Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Zagraniczne - Ranking krajów przyjaznych kamperowaniu

siwa - 2010-08-31, 14:51
Temat postu: Ranking krajów przyjaznych kamperowaniu
Wiedza na ten temat zalega na forum we wszystkich podkategoriach. Nie znalazłam nigdzie kompendium -- w jakich krajach warunki do kamperowania (w domyśle na dziko, bo campingi są wszędzie) są najlepsze pod względem dostępności, legalności i bezpieczeństwa.
Da się wszędzie, ale w niektórych miejscach jest przyjemniej...

Oczywiście ojczyzna kamperowania -- Norwegia, gdzie wolno wszystko co nie jest zabronione.
Jak doczytałam -- Chorwacja -- suabo. Żeby nocować na dziko, trzeba się nagimnastykować.
W krajach bałtyckich zwyczajnie się bałam...

Jakie są Wasze typy -- najlepszy i najgorszy kraj do spędzania wakacji?

Pawcio - 2010-08-31, 15:16

siwa napisał/a:
Jakie są Wasze typy -- najlepszy i najgorszy kraj do spędzania wakacji?


Holandia.. ale nigdy tam nie byliśmy... :diabelski_usmiech

Andrzej 73 - 2010-08-31, 15:41

Pawcio napisał/a:
Holandia.. ale nigdy tam nie byliśmy...


Mocno byś się zdziwił , w Amsterdamie zaparkować kampera to koszmar. Zawsze odsyłają na kemping , a tam ceny jak na riwierze adriatyckiej :zastrzelic

Na dziko hmm... moim zdaniem Grecja , bo w Hiszpanii za dużo złodziei i włamywaczy. :evil:

Pawcio - 2010-08-31, 16:34

Ale poza Amsterdamem jest jeszcze kawałek Holandii? :diabelski_usmiech
chris - 2010-08-31, 16:35

Pawcio napisał/a:
Holandia.. ale nigdy tam nie byliśmy...


To koniecznie trzeba pojechać :) My wakacje wspominamy bardzo miło.

Andrzej 73 napisał/a:
Mocno byś się zdziwił , w Amsterdamie zaparkować kampera to koszmar. Zawsze odsyłają na kemping , a tam ceny jak na riwierze adriatyckiej


Do Amsterdamu nawet nie próbowaliśmy wjeżdżać. Dużo przyjemniej zwiedza się go rowerem. A za kamping płaciliśmy 25 Euro. Więc chyba nie jest to jakaś specjalnie wygórowana stawka.

Natomiast faktycznie z kamperowaniem poza kampingami są pewne problemy ale my przy prawie miesięcznym pobycie korzystaliśmy tylko w Amsterdamie. Tam faktycznie się nie da.

:spoko

Zaradek - 2010-08-31, 17:28

Ja polecam Włochy. Choć nie jest łatwo znaleźć miejsc odosobnione ale pomimo mijających nas patroli carabinierów nikt nas o nic nie pytał, za to ich obecność sprawiała, że czuliśmy się bezpiecznie.
Tadeusz - 2010-08-31, 18:14

Większośc z nas często przejeżdża tranzytem przez Niemcy. Doświadczenia z tego kraju mamy pozytywne, powiedziałbym nawet, że podróżując kamperem czuję się tam komfortowo i bardzo bezpiecznie. Bardzo przyjazny kraj.

Dla mnie równie przyjazna jest Wielka Brytania. Z tym zastrzeżeniem, że w Anglii trzeba nabrać troszkę doświadczenia, aby móc zatrzymywać się na dziko. Ja je zdobyłem i chętnie będę się dzielił z kolegami.
W Walii i Szkocji jest bardzo przyjaźnie. Trzeba tylko pamiętać, aby nie wkraczać na teren prywatny bez pytania. Należy również szanować tabliczki z napisem: No overnight. Takie niestety zdarzają się. Wtedy podjeżdżamy tam, gdzie takowej nie ma. :wyszczerzony: :spoko

Potwierdzam, że Holandia jawi nam się jako bardzo przyjazna kamperom. To samo mogę powiedzieć o Belgii, a już na pewno o Danii, którą zjeździłem wzdłuż i wszerz. W Danii również trzeba się nauczyć kamperowania na dziko. Ale się da. :szeroki_usmiech

rafalcho - 2010-08-31, 21:23

Pawcio napisał/a:
Holandia.. ale nigdy tam nie byliśmy... :diabelski_usmiech


A my byliśmy ... i GORĄCO POLECAMY :ok

Andrzej 73 - 2010-09-01, 20:24

chris napisał/a:
A za kamping płaciliśmy 25 Euro. Więc chyba nie jest to jakaś specjalnie wygórowana stawka.


W Amsterdamie za kemping w okresie Wielkanocy płaciliśmy 55 Euro (kamper + 2 osoby dorosłe + 2 dzieci ) oczywiście za jedną dobę.

AUTOJUR - 2010-09-01, 20:31

Ja osobiście polecam:Litwe,Rumunie i Słowacje :bigok
Darek1968 - 2010-09-07, 09:57

Niemcy i Finlandia, Niemcy dlatego, że w rozsądnej cenia można wypoczywać w komfortowych warunkach a Finlandia na dziko przy jeziorach jest cudownie, na stacjach benzynowych stanowiska do obsługi camperów nie robia problemów jak zapyta się o prysznic, choć w Hannoli za Helsinkami Pani zdziwiona odpowiedziała, że lepiej w jeziorze jak wszyscy:)skorzystaliśmy, rzeczywiście lepiej:)
KOCZORKA - 2010-09-07, 10:16

Ja oczywiście polecam Podkarpacie, całe Podlasie (dla mnie raj na ziemi), Danię i Litwę.
W tych miejscach nigdy nie korzystaliśmy z kempingu, bo i po co. :bigok
Litwa jest bardzo bezpieczna, Litwini bardzo przyjaźnie nastawieni.
Dania natomiast to cudowny kraj dla rodzin z małymi dziećmi.

MILUŚ - 2010-09-08, 19:40

Polecam : oczywiście Norwegię , Danię , Szwecję ,Niemcy,Portugalię,Czarnogórę,Węgry..... i Rumunię

Odradzam : Chorwację za tłok ,Hiszpanię za kradzieże i ........ Bułgarię za brud,korupcję policji i zastój w rozwoju .

wbobowski - 2010-09-08, 22:40

Przez 3 tygodnie noclegi tylko na dzilko i to nad samym morzem (3-10 m od wody)... to oczywiście GRECJA.
kazbar - 2010-09-08, 22:43

MILUŚ napisał/a:
Polecam : oczywiście Norwegię , Danię , Szwecję ,Niemcy,Portugalię,Czarnogórę,Węgry..... i Rumunię

Odradzam : Chorwację za tłok ,Hiszpanię za kradzieże i ........ Bułgarię za brud,korupcję policji i zastój w rozwoju .


Podpisuję się oburącz pod...

...i Rumunię :spoko

mirek3510 - 2010-09-09, 14:12

Grecja i Turcja :spoko
jedrek49 - 2010-09-09, 19:04

Ja polecam Turcje ,Grecje ,bylismy nad samym morzem 5-10 m ,trzeba tylko troche poszukac
jedrek49

erikson - 2010-09-23, 08:49

a moze zrobimy liste krajow w ktorych sie czepiaja za stanie poza campingiem.

te zakazem
1 Grecja
2 Chorwacja(w tym roku tylko kloszardy chceli od nas kase za stanie na parkingu,powiedzieli ze tu nie wolno i oni przymkaka oko i nie zadzwonia na policje,pogonilismy ich,w innych przypadkach nikt nigdy mnie nie zaczepial,ale skoro piszecie ze sie czepiaja to doliczam do listy)
3 Czarnogóra(w tym roku przeganiali mnie nawet miejscowi,za stanie na poboczu chcieli pare euro bo inaczej dzwonia na inspekcje)
4 francja-ograniczenia poprzez znaki i barjerki-innych ograniczen nie spotkałem
5 włochy-ograniczenia poprzez znaki i barjerki-innych ograniczen nie spotkałem
6 hiszpania-ograniczenia poprzez znaki i barjerki-innych ograniczen nie spotkałem


i te w ktorych przymykaja oko
1 rumunia
2 albania



prosze dodawac swoje propozycje

yannoo - 2010-09-23, 08:52

Hej, a skąd ta Czarnogóra?
yannoo - 2010-09-23, 09:36

Jeszcze raz na chłodno...
Wydaje mi się, że - podobnie jak w innych tematach - dyskusja ta znów zaprowadzi nas donikąd. A to dlatego, że 99% postów na forum, to wypowiedzi tylko i wyłącznie SUBIEKTYWNE. To, że np. nas w czasie miesięcznej podróży po Bałkanach nikt nie zaczepił, to może sprawa terminu podróży (maj), albo to, że nie lubimy manifestować się ze swoim kamperowaniem i wybieramy odludne, zaciszne miejsca, a nie parkingi czy tawerny portowe. Albo po prostu - mieliśmy szczęście! Inni - może wybrali niefortunne miejsce lub właśnie nie mieli tego szczęścia. Dlatego też - nie panikujmy, bo w ten sposób zrazimy się do kamperowania i nasze autka wylądują w ogródkach działkowych...

darboch - 2010-09-23, 09:43

To gdzie nikogo nie obchodzi gdzie stoisz chyba ,że jest to jego trawnik to

Norwegia
Szwecja :ok

erikson - 2010-09-23, 10:00

mysle ze to nie chodzi o czas i miejsce w ktorym stoimy,bo jeden ma szczescie a drugi juz nie , a nastawienie w danym okresie wladz i spoleczensta,moze bardziej skupmy sie na takim rozpatrywaniu tego tematu. Na zachodzie zaowazylem(wlochy francja i hisz) ze przybywa znaków na ktorych jest przekreslony kamper-jest to nie mily znak ale czytelny dla kierowcy,najgorsze sa zakazy ktorych nie widac np jakis lokalny przepis ktory znaja urzednicy i policja,stajesz sobie i myslisz ze ci wolono a przychodzi ktos do ciebie i dorazu wali ci mandacik z jakiegos nieznanego nam przepisu krajowego lub lokalego,to ja juz wole znaki ktore bardzo czytelnie mi mowia ze WON.
jacek stec - 2010-09-23, 10:45

Trzeci tydzień błąkamy się po Węgrzech ,nie ma najmniejszego problemu z nocowaniem przy wszelkich termalach czy np. w centrum Kecskemet-jedyny raz w Harkanach podjechał Węgier oferując swój kemping,gdy mu podziękowałem zapewnił,że zaraz dzwoni na policję,ale się nie wystraszyliśmy tym bardziej,że staliśmy tam już trzeci dzień a posterunek policji był 70 metrow od nas i radiowóz kilka razy dziennie koło nas przejeżdżał.
darboch - 2010-09-23, 11:25

jacek stec napisał/a:
w Harkanach podjechał Węgier oferując swój kemping,gdy mu podziękowałem zapewnił,że zaraz dzwoni na policję


propozycja nie do odrzucenia :haha:

MILUŚ - 2010-09-23, 18:16

darboch napisał/a:
To gdzie nikogo nie obchodzi gdzie stoisz chyba ,że jest to jego trawnik to

Norwegia
Szwecja :ok


Chyba ,że odległość od jego domu jest większa niż 100m a wtedy............ :spadaj

Tadeusz - 2010-09-23, 18:43

Adi napisał/a:
a nie mniejsza przypadkiem ??


Oczywiście, że nie. Oni są tak nieprawdopodobnie gościnni. :ok

kazbar - 2010-09-23, 18:51

erikson napisał/a:
a moze zrobimy liste krajow w ktorych sie czepiaja za stanie poza campingiem.


te zakazem
1 Grecja
2 Chorwacja(w tym roku tylko kloszardy chceli od nas kase za stanie na parkingu,powiedzieli ze tu nie wolno i oni przymkaka oko i nie zadzwonia na policje,pogonilismy ich,w innych przypadkach nikt nigdy mnie nie zaczepial,ale skoro piszecie ze sie czepiaja to doliczam do listy)
3 Czarnogóra(w tym roku przeganiali mnie nawet miejscowi,za stanie na poboczu chcieli pare euro bo inaczej dzwonia na inspekcje)
4 francja-ograniczenia poprzez znaki i barjerki-innych ograniczen nie spotkałem
5 włochy-ograniczenia poprzez znaki i barjerki-innych ograniczen nie spotkałem
6 hiszpania-ograniczenia poprzez znaki i barjerki-innych ograniczen nie spotkałem
7.Słowenia w granicach Triglawskiego Parku Narodowego. Sprawdzone, policja

i te w ktorych przymykaja oko
1 rumunia
2 albania
3. Litwa
4. Łotwa
5. Estonia
6. Słowacja
7. Austria
8. Szwajcaria
9. Czechy
10. Bułgaria
11. Ukraina
12. Niemcy




Proszę dodawać swoje propozycje

MILUŚ - 2010-09-23, 18:51

Adi napisał/a:
MILUŚ napisał/a:
darboch napisał/a:
To gdzie nikogo nie obchodzi gdzie stoisz chyba ,że jest to jego trawnik to

Norwegia
Szwecja :ok


Chyba ,że odległość od jego domu jest większa niż 100m a wtedy............ :spadaj

a nie mniejsza przypadkiem ??


Może i jest ale ............ przyjmuję ,że na tą odległość nie dorzuci kamieniem :haha: :haha: :haha:

:spoko


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group