" to chyba nie będę im tego zaburzał :roll:

LukF - 2021-02-15, 13:15

Cytat za skionline.pl

Niestety rozprzestrzenianie się pandemii Covid-19 nie pozwala nam na rozpoczęcie sezonu zgodnie z planem. Ze względów bezpieczeństwa należy ponownie przesunąć ten termin.

Od poniedziałku 15 lutego prowincja Trydent wejdzie do pomarańczowej strefy, co oznacza, że ośrodki narciarskie  Val di Fassa, Alpe Lusia San Pellegrino, San Martino di Castrozza e Val di Fiemme pozostaną zamknięte.

W przypadku terenów narciarskich w Wenecji Euganejskiej: Cortina d'Ampezzo, Arabba, Marmolada, Falcade i Civetta wciąż czekamy na rozporządzenie regionalne, które powinniśmy uzyskać w ciągu najbliższych dni.
Jak zapewne już wiesz, nasze ośrodki narciarskie w Południowym Tyrolu (Kronplatz - Plan de Corones, Alta Badia, Val Gardena, Alpe di Siusi, Carezza, 3 Peaks Dolomites, Obereggen i Gitschberg Jochtal - Brixen) są nadal zamknięte do 28 lutego. O ich otwarciu będziemy informować na bieżąco.


Jest nam niezmiernie przykro, że nie możemy udzielić Państwu lepszych informacji, także dlatego, że wszystkie tereny narciarskie Dolomiti Superski przez te wszystkie miesiące z wielką starannością i zaangażowaniem przygotowywały się, aby zminimalizować ryzyko związane z zarażeniem Covid-19.


Jesteśmy jednak pewni i optymistyczni, że będziemy mogli powitać Państwa tak szybko, jak to możliwe na stokach Dolomitów i ponawiamy nasze zobowiązanie do ciągłego informowania Państwa o wszystkich naszych kanałach.

suzu4x4 - 2021-02-15, 13:20

najnowesze info mówi że we Włoszech wszystkie środki narciarskie pozostaną zamknięte do 5 marca :
https://www.polsatnews.pl...w-narciarskich/

LukF - 2021-02-15, 13:22

Właśnie to napisałem wyżej.

Mamy czas.... :-P

ZbigStan - 2021-02-15, 14:59

Dalej otwarta Szwajcaria. Właśnie z niej wróciliśmy. Odległość i porównywalne, a ceny skipasow nie wiele wyższe. Osobiście bardziej podobają mi się Dolomity. Relacja wkrótce. Pozdrawiam
LukF - 2021-02-15, 16:13

ZbigStan napisał/a:
Dalej otwarta Szwajcaria. Właśnie z niej wróciliśmy. Odległość i porównywalne, a ceny skipasow nie wiele wyższe. Osobiście bardziej podobają mi się Dolomity. Relacja wkrótce. Pozdrawiam


No czekam, czekam na to :bukiet:

ZbigStan - 2021-02-15, 18:16

LukF, rozpocząłem w Zagraniczne/Szwajcaria. Pozdrawiam.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group