Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Budujemy kampera - Konwersja busa na kampera ,,Tymi ręcami"

Aditankista - 2021-03-20, 20:54
Temat postu: Konwersja busa na kampera ,,Tymi ręcami"
Witam !
Myślałem już dawno nad budową kampera ale miałem enke 126 więc tak zeszło aż do teraz.
Chciałem budować na pace busa kontener fajna przestrzeń by była pojechałem obejrzeć Dafa z gołą ramą do zabudowy 4,5 m rama za 2,5 tyś ale straszny złom był i odpuściłem. Szukałem z pół roku ale nic mi nie weszło ciekawego w łapki.
W końcu znalazłem ale blaszaka . Hmm zmiana koncepcji .Planuje tak zrobić ; pojezdzić , między czasie szukać coś z paką na pakę wsadzić kontener przykręcić do podłogi ale to morze za rok albo 2 .
Na razie mamy ; Ducato 2000 r 2,8 jtd 130km
Maszyna do remontu prawie wszystko ni ma przeglądu ,hamulców, trochę podłużnic ni ma ,silnik cieknie , siedzenie kierownika lipne , tylny próg brak , w podłodze kilka blaszek ni ma , manszet przegubów ni ma parę wgniotków , ogólnie brudno ,dziurawo to tak z grubsza , lista :( baaaaaaaaaaaardzo długa
Koniec narzekania !
Jutro pozytywy

reaven22 - 2021-03-20, 21:10

Studnia bez dna... Ale powodzenia, będę obserwował.
decumanus - 2021-03-20, 22:03

Dajcie to blacharzowi ostatniej szansy, posklada to bez patrzenia 🤣
R

Agostini - 2021-03-20, 22:56

Aditankista napisał/a:
Jutro pozytywy
No, przydałyby się, bo to co wyżej... :shock:


Ale jeśli masz dwie prawe... I cierpliwość, to nie takie rzecz ludzie robią.

Aditankista - 2021-03-21, 17:37

Witam !
Dzisiaj pozytywa choć ich mało jest
1 W miarę opny jako takie
2 Silnik w bardzo dobrym stanie piknie gada jeden wyciek zrobiony w kapie zaworów
3 Blacha w koło wymieniona widać uczciwie
4 W sumie nie żle jest jak za za parę groszy
5 podłoga git widać uczciwie zrobiona
Potraktuję pracę przy nim jako rechabilitację za którą trzeba słono płacić - jestem po ciężkim wypadku zaniki mięśni , brak kondycji itd. :haha:
Plan ; co dzień ze 3 h gimnastyki przy Ducaciaku plus jakieś sporadyczne dni urlopowe może synek pomoże trochę .Muszę go zaszantażować -pomoc w remontach za wypożyczenie na wekkend :box2

xavier23 - 2021-03-22, 13:43

Witam.
Kibicuję :pifko , a przy okazji, jak planujesz w czasie, na skróty i koło sierpnia/września pierwsze wycieczki, czy na spokojnie, na przyszły sezon? Jest tu kolega na forum co w 3 tygodnie zrobił całkiem zgrabnego, ale on nie musiał ogarniać samej bazy i miał doświadczenie w budowie.
Sam robię na takiej bazie jak Ty, a tylko ogołocenie, przegląd, uszczelnienie silnika swoimi rękami z miesiąc zeszło, też około 3h dziennie. Wszystko zależy jeszcze od budżetu, bo jeśli jest pokaźny to można przyśpieszać na gotowcach, a gdy się oszczędza to wszystko ręcznie i dużo wolniej. Przykładowo teraz robię panel sterowania, można kupić gotowy i przykręcić, a można rzeźbić z nierdzewki, wycinając otwory pod każdy przełącznik i polerować do połysku :gwm . :confused

smok_wawelski - 2021-03-22, 19:00

Też kibicuje, obserwuje i życzę powodzenia oraz wytrwałości

Aditankista napisał/a:
1 W miarę opny jako takie
na focie widzimy tylko pół sukcesu - DOT nie widzimy pewnie Ci to nie obce ale na wszelki wypadek zerknij :)
Aditankista - 2021-03-22, 21:23

No niestety Funduszy cińko ,ja raczej taki Adam Słodowy na tym gościu się wychowałem więc dłubiemy ręcznie i samemu i po taniości .
Plan jest taki aby w tym roku może na czerwca ? Było by fajnie .
Narazie tniemy , klepiemy ,spawamy gruntujemy , konserwujemy!
Po kawałeczku , małymi kroczkami do przodu . :spoko

Aditankista - 2021-03-22, 21:25

smok_wawelski napisał/a:
Też kibicuje, obserwuje i życzę powodzenia oraz wytrwałości

Aditankista napisał/a:
1 W miarę opny jako takie
na focie widzimy tylko pół sukcesu - DOT nie widzimy pewnie Ci to nie obce ale na wszelki wypadek zerknij :)

,,DOT''
?????????
Możesz jaśniej?

SlawekEwa - 2021-03-22, 21:31

Aditankista napisał/a:
Możesz jaśniej?

Data produkcji opony :bigok

darek 61 - 2021-03-22, 21:33

Aditankista napisał/a:

Potraktuję pracę przy nim jako rechabilitację za którą trzeba słono płacić - jestem po ciężkim wypadku zaniki mięśni , brak kondycji itd.

Życzę Ci jak najlepszych wyników w rehabilitacji,a sama praca nawet jak będzie o stopień gorzej to i tak warto.
:pifko an początek i przechodzę do obserwacji.

Aditankista - 2021-03-22, 21:57

SlawekEwa napisał/a:
Aditankista napisał/a:
Możesz jaśniej?

Data produkcji opony :bigok

A sprawdzę ale nowe nie są raczej wiekowe .
Ale na początek dobre .Na razie auto ma ,,ogranicznik prędkości '' nie spieszy mi się nigdy na urlopach .
:lol: będzie bez ładunku a jak odetchnę to kupię nowe na drugi rok

smok_wawelski - 2021-03-22, 22:38

Nie podchodziłbym tak do tego tematu
Miejsce starej opony nawet z pełnym bieżnikiem jest na szrocie a nie na kole.
Opona owszem kosztuje lecz jest wymienna - ale życie i zdrowie jest bezcenne bo tylko jedno

Aditankista - 2021-03-26, 21:11

Lewa strona wyspawana i zakonserwowana . Czas na prawą potem tył próg
Aditankista - 2021-03-26, 21:17

Koledzy jak tam u was z grzaniem wody?
Mam takiego pomysła aby zrobić jakiś panel solarny wodny , na wstępne grzanie i jakąś grzałkę 12V w razie ,,wu'' na końcu
Może ze świecy jako grzałka? :?
Tak sobie mysle o zbiorniku na szarą wodę
Robić z pcv albo stl z fi 250 , albo kanistry palastykowe?
Ale jeszcze mi wpadł pomysła aby zrobić z blachy z 2,5 mm w miejsce koła zapasowego oczywicie ocynkować hmmmm
A co myślicie w temacie malowania ? Jakieś fajne barwy ?
Fele , jakieś paski czy coś?
Na ence dałem czerwone paski łodki fajne zdobiły , na moim aucie do pracy pomalowałem fele na zielono .
Pasował by jakiś akcent ?

Aditankista - 2021-03-29, 18:01

Witam ! Wlazły mi w łapki takie fajne grzałki mają po 180 wat chyba , do bojlera ze 15l może się sprawdzą jedna albo 2? Po chyba 2 złote sztuka . Muszę potestować Co sądzicie?
Tomek84 - 2021-03-29, 18:53

Aditankista napisał/a:
Witam ! Wlazły mi w łapki takie fajne grzałki mają po 180 wat chyba , do bojlera ze 15l może się sprawdzą jedna albo 2? Po chyba 2 złote sztuka . Muszę potestować Co sądzicie?


bojlery 15 litrów mają grzałki po 1500W z tego co zauważyłem

Aditankista - 2021-03-29, 19:24

Na 12V?
:shock:
Toż to elektrownia ,,Bełchatów '' potrzebna
Kolega coś pomylił
Bojler miałem 100l to grzałka była 1500 W w domku
Tu ma grzać z aku 12 V a tak na prawde z panela słonecznego 12 V
Plan jest taki że bojler ma zagrzać się w godzinach około 10 00 -16 00 do powiedzmy + - 70 C da to jakieć 30 l wody ciepłej Oczywiście ze słonka

Tomek84 - 2021-03-29, 20:47

Aditankista napisał/a:
Na 12V?
:shock:


nie :) myślałem, że mowa o AC 230V

darek 61 - 2021-03-29, 21:57

Aditankista, szedłbym raczej w kierunku gazu,myślę że najgorsze co jest w dzisiejszych kamperach to uzależnienie się od prądu.Gdy po raz pierwszy pojechałem na zimową imprezę do Uniejowa to nadziwić się nie mogłem dlaczego prawie wszyscy podpięci do prądu.Teraz gdy mam młodszego kampera to rozumiem ,nowocześniejsze ogrzewanie od tego które miałem nie działa bez prądu.W starym wystarczyła bateryjka do zapłonu i grzało.Zobacz dzisiejsze konstrukcje z busów ,dachu brakuje na ogniwa,a i tak prądu nie ma w nadmiarze.
A odnośnie prostego ogrzewacza gazowego do wody to opiszę mój z ogórka.Była to nagrzewnica samochodowa wpięta w instalacje wodną na odpowiednio długich wężach.Wyjmowałem ją z szafki kładłem na kuchence gazowej i miałem ciepłą wodę.Było to bardzo proste ale skuteczne rozwiązanie,jakby popracować nad udoskonaleniem to taki przepływowy ogrzewacz można łatwo zrobić.

Tomek84 - 2021-03-29, 22:07

darek 61, zapotrzebowanie na prąd dzisiaj, to nie kwestia ogrzewania, czy grzania wody, tylko urządzenia multimedialne

nawet kamper/przyczepa grzana gazem musi być podłączona do prądu, bo dzieci muszą mieć naładowanego tableta, laptopa, telefon i słuchawki

takie czasy

darek 61 - 2021-03-29, 22:25

Tomek84 napisał/a:
tylko urządzenia multimedialne

Te urządzenia proponował bym na wakacje nie zabierać.W telewizji jest tyle krajoznawczych tematów,można oglądać bez wyjeżdżania.

Tomek84 - 2021-03-29, 22:47

darek 61 napisał/a:
Tomek84 napisał/a:
tylko urządzenia multimedialne

Te urządzenia proponował bym na wakacje nie zabierać.W telewizji jest tyle krajoznawczych tematów,można oglądać bez wyjeżdżania.


ale każdy żyje jak lubi

Aditankista - 2021-03-30, 20:49

Masz rację . Dlatego chcę zrobić cw grzane wstępnie z solarów wodnych i w razie wu dogrzanie grzałką Tak mam w domu i pięknie bangla już od marca wodę mam z słońca tylko czasami dogrzewa się grzałką i to w niewielkim zakresie.
Fakt że instalacja się komplikuje niestety ale warto
Ale największym pożeraczem prądu jest lodówka! Tv i tablety to pikuś
Muszę nad tym pomyśleć
Na razie klepie prawą podłużnice :roll:
Dzisiaj pociachałem ją

darek 61 - 2021-03-30, 21:39

Nie lubię robót blacharskich,mało wprawy to i wolno mi idzie.Najgorzej to dostać się do zdrowego i do tego na leżąco :gwm .Łatka jedna i druga i będzie gites.Młoteczek swoim dźwiękiem zawsze odpowie czy już jest dobrze.Byle codziennie coś zrobić to i roboty będzie ubywać.
Aditankista napisał/a:
Ale największym pożeraczem prądu jest lodówka! Tv i tablety to pikuś
Muszę nad tym pomyśleć

Trzeba szukać gazowej.

Aditankista - 2021-03-30, 21:47

Miałem gazową i ją sprzedałem . Najlepsza domowa . Mam taką malutką coś koło 50x40x50xz zamrarzlnikiem bierze 60 W Plan jest aby dać ze 450 W panela i z 200 Ah akumulatora Fakt że najgorsza robota cięcie . Byłem czorny jak kominiorz kobita jak mnie zobaczyła to się wystraszyła ino ślipka białe miałem.
Teraz już czysta robota
Od spodu zdrowizna z fabrycznym lakieram więc GIT!
Na koniec fluidolu się zapoda i spokój na 10 lat

Aditankista - 2021-04-04, 22:35

Witam . Mam takie pytanie Jaki jest sens z zimną wodą w kranach
Nigdy się nie zastanowiałem nad tym tematem ale;
Gdzieś czytałem że ludziska pomijaja zimną wode w kamperach
HMMM i tak po zastanowieniu też mi się wydaje że można pominąć zimną wode w kranie
hnnn powiem tak woda do picia i tak idzie z bańki do łazienki zimnej wody nie potrzeba do kuchni też
No i tak naprawdę czy jest potrzeba zimnej wody?????????????????
Bardzo to ułatwi instalacje :?
PS mam zamiar i tak użyć zaworu mieszającego na np temp 38C

bert - 2021-04-04, 23:52

Aditankista napisał/a:
Witam . Mam takie pytanie Jaki jest sens z zimną wodą w kranach
Nigdy się nie zastanowiałem nad tym tematem ale;
Gdzieś czytałem że ludziska pomijaja zimną wode w kamperach
HMMM i tak po zastanowieniu też mi się wydaje że można pominąć zimną wode w kranie
hnnn powiem tak woda do picia i tak idzie z bańki do łazienki zimnej wody nie potrzeba do kuchni też
No i tak naprawdę czy jest potrzeba zimnej wody?????????????????
Bardzo to ułatwi instalacje :?
PS mam zamiar i tak użyć zaworu mieszającego na np temp 38C


mieszalnik to takie śmieszne miejsce, gdzie z trudem ogrzana wcześniej wodę schładza się przed użyciem poprzez dodanie zimnej.
To jest tak głupie, że aż to zrobiono ;)

ja tam mam na podgrzewaczu przepływowym ustawiona taka temperaturę jaką potrzebuję do użytku w danym czasie i nic nie muszę mieszać.
Nic nie mieszam, centus krakauerski w umyśle nie pozwala ;)
Zimna woda jest do WC, zlewu i na zewnątrz.
Ciepłą jest bezpośrednio z podgrzewacza w ustawionej w zgodzie z potrzeba temperaturze, obsługuje prysznic, zlew i przyłącze do/na zewnątrz.
Idź w tym kierunku, jak sądzę korzystniejszym

(a do pitnej jest oddzielna instalacja z trzema 5 l zbiornikami)

Tomek84 - 2021-04-05, 13:22

bert napisał/a:
ja tam mam na podgrzewaczu przepływowym ustawiona taka temperaturę jaką potrzebuję do użytku w danym czasie i nic nie muszę mieszać.


słowo klucz to podgrzewacz przepływowy
w bojlerze, jak woda Ci się zagrzeje do zadanej temp., zaczniesz ją używać, to dolewa się do niej zimna i miesza się powoli z ciepłą, więc tak to nie zadziała

Aditankista napisał/a:
No i tak naprawdę czy jest potrzeba zimnej wody?????????????????
Bardzo to ułatwi instalacje :?
PS mam zamiar i tak użyć zaworu mieszającego na np temp 38C


wszystko zależy od sytuacji
u siebie sobie tego nie wyobrażam: moja żona kąpie się w 60 stopniach, podobnie jak starsza córka, ja w 45 stopniach, a najmłodsza w 30

a kompromis to takie rozwiązanie z którego każdy jest tak samo niezadowolony

bert - 2021-04-05, 22:25

Tomek84 napisał/a:
bert napisał/a:
ja tam mam na podgrzewaczu przepływowym ustawiona taka temperaturę jaką potrzebuję do użytku w danym czasie i nic nie muszę mieszać.


słowo klucz to podgrzewacz przepływowy
w bojlerze, jak woda Ci się zagrzeje do zadanej temp., zaczniesz ją używać, to dolewa się do niej zimna i miesza się powoli z ciepłą, więc tak to nie zadziała



bojler to najmniej "mądry" sposób użytkowania ciepłej wody

darek 61 - 2021-04-06, 11:12

bert napisał/a:

bojler to najmniej "mądry" sposób użytkowania ciepłej wody

Jeżeli masz mały bojlerek i i w nim gorącą wodę to po zmieszaniu z zimną masz wystarczającą jej ilość na przykład do prysznica.Można mieć większy o niskiej temperaturze i też wystarczy do tego samego.Pytanie czy do ogrzania wystarczającej ilości wody zużyjemy mniej energii w w małym czy dużym.Podejrzewam że na podobnym poziomie,ciepło to ciepło.Mały bojler zajmuje mniej miejsca i łatwiej go ocieplić by straty były mniejsze.Z dużym gorzej.Dlatego zimna woda w kamperze jest potrzebna.

bert - 2021-04-06, 14:04

darek 61 napisał/a:
bert napisał/a:

bojler to najmniej "mądry" sposób użytkowania ciepłej wody

Jeżeli masz mały bojlerek i i w nim gorącą wodę to po zmieszaniu z zimną masz wystarczającą jej ilość na przykład do prysznica.Można mieć większy o niskiej temperaturze i też wystarczy do tego samego.Pytanie czy do ogrzania wystarczającej ilości wody zużyjemy mniej energii w w małym czy dużym.Podejrzewam że na podobnym poziomie,ciepło to ciepło.Mały bojler zajmuje mniej miejsca i łatwiej go ocieplić by straty były mniejsze.Z dużym gorzej.Dlatego zimna woda w kamperze jest potrzebna.


jestem zwolennikiem przepływowych, ale przecież każdy ma prawo do swoich własnych błędów ;)
Generalnie przecież nie chodzi o energię potrzebną a o STAŁĄ dyspozycję ciepłej wody.

Aditankista - 2021-05-02, 12:27

Dawno mnie nie było ale roboty ful
Kończe z przodem i bokami został tylny prog i pare drobiazgów
Kapitalka praktycznie wszystkiego silnik złożony jeszcze czekam na napinacz paska aby skończyć
Regeneracja po kolei wszystkiego

Aditankista - 2021-05-02, 12:42

Szwagier podrzucił mi trochę blachy
Aditankista - 2021-05-02, 14:26

Kupiłem panel jest taki sam jak miałem w przyczepie ale;
Tamtego jak kupowałem to był przestawiony na 12v
Tego sprzedający nie przestawił bo nie miał czasu .Niestety przyczepa poszła do Norwegi i nima jak sprawdzić połączeń.
Czy ktoś wie jak przestawić?
Panel jest jak by z 4 paneli połączonych w szereg?
Kolejno napięcia 8,7v ,17,4v 26,1v 34,8v
Z tego co pamiętam trzeba rozlutować mostek - ten kabelek i połączyć ale nie pamiętam które piny z którymi
Po rozlutowaniu mamy jak by 2 panele które trzeba połączyć równolegle?
Jestem na etapie zakupu przetwornicy głównie do lodówki 60 watowej malutkiej 50x40x50 z malutkim zamrazalnikiem oczywiście domowej 230V Nic więcej nie będzie podłączane wszystko na 12V
Cena do 500zł
Może mi ktoś polecić jakąś sprawdzoną?

wlodo - 2021-05-02, 14:40

Może to pomoże...
https://forum.solar-electric.com/discussion/349432/photowatt-pw1000-12-24-wiring#
http://www.aplicasolars.c...es/pw1650mc.pdf

Aditankista - 2021-05-02, 14:50

No to jest właśnie to !
Ale u mnie w szkole tylko ruski był
I jest problem .
ale DZIĘKI!!!!!!!!
Spróbuję to jakoś rozwiązać

wlodo - 2021-05-02, 14:58

No, to najmniejszy problem..
https://translate.google.pl/

andi at - 2021-05-02, 15:55

Ten zbiornik na szarą to poroniony pomysł .Zbiornik po paliwie i masz gotowy wskaźnik + lekki
Monter - 2021-05-02, 18:46

Aditankista napisał/a:
Czy ktoś wie jak przestawić?


Trzeba usunąć mostek jaki jest teraz i wykonać dwa inne.
Należy połączyć od lewej 1 pin z 4 jednym mostkiem oraz piny 3 z 6 drugim mostkiem

decumanus - 2021-05-03, 07:23

Mozecie laikowi wyjaśnić o co chodzi z tym 24 czy 12 volt, skoro jest napisane ze ze peak power voltage 34.8 v i poza tym do mppt zależy nam na wyższym napięciu to po co zmniejszać?
R

decumanus - 2021-05-03, 07:28

Aditankista napisał/a:
Szwagier podrzucił mi trochę blachy
z czarnej? Jak zamierzasz zabezpeczyc bojler przed korozja? Pal licho szarą, najwyżej będziesz znaczył teren :haha:
R

Aditankista - 2021-05-03, 10:17

Dzięki za schemat połączenia kabelków!! :lol:
Zbiornik robiłem po to aby wykorzystać miejsce po kole na maxa czyli aby był jak naj większy i ma pasować pod wieszak temu na ..urząd'' robiony.
A zbiorniki pójdą do ocynkowni jest tu u nas na wsi.
W tygodniu zięć jedzie ze swoimi ,,zabawkami ''więc zabierze i moje
Kiedyś robiłem takie zbiorniczki do solarów taki z 300l ale to było z 10 lat temu działają do dzisiaj.
Co do napięć potrzebne napięcie na ,,12v' bo ako mam 12v i zwykły sterownik za 40 zł
A zyskamy natężenie prądu x2 czyli ok 10A a to potrzebne bo będzie magazyn 2x 100ah
Co do bojlera to chodzi mi po głowie taki mini solar do grzania wody.
Jaki system jeszcze nie wiem ale chcę aby woda w bojlerze była wsyępnie podgrzana przez słońce , potem ewentualnie dogrzana grzałką 12v Nie zakładam instalacji 230v

wlodo - 2021-05-03, 11:15

Jak ocynkujesz to OK, ale czy Ty o DMC zapomniałeś ? Przecież zbiornik i bojler z takiej blachy to masa kilogramów, możesz mieć te rzeczy o wiele lżejsze.
Ten zbiornik do solarów... nie należy stosować połączenia skręcanego w zamkniętym zbiorniku przy różnych płynach. Przy rozszczelnieniu glikol będzie się dostawał do wody którą używasz na co dzień.

Aditankista - 2021-05-03, 11:37

wlodo napisał/a:
Jak ocynkujesz to OK, ale czy Ty o DMC zapomniałeś ? Przecież zbiornik i bojler z takiej blachy to masa kilogramów, możesz mieć te rzeczy o wiele lżejsze.
Ten zbiornik do solarów... nie należy stosować połączenia skręcanego w zamkniętym zbiorniku przy różnych płynach. Przy rozszczelnieniu glikol będzie się dostawał do wody którą używasz na co dzień.

Jak się rozszczelni to woda ma większe ciśnienie i woda wypchnie glikol na zewnątrz . Nie ma opcji aby glikol wlał się do wody.
Solar działa ponad 10 lat i nic się nie rozczelnia.
Mam w sumie około 900l ciepłej wody w 100% od marca do listopada. W pozostałych miesiącach wstępnie też potrafi podgrzać zimą w grudniu jak slonko wyjdzie 30C
DMC hmmm ładowność mam niecałe 1.5 t więc nie ma problemu te 40KG . Wozić się raczej będzie z pustym zbiornikiem .

Aditankista - 2021-05-08, 21:39

Witam!
Kolego Monter dzięki dzisiaj zmontowałem na szybko panel ako i regulator wszystko piknie działa Zamawiam drugi panel :lol:
Dzisiaj zięć przywiózł mi zbiornik z ocynkowni waży 27 kg więc jest lepiej jak się wydawało :pifko
I jeszcze miałem jakieś stare zetowniki i popełniłem takie cóś

Aditankista - 2021-05-09, 00:50

Chcę zakupić przetwornicę Do głównie lodówka domowa około 60 wat taka 50x50x60
cała reszta może ładowarka do tel lub tableta
Czy taka z 500 W obleci? w sersie 1000>
Nie mam doświadczenia ia w tym temacie Miałem kiedyś ze 5 lat temu 200 wat i sie zjarło

reaven22 - 2021-05-09, 08:24

https://www.polskieprzetw...ips-1000s-1000w

Tego typu z miękkim startem da radę.

Monter - 2021-05-09, 11:51

Nie ma za co.
Ciekawy koncept szyberdachu ;) ale czy nie za małe zakładki górnej części na dolną w poz. zamkniętej? Woda podczas jazdy się nie będzie wciskać do środka?

wlodo - 2021-05-09, 12:10

Takiego okienka to chyba jeszcze nikt nie montował, prawie luk czołgowy, :pifko za niestandardowe podejście.
Od wewnątrz oklej ramę np. armaflexem bo w chłodniejsze dni będze się tam stale skraplała woda.

Monter - 2021-05-09, 12:42

W razie napadu lub wywrotki jest wyjście ewakuacyjne. Nawet dla jaj bym na to taką naklejkę dał :lol:
Aditankista - 2021-05-12, 22:00

Monter napisał/a:
Nie ma za co.
Ciekawy koncept szyberdachu ;) ale czy nie za małe zakładki górnej części na dolną w poz. zamkniętej? Woda podczas jazdy się nie będzie wciskać do środka?

Witam
Bendą 2x uszczelka 1 na boku druga na czole na styku 8-)
Koledzy mam pytanko :
mam dwa akumulatory i dwa panele przerobione na 12v dają coś kołp 17v
i mam dwie opcje podłączenia ;
1 każdy akumulator ma swój solar i sterownik
2 połączyć równolegle akumulatory i równolegle panele na jednym sterowniku
Jak będzie lepiej ?

reaven22 - 2021-05-12, 22:15

Aditankista napisał/a:

2 połączyć równolegle akumulatory i równolegle panele na jednym sterowniku


Jeżeli sterownik wytrzyma prąd z obu paneli to 2 panele równolegle i akumulatory również równolegle.

Jeżeli sterownik nie wytrzyma sumarycznego prądu z 2 paneli to trzeba dać 2 panele, każdy ze swoim sterownikiem. Akumulatory połączyć równolegle i traktować jak jeden duży.
Nie ma problemu z podpięciem 2 sterowników do jednego akumulatora.

Aditankista - 2021-05-12, 22:44

Mam zwykły sterownik 30A one w sumie dadzą coś koło max 20A w szczycie więc chyba OK
czy kabelki 4 kwadrat dadzą radę? Czy dać 6? Mam resztki 4 długość będzie do aka jakieś max 3 m

reaven22 - 2021-05-13, 08:28

4mm2 wystarczą ze sporym okładem :)
Aditankista - 2021-05-13, 21:55

Ok Dzięki
Jutro lub w sobotę kończę roboty blacharskie konserwacje .Po niedzieli zaczynam zabudowę

Aditankista - 2021-05-15, 22:25

Siemka Zostało mi trochę klepanka pików wgniotków ale to moment się poklepie .
Koniec spawania i konserwacji 8-)
Szambo wisi zamiast zapasu

darek 61 - 2021-05-15, 22:30

No to teraz przyjemniejsze prace.
Aditankista - 2021-05-15, 22:37

Łał chyba się starzeje Nigdy więcej takich robót
Kiedyś to był pikuś codzienny teraz hmmmmmmmmmmmmmmmmm Żuciłem się z motyką na słońce :shock:
Ale jest pozytyw kondycja duuuuuuuuuuużo lepsza jak na starcie
Powstań padnij z 100 x dziennie bo coś nie pasuje albo kluczyk nie ten :evil:
Na poczśtku się czołgałem jak żółw teraz się wślizgyję jak żmija :lol:

Aditankista - 2021-05-17, 21:32

Zanim zacznę w środku roboty hmmmm
Ciężko wchodzi się do środka z 0.5 metra stopień od ziemi :evil:
Wymyśliłem taki schodek :shock:

darek 61 - 2021-05-17, 21:36

Waga ciężka.
SlawekEwa - 2021-05-17, 21:36

Aditankista napisał/a:
Wymyśliłem taki schodek

Masywny, miałem coś podobnego w Polonezie. :spoko

darek 61 - 2021-05-17, 21:38

Proponuje zważyć auto zanim zaczniesz dokładać dodatki.
Aditankista - 2021-05-17, 22:01

Koło 4 kG leciutkie wbrew pozorom
Ale jak lekko się wchodzi :lol:
W sumie mam coś 1.5 T więc trzeba coś ładować
Dzisiaj przyszedł taki dynks zobaczymy co to warte

Meyer - 2021-05-17, 22:06

To całkiem fajny pomysł. Kratkę zrobić demontowalną i w razie utknięcia w grząskim terenie jest co pod koło położyć.
Aditankista - 2021-05-17, 22:22

Jest wyciągana trzeba tylko 1 śrubkę odkręcić :lol:
Ale myślę że za delikatne pod koło z 1 mm blachy jest

Monter - 2021-05-18, 10:09

Aditankista napisał/a:
Wymyśliłem taki schodek :shock:
...
IMG_1783.JPG
Ni ma schodka


Jak ni ma, jak ja widzę na foto? ;)

SlawekEwa napisał/a:
Masywny, miałem coś podobnego w Polonezie. :spoko


Zamiast progu? :roll: :mrgreen:

decumanus - 2021-05-18, 10:21

Pokaz zdjęcie pokazujące o ile zmniejsza prześwit ten schodek...
R

SlawekEwa - 2021-05-18, 18:43

Monter napisał/a:
Zamiast progu?

Stopień wejściowy do kampera.

Aditankista - 2021-05-19, 22:38

decumanus napisał/a:
Pokaz zdjęcie pokazujące o ile zmniejsza prześwit ten schodek...
R

Proszę bardzo

MILUŚ - 2021-05-20, 07:22

Fajne rozwiązanie z tym schodkiem .
Ciekawe jak się będzie spisywał po dostaniu się błota w prowadnice . :diabelski_usmiech
I druga sprawa .......czy on nie wystaje poza obrys boczny auta ? Żeby jakaś nadgorliwa pała nie doj.....ła się do Ciebie :chytry

Aditankista - 2021-05-20, 20:10

Nie wystaje , a auto nie jezdzi w terenie bagnistym suwa się elegancko .
No i koszt śmieszny najdroższy element to krata ok 70 zł z dostawą reszta to odpady po produkcji
Szukam elektryka samochodowego rejon na północ od Poznania .
Problem z odpaleniem silnika .Ducato 2.8 jtd

Aditankista - 2021-05-20, 21:23

I jeszcze dzisiaj zeszło trochę zabawek
Aditankista - 2021-05-30, 09:57

Witam ostatnio trochę znygusiałem więc postępy w pracach słabe :bigok
Na początek ;
Odkryłem fajną zaletę mojego pancernego włazu tankisty ;)
A mianowicie zauważyłem że teraz najbardziej panele się brudzą od pyłków i niestety trzeba prawie codziennie czyścić panele z racji że są w prawie poziomie :evil:
O tuż mogę to zrobić przez właz tankisty wystarczy szczotka gumka na kiju od miotły
Nie potrzebna drabina!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: SUPER!!!!!!
Koledzy potrzebuję sprawdzonego kleju do drewna mocnego przede wszystkim - na pistolet najlepiej
Możecie mi polecić jakiś sprawdzony ? Nie chcę sksperymentować .
Jedno mi nie wyszło no 2 rzecz co planowałem ; nie zmieścił mi się okno dachowe nad łóżkiem nie mogłem się zmieścić bo od spodu wręgi , -wzmocnienia i td musiałem zrezygnować z niego :bigok
A 2 to nie ma miejsca na panel solarny do cw - wstępne podgrzewanie HMMMMMM
Cała teoria cw upadła :box

wlodo - 2021-05-30, 11:15

Cytat:
Cała teoria cw upadła

Nie koniecznie :wyszczerzony: Jezeli będziesz zakładał markizę, to tak, jeśli nie, to jest miejsce na panel i to spory. Wzdłuż paneli, na cała długość, koryto czarne w środku z czarnymi rurkami, przykryte poliwęglanem. Z takiego panelka wodnego przy małym przepływie do bojlera powinieneś sporo ciepła uzyskać.
Sufit - zależy czym chcesz wykończyć, czym cieńsze pokrycie, tym dokładniejsze wyrównanie. Możesz kleić (ja też po części kleiłem bezpośrednio). Tylko przed klejeniem zmatuj płyty, klej wtedy super trzyma.

Aditankista - 2021-05-30, 12:06

No masz rację ale docelowo będzie markiza - mało miejsca w środku na ,,imprezki''
ale jest pasek z drugiej strony :lol: paneli
Jedno ale ; nie podoba mi się taka kiszka długa wąska 10 cm szerokości tyle tylko max jest miejsca no max 15 ale z dołu będzie widać hmmmmm ,muszę to przemyśleć .Bardzo chciał bym wstępnie grzać słonkiem potem prądem 12V . Mam podobnie w domu z 8 lat i to się super sprawdza
Jest jeszcze jedna opcja podłączanego zewnętrznego , na ziemi panelu ale z tym przechowaniem w podróży podłączaniem problem :gwm
Mam jeszcze 1 problem ; Jako że garaż malutki będzie to tak się zastanawiam czy ;
akumulatory nie wsadzić gdzieś pod podłogą , wsadzane z kanału z dostępem do klem przez okienko ze środka
Odeszły by gazy i zyskał bym miejsce w garażu :roll:
Co do klejenia bezpośrednio na płyty to mam pewne wątpliwości >.
Jak przyjdzie do wymiany tapicerki to czy nie powyrywa się styrodur i będzie lipa.
Mam już zakupioną osb 8 mm i chyba ją jednak położę no i będzie cieplej

wlodo - 2021-05-30, 13:48

Jak zrobisz brzeg takiej rynny po łuku, to będzie wyglądało jak przedłużenie boku busa i z dołu-wszystko schowane. Tak kiszka, a właściwie dwie z drugiej również, to masa metrów. Około 3,20 po dachu, to z jednej np. 3 rurki, dalej przechodzisz na drugą stronę rurką w izolacji, to kolejne 3 x 3,20, a to już mamy 9.60 x 2 +1.50 = 20,70 cm. Wiesz, że woda musi płynąc wolno by się podgrzała, a tu na 20 mb. jest szansa.
Aku pod podwozie spokojnie, przedni również jeździ pod podłoga. Zobacz gdzie pod masz miejsce takie by od góry mieć klapę do wkładania i połączeń. Wytniesz podłogę, wkleisz skrzynkę od aku z jakiegoś auta, lub zrobisz, przykryjesz częścią podłogi i aku zniknął. Mi wszedł nad tylną osią w garażu, box taki jak z przodu.
OSB !!! Matko ! na co to, do czego, hamuj z dokładaniem wagi, bo Ty pojedziesz a załoganci będą pedałować z tyłu na rowerkach :-P

Aditankista - 2021-05-30, 14:23

Ako dam pod podłogę tak jak mówisz wziernik ze środka. Muszę luknąć pod auto
Co do solara wodnego hm chyba pokombinuje z gazem wstępne grzanie+ grzałka 12V docelowo w razie wu
OSB hmmmmm na ściany 8 mm wagi aż tak wielkiej ni ma bez przesady
Mam jeszcze takie pytanie do wody ciepłej i zimnej chcę zastosować wąż z takelanu 8 mm od pneumatyki montował ktoś taki ? Nada się ? Wyszło by tanio i szybko fajne złączki są .
No i czarny jest można by zrobić z tego panel solarny wodny :)
Wlodo dałeś mi pomysła z tym panelem wodny długim jak miesiąc a cinkim jak wypłata . Nie bende mógł spać
Z czasem mam coraz więcej przekonania do takiego panela 3m x 15 cm 8-)
W takiej puszce to z40 mb by się zmieściło takiego takelanu i mała ilość czynnika 8-)
Taka kiszka pewnie da z 500 Watów w słońcu

decumanus - 2021-05-30, 20:23

kupiłem sobie z takelanu 6mm do przedłużenia instalacji poduch - żeby mieć zegary w lezce i widzieć je podczas jazdy.
Jest znacznie sztywniejszy od PU.
A złączki są przecież te same. oczywiście oprócz wtykowych sa dostępne skręcane, ale nikt nie zgłaszał problemu z wtykowymi.
R

Aditankista - 2021-05-30, 20:36

Czyli co można stosować tak? Mam zamiar fi 8 chyba przepcha wodę? pompka.Ciepła zimna woda?
decumanus - 2021-05-30, 21:46

Pierun wie...

Każdy poliamid PA jest produktem polikondensacji kwasu adypinowego oraz heksametylodiaminy. To tworzywa, które należą do grupy tworzyw krystalicznych. Ich gęstość w formie podstawowej zachowana jest na poziomie ok. 1,14 g/cm3, natomiast temperatura topnienia wynosi ok. 255°C. PA wyróżnia się znakomitymi parametrami mechanicznymi, dużą odpornością na rozciąganie i ścieranie, a także niewielkim współczynnikiem tarcia. Do największych zalet PA zaliczyć można stałość kształtu w wysokich temperaturach. Dodatkowo warto wspomnieć o ich odporności na działanie benzyny i różnego rodzaju rozpuszczalników, a jednocześnie dużą chłonność wilgoci (od 2,5 do 2,8%), co sprawia, że nie mogą być wykorzystywane przy bezpośrednim kontakcie z wilgocią. Od zawartości wilgoci zależą właściwości elektryczne poliamidu. Tworzywo te wykazuje również pełzanie na zimno.

Możemy wyróżnić wiele typów poliamidów, w tym m.in. te wzmocnione włóknem szklanym, które podnosi ciężar właściwy (do 1,6 g/cm³), sztywność, a także odporność na pełzanie. Wpływa to również na zwiększoną stabilność wymiarową.
Średni zakres temperatury dla pracy ciągłej PA wynosi między -30°C a +100°C..
R

decumanus - 2021-05-30, 22:09

Ale odnoszac sie do grubosci - ja mam PU 12/10, I to jest standardowy przekrój stosowany przez Trume i Alde. Niektórzy maja 10/8 nawet specjalnie zmieniaja na takie z grubszych, bo ciepla woda szybciej w kranie. 8/6 mnie osobiscie wydaje juz za malo, zwłaszcza że twoja pompka jest z tych slabszych.. o ile dobrze kojarzę 1.7 (2.4, sprawdzilem - to jest ok) atm, przeplywu nie pamietam (4,3 l/m... Moja ma 11.3 I tak se leci). Moim zdaniem nie ma co przesadzac. Ale zawsze mozesz potestowac. I potem nam opowiedziec.
R
Edytowano

Aditankista - 2021-05-30, 22:38

Moja pompa ma 2.8 bara i 3,8 l / min
decumanus - 2021-05-30, 23:26

Na naklejce pompy ktorej zdjecie zamiesciles, jest napisane 4,3 l/m i 2.48 bara... to niewiele zmienia. Potestuj, ale w 8/6 mm bym nie szedl.
R
Ale jak to mówią
Rob jak uważasz, tylko uwazaj jak robisz.

Aditankista - 2021-05-30, 23:36

OK dam fi 10
reaven22 - 2021-05-31, 12:48

Ja ma całą instalacje wodną z polietylenu 8/6
http://www.contakt.pl/prz...mm-p-10722.html
Rurki PE są bardziej elastyczne w porównaniu do teklanu czy poliamidu. Łatwiej się je układa.

Aditankista - 2021-05-31, 21:43

Dzisiaj poszło do przodu z robotami :lol:
Synek wzioł urlop i ja też więc z kopyta padły ściany docieplenie dach przykryty częściowo
Został gołębnik jutro podłoga

Aditankista - 2021-06-03, 00:52

Witam . W końcu dziś skończyłem prace mechaniczne i blacharskie .
Uporałem się z wieloma problemami . Silnik chodzi jak marzenie , hamulce zawieszenie itd
jest OK
Od teraz biorę się ostro za tyŁ czyli kampera.\\
W między czasie tak się zastanawiam mam płyte gazową a zapalacz jest na 230v
Nie chciał bym aby wedle iskrownika cały czas chodziła przetwornica .
Pytanie przerabiał ktoś z 230v na 12v iskrownik? A morze na jakiegoś gotowca , jakiś zapłon , cewka no pomysłów multum ale tak prosto i naj taniej ma ktoś pomysła? Czy zapałki? :evil:

reaven22 - 2021-06-03, 09:46

Są iskierniki na 12v. Kosztują 20-30pln
Aditankista - 2021-06-03, 10:27

Aha , nie wiem jak tam jest zbudowane w tej płycie nigdy tam nie zaglądałem ,ale znalazłem jakiś taki moduł na aledrogo za 40 zł faktycznie na 2 wyjścia akurat , czy wystarczy tam wymiana tego modułu reszta zostaje ?
Aditankista - 2021-06-04, 23:04

Tak się zastanawiam , ma ktoś takie coś? Jak to się sprawuje? Może zaadoptować na cwu i ogrzewanie ?
https://pl.aliexpress.com/item/1005002669028711.html?albbt=Google_7_rmkt&src=google&acnt=576-373-4425&crea=431832202540&aff_platform=aaf&netw=d&plac=poczta.o2.pl&albcp=11071517166&aff_fcid=f9f70d93df86409aab63252f3dcf4e17-1622839502937-01497-UneMJZVf&gclid=Cj0KCQjwnueFBhChARIsAPu3YkSAMx_yqeEjqVCxx5Uqy2lhlAhk9XacdF0_2nfEeyHKaxCFcYDTp18aApLeEALw_wcB&albag=109579176678&aff_fsk=UneMJZVf&albch=rmkt&sk=UneMJZVf&aff_trace_key=f9f70d93df86409aab63252f3dcf4e17-1622839502937-01497-UneMJZVf&trgt=aud-837703045141&device=c&terminal_id=18b37dbb4cb6425c894278d0933572d4&tmLog=new_Detail
A i jeszcze mnie ciekawi Jaki wymiar macie toaleta prysznic ?
Walczę z myślami ile minimalnie trzeba robić ?
90 x 80 cm ?
I jeszcze ; chcę jakiś klimatyzator zapodać
Niestety mój dukaciak ni ma klimy.
Coś gotowego ? czy budować coś na bazie lodówki?
Sorry ale ja lubię dłubać - wychowany na ; Adam Słodowy :bigok

Aditankista - 2021-06-05, 22:21

Wczoraj podłączyłem lodówkę pod inwerter prowizorycznie ,więc fajnie ogarnia bez problemu
Nawet wentylator nie załącza na stałe fajnie bangla na 100 ah aku a będzie drugi :lol:
No i roboty poszły do przodu

decumanus - 2021-06-05, 23:31

Odnosze wrażenie, że nie szanujesz DMC...
Jeden z kolegow niedawno chwalil sie montażem takiego pieca w funkcji ogrzewania, chyba nie dokonczul relacji, ale nie chcialo mu to dzialac tak jak sobie wyobrażał. Jednakze, ostatecznie chyba zmusil ustrojstwo do współpracy...
R

Aditankista - 2021-06-05, 23:50

Hmmm Co mam ci powiedzieć o DMC
Auta ma 2,035 t i DMC 3,5 T
Mam 1500 kg - pasażer i walizka daje około 1200 kg
Zbiornik na szarą wodę krytykowany ważył koło 27 kg
Osb jakieś 200 kg styropiany pianki 20 kg zlew ok 2 kg kuchenka 4 kg drewno 20 kg pianki 5 kg wkręty 1 kg zbiornik na wodę beczka jakieś 2 kg pompy z 2 kg szyber dach z 20 kg inne pierdoły niech będzie 100 Aka i panele no tu z 60 Kg :shock: kg
Tyle na razie
A gdzie tu 1200 KG?
Na podłogę musi być osb 22 inaczej gnie się i trzeszczy mam 120kg wagi
Sciany daję osb 0,8 mm wagowo waży tyle co sklejka
meble bendą z listew 2x2 cm i z osb + fronty 16 mm
Dojdzie butla z gazem TV wykładzina , graty do kuchni itd.
Dla przykładu Moje graty w przyczepie ważyły ok 500 kg więc i tu tyle będzie
Jeden dzień podjadę do pracy i stanę na wadze
Jeśli chodzi o ogrzewanie jestem zwolennikiem gazu
Niestety te debasta na rope mnie nie rajcują brud smród i hałas.
Chyba się zmierzę z tym ustrojstwem :chytry
Lubię wyzwania :haha:

wlodo - 2021-06-06, 09:53

Cytat:
Chyba się zmierzę z tym ustrojstwem :chytry

https://www.camperteam.pl...ghlight=#859602
Ta ścieżka jest już sprawdzona, nie marnuj czasu, lepiej znajdź coś mniej kłopotliwego.
Przeglądając ogłoszenia, wygląda jak by wielu się zachłysnęło tymi piecykami i teraz wyprzedają poniżej kosztów :-P

Aditankista - 2021-06-10, 00:23

Witam .
A mam takie pytanie -tak się zastanawiam czy do szarej wody - do zbiornika można podłączyć toaletę z 1?

darek 61 - 2021-06-10, 12:24

Może zimą,ale latem będzie smrodek.A pisuar chciałbyś sobie założyć?
Aditankista - 2021-06-10, 21:48

Smrodek powiadasz a z toalety kasetowej , czy turystycznej to smrodek masz?
Kibelek przez syfon leci i o czystość trzeba pilnować .
Chodzi o spusty na szarą czy 1 może iść razem?
Zbiornik mam duży więc się zastanawiam

darek 61 - 2021-06-10, 22:09

Cytat:

Smrodek powiadasz a z toalety kasetowej , czy turystycznej to smrodek masz?

Tam mam odpowiednią chemię .

Aditankista - 2021-06-10, 22:32

No tu też mam chemię mogę wlać do zbiornika i do spłuczki kostke jakąś :lol:
Tak się zastanawiam bo odchodzi częste latanie z kasetą cały smrodek w zbiorniku pod autem a kaseta w aucie i smrodek tyż
Myślę o jakimś bidecie albo marketowej muszli . Widziałem takie z małym syfonem na 1 git

reaven22 - 2021-06-10, 22:42

Musiał byś lać litr czy 2 płynu do toalet na raz, aby nie zaśmiardło. Do kasety wlewasz 50-100ml.
Inna sprawa że toalety turystyczne nie mają syfonu. Chyba że założysz klasyczną caramikę typu compakt :haha:

Aditankista - 2021-06-10, 22:45

Nie nie pisałem wyżej bided albo muszla z małym syfonem .
Spłukanie z telefonu albo regulacja na 2 litry w małym syfonie
Wiem wiem 1 mimo wszystko śmierdzi sam używam turystyczny z 20 lat trzeba często opróżniać .
Ale w 100 l zbiorniku 1 się rozcieńczy więc mniej śmierdzi
I tak się korzysta minimalnie.
l nie ze swojego, jak tylko okazja to idzie się do toalet na polach chyba że stoimy na dziko to i można spacerek w krzaczki...
Jak jezdziłem z przyczepą to miałem toaletę w dostawce zewnętrznej takiej 1m x 1m z drugiej strony więc smrodku nie było , Jestem ciekaw jak będzie w kamperze ale aż strach się bać w te upały Trzeba będzie codziennie latać i opróżniać
Dlatego kibelek robie dość szczelny z nawiewem i wylotem aby wytworzyć ciśnienie powietrza większe w kamperze niż w kibelku aby wypychało na zewnątrz Sam nie wiem i kombinuję
Pewnie dobra wentylacja wymuszona będzie trzeba zrobić , jakiś mikro wentyl

reaven22 - 2021-06-11, 08:48

Słowo klucz dla Twoich problemów to SOG :)

https://www.camperteam.pl...8&highlight=sog

2L na spłukanie to rozpusta, a chodzenie w krzaczki mając własny kibelek... Mam nadzieje, że chociaż z saperką kolega chodzi aby papierzaków nie zostawiać po sobie :]

zbyszekwoj - 2021-06-11, 09:17

Aditankista napisał/a:
Pewnie dobra wentylacja wymuszona będzie trzeba zrobić , jakiś mikro wentyl


Dobry pomysl ,tak zrób ,niech sie inni potem ucza. :idea

MILUŚ - 2021-06-11, 15:08

Aditankista napisał/a:
.................
Dlatego kibelek robie dość szczelny z nawiewem i wylotem aby wytworzyć ciśnienie powietrza większe w kamperze niż w kibelku aby wypychało na zewnątrz Sam nie wiem i kombinuję
Pewnie dobra wentylacja wymuszona będzie trzeba zrobić , jakiś mikro wentyl


Przemyśl to ; i jesli bedziesz miał pomysła by wylot "spalin" wychodził pod markizą :-/ to poinformuj odwiedzających :-P

Aditankista - 2021-06-11, 22:26

Spokojnie ,, wodzu '' teraz takie fajne peszelki są że można sąsiadowi podżucić bąki na drugą strone pod podłogą
wlodo - 2021-06-11, 23:14

No dokładnie, mój SOG wyprowadziłem w tyny lewy narożnik, powinien nie być uciążliwy :wyszczerzony:
Aditankista - 2021-06-11, 23:56

No i tak sobie skopjuję tylko dam w prawy
Aditankista - 2021-06-13, 01:25

Mam plan na brodzik z blachy ocynk albo nierdzewki taka blacha jak do placka potem żywica i mata, Potem z 4 płytki na klej wodoodprny elastyczny i do szamba :shock:
wlodo - 2021-06-13, 09:48

Blach Ci tam nie potrzebna, choć jak dasz to będzie pancernie :szeroki_usmiech
Malujesz podłogę i ściany folią w płynie, w narożniki i wokół odpływu (lub lepiej dwóch) dajesz taśmę do hydroizolacji. Na to, na klej elastyczny "jakiś włoski marmur" :-P i masz temat brodzika zamknięty.Warto by boki były ciut wyżej a w płytce w której będzie odpływ wyszlifowane zagłębienie, by się schował.

Aditankista - 2021-06-13, 10:43

Acha , a ta folia nie popęka na złączach płyt karosa pracuje na wybojach zresztą drewno też pracuje
Może dać jakąś siate żywica ?
Ile tej żywicy potrzeba na 1 m2 no niecały 1 kilo styknie?

wlodo - 2021-06-13, 11:06

Konstrukcja podłoga z ścianami powinna być dobrze skręcona. W narożniki dajesz tą taśmę by było szczelnie. Smarujesz folią (to foli, nie żywica) narożnik, przyklejasz folię, smarujesz i dociskasz pędzlem by się dobrze przykleiła. Jak odparuje jeszcze ze trzy razy po całości, tworzy elastyczną wodoodporną powłokę.
Ja kupiłem takie, jak widzisz, wiaderko i jeszcze połowa została (1050 x 700 x 50 )

Aditankista - 2021-06-13, 11:25

Acha tak zrobię dzięki Jasne .
Aditankista - 2021-06-18, 21:51

Witam grono dzisiaj pojechałem na wagę :shock:
bo koledzy mnie straszyli
I o dziwo nie jest tak zle
Waga jest .......................; 2600 kg 8-) mamy ze 400 kg do zabudowy :aniolek i 500kg na paliwa wodę bagaż i pasażerów i akcesoria wakacyjne :kwiatki:
No i po raz pierwszy próbna jazda . Jest super ! Jedzie jak z ,,płatka '' nie szarpie nie ściąga nie żuca piknie zapitala 130 test jest OK Idzie jak trzeba Pali przyspiesza i hamuje
Aż mi się podoba 8-)
Powiem tylko tyle że auto 10 lat stało w garażu :haha:
Ups proszę księdza skłamałem 9 lat :evil:
Dukaciak był spisany na złom i nikt go nie chciał a dostał nowe życie :bigok :yay: [hura]
Ups ma 1 wadę po odpaleniu piszczy pasek :diabelski_usmiech
Nowy . Niestety rolka prądnicy do wymiany a dojście ........................katastrofa a prądnica była na wierzchu na przeglądzie :evil:

Aditankista - 2021-06-23, 12:13

Witam ! Czy może mi ktoś polecić jakiś klej?
Najlepiej w pistolet do silikonu
Mocny i elastyczny wodoodporny
Bendę kleił płytki do drewna, jakieś listewki, plastykowe, metalowe
Powiedzcie jak się nie zdąży przerejestrować przed 1 lipca
Jak bendą naliczać akcyze ?
Od jakiej kwoty
Ile to wyjdzie na np moim dziadku 21 letnim dukaciaku 2,8l poj ?
Oczywiście w przybliżeniu?

SlawekEwa - 2021-06-23, 16:17

Aditankista napisał/a:
Bendę kleił płytki do drewna, jakieś listewki, plastykowe, metalowe

Den Braven Mamut.

reaven22 - 2021-06-23, 18:11

sika 221, klej do szyb, soudal 940FC, albo któryś z innych klei poliuretanowych.
kubas72 - 2021-06-23, 22:24

Może Soudal 66A. Powinien dać radę i nie potrzeba pistoletu.
Aditankista - 2021-06-23, 22:25

A :spoko cha dzięki chłopaki kupiłem właśnie mamuta bedziem testować
Bistoletów jest dostatek :wyszczerzony:
Ogólnie słabo idzie obróbka drewna :evil: parę dni będziem brać się za instalacje :)
Plan był pierwszy rejs koniec szkoły hmmmmm jak to bywa poślizg..........
Drugi termin 1 lipca :( może nie skończonym..................
Z drewna zostało 2 szuflady kilka mini półek łoszlifowanie dopieszczenie itd
Trochę się poślizgnołem na mechanice :evil: czasowo
no ale chcę zrobić wsio na ,,wieki '' zbliżamy się do emerytki za parę latek będzie problem z remontami więc do puki mogę dłubię poprawiam na maxa na wieki

Kajkosz - 2021-06-23, 23:14

Aditankista napisał/a:
Witam ! Czy może mi ktoś polecić jakiś klej?
Najlepiej w pistolet do silikonu
Mocny i elastyczny wodoodporny


Jeżeli chcesz naprawdę mocny klej to polecam Sikaflex 252, ale w parze z podkładem SikaPrimer 207, taka kombinacja jest nie do rozerwania. Klej jest odporny na wodę ale nie jest odporny na UV, więc jak chcesz go użyć na zewnątrz to wystające fragmenty spoiny musisz pomalować bo się na słońcu rozpadnie.
Najlepiej klei jeżeli spoina ma jakąś grubość, 2-4 mm. On nie działa jak kleje do drewna że im mocniej ściśniesz tym lepiej złapie. Aha no i primer najlepiej dać na oba klejone elementy.

Są w kiełbasie i w kartuszu.
Jest też inna wersja tego kleju z numerkiem 552, jest bardziej agresywna, dobra tam gdzie nie ma możliwości dobrze przygotować podłoża, ale jak kleisz niezabezpieczony niczym metal to ta wersja może zapoczątkować korozję.

Co do kleju Soudal66A to o którym wspomniał kolega Kubas72 to jest to bardzo dobry klej do drewna, całkowicie wodoodporny, ale elementy musisz ścisnąć. No i on NIE jest elastyczny po wyschnięciu. Używał bym go raczej tylko do materiałów drewnopochodnych.

Aditankista - 2021-06-23, 23:27

Dzięki za ciekawe info wezmę pod uwagę
Do drewna stosowałem fajny klej co rośnie i bombelkuje jest gnot usztywnia i wypełnia szczeliny jest git!! Musiał bym iść do warszrtatu sprawdzić nazwe.
Kupiłem już mamuta zobaczę Do wykładzin mam kontaktowy bonaterm wydaje mi się git Kleiłem nim parę lat wstecz w ence wykładzinę nie ma mowy o odklejaniu.
Co do wykładziny pcv na osb w łazience chcę go zastosować powiedzcie czy jest coś lepszego? Mam go 4 litry i spry

Kajkosz - 2021-06-23, 23:43

Aditankista napisał/a:
Dzięki za ciekawe info wezmę pod uwagę
Do drewna stosowałem fajny klej co rośnie i bombelkuje jest gnot usztywnia i wypełnia szczeliny jest git!!

Dokładnie w ten sposób zachowuje się ten Soudal66A.

Aditankista - 2021-06-24, 00:00

Kajkosz napisał/a:
Aditankista napisał/a:
Dzięki za ciekawe info wezmę pod uwagę
Do drewna stosowałem fajny klej co rośnie i bombelkuje jest gnot usztywnia i wypełnia szczeliny jest git!!

Dokładnie w ten sposób zachowuje się ten Soudal66A.

Tak tak chyba ten tak mi się kojarzy jest git
Jak się drewno poskręca na sucho to podczas jazdy może trzeszczeć a po posmarowaniu tym klejem jest git ,,sztram'' Sprawdziłem

kubas72 - 2021-06-24, 09:44

Aditankista napisał/a:
Do wykładzin mam kontaktowy bonaterm


Klejem kontaktowym będziesz musiał wymalować obydwie powierzchnie. A do tego pędzel, odpuść.

Aditankista napisał/a:
Co do wykładziny pcv na osb w łazience chcę go zastosować powiedzcie czy jest coś lepszego? Mam go 4 litry i spry


Kup w Komforcie klej do pcv w wiaderku 6 kg i dedykowaną szpachelkę.
Jeśli to nie literówka i ściany w łazięce masz z osb a nie ze sklejki to będziesz miał duży problem z prawidłowym montażem pcv. Tego typu wykładzina lubi przylepiać się do bardzo gładkich powierzchni.

Aditankista - 2021-06-27, 21:56

Cosik drgnęło
Miałem handre poprostu się wypaliłem od 1/2 roku prawie na 2 etatach kilka dni musiałem odpuścić brak siły .Od świtu do zmroku . Z motyką na słońce

Aditankista - 2021-07-02, 19:21

Witam
Zrobiłem sobie test grzania wody za pomocą grzałki elektrycznej i tak się zastanawiam nad grzaniem wody prądem.
To zaobserwowałem; grzałka koło 180W pociągnie z 14A
1 l wody temp 23 C czas grzania 5 minut temp 43 C
Czyli temperatura nawet za wysoka powiedzmy na 40C grzać
Zbiornik z 20 l x 5 minut grzania powiedzmy koło południa w szczycie słonka panele 2 x 175W mam
Powiedzmy włączam za pomocą timera w godzinach 11 00 13 00 mam ciepłą wodę bez problemu
Z gazem czy ropą czy solarem wodnym problem potrzebny podgrzewacz drogi i niebezpieczny , tu grzałka za 2 zł bojler kilkadziesiąt zł bym zrobił Prosty 2 mufy wejście i wyjście oraz 2 mufy na grzałki jedna na zapas w razie ,,wu' wystarczy kabelki przełożyć Materiały już mam ;)
Co sądzicie bo mi się wydaje iść na skróty zrobić bojler na prund naj mniej problemów
Jest słabe słonko i panele w cieniu 15 minut odbudowało straty akumulatora
Więc ? Ma ktoś doświadczenie w grzaniu prundem bojlera ale z 12V z kampera?



Do testów użyłem za cinkiego kabelka grzał się więc trzeba zastosować gruby kabelek co poprawi sprawność


I jeszcze jedno pytanie mam do znawców paneli bo zgłupiałem
Ile dają te moje panele po przestawieniu na ,,12V ''
Ile Watów i ile Amper
Wedle mojej wiedzy było w panelu ; 35v ,5A ,175W, x 2 panele
jest ; 17v ,10A ,175W x2 panele
czyli mam ;po połączeniu 17v 20A 340W ?
Tak mi się wydaje

Oczywiste w laboratorium ale teoretycznie powiedzmy czy się mylę ?
I mam zamiar podłączyć do instalacji 3-ci akumulator z rozruchu dalo by 300Ah
dlatego pytam o moce paneli


Ogólnie ostanio słabo idzie młody nie jestem a od pół roku na 2 zmiany brak siły :gwm
J

Aditankista - 2021-07-04, 02:03

Witam.
Wydłubałem sobie tak mi się wydaje dane co do paneli z internetu i jest OK.
Zdecydowałem że robię cwu z grzałki .Jak by co, to dostawie panel zewnętrzny dodatkowy taki wystawiany albo jakiś generator na zimę zobaczymy w praniu
No to dłubiemy dalej

smok_wawelski - 2021-07-04, 10:46

Aditankista napisał/a:
czyli mam ;po połączeniu 17v 20A 340W ?
Masz trochę mniej niż nominał - poczytaj parametrach o STC i NOCT np. tutaj http://www.instsani.pl/51...pracy-paneli-pv , kolejny spadek to położenie na płasko na dachu i kąt padania promieni słonecznych popatrz tutaj jak się to zmienia https://darekk.com/sun/solar-position-calculator , o spadku wydajności przy wysokiej temp. paneli w słońcu i o marnym ładowaniu przy pochmurnym dniu nie wspomniawszy.

Odnośnie elektrycznego grzania wody - po prostu policz ile energii potrzeba i czy wydolisz - ja mając panel 560W mimo wszystko jednak zrezygnowałem z tego sposobu.
Aby nie łamać głowy wzorami - tu masz proste narządko: https://pl.galanshop.eu/electricity-calculator

Aditankista - 2021-07-04, 21:35

Dzięki za info . Mam jeszcze takie pytanko bendę startował z wodą czy dajecie zawór zwrotny przed pompą czy nie potrzeba ?Jest w pompie?
I czy pijecie wodę ze zbiornika? Mam jakieś 2 obudowy filtrów może zastosować ? Dotychczas piliśmy wodę z 5 litrowych banialów tyle się doniosło i nie piliśmy z przyczepy filtrów nie miałem żadnych

wlodo - 2021-07-04, 21:59

Jak zwykle, co użytkownik to podejście... Ja dałem zawór ... dla spokoju, inni nie dają. Woda ze zbiornika- leję jony srebra i ... myję toaletę i piję... nie miałem sensacji żołądkowych :-P
SlawekEwa - 2021-07-04, 22:27

wlodo napisał/a:
leję jody srebra i

nie czepiam się, ale raczej jony
" Działanie srebra można przyrównać do antybiotyku, bowiem naładowane dodatnio jony srebra przyczepiają się do ujemnie naładowanych bakterii i niszczą w ten sposób strukturę komórek bakterii."

Aditankista - 2021-07-04, 22:29

Mam zaworek to zapodam dla pewności
Filtr też mam taki domowy niebieski z wymiennym wkładem też go zapodam
Do spożycia piliśmy z filtra - dzbanka I chyba tak zostanie
Dzięki za info :pifko

Aditankista - 2021-07-11, 12:36

Witam !
W piątek dzwoniłem do WK czy jest do odebrania dowód rej. I....................Jest!!!!!!!!!!! :)
Czyli się udało!!!!! Mam kampera!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dzieki koledzy za dodanie otuchy a już chciałem zrezygnować .
Brodzik położyłem żywice i matę szklaną w najniższym punkcie i na to ta hydroizolacja Jest gut!
Teraz na to płytki będzie jak w domu :)

Aditankista - 2021-07-14, 22:13

Witam . Jesienią mam zamiar od świeżyć lakier .
I tak się zastanawiam czy nie malnąć wałkiem farbą jachtową , okrętową
Co sądzicie ? malował kto ?
1 powstanie struktura
2 farba odporna na zadrapania krzaki i tp
3 łatwość zrobienia poprawki wyprawki
4 mniej roboty przy malowaniu
5 odporna na warunki atmosferyczne
6 duża przyczepność
7 wiadomo że dukaciaki ,,linieją'' po tej farbie raczej odporne
8 mniejszy koszt - ,,matka z córką pomaluje''
9 tym bardziej że to dziadek jest nie musi być piekny jak nówka
Co sądzicie?
Jaki wąż pneumatyczny stosujecie
o tuż zauważyłem że są o ściance 1 mm i 1,75mm :bigok

Aditankista - 2021-07-18, 09:13

wlodo napisał/a:
Jak zwykle, co użytkownik to podejście... Ja dałem zawór ... dla spokoju, inni nie dają. Woda ze zbiornika- leję jony srebra i ... myję toaletę i piję... nie miałem sensacji żołądkowych :-P

Możesz dać coś więcej info , na temat tego srebra? jak co i gdzie to stosujecz

Aditankista - 2021-08-01, 09:42

Witam.
Ostatnio słabo mi idzie chwila przed metą zawodnik z pompowany
Zakończyłem pewien etap powiedzmy remontu kampera
Czyli koniec napraw wszystkiego
mechanicznie , spawania ,klepania, szpachlowania .
Auto jest w podkładzie wystarczy zmatować i siknąć lakier , ale to na jesień albo zima - czas nagli.
Teraz Tapicerka i media

wlodo - 2021-08-01, 10:20

O sreberku było już wiele pisane, jest to patent kolegi chemika za który wszyscy co stosują są mu dozgonnie wdzięczni. Koszt kilku złotych a uzdatnia wodę kilka lat.
Tu masz temat na bieżąco :
https://www.camperteam.pl...bb001b8a#872690

Kudł4ty - 2021-08-25, 11:33

Aditankista napisał/a:
Witam . Jesienią mam zamiar od świeżyć lakier .
I tak się zastanawiam czy nie malnąć wałkiem farbą jachtową , okrętową
Co sądzicie ? malował kto ?
1 powstanie struktura
2 farba odporna na zadrapania krzaki i tp
3 łatwość zrobienia poprawki wyprawki
4 mniej roboty przy malowaniu
5 odporna na warunki atmosferyczne
6 duża przyczepność
7 wiadomo że dukaciaki ,,linieją'' po tej farbie raczej odporne
8 mniejszy koszt - ,,matka z córką pomaluje''
9 tym bardziej że to dziadek jest nie musi być piekny jak nówka
Co sądzicie?
Jaki wąż pneumatyczny stosujecie
o tuż zauważyłem że są o ściance 1 mm i 1,75mm :bigok



Co do malowania okrętówką ogólnie polecam, ale dużo lepszy efekt można uzyskać pistoletem (ładnie się rozlewa i w sumie samo malowanie szybciej idzie). Malowałem podłogę i wnęki pędzlem też daje radę, ale lekka struktura po pędzlu zostaje.
No i co do samej farby, warto się pokusić o taką, którą miesza się z utwardzaczem. Kupiłem bańkę zwykłej, nie do mieszania i niby jest spoko, ale jest dosyć miękka i żre się z każdą chemią :mrgreen: .
Teraz na dniach będę próbował czarną chemoutwardzalną. Brałem z firmy Alkor farby z serii Sigma ;)

(Dodatkowa zaleta, jadąc pistoletem są wydajne i mają przystępną cenę)

Aditankista - 2021-08-25, 22:37

Witam po czasie
Właśnie myślałem o sigmie z utwardzaczem da coś koło 200 zł za 6 litrów
Tak na marginesie starczy na busa? Bez dachu?
Jestem już po dziewiczym rejsie byłem 2x morze zaliczone chociaż kamper nie skończony
Zostało trochę do wykończenia ale to jesień i zima wiosna jeszcze . Muszę się wziąć za inne roboty koło domu kamper z doskoku Było super 100x lepiej jak w przyczepie to jest to !! :lol:

Kudł4ty - 2021-08-26, 13:29

Myślę, że na ten gabaryt wystarczy i na całość.
Ja kupiłem takie wiadro 5l i wystarczyło na pomalowanie pędzlem podłogi w środku, dwa razy pistoletem w środku, wymalowanie pistoletem całego spodu, oraz wszystkich wnęk i reparaturek od środka podczas usuwania rdzy :mrgreen: (jeszcze trochę zostało).

Nie ma tu problemów jak np podczas malowania perłą, albo metallic'iem, że nie chce kryć. Już pierwsza warstwa ładnie kryje całą powierzchnię.

Aditankista - 2021-08-26, 23:08

No bo pod perłe albo metalik to trzeba podkład zbliżony dać broń boże jakiś wyprawek w innym kolorze bo przerypane cinkie i przżroczyste warstwy są, chyba pujdę w okrętówke morze sigm3e z utwardzaczem .
Z pieprzyłem trochę szambo zbiornik przykręciłem pod kątem z 20 stopni i nie napełnia się na maxa , muszę z tyłu opuścić go z 10 cm aby zapełniać na maxa jest masa drobiazgów do skończenia i poprawek :(

Aditankista - 2021-08-27, 07:33

Kudł4ty napisał/a:
Aditankista napisał/a:
Witam . Jesienią mam zamiar od świeżyć lakier .
I tak się zastanawiam czy nie malnąć wałkiem farbą jachtową , okrętową
Co sądzicie ? malował kto ?
1 powstanie struktura
2 farba odporna na zadrapania krzaki i tp
3 łatwość zrobienia poprawki wyprawki
4 mniej roboty przy malowaniu
5 odporna na warunki atmosferyczne
6 duża przyczepność
7 wiadomo że dukaciaki ,,linieją'' po tej farbie raczej odporne
8 mniejszy koszt - ,,matka z córką pomaluje''
9 tym bardziej że to dziadek jest nie musi być piekny jak nówka
Co sądzicie?
Jaki wąż pneumatyczny stosujecie
o tuż zauważyłem że są o ściance 1 mm i 1,75mm :bigok



Co do malowania okrętówką ogólnie polecam, ale dużo lepszy efekt można uzyskać pistoletem (ładnie się rozlewa i w sumie samo malowanie szybciej idzie). Malowałem podłogę i wnęki pędzlem też daje radę, ale lekka struktura po pędzlu zostaje.
No i co do samej farby, warto się pokusić o taką, którą miesza się z utwardzaczem. Kupiłem bańkę zwykłej, nie do mieszania i niby jest spoko, ale jest dosyć miękka i żre się z każdą chemią :mrgreen: .
Teraz na dniach będę próbował czarną chemoutwardzalną. Brałem z firmy Alkor farby z serii Sigma ;)

(Dodatkowa zaleta, jadąc pistoletem są wydajne i mają przystępną cenę)


Jak pomalujesz daj znać czy farba odporna na chemię np rospuszczalniki benzynę jak to wychodzi ilościowo malujesz pistoletem ? ile warstw?Czy na jeden raz z cofaniem ,powtarzaniem? itd

andi at - 2021-08-27, 11:36

https://www.google.com/se...=JuoQU1tg1267tM

https://www.google.com/se...=bsrbiz2uZ5judM

Aditankista - 2021-08-28, 18:55

Ups Trochę drogo to wychodzi :shock:
A tak to u mnie wygląda
Jeszcze do zrobienia prądy czyli gniazdka 12V ogrzewanie ciepła woda trochę wykończeniówki czyli półek kątowników fornir na stoły malowanie to zimą i pare drobiazgów Ale jechać można

Aditankista - 2021-09-01, 20:24

Sie manko ,Właśnie z 2 tygodnie temu dałem ogłoszenie na sprzedaż
Aditankista - 2021-09-01, 20:31

Smarkasz po kapitalce hmmm muszę to przemyśleć :gwm
Pierwotnie miały być rowery ebike albo hulajnogi elektrik
I ma 2 wkrętki holownicze w zderzaku nie trzeba za zawieszenie pentać :)
https://www.youtube.com/w...o&start_radio=1
Smarkacz bardzo się nadaje do tego holowania bo ma bardzo lekki przód
Jak go kupiłem to go holowałem prawie 300km ale na sztywnym holu z kierowcą

Aditankista - 2021-09-12, 19:40

wlodo napisał/a:
Jak zwykle, co użytkownik to podejście... Ja dałem zawór ... dla spokoju, inni nie dają. Woda ze zbiornika- leję jony srebra i ... myję toaletę i piję... nie miałem sensacji żołądkowych :-P

Jeszcze dopytam czym się różnią i który stosować;
1
Azotan srebra cz.d.a. (Lapis) 5g
2

Niejonowe NANO Srebro Koloidalne 1 litr Ag 50 ppm
?????????????
A może wystarczy jakąś łyżeczkę wrzucić ? Oczywiście srebrną?

Aditankista - 2021-09-19, 12:31

wlodo napisał/a:
Jak zwykle, co użytkownik to podejście... Ja dałem zawór ... dla spokoju, inni nie dają. Woda ze zbiornika- leję jony srebra i ... myję toaletę i piję... nie miałem sensacji żołądkowych :-P

Jeszcze dopytam czym się różnią i który stosować;
1
Azotan srebra cz.d.a. (Lapis) 5g
2

Niejonowe NANO Srebro Koloidalne 1 litr Ag 50 ppm
?????????????
A może wystarczy jakąś łyżeczkę wrzucić ? Oczywiście srebrną?


Kończy mi się OC szukałem przez szukajkę ale szukajka nie uwzględnia kampera
Macie jakieś tanie OC?W której firmie uwzględniają? PZU chce 1000zł drogo

decumanus - 2021-09-19, 20:19

Rankomat albo podobne nie obsługują kamperów? Pytanie do PZU jest... pełne wiary :haha:
Generalnie najtaniej zmieniać ubezpieczyciela co roku, bo pierwszy rok jest żeby złapać klienta... potem OC potrafi się podwoić. Tak z moich doświadczeń.
R

smok_wawelski - 2021-09-19, 21:40

Mam w HDI - jednakowa stawka OC mieli dla spec-kemp i ciężarowy
Kraków - 2,8 - max zniżki - assi bidne bo 75km - płaciłem 766zł - nie wiem jak obecnie

rviru - 2021-09-20, 15:13

Uniqua - ubezpieczenie zawarte w sierpni tego roku - składka 529,00 (cały rok). za Specjalny kempingowy 3.0
reaven22 - 2021-09-20, 19:48

Axa direct, obecnie zdaje się uniqua albo jakoś tak. Oficjalnie w kalkulatorze on-line nie mają spec-kempingowy, ale jak poprosiłem o wycenę w cuk ubezpieczenia to najtaniej było właśnie w axa i dało się :)
Nie wiem jak, ale teraz przychodzi mi przedłużenie bezpośrednio z axa. Zawsze przy ofercie przedłużenia trzeba zadzwonić i jeszcze stówkę lub koło tego opuszczają.

rviru - 2021-09-20, 21:10

reaven22 napisał/a:
Axa direct, obecnie zdaje się uniqua albo jakoś tak. Oficjalnie w kalkulatorze on-line nie mają spec-kempingowy, ale jak poprosiłem o wycenę w cuk ubezpieczenia to najtaniej było właśnie w axa i dało się :)
Nie wiem jak, ale teraz przychodzi mi przedłużenie bezpośrednio z axa. Zawsze przy ofercie przedłużenia trzeba zadzwonić i jeszcze stówkę lub koło tego opuszczają.


Dokładnie tak. Od paru lat mam osobówkę w axie/uniqua teraz, i zazwyczaj oferta odnowienia jest korzystna. Odnośnie spec. Kempingowy musiałem zadzwonić bo nigdzie oficjalnie oferty nie ma, rezultat cenowy bardzo na plus, nawet niżej niż to co miałem na ciężarowy

Aditankista - 2021-09-21, 18:58

Dobra dzięki bedziem atakować zostało z 3 tygodnie 1000zł nie dam
Aditankista - 2021-10-17, 14:49

Świat oszalał podnieśli ceny 730zł za dużo kamperów powstało ostatnio i zwietrzyli interes!!!! Nie wszystkie ubezpieczalnie mają w ofercie specjalny czy kampingowy. Niestety w razie kolizji mogą być problemy Więc patrzeć jak macie na ubezpieczeniu napisane ciężarowy czy kampingowy bo te taniej nie znaczy lepiej wolę spać spokojnie i wnukom nie zostawić długów!
smok_wawelski - 2021-10-17, 16:42

Akurat ubezpieczałem 15-10-2021 - oczywiście zmieniłem bo Hestia podniosła mi sie z 766zł na 1200zł rocznie z marnym 75km Assi - to nie pomyłka przysłano mi taka propozycje

Po przeglądnięciu ofert - faktycznie na dziś przynajmniej w moim przedziale Uniqa online jest chyba najtańsza - mój znajomy agent wziął na ambicje ale pomimo mocnej napinki owszem zbliżył się stosując to co mógł ale jednak nie potrafił przebić
parametry:
spec-kemp, poj. 2,8, Kraków, prawko od 1990, widoczna 1 szkoda (mini stłuczka parkingowa), parkowany na posesji, 1 dziecko do 26lat, brak młodocianych kierowców, dekl.przebieg 5-10tys km rocznie
ceny:
OC NNW 10,000zł i Assi standard 75km PL - 505zł rocznie
OC NNW 10,000zł i Assi premium 475km PL 400km EU assi nie sumuje się - 743zł rocznie i brak limitów w ilości zdarzeń Assi - tę opcje wybrałem NNW mnie nie boli bo mam inne nie drążyłem tematu nie wiem jak zachowa się gdy sensownie wycenimy ludzi drożnej niż kawałek blachy :)
info dod:
Konieczne tak jak pisał reaven22 wycena na stronie + kontakt telefoniczny i przychodzi propozycja na e-mail - zapłata skutkuje zawarciem ubezpieczenia i jest widoczne w UFG bardzo szybko
Musi to tak lecieć aby uzyskać zniżkę za online, sugeruje również sprawdzać przysłane propozycje na e-mail - 2 razy korygowałem błędy w przysłanej propozycji polisy
kontakt te bezproblemowy - Assi Prestige niedostępne dla moich parametrów pojazdu,
Mają również Assi krótkoterminowe zwiększające PL bez ogr i EU 1000km podobne jak PZMot brakło mi niestety rok - do 15lat - kalkulator na stronie

SlawekEwa - 2021-10-17, 19:05

smok_wawelski napisał/a:
spec-kemp, poj. 2,8, Kraków, prawko od 1990, widoczna 1 szkoda (mini stłuczka parkingowa), parkowany na posesji, 1 dziecko do 26lat, brak młodocianych kierowców, dekl.przebieg 5-10tys km rocznie

I takich danych Uniqa wymaga ? :shock:

smok_wawelski - 2021-10-17, 22:09

SlawekEwa napisał/a:
I takich danych Uniqa wymaga ?
Z grubsza tak - formularz jest dłuższy :) - tu go masz
Wrzuciłem dane aby był pełniejszy obraz Kraków jest dość drogi w ubezpieczeniach, mieszkając 500m dalej byłoby pewnie taniej
Najpierw policzyli mi z prawka 1981 jak skorygowałem na 1990 to spadło o 3 dyszki - zapytałem czemu odpowiedź statystyki szkód i algorytm naliczania- dziecka poniżej 26 w sumie też nie rozumiem ale w każdej ubezpieczalni mają jakieś swoje algorytmy i statystyki z których wynika składka - mogą mi liczyć nawet z numeru buta ostateczna kasa przekonuje :)

SlawekEwa - 2021-10-17, 22:16

smok_wawelski napisał/a:

Z grubsza tak - formularz jest dłuższy

Co to się porobiło :bajer
Wszystkie samochody ubezpieczam w tej firmie od ok 25 lat i nikt nigdy nie zapytał o tak szczegółowe dane.

smok_wawelski - 2021-10-17, 23:01

SlawekEwa napisał/a:
Co to się porobiło
no porobiło sie i trza na to uważać bo jak nie daj Boże będzie OC potrzebne to z podanych błednych danych regresik może się pojawić - ubezpieczyciele tez już umią pieniążki oszczędzać i kombinować na swoja korzyść :)
Aditankista - 2021-11-06, 18:51

Witam dawno mnie nie było .Postępów brak .Miałem 3 wyjazdy latem po tem 0 roboty.Niestety masa robót do skończenia Brak siły ! :gwm Co dzień patrzę na niego i katastrofa :shock: Miałem chęć jechać ładne wekendy ale ogrzewania ni ma

1 Malowanie z zewnątrz w styczniu kumpel malnie
2 dokończyć estetykę w srodku - fornir na krawędziach listewki zabezpieczenia przed wypadaniem itd
3 Prąd 12v gniaztka oswietlenie punktowe wentylacja - wentylatory itd
4 TV antena
5 Ogrzewanie
6 CWU
7 Obrotnica fotelea kierowcy
8 Obniżyć ,,szambo z 1 strony
9 dokończyć garaż
10 jakaś markiza by się przydała
11 materace obszyć
No to pewnie nie koniec listy :(
Ale jest mały postem ;Powstała lista prac :)
Jutro muszę przepalić silnik bo mu zawory zardzewieją!!!

Aditankista - 2021-11-13, 22:39

A tak w wolnych chwilach co z tym srebrem ? Kilka postów wyżej
Aditankista - 2021-12-11, 15:56

Zima zła ogrzewania ni ma :evil:
decumanus - 2021-12-12, 15:31

farelke wstaw i do roboty :mikolaj
R

Aditankista - 2022-02-04, 20:44

Punkt nr 1 i nr 11 Wykonano . Jutro odbiór !
Aditankista - 2022-04-21, 22:04

Witam . Trochę mnie nie było brak czasu. Kupiłem trume starą jak świat z 1978 roku . wpadł mi taki pomysł żeby spaliny puścić przez bojler - grzało by w nocy jak się ogrzewanie odpali - coś jak odzysk ze spalin , oraz grzanie grzałkami . Mam pytanie mam dla przykładu 2 grzałki po ok 100W czyli 200W i bojler hm coś koło 20l ile godzin trzeba by grzać grzałkami wodę z 20C na 40C ?
grzegorz_wol - 2022-04-21, 22:23

W spalinach prawie wszystkich są różne dziwne produkty reakcji spalania. Generalnie układy wydechowe powinno się projektować tak by temperatura spalin wewnątrz była wyższa niż temperatura skraplania. Spaliny powinny się skraplać za wylotem. Osiągnięcie punktu rosy wewnątrz układu oznacza np pojawienie się żrących kwasów. Próba odzyskania ciepła ze spalin po przerobieniu jakiegoś układu może spowodować szybsze zużycie rurek itp.

Tyle teorii która się mi przypomniała.

:spoko

SlawekEwa - 2022-04-21, 22:36

dubel :-/
SlawekEwa - 2022-04-21, 22:39

Aditankista napisał/a:
Mam pytanie mam dla przykładu 2 grzałki po ok 100W czyli 200W i bojler hm coś koło 20l ile godzin trzeba by grzać grzałkami wodę z 20C na 40C ?

1400W / 230V 20l z 20 na 40C ok 12min / u mnie/ :wanna:

Aditankista - 2022-04-21, 23:51

Acha ale ja mam 12V 200W 20l wody
Aditankista - 2022-04-21, 23:57

grzegorz_wol napisał/a:
W spalinach prawie wszystkich są różne dziwne produkty reakcji spalania. Generalnie układy wydechowe powinno się projektować tak by temperatura spalin wewnątrz była wyższa niż temperatura skraplania. Spaliny powinny się skraplać za wylotem. Osiągnięcie punktu rosy wewnątrz układu oznacza np pojawienie się żrących kwasów. Próba odzyskania ciepła ze spalin po przerobieniu jakiegoś układu może spowodować szybsze zużycie rurek itp.

Tyle teorii która się mi przypomniała.

:spoko

Wiem dlatego w celach testowych robie z blachy czarnej + ocynk rura 3mm ścianka parę lat będzie działać koszt w sumie 200 zł co 5lat mogę zrobić nowy ewentualnie

jak się sprawdzi to zrobię z kwasówki ;) przelot spalin przez bojler żaden kwas nie ruszy

Meyer - 2022-04-22, 10:39

Przy schładzaniu spalin w układzie wydechowym zmniejszasz prędkość ich przepływu.
200W z 12v i 200W z 230V to tyle samo energii. Czysto teoretycznie prąd stały przy grzałkach jest nawet wydajniejszy. Przy 12V wyższy będzie prąd, czyli inne przewody itd.

Gżegżółka - 2022-04-22, 11:46

Meyer napisał/a:
Czysto teoretycznie prąd stały przy grzałkach jest nawet wydajniejszy.

Chodzi o straty na przetwornicy czy o coś innego?

Aditankista - 2022-04-22, 18:23

Meyer napisał/a:
Przy schładzaniu spalin w układzie wydechowym zmniejszasz prędkość ich przepływu.
200W z 12v i 200W z 230V to tyle samo energii. Czysto teoretycznie prąd stały przy grzałkach jest nawet wydajniejszy. Przy 12V wyższy będzie prąd, czyli inne przewody itd.

Wydech z trumy idzie w dół pod auto ja daję s[aliny do góry i wbok auta nie ma żadnych oporów wręcz lepszy wylot spalin Bojler nad trumą W orginale było 1,5mb wydechu ja skracam do 1mb

Aditankista - 2022-05-28, 23:54

Pierwsze grzania Piknie grzeje cw podczas grzania kampera - bajka spaliny czyste tylko para na smak woda pitna żadnych kwasów ni ma cisza . Zastosowałem propan techniczny - czysto żadnych smrodów -bajka .Rdzy brak w spalinach końcówka wydechu z kwasówki temp spalin prawie niewyczuwalna ok 20-30C Bajka
robba - 2022-05-29, 11:24

[quote="Aditankista"....
Wiem dlatego w celach testowych robie z blachy czarnej + ocynk rura 3mm ścianka ....[/quote]

3 mm to troche pociągnie, ale lepsza byłaby nierdzewka.
Uwaga na ocynk: powyżej 60C zaczyna robić się galaretowaty, przejonizowuje się i
działa odwrotnie, czyli zamiast chronić metal togo niszczy.
Ponadto Cynk z kwasami reaguje, a tak jak pisał Grzegorz, na pewno będzie się wykraplać
kondensat. Nie wiem czy w otoczeniu spalin masz ten ocynk, ale jeśli tak
to zmień na kwasówkę...
Ale to co masz zapewne jakiś czas podziała.
PS: kolega miał w Garbusie spaliny przepuszczone przez gasik i do reduktora gazowego
i hulało. trochę częściej czyścił i membrany wymieniał, ale nie było problemu.

Aditankista - 2022-05-29, 14:23

Nie powinno trawić ocynku bo temperatura wchodząca do termy jest poniżej 60C wiec OK Wydech z nierdzewki - zasilanie termy i końcówka z nierdzewki . Recycyklin spalin się udał mam cwu za darmo Terma na minimum przez noc mam pełną 20l temp ok 40C W kamperze 23C Gitarra ! Jak słońce to mam grzałki 3x120W nie testowałem zobaczymy jak pujdzie na grzałkach
Gżegżółka - 2022-05-31, 20:06

Fajne :)
Aditankista - 2022-12-08, 19:23

Witam ! Myślałem że koniec z remontami , a tu nie stety nie. Ciągle coś trzeba dorabiać , przerabiać. Po 2 sezonach stwierdziłem że w upały jest trochę gorąco w sypialni i trzeba uchylać tylne drzwi aby byl przewiew - znaczna poprawa . Gdzieś na trasie podpatrzyłem a został mi szyberek nie wykorzystany więc ...... wmontowałem go i taki efekt Myślę że wentylacja się poprawi Co sądzicie malnąć na czarno czy zostawić?
MILUŚ - 2022-12-08, 19:59

Nie chcę wywoływać gównoburzy ale nie boisz się ,że łatwiej będzie teraz włamać się do kampka przez ten dachowo-drzwiowy szyberdach ? :chytry
Aditankista - 2022-12-08, 20:40

Hmmm w zeszłym roku córa zatrzasneła kluczyki w swojej furce nad morzem podobno nie do otwarcia za 500 zl przyjechał magik z komputerem i w 2 minuty drzwi otworzył . nie dotykając auta - nowe :shock: Przy moim dziadku ? Zostawiam otwarty po co utrudniać Żartowałem Przez ten szyberdach nie przejdzie a hebel zabezpieczę aby nie sięgnąć ręką Z tyłu ciężko się wdrapać do środka raczej włamywał bym się od strony kierownika albo pasażera .
Myślę nad markizą gdzieś kiedyś widziałem taki ,,dynks'' do przykręcenia na grzybek Dukaciaka ktoś się ogłaszał .Macie namiar ?Chcę powiesić na grzybkach pudło markizy ze 4 sztuki by się nadały

Aditankista - 2022-12-22, 21:19

Witam . Przez kilka lat napatrzyłem się na polach jak ludziska walczą z markizami ............ Gotowymi Masakra Hmmmm Trzeba mi markize w koncu zamontować ............ Przemyślałem iiiiii buduję od podstaw taką pancerną Coś już mam rurę alu , przekładnię ślimakopwą trzeba to jakoś połączyć nooooooooooooo problemów że ho ho Najdroższa to przekładnia No i jakaś szmata ....
KASZUB - 2022-12-25, 10:28

Przeczytałem twój temat. Podziwiam i brawo.
Ja zawsze chciałem się nauczyć robić blacharkę. Miałbym więcej zajęć. Mam nawet taką mała robotę która czeka wypiaskowana. Może się kiedyś za to zabiorę... migomat czeka i się kurzy.
Markizę robić samemu to też wyzwanie. Nie wiem czy warto. Bo obserwując olx widziałem markizy w przyzwoitym stanie za 7 stówek. Sprawna i nie dziurawą.
Ale obserwuje. Czekam na efekt.
Na zdjęciu moje nie skończone marzenie

Aditankista - 2023-01-14, 23:39

Słabo idzie ale coś drgnelo łożyskowanie gotowe ,szmata nawinięta - pancerna zamawiam pudło , pomalutko coś do przodu WQiem jedno ani deszcz ani wiatr no problem .Jak w ruskim tanku
3.5 m po długości i do 3m rozwijanie mam fajną ścianę z oknem dorobie 2 zaślepki po bokach wyjdzie pancerna dostawka na długi pobyt Z 9m2 :shock: albo tylko 1m zadaszenie 8-)
Myslałemże po zwinięciu szmaty wyjdzxie z 15-20 cm pudło bo szmata gruba alewychodzi tylko 8,5 cm :shock: Teraz tak sobie myśle że trza było szmate dać ze 2m więcej i wrazie potrzeby zejść do ziemi wyszła by dostawka a pudło było by ze15 cm

Aditankista - 2023-06-28, 21:49

Witam wszystkich po czasie , zwłaszcza tych co mi radzili nie warto remontować zacznij od opon itd . Jestem po kilku sezonach użytkowania . Jestem w niebie mam w koncu kampera moje oczko w głowie Jest GIT Zrobie kilka fotek to wrzucę Jest BOSKI ! :spoko Zwłaszcza TYMI REcAMI OD PODSTAW ROBIONY Dzięki co mi pomogli za pomocną dłoń! WSPARCIE
Aditankista - 2023-10-14, 21:03

No prawie wszystko OK ale zawsze coś się wymyśli Jest całkowicie nie zależny od mediów Woda 80l szambo 200l solary 2 sztuk baterie 2 sztuk 130ah tv 12v Lodówka 230v przetwornica itd To już 3 sezon będzie użytkowany . Jeszcze w tym roku mam zamiar gdzieś się kopsnąćWaga max z obsadą wodą zapasami na maxa i szambem do połowy 3,5T No jeszcze trochę na rowery lub hulajnogi ale na razie bez Co do spalanie - zgodnie z przepisami bez wariacji średnio około poniżej 9l/100 km

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group