Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

FORD - Klimatyzacja w transicie przed 94r

artyst - 2011-11-08, 19:55
Temat postu: Klimatyzacja w transicie przed 94r
Witam wszystkich fordowiczów! :)

Zostałem nie dawno szczęśliwym posiadaczem transita westfalia nugget 2.5 td 94r.

Pytanie czy ktoś z Was ma klimę w transicie do 94r (ze starą deską)? a może ktoś nawet wie jak się zabrać do montażu? Z tego co niestety się dowiedziałem z transita po 94r nie pasuje nagrzewnica. jakieś pomysły jak to obejść aby podróżować latem w chłodzie?

RISTEAM - 2011-11-08, 22:56

szczerze mówiąc nie pomogę ci zbytnio jednakże poniekat mamy podobny problem gdyż mi brakuje sprężarki do klimy (dukaciak 94' stary model) jakby ktoś miał coś takiego to chętnie się zainteresujemy :ok może to jest jedna klimka do fordzików i fiacików :bigok
chris_voyager - 2012-05-12, 15:03

Kolego udało się może coś nt klimy do Twojego Transita ustalić? Też mnie ten problem nurtuje bo lubimy południowe kierunki :bajer
artyst - 2012-05-13, 17:20

Chyba jedyna opcja to wymiana całej deski rozdzielczej (nagrzewnica z klima jest dopasowana do deski) wraz z nagrzewnicą i klimatyzacją - trochę dużo zachodu i koszt nie mały.
Znalazłem o wiele tańsze rozwiązanie. Otóż kupiłem pokrowce wentylowane Waeco MCS-10

Sprawdziły się na południu Ukrainy gdzie temperatura w ciągu dnia przekraczała cały czas 30C. oczywiście w kabinie dalej jest gorąco, ale człowiek nie poci się i nie przykleja do siedzeń - jeden z lepszych gadżetów, które udało mi się kupić - GORĄCO polecam ;)

WINNICZKI - 2012-05-13, 21:57

Ale jak ja sie pocę to pot spływa mi po brzuchu :-P Pokrowce nic nie dadzą,no chyba że na brzuszek wdzieję. :bigok Pokrowiec na fotel z weluru chłonie pot bez ograniczeń,jednak klima załatwia wszystkie te bolączki. Zastanów sie nad bardziej nie konwencjonalnym podejściem do tematu.Co mozesz zamontować przy silniku zgodnie z oryginałem,reszta tak jak koledzy opisywali zawsze znajdzie się miejsce na chłodnicę (część do schłodzenia medium i na nagrzewnicę choć by przy wlocie powietrza do kabiny wewnątrz komory silnika.) :bigok
artyst - 2012-05-13, 22:31

Oczywiście, że klima jest lepszym rozwiązaniem od wentylowanych pokrowców. Natomiast takie pokrowce robią bardzo dużą różnice - sam byłem mile zdziwiony. Dodam też, że zimową porą kupiłem je za 75pln sztuka co wychodzi trochę taniej niż kilka tysi na klimę. Jakby ktoś miał dla mnie rozwiązanie z klimą w okolicach 1500pln to chętnie skorzystam. 5000pln i rozbieranie połowy przodu to jednak trochę za dużo zachodu ;)
WINNICZKI - 2012-05-13, 22:41

Podobno można już za 1000 złożyć i eksploatować klimę.Kolega forumowicz z Wiśniowej przystosował z Seata do Ducato 1 i jest zadowolony.A,że nie oryginał,że wydumka,że może nie wszystko działa jak w oryginale.Wazne żeby fufało zimnym zamiast żarem. :)
Zaradek - 2012-05-14, 13:36

artyst napisał/a:
(...)Dodam też, że zimową porą kupiłem je za 75pln sztuka ...


Powiedz gdzie udało Ci się "zanabyć" za taką cenę?
Najtańsze jakie znalazłem to 169 zł + przesyłka.

Qcyk - 2012-05-31, 10:36

Też jestem zainteresowany instalacja klimatyzacji w Transicie z 93 roku :wyszczerzony:
Trochę poszperałem w necie i znalazłem

Sprężarka nowa transit 94 rok 383 zł
Chłodnica - 239 zł
Nagrzewnica-165 zł
Osuszacz- 80 zł

Brak przewodów do podłączenia ale myślę że jest to do ogarnięcia . 8-)
Nagrzewnicę powinno dac się zainstalowac w oryginalnej obudowie ale pracuje nad tym :-/

eMWu - 2012-06-01, 11:23

Przewody dorobią i zakują w kazdej porzadnej firmie od klimatyzacji (nie mylic z mechanikami ktorzy zanabyli kombajn do wymiany czynnika)
Qcyk - 2012-06-14, 08:39

Zakupiłem cały oryginalny zestaw do Transita z rurkami chłodnicami i kablami :-P i niedługo postaram sie to wszystko zamontować .
pabloarmando - 2012-06-16, 16:09

Jeszcze jakbyś wszystko ładnie opisał i obfotografował.... też się do takiej akcji przymierzam...
Qcyk - 2012-06-20, 12:08

Pracuje nad montażem wszystkiego ,zainstalowałem sprężarkę dodatkowo tez wspomaganie kierownicy , troche jest pracy i myślenia co i jak :shock: ale powoli to robie, jak zakończe pracę montażu to postaram sie zamieścić zdjęcia.
woojtek - 2012-10-10, 19:44

Czemu sprzedajesz forda
chris_voyager - 2012-10-10, 22:11

Mnie pytasz?
Qcyk - 2013-01-15, 15:01

Trochę czasu upłyneło a Forda sprzedałem opiszę w kilku słowach jak prawie zainstalowałem klimatyzację .:idea:
Zakupiłem na alledrogo cały zestaw z forda transita.Do montazu potrzebujemy :
Sprężarkę montowaną przy silniku
Uchwyt sprężarki
Koło pasowe silnika na pasek wielorowkowy
Koło pasowe wspomagania na pasek wielorowkowy
Przewody do sprężarki aluminiowo-gumowe
Osuszacz + przewody aluminiowe z czujnikami
Chłodnica klimatyzacji
Chłodnica wody
Wentylatory elektryczne chłodnicy klimatyzacji
Przejście przez komorę silnika do środka kabiny -gumka :)
Te elementy silnika pasują na otwory przy silniku i nie ma dużo gimnastyki żeby je zainstalować.

Chłodnica wody jest większa od tej która była u mnie i dodatkowo posiada uchwyty dochłodnicy od klimatyzacji i wentylatorów elektrycznych ale mocowanie pasuje do otworów w nadwoziu .
Wentylator oryginalny pasuje do chłodnicy większej a obok są wentylatory elektryczne

To elementy które przymierzyłem i zostały zamontowane.
Następnym krokiem jest montaż chłodniczki w nagrzewnicy w kabinie i odprowadzenie wody która sie skrapla.

Całą nagrzewnice z klimatyzacją miałem zainstalować i niestety zima zakończyła prace montażowe w kabinie.

Moim zdaniem montaż chłodnicy klimatyzacji w kabinie nie jest taki trudny bo miałem cały zestaw z transita na wzór jak to należy zainstalować.

Myślę że przy podłączeniu takiego zestawu i napełnieniu fachowiec od klimatyzacji nie powinien mieć większego problemu.

Życzę chłodu w kabinie latem qcyk :spoko

Qcyk - 2013-03-01, 21:03

pabloarmando napisał/a:
Jeszcze jakbyś wszystko ładnie opisał i obfotografował.... też się do takiej akcji przymierzam...


Zebrałem trochę materiału zdjęciowego instalacji klimatyzacji w moim fordzie transicie jak go jeszcze miałem.Cały zestaw klimatyzacji udało mi się zakupić w cenie ok 900 zł tak jak opisałe wyżej .
Kilka zdjęć co jest potrzebne.

Qcyk - 2013-03-01, 21:23

Dodatkowo gdy kamper nie posiada wspomagania kierownicy to cały zestaw wraz z pompą wspomagania maglownicą i przewodami pasuje od forda np z 96 roku. Ja taki zestaw zamontowałem i wszystko pasowało w oryginalne mocowania.
I manewrowanie na postoju bajka.
:spoko


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group