Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Nasze opinie i pytania, - Winieta Austria

Komplecik - 2022-07-17, 19:14
Temat postu: Winieta Austria
Mam pytanie, winieta na Austrię 3.5t + przyczepa 1.5t,
będę ciągnął 1 raz przez Austrię przyczepę, zestaw ma ponad 3.5t
Nie mogę się doszukać jaką winietę mam wykupić, czy wystarczy ta do 3.5t, może za zestaw powyżej jest inna opłata?

Jeśli o Słowenii też coś wiecie to proszę też o info

kimtop - 2022-07-17, 19:37

Jedna winieta na auto do 3,5t.
Socale - 2022-07-17, 20:24

A jeszcze dodam, że kupując bez pośredników, czyli w sklepie ASFiNAG na samym wstępie zaznacz jako PRZEDSIĘBIORCA = winieta ważna będzie w dowolnym terminie.
Jeśli jako konsument = osoba INDYWIDUALNA = winieta ważna będzie nie wcześniej jak po 14 dniach.

mischka - 2022-07-17, 21:02

Komplecik napisał/a:
Nie mogę się doszukać jaką winietę mam wykupić, czy wystarczy ta do 3.5t
tak, w Austrii zestaw może przekroczyć 3,5t pod warunkiem że sam ciągnik ma DMC do 3,5t
Komplecik - 2022-07-17, 21:58

Dziękuję bardzo, potwierdzacie moje wiadomości, będę próbował zmierzyć się z Austrią wyliczyłem że wagę mam na styk, hak w przyczepie obciążę tak nie więcej 20kg, za kamperem nie czuć że coś ciągnę mam za sobą około 900kg

Kolegę zważyli miał 4080kg nie dostał mandatu wnioskują podobno o ukaranie, kara ma przyjść do chałupy, ale rozładować się nie musiał. ;)

rjas - 2022-07-18, 08:10

Kupić fizyczną winietę możesz również na ostatniej stacji przed Czeską granicą na A1 - to jest BP. Ja kupowałem tam tydzień temu.
A tak przy okazji kiedy ruszacie, bo jest plan żeby zaglądnąć na kilka dni na Waszą miejscówkę, gdzieś pewnie w drugim tygodniu sierpnia.

Piasek1 - 2022-07-18, 10:38

Socale napisał/a:
osoba INDYWIDUALNA = winieta ważna będzie nie wcześniej jak po 14 dniach.

po 18tu - wynika to z ich przepisów dot. zakupów przez internet. Także on-line trzeba z dużym wyprzedzeniem je nabywać. Albo już po drodze na stacjach paliw.
Dla przedsiębiorców działa od razu jak piszesz ale nie wiem czy w swej skrupulatności austriacy nie będą się doszukiwać jakichś nieścisłości w razie kontroli drogowej. A nas jakoś wybitnie nie lubią.

mischka - 2022-07-18, 18:30

Piasek1 napisał/a:
Dla przedsiębiorców działa od razu jak piszesz ale nie wiem czy w swej skrupulatności austriacy nie będą się doszukiwać jakichś nieścisłości w razie kontroli drogowej. A nas jakoś wybitnie nie lubią.

Tu chodzi tylko o prawo odstąpienia od umowy, osoba prywatna ma na to ustawowo określony czas a przedsiębiorca takiego prawa nie ma. Nikt się tego nie czepia w realu :spoko

Socale - 2022-07-18, 21:27

Piasek1 napisał/a:
Socale napisał/a:
...po 14 dniach.

po 18tu
...

Mój szacun za sprostowanie.
.
Nikt tam nie sprawdza czy prywatnie czy biznesowo, to tylko kwestia stosowanych przepisów.
Kupisz biznesowo, to pojedziesz już jutro ale bez zwrotu gdyby plan się zmienił.
Ja w tym roku debiutowałem, Mischka mi pomógł, to jest fajna sprawa jechać bez zatrzymywania.

Komplecik - 2022-07-19, 07:05

rjas napisał/a:

A tak przy okazji kiedy ruszacie, bo jest plan żeby zaglądnąć na kilka dni na Waszą miejscówkę, gdzieś pewnie w drugim tygodniu sierpnia.

My dopiero przełom sierpnia lub początek września, synuś jedzie w tą niedzielę najprawdopodobniej, zostawi nam UĆ może uda się popływać we wrześniu
;)

Piasek1 - 2022-07-19, 07:21

Swoją drogą, nie mogli podobnych zasad opłat za przejazd wprowadzić u nas ?
Zamiast jakichś cyrków rejestracyjnych z e-tollem przez internet i dodatkowych aplikacji w telefonie żeby przejechać się jakimś kawałkiem jednej z autostrad w Polsce bo na wszystkich innych obowiązują już inne systemy ?

moskit - 2022-07-19, 09:53

Proszę zwrócić uwagę że cały system jest we władaniu Krajowej Administracji Skarbowej. KAS ma wielkie uprawnienia kontroli, przydział ten był na wyraźne wytyczne min. sprawiedliwości.
Obecny system pokrywa cały kraj a dla prowadzonych śledztw w kas całą UE a mają wprowadzić ten obowiązek też dla osobówek czyli pełna inwigilacja, każdy poruszający się pojazd w PL mają jak na dłoni. Obecnie do podpisu czeka ustawa obejmująca jako płatne wszystkie drogi krajowe szybkiego ruchu. Resztę proszę sobie samemu dopowiedzieć.Czyli już wiecie na co wydacie 500+, 13,14 :gwm
:gwm :gwm

LukF - 2022-07-19, 17:02

Może tak być. A może nie.

Tylko co to ma wspólnego z tematem "wineta w Austrii" :mrgreen:

Grab - 2022-07-19, 17:12

To ja może w podobnym temacie opłat w Austrii.
Czy jadąc do Austrii trzeba mieć plakietkę ekologiczną na kampera do 3,5t ?

kimtop - 2022-07-19, 17:24

O ile się orientuję, to dotyczy ciężarówek powyżej 3,5t
armar - 2022-07-19, 17:42

Dostawcze do 3.5 tony jak masz zarejstrowane jako ciężarowy tez.Kategoria N1 w dowodzie rejestracyjnym .Kamper nie, chyba że ktoś ma przerobionego np. sprintera i w dowodzie rejestracyjnym ma ciężarowy N1 to tak.
Grab - 2022-07-19, 17:51

Też tak czytałem ,że plakietce podlegają pojazdy z kategorii N1,N2,N3.
Ale chciałbym się upewnić u kolegów którzy już byli i sprawdzili.

armar - 2022-07-19, 17:54

Z takich interesujących wiadomości to, jeśli masz wpisaną normę spalin w dowodzie to możesz kupić na granicy przez całą dobę. Jeśli nie ma normy spalin w dowodzie rejestracyjnym to musisz jechać do warsztatu albo na TUV Z listy, które czynne są tylko od przykładowo 8- 16.
mischka - 2022-07-19, 18:59

Grab napisał/a:
Ale chciałbym się upewnić u kolegów którzy już byli i sprawdzili.

a co koledzy mieli sprawdzić?? Poszukać ci jakiegoś artykułu?
https://www.green-zones.e...ogiczna-austria
taki pierwszy z brzegu, jak będzie za mało to wkleję co innego.
p.s. korzystam z google :spoko

Grab - 2022-07-19, 19:38

Rozumiem ,że nikt nie jeździ do Austrii a na forum nie można zadać pytania bo jest się odsyłanym do google.
Antoś - 2022-08-01, 08:54

Podłączając się do tematu panowie jak jest w Austri z przyczepą sprawa jest wyjaśniona a ja jeszcze dopytam jak jest w Czechach i Słowacji jadąc z przyczepą ciężką .
Andrzej 73 - 2022-08-01, 09:00

Jaką przyczepą , ile wagi DMC?
Komplecik - 2022-08-01, 18:51

Antoś napisał/a:
Podłączając się do tematu panowie jak jest w Austri z przyczepą sprawa jest wyjaśniona a ja jeszcze dopytam jak jest w Czechach i Słowacji jadąc z przyczepą ciężką .

W Słowacji płacisz w Czechach nie, Austria też nie płacisz

Antoś - 2022-08-02, 07:59

Panowie przyczepa 1,3 tony
Antoś - 2022-08-02, 08:10

Podsumowując co wiem Austria kupuję winietę i spoko jadę z przyczepą 1.3 dmc. Kolega pisze w Słowacji płacę ale nie wiem czy winietę czy viatol, a w Czechach jeszcze nie poruszyliśmy sprawy . Wiem że na pewno gdzieś bym znalazł informację na te tematy ale sporo z was porusza się z przyczepą i macie wiedzę praktyczną . Dzięki.
LukF - 2022-08-02, 17:40

Antoś,
Na Słowacji masz prosto: kupujesz dwie winety - na kampera osobno + na przyczepę osobno.

W Czechach jedną winetę- tylko na kampera. Tak pisał Komplecik, sam tego nie przedabiałem.
Austria tak jak w CZ.

Mówimy o kamperze DMC do 3,5T


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group