Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Nadwozia kempingowe i zabudowy - Klejenie okna dwuwarstwowego

Filip - 2022-02-09, 19:19
Temat postu: Klejenie okna dwuwarstwowego
Rozkleja mi się okno dwuwarstwowe. Czym najlepiej to skleić?
Macie jakieś pomysły?

ZbigStan - 2022-02-10, 08:25

Filip, spróbuj tym, utwardza się na słońcu lub lampą UV. Możesz zamówić na Allegro, tam też przeczytasz zastosowanie. Pozdrawiam.
kaimar - 2022-02-10, 13:04

Filip napisał/a:
Rozkleja mi się okno dwuwarstwowe. Czym najlepiej to skleić?
Macie jakieś pomysły?

Odezwij się do mnie. Jeżeli okna są z firmy Polyplastic i mają szarą farbę maskującą to oprócz klejenia trzeba zastosować specjalne śruby zabezpieczające - mam oś takiego

Skwarek - 2022-02-10, 14:16

Kleiłem ATASZKIEM Klej UV do plastiku, plexi tworzyw ATK UV16 rzadki

Rewelacyjny, nie powoduje zmatowień i pęknięć jak cyjanopany i kropelki. Po naświetleniu łapie w mig ;) i spoina wygładza zmatowiałe powierzchnie.

Filip - 2022-02-11, 18:26

Dziękuję za odpowiedzi
Ile tego kleju potrzeba?
Obawiam się że jedno opakowanie nie wystarczy
Okno o wymiarach 110 x 65
Kaimar... Może to śrubki to nie głupi pomysł?
Już raz kleiłem klejem dwuskładnikowym ale drgania duże i tu jest problem...

Skwarek - 2022-02-11, 18:52

To zależy jak duże okno i jak dopasowane są do siebie elementy klejone. Klejenie poliwęglanu żywicą epoksydową to chybiony pomysł i nie drgania są przyczyną porażki tym bardziej, że to okno i nie wyobrażam sobie dobrego zmatowienia klejonych szyb ze względów estetycznych. Gdy wyjmiesz szybę z samochodu i usuniesz dokładnie stary klej to spoina będzie niewielka i jedno opakowanie powinno spokojnie wystarczyć, jest bardzo wydajny i nie potrzeba go wiele by coś solidnie skleić a i matowienie można sobie darować.
:spoko

Filip - 2022-03-07, 09:27

Klej kupiony...
Pytanie:
Czy sklei powierzchnię bez lampy UV?

andi at - 2022-03-07, 10:36

ZbigStan napisał/a:
Filip, spróbuj tym, utwardza się na słońcu lub lampą UV. Możesz zamówić na Allegro, tam też przeczytasz zastosowanie. Pozdrawiam.


Bardzo dobry klej .Kleiłem szuflady do lodówki :bukiet:

Filip - 2022-03-07, 12:42

Klej już kupiłem.
Pytanie czy kupić lampę czy jakoś bez lampy da radę utwardzić?

Filip - 2022-03-07, 16:06

Kupiłem Acrifix a tamten oddałem...
😎

Bożka-Witek - 2022-03-07, 19:29

Filip napisał/a:
Kupiłem Acrifix a tamten oddałem...
😎

Bożka-Witek - 2022-03-07, 19:30

Sorry, odpowiedź nie wkleiła się. zawsze to samo. :gwm
Bożka-Witek - 2022-03-07, 19:33

Napisałam obszerniej teraz powtarzam w skrócie. Nie radzę tym klejem tworzą się pajączki. Kleiłam oryginalne okna w przyczepie Knaus. Były z PMUA. Jest różnica w rozszerzalności tych materiałów. Klej też jest b. mało elastyczny. Miałam temat w karawaning,pl dosyć szczegółowy.
Filip - 2022-03-07, 21:29

To ja już nie wiem co robić...
Każdy co innego pisze

Skwarek - 2022-03-07, 22:42

Filip napisał/a:
Klej kupiony...
Pytanie:
Czy sklei powierzchnię bez lampy UV?


Bez promieni UV nie sklei. Lampa kosztuje taniej niż klej, niektórzy wystawiają na słońce i też podobno działa ale nie sprawdzałem :spoko

Voku - 2022-03-07, 23:27

Kleiłem Acrifixem 116 Trzymało bardzo dobrze.
https://www.youtube.com/w...48vM2sZM&t=623s

AndyS - 2022-03-07, 23:58

Skwarek napisał/a:
Bez promieni UV nie sklei.
Przeprowadziłem z tym klejem kilka doświadczeń zanim zabrałem się do klejenia czegoś ważnego. Acrifix zadziała na wolnym powietrzu w dzień bez słońca lub po prostu w cieniu ale będzie to długo trwało - pełne utwardzenie nawet kilkadziesiąt minut. Czasem jest to zaleta bo pozwala wszystko dokładnie posmarować, zestawić, unieruchomić i ewentualnie skorygować szczególnie jeśli klejonego złącza jest dużo. Przy pełnym słońcu działa i to dosyć szybko.
Kleiłem tym "192" okno podnoszone, urwane przez wiatr wzdłuż górnej listwy mocowania. Trzyma mocno. Szuflady zamrażarki też sklejone bez zastrzeżeń. A teraz uwaga: To były klejenia krawędziowe i tu Acrifix moim zdaniem jest bardzo dobry. Nie wiem jak to będzie przy klejeniu dwóch płaskich powierzchni.
Może ta uwaga
Bożka-Witek napisał/a:
Napisałam obszerniej teraz powtarzam w skrócie. Nie radzę tym klejem tworzą się pajączki. Kleiłam oryginalne okna w przyczepie Knaus. Były z PMUA. Jest różnica w rozszerzalności tych materiałów. Klej też jest b. mało elastyczny. Miałam temat w karawaning.pl dosyć szczegółowy.
jest jednak sensowna - nie wiem.
Może klej tylko i wyłącznie naokoło blisko krawędzi to myślę że powinno być OK.

Filip - 2022-03-09, 13:09

Będzie tak...ATASZEK elastyczny UV 14 daje na płaską przestrzeń pomiędzy okna, a wszelkie nierówności i ubytki uzupełniam acrifixem...
Wszystko utwardzam lampą...
Zobaczymy co będzie

Bożka-Witek - 2022-03-09, 18:20

sprawdziłeś z jakiego materiału są okna?
Jest to istotne.

Filip - 2022-03-09, 23:00

Okno BIRKHOLZ D2198 PMMA
MILUŚ - 2023-03-25, 21:31

Filip napisał/a:
Okno BIRKHOLZ D2198 PMMA


Witaj Filip; mam ten sam problem co Ty ; okno po zimie zaczęło się rozklejać i stoi mi woda w środku :gwm
Jak Ci poszło z klejeniem okna klejem który kupiłeś ?
Moje też jest PMMA . A może są już inne sprawdzone kleje ?

MILUŚ - 2024-04-07, 17:45

Po roku od zadania powyższego pytania i braku odpowiedzi sam zdecydowałem się jednak zastosować Acrifix 192.
Ponieważ pogoda słoneczna dziś dopisywała więc problemu z promieniami UV nie było.
Po wyczyszczeniu i odtłuszczeniu podałem klej prosto z tuby na miejsce rozwarstwiania się okna i po.....10 minutach klej zrobił się niczym przeźroczysty kamień :mrgreen:
Okno wróciło na swoje miejsce w kuchni kampera .
Teraz po próbach na małym okienku we wtorek planuję zmierzyć się z rozwarstwionym oknem jadalni :chytry

MILUŚ - 2024-04-19, 10:39

Idąc za ciosem również okno jadalni zdemontowałem , wyczyściłem i odtłuściłem acetonem .
W przypadku tego okna było więcej roboty bo rozkleiło się na obwodzie w ~70% .
I znów po nałożeniu kleju i skręceniu okna słońce zrobiło swoje :mrgreen:
Po ~10 minutach okno było gotowe do montażu :ok

Adampio - 2024-04-24, 00:38

Czy ktoś ma pomysł odwrotny, czyli jak rozkleić okno dwuszybowe?
MILUŚ - 2024-04-24, 09:09

Jeśli masz kawałek gdzie okna Ci się rozkleiły to spróbuj delikatnie ,wolno podważać .
U mnie powoli podczas podważania spoina puszczała :spoko

Adampio - 2024-05-06, 23:37

Kochani,

szykuję się do klejenia potrzaskanych okien w 40-letnim L300 (Dethleffs) - najgorsze na fotce. No i mam dylemat Acrificx czy Ataszek (ten gęsty, czyli ATKUV10), ale ze wskazaniem na ATK?

Zakładam, że ten ATK się daje polerować, czyli potraktuję go także jak szpachlówkę, a jak będą potrzeby zapuszczenia kleju w ciasne szczelinki to bym dokupił ten UV16

Co byście radzili?



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group