Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Zagraniczne - Wakacje Chorwacja 2015 Pytanie

six - 2014-12-23, 19:44
Temat postu: Wakacje Chorwacja 2015 Pytanie
Witam. Planuję wakacje na 2015 rok Chorwacja wyspa KRK i okolice.
Patrząc na kempingi mam galimatias dotyczacy opłat w wiekszości jest opłata za osobe kapera prad itd. ale jeszcze jast za parcelę I teraz mam pytanie czy opłata jest za samą parcelę czy parcela osoby kamper prąd.
Może ktoś mi wyjaśni jak to interpretować i może coś z kempngów coś poleci oczywiście w miare taniego nie jestem wymagający.
Pozdrawiam i Wesołych świąt życzę!!

wbobowski - 2014-12-23, 19:48

Fajnie...

A pytanie zawarte w temacie :?:

Jak pisałem tego posta wyświetlało mi się tylko pierwsze zdanie. Stąd było moje pytanie.

six - 2014-12-23, 20:07

Czyli wszystko sumujemy ?
krzysieks - 2014-12-23, 20:10

Wyślij prośbę do chorwackiej izby turystyki w Warszawie. Przyślą Ci materiały reklamowe wszystkich campimgów. :spoko
koko - 2014-12-23, 20:18

płaci się za parcelę,osobę dorosłą ,dziecko zależy od wieku, prąd, minus zniżki
Lub opłata zryczałtowana np ACSI

Fux - 2014-12-23, 20:22

W Cro masz zatrzęsienie „alternatywnych" campów przydomowych.
Uznane campy są drogie i ich cena porównywalna jest w apartmani.

Tutaj skarbnica wiedzy.

http://www.cro.pl/regiony...styczne-f8.html

http://www.cro.pl/kempingi-f16.html
:bukiet:

Andrzejek10 - 2014-12-23, 20:26

Witam,
Ja też planuję w tamten rejon jechać, jeszcze nie mam określonego terminu, zależy od pracy :ok

Misio - 2014-12-23, 21:18

Na wyspie KRK na kempingu byliśmy 5 lat temu, i płaciliśmy za wszystko oprócz prądu. Czyli za kamper i za dwie osoby. Nie pamiętam dokładnie cen, ale było dosyć drogo. Chyba coś koło 100 zł. A z prądem byłoby jeszcze drożej. ;)
martini44 - 2014-12-24, 10:01

http://www.kampnjivice.com/

bardzo fajnie ale też bardzo tłoczno.... jako początek zwiedzania polecam, szczególnie za względu na widok Rijeki oświetlonej nocną porą....

Johny_Walker - 2014-12-24, 11:28

Fux napisał/a:
W Cro masz zatrzęsienie „alternatywnych" campów przydomowych.
Uznane campy są drogie i ich cena porównywalna jest w apartmani.
:bukiet:

Nocowanie na podwórkach jest tak samo nielegalne jak na dziko, ale zapewne bardziej tolerowane.

jarko_66 - 2014-12-24, 11:33

na wyspie Krk miejscowość Punat duży kemping o nazwie Pila, czysty, miły, obok plac z prądem niezależnie od ilości osób 15 euro plus euro od osoby opłata klimatyczna. Do toalet i prysznicy 50m :spoko
Fux - 2014-12-24, 11:42

Johny_Walker, jesteś w błędzie mylnym :mrgreen:

Nie chodzi o lewe nocowanie, tylko o małe legalne campy.

Johny_Walker - 2014-12-24, 17:36

Zgoda. Myślałem że podwórka, gdzie mieszczą się np dwie przyczepy.
samotny wilk - 2014-12-24, 19:20

Johny_Walker, na podwórku, to możesz sobie postawić konia, starą szkapę i wóz drabiniasty. :hihi:
samotny wilk - 2014-12-24, 19:27

Fux,
Fux napisał/a:
jesteś w błędzie mylnym
- co to jest błąd mylny ?
Fux napisał/a:
lewe nocowanie
wg szkoły otwockiej, jest tylko "prawe nocowanie".
Zadzwonię do prof Miodka. :haha:

Fux - 2014-12-24, 20:01

samotny wilk, zrób sobie sweet focie i nie pisz dwóch postów jeden za drugim.
Wesołych Świąt. :spoko
I wyczuj grę słów.

eler1 - 2014-12-25, 11:18

jarko_66 napisał/a:
na wyspie Krk miejscowość Punat duży kemping o nazwie Pila, czysty, miły, obok plac z prądem niezależnie od ilości osób 15 euro plus euro od osoby opłata klimatyczna. Do toalet i prysznicy 50m :spoko
w sezonie tego plakatu nie bylo a ten plac służył za kemping a po drugiej stronie ulicy był plac też płatny 15euro bez prądu max na jedną noc :-) ale niektórzy stali tam tydzień tylko jak wracaliśmy za 4 dni brama była zamknięta ale plac był nie dokońca ogrodzony i można było wjechać od tyłu :-) było dużo drzew figowca ps.objedliśmy się na maxa
samotny wilk - 2014-12-25, 12:42

Fux,
Fux napisał/a:
nie pisz dwóch postów jeden za drugim.


Znowu nic nie rozumiesz ? Ja napisałem drugi post, po pierwszym. Gdybym napisał, jak ty to rozumiesz, to byłby to 3 post. To nie gra słów, to g.....a.
Nie jesteś w stanie zmienić regulaminu CT. :haha:

Fux - 2014-12-25, 13:49

Poszukaj porady u specjalisty. Do tego nie jest Tobie potrzebne skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.
six - 2014-12-26, 14:18

Nastepne pytanie jak jest z podłączeniem do prądu czy są potrzebne redukcje?
martini44 - 2014-12-26, 14:41

six napisał/a:
czy są potrzebne redukcje?


warto mieć "euro redukcje"... na niektórych kempingach można pożyczyć...

koko - 2014-12-26, 18:45

Raczej na pożyczkę nie licz należy mieć, kupić na campingu można za ok 25E
jarko_66 - 2014-12-26, 19:08

lub zrobić samemu za parę zeta i nie prosić się ,ani nie przepłacać :spoko
six - 2014-12-26, 19:33

A jaka to ma być moze fotke ?
martini44 - 2014-12-26, 19:45

http://www.klub-podroznik...empingu,35.html
samotny wilk - 2014-12-26, 20:04

six
Jeżeli planujesz odpoczynek w Chorwacji na wyspie Krk i w jej okolicach, to moim zdaniem warto odwiedzić Istrię. Przecież to niedaleko. Ja parę lat temu swoją przygodę z Chorwacją zacząłem właśnie od Istrii. Byliśmy w miejscowości Icici, na kempingu Opatija. Jest to duży obiekt, na którym każdy turysta swobodnie sam sobie wybiera dogodne miejsce na postój. Są skrzynki energetyczne, wiele toalet i natrysków. Można spotkać wielu rodaków. Jeżeli chodzi o stosowanie tzw. przejściówek do zasilania napięciem 230 V, to nie było takiej potrzeby. Gniazda sieci 230 V były takie sam, jak w Polsce (ale z bolcem uziemiającym).
Z kempingu jest bardzo blisko do sklepów w Iccici. Do morza i Mariny Opatija zaledwie ok. 100 m. Wzdłuż morza w kierunku północnym i południowym wije się przepiękna utwardzona ścieżka spacerowa, długa na wiele kilometrów. Wieczorny spacer tą ścieżka, to miód dla duszy. Jeżeli nie przepadasz za okrutnymi upałami, jakie są na południu, to Istria będzie idealna.
Jeżeli będziesz zainteresowany innymi miejscami, ale bardziej na południe Chorwacji, to daj znać.
Ja byłem jeszcze:
- na wyspie Pag w m. Povljana, Pag,
- w okolicach Zadaru w m. Nin.

koko - 2014-12-26, 20:34

katalog Frankana str433 pozycja 321/047
samotny wilk - 2014-12-27, 18:41

six,
six napisał/a:
Nastepne pytanie jak jest z podłączeniem do prądu czy są potrzebne redukcje?

Mój kabel zasilający napięciem 230 V był taki jak w Polsce. Wtyczka wygląda, jak na obrazku.
Ważne, aby miała podłączony przewód ochronny (w paski koloru żółto-zielonego). Względy bezpieczeństwa, to oczywiste. Cała wtyczka ma dobrą izolację ochronną, bowiem jej powłoka jest wykonana z gumy.
Kabel zasilający musi mieć 3 przewody, nigdy 2 wykonane z linki.

Wszędzie na Chorwacji stosowałem jedynie taką wtyczkę do zasilania napięciem 230 V i nigdy nie miałem żadnych problemów. W br. też bez kłopotów obyło się w Czarnogórze.
Oczywiście już dawno temu, w oparciu o wiedzę internetową (jedynie słuszną ?) zakupiłem stosowny adapter. Jak dotychczas nie było okazji, aby go zastosować.

eler1 - 2014-12-27, 19:47

samotny wilk napisał/a:
six,
six napisał/a:
Nastepne pytanie jak jest z podłączeniem do prądu czy są potrzebne redukcje?


Wszędzie na Chorwacji stosowałem jedynie taką wtyczkę do zasilania napięciem 230 V i nigdy nie miałem żadnych problemów. W br. też bez kłopotów obyło się w Czarnogórze.
Oczywiście już dawno temu, w oparciu o wiedzę internetową (jedynie słuszną ?) zakupiłem stosowny adapter. Jak dotychczas nie było okazji, aby go zastosować.
nie jest to reguła , my w tym roku w dwóch miejscach musieliśmy skorzystać
koko - 2014-12-27, 20:14

Wilku ta redukcja to na UK a nie na EUROPE
samotny wilk - 2014-12-27, 20:15

eler1
To kliknij fotkę, jaką wtyczkę stosowaliście ? Będzie to b. pouczające dla nas wszystkich.
Zastanawiam się, czym taka "chorwacka" wtyczka rożni się, od typowej europejskiej ?

samotny wilk - 2014-12-27, 20:27

koko, a przyjrzyj się dobrze. Te środkowe bolce są na Europę. Z resztą wypiszę Tobie z instrukcji kraje, w których może być on stosowany:
- U.K.,
- Północna Ameryka,
- Południowa Ameryka,
- Australia,
- Nowa Zelandia,
- Europa,
Może on pracować przy napięciach 110-250 V i max prądzie 10 A.
Zresztą specjalnie dla Ciebie kliknę fotkę z wysuniętymi bolcami, jedynie dla Europy.

Koko w br. podobnie jak ja byłeś na tym samym kempingu w Czarnogórze. I co, stosowałeś jakieś inne wtyczki niż ja ? Ja byłem ustawiony na wysokości budynku z natryskami, tuż obok sosen.
Na Chorwacji stosuje się gniazda i wtyczki elektryczne systemu F. Uziemieniem w takiej wtyczce nie jest otwór na bolec lecz dwa metalowe klipy na bokach wtyczki.
W sytuacjach, kiedy odbiornik nie musi być uziemiany, dopuszcza się stosowanie gniazda i wtyczki typu C (nigdy do zasilania przyczepy kempingowej czy kampera).

martini44 - 2014-12-27, 20:28

tu jest typowy adapter http://www.frankana.de/El...ym-26023-PL-FRA
koko - 2014-12-28, 09:31

martini44 napisał/a:
tu jest typowy adapter http://www.frankana.de/El...ym-26023-PL-FRA

I właśnie taki trzeba wożić bo coraz więcej campingów to stosuje :spoko

Johny_Walker - 2014-12-28, 10:41

Nie lepiej obedrzeć przewody z izolacji i wepchnąć do gniazdka mocując zapałkami?
eler1 - 2014-12-28, 10:57

martini44 napisał/a:
tu jest typowy adapter http://www.frankana.de/El...ym-26023-PL-FRA
wilk właśnie taki adapter można samemu go skompletować kupując wszystko w hurtowni elektrycznej
martini44 - 2014-12-28, 11:43

w castoramie też widziałem wtyczki tylko niewiem jak z przewodem elektrycznym tym wzmacnianym
samotny wilk - 2014-12-28, 12:36

Johny_Walker,
Johny_Walker napisał/a:
Nie lepiej obedrzeć przewody z izolacji i wepchnąć do gniazdka mocując zapałkami?


Lepiej, to będzie obedrzeć, ale Ciebie ze skóry. :-P Jeszcze ludzie Twoje sugestie zrozumieją dosłownie i będą obdzierać. Trzeba pamiętać, aby w czasie obdzierania zapałkę trzymać w zębach. Raczej nie podpalaj zapałki. Inaczej się nie da. :lol:

samotny wilk - 2014-12-28, 13:01

eler1,
eler1 napisał/a:
taki adapter można samemu go skompletować kupując wszystko w hurtowni elektrycznej


Pewnie, że można, wszystko można. Ale robiąc tak będziesz miał kilka wtyczek, które wystarczy wymienić jadąc do interesującego nas kraju.

Ja na końcu kabla zasilającego 230 V, podłączyłem wtyczkę typu F. Jej używam najczęściej. Umożliwia ona zasilanie w wielu krajach Europy: w Niemczech, Albanii, Austrii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogóry, Estonii, Finlandii, Grecji, Holandii, Hiszpaniii, Islandii, na Litwie, Łotwie, w Macedonii, Mołdawii, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowenii, Szwecji, Turcji, na Ukrainie, na Węgrzech.
Wystarczy dodatkowo mieć w zapasie wtyczkę typu E (Polska, Francja, Belgia, Czechy, Słowacja) i można swobodnie hulać po Europie.
:lol:

Johny_Walker - 2014-12-28, 15:06

samotny wilk napisał/a:

Lepiej, to będzie obedrzeć, ale Ciebie ze skóry. :-P Jeszcze ludzie Twoje sugestie zrozumieją dosłownie i będą obdzierać. Trzeba pamiętać, aby w czasie obdzierania zapałkę trzymać w zębach. Raczej nie podpalaj zapałki. Inaczej się nie da. :lol:

Zawsze jak jeszcze jeździłem po hotelach, to obdzierałem i żyję. Zapałki oprócz mechanicznego mocowania przewodu służą też jako probówka do szukania fazy. Trzeba zapałeczkę poślinić, wytrzeć i jednym końcem trzymając w palcach drugim dotykać do przewodu fazowego. Nie dla maminsynków.

samotny wilk - 2014-12-28, 15:46

Johny_Walker, jesteś "wspaniałym" elektrykiem ! Taki domowy, albo raczej piwniczny Adam Słodowy. Tyle, że Adam był bezpieczny. :roll: Z Twoją probówką do szukania fazy, jest tak, jak z mapami, które tylko u Ciebie wiatr rozdziera na kawałki i to w kabinie auta.
Johny_Walker napisał/a:
Trzeba zapałeczkę poślinić, wytrzeć i jednym końcem trzymając w palcach drugim dotykać do przewodu fazowego.


Palcem, to możesz kury szczupać. Nie bój się, nie dojdzie do porażenia prądem.
Zostałeś przegłosowany jednogłośnie. I tak zostałeś nadwornym elektrykiem forum CT. Prawie jak Wałęsa - prawie.

:opps:

Johny_Walker - 2014-12-28, 16:09

Pamiętajcie że z poślinioną zapałką są uprawnienia tylko do 0,4kV. ;)
koko - 2014-12-28, 16:30

Wilku tu nie o kraje chodzi tylko o gniazdko jakie zamontował właściciel campingu a montują dwa rodzaje 1. takie jakie mamy w domowej instalacji.
2 takie jak na zdjęciu w katalogu.
Niestety taka Przyłączka jest niezbędna!!!!!!
P.S na camp Safari z frontu były typu 1 a na bokach typu 2 ludzie mylą je z siłowymi

samotny wilk - 2014-12-28, 18:10

koko napisał/a:
tu nie o kraje chodzi tylko o gniazdko jakie zamontował właściciel campingu

A jednak chodzi o kraje. Przecież rożne kraje Europy mają odmienne gniazdka elektryczne. Dlatego wymyślono coś takiego, jak adapter. Innym sposobem jest sprawdzenie przed wyjazdem na urlop, jaki typ gniazd występuję w danym kraju. Potem montujemy na naszym kablu stosowną wtyczkę i po robocie. Ja tak zrobiłem. Ale adapter w szafce też leży.

koko napisał/a:
1. takie jakie mamy w domowej instalacji.


No tak, tylko, że te "domowe" gniazda nie są jednakowe. Mając 1 rodzaj wtyczki nie włożymy jej do gniazda innego typu - będzie klapa.

Jeżeli chodzi o przyłącze, jak z katalogu, to oczywiste -"przejściówka" jest konieczna.

koko - 2014-12-28, 18:59

już dawno wymyślono wtyczkę uniwersalną która ma zerowanie na bolcu-otworze i na bokach wtyczki
tutaj chodzi o adapter campingowy
patrz mój podpis i nie wkręcaj

salut - 2014-12-28, 19:01

samotny wilk napisał/a:
eler1,
eler1 napisał/a:
taki adapter można samemu go skompletować kupując wszystko w hurtowni elektrycznej


Pewnie, że można, wszystko można. Ale robiąc tak będziesz miał kilka wtyczek, które wystarczy wymienić jadąc do interesującego nas kraju.


Wystarczy dodatkowo mieć w zapasie wtyczkę typu E (Polska, Francja, Belgia, Czechy, Słowacja) i można swobodnie hulać po Europie.
:lol:


Strasznie dużo tych adapterów, przejściówek i ..... Na kablu do kamperka montujesz wtyczkę uniwersalną /pasuje do gniazda z bolcem i bez/, robisz adapter w/g propozycji Roberta /z dowolnym gniazdem/ i to wszystko. Będziesz mógł podłaczyć sie na każdym kempingu.
:spoko :spoko

SlawekEwa - 2014-12-28, 19:04

To taki problem z tymi wtyczkami w Chorwacji? :bajer
Jak pojadę tam ósmy raz to muszę się i dobrze przyjrzeć co wtykam w ichnie gniazdko :haha:

salut - 2014-12-28, 19:15

SlawekEwa napisał/a:
To taki problem z tymi wtyczkami w Chorwacji? :bajer
Jak pojadę tam ósmy raz to muszę się i dobrze przyjrzeć co wtykam w ichnie gniazdko :haha:


Najpierw dobrze poślinioną zapałkę, a potem to już bez róznicy :diabelski_usmiech
:spoko :spoko

samotny wilk - 2014-12-28, 21:30

Jest wesoło, a miało być merytorycznie: od kiedy to wtyczka ma zerowanie ? :haha:
Ja słyszałem jedynie o:
- przewodzie fazowym,
- przewodzie neutralnym,
- przewodzie uziemienia ochronnego.

Pisze tylko merytorycznie.
Nie wkręcam. :spoko

koko - 2014-12-28, 21:55

albo się zeruje albo uziemia- przewód zerowy jest jednocześnie ochronnym
patrz podpis :stop:

Agostini - 2014-12-28, 22:15

Mam na stałe w kamperze taką przejściówkę jak pokazuje martini44.
Była potrzebna mi w tym roku na Hvarze, choć na jednym kempingu były również skrzynki z naszymi gniazdami. Użyłem jej również raz we Włoszech.

Czy coś takiego już wcześniej zostało tu wyjaśnione? :)

martini44 - 2014-12-28, 23:29

myśle że niektórzy nie widzieli typowego gniazda euro na kempingu i stąd ta niepotrzebna dyskusja.....
samotny wilk - 2014-12-29, 10:59

koko, lepiej poczytaj choć trochę, co to jest zerowanie i czy się rożni od uziemienia. Całkowicie pomyliłeś działy elektroenergetyki.
I pochopnie nie klikaj ikony STOP.
Sięgnąłem na półkę i Tobie polecam np. "Nowy poradnik energetyka przemysłowego" Jerzego Laskowskiego. Wyd. COSiW SEP, 2007.

Piszę tylko merytorycznie. :spoko

OMEGA - 2014-12-29, 12:51

samotny wilk napisał/a:
co to jest zerowanie i czy się rożni od uziemienia



Bardzo proszę o fachowy wykład , zrozumiały dla laika w spr. elektroniki, elektrotechniki . :spoko

salut - 2014-12-29, 17:12

OMEGA napisał/a:
samotny wilk napisał/a:
co to jest zerowanie i czy się rożni od uziemienia



Bardzo proszę o fachowy wykład , zrozumiały dla laika w spr. elektroniki, elektrotechniki . :spoko


To i ja poproszę o taki łopatologiczny wykład. Tak zwyczajnie, normalnie. Jak fachowiec .....Tylko bardzo proszę bez linków do odpowiedniej literatury i bez cytatów wujka G...
:spoko :spoko

Albo nie, koniec żartów. Proponuje powrót do tematu wyjściowego.
:spoko :spoko

koko - 2014-12-29, 19:14

ja doradzam kolegom w kamperowaniu nie wdaje sie w tematy nie dotyczące tylko tej materii :stop:
Fux - 2014-12-29, 20:20

Zerowanie, jak i uziemienie, są metodami ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach elektrycznych. Zerowanie polega na podłączeniu części przewodzących prąd, takich jak metalowa obudowa, z przewodem ochronnym lub przewodem ochronno – neutralnym. W momencie uszkodzenia instalacji samoczynnie odłącza zasilanie. Zerowanie może być stosowane w instalacjach o maksymalnym napięciu 500 V w układzie sieciowym TN. W takim układzie neutralny punkt urządzenia zasilającego jest bezpośrednio uziemiony, a chronione elementy przewodzące połączone są z punktem neutralnym. Uziemienie natomiast jest przewodem wykonanym z przewodnika elektrycznego i łączy ciało naelektryzowane z ziemią, aby je zobojętnić. Uziemienie wykonuje się w celu zapewnienia prawidłowej ale i, co bardzo ważne, bezpiecznej pracy wszystkich urządzeń przewodzących prąd. W skład uziemienia wchodzą przewody ochronne i przewody ochronno – neutralne. Wyróżniamy cztery rodzaje uziemienia. Są to: uziemienie ochronne, funkcjonalne, odgromowe, pomocnicze. Przykładem uziemienia jest piorunochron lub charakterystyczny bolec we wtyczkach elektrycznych urządzeń domowych.
OMEGA - 2014-12-29, 20:27

Pytanie laika- czy bolec można połączyć do zerowania?????
salut - 2014-12-29, 20:31

Fux napisał/a:
Zerowanie, jak i uziemienie, są metodami ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach elektrycznych. Zerowanie polega na podłączeniu części przewodzących prąd, takich jak metalowa obudowa, z przewodem ochronnym lub przewodem ochronno – neutralnym. W momencie uszkodzenia instalacji samoczynnie odłącza zasilanie. Zerowanie może być stosowane w instalacjach o maksymalnym napięciu 500 V w układzie sieciowym TN. W takim układzie neutralny punkt urządzenia zasilającego jest bezpośrednio uziemiony, a chronione elementy przewodzące połączone są z punktem neutralnym. Uziemienie natomiast jest przewodem wykonanym z przewodnika elektrycznego i łączy ciało naelektryzowane z ziemią, aby je zobojętnić. Uziemienie wykonuje się w celu zapewnienia prawidłowej ale i, co bardzo ważne, bezpiecznej pracy wszystkich urządzeń przewodzących prąd. W skład uziemienia wchodzą przewody ochronne i przewody ochronno – neutralne. Wyróżniamy cztery rodzaje uziemienia. Są to: uziemienie ochronne, funkcjonalne, odgromowe, pomocnicze. Przykładem uziemienia jest piorunochron lub charakterystyczny bolec we wtyczkach elektrycznych urządzeń domowych.



Nastepnym razem podaj źródło swojej wiedzy :)
http://roznice.com/swiat-...m-i-zerowaniem/
:spoko :spoko

zbyszekwoj - 2014-12-29, 20:36

Wszyscy, łącznie z koko mają racje z tym ze nie podaną szczegółowo i dogłębnie. Ale jako wykształcony elektroenergetyk nie zamierzam sie wymądrzać, bo to jest nikomu nie potrzebne do kamperowania. :mikolaj
OMEGA - 2014-12-29, 20:43

zbyszekwoj, ale możesz jako fachowiec odpowiedzieć na moje ?????
koko - 2014-12-29, 21:32

:idea :idea
koko - 2014-12-29, 21:34

zbyszekwoj napisał/a:
Wszyscy, łącznie z koko mają racje z tym ze nie podaną szczegółowo i dogłębnie. Ale jako wykształcony elektroenergetyk nie zamierzam sie wymądrzać, bo to jest nikomu nie potrzebne do kamperowania. :mikolaj

Święta prawda

Rwaldi - 2014-12-29, 22:10

Czytam i pytam? O czym mowa?Krótkie pytanie na samym początku a wywodów bez liku!!!
Ja rozumie że wszytko ważne ale nie na temat !!! Czy ja nie zrozumiałem pytania?Uważam, że jeśli ktoś pyta konkretnie o KRK i opłaty to odpowiadam (np. miejscowość Malińska w tym roku po zsumowaniu wszystkich opłat 3 osoby + psem + prąd wyszło mi 10 euro za dzień w sezonie bardzo czysto i zadbane -tylko ze małe). Jeśli coś nie jasno napisałem to dopisze jak zapyta zainteresowany!!! A nie co ma zabrać? Co to jest uziemienie?itp itd.Przepraszam jeżeli kogoś obraziłem. Proszę nie róbmy z tego taj fajnego forum targowiska.

wlodo - 2014-12-29, 22:35

Rwaldi, :brawo: :brawo: :brawo:
Johny_Walker - 2014-12-30, 02:20

koko napisał/a:
albo się zeruje albo uziemia- przewód zerowy jest jednocześnie ochronnym
patrz podpis :stop:

Kolega ma średniowieczną wiedzę z zakresu norm ochrony przeciwporażeniowej. Proponuję ją zaktualizować lub zachować dla siebie, bo użyję zapałki… ;)

zbyszekwoj - 2014-12-30, 08:57

[quote="Johny_Walker"]
koko napisał/a:
albo się zeruje albo uziemia- przewód zerowy jest jednocześnie ochronnym
patrz podpis :stop:

Kolega ma średniowieczną wiedzę z zakresu norm ochrony przeciwporażeniowej. Proponuję ją zaktualizować lub zachować dla siebie, bo użyję zapałki… ;) [/qu

Niestety ,technika idzie w góre i systemy zabezpieczeń też się zmieniają. Obecnie stosuje się dodatkowy przewód w instalacji z urządzeniem nadmiarowo- prądowym. Ale powszechnie istnieją instalacje właśnie z tym przewodem zerowym podłączonym do bolca nie mówiąc już o uziemianiu.Ponieważ kamperujemy po róznych krajach ,możemy spotkać różne systemy.
Często widzi się jak na kempingu wtyczka nie pasuje to ją rozbieramy i wkładamy przewody w gniazko ,faze i zero, i wtedy nie mamy juz żadnego zabezbieczenia od porażeń. Ale w kamperze jesteśmy bezpieczni, gorzej przed kamperem gdy zdarzy się przebicie na obudowę metalową kampera. Dlatego te wtyczki są takie solidne i przewód z gruba izolacją.Najgorzej jak używaqmy tych badziewiastych przewodów na bebnach ale to juz za duzy temat.

Johny_Walker - 2014-12-30, 12:33

W domu robiłem instalację trójprzewodową z szyną wyrównawczą i uziemieniem. Nawet w kamperze mam oryginalniną stalację trójprzewodową z różnicówką. Od niedawna przepisy wymagają różnicówek w kamperach. Wątpię jednak czy takie coś zadziała jeżeli będziemy podpięci dwoma przewodami i nie wbijemy szpilki PE w ziemię?
zbyszekwoj - 2014-12-30, 14:26

Johny_Walker napisał/a:
będziemy podpięci dwoma przewodami


Dlatego mamy kabel 3 żyłowy, ale zależy jeszcze do czego się podłączamy. W kamperze raczej jestesmy bezpieczni bo od ziemi izolują nas opony, :diabelski_usmiech

zibikruk - 2014-12-30, 14:30

W kamperze "może" tak, ale co się dzieje przy wejściu do kampera , gdy ma przebicie na "budę"?
Niektórzy z kolegów przekonali się o tym praktycznie :-/

Johny_Walker - 2014-12-30, 21:04

zbyszekwoj napisał/a:
Johny_Walker napisał/a:
będziemy podpięci dwoma przewodami


Dlatego mamy kabel 3 żyłowy, ale zależy jeszcze do czego się podłączamy. W kamperze raczej jestesmy bezpieczni bo od ziemi izolują nas opony, :diabelski_usmiech

Mój kamperek już mnie popieścił jak byłem podpięty przewodem dwużyłowym (bez PE). Grzebałem coś będąc nogami na zewnątrz i dotknąłem gołego metalu obok pedałów. Różnicówka nie zadziałała. Gdybym jednak w kamperze zmostkował PE z 0 i uziemił PE, to nawet będąc podpiętym przewodem dwużyłowym powinienem być bezpieczny. Bez tego jesteśmy zdani na łaskę właściciela kempingu - czy bolec w jego gniazdku jest do czegoś podpięty? Już widziałem różne prowizorki.
Na izolację warstwy farby to bym za mocno nie liczył.

grzegorz997 - 2015-01-03, 23:25

Przy połączeniu razem PE z 0, zasilanie zostanie rozłączone przez wyłącznik różnicowy!
Johny_Walker - 2015-01-04, 00:06

Jeśli jest, a jeśli go nie ma?
koko - 2015-01-04, 13:40

Przewarznie różnicówki nie ma 95 % campingów gdyż wyłączenia były by ciągłe, kable na ziemi, różnej jakości ,rosa deszcz jednym słowem prowizorki i gdy skrzynki są czasami zamykane obsługa dostała by kota
Johny_Walker - 2015-01-04, 15:23

I wtedy zrobienie swojej GSU gdzie spinamy uziom, 0 i PE ma sens?
grzegorzalex - 2015-01-04, 18:34

Johny_Walker napisał/a:
I wtedy zrobienie swojej GSU gdzie spinamy uziom, 0 i PE ma sens?

A jak po podłączeniu do 230V nastąpi awaria na kempingu i ktoś z obsługi zamieni kable i da fazę w miejsce gdzie było 0, dlatego ja bym tak nie zrobił.

Johny_Walker - 2015-01-04, 18:39

To mu nadprądowe zadziała.
koko - 2015-01-04, 20:50

Na światowym zlocie we Wrocławiu w 2006 Anglikom dali 2 fazy było bajzlu dopóki jeden z nich nie pomierzył coś tam się zepsuło ale bliżej nie wiem
Janusszr - 2019-05-26, 21:38

Podnoszę temat.
Byłem miesiąc temu na kempingu w Jastarni. Na słupkach zamontowane są gniazda Euro 32A. Oczywiście 230V. Czy to jest taki nowy trend? Z drugiej strony słupka na szczęście były zwykłe gniazda(domowe).


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group