Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Nadwozia kempingowe i zabudowy - Zużyty jeden resor. Czy poduszki powietrza załatwią problem?

Janusszr - 2024-04-17, 13:23
Temat postu: Zużyty jeden resor. Czy poduszki powietrza załatwią problem?
Jak w tytule. Obciążenie kampera niesymetryczne. Wypracował się jeden, bardziej obciążony resor i kamper jest lekko pochylony. Czy poduszki powietrza postawią kamperka do pionu?
bert - 2024-04-17, 13:57

jeżeli będziesz miał oddzielne pompowanie prawej i lewej poduszki to w zasadzie tak, ale różne (siłą rzeczy jeśli to ma posłużyć wyrównaniu) ciśnienie w każdej z poduszek nie będzie fajnym rozwiązaniem w czasie jazdy.

Resory przecież nie są jakoś kosmicznie drogie, Ostatnio płaciłem po 700 zeta za resory do mojego Iveco (paraboliki 3 piórowe), oczywiście resory wymienia się parami. Jeżeli kluczową jest kwestia finansów to przełożysz sobie sam przy odrobinie zdolności technicznych i kilku prostych narzędzi. Później (jeśli zechcesz) dołożenie poduszek ma sens. Nie wiem jakie masz tam resory i ile piór, w przypadku poduszek i nowych resorów wystarczy nawet jedniopiórowy (lepiej dwu).

Banan - 2024-04-17, 16:42

Janusszr napisał/a:
Czy poduszki powietrza postawią kamperka do pionu?

Doraźnie, ale nie idź tą drogą.
Poduszki spełniają inne zadanie. Jak sam napisałeś, ten bardziej obciążony zużył sie wcześniej i chcesz teraz pozostawić to na pastwę poduchy...?
Wymień jak Ci radzi bert, i będziesz bezpiecznie podróżował :spoko

PS
Wyobraź sobie jeszcze, jak pęka Ci ta poducha w trasie... :zimno

Janusszr - 2024-04-17, 16:48

Dzięki Berciku i Bananku.
Myślałem, że może są jakieś triki z poduszkami, które sprawę załatwią bezboleśnie.
Do mojego Forda komplet oryginałów to ok.2500PLN z przesyłką plus wymiana 300-350PLN.
Po przemyśleniu sprawy i konsultacji z mechanikiem, plan mój jest taki. Gość od resorów doprowadzi oba resory do takiego samego ugięcia. Po tej czynności resory zostaną zamienione miejscami. Tak na dobrą sprawę, przy poduszkach, zasadnicza robota resorów, to stabilizacja osi.
Tak na marginesie. Ten przechył kampera jest tak minimalny, że tylko wprawne oko właściciela to wychwyciło :spoko
Jeżdżę na tym przechyle od chwili kupienia kampera, czyli już zaczyna się szósty sezon. Nie mam nic poważniejszego do naprawy, to szukam dziury w całym :spoko

orkaaa - 2024-04-17, 17:49

Jak piszą poprzednicy ale swoją drogą warto założyć poduszki. Inna jakość jazdy. Owszem tył bardzo twardy ale kamper bardzo fajnie się prowadzi i olbrzymia redukcja efektów podmuchów wiatru i tirów. Rok jeździłem bez poduszek teraz inna jakość. Było warto założyć.
przemo.d - 2024-04-17, 17:57

Jak robisz to dla siebie to wymień oba i nie drutuj :spoko
Jak wymieniasz klocki to też najpierw zamienisz stronami ?
Są to elementy wymieniane parami : jak amory, hamulce, opony, sprężyny I resory.. bo taka przykra spawa Jak będąc daleko od domu pęknie resor to nie pojedziesz dalej autem które ma tył mocno obciążony :idea
Pozdrawiam

Janusszr - 2024-04-17, 18:09

Mam poduszki. Założyłem je kilka miesięcy po kupnie w 2019r. Nie zauważyłem, aby samochód był twardszy.
Jeden z mechaników od zawieszenia poradził mi, aby pod jedną poduszkę coś podłożyć, to kamper wyprostuje się. Inny, że takie druciarstwo nic nie da. Miałem nadzieję, że może ktoś tutaj miał podobny problem i podzieli się rozwiązaniem. Ten przechył zwalałem na to, że z jednej strony jest zbiornik wody, bak paliwa, łazienka, stolik, fotele dla pasażerów,...Dochodzi platforma na której wożę silnik do łodzi(70kg), również z tej strony na którą jest przechylony kamper. Właśnie z tej strony bo platforma moja jest dwupoziomowa. Taki był układ pewnych otworów w nadwoziu i tak właśnie ma być, bo inaczej nie może.

Janusszr - 2024-04-17, 18:15

przemo.d napisał/a:
Jak robisz to dla siebie to wymień oba i nie drutuj :spoko

Jeżeli gość, który zajmuje się resorami pewnie z 40 lat stwierdzi, że należy resory wymienić, to tak zrobię. Ma bardzo dobrą opinię.
W przyszłym tygodniu będę wszystko wiedział.
PS. Po wypuszczeniu powietrza z poduszek pięknie pracują. Nie są wyprostowane do poziomu :spoko

Kazik II - 2024-04-17, 18:21

Janusszr napisał/a:
Tak na marginesie. Ten przechył kampera jest tak minimalny, że tylko wprawne oko właściciela to wychwyciło :spoko

Nie słuchaj panikarzy. Ja tak miałem w starym peugeot J 5. Pompowałem jedną poduszkę więcej i stał prosto. Jeździłem tak kilka lat i wszystko było OK. Chociaż byłem do tego zmuszony, bo mocowanie resorów było już...takie sobie i kowal nie bardzo chciał się za to brać. A jeśli resory są jeszcze ogólnie niezłe to lepiej zregenerować obydwa i jeździć dalej. Przecież nie są połamane więc nowe to wywalanie kasy bez potrzeby. Regeneracja jednego jest kompletnie bez sensu, zwłaszcza jak masz demontować obydwa.

przemo.d - 2024-04-17, 18:25

Jak jest z jednej strony cięższy to może "stać " lekko pochylony. Jak do busa na jedną stronę włożysz paletę i nie ma stabilizatora to także będzie krzywy. Ale jak ma Ci przeklepać jeden resor tylko to do bani.. wyjmij oba I mu oddaj :) albo nic nie rób.
jacek2214 - 2024-04-17, 18:44

Dobry mlotek i sam je wyklepiesz. :wyszczerzony:
Janusszr - 2024-04-17, 18:47

Byłbym szczęśliwy, gdyby po regeneracji resorów kamper nie obciążony przechylił się ździebko w drugą stronę. Na oko resory i mocowanie ich są jak nówki. Nigdy nie jeździł zimą.
Po obciążeniu stałby elegancko, jak na weselu :diabelski_usmiech

Ten przechył obecnie jest naprawdę mały. Kamper przechodzi przeglądy techniczne i nigdy żaden diagnosta nie zwrócił na to uwagi.
Poduszki są o tyle fajną sprawą, że pod obciążeniem niesymetrycznym nie przechyla się bardziej.

Janusszr - 2024-04-17, 18:51

jacek2214 napisał/a:
Dobry mlotek i sam je wyklepiesz. :wyszczerzony:

Za gruby ten resor do samodzielnego klepania. To jest pojedyńcze grube pióro.

Skwarek - 2024-04-17, 19:34

Kiedyś też miałem przekrzywionego kampera a resory nie zużyte. Myślałem, że źle obciążony. Zamieniłem miejscami resory i problem znikł. Chyba jeden był bardziej miękki i trafił na obciążoną stronę.

:spoko

Janusszr - 2024-04-18, 07:54

Skwarek napisał/a:
Kiedyś też miałem przekrzywionego kampera a resory nie zużyte. Myślałem, że źle obciążony. Zamieniłem miejscami resory i problem znikł. Chyba jeden był bardziej miękki i trafił na obciążoną stronę.

:spoko

Taka informacja to mód na moje serce :spoko
Miałeś wtedy zamontowane poduszki?

Skwarek - 2024-04-18, 10:19

Janusszr napisał/a:

Taka informacja to mód na moje serce :spoko
Miałeś wtedy zamontowane poduszki?


To był przypadek, że tak się udało to zgrać. Wyjęte resory miały identyczną geometrię i wcześniej były regenerowane w warsztacie. Jednak miały różną "twardość" co pasowało za drugim razem do różnych obciążeń ;)

Poduszki niezależne założyłem później, po wyprostowaniu kamperka. Była taka potrzeba bo woziłem więcej na tylnym bagażniku rowerowym.

chris_66 - 2024-04-18, 22:10

Skwarek napisał/a:
Kiedyś też miałem przekrzywionego kampera a resory nie zużyte. Myślałem, że źle obciążony. Zamieniłem miejscami resory i problem znikł. Chyba jeden był bardziej miękki i trafił na obciążoną stronę.

:spoko


jak zwykle Michale dostarczasz gotowe rozwiązanie

u mnie prawa prawa strona siedzi bardziej, bo gaz, bo woda, bo szara, bo aku, bo wchodzimy

i po wymianie przodu wszytko podniosło się trochę, ale nadal krzywo

i zacząłem właśnie myśleć, że resor już wyrobił sie i żeby zamienić je miejscami, a przy okazji tuleje wymienić

:gwm i znowy kur...robota

Skwarek - 2024-04-18, 22:32

chris_66 napisał/a:


:gwm i znowy kur...robota


A to Krzysztofie nieprzyjemna robota i efekt wątpliwy bo może się okazać, że są równomiernie zużyte i dalej będzie krzywo. Nie zapomnij później o sprawdzeniu geometrii zawieszenia.

:spoko

Kazik II - 2024-04-19, 00:28

Na ogół kampery mają takie rozmieszczenie żeby nie było dużych asymetrii. Więc co wy ludziska wozicie na pokładzie że was tak powykrzywiało jak Heinego - Medina? Jak już ktoś bez zapasu 20 6-paków nigdzie się nie rusza to może to upakować na lewo i prawo. Albo rozłożyć równomiernie: browary po jednej a słoiki z bigosem i salcesonem po drugiej :haha: :haha:
Janusszr - 2024-04-19, 07:44

Zbiornik wody, paliwa, truma, łazienka, stół, a pod nim moje skarby wędkarskie-tak ze 20kg oraz narzędzia, woda do picia-10litrów, fotele pasażerów, dodatkowo na platformie silnik do łodzi 70lg, zamrażarka, kilka szafek "podsufitowych" więcej niż po przeciwnej stronie, kocór, telewizor, moja skromna osoba,....
A z drugiej strony- butla z gazem, lodówka, piekarnik, gazówka zlewozmywak i oczywiście moja żona 20kg lżejsza ode mnie :spoko

chris_66 - 2024-04-19, 09:34

Kazik II napisał/a:
Na ogół kampery mają takie rozmieszczenie żeby nie było dużych asymetrii. :haha: :haha:


na ogół - a u mnie po prawej stronie jest aku hotelowe, gaz, biała i szara woda
na szczęście lodówka jest centralnie

chris_66 - 2024-04-19, 19:31

Skwarek napisał/a:
chris_66 napisał/a:


:gwm i znowy kur...robota


A to Krzysztofie nieprzyjemna robota i efekt wątpliwy...................


rano na trzeźwo przemyślałem sprawę i umówiłem się na dwa nowe resory z wymianą po majówce

bert - 2024-04-19, 20:08

chris_66 napisał/a:
Skwarek napisał/a:
chris_66 napisał/a:


:gwm i znowy kur...robota


A to Krzysztofie nieprzyjemna robota i efekt wątpliwy...................


rano na trzeźwo przemyślałem sprawę i umówiłem się na dwa nowe resory z wymianą po majówce


z ciekawości ile szelestów za (jeden) resor?

chris_66 - 2024-04-20, 20:29

bert napisał/a:
chris_66 napisał/a:
Skwarek napisał/a:
chris_66 napisał/a:


:gwm i znowy kur...robota


A to Krzysztofie nieprzyjemna robota i efekt wątpliwy...................


rano na trzeźwo przemyślałem sprawę i umówiłem się na dwa nowe resory z wymianą po majówce


z ciekawości ile szelestów za (jeden) resor?


700-800 bez montażu

bert - 2024-04-20, 20:47

chris_66 napisał/a:
bert napisał/a:
chris_66 napisał/a:
Skwarek napisał/a:
chris_66 napisał/a:


:gwm i znowy kur...robota


A to Krzysztofie nieprzyjemna robota i efekt wątpliwy...................


rano na trzeźwo przemyślałem sprawę i umówiłem się na dwa nowe resory z wymianą po majówce


z ciekawości ile szelestów za (jeden) resor?


700-800 bez montażu


czyli normalnie.

Janusszr - 2024-05-16, 14:09

Jestem po "naprawie" resorów. W cudzysłowie, bo okazało się, że oba resory są w idealnym stanie.
Sprawę trzeba załatwić poduszkami. Na równym podłożu zmierzyłem odległość tylnej osi od tegoż podłoża i wyszło mi 0,5cm różnicy. Jeżeli kamper jest obciążony niesymetrycznie, to nie ma siły na to, aby opona bardziej obciążona nie ugięła się więcej od tej z drugiej strony. Dmuchnąłem w jedną poduchę o 1 atn. więcej i kamper wyprostował się. Pisałem w pierwszych postach, że przechył jest minimalny.
Okazało się, że szukałem dziury w całym i znalazłem :spoko


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group