Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Skandynawia - Szwecja i Norwegia w Czerwcu i Lipcu

Antoś - 2020-12-31, 12:55
Temat postu: Szwecja i Norwegia w Czerwcu i Lipcu
Witam szanowne grono chciałbym podzielić się pomysłem na naszą wyprawę .Kaperujemy nie zbyt długo i każda podpowiedz jest bardzo cenna .Z względu na temperatury okres jaki planujemy to przełom Czerwca i lipca start od Kalskrony na zachód . Załoga dwie osoby i spory pies ,nasze preferencje to piękno natury ,odpoczynek ,spokojne moje wędkowanie i okoliczne obowiązkowe punkty typu muzea, architektura itp. Pomyślałem by od Kalskrony jadąc na zachód trzymać się wybrzeża [wody] by powędkować w szkierach a zarazem nad wodą biwakować i chłonąć widoki.. Tu moje pierwsze pytanie czy jazda na zachód zapewni atrakcyjne i malownicze miejscówki . Dalej jadąc trafilibyśmy do Norwegii i mam nadzieje że szkiery zamienią się w Fiordy i tu moje drugie pytanie ,od jakiego miejsca fiordy staje się tak piękne i majestatyczne jak na zdjęciach .Ponieważ nie chcemy jechać by zaliczać lecz spokojnie poczuć i poznać .Czas jaki chcieli byśmy poświęcić to 21 dni .O ile byłby ktoś zainteresowany podobnym wyjazdem bardzo chętnie poznamy taką ekipę zawsze weselej. Proszę napisać czy to dobry plan czy lepiej pokręcić się w południowej Szwecji a potem przeskoczyć na konkretne fiordy i tam poznać dokładniej okolicę. Oczywiście o ile Covid pozwoli na co bardzo liczę.
Janusszr - 2021-01-30, 22:17

Rozważałeś trasę przez Finlandię?
moskit - 2021-01-30, 22:57

Jeżeli spod Kartuz to raczej promem do Nynashamn (wtorek środa czwartek tanie bilety) od 14 zwiedzanie Sztokholmu następnego dnia wieczorem wyjazd wzdłuż jeziora bałtyckiego. Jak zaoszczędzicie czas w drodze do góry to powrót wybrzeżem NO
Na Karskrone szkoda czasu (oczywiście dla mnie)

Fordek - 2021-01-30, 23:10

Karlskrona to ładne miasto i bardzo przyjemne do zwiedzania - tylko trzeba na to przeznaczyć jeden dzień . Mnie się podobało lecz poświęciłem mu czas dopiero za trzecim przejazdem ( niestety).
ZEUS - 2021-01-30, 23:43

Antoś napisał/a:
O ile byłby ktoś zainteresowany podobnym wyjazdem

startuję 17 czerwca (taki jest plan - bilety na prom kupione)🤪 z Karlskrony...
może nasze szlaki gdzieś się skrzyżują🤔
w Karlskronie warto zwiedzić m.in. Muzeum Morskie🙂

andi at - 2021-01-31, 08:54

To jest mój przewodnik , zaznaczyć ATRAKCJE i gotowe
Wpisujemy Szwecja czy dane miasto

https://pl.tripadvisor.com/Search?q=szwecja%20karslkrona&searchSessionId=693F64D92D14997CA534E58C221931471612079218421ssid&searchNearby=false&geo=189806&sid=898C6D070C0C469CA63B9403DD61E2581612079289121&blockRedirect=true&ssrc=A&rf=1

https://pl.tripadvisor.com/Attractions-g189806-Activities-Sweden.html

Polecam Gota kanal
Czy 21 dni starczy ci na Szwecje .Po co ganiać i robić kilometry to lepiej posiedzieć przy kiju .
Norwegia ma około 2500 km do przejechania :bukiet:

ZEUS - 2021-01-31, 09:11

andi at napisał/a:
Czy 21 dni starczy ci na Szwecje .Po co ganiać i robić kilometry to lepiej posiedzieć przy kiju .

słuszna sugestia... ja zaplanowałem pobyt na 31 dni... w 2019 przez trzy tygodnie "penetrowałem" tylko płd-wsch. część Szwecji ale i tak pozostał niedosyt...

Fordek - 2021-01-31, 09:25

Jak nas zdążą zaszczepić - to morze na 17 czerwca byśmy się wyrobili :) . Planowałem Norwegię i Szwecję ale biletów nie miałem odwagi kupować w takiej sytuacji , zresztą kusi mnie zabranie łodzi za kamperem .
andrzej627 - 2021-01-31, 11:44

Fordek napisał/a:
Planowałem Norwegię i Szwecję ale biletów nie miałem odwagi kupować

W razie czego można przejechać przez Danię mostami. :spoko

Janusszr - 2021-01-31, 11:53

Fordek napisał/a:
.....kusi mnie zabranie łodzi za kamperem .

Oj jak bardzo mnie to kusi :diabelski_usmiech :diabelski_usmiech :diabelski_usmiech

andi at - 2021-01-31, 11:58

andrzej627 napisał/a:
Fordek napisał/a:
Planowałem Norwegię i Szwecję ale biletów nie miałem odwagi kupować

W razie czego można przejechać przez Danię mostami. :spoko


Andrzeju tu robi banana a jest 21 dni :spoko

moskit - 2021-01-31, 13:55

[quote="Fordek"zresztą kusi mnie zabranie łodzi za kamperem .[/quote]

Pomysł godny

Den-tal - 2021-01-31, 17:06

Wydaje mi sie ,ze andi at ma bardzo duzo racji. 21 dni to sporo czasu, ale na zwiedzenie Skandynawi to kropla w morzu.Lepiej spedzic ten czas w jednym kraju i sporo zobaczyc, niz pedzic zaliczajac kilometry.Napewno prom do Karlskrony jest lepszym rozwiazaniem niz do Nynäshamn (o wiele mniej godzin na nudnym promie).Poza tym Karlskrona jest warta poswiecenia jednego dnia specjalnie jesli jest sie zainteresowany marynistyka.Dalej droga E 22 prowadzi do Kalmaru gdzie rowniez warto obejzec muzem morskie jak i zamek.Wypad przez most na Öland rowniez godny polecenia.Pozniej mozna ruszyc na zachod przez Växjö(cala okolica jest usiana hutami szkla artystycznego), Jönköping i dalej na Polnoc miedzy jeziorami Vättern i Vänern. Tereny miedzy jeziorami sa historycznym miejscem gdzie zaczela sie rozwijac sie Szwecja jako panstwo.Vänern to trzecie co do wielkosci jezioro Europy z 22 tysiacami wysp, szkierami etc.
Wart obejzenia zamek w Löckä, Mariestad i Kristinehamn. Nad Vättern warto zwiedzic Karlsborg i Vadstena.A jak starczy czasy to mozesz jeszcze poswiecic dzien lub dwa na Stockholm :roll: Miejmy nadzieje ze do lipca pandemia bedzie w odwrocie, ale na razie Szwedzi zamkneli granice do Norwegi i Dani, a Norwedzy ze swojej strony zamkneli granice do Szwecji no i Finowie rowniez zamkneli swoje granice. Tempo szczepien jest w calej Skandynawi powolne i zobaczymy czy zdaza do wakacji.

krzlac - 2021-01-31, 18:26

Tańsze i krócej płynące promy kursują ze Świnoujścia, Sassnitz i Rostoku. Jeśli zamierzasz "polizać" Szwecję i "nakarmić fiordy z ręki" to nie pchaj się powyżej 62 równoleżnika (jeszcze poniżej Alesund). Fiordy w tym rejonie to kwintesencja Norwegi. Dalej jest już mniej ciekawie (wyłączając Lofoty, Senję, daleką północ i jeszcze dalszy wschód). Zaplanuj 4 dniową trasę przez Szwecję, podążając na północny zachód. Potem fiordy, lodowce, wodospady i ryby w Norwegii. Powrót 3-4 dni znowu przez Szwecję. To będzie pełna wrażeń wycieczka - i wyjdzie "tylko" 4000 km.
ZbigStan - 2021-01-31, 19:00

Antoś, Jeśli mógłbyś dołożyć jeszcze tydzień, to warto zobaczyć Lofoty. Pozdrawiam.
Den-tal - 2021-01-31, 20:24

Jak juz zwiedzac,to juz zwiedzac - zaliczyc powinienes jeszcze Nordkap, powrot przez Finlandie do St.Petersburga i przez Estonie,Lotwe i Litwe do domu.To sa wakacje !!! A czemu nie zabrac nart, bo w koncu czerwca mozna jeszcze jezdzic w Riksgränsen.Pozniej mozna sobie przylepic na kamperze mape Europy, na ktorej sie zaznacza ktore kraje sie juz zaliczylo. Zawsze imponujace !
ZEUS - 2021-01-31, 20:27

w 21 dni to baaardzo ambitny program🤣
Fordek - 2021-01-31, 21:33

Ale żeście się rozbestwili .Tyle krajów- tyle wspaniałych miejsc . Tymczasem granice pozamykane .Norwedzy wpuszczają tylko ludzi z pozwoleniem na pracę . Sąsiad za płotem pracuje w Norwegii .Mówi że nie ma posterunków granicznych na drogach ( jeździ samochodem ) .Tylko co jak nas zapytają gdzie mieszkamy - gdzie pracujemy :( .
Ja nie jadę do Szwecji , Norwegii , na krócej niż 30 dni - mam ugodę rodzinną - 2 tygodnie zwiedzania , 2 tygodnie łowienia. Dlatego sytuacja musi być dla mnie jasna. Czekam do ostatniej chwili a w razie czego to nawet przez mosty ,
A swoją drogą to nie potrafię obliczyć kosztu przejazdu przez mosty z przyczepą . Jakieś dziwne te cenniki mostowe. Mój kolega Niemiec , zawsze pływa z Niemiec promem i ciągnie dużą motorówkę - mówi ,że to bardziej opłacalne .

andrzej627 - 2021-01-31, 22:28

Fordek napisał/a:
Ja nie jadę do Szwecji , Norwegii , na krócej niż 30 dni

Ja mam gotowy plan na co najmniej 6 tygodni. :spoko
Norwegia 2021 - nowa wersja

Janusszr - 2021-01-31, 23:19

Fordek napisał/a:
Ale żeście się rozbestwili . Mój kolega Niemiec , zawsze pływa z Niemiec promem i ciągnie dużą motorówkę - mówi ,że to bardziej opłacalne .

Motorówka na holu za promem? Można tak? :diabelski_usmiech :diabelski_usmiech :diabelski_usmiech
Żeby te marzenia mogły tylko się spełnić.

Fordek - 2021-01-31, 23:38

Zawsze mówiłem ,że ludzie z suwalszczyzny mają poczucie humoru :lol:
Janusszr - ale i ja tam często mieszkam . ( Borki -Puszcza Borecka) Tak ,że jak już wszystkie granice pozamykają ( dziś od północy zakaz wjazdu do Francji -podobno ) to i tak nie płaczę ,bo Mazury są piękne. . :spoko

Janusszr - 2021-01-31, 23:41

Fordek napisał/a:

Mazury są piękne. . :spoko

Suwalszczyzna również :spoko

ZEUS - 2021-01-31, 23:42

Fordek napisał/a:
ale i ja tam często mieszkam . ( Borki -Puszcza Borecka)

szczęściarz z Ciebie🤔🤭🤗

andi at - 2021-02-01, 19:44

andrzej627 napisał/a:
Fordek napisał/a:
Ja nie jadę do Szwecji , Norwegii , na krócej niż 30 dni

Ja mam gotowy plan na co najmniej 6 tygodni. :spoko
Norwegia 2021 - nowa wersja


Andrzej a to też masz w planach
https://www.google.com/se...chrome&ie=UTF-8
:spoko

andrzej627 - 2021-02-01, 20:16

Mam: Gjesvær. :spoko
MILUŚ - 2021-02-01, 21:53

Planujcie ; planujcie..........my w tym okresie też chcemy norweskie rodzynki wyjadać :-P
ZEUS - 2021-02-02, 15:20

MILUŚ napisał/a:
my w tym okresie też chcemy norweskie rodzynki wyjadać

szwedzkie poziomki też są ... wielce kuszące :oops: ... :szeroki_usmiech

MILUŚ - 2021-02-02, 17:42

ZEUS napisał/a:
MILUŚ napisał/a:
my w tym okresie też chcemy norweskie rodzynki wyjadać

szwedzkie poziomki też są ... wielce kuszące :oops: ... :szeroki_usmiech


Wiem :mrgreen: i fińskie jagody /Lakka/ :-P

Chodziło mi o to ,że po kilku pobytach w Norge wyszukuję atrakcje /rodzynki / których jeszcze nie znamy :spoko

ZEUS - 2021-02-02, 17:52

ależ "rodzynki" nie potraktowałem dosłownie🤣 a poziomki polecam tym co być może nie wiedzą 🤔 o tym, że...🤗
andrzej627 - 2021-02-02, 19:19

MILUŚ napisał/a:
wyszukuję atrakcje /rodzynki / których jeszcze nie znamy

Podsuń jeszcze jakąś rodzynkę. :spoko

YAN - 2021-02-02, 19:41

Planuję VI i VII 4-6 tygodni jadę przez Finlandie. Ciągnę przyczepkę z ribem i będę raczej cały czas na Mageroya - ryby i ptaki/foto/.
andrzej627 - 2021-02-02, 19:49

YAN napisał/a:
będę raczej cały czas na Mageroya

Na mapie widzę 3 wyspy o tej nazwie. Domyślam się, że chodzi o tę, gdzie jest Nordkapp.

YAN - 2021-02-02, 20:03

Tak chodzi o tę wyspę.
andrzej627 - 2021-02-02, 20:07

YAN, masz tam upatrzoną bazę?
MILUŚ - 2021-02-02, 20:36

andrzej627 napisał/a:
MILUŚ napisał/a:
wyszukuję atrakcje /rodzynki / których jeszcze nie znamy

Podsuń jeszcze jakąś rodzynkę. :spoko


To sa miejsca przez większość tutejszych norwegofilów odwiedzone :mrgreen:
Nam zawsze jakoś nie było po drodze .........
1. Chce żonie w końcu pokazać .....Oslo - ja je znam ; kiedyś tam pracowałem
2. Trochę powłóczyć się po : https://hardangervidda.com/ oraz http://www.nasjonalparkst...t-nasjonalpark/
3. Wdrapać się na Gaustatoppen : https://www.google.com/ma...129!4d8.6491585
4. Zwiedzić muzeum w Rjukan : https://nia.no/en/vemork/#1512591377345-904f1dd9-02f8
5. Od wiosny zaczynamy treningi by wdrapać się w końcu na Trolltungę : https://trolltunga.com/

:spoko

YAN - 2021-02-02, 21:13

andrzej627 napisał/a:
YAN, masz tam upatrzoną bazę?

Rozmawiałem w ubiegłym roku i umówiłem się że jak będą zezwolone wyjazdy mam się odezwać.
Z Gesvaer pływa kuter na safari birds i na pewno będę chciał to zaliczyć a jak się da powtórzyć już swoim małym ribem.

andrzej627 - 2021-02-02, 21:33

MILUŚ napisał/a:
Wdrapać się na Gaustatoppen

Byłem tam 1 lipca 2017.

Comsio - 2021-02-02, 21:45

MILUŚ napisał/a:
Planujcie ; planujcie..........my w tym okresie też chcemy norweskie rodzynki wyjadać :-P



I dałeś mi pomysła🤔
Czerwiec jest nasz , tak że powalcze z myślą o Skandynawii. 🤔

andrzej627 - 2021-02-02, 21:48

YAN napisał/a:
Z Gesvaer pływa kuter na safari birds i na pewno będę chciał to zaliczyć a jak się da powtórzyć już swoim małym ribem.

Bird safari. Znajdę Cię. :spoko

moskit - 2021-02-02, 21:49

Trzeba pamiętać że lasy w Szwecji i Norwegii w znacznej większości są własnością króla a pozostałe, własność prywatna w obu przypadkach zakaz wstępu. Oznaczenia są na słupkach.
To jest podstawowy powód dla czego w tych krajach zbieractwo runa leśnego nie jest popularne, jest po prostu niezgodne z prawem.

ZEUS - 2021-02-02, 22:05

moskit napisał/a:
lasy w Szwecji i Norwegii w znacznej większości są własnością króla a pozostałe, własność prywatna w obu przypadkach zakaz wstępu. Oznaczenia są na słupkach.

cenna uwaga... chociaż dotychczas nigdzie nie zauważyłem takich oznaczeń...

krzlac - 2021-02-02, 22:51

moskit napisał/a:
... jest po prostu niezgodne z prawem.


Z tym prawem też?

Allemansrätten (szw. prawo wszystkich ludzi) – prawo, obowiązujące w Norwegii (norw. Allemannsretten), Szwecji (szw. Allemansrätten) i Finlandii (fiń. Jokamiehenoikeus) mówiące, że każdy człowiek ma prawo do kontaktu z naturą. Wynika ono z przekonania, że człowiek jest integralną częścią przyrody, zaś cywilizacja ma z nią współistnieć, a nie rywalizować.
Na podstawie tego prawa każdy człowiek może korzystać z lasów, zarówno państwowych, jak i prywatnych, zbierać w nich grzyby, jagody, kwiaty, chodzić po górach, pływać w rzekach czy w jeziorach. Dla turystów istnieje możliwość rozbicia namiotu w dowolnym niemal miejscu, włączając w to teren prywatny, pod warunkiem, że ich obecność nikomu nie przeszkadza i nie narusza prywatności właściciela terenu. Swobodnie nocować można jedną noc. W przypadku dłuższego pobytu wymagana jest zgoda właściciela terenu. Biwakować można co najmniej 150 metrów od najbliższego domostwa lub miejsca zakwaterowania.

Fordek - 2021-02-03, 08:31

Nigdy nie zapomnę zapachu szwedzkich poziomek - rosnących na poboczach leśnych dróg . Nawet do lasu nie trzeba wchodzić . :-P
Janusszr - 2021-02-03, 09:07

moskit napisał/a:
Trzeba pamiętać że lasy w Szwecji i Norwegii w znacznej większości są własnością króla a pozostałe, własność prywatna w obu przypadkach zakaz wstępu. Oznaczenia są na słupkach.
To jest podstawowy powód dla czego w tych krajach zbieractwo runa leśnego nie jest popularne, jest po prostu niezgodne z prawem.

Z tego co mi wiadomo, to zbieractwo np. grzybów, faktycznie nie jest popularne wśród Norwegów. Grzyby są bardzo napompowane wodą. Są niesmaczne i to jest główny powód.

moskit - 2021-02-03, 11:27

Zgoda cytujesz przepisy o turystyce w Skandynawii taki zapis jest, ale jest też zapis że nie można wchodzić na teren który ma znamiona terenów uprawnych, szeroko pojętych i ostoi zwierząt tylko że te nie są oznakowane i zgadnij gdzie możesz wejść a gdzie nie, np. bo jest to pastwisko dla hodowli reniferów cały rok luźno chodzących, albo na halach całoroczne pastwiska krów tam żadnego płotu nie ma nie ma żadnej informacji. Zwróćcie uwagę że w Norwegii namioty rozbijają na skałach choć 100 m dalej są mięciutkie mchy między kamieniami, ale rozbije na skale bo nie będzie całą noc się zastanawiał czy rozbił namiot na jakiejś chronionej roślince. Następnego dnia wróci do domu do pracy i na wyspie, rozpali ognisko aby pozbyć się śmieci z dnia poprzedniego. Takie widoki też zapamiętałem
Szkoda że nie zrobiłem zdjęć tabliczek w Danii i Szwecji z godłem króla z informacją że jest to las jego wysokości z zakazem wstępu.
W No nie spotkałem tabliczek z godłem królewskim ale spotkałem że las prywatny z zakazem wstępu.
Prócz przepisów jest dobry zwyczaj aby uszanować czyjąś własność, czego dowiedziałem się w rozmowach z norwegami, są uśmiechnięci do wszystkich, ale turyści zakłócają ich odwieczną izolację i odwieczny spokój.
Wszędzie są wyznaczone szlaki, miejsca do biwakowania, miejsca aktywnego wypoczynku(niekiedy płatne parę koron za utrzymanie) takich miejsc jest bardzo, ale to bardzo wiele i to jest skandynawska wolność turystycznego zdobywania w ich rozumieniu.
Ze względu na zwiększającą się ilość turystów w parlamencie były już dyskusje nad ograniczeniami dla turystów, na razie cisza, i oby tak dalej.

krzlac - 2021-02-03, 13:54

Janusszr napisał/a:
...Są niesmaczne i to jest główny powód.


Główny powód to jest taki, że ludy północy (i nie tylko) zbierały i jadło tylko to co dawało siłę na przetrwanie. Z grzyba niestety organizm nic nie ma, a do tego są ciężko strawne. Moim zdaniem grzyby skandynawskie (prawdziwki, kozaki i kozaki czerwone) są tak samo smaczne jak nasze.

Janusszr - 2021-02-03, 15:32

O tych grzybach to ja słyszałem od Norwegów.
Różnimy się trochę w kwestii np. smaku. Przykład. Norweg gotuje jajo kurze na "twardo" 10 minut. Polak 5-6 minut. I nie oszukasz Norwega, że gotowałeś 10 minut, jeżeli faktycznie gotowałeś to jajo np. minut 7. Opowiadała mi o tym znajoma, która pracuje w Norwegii na jakiejś stołówce pracowniczej. Na początku miała właśnie z tego powodu reklamacje :)

krzlac - 2021-02-04, 08:56

Janusszr napisał/a:
...Norweg gotuje jajo kurze na "twardo" 10 minut. Polak 5-6 minut...


5-6 minut to jajko będzie na miękko tak w Norwegii jak i w Polsce. Spróbuj, ugotuj lub zapytaj się żony.
A znajoma-kucharka niech nie kombinuje, bo jak będzie karmić Norwegów miękkimi jajami na "twardo" to wróci do polskich garów. :spoko

ZEUS - 2021-02-04, 11:49

co się stało z postem kol. Janusszr?🤔
Janusszr - 2021-02-04, 12:36

Kol. Janusz doszedł do wniosku, że lepiej być sympatycznym członkiem forum :ok
krzlac - 2021-02-04, 13:14

Zdążyłem przeczytać i wcale nie uważam że jesteś niesympatyczny. :lol:
andrzej627 - 2021-02-04, 13:29

Zrobiła się dyskusja o jajkach zamiast o rodzynkach. :mrgreen:
krzlac - 2021-02-04, 13:55

Właśnie. Na Twojej trasie oprócz ptasiego safari, masz w drodze do Vardo (wschód Norwegii) ptasią kolonię, dostępną z brzegu (krótki spacer z parkingu). Tysiące ptaków na skałach, niemalże na wyciągnięcie ręki. Po drodze znajdziesz na ławce kask, załóż go - potrafią atakować.
YAN - 2021-02-04, 16:28

krzlac napisał/a:
w drodze do Vardo

Masz dokładniejszy namiar ?

andrzej627 - 2021-02-04, 18:10

YAN napisał/a:
Masz dokładniejszy namiar ?

Punkty obserwacyjne widzę tutaj: Birdwatching in Hornøya and Vardø.

YAN - 2021-02-04, 19:12

andrzej627 napisał/a:
YAN napisał/a:
Masz dokładniejszy namiar ?

Punkty obserwacyjne widzę tutaj: Birdwatching in Hornøya and Vardø.

Korekta planów muszę tam zawitać !!!

andrzej627 - 2021-02-04, 20:24

YAN napisał/a:
Korekta planów muszę tam zawitać !!!

Może ktoś jeszcze się skusi.



Parking punktu 9 przy tej kaplicy.

andrzej627 - 2021-02-05, 10:19

Po drodze do Vardo trzeba się zatrzymać tutaj.
The bird rock and Ekkerøy nature reserve

Na mojej mapie wygląda to tak:

krzlac - 2021-02-05, 12:47

Tak, to tu. W wiosce Ekkeroy (N70 04 25,67 E30 06 08,73), skręcić do centrum, przy tablicy informacyjnej skręcić w lewo w polną drogę i jeszcze raz w lewo aż do parkingu. Safari oczywiście bezpłatne.
Jeśli interesują Cię płatne "rodzynki" to po Twojej drodze na północ, ale dużo wcześniej ok. 150 km za Lillehammer w okolicach Dombas znajdziesz woły piżmowe. Nie byłem, ale nocowałem w tych górach i lornetowałem bez skutku okolicę.
Koniecznie w tych okolicach zajedź do Roros - stara drewniana osada górników miedzi.

andrzej627 - 2021-02-05, 14:05

Dzięki za rodzynki. :spoko
krzlac napisał/a:
Koniecznie w tych okolicach zajedź do Roros - stara drewniana osada górników miedzi.

Byłem tam. :spoko

yamah - 2021-02-05, 16:13

andrzej627 napisał/a:

Byłem tam. :spoko

a powiedz Andrzej gdzie..nie byłeś :bajer :szeroki_usmiech :spoko

andrzej627 - 2021-02-05, 16:45

Kiedyś płynąłem statkiem Hurtigruten na trasie Bergen - Kirkenes - Bergen i niektóre miejsca, jak np. Nordkapp czy Vardo, zwiedzałem. Nie byłem swoim pojazdem na północy Norwegii. Głównym celem planowanej wyprawy jest trasa Kirkenes - Narvik, na niebiesko na mojej mapie. :spoko
Norge706 - 2021-03-11, 21:55

krzlac napisał/a:
Tańsze i krócej płynące promy kursują ze Świnoujścia, Sassnitz i Rostoku. Jeśli zamierzasz "polizać" Szwecję i "nakarmić fiordy z ręki" to nie pchaj się powyżej 62 równoleżnika (jeszcze poniżej Alesund). Fiordy w tym rejonie to kwintesencja Norwegi. Dalej jest już mniej ciekawie (wyłączając Lofoty, Senję, daleką północ i jeszcze dalszy wschód). Zaplanuj 4 dniową trasę przez Szwecję, podążając na północny zachód. Potem fiordy, lodowce, wodospady i ryby w Norwegii. Powrót 3-4 dni znowu przez Szwecję. To będzie pełna wrażeń wycieczka - i wyjdzie "tylko" 4000 km.


Z Sasnitz -Trelleborg juz nie plywa, linia zamknęła połączenie definitywnie. Najtaniej na dzień dzisiejszy to TT line Świnoujście Trelleborg. Według mnie wstępnie można spodziewać się otwarcia granic w połowie czerwca. Pozdrawiam z Norwegii.

krzlac - 2021-03-12, 09:39

Zgadza się, Sassnitz skreślamy. Teraz dla campera rozważałbym TT Line Świnoujscie-Trelleborg
lub Stena Line Rostck-Trelleborg.
W maju organizuję niekamperowy wyjazd wędkarski do Szwecji i zarezerwowałem Unity Line Świnoujscie-Ystad. Dają 35% zniżki na prom przy rezerwacji domku w Novasol.

Norge706 - 2021-05-09, 00:28

krzlac napisał/a:
Zgadza się, Sassnitz skreślamy. Teraz dla campera rozważałbym TT Line Świnoujscie-Trelleborg
lub Stena Line Rostck-Trelleborg.
W maju organizuję niekamperowy wyjazd wędkarski do Szwecji i zarezerwowałem Unity Line Świnoujscie-Ystad. Dają 35% zniżki na prom przy rezerwacji domku w Novasol.


35% obowiązuje nie tylko jak rezerwuje się domek ,na sam rejs również.

ZEUS - 2021-06-17, 23:56

Dzisiaj (17 czerwca) przypłynąłem do Karlskrony i potwierdzam, że Szwedzi skrupulatnie sprawdzają posiadanie aktualnego (nie starszego niż 48 godzin) testu ... byłem przekonany, że wymóg formalny jako taki istnieje ale po ich ubiegłorocznym "luzackim" podejściu do pandemii sądziłem, że równie luzacko potraktują wymóg posiadania testów 😜 ciekaw jestem jak będzie po 1 lipca🤔
Robert-4 - 2021-06-21, 21:58

ZEUS napisał/a:
Dzisiaj (17 czerwca) przypłynąłem do Karlskrony i potwierdzam, że Szwedzi skrupulatnie sprawdzają posiadanie aktualnego (nie starszego niż 48 godzin) testu ... byłem przekonany, że wymóg formalny jako taki istnieje ale po ich ubiegłorocznym "luzackim" podejściu do pandemii sądziłem, że równie luzacko potraktują wymóg posiadania testów 😜 ciekaw jestem jak będzie po 1 lipca🤔


Cześć,
jak długo zamierzacie być w Szwecji i jaki kierunek? Może się spotkamy :)
My przypływamy do Nyneshamn 6 lipca i wstępnie chcemy wybrzeżem dojechać do fińskiej granicy, aby "zaliczyć" cały Bałtyk. Powrót to parki narodowe i jakieś ryby nad jeziorem w okilicach Vasteras - ale jak zawsze możemy coś zmodyfikować :)

pozdrawiam
Robert

ZEUS - 2021-06-21, 22:29

Prom powrotny mamy 18 lipca, aktualnie przemieszczamy się niespiesznie wzdłuż brzegu Bałtyku na północ, podróż z założenia bez planu (ze wskazaniem na parki i rezerwaty), trochę atrakcji "miejskich"🤪 takich jak Kalmar, Jonkoping, Orebro czy Linkoping zaliczyliśmy dwa lata wstecz, jak będziesz już w Szwecji to zadzwoń (tel. w awatarze) i skonfrontujemy możliwości spotkania...🤔
pzdr.

Den-tal - 2021-06-21, 22:40

Od 1 lipca na granicy szwedzkiej obowiazuje Vaccinpass(jak i w reszcie Europy) ktory jest dowodem szczepienia (2 dawki,i ostatnia przed dwoma tygodniami)
Nie do konca zgodze sie ze Szwedzi podeszli do epidemi luzacko .Po prostu nie przesadzali w obostrzeniach i wiekszosc spoleczenstwa sluchala rad epidemiologow. Nadsmiertelnosc w Szwecji w czasie pandemi to okolo 7 tys. osob, W Plsce nadsmiertelnosc to ponad 120 tys osob w tym samym okresie.

Robert-4 - 2021-06-21, 22:43

Tak to sobie wymyśliłem
https://www.google.pl/map...l=pl&authuser=0

Ale chętnie posłucham podpowiedzi, bo będziemy tam pierwszy raz. Na pewno chcemy zaliczyć wskazane parki, a resztę wybrałem "na czuja" dla widoczków (np. Holick).

Robert-4 - 2021-06-21, 22:46

Den-tal napisał/a:
Od 1 lipca na granicy szwedzkiej obowiazuje Vaccinpass(jak i w reszcie Europy) ktory jest dowodem szczepienia (2 dawki,i ostatnia przed dwoma tygodniami)
Nie do konca zgodze sie ze Szwedzi podeszli do epidemi luzacko .Po prostu nie przesadzali w obostrzeniach i wiekszosc spoleczenstwa sluchala rad epidemiologow. Nadsmiertelnosc w Szwecji w czasie pandemi to okolo 7 tys. osob, W Plsce nadsmiertelnosc to ponad 120 tys osob w tym samym okresie.



Dzięki kolego za info.
Gdybyś jeszcze podał źródło - mam nadzieję szwedzkie, bo jakoś zapewnienia naszych włodarzy do mnie nie przemawiają :)

Den-tal - 2021-06-21, 23:06

Szwedzka prasa - ja jeszcze w to zrodlo wierze. :lol: Na terenie Szwecji mozna taki "paszport" wyrobic sobie od 1 lipca i obowiazuje w EU. W Szwecji mozna to miec w telefpnie (Od 1 lipca) lub wydruk od 15 lipca.W tym "paszporcie" moze tez byc zaswiadzcenie o przejsciu covidu lub posiadaniu przeciwcial - do wyboru.( Ale to juz w pozniejszym okresie - narazie licza sie szczepienia)
ZEUS - 2021-06-21, 23:42

Den-tal napisał/a:
Nie do konca zgodze sie ze Szwedzi podeszli do epidemi luzacko

zważ, że słowo luzacki umieściłem w cudzysłowie😛... ponadto w działaniu władz szwedzkich nie było tyle chaosu co w Polsce, stąd taka retoryka...🤗

Den-tal - 2021-06-23, 22:19

Robert-4 patrzylem na Twoja trase i troche szkoda, ze nie startujesz bardziej z Poludnia by pojechc zachodnim wybrzezem Vättern i dojechac do Tiveden od "dolu" i przy okazji zaliczyc Karlsborg.
Orsa Park to troche takie ZOO(jak ktos lubi).Hölick warty odwiedzenia, juz nie mowiac o Skuleskogen. Tam sa naprawde piekne widoki,duzo chodzenia tylko trzeba trafic z pogoda no i jak w tych wszystkich parkach trzba zjawic sie na parkingu raniutko ,bo inaczej nie ma miejsca.A jak juz bedziesz w tych okolicach to powinines "zliczyc " Höga kusten (ta najwyzsze na Swiecie wzniesienie ladu po po ustapieniu lodowca).W tej okolicy jest tez destylownia whisky i to dobrej klasy. Gdyby Cie interesowalo zwiedzania (mozna degustowac i nawet kupic :diabelski_usmiech )to wygrzebie adres. No i pamietaj w lipcu startuje cala Szwecja ma urlop !!!!! :-/

Robert-4 - 2021-06-23, 22:46

Den-tal napisał/a:
Robert-4 patrzylem na Twoja trase i troche szkoda, ze nie startujesz bardziej z Poludnia by pojechc zachodnim wybrzezem Vättern i dojechac do Tiveden od "dolu" i przy okazji zaliczyc Karlsborg.
Orsa Park to troche takie ZOO(jak ktos lubi).Hölick warty odwiedzenia, juz nie mowiac o Skuleskogen. Tam sa naprawde piekne widoki,duzo chodzenia tylko trzeba trafic z pogoda no i jak w tych wszystkich parkach trzba zjawic sie na parkingu raniutko ,bo inaczej nie ma miejsca.A jak juz bedziesz w tych okolicach to powinines "zliczyc " Höga kusten (ta najwyzsze na Swiecie wzniesienie ladu po po ustapieniu lodowca).W tej okolicy jest tez destylownia whisky i to dobrej klasy. Gdyby Cie interesowalo zwiedzania (mozna degustowac i nawet kupic :diabelski_usmiech )to wygrzebie adres. No i pamietaj w lipcu startuje cala Szwecja ma urlop !!!!! :-/


Dzięki za podpowiedź. Tą destylarnią przekonałeś :) - poproszę o namiary.
Te wzniesienie o ile się orientuję jest w parku - jeśli się mylę popraw. Tiveden w powrotnej drodze, bo jak każdy kto pierwszy raz "tnę na północ" :) :):) ale jeśli zobaczę prognozę i będzie kiepsko będę zmoeniał.
Mam jeszcze pytanie, czy możesz podpowiedzieć w sprawie internetu mobilnego na kartę. Jaka firma, jaki linit i ile to kosztuje? Potrzebuję tyle, aby przeczytać pocztę coś tam zweryfikować na navi (dokładną nawigację mam offline). Będę wdzięczny za podpowiedź bo pan gógel ma informacje starawe.

pozdrawiam
Robert

Den-tal - 2021-06-23, 23:21

Ja nie za bardzo orientuje sie jak to dziala w Polsce z kartami telefonicznymi, ale w Szwecji razem z abonamentem mam pewna ilosc GB do surfowania ktore moge wykorzystac w calym EU Podejrzewam ze w
Polsce jest podobnie. Te surfowe GB mozesz dzielic z komputerem lub pada czyli jednym slowem -te GB surfowe ktore masz na swojej karcie telefonicznej mozesz uzywac( bez extra oplat ) w Szwecji.Gdyby Ci zaczely sie konczyc w trakcie podrozy to tylko dzwoni sie do swojego operatora w Polsce i dokupuje( co jest tansze niz kupowanie karty w Szwecji). Oprocz tego dzwonisz po calej EU po tych samych cenach co masz w Polsce(Rouming zostal zniesiony juz kilka lat temu w EU)
Na adres musisz troche poczekac, bo musze pokopac w szpargalach. Wysle na PRIW

Robert-4 - 2021-06-23, 23:30

Poszło :pifko
Kartę wolę kupić w Szwecji, bo nasi rodzimi operatorzy zdzierają za dane. Już znalazłem - 300 GB za 300 koron

pozdrawiam
R

Den-tal - 2021-06-24, 00:02

Adres:Sörviken 140. 872 96 Bjärtra
Jesli znasz angielski to wejdz na ich strone jak wbijesz w googla :Startsida High Coast Whisky
Strona jest po szwedzku i angielsku do wyboru.Powodzenia :spoko
W nazwie Bjärtra na koncu jest "a" z koleczkiem :roll:

Robert-4 - 2021-06-24, 12:19

Dzięki za pomoc. Jeśli cena nie będzie "bardzo szwedzka" zawsze chętni przywożę takie pamiątki :)
Robert-4 - 2021-06-24, 21:21

Jeśli mogę jeszcze dopytać.
Jak wygląda tankowanie LPG w Szwecji? - znajomi mówili, że słabo na stacjach i najczęściej jest biogaz do autobusów.

pozdrawiam
R

Den-tal - 2021-06-26, 10:31

Na stacjach i to specjalnych jest tylko biogaz czyli metan. LPG mozna zatankowac do stalego tanku (koncowka taka sama jak w Polsce) tylko w stalych punktach.Tam tez mozna doladowac butle, choc nie jestem pewien. czy maja przejsciowki do polskich.Poszukam na internecie spisu takich miejsc i jak znajde to
napisze gdzie je mozesz szukac.
Koszt zatankowania P11 to cirka 240-250 Skr( 100 zlotych )

Den-tal - 2021-06-26, 18:01

Lista över LPG-stationer i Sverige
Pod tym haslem znajdziesz wszystkie miejsca z LPG w Szwecji.

Robert-4 - 2021-06-27, 23:16

Den-tal napisał/a:
Lista över LPG-stationer i Sverige
Pod tym haslem znajdziesz wszystkie miejsca z LPG w Szwecji.


DZIĘKI :pifko

jarsta0001 - 2021-06-28, 22:17
Temat postu: szwecja od 2 lipca
Den-tal; tak się podpinam z pytaniem czy wiadomo coś na temat warunków wjazdu od 2 lipca do Szwecji? Coś się mówi oficjalnie? Testy będą obowiązywać?? Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi na pv.
ZEUS - 2021-06-28, 22:28

Cytat:
czy wiadomo coś na temat warunków wjazdu od 2 lipca do Szwecji?

"Od 01.07 do 31.08 przy wjedzie cudzoziemca do Szwecji istnieje obowiązek okazania negatywnego wyniku testu (antygen, PCR, LAMP, nie starszy niż 72h) lub okazanie dowodu szczepienia lub dowodu statusu ozdrowieńca. Powyższe nie dotyczy dzieci do lat 18"

aktualnie w Szwecji trudno zauważyć jakiekolwiek ograniczenia związane z pandemią, maseczki widuje się sporadycznie, limitów w sklepach nie widać jedynie piktogramy sugerują zachowanie dystansów

jarsta0001 - 2021-06-29, 08:07

ZEUS no i super. Dzięki i pozdr.
Robert-4 - 2021-06-29, 12:45

jarsta0001 napisał/a:
ZEUS no i super. Dzięki i pozdr.


Kolego,
kiedy i skąd wyruszasz?

Den-tal - 2021-06-29, 20:09

Co do wjazdu do Szwecji po 1 lipca to potwierdzam to, co ZEUS napisal.
jarsta0001 - 2021-06-29, 22:33

Robert-4 napisał/a:

Kolego,
kiedy i skąd wyruszasz?


2 lipca Prom Świnoujście Ystad. W planie generalnie Skandia. Jak dobrze będzie to kanał Gotta rowerami.

MaxL - 2021-07-06, 11:27

Udało się komuś zarejestrować w BIZZ czy PayByPlate ? Próbowałem w apce BroBizz w google playstore ale tylko do DK rejestracji? Czy da się zarejestrować w jakimś systemie - podpiąć numer karty kredytowej czy tylko kupno tego boxa ?

Bo już na jednym moście Storebaelt jest dwukrotna przebitka (600/300 DKK) https://storebaelt.dk/autocamper-sign-up/

MaxL - 2021-07-24, 13:23

Już z powrotem - 2 tygodnie w Norwegii minęło jak 3 dni!
Zwiedzone Preikenstolen, Wodospady Langfossen i Latefossen, lodowiec Nigardsbreen, kolejka Flamsbana, Koło Polarne Lofoty, Narvik ... 8kkm

andrzej627 - 2021-07-24, 14:44

MaxL napisał/a:
2 tygodnie (...) 8kkm

Wychodzi 8000/14=571 km średnio dziennie. :spoko

MaxL - 2021-07-24, 16:57

Do 11 w nocy praktycznie jasno, pomimo czasem krętych i wąskich dróg jeździ się doskonale - widoki przepiękne wiec w podróży się nie nudzi. Póki co trasa numer 25 jest nie do pobicia jeśli chodzi o widoki
ZEUS - 2021-07-24, 17:20

MaxL napisał/a:
widoki przepiękne

ile czasu zajął Ci spacer na Preikenstolen?

Jeżeli podałeś prawidłowo czas wyprawy i przejechane kilometry to... gratuluję doznań (poznawczych 😝)🤗

Norge706 - 2021-07-24, 22:34

ZEUS napisał/a:
MaxL napisał/a:
widoki przepiękne

ile czasu zajął Ci spacer na Preikenstolen?

Jeżeli podałeś prawidłowo czas wyprawy i przejechane kilometry to... gratuluję doznań (poznawczych 😝)🤗


Wejście na Pierkelstoen z parkingu to około 2 godzin, zejście podobnie, na półkę wystarczy około 1 godziny.

ZEUS - 2021-07-24, 22:56

Norge706 napisał/a:
Wejście na Pierkelstoen z parkingu to około 2 godzin, zejście podobnie, na półkę wystarczy około 1 godziny.

na Preikestolen byłem, ale chyba zajęło nam to ociupinkęę więcej czasu :-P ... oczywiście wszystko zależy od motywacji, kondycji, tłoku na trasie i pogody...

zapytałem bo jestem ciekawy doświadczeń MaxL jak sobie radził przy tak podkręconym tempie podróży (średnio circa 571 km/dobę)... a przecież oprócz "łykania kilometrów" :oops: tzn. przejazdu było jeszcze:
MaxL napisał/a:
Zwiedzone Preikenstolen, Wodospady Langfossen i Latefossen, lodowiec Nigardsbreen, kolejka Flamsbana, Koło Polarne Lofoty, Narvik ...

MaxL - 2021-07-25, 15:47

Całość ok 5h z trójka dzieciaków - 6, 8, i 10 - dłużej zajął lodowiec Nigardsbreen bo podchodziliśmy dwiema trasami bo ta turystyczna z prawej kończy się kilkaset metrów przed lodowcem. Tak jak pisałem - jest praktycznie jasno do północy, droga nie męczy, często robiliśmy kilkudziesięcio minutowe postoje po każdych 2-3 godzinach jazdy.
MILUŚ - 2021-07-25, 16:49

Można przejechać Norwegię a można ją smakować :chytry
ZEUS - 2021-07-25, 17:19

MILUŚ napisał/a:
a można ją smakować

ja zdecydowanie wolę taką opcję 🤗

MaxL - 2021-07-25, 21:48

Dotknęliśmy i posmakowaliśmy niebieskiego lodowca zrobiliśmy super fotki, nacieszyliśmy się wodospadami i kolejką zwiedziliśmy wszystkie fajniejsze miejsca na Lofotach - nawet udało się zapalić znicz przy pomniku marynarza w Narwiku gdzie dzieci odśpiewały hymn wiec w 100% udało się zrealizować nasz plan...
Wcale nigdzie się specjalnie nie spieszyliśmy z natury omijamy miasta i jakieś większe parki rozrywki itp. Trochę rozczarowała Szwecja bo mieliśmy w rezerwie jeszcze kilka dni na zwiedzanie ale poza Ice Hotel, zmoknięta niestety wioską reniferów, przepełnionym Burelbyn nie było aż tak fajnych tras, spektakularnych miejsc jak w Norwegii. może też już przesyt był po takich dwóch tygodniach.

krzlac - 2021-07-26, 15:11

MaxL zrobił to mógł i chciał, jest zadowolony a Wy mu chcecie dopier....ć.
Ja miałem okazję Norwegię i przejechać i posmakować. Polecam nawet tylko do przejechania!
Jadę w czerwcu 2022. Jak będzie czas to posmakuję, jak nie będzie to tylko przejadę.
Tak, czy tak, nie mogę się doczekać.

Janusszr - 2021-10-01, 11:23

Ja również jadę w czerwcu 2022. Najprawdopodobniej przez Finlandię.
krzlac - 2021-10-01, 11:31

Ja "robię" w tym roku Fiordy Zachodnie. Płynę promem z Danii z Hirtshals.
yamah - 2021-10-01, 12:01

krzlac napisał/a:

Tak, czy tak, nie mogę się doczekać.

Też jedziemy w czerwcu lub lipcu :lol: ..miało być w tym roku ale nie pewne wiadomości z wjazdem od lipca do Norwegi zrezygnowaliśmy i ruszyliśmy na Rumunie/Bułgarię.

yamah - 2021-11-21, 13:00

Pytanie do kolegów obeznanych z Norwegią : czy prawdą jest że w wielu miejscach z punktami poboru wody są krany zamykane i potrzeba takich kluczyków jak na zdjęciu ?
Janusszr - 2021-11-21, 13:18

Ja nie wiem.
Gdzie można nabyć taki klucz?

MILUŚ - 2021-11-21, 13:19

Nie wiem skąd czerpiesz te informacje ale ja się nie spotkałem z czymś takim :mrgreen:
Tylko ostatnio to w Norge to ja byłem w 2017 roku . :bajer

Darson - 2021-11-21, 13:35

yamah napisał/a:
Pytanie do kolegów obeznanych z Norwegią : czy prawdą jest że w wielu miejscach z punktami poboru wody są krany zamykane i potrzeba takich kluczyków jak na zdjęciu ?

Pierwsze słysze :shock: jakie punkty poboru wody masz na myśli ? Na kampingach ?
Szklanka wody z cytryną w knajpie nic nie kosztuje, więc nie sądzę aby Norwedzy zamykali dostęp do niej .
Wyżej wspomniany klucz to typowy "klucz monterski" używany przez elektryków, hydraulików i innych majstrów potrzebujących się dostać do pomieszczeń, szafek i urządzeń w nich zamkniętych.
Do nabycia w sklepach elektrycznych np.

yamah - 2021-11-21, 13:36

MILUŚ napisał/a:
Nie wiem skąd czerpiesz te informacje ale ja się nie spotkałem z czymś takim :mrgreen:
r

Oglądałem relacje na YT Kiki i on informował o tym problemie :-P albo reklamował klucz :bigok

yamah - 2021-11-21, 14:00

Wreszcie znalazłem..uff.. :roll: co by nie było że sobie wymyśliłem :ok

krzlac - 2021-11-21, 14:49

Taki kluczyk to przydatna rzecz nie tylko w Norwegii. Pamiętać należy jednak o jednym.
Jeśli jest zawór bez pokrętła to jest to często wyraźny sygnał właściciela, że nie życzy sobie
aby ktoś tu pobierał wodę.
Kupić to łatwo, choćby na Allegro

Darson - 2021-11-21, 16:18

krzlac napisał/a:
że nie życzy sobie
aby ktoś tu pobierał wodę.

nie sądzę. Przy każdym domu prywatnym i bloku mieszkalnym wyprowadzona jest woda "wspólna" na zewnątrz i zamykana kranem. Prędzej jest to zabezpieczenie przed dziećmi a nie przed "nielegalnym" poborem. Na zimę krany są demontowane by nikt nie puścił wody i nie znniszczył instalacji.
Ale to co napisałeś może mieć rację bytu w przypadku prywatnych posesji, bo nie każdy wie, kto podjechał i czy chce tylko nabrać wody, czy coś więcej.
Myślę że nie zaszkodzi się zapytać po angielsku. Nigdy nie odmówią.

Den-tal - 2021-11-21, 18:08

Darson ma racje - lepiej sie zapytac o pozwolenie nim sie zacznie odkrecac krany. W Skandynawi woda z kranu jest klasyfikowana jako pozywienie i ludzie maja rozne "humory".
Jako ciekawostke podam, ze to multinarzedzie (Knipeks) kosztuje w Polsce 27 zl a w Szwecji w przeliczeniu na zlotowki 140 zl !!! :evil:

Janusszr - 2021-11-21, 18:19

Den-tal napisał/a:

Jako ciekawostke podam, ze to multinarzedzie (Knipeks) kosztuje w Polsce 27 zl a w Szwecji w przeliczeniu na zlotowki 140 zl !!! :evil:

Znalazłem taniej https://allegro.pl/oferta/klucz-uniwersalny-do-szafek-elektrycznych-10w1-10687735037

andrzej627 - 2021-11-21, 20:04

Janusszr napisał/a:
Znalazłem taniej

Faktycznie tanio. Ja zapłaciłem 25€. :spoko

Janusszr - 2021-11-21, 21:50

andrzej627 napisał/a:
Janusszr napisał/a:
Znalazłem taniej

Faktycznie tanio. Ja zapłaciłem 25€. :spoko

Na biednego nie trafiło :spoko

andrzej627 - 2021-11-21, 22:14

Kupiłem to 2 lata temu, bo słyszałem, że może się przydać w Grecji, aby odkręcić gdzieś kran. Jak dotychczas, nie przydał się. :roll:
krzlac - 2022-02-01, 19:34

Kupiłem tani bilet na prom. Rejs Rostock-Trelleborg, w czerwcu, w obie strony, dwie osoby, kamper do 6 m, flexi z możliwością rezygnacji. Cena niecałe 600 zł. Miałem chęć płynąć ekspresowym katamaranem z Danii, ale ceny "zwariowały" - 189 Euro w jedną stronę.
ZetKa - 2022-02-01, 21:00

krzlac napisał/a:
Kupiłem tani bilet na prom. Rejs Rostock-Trelleborg, w czerwcu, w obie strony, dwie osoby, kamper do 6 m, flexi z możliwością rezygnacji. Cena niecałe 600 zł. Miałem chęć płynąć ekspresowym katamaranem z Danii, ale ceny "zwariowały" - 189 Euro w jedną stronę.

Witam,
jakiej linii prom TT Line czy Stena Line?

krzlac - 2022-02-01, 22:01

Stena Line.
Antoś - 2022-03-22, 20:28

W Norwegii jeszcze nie byliśmy chcemy podziwiać widoki i podziwiać fiordy . Pytanie do tych co poznali już specyfikę podróżowania po tym kraju czy sam kamper daje wystarczającą sfobodę przemieszczania się a może lepiej ciągnąć przyczepę z skuterkiem , pontonem i zapasami . Pewności ne mam bo albo staje się w miejscu i objeżdża się okolice lub co dziennie od miasteczka do miasteczka i nowa miejscówka na nocleg.
krzlac - 2022-03-23, 22:24

Zdecydowanie kamper bez przyczepy. Moim zdaniem skuter mało przydatny, ale ja preferuję tylko jeden nocleg w jednym miejscu. I nie od miasteczka do miasteczka, tylko od fiordu do fiordu, od wodospadu do wodospadu, od lodowca do lodowca...
Antoś - 2022-03-26, 18:07

Fajnie ze odpisałeś my byśmy popłynęli do Karlskrony i potem spokojnie po przekątnej jechali byśmy w okolice Trondheim i wtedy spokojnie jazda na południe oglądając mam nadzieje wszystkie piękne miejsca . Ale bardzo proszę o podpowiedz co do trasy z Karlskrony bo jadąc bardzo chcieli byśmy powędkować i odpoczywać nad wodą . Może jakieś podpowiedzi co do przyjaznych i łownych miejscówek na trasie.
krzlac - 2022-03-26, 20:16

Jeśli Sierakowice w pomorskim, to wybór promu wygodny, choć nie jest to najtańsza przeprawa.
Nie wiem na jak długo ta wycieczka. Jeśli celem jest południowa część Norwegii czyli głównie fiordy zachodnie to do Trondheim bym się nie pchał. Norwegia ma dwie perełki: fiordy zachodnie i Lofoty. Droga powrotna z Trondheim do fiordów trochę nudna i mało "nadziana rodzynkami".
Droga Atlantycka i Alesund powinien być punktem zwrotnym. Wszystko poniżej (na południe) to już samo piękno (rodzynki). Jak się spodoba, to druga wycieczka na Lofoty. I wtedy w drodze powrotnej wizyta w Trondheim. Co do ryb w Norwegii, to generalnie każde miejsce nad fiordem dostępne do zarzucenia wędki i w miarę głębokie. Co do Szwecji to nie wiem jakie wędkarstwo uprawiasz, ale generalnie utrudnieniem są licencje. Przejrzyj relacje na mojej stronie mojej stronie.

Antoś - 2022-03-27, 14:07

Więc od Alesund do Stafanger czy dalej lub bliżej gdzie proponujesz zakończyć zjazd na po południe. O ile ktoś na tym genialnym forum jechał tą trasą i istnieje gotowa trasa lub link do opisu to bardzo proszę . Jaki czas jest preferowany pod względem pogodowym . My mamy 3 do 4 tygodni . A rzeczywiście mieszkamy w Sierakowicach w pomorskim. Wędkowanie w szczególności spinningowe i myślałem bardziej o Szwecji w wodach słodkich bo w fiordach Norwegii ja się uwiesi jakiś zębaty potwór to nie wiedział bym co z tym fontem zrobić.
Janusszr - 2022-03-27, 16:31

Antoś napisał/a:
A rzeczywiście mieszkamy w Sierakowicach w pomorskim. Wędkowanie w szczególności spinningowe i myślałem bardziej o Szwecji w wodach słodkich bo w fiordach Norwegii ja się uwiesi jakiś zębaty potwór to nie wiedział bym co z tym fontem zrobić.

Toż to marzenie każdego wędkarza, aby na haku uwiesił się potwór :szeroki_usmiech

krzlac - 2022-03-27, 20:27

Antoś napisał/a:
...bo w fiordach Norwegii ja się uwiesi jakiś zębaty potwór to nie wiedział bym co z tym fontem zrobić.


Raczej bez zębów i nie za wielki. Czarniak, rdzawiec, dorsz, makrela. A co z nim zrobić?
Zjeść świeżutkiego 5 minut po złapaniu. Co do Szwecji to Ci w tym rejonie niewiele poradzę.
Zaplanuj trasę przejazdu przez Szwecję i szukaj na iFiske ciekawej wody. Na tej stronie kupisz też online licencje.

Antoś - 2022-03-27, 20:27

Makrela dorsz to Pikuś ale fotka zębacza to coś zupełnie innego
Robert-4 - 2022-03-27, 20:46

[ Co do Szwecji to Ci w tym rejonie niewiele poradzę.
Zaplanuj trasę przejazdu przez Szwecję i szukaj na iFiske ciekawej wody. Na tej stronie kupisz też online licencje.[/quote]

Nawet osobiście i to od polki :) Trafiłem za kołem podbiegunowym na Panią z Polski co sprzedaje pozwolenia :) :):)

krzlac - 2022-03-27, 21:14

Antoś napisał/a:
Makrela dorsz to Pikuś ale fotka zębacza to coś zupełnie innego


Fotkę masz od razu, żywego musisz złapać sam.

Antoś - 2022-03-28, 20:14

Może koledzy mogą podać fajne miejsca w Szwecji i Norwegii na trasie Karlskrona-Alesund . Polanka, jeziorko ,OKONIE , SZCZUPAKI , słoneczko mile widziane.
Antoś - 2022-03-28, 20:16

Jak taki by się zawiesił to tylko ciąć plecionkę i uciekać.
Janusszr - 2022-03-28, 22:55

Antoś napisał/a:
Jak taki by się zawiesił to tylko ciąć plecionkę i uciekać.
Mam nadzieję, że w tym roku taki mi się przytrafi. Oby jak największy :spoko
Kilka lat temu złowiłem takiego, ale był mały. Miał może z 1,5kg. Taki był brzydki, że aż piękny-powiedziała moja żona :szeroki_usmiech

krzlac - 2022-05-09, 15:24

Czerwiec się zbliża "dużymi krokami". Bilety na prom kupione?
Robert-4 - 2022-05-09, 20:35

krzlac napisał/a:
Czerwiec się zbliża "dużymi krokami". Bilety na prom kupione?


W tym tygodniu kupuję w tamtą i z powrót, te pomiędzy to jak pogoda i plany ulegające modyfikacji pozwolą/

Janusszr - 2022-05-10, 06:21

Jak duże są oszczędności kupując bilet na prom z wyprzedzeniem np. miesięcznym? Prom Tallin Helsinki.
Wykupujecie AutoPASS?

Pytam, bo mam trochę problemów do rozwiązania na głowie i związany z tym brak czasu na szukanie w internecie odpowiedzi.

krzlac - 2022-05-10, 19:00

Janusszr napisał/a:
...Wykupujecie AutoPASS? ...


Próbowałem, zarejestrowałem się, ale zrezygnowałem.
Na start dostajesz fakturę (przedpłacone przejazdy) na 3000 NOK. Tyle to ja w Norwegii nie przejeżdżę. Idę na żywioł. Przyślą albo nie przyślą.

Janusszr - 2022-05-10, 21:19

Dziękuję Krzlacu. Również tak zrobię.
A wracając do promów. Duże przepłacamy kupując bilet z marszu?

MILUŚ - 2022-05-10, 22:03

Janusszr napisał/a:
....Duże przepłacamy kupując bilet z marszu?


Zależy od linii promowej ; od portu ; szczytu sezonu . Kiedyś już gdzieś tu pisałem o tym . W 2015 rezerwowałem w styczniu prom z Tallina do Helsinek przez internet . Po przyjeździe na "keje" zgłupiafrant poszedłem sprawdzić w kasie ile musiałbym zapłacić kupując z"marszu" .
W kasie bilety okazały się ....tańsze :-/
Innym razem prom rezerwowany przeze mnie z Rostocku był tańszy od ceny w kasie :diabelski_usmiech

Janusszr - 2022-05-11, 05:26

Wychodzi na to, że diabeł nie jest taki straszny i mało ryzykujemy kupując bilet z tzw.marszu.
Tak sobie myślę, że ma to również plus dodatni :szeroki_usmiech . Nie zakładamy sobie kagańca czasowego.

MILUŚ - 2022-05-11, 05:55

Janusszr napisał/a:
Wychodzi na to, że diabeł nie jest taki straszny i mało ryzykujemy kupując bilet z tzw.marszu.
Tak sobie myślę, że ma to również plus dodatni :szeroki_usmiech . Nie zakładamy sobie kagańca czasowego.


No ,nie jest tak różowo :-P
Parę razy widziałem jak na kei w Kristiansand zostawały kampery które nie "weszły " na prom :-P

Darson - 2022-05-11, 08:27

W sezonie zawsze jest taniej gdy kupuje się wcześniej. Cena może podskoczyć o kilka stówek.
Planowałem rundkę wokół Norwegii ale się zastanawiam
...
Diesel kosztuje 23 Nok.
W ub. roku 15-17 nok. Wyjdzie sporo drożej. Dziwne to wszystko, bo Norwegia ma swoją ropę a zachowują się jakby sprowadzali z Afryki :shock:

moskit - 2022-05-11, 10:31

krzlac napisał/a:
Janusszr napisał/a:
...Wykupujecie AutoPASS? ...


Próbowałem, zarejestrowałem się, ale zrezygnowałem.
Na start dostajesz fakturę (przedpłacone przejazdy) na 3000 NOK. Tyle to ja w Norwegii nie przejeżdżę. Idę na żywioł. Przyślą albo nie przyślą.


Ujawniłem się zarejestrowałem pojazd podałem wszelkie potrzebne dane fakturę przesłali po powrocie było to w 2019 bez przedpłaty (osoba fizyczna)

Janusszr - 2022-05-11, 19:53

MILUŚ napisał/a:

Parę razy widziałem jak na kei w Kristiansand zostawały kampery które nie "weszły " na prom :-P

Podejrzewam, że największy tłok jest w weekend? Mam rację?

ZEUS - 2022-05-11, 20:19

Robert-4 napisał/a:

W tym tygodniu kupuję w tamtą i z powrót, te pomiędzy to jak pogoda i plany ulegające modyfikacji pozwolą/

Obecnie trwa promocja na rejsy Unity Line pt.
"Kamperowy zawrót głowy 01.05-30.09.2022

Masz kamper lub przyczepę kempingową? Czeka na Ciebie 35% rabatu na rejs promem Polonia lub Skania oraz na miejsce w komfortowej kabinie!

Co zrobić, aby otrzymać tak wysoką zniżkę i to w samym szczycie sezonu wyjazdowego? Wystarczy zadzwonić (+48 91 88 02 909) lub napisać (rezerwacje@unityline.pl) i przy rezerwacji rejsu w jedną lub obie strony podać kod rabatowy: SC – gotowe!

Oferta obowiązuje w najcieplejszych miesiącach roku, czyli w terminie: 01.05-30.09.2022! Uwaga! Liczba miejsc ze zniżką jest ograniczona, warto więc rezerwować bilety wcześniej!'

Zrobiłem "przymiarkę" z czerwcowym terminem wypływu na trasie Świnoujście - Ystad, kamper o gabarytach wys. do 3,6 m i długość do 10 m plus dwie osoby i wyszło za rejs w jedną stronę 500 PLN a z rejsem powrotnym 925 PLN.

Warto uwzględnić w swoich planach🤗

Dla porównania koszty Stena Line na trasie Gdynia - Karlskrona przy tych samych parametrach to na chwilę obecną ponad 2 tys. PLN (na cenę ma wpływ m.in. obowiązkowa kabina nawet na rejs dzienny😡

MILUŚ - 2022-05-11, 20:20

Janusszr napisał/a:
MILUŚ napisał/a:

Parę razy widziałem jak na kei w Kristiansand zostawały kampery które nie "weszły " na prom :-P

Podejrzewam, że największy tłok jest w weekend? Mam rację?


Nie prowadziłem statystyk ale nie wykluczone :diabelski_usmiech

Tu zdjęcia akurat ze ...... środy :-P
Ształerzy dosłownie na milimetry ustawiali samochody na decku promu a i tak kamperkowi na fordzie "dupa" z wielkim trudem weszła :diabelski_usmiech

krzlac - 2022-05-13, 10:23

Widzę, że kupując bilet na prom wcześniej na przeprawę Rostock-Trelleborg-Rostock zaoszczędziłem na paliwo na pierwszy tysiąc kilometrów wycieczki. Wyjazd 8 czerwca.
Janusszr - 2022-05-13, 10:34

krzlac napisał/a:
Widzę, że kupując bilet na prom wcześniej na przeprawę Rostock-Trelleborg-Rostock zaoszczędziłem na paliwo na pierwszy tysiąc kilometrów wycieczki. Wyjazd 8 czerwca.

Na linii Tallin-Helsinki chyba tyle nie zaoszczędzi się?

ZEUS - 2022-05-13, 10:36

krzlac napisał/a:
kupując bilet na prom wcześniej na przeprawę Rostock-Trelleborg-Rostock zaoszczędziłem na paliwo na pierwszy tysiąc kilometrów wycieczki.

jaki był zatem łączny koszt zakupu?

mischka - 2022-05-13, 10:51

ZEUS napisał/a:
jaki był zatem łączny koszt zakupu?

dzisiaj sprawdzałem z ciekawości ceny promów i kamper do 7metrow plus dwie dorosłe osoby na 8 czerwca to koszt 55,00€ do Szwecji i powrót 22 czerwca 75,00€, ceny bez kabin, wersja "po taniości" TT-Line; Rostock - Trelleborg

MILUŚ - 2022-05-13, 11:10

krzlac napisał/a:
Widzę, że kupując bilet na prom wcześniej na przeprawę Rostock-Trelleborg-Rostock zaoszczędziłem na paliwo na pierwszy tysiąc kilometrów wycieczki. Wyjazd 8 czerwca.


Nam w 2017 roku zmienili port wypłynięcia z Rostocku na......Travemunde :-/
I to .....dwa tygodnie przed terminem . Oficjalnie prom miał iść do remontu ; ale jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze :-P Pewnie nie mieli obłożenia i rejs był nierentowny .
Przynajmniej przy zmianie portu zafundowali nam vouchery na żarcie na pokładzie :mrgreen:

krzlac - 2022-05-13, 11:26

ZEUS napisał/a:
...jaki był zatem łączny koszt zakupu?


Podobnie jak znalazł mischka.

Kamper 6m , dwie osoby, w obie strony, bez kabiny (rejs dzienny), bilet flexi - łączny koszt 597 zł.
Widać, że oszczędność to może nie tylko wcześniejszy zakup ale i rozsądny wybór przeprawy.

mischka - 2022-05-13, 11:47

krzlac napisał/a:
rozsądny wybór przeprawy.

z cennika wynika że środa najtańsza :idea

ZEUS - 2022-05-13, 12:10

tak mi wyszło.. gdzie tkwi błąd?
mischka - 2022-05-13, 12:22

ZEUS napisał/a:
tak mi wyszło.. gdzie tkwi błąd?

zmień walutę :?: tylko to mi przychodzi do głowy, przelicznik jest średnio atrakcyjny

ZEUS - 2022-05-13, 12:37

jednak w moim przypadku korzystniejsza jest konfiguracja którą przedstawiłem kilka postów wyżej dlatego, że kamper jest dłuższy niż 699 cm (tam mam limit do 10 mb) a do Świnoujścia mam ok. 180 km bliżej niż do Rostocku, ponadto mój termin rejsu TAM to po 20 czerwca... z tego wniosek taki, że każdy ma inaczej i trzeba szukać "pod siebie"🤗
krzlac - 2022-05-13, 13:23

mischka napisał/a:
...z cennika wynika że środa najtańsza :idea


Dlatego ruszam w środę.

mischka - 2022-05-13, 16:39

ZEUS napisał/a:
z tego wniosek taki, że każdy ma inaczej i trzeba szukać "pod siebie"🤗
ale to jest chyba oczywiste :spoko
Arnold1 - 2022-05-13, 19:31

krzlac napisał/a:
Czerwiec się zbliża "dużymi krokami". Bilety na prom kupione?


U mnie start 16.6 - dopiero zaczynam czytać Wsze posty.
Wczoraj na googlu trafiła mnie reklama dotycząca rabatów na promy 35% na campery UnityLine 35% :)
Jeszcze nie zareagowałem....

Arnold1 - 2022-05-13, 19:44

I jeszcze pytanie odnośnie przeważenia kamperów. Jak wygląda sytuacja w Skandynawii z ważeniem kamperów? Czy jest to temat, czy można go zlekceważyć?
Zwykle, od 3 lat ciągam ze sobą przyczepkę z dmc 750kg, głównie po to aby transportować moto jak i odciążyć kampera. Ponieważ wcześniej wyczytałem rady, że nie warto brać moto/skutera (do czego się też skłaniam), przymierzam sę do jazdy SOLO. Ale .... na 100% będę przeważony!

MILUŚ - 2022-05-13, 20:51

Arnold1 napisał/a:
I jeszcze pytanie odnośnie przeważenia kamperów. Jak wygląda sytuacja w Skandynawii z ważeniem kamperów? Czy jest to temat, czy można go zlekceważyć?...


Szczerze ? To na tych paru wyjazdach do Norge nie spotkały mnie jakiekolwiek problemy z ważeniem .
Pierwszy raz słyszę o jakiś problemach :bajer

krzlac - 2022-05-13, 20:57

Byłem w Norwegii 4 razy kamperem. Nie spotkałem się z ważeniem samochodów. Mało tego, nigdy nie miałem żadnej kontroli granicznej ani w Szwecji ani w Norwegii.
Robert-4 - 2022-05-13, 23:31

ZEUS napisał/a:
Robert-4 napisał/a:

W tym tygodniu kupuję w tamtą i z powrót, te pomiędzy to jak pogoda i plany ulegające modyfikacji pozwolą/

Obecnie trwa promocja na rejsy Unity Line pt.
"Kamperowy zawrót głowy 01.05-30.09.2022

Masz kamper lub przyczepę kempingową? Czeka na Ciebie 35% rabatu na rejs promem Polonia lub Skania oraz na miejsce w komfortowej kabinie!

Co zrobić, aby otrzymać tak wysoką zniżkę i to w samym szczycie sezonu wyjazdowego? Wystarczy zadzwonić (+48 91 88 02 909) lub napisać (rezerwacje@unityline.pl) i przy rezerwacji rejsu w jedną lub obie strony podać kod rabatowy: SC – gotowe!

Oferta obowiązuje w najcieplejszych miesiącach roku, czyli w terminie: 01.05-30.09.2022! Uwaga! Liczba miejsc ze zniżką jest ograniczona, warto więc rezerwować bilety wcześniej!'

Zrobiłem "przymiarkę" z czerwcowym terminem wypływu na trasie Świnoujście - Ystad, kamper o gabarytach wys. do 3,6 m i długość do 10 m plus dwie osoby i wyszło za rejs w jedną stronę 500 PLN a z rejsem powrotnym 925 PLN.

Warto uwzględnić w swoich planach🤗

Dla porównania koszty Stena Line na trasie Gdynia - Karlskrona przy tych samych parametrach to na chwilę obecną ponad 2 tys. PLN (na cenę ma wpływ m.in. obowiązkowa kabina nawet na rejs dzienny😡


Dzięki za info. Jeszcze nie kupiłem, bo nadal nie wiem kiedy wyjadę. Powrót raczej pewny około 1 lipca.
Czy ktoś rozszyfrował pozwolenia na wędkowanie w Finlandii?
Niby czytałem, ale...
1. Teoretycznie jedna wędka na jeziorach bez żadnego wykupionego pozwolenia, albo to ogólne pozwolenie, ale nie wszędzie. Ciężko mi to ogarnąć gdzie trzeba dokupić.
2. Na bystrza potrzebne jest jakieś oddzielne, ale o to będę chyba pytał lokalnie, bo nie wiem gdzie stanę.
Czy ktoś ma doświadczenia i może coś podpowiedzieć? Ogólnie wędkarz ze mnie żaden i bardziej dla to bardziej dla relaksu, wiec jesli nie muszę kupować specjalistycznych pozwoleń byłoby lepiej.

pozdrawiam
R

krzlac - 2022-05-14, 12:12

Poczytaj TUTAJ

Jak spławik na jeziorach to nic nie kupuj jak spinning to musisz kupić kalastonhoitomaksu
15 EUR na tydzień i dodatkowo dociekać na miejscu lub w internecie czy nie potrzeba kupić czegoś dodatkowego u gospodarza wody. Ja wędkowałem w Finlandii w 2016, kupiłem na tydzień kalastonhoitomaksu i dodatkowo licencje na rzekę pstrągową Iijoki - odcinek środkowy w Ostrobotni. Do zakupu licencji jest aplikacja Eraluvat na smartfona.

Robert-4 - 2022-05-14, 12:24

krzlac napisał/a:
Poczytaj TUTAJ


Kolego,
czytałem i ...... nadal jestem głupi :(
Rozumiem, że na spławik na jeziorach mogę łowić bez żadnego pozwolenia, ale nie wiem np. co to za "obiekty specjalne" i jak je rozpoznać.
Wydaje mi się, ze jak będę miał łowić na spining na jeziorach to potrzebuje tego ogólnego pozwolenia, a jak na spining na rwących potokach to ogólne pozwolenie oraz lokalnego pozwolenia dodatkowego.
Dobrze kombinuję?
A co jak będę chciał łowić z pontonu na spławik? a jak na spining (bez trollingu)?
Widzę, że masz doświadczenie w tych sprawach to proszę o podpowiedź, bo cały czas się waham, czy zabierać ponton. Czytałem, że z brzegu nie zawsze jest dostęp.

Pozdrawiam
R

krzlac - 2022-05-14, 12:46

Trochę uzupełniłem. Na stronie www.eraluvat.fi jest mapa OBSZARY OBJĘTE LICENCJĄ POŁOWOWĄ.
Janusszr - 2022-05-14, 12:53

Sprawa jest bardziej klarowna dla młodzieży 64+ :szeroki_usmiech
ZEUS - 2022-05-16, 17:03

[quote="Robert-4"]
krzlac napisał/a:

W tym tygodniu kupuję w tamtą i z powrót, te pomiędzy to jak pogoda i plany ulegające modyfikacji pozwolą/

decyzja zapadła, kupiłem bilety na prom do Szwecji... cena na trasie Świnoujście - Ystad w obydwie strony (za kamper pow. 7 mb oraz dwie osoby) w promocji wyniosła 904,20 PLN
warto to uwzględnić w swoich planach...🤗

Arnold1 - 2022-05-16, 17:49

[quote="ZEUS"]
Robert-4 napisał/a:
krzlac napisał/a:

W tym tygodniu kupuję w tamtą i z powrót, te pomiędzy to jak pogoda i plany ulegające modyfikacji pozwolą/

decyzja zapadła, kupiłem bilety na prom do Szwecji... cena na trasie Świnoujście - Ystad w obydwie strony (za kamper pow. 7 mb oraz dwie osoby) w promocji wyniosła 904,20 PLN
warto to uwzględnić w swoich planach...🤗


A coż to za promocja?
Przed 5 minutami taką cenę uzyskuję, i to z kodem SC na campera, 35%

Wyjazd: Swinoujscie-Ystad, m/f Skania, Pt 17-06-22 23:00, Samochód osobowy lub minibus lub van lub camper (do 3,60 m wysokości, do 10 m długości), 2 osoby w pojeździe
Powrót: Ystad-Swinoujscie, m/f Polonia, Cz 04-08-22 22:30, Samochód osobowy lub minibus lub van lub camper (do 3,60 m wysokości, do 10 m długości), 2 osoby w pojeździe
Cena całkowita: 3122,00 SEK (1404,90 PLN)

ZEUS - 2022-05-16, 18:13

Arnold1 napisał/a:
A coż to za promocja?
Przed 5 minutami taką cenę uzyskuję, i to z kodem SC na campera, 35%

Wyjazd: Swinoujscie-Ystad, m/f Skania, Pt 17-06-22 23:00, Samochód osobowy lub minibus lub van lub camper (do 3,60 m wysokości, do 10 m długości), 2 osoby w pojeździe
Powrót: Ystad-Swinoujscie, m/f Polonia, Cz 04-08-22 22:30, Samochód osobowy lub minibus lub van lub camper (do 3,60 m wysokości, do 10 m długości), 2 osoby w pojeździe
Cena całkowita: 3122,00 SEK (1404,90 PLN)

Skonfirowalem identyczny zestaw na te same promy i te same godziny tylko w innych terminach i wyszło tak jak wyżej... czyli 904,20 PLN
by skorzystać z kodu rabatowego SC (rabat 35%) wystarczy zadzwonić na infolinię lub dokonać rezerwacji e-mailem...
samodzielnie on-line nie ma takiej możliwości...

Arnold1 - 2022-05-16, 18:19

ZEUS napisał/a:
Skonfirowalem identyczny zestaw na te same promy i te same godziny tylko w innych terminach i wyszło tak jak wyżej... czyli 904,20 PLN
by skorzystać z kodu rabatowego SC (rabat 35%) wystarczy zadzwonić na infolinię lub dokonać rezerwacji e-mailem...
samodzielnie on-line nie ma takiej możliwości...

Róznica tkwi pewnie w terminach... pewnie też bez kabiny.
Ja dodatkowo doliczam przyczepę, i kabinę z psem -> koszt 1935zł.

ZEUS - 2022-05-16, 18:35

Arnold1 napisał/a:
Róznica tkwi pewnie w terminach... pewnie też bez kabiny.
Ja dodatkowo doliczam przyczepę, i kabinę z psem -> koszt 1935zł.


Arnold1 napisał/a:
Wyjazd: Swinoujscie-Ystad, m/f Skania, Pt 17-06-22 23:00, Samochód osobowy lub minibus lub van lub camper (do 3,60 m wysokości, do 10 m długości), 2 osoby w pojeździe
Powrót: Ystad-Swinoujscie, m/f Polonia, Cz 04-08-22 22:30, Samochód osobowy lub minibus lub van lub camper (do 3,60 m wysokości, do 10 m długości), 2 osoby w pojeździe
Cena całkowita: 3122,00 SEK (1404,90 PLN)


te dane z drugiego cytatu akurat zestawiłeś w takiej samej jak ja konfiguracji czyli również bez kabiny, bez przyczepy i bez psa co rzeczywiście bez rabatu daje kwotę 1404,90 PLN

w Unity Line ceny są stałe na wszystkie rejsy niezależnie od terminu (dnia, godziny) podróży

Arnold1 - 2022-05-17, 11:18

ZEUS napisał/a:
Arnold1 napisał/a:
Róznica tkwi pewnie w terminach... pewnie też bez kabiny.
Ja dodatkowo doliczam przyczepę, i kabinę z psem -> koszt 1935zł.


Arnold1 napisał/a:
Wyjazd: Swinoujscie-Ystad, m/f Skania, Pt 17-06-22 23:00, Samochód osobowy lub minibus lub van lub camper (do 3,60 m wysokości, do 10 m długości), 2 osoby w pojeździe
Powrót: Ystad-Swinoujscie, m/f Polonia, Cz 04-08-22 22:30, Samochód osobowy lub minibus lub van lub camper (do 3,60 m wysokości, do 10 m długości), 2 osoby w pojeździe
Cena całkowita: 3122,00 SEK (1404,90 PLN)


te dane z drugiego cytatu akurat zestawiłeś w takiej samej jak ja konfiguracji czyli również bez kabiny, bez przyczepy i bez psa co rzeczywiście bez rabatu daje kwotę 1404,90 PLN

w Unity Line ceny są stałe na wszystkie rejsy niezależnie od terminu (dnia, godziny) podróży


Tak, tylko w formularzu wprowadziłem kod SC (dający upust 35%) :) . Tak więc wyglądało mi, że w kwocie 1409,90 jest już rabat 35%. Jak piszesz NIE.

Będę do nich dzwonił, pewnie będzie prościej i jaśniej.

ZEUS - 2022-05-17, 12:43

kwota którą wykazałeś 1404 PLN nie uwzględnia rabatu, mnie również tyle wychodziło, wrzuć na Google hasło "kamperowym zawrót głowy" i tam znajdziesz wszelkie info z nr telefonu włącznie, NIE MA MOŻLIWOŚCI DOKONAĆ REZERWACJI Z RABATEM 35% ON-LINE, KOD SC NIE JEST WCZYTYWANY, ja załatwiłem to telefonicznie i dostałem SMS z nr rezerwacji
Arnold1 - 2022-05-17, 15:24

ZEUS napisał/a:
kwota którą wykazałeś 1404 PLN nie uwzględnia rabatu, mnie również tyle wychodziło, wrzuć na Google hasło "kamperowym zawrót głowy" i tam znajdziesz wszelkie info z nr telefonu włącznie, NIE MA MOŻLIWOŚCI DOKONAĆ REZERWACJI Z RABATEM 35% ON-LINE, KOD SC NIE JEST WCZYTYWANY, ja załatwiłem to telefonicznie i dostałem SMS z nr rezerwacji

Dokonałem rezerwacji na poniższych warunkach, emailowo.
Na powrót nie mieli już kabiny z psem - tak było wcześniej przez telefon. A emailem dało radę 😎. Cena z 35% rabatem.

m/f Skania Swinoujscie-Ystad 17/06/2022 23:00
Dodatek paliwowy i ekologiczny 2 35 84,00 37,80
Kabina 2-os. zew. dla zwierzat 1 35 728,00 327,60
Samochod osob.,van,minibus 1 35 874,00 393,30
Przyczepa 1 35 374,00 168,30
Pasazer 1
Zwierze 1 35 0 0
Pasazer 1 35 153,00 68,85
m/f Polonia Ystad-Swinoujscie 03/08/2022 22:30
Pasazer 1
Pasazer 1 35 120,00 54,00
Zwierze 1 35 0 0
Dodatek paliwowy i ekologiczny 2 35 84,00 37,80
Kabina 4-os. wew. dla zwierzat 1 35 780,00 351,00
Przyczepa 1 35 361,00 162,45
Samochod osob.,van,minibus 1 35 696,00 313,20
Ogolem SEK: PLN: 1914,30 4254,00
0 PLN
1914,30 PLN

andrzej627 - 2022-05-17, 22:35

ZEUS napisał/a:
kupiłem bilety na prom do Szwecji (...) Świnoujście - Ystad w obydwie strony

W jakim terminie? Może nasze drogi gdzieś się skrzyżują.

ZEUS - 2022-05-18, 06:20

andrzej627 napisał/a:
W jakim terminie? Może nasze drogi gdzieś się skrzyżują.


TAM - 20 czerwca
POWRÓT- 20 sierpnia
- będzie powtórka z Hiszpanii 🤔🤗
szykuje się silna ekipa 🤪

andrzej627 - 2022-05-18, 22:23

[quote="ZEUS"]
andrzej627 napisał/a:
TAM - 20 czerwca
POWRÓT- 20 sierpnia
- będzie powtórka z Hiszpanii 🤔🤗
szykuje się silna ekipa 🤪

:spoko :spoko :spoko

Rozumiem, że mając tyle czasu będziecie też na Lofotach. A może jeszcze dalej na północ?

Janusszr - 2022-05-19, 10:08

Mój pierwotny plan wyjazdu na Lofoty to był początek czerwca. Wg prognoz długoterminowych przyzwoita pogoda zacznie sie dopiero ok. 20 czerwca. Jeżeli nic w tym temacie nie zmieni się, to przełożę wyjazd na połowę czerwca. Nie ma złej pogody, ale zależy mi na popływaniu w miarę bezpiecznie i komfortowo po fiordach. Nie wspominając o łowieniu ryb :spoko :spoko :spoko
PS. Pogodę w Suwałkach mamy paskudną, a tam obecnie jest jeszcze gorzej.

ZEUS - 2022-05-19, 12:23

andrzej627 napisał/a:
Rozumiem, że mając tyle czasu będziecie też na Lofotach. A może jeszcze dalej na północ?

Ochota jest wielka ale życie pokaże co z tego wyjdzie, kiedy planujesz pobyt?

Arnold1 - 2022-05-19, 14:24

Moja trasa na 6 tygodni
andrzej627 - 2022-05-20, 09:37

ZEUS napisał/a:
kiedy planujesz pobyt?

Nie mam jeszcze konkretnych dat.

MILUŚ - 2022-05-20, 15:32

Skandynawię a w szczególności Norge najlepiej zwiedza się ......w pojedynkę :-P :diabelski_usmiech
ZEUS - 2022-05-20, 16:27

to prawda ale jakieś spotkania plenerowe należy w miarę możliwości przewidywać🤗
yamah - 2022-05-21, 20:53

ZEUS napisał/a:
to prawda ale jakieś spotkania plenerowe należy w miarę możliwości przewidywać🤗

Oj będzie się działo :bigok wędzarnia już jest,wędki są..tylko ryb nie umiem łowić :( :oops: więc spotkanie musowo :szeroki_usmiech

Janusszr - 2022-05-21, 22:48

yamah napisał/a:
ZEUS napisał/a:
to prawda ale jakieś spotkania plenerowe należy w miarę możliwości przewidywać🤗

Oj będzie się działo :bigok wędzarnia już jest,wędki są..tylko ryb nie umiem łowić :( :oops: więc spotkanie musowo :szeroki_usmiech

Będzie się działo. Mam wędzarkę, wędziska, kilka kilogramów przynęt. Wydaje mi się że potrafię jako tako łowić i w tym wszystkim mam obawy. Czy dam radę w pojedynkę zwodować swoje pływadło. W moim przypadku spotkania plenerowe wyjątkowo mile widziane. :ok :ok :ok

Arnold1 - 2022-05-30, 13:47

Janusszr napisał/a:
Będzie się działo. Mam wędzarkę, wędziska, kilka kilogramów przynęt. Wydaje mi się że potrafię jako tako łowić i w tym wszystkim mam obawy. Czy dam radę w pojedynkę zwodować swoje pływadło. W moim przypadku spotkania plenerowe wyjątkowo mile widziane. :ok :ok :ok

Daj znać gdzie i kiedy będziesz. Chętnie wpadniemy na nauki łowienia łososia.😎

krzlac - 2022-05-30, 14:35

Arnold1 napisał/a:
...Chętnie wpadniemy na nauki łowienia łososia.😎


Nie wiedzieć czemu większość kojarzy norweskie ryby z łososiem, a tam króluje dorsz.
Na łososie to jedzie ZetKa.

Arnold1 - 2022-05-30, 14:54

krzlac napisał/a:
Arnold1 napisał/a:
...Chętnie wpadniemy na nauki łowienia łososia.😎


Nie wiedzieć czemu większość kojarzy norweskie ryby z łososiem, a tam króluje dorsz.
Na łososie to jedzie ZetKa.

Dorsz jeszcze lepszy, jak dla mnie 😎

Janusszr - 2022-05-30, 15:37

Arnold1 napisał/a:

Daj znać gdzie i kiedy będziesz.

Na pewno dam znać :spoko
Pierwotny termin był ustalony na 1 czerwca. Ze względu na pogodę został przełożony na 15 czerwca.
Jedziemy przez Finlandię.
Obecnie za oknem mam norweską, jesienną pogodę :-/

ZEUS - 2022-05-30, 16:45

Cytat:
Jedziemy przez Finlandię.

pamiętasz, że w Finlandii gazu nie zatankujesz?

Janusszr - 2022-05-30, 17:08

ZEUS napisał/a:
Cytat:
Jedziemy przez Finlandię.

pamiętasz, że w Finlandii gazu nie zatankujesz?

Nie bardzo rozumiem Twoją uwagę. Tankuję ON.

ZEUS - 2022-05-30, 17:20

To nie jest uwaga tylko pytanie o to czy wiesz, że w Finlandii nie można zatankować LPG do celów prywatnych. Gaz dostępny jest na stacjach wyłącznie dla samochodów firmowych. Przynajmniej teoretycznie i warto o tym pamiętać...
Jeżeli to Cię uraziło to zignoruj moje pytanie...

Janusszr - 2022-05-30, 17:24

Daj spokój. Co mogło mnie urazić? :)
Poprawiłem swój poprzedni wpis. Tankuję ON, a nie gaz.

ZEUS - 2022-05-30, 18:37

pytając o wiedzę dot. tankowaniu gazu chodziło mi o możliwość zatankowania butli do celów gospodarczych (nie wiem jak jest w Finlandii z wymianą butli) a nie do napędu Twojego Hobby T600 GFLC...
nie wiem czy używasz w kamperze gazu a jeżeli tak to jak pisałem wcześniej trzeba pamiętać, że w Finlandii jest trochę inaczej jeżeli chodzi o dostępność gazu niż w innych krajach... ale odnoszę wrażenie, że o tym wiesz (zatem przestaje się wymądrzać😊)

Janusszr - 2022-05-30, 19:00

Zmyliło mnie słowo - tankowanie. W pewnym momencie pomyślałem, że pomyliłeś mnie z kimś, kto jeździ na LPG. :) Z drugiej strony, to nie wiedziałem o takich kłopotach w Finlandii z gazem.
Nigdy nie tankowałem butli gazowych. Zawsze wymiana.
Sądzę, że w dwa dni przejadę Finlandię.

krzlac - 2022-06-05, 20:22

Dzisiaj wielkie pakowanie. Najważniejsze to "narzędzia połowu". We wtorek wyjazd do Rostocku, w środę dojadę do Norwegii. Omijam Oslo promem Stromstadt- Sandefjord i w czwartek zaczynam trzytygodniową eksplorację Norwegii południowo - zachodniej. Do zobaczenia na trasie.
Janusszr - 2022-06-05, 21:18

Ja dzisiaj również zacząłem pakowanie od sprzętu do połowów. Wyjazd za tydzień.
YAN - 2022-06-08, 10:29

Pakujcie się bo kamperów w Norwegii już mnóstwo. Rybki a jakże w górskich jeziorkach pstrągi w fiordach halibuty i jest ok.
Ps. na trasie Tromso-Alta awaria mostu objazd przez Finlandie 300km.

Janusszr - 2022-06-09, 09:44

Przez Ciebie muszę dodatkowo upchnąć jeszcze jeden kij spinningowy :diabelski_usmiech
Robert-4 - 2022-06-18, 16:31

Janusszr napisał/a:
Przez Ciebie muszę dodatkowo upchnąć jeszcze jeden kij spinningowy :diabelski_usmiech


Weź porządne wędziska. Ja takich ryb to jeszcze nie łapałem :)

Janusszr - 2022-06-25, 22:04

Dzisiaj zaliczyłem dorszyka 14kg
krzlac - 2022-06-26, 19:11

Janusszr napisał/a:
Dzisiaj zaliczyłem dorszyka 14kg


BRAWO. Ja już wróciłem. Ryby tylko z brzegu - małe, ale połapałem.
Generalnie drogo, Diesel 25 - 28 NOK. Przejechałem łącznie 4900 km. Z kempingów nie korzystałem, ale 300 do 350 NOK za nocleg to cena normalna. Chleb Loff nadal po 6,90 NOK.
Lodowiec Nigardsbreen, na którym byłem w 2012 cofnął swój jęzor o jakeś 20 min. marszu.
Widoki nadal przepiękne. Wszystkie promy lokalne na AUTOPASS, ciekawe ile rachunków przyślą.
Co ciekawe, to większość promów z napędem elektrycznym - cumuje, automatycznie podłącza
"FerryCharger" i ładuje się podczas wyładunku i załadunku.

Janusszr - 2022-06-27, 07:52

Dziękuję. Łowie z................ Nasze łupy to molwy, brosmy,karmazyny, rdzawce, plamiaki, czarniaki, dorsze, trafił się b.duży zębacz, ale kolega forumowy z którym łowiłem z pontonu tak mi pomógł go wyjąć z wody, że zobaczyłem tylko machnięcie ogona na pożegnanie. To mogła być moja ryba życia. Zaczynaliśmy połowy od 30-40m głębokości. Ostatnio łowiliśmy na 100-140m i tego będziemy się trzymać. Duża głębokość, duże ryby.
Janusszr - 2022-06-27, 09:13

Temperatury zrobiły się na Lofotach jak w Grecji. Drugi dzień tak jest.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group