Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Norwegia - Wspomnienia z pięknej Norwegii.

ZbigStan - 2021-04-12, 18:11
Temat postu: Wspomnienia z pięknej Norwegii.
Władza z obawy przed covidem zamknęła nas w kraju. Widzę, że wielu kolegów, wstawia relacje z wcześniejszych wyjazdów. Przeglądając ostatnio zdjęcia z podróży po Norwegi, kolejny raz zostałem zauroczony pięknem Norwegii.
Nie będzie to relacja, dzień po dniu, z namiarami, itp., ale raczej pokazanie miejsc, aby siebie i może innych utwierdzić w przekonaniu, że warto tam pojechać, choć widzę że jest już liczna grupa deklarująca podróże po Skandynawii.

ZbigStan - 2021-04-12, 18:27

Na początek Oslo.
ZbigStan - 2021-04-12, 18:46

CD Oslo. Park rzeźb Gustawa Viglanda.
Robert-4 - 2021-04-12, 19:06

ZbigStan

Dzięki za fotorelację. Przymierzam się do Norwegii od kilku lat i "zawsze coś". Do zeszłego roku plan był polecieć samolotem jak najdalej, wypożyczyć samochód i zwiedzać. Tanio tam nie jest, więc jednym z "coś" bywały finanse. Od zeszłego roku jestem właścicielem dziadka ducato i uwierz - to pierwszy kierunek, o którym pomyślałem. Chciałem się w tym roku szarpnąć aż na Lofoty, ale zainteresował mnie jeden z naszych kolegów (dzięki Moulder :) ) Szwecją i mam teraz czas na przemyślenia. Może najpierw pokręcę się bliżej, dojadę do Are gdzie miałem być w tym roku na nartach, a Lofoty jak okrzepnę i zapoznam się lepiej z dziadkiem.

Pozdrawiam
R

grzegorz_wol - 2021-04-12, 19:10

A ten chłopczyk to brat Grety Thunberg? Tak po grymasie wypisz wymaluj.. :)
ZbigStan - 2021-04-12, 19:18

grzegorz_wol, wtedy jeszcze klimat nie był "gorącym" tematem, w dodatku pochodzi z okresu o 100 lat wcześniejszego. Dziadkiem już mógłby być. Pozdrawiam.
ZbigStan - 2021-04-12, 19:31

Robert-4, Znam tylko trochę zachodnią Szwecję i też mnie ciągnie do jej poznania. Może uda się w tym roku.
Na Lofoty możesz jechać przez Szwecję, do Narwiku i na koniec archipelagu aż do A, bez promów.
Pozdrawiam.

Robert-4 - 2021-04-12, 19:54

ZbigStan napisał/a:
Robert-4, Znam tylko trochę zachodnią Szwecję i też mnie ciągnie do jej poznania. Może uda się w tym roku.
Na Lofoty możesz jechać przez Szwecję, do Narwiku i na koniec archipelagu aż do A, bez promów.
Pozdrawiam.


Taki był plan. Przez Szwecję najkrótszą drogą jeśli się uda do Sørvågen a później na spokojnie powrót i zwiedzanie. Cały plan na miesiąc. I miał to być lipiec. W tym roku muszę wrócić około 20 lipca, więc Szwecja bardziej w zasięgu, a Lofoty mam nadzieję, że w przyszłym.

pozdrawiam
R

Socale - 2021-04-12, 20:09

Kolega który zaraz po mnie kupował Adrię, od dnia jej odbioru namawia mnie na Norwegię, ja sam też już dawno się na fiordy i lofoty oblizywałem ale jakoś tam jeszcze nie dotarłem bo urlop duży wolę spędzić na cieplutkich wyspach a krótkie urlopy trudno poskładać w sensowny scenariusz.
Zapodaj jeszcze fotuchy na pocieszenie, a to na zachętę:

wędrowiec - 2021-04-12, 20:17

Robert jak się chce to można. My w dwa tygodnie zwiedziliśmy Lofoty, a dzięki zapasom zabranym ze sobą i wiedzy z forum wyjazd mniej kosztował, niż zwiedzanie Włoch. Piszę o pełnych kosztach łącznie z promami. We Włoszech były przyjemności w winnicach, lodziarniach itp., a w Norwegii przyroda i widoki gratis. Zbyszek przepraszam za zaśmiecanie wątku, ale zakochałem się w Norwegii i bym chciał, aby każdy zobaczył jej piękno. :spoko
Robert-4 - 2021-04-12, 20:21

Mnie zainspirował kolega wędrowiec https://www.camperteam.pl...hlight=norwegia
ale powrót zaplanowałem zachodnią Norwegią aby zobaczyć kilka tamtejszych cudów natury.

Robert-4 - 2021-04-12, 20:22

wędrowiec napisał/a:
Robert jak się chce to można. My w dwa tygodnie zwiedziliśmy Lofoty, a dzięki zapasom zabranym ze sobą i wiedzy z forum wyjazd mniej kosztował, niż zwiedzanie Włoch. Piszę o pełnych kosztach łącznie z promami. We Włoszech były przyjemności w winnicach, lodziarniach itp., a w Norwegii przyroda i widoki gratis. Zbyszek przepraszam za zaśmiecanie wątku, ale zakochałem się w Norwegii i bym chciał, aby każdy zobaczył jej piękno. :spoko


Właśnie o Tobie pisałem :) :pifko

ZbigStan - 2021-04-12, 21:01

Robert-4, Grzegorz _wol, Socale, Wędrowiec , Dziękuję za zachęty. Widzę że Norwegia budzi zainteresowanie. Mam jeszcze dużo zdjęć pięknych miejsc w Norwegii. Pozdrawiam.
ZbigStan - 2021-04-12, 21:16

Norwegia to kraina wodospadów.
ZbigStan - 2021-04-13, 12:53

Wodospad Steinsdalsfossen
wędrowiec - 2021-04-13, 13:21

To żeby łatwiej się szukało zdjęć małe jasne :pifko . Wspomnienia wracają.
ZbigStan - 2021-04-13, 13:26

wędrowiec, Dziękuję.
Banan - 2021-04-13, 13:27

ZbigStan napisał/a:
Widzę że Norwegia budzi zainteresowanie. Mam jeszcze dużo zdjęć pięknych miejsc w Norwegii.

Nie inaczej :bigok
Jak masz więcej, to poprosimy :kwiatki:
A za te, dziękusy :pifko

ZbigStan - 2021-04-13, 13:36

Stavkirke.. Mały skansen. Kościółki, cmentarze i stare budownictwo.
Robert-4 - 2021-04-13, 13:39

Takie zdjęcia powinny być zakazane do kiedy nie będzie wiadomo jak z podróżami :) :) :)
ZbigStan - 2021-04-13, 13:42

Robert-4, nie można jeździć, to wspominamy. Pozdrawiam.
ZbigStan - 2021-04-13, 14:29

Banan, Dziękuję. Jeszcze kilka miejsc pokażę, a obawiałem się czy takie odgrzewanie ma sens. Pozdrawiam.
grzegorz_wol - 2021-04-13, 14:32

Czy te kurne chatki stoją sobie od tak na kamieniach? Przecież przy wietrze to się powinno obalić.
Ta budka przy kościółku to może jakoś się trzyma na palach przy fasadzie od bidy.
:spoko

ZbigStan - 2021-04-13, 14:38

grzegorz_wol napisał/a:
Czy te kurne chatki stoją sobie od tak na kamieniach? Przecież przy wietrze to się powinno obalić.
Ta budka przy kościółku to może jakoś się trzyma na palach przy fasadzie od bidy.
:spoko


Powinno się rozpaść, a już kilka wieków stoi i dobrze izoluje od podłoża. Pozdrawiam.

grzegorz_wol - 2021-04-13, 14:57

Nie no ja do technologii budowy to nie mam zastrzeżeń. Jest genialna. Zdaje się że toto można rozebrać
jak klocki i przestawić gdzie bądź.

Sprawa jest nawet ciekawa z uwagi na dzisiejsze prawo budowlane :mrgreen:

Mam teorię może i trochę głupią:

jak dowali śniegu a lód zacznie napierać od dołu zwiększając objętość to chatka się podniesie jak łódka przycumowana do pala. Śnieg się stopi i se osiądzie na kamieniach jak na jesieni :wyszczerzony:

ale może za bardzo kombinuje.

Tak czy siak zaciekawiłem się :ok
:spoko

Banan - 2021-04-13, 15:33

ZbigStan napisał/a:
obawiałem się czy takie odgrzewanie ma sens

Całe szczęście, fotki nie mają daty przydatności do spożycia :mrgreen:
grzegorz_wol napisał/a:
Zdaje się że toto można rozebrać
jak klocki i przestawić gdzie bądź.

Doskonały przykład mamy na swoim podwórku: Świątynia Wang w Karpaczu z XII wieku, został kościółek rozebrany, przewieziony z Norwegii i ustawiony w naszych pięknych Karkonoszach w 1842 roku :spoko

Robert-4 - 2021-04-13, 16:14

Pytanie do piszących w temacie:
Czy wiecie jaki był sens stawiania tych budowli w taki sposób i jakie było ich przeznaczenie?

Poczekam na domysły - ja kiedy poznałem przyczynę byłem bardzo zdziwiony. I nie chodzi o śnieg jak sugerował grzegorz_wol

podrawiam
R

grzegorz_wol - 2021-04-13, 16:30

Ha czyli przekombinowałem. ;)

Ale da się to wydumać z zamieszczonych zdjęć?

ZbigStan - 2021-04-13, 17:51

Robert-4, obstawiam myszy.
ZbigStan - 2021-04-13, 18:00

Śnieg w lipcu, przejazd przez płaskowyż i Park Narodowy Hardangervidda
Robert-4 - 2021-04-13, 19:36

ZbigStan napisał/a:
Robert-4, obstawiam myszy.


Zgadza się. Budynek, który pokazałeś to spichlerz i stoi na kamieniach i belkach, z których ostatnia przed czymś co nazwali byśmy podłogą jest dużo szersza niż podstawa. Chodzi o to, że myszy są w stanie wspinać się po pionowej ścianie, ale nie dadzą rady utrzymać się "do góry brzuchem", a tak trzeba by było pokonać tą płaską szerszą belkę stanowiącą podstawę. W Szwajcarii widziałem takie spichlerze na podstawie z kamieni i ostatni przed "podłogą" też był dużo szerszy.

pozdrawiam
R

I jeszcze raz dzięki za fajne foty :pifko

ZbigStan - 2021-04-13, 20:06

Wzdłuż fiordu do Bergen.
Socale - 2021-04-13, 20:12

Robert-4 napisał/a:
Pytanie do piszących w temacie:
Czy wiecie jaki był sens stawiania tych budowli w taki sposób i jakie było ich przeznaczenie?

Poczekam na domysły - ja kiedy poznałem przyczynę byłem bardzo zdziwiony. I nie chodzi o śnieg jak sugerował grzegorz_wol

podrawiam
R

Znalazłem taki opis:
"Bazy słupów zwykle spoczywają na płaskich kamieniach położonych bezpośrednio na ziemi. W czasie budowania standardowej stodoły na ziemi składane są cztery takie ramy, które podnoszone są za pomocą drągów. Po prowizorycznym ustabilizowaniu dwie podłużne belki (stavlegjer) są umieszczane na poprzecznych belkach w sposób, który pozwala im wesprzeć się na nacięciach. Nacięcia są tak długie, że zrównują się z podłużnymi belkami."
Źródło: Teatrnn.pl
Wychodzi na to że stodołę stawiano tam gdzie można było ją zbudować w poziomie, głaz stanowił fundament a kamień poziomował budowlę.

ZbigStan - 2021-04-13, 20:14

Bergen
Tadeusz - 2021-04-13, 20:20

Zbyszku, pozwoliłem sobie na przedstawienie Twojego wątku na facebookowej stronie CamperTeam.

Dziękuję za piękne zdjęcia. :ok

:pifko

ZbigStan - 2021-04-13, 20:30

Tadeusz. Dziękuję. Miałem wrażenie, że każdy Norweg ma jacht lub inną łódź, ale warunki naturalne temu sprzyjają. Pozdrawiam.
Robert-4 - 2021-04-13, 20:52

Socale
Znalazłem taki opis:
"Bazy słupów zwykle spoczywają na płaskich kamieniach położonych bezpośrednio na ziemi. W czasie budowania standardowej stodoły na ziemi składane są cztery takie ramy, które podnoszone są za pomocą drągów. Po prowizorycznym ustabilizowaniu dwie podłużne belki (stavlegjer) są umieszczane na poprzecznych belkach w sposób, który pozwala im wesprzeć się na nacięciach. Nacięcia są tak długie, że zrównują się z podłużnymi belkami."
Źródło: Teatrnn.pl
Wychodzi na to że stodołę stawiano tam gdzie można było ją zbudować w poziomie, głaz stanowił fundament a kamień poziomował budowlę.[/quote]

Poziomowanie to jedno. Dlaczego w takiej konfiguracji opisałem wyżej - myszy :)

pozdrawiam
R

MILUŚ - 2021-04-14, 05:06

ZbigStan .......Wróciły wspomnienia i......kolejne marzenia :-P
ZbigStan - 2021-04-14, 08:32

MILUŚ, ulegliśmy "magii" krainy Wikingów. Przyroda zapiera dech. Pozdrawiam.
krzlac - 2021-04-14, 08:35

ZbigStan napisał/a:
...przejazd przez płaskowyż...


Taka płaskowyż to fachowo field.

ZbigStan - 2021-04-14, 08:39

Jedziemy do Geiranger
ZbigStan - 2021-04-14, 08:52

CD droga do Geiranger .
ZbigStan - 2021-04-14, 09:07

Geiranger

Spędziliśmy tu miły wieczór w towarzystwie Staszka, pracującego w Geiranger, a dawno temu obecnego na CT jako Red White. Gdyby czytał pozdrawiamy.

Geiranger zamieszkuje ok. 150 osób, a jak dopłynie wycieczkowiec, to nagle chodzi po nabrzeżu 3 tysiące osób.

ZbigStan - 2021-04-14, 09:16

krzlac napisał/a:
ZbigStan napisał/a:
...przejazd przez płaskowyż...


Taka płaskowyż to fachowo field.


Dziękuję za komentarz. Pozdrawiam doświadczonego fana fiordów.

krzlac - 2021-04-14, 10:30

Ja już też wyję z tęsknoty do Norwegii, ale to dopiero w czerwcu 2022. W tym roku w maju Szwecja ale bez kampera -wyjazd czysto wędkarski z domkiem nad jeziorem.
ZbigStan - 2021-04-14, 11:20

krzlac, to też posmakujesz Skandynawii. Życzę dobrych brań. Pozdrawiam.
ZbigStan - 2021-04-14, 11:47

Wycieczka po fiordzie
krzlac - 2021-04-14, 12:14

ZbigStan napisał/a:
[... to też posmakujesz Skandynawii. Życzę dobrych brań. Pozdrawiam.


To nie smakowanie, tylko 6 dni "harówy" na łodzi.

Janusszr - 2021-04-14, 12:56

krzlac napisał/a:
ZbigStan napisał/a:
[... to też posmakujesz Skandynawii. Życzę dobrych brań. Pozdrawiam.


To nie smakowanie, tylko 6 dni "harówy" na łodzi.

Od zawsze powtarzam, że życie wędkarza jest ciężkie :)

ZbigStan - 2021-04-14, 15:18

Janusszr napisał/a:
krzlac napisał/a:
ZbigStan napisał/a:
[... to też posmakujesz Skandynawii. Życzę dobrych brań. Pozdrawiam.


To nie smakowanie, tylko 6 dni "harówy" na łodzi.

Od zawsze powtarzam, że życie wędkarza jest ciężkie :)


Przez wiele lat, w młodości, byłem zapalonym wędkarzem, ale zawsze kojarzyło mi się to z przyjemnością. Pozdrawiam.

ZbigStan - 2021-04-14, 15:25

W tych farmach nad fiordem, podobno, dzieci bawiące się na zewnątrz, były na linkach przywiązywane do palików. Podobnie postępowano z krowami.
ZbigStan - 2021-04-14, 18:08

Drogą Orłów, Trolli i promem do Adalnes i Alesund.
ZbigStan - 2021-04-14, 18:12

CD
ZbigStan - 2021-04-14, 18:24

Alesund, wielu uważa, że jest to najładniejsze miasto w Norwegii.
ZbigStan - 2021-04-14, 18:27

Akwarium w Alesund
JanusS - 2021-04-14, 20:17

Taaak, Norwegia jest przepiękna! Oczywiście na swój północny sposób. Zwiedzałem ją kiedyś z morza. W ostatnich latach dwukrotnie dotarłem na samą północ. Raz motocyklem latem zrobiłem prawie 10k km by przejechać całe zachodnie wybrzeże do Nordkapp i Murmańska a drugi raz oglądaliśmy daleką północ z żoną zimą! Skończyliśmy w Kirkenes. Piękna latem i przepiękna zimą. Również polecam każdemu i sami teraz kiedy mamy kampera pojedziemy kolejny raz. Jak Bozia pozwoli oczywiście. Ponieważ to kamperowa grupa to nie zamieszczam motocyklowych fotek. Prywatne filmiki można jednak obejrzeć jeśli się ma te linki. Norwegia motocyklowa (https://youtu.be/bHkJoCqTFKs) i zimowa (https://youtu.be/TRB_cZIdpxM). Polecam gorąco Norwegię i do zobaczenia na kamperowym szlaku gdzieś na Lofotach!
moskit - 2021-04-14, 21:52

ZbigStan napisał/a:
W tych farmach nad fiordem, podobno, dzieci bawiące się na zewnątrz, były na linkach przywiązywane do palików. Podobnie postępowano z krowami.


Historia tej rodziny jest udokumentowana w przekazach historycznych. Rodzina która przez wiele pokoleń tam mieszkała żyła z tego co urodziły im hale ,czyli mleko, mięso, i najważniejsze jako właściciele bardzo dużych pastwisk zaopatrywali okolicznych i dalszych rolników w pasze. Rodzina która w każdym pokoleniu traciła co najmniej jedno dziecko w wyniku upadku ze skał. Rodzina jak to na Norwegów przystało bardzo pracowita , gdzie spore stado krów na górze pasło się, żyło i rozmnażało nigdy nie opuszczając pastwisk bez względu na porę roku. Pod koniec XX w. w tym rejonie powstały drogi dojazdowe i zdecydowanie polepszyła się komunikacja zaś dla tej rodziny nic się nie zmieniło codziennie około południa wspinali się po drabinach aby wydoić krowy, oporządzić resztę zwierza, nocleg ze zwierzętami poranne dojenie, spuszczanie na linach baniek z mlekiem, schodzenie po drabinach, wyrób serów i spuszczanie w koszach na dół do łodzi aby rozwieźć po okolicy i tak codziennie. Najciekawsze jest to że zgodnie z wielowiekowymi zwyczajami rodem kierowała i dowodziła najstarsza kobieta, tak było i w tej garstce mieszkańców przedstawionych na zdjęciu zabudowań. Seniorka dzień w dzień pokonywała po drabinach około 500 m w pionie aby dostać się na pastwiska i rano powracała do gospodarstwa aby powstały wyroby, może by nie było by w tym nic wielkiego gdyby nie wiek seniorki chyba 92 lata jak zakończyła codzienne prace z bydłem i wyrobami, ale nie żeby tak sam od lat osiemdziesiątych włodarze gminy starali się sprowadzić rodzinę na dół do Gerianger. Pozostała część rodziny skorzystała z oferty gminy zaś seniorce to zajęło dwadzieścia lat, dopiero chyba w 2008 roku jak dostała kolejne pismo urzędowe o obowiązkowym przesiedleniu dała za wygraną. Dokończyła swego żywota w domu po drugie stronie Geriangerfiorden codziennie patrzą na zabudowania w których wychowywało się wiele pokoleń.
Norwegia w tych rejonach nie miała dróg, tuneli, żadnej komunikacji lądowej tylko łodzie, promy i helikoptery, uruchamiane zwłaszcza w sytuacjach zagrażających życie. Jako ciekawostkę dodam że tylko znajdującemu się w Gerianger domu pomocy jest tam etatowa pomoc medyczna ale nie lekarz.
Jeszcze jedna Norweska informacja dotycząca nazewnictwa fiordów, wiosek szlaków, skał , wodospadów tudzież innych ciekawostek, w większości były nadawane nazwy wraz z rozwojem turystyki w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych aby mogli reklamować rejony
i turyści trafili. I to były najlepiej na świecie wydane Norweskie petrodolary

grzegorz_wol - 2021-04-14, 22:30

Myślałem że z tymi palikami to jakieś bajania. Chciałem nawet zapodać jakiś przygłupi żarcik ale by się czarnym humorem okazał.

Tak to powiem że teraz rozumiem czemu niektórzy są bardzo przywiązani do ziemi rodzinnej. :-P

ZbigStan - 2021-04-15, 06:17

moskit, Dziękuję za uzupełnienie, związanych z tematem, informacji. :pifko . Pozdrawiam
ZbigStan - 2021-04-15, 08:54

Drogą Atlantycką do Trondheim.
Janusszr - 2021-04-15, 09:00

ZbigStan napisał/a:
Janusszr napisał/a:
krzlac napisał/a:
ZbigStan napisał/a:
[... to też posmakujesz Skandynawii. Życzę dobrych brań. Pozdrawiam.


To nie smakowanie, tylko 6 dni "harówy" na łodzi.

Od zawsze powtarzam, że życie wędkarza jest ciężkie :)


Przez wiele lat, w młodości, byłem zapalonym wędkarzem, ale zawsze kojarzyło mi się to z przyjemnością. Pozdrawiam.

Tak na poważnie to przyjąłeś?

ZbigStan - 2021-04-15, 09:02

CD Przez 12 mostów Drogi Atlantyckiej.
ZbigStan - 2021-04-15, 09:28

Trondheim
ZbigStan - 2021-04-15, 09:34

CD Trondheim
moskit - 2021-04-15, 15:28

krzlac napisał/a:
ZbigStan napisał/a:
[... to też posmakujesz Skandynawii. Życzę dobrych brań. Pozdrawiam.


To nie smakowanie, tylko 6 dni "harówy" na łodzi.


Po czterech, pięciu dniach na morzu, 6 dnia "a może nie wypłyniemy bo wieje " albo "to ja może zostanę bo z pracy dzwonili" nie jest łatwo, zwłaszcza jak się z rybą miniemy. Już mieliśmy taki wyjazd że na dziesięć dni trzy razy wypłynęliśmy ale tylko po to aby plecionkę zmoczyć i sprawdzić że rzeczywiści jest bardzo niebezpiecznie i zostaje zabawa przy brzegu z licealistami ewentualnie trafi się student

ZbigStan - 2021-04-16, 12:12

moskit, dobrze, że piszesz "zabawa", a nie "harówa". Pozdrawiam.
ZbigStan - 2021-04-16, 12:19

Polarsirkelsenteret . Norweskie centrum koła podbiegunowego.
ZbigStan - 2021-04-16, 12:30

Nordland. Między Mo i Rama, a Bodo.
ZbigStan - 2021-04-16, 12:51

Saltstraumen k/Bodo
krzlac - 2021-04-16, 13:05

ZbigStan napisał/a:
...Smażymy pierwsze złowione dorsze...


Coś za szare na dorsze. :lol: Nie czarniaki to aby. :spoko

ZbigStan - 2021-04-16, 13:17

krzlac, widać fachowca, oczywiście masz rację to czerniaki, ale były to pierwsze złowione i bardzo smakowały. Pozdrawiam.
krzlac - 2021-04-16, 19:28

ZbigStan napisał/a:
...to czerniaki...


Czarniaki, czerniak to na skórze. :spoko

poprawiłem

ZbigStan - 2021-04-16, 19:46

Po południu dojechaliśmy do Skutvik z zamiarem przeprawy promem na Lofoty. Po jakimś czasie dojechał kamperowiec z Niemiec. Pod wieczór przyszedł z pytaniem czy chciałbym popłynąć łódką na ryby i umówiliśmy się na poranne wypłynięcie. Właścicielem łódki był mieszkający w przyczepie kempingowej obok portu inny Niemiec. W trójkę wypłynęliśmy łowić ryby. Jak rano zobaczyłem profesjonalne ubrania i wysokiej klasy sprzęt wędkarski, to zacząłem wątpić w złapanie jakiejkolwiek ryby na moją, kupioną przed wyjazdem, w Lidlu "wędkę do połowów morskich". Ale zadziałało szczęście nowicjusza i wyciągnąłem 5 dorszy i 7 czarniaków, więcej niż moji koledzy wspolnie. Po powrocie, aby szczęście nie odeszło, osuszylismy butelkę polskiej wódki. A potem miałem kilka godzin filetowania, smażenia i mrożenia, a w Skutvik zostaliśmy na koleiną noc. Do tej pory te połowy miło wspominam.
Janusszr - 2021-04-16, 19:47

krzlac napisał/a:
ZbigStan napisał/a:
...to czerniaki...


Czarniaki, czerniak to skórze. :spoko

Nie. Czerniak to rak skóry, a nie wioska Skórze :diabelski_usmiech
Ale trzeba przyznać, że spostrzegawczy jesteś :)

ZbigStan - 2021-04-16, 19:53

Macie rację, lepiej złapać czarniaka niż czerniaka.
Pozdrawiam

ZbigStan - 2021-04-17, 07:04

Promem ze Skutvik do Solvaer na Lofotach.
Janusszr - 2021-04-17, 10:56

ZbigStan napisał/a:
moskit, dobrze, że piszesz "zabawa", a nie "harówa". Pozdrawiam.

Taki filmik z przepięknej Norwegii na potwierdzenie prawd o ciężkim życiu wędkarzy , harówie oraz pięknej zabawie. Jak widać na filmie jedno nie kłóci się z drugim. Ok. 12-13 minuty zaczyna się harówa :) Połączona oczywiście z piękną zabawą. :)
https://www.youtube.com/w...QFqGApEyOM&t=8s

ZbigStan - 2021-04-17, 21:15

Janusszr, z punktu widzenia dorsza to nie zabawa, a harówa.
Pozdrawiam

ZbigStan - 2021-04-17, 21:37

Drogą nr 10 na koniec Lofotów do miejscowości A.
ZbigStan - 2021-04-17, 21:54

CD A.
Robert-4 - 2021-04-18, 01:22

Zbig
Wsiadam w lipcu n prom - ale Ty sponsorujesz wyjazd :)
A tak na poważnie - dzięki za fotki. Ważą się losy - tylko Szwecja, czy kawałek N

pozdrawiam R

ZbigStan - 2021-04-18, 15:49

Robert-4, Możesz objechać Szwecję, a później przez Narwik jechać na Lofoty i ewentualnie wrócić przez Norwegię. Pozdrawiam.
lechd - 2021-04-18, 17:20

My też planujemy w tym roku odwiedzić Norwegię, trasa trochę podobna do Waszej. Tylko zamierzamy skończyć na Drodze Atlantyckiej. Mamy tylko 2 tygodnie a nie chcemy tylko jechać. Jak wrócimy to też się podzielimy wrażeniami. Do lipca będziemy zaszczepieni więc raczej wyjazd dojdzie do skutku... :spoko

Dzięki za wspaniałe fotki i inspiracje.

ZbigStan - 2021-04-18, 20:51

lechd, taki był mój cel. Pokazać chociaż fragment Norwegi i może to kogoś zachęci do podróży. Pozdrawiam.
ZbigStan - 2021-04-18, 20:55

Lofoty
ZbigStan - 2021-04-18, 20:58

CD Lofoty
Janusszr - 2021-04-19, 09:37

lechd napisał/a:
My też planujemy w tym roku odwiedzić Norwegię, trasa trochę podobna do Waszej. Tylko zamierzamy skończyć na Drodze Atlantyckiej. Mamy tylko 2 tygodnie a nie chcemy tylko jechać. Jak wrócimy to też się podzielimy wrażeniami. Do lipca będziemy zaszczepieni więc raczej wyjazd dojdzie do skutku... :spoko

Dzięki za wspaniałe fotki i inspiracje.

Masz może jakieś informacje, że Norwegia otworzy granice do tego czasu?

ZbigStan - 2021-04-19, 11:40

Janusszr napisał/a:
lechd napisał/a:
My też planujemy w tym roku odwiedzić Norwegię, trasa trochę podobna do Waszej. Tylko zamierzamy skończyć na Drodze Atlantyckiej. Mamy tylko 2 tygodnie a nie chcemy tylko jechać. Jak wrócimy to też się podzielimy wrażeniami. Do lipca będziemy zaszczepieni więc raczej wyjazd dojdzie do skutku... :spoko

Dzięki za wspaniałe fotki i inspiracje.

Masz może jakieś informacje, że Norwegia otworzy granice do tego czasu?


Wszyscy liczymy na letnie otwarcie Europy. To warunek niezbędny do podróżowania. Pozdrawiam.

60pluz - 2021-04-19, 14:54

lechd napisał/a:
My też planujemy w tym roku odwiedzić Norwegię, trasa trochę podobna do Waszej. Tylko zamierzamy skończyć na Drodze Atlantyckiej. Mamy tylko 2 tygodnie a nie chcemy tylko jechać. Jak wrócimy to też się podzielimy wrażeniami. Do lipca będziemy zaszczepieni więc raczej wyjazd dojdzie do skutku... :spoko

Dzięki za wspaniałe fotki i inspiracje.


Trochę krótko 2 tygodnie.. Do drogi Atlantyckiej miesiąc zleciał ekspresowo.
https://youtu.be/RM_HUD7pB14
Po drodze jest sporo atrakcji, ciekawych miejsc.
Nas najbardziej urzekła północ Norwegii z Vardø włącznie, a później powrót przez Laponię, Finlandię

ZbigStan - 2021-04-19, 16:12

60pluz, To ile czasu można przeznaczyć na podróż to sprawa indywidualna. Dwa tygodnie też będą ciekawe intensywne. Jeśli była by możliwość to nie spiesząc się jechać i podziwiać. Na Norwegię optymalnie to miesiąc. Pozdrawiam.
lechd - 2021-04-19, 18:25

Zgadzam się że 2 tygodnie to trochę krótko, ale cóż tyle urlopu mogę wziąć. Jak nie zobaczę wszystkiego to pojadę drugi raz, aby zdrowie było :ok . Co do otwarcia granicy to nikt nie wie co będzie, ale myślę że do lata na tyle dużo ludzi się zaszczepi, że otworzą granice.
ZbigStan - 2021-04-19, 19:55

lechd napisał/a:
Zgadzam się że 2 tygodnie to trochę krótko, ale cóż tyle urlopu mogę wziąć. Jak nie zobaczę wszystkiego to pojadę drugi raz, aby zdrowie było :ok . Co do otwarcia granicy to nikt nie wie co będzie, ale myślę że do lata na tyle dużo ludzi się zaszczepi, że otworzą granice.

Tak zwane "zdrowe" podejscie.
Pozdrawiam.

ZbigStan - 2021-04-19, 20:00

Nusfjord, Lofoty, wieś rybacka z XIX wieku. Obecnie muzeum.
ZbigStan - 2021-04-19, 20:09

Lofoty
ZbigStan - 2021-04-20, 08:23

Najczęściej nasze podróże relacjonowałem na bieżąco, podając wiele informacji, o miejscach, możliwości serwisowania itp. W tym temacie tyko zdjęcia. Czy to jest interesujące, czy ma sens?
Pozdrawiam.

LukF - 2021-04-20, 09:37

ZbigStan napisał/a:
Najczęściej nasze podróże relacjonowałem na bieżąco, podając wiele informacji, o miejscach, możliwości serwisowania itp. W tym temacie tyko zdjęcia. Czy to jest interesujące, czy ma sens?
Pozdrawiam.


Dla mnie interesujące więc sens jest. Bardzo dziękuję za Twoją relację i poświęcony czas na przygotowanie zdjęć bo wiem ile to pracy.
Nie wypada oglądać i nie postawić :pifko

Ps. Skandynawia w planach na kiedyś :shock:

Banan - 2021-04-20, 09:52

ZbigStan napisał/a:
W tym temacie tyko zdjęcia. Czy to jest interesujące, czy ma sens?

Podzielam zdanie Łukasza :spoko

moskit - 2021-04-20, 11:21

Śmiało ci co już poznali to wspominają a ci co jeszcze nie, widzą co stracili i zastanawiają się "dla czego?
ZbigStan - 2021-04-20, 20:05

LukF, Łukasz, dziękuję za wsparcie. Pozdrawiam.
ZbigStan - 2021-04-20, 20:08

Banan,Moskit, Dziękuję za zachętę. Jeszcze kawałek podróży przed nami. Pozdrawiam.
ZbigStan - 2021-04-20, 20:13

Hov-Saupstad , Lofoty od północy.
ZbigStan - 2021-04-22, 18:42

Połączenie gór i morza ma niezwykły urok, a takie są Lofoty. Powoli kończymy objazd archipelagu.
ZbigStan - 2021-04-23, 20:06

Narvik
ZbigStan - 2021-04-23, 20:12

CD Narvik
ZbigStan - 2021-04-24, 20:58

Wodospad Malselv. (Malselvfossen)
ZbigStan - 2021-04-25, 21:26

Tromso
ZbigStan - 2021-04-25, 21:32

CD Tromso
ZbigStan - 2021-04-26, 21:20

Na północ, do kraju Samów.
ZbigStan - 2021-04-26, 21:24

Samowie i renifery.
ZbigStan - 2021-04-27, 20:40

Rysunki naskalne w Alta
ZbigStan - 2021-04-27, 20:43

CD Alta
ZbigStan - 2021-04-28, 22:00

Bardzo północna Norwegia. Droga na Nordkap.
ZbigStan - 2021-04-28, 22:06

CD Droga do Nordkapp
ZbigStan - 2021-04-30, 20:05

Nordkapp
ZbigStan - 2021-04-30, 20:13

CD Nordkapp
ZbigStan - 2021-04-30, 20:24

CD Nordkapp Podczas naszego pobytu, mieliśmy niebo bez chmur. Zobaczyć słońce o północy to niezwykła atrakcja . Kwadrans przed 24 tą parking zapełnił się autokarami i przed globusem były tłumy. Po pół godzinie znowu było pusto.
ZbigStan - 2021-05-02, 20:29

Po nocy na Przylądku Północnym, kierujemy się w stronę Finlandii. Ostatni nocleg w Norwegii mieliśmy w pobliżu Lakselv.
Po drodze obserwujemy przyrodę. Te obszary leżą na tych samych równoleżnikach co północna Alaska.

ZbigStan - 2021-05-02, 20:50

Zbliżyłem się do końca opisu podróży po Norwegii. Dla mnie Norwegia była piękna. Mam nadzieję że zachęciłem do jej odwiedzenia. Ci co już byli mają swój obraz Norwegii, a ci co dopiero się wybierają te emocje mają przed sobą.
Na koniec ostatnie zdjęcia z dojazdu do Rovaniemi.

Dziękuję za wspólne oglądanie migawek z Norwegii.

Socale - 2021-05-02, 21:21

ZbigStan napisał/a:
Zbliżyłem się do końca opisu podróży po Norwegii. Dla mnie Norwegia była piękna. Mam nadzieję że zachęciłem do jej odwiedzenia. Ci co już byli mają swój obraz Norwegii, a ci co dopiero się wybierają te emocje mają przed sobą.
Na koniec ostatnie zdjęcia z dojazdu do Rovaniemi.

Dziękuję za wspólne oglądanie migawek z Norwegii.

Dziękuję Zbyszek że zabrałeś wielu kolegów ze sobą, w tym mnie. Nigdy w N nie byłem, pisałem dlaczego, ale jestem dobrej myśli że kiedyś sprawy mi się potoczą sprzyjająco i pojadę Twoim śladem. Szczególnie zależałoby mi odwiedzić NordKapp, wówczas czułbym się spełnionym karawaningowcem, tak jak Syn + Dom + Drzewo dla spełnionego mężczyzny.
A to za wycieczkę:

ZbigStan - 2021-05-03, 06:55

Socale, Wojtku dziękuję za Portera. Przylądki Nordkapp i ST. Vincent chociaż raz warto odwiedzić.
Pozdrawiam

WODNIK - 2021-05-03, 20:03

Za piękną podróż po Norwegi , poleciało :pifko
Szkoda że to już zakończenie, czekam na inne Twoje podróże.
Pozdrawiam :spoko

ZbigStan - 2021-05-03, 21:18

WODNIK napisał/a:
Za piękną podróż po Norwegi , poleciało :pifko
Szkoda że to już zakończenie, czekam na inne Twoje podróże.
Pozdrawiam :spoko

To co napisałeś, jest dla mnie bardzo satysfakcjonujace
Pozdrawiam. Do zobaczenia na trasie.

Banan - 2021-05-04, 10:21

ZbigStan napisał/a:
Dziękuję za wspólne oglądanie migawek z Norwegii.

To ja dziękuję, że Ci się chciało przybliżyć Norwegię :bigok
Szkoda, że jesteśmy uwiązani na długość 10 dni maksymalnie od domu... :(
Dzięki Zbyszku :pifko

ZbigStan - 2021-05-04, 13:00

Banan, Dziękuję za "dziękuję" i piwo.

Przyjdzie taki moment, że będziesz miał dużo czasu i nadrobisz. Serdecznie pozdrawiam.

Robert-4 - 2021-05-04, 13:52

Dzięki za fotorelację. Jak pisałem już na początku - jestem już zakręcony i na pewno tam pojadę. Nie wiem, czy w tym roku, ale w przyszłym mam więcej wolnego w lipcu i wykorzystam chętnie Twoje podpowiedzi.

Wielkie dzięki i :pifko

lechd - 2021-09-04, 12:40

Takie relacje z podróży po Norwegii również nas zainspirowały do wyboru tego kierunku. Baliśmy się złej pogody a tymczasem przez 2 tygodnie pobytu mieliśmy tylko pół dnia deszczu. Ceny też nie były takie straszne a Norwegia to kraj stworzony do caravaningu. Było super.
Przygotowujemy relację z tej podróży i zapraszamy na pierwszy odcinek. Następne będziemy przygotowywać w miarę wolnego czasu.

Zapraszamy na relację.


lechd - 2021-09-18, 09:00

no i mamy następny odcinek. Zwiedzamy Oslo. Jeden dzień to zdecydowanie za mało aby zwiedzić to miasto, ale przecież zawsze można wrócić.
W Oslo zatrzymaliśmy się na kempingu Ekeberg. To był najdroższy kemping w Norwegii - 500 NOK bez prądu za kampera i 2 osoby.

Zapraszamy na film.

Janusszr - 2021-09-28, 08:04

lechd napisał/a:

W Oslo zatrzymaliśmy się na kempingu Ekeberg. To był najdroższy kemping w Norwegii - 500 NOK bez prądu za kampera i 2 osoby.

Jakie są obecnie ceny kempingów w Norwegii? W przyszłym roku w czerwcu lofoty mamy w planach.
Za relację :pifko

krzlac - 2021-09-28, 16:52

Janusszr napisał/a:
...Jakie są obecnie ceny kempingów w Norwegii?...


200-300 NOK/doba, tyle można zaoszczędzić - miejsc na dziko nie brakuje.

Janusszr - 2021-09-28, 17:51

krzlac napisał/a:
Janusszr napisał/a:
...Jakie są obecnie ceny kempingów w Norwegii?...


200-300 NOK/doba, tyle można zaoszczędzić - miejsc na dziko nie brakuje.

Moja żona jest rozrzutna :diabelski_usmiech i nie chce nawet słyszeć o "dzikowaniu" :diabelski_usmiech . Wyjazd planowany na koniec maja - czerwiec, to może zmieni zdanie :)

lechd - 2021-09-28, 21:09

Tak jak pisze krzlac, 250-350 NOK doba za kampera , dwie osoby z prądem. Kemping w Oslo to wyjątek, gdzie płaciliśmy 500 NOK. Standard jest bardzo różny ale generalnie przyzwoity.
Za 350 NOK to już prawie luksusy.

W sezonie czasem jak się przyjedzie po 17 to może brakować miejsc. Co do stawania na dziko to jest to tam normą i nie ma się czego obawiać. Jest to powszechnie praktykowane. Jest dużo parkingów i miejsc przygotowanych do biwakowania często w uroczych miejscach.

Janusszr - 2021-09-28, 21:29

W Polsce płaciliśmy podobnie w tym roku.

PS. Taka moja osobista uwaga dotycząca relacji filmowych - podkłady muzyczne. Czy one naprawdę muszą być? Psują wg mnie przyjemność oglądania filmu.

lechd - 2021-10-01, 10:57

Trochę muzyki musi być, ale dobrze aby to była dobra muzyka a nie taka jaka jest. Niestety za dobrą trzeba sporo płacić aby nie naruszać praw autorskich na YT a kanał nie ma ambicji komercyjnych. Od następnego sezonu zainwestuję w dobry mikrofon to mowa i odgłosy tła będą lepszej jakości i wtedy nie będę musiał dodawać tyle muzyki. :ok

PS
no i zainspirowałeś mnie, właśnie zamówiłem mikrofon :spoko

lechd - 2021-10-02, 09:29

Jedziemy dalej, tym razem pierwszy kontakt z górami i wąskimi drogami. Mieliśmy przejechać trasę w jeden dzień a wyszyły dwa. Ale było pięknie. Trochę zgrzaliśmy hamulce (aż dym poszedł z hamulców) ale jedziemy dalej. Przy przeglądzie na nowy sezon wymienię na wszelki wypadek tarcze i klocki.
Zapraszamy do oglądania i dzielenia się uwagami, które są dla nas bardzo ważne.


Janusszr - 2021-10-03, 16:08

Ze względu na obostrzenia covidowe, odpuściliśmy w tym roku Norwegię.
Jaka jest rzeczywistość na granicach Norwegii z innymi państwami?

Zbynek - 2021-10-03, 16:19

lechd napisał/a:
Takie relacje z podróży po Norwegii również nas zainspirowały do wyboru tego kierunku. Baliśmy się złej pogody a tymczasem przez 2 tygodnie pobytu mieliśmy tylko pół dnia deszczu. Ceny też nie były takie straszne a Norwegia to kraj stworzony do caravaningu. Było super.
Przygotowujemy relację z tej podróży i zapraszamy na pierwszy odcinek. Następne będziemy przygotowywać w miarę wolnego czasu.

Zapraszamy na relację.



Napisz w skrócie którą trasą jechaliście. My rozważamy Norwegię na przyszły rok i chętnie popatrzymy na Waszą trasę z Białegostoku :ok

lechd - 2021-10-04, 20:34

Zbynek napisał/a:
Napisz w skrócie którą trasą jechaliście. My rozważamy Norwegię na przyszły rok i chętnie popatrzymy na Waszą trasę z Białegostoku


Z Białegostoku jechaliśmy do Gdyni, skąd jak widzieliście nocnym promem popłynęliśmy do Karlskrony.
Z Karlskrony dojechaliśmy do Oslo, z Oslo pojechaliśmy w kierunku na Stavanger. Dalej na północ drogą widokową nr 13 w kierunku na Oddę, dalej na Greinanger i dalej przez Molde w kierunku drogi Atlantyckiej. To był najdalszy punkt naszej wyprawy. Później powrót przez Alesund , Lilllenhammer , Oslo do Karlskrony.
Wyprawa zajęła ponad 2 tygodnie.
Jak jeszcze nie byliście w Norwegii, to nas zaskoczyła mała ilość kilometrów przejeżdżanych w ciągu długiego dnia. Raz, że wolno się jedzie przez ograniczenia prędkości i małą szerokość dróg drugorzędnych a drugie - atrakcje po drodze. W sezonie miejsc postojowych należy szukać przed 17. Później na kempingach różnie można trafić a na dziko też lepsze miejsca są pozajmowane. Ale zawsze gdzieś się stanie. Polecamy też zabranie dobrej mapy, my mieliśmy taką 1 do miliona oraz nawigację ale to trochę za słabo. Teraz kupiliśmy porządny atlas gdzie możemy zobaczyć gdzie naprawdę byliśmy :wyszczerzony: . Mamy nadzieję, że przyda się za rok.

Zbynek - 2021-10-06, 19:13

lechd napisał/a:
Zbynek napisał/a:
Napisz w skrócie którą trasą jechaliście. My rozważamy Norwegię na przyszły rok i chętnie popatrzymy na Waszą trasę z Białegostoku


Z Białegostoku jechaliśmy do Gdyni, skąd jak widzieliście nocnym promem popłynęliśmy do Karlskrony.
Z Karlskrony dojechaliśmy do Oslo, z Oslo pojechaliśmy w kierunku na Stavanger. Dalej na północ drogą widokową nr 13 w kierunku na Oddę, dalej na Greinanger i dalej przez Molde w kierunku drogi Atlantyckiej. To był najdalszy punkt naszej wyprawy. Później powrót przez Alesund , Lilllenhammer , Oslo do Karlskrony.
Wyprawa zajęła ponad 2 tygodnie.
Jak jeszcze nie byliście w Norwegii, to nas zaskoczyła mała ilość kilometrów przejeżdżanych w ciągu długiego dnia. Raz, że wolno się jedzie przez ograniczenia prędkości i małą szerokość dróg drugorzędnych a drugie - atrakcje po drodze. W sezonie miejsc postojowych należy szukać przed 17. Później na kempingach różnie można trafić a na dziko też lepsze miejsca są pozajmowane. Ale zawsze gdzieś się stanie. Polecamy też zabranie dobrej mapy, my mieliśmy taką 1 do miliona oraz nawigację ale to trochę za słabo. Teraz kupiliśmy porządny atlas gdzie możemy zobaczyć gdzie naprawdę byliśmy :wyszczerzony: . Mamy nadzieję, że przyda się za rok.


Dzięki za opis, na pewno się przyda. Mam kilka dodatkowych pytań:
1. Dlaczego prom Gdynia-Karlskrona a nie np. Świnoujście-Ystad?
2. Skąd plan na zwiedzanie od południa a nie najpierw dojazd przez Lillehammer na północ i dalej widokowo wzdłuż wybrzeża na południe?
3. Jak oceniasz trasę Oslo-Lillehammer-Alesund? Jest coś ciekawego po drodze do zobaczenia czy lepiej odpuścić i jechać zarówno na północ jak i na południe przez fiordy?

lechd - 2021-10-10, 18:07

Zbynek napisał/a:
Dzięki za opis, na pewno się przyda. Mam kilka dodatkowych pytań:
1. Dlaczego prom Gdynia-Karlskrona a nie np. Świnoujście-Ystad?
2. Skąd plan na zwiedzanie od południa a nie najpierw dojazd przez Lillehammer na północ i dalej widokowo wzdłuż wybrzeża na południe?
3. Jak oceniasz trasę Oslo-Lillehammer-Alesund? Jest coś ciekawego po drodze do zobaczenia czy lepiej odpuścić i jechać zarówno na północ jak i na południe przez fiordy?


1/ z Białegostoku jest znacznie bliżej do Gdyni, a po drugiej stronie Bałtyku nie ma za dużej różnicy w odległości. Jak będę jechał bardziej na północ Norwegii to rozważę jeszcze prom do Sztokholmu z Gdańska lub z Łotwy
2/ tak wyszło, na początku też nie wiedziałem jak daleko na północ dojadę aby wrócić przed końcem urlopu
3/ fiordami jest ładniej, ale: chciałem zobaczyć Lillenhammer (będzie film i naprawdę warto) i droga jest chyba łatwiejsza i szybsza. Oprócz Lillenhammer niewiele zwiedzaliśmy z braku pogody i czasu, ale myślę, że na pewno znalazły by się ciekawe miejsca. Po 2 tygodniach fiordów trochę też byliśmy nimi nasyceni

Na pewno jeszcze wrócimy do No i będziemy ją zwiedzać trochę dokładniej i wolniej. Wezmę też cięższe wędki.

Janusszr - 2021-10-10, 19:50

Ponawiam pytanie.
Jak jest na granicach Norwegii z innymi państwami. Chodzi o obostrzenia covidowe. Nie mieliście kłopotu?

Bim - 2021-10-10, 20:06

[quote="Janusszr"]Ponawiam pytanie.
Jak jest na granicach Norwegii z innymi państwami. Chodzi o obostrzenia covidowe. Nie mieliście kłopotu?[/quodte]

Masz zamiar wyruszyć w tym roku jeszcze?

lechd - 2021-10-10, 21:52

Jak jechaliśmy latem (lipiec) to przy wjedzie była kolejka na 15 minut i nic nie sprawdzali, ale jak wracaliśmy to widać było kolejkę do wjazdu na kilka godzin stania.
Janusszr - 2021-10-11, 09:40

Bim napisał/a:

Masz zamiar wyruszyć w tym roku jeszcze?

W tym roku u mnie już koniec z wyjazdami. Kolega jedzie na ryby z kumplami po kiju i prosił abym zapytał.

Dziękuję Lechd :spoko

grzegunio - 2021-10-11, 18:41

Najbardziej aktualne, wiarygodne, sprawdzone i rzetelne informacje można znaleźć:
https://www.facebook.com/...79223893518094/

Janusszr - 2021-10-11, 19:42

grzegunio, masz :pifko
Janusszr - 2021-10-12, 08:59

Jak obecnie wygląda sprawa opłat drogowych w Norwegii?
Jest taki temat na forum, ale prosiłbym o informacje z "pierwszej ręki".

grzegunio - 2021-10-12, 17:45

Z pierwszej ręki, drogi państwowe:
https://www.autopass.no/en/toll-roads

Są tez prywatne drogi płatne ( najczęściej drogi górskie ) i tych nie ma w tej informacji. Na drogach prywatnych formy płatności są różne: karta kredytowa, gotówka lub płatność w ciągu 48 godz - numery szczytuje kamera automatycznie, najlepiej przeczytać dokładną instrukcję w miejscu poboru opłat.

W chwili obecnej na przeprawach promowych nie płaci się bezpośrednio za przejazd. Obsługa szczytuje czytnikami elektronicznymi numery rejestracyjne pojazdów i opłaty zbiorcze są dostarczane:
- drogą elektroniczną ( mail ) jeżeli auto jest zarejestrowane w systemie
- pocztową jeżeli auto nie jest zarejestrowane w systemie
Wysokość opłat za przeprawy promowe można znaleźć na bieżąco, na stronach internetowych przewoźników lub na stronie dotyczącej konkretnej przeprawy promowej.

Janusszr - 2021-10-16, 14:09

Wczoraj, ze względu na inflację chciałem w kantorze zakupić korony norweskie. Gość mi doradził, że lepiej wziąć z sobą euro. Prawda to?
skoli - 2021-10-16, 20:58

Janusszr napisał/a:
Wczoraj, ze względu na inflację chciałem w kantorze zakupić korony norweskie. Gość mi doradził, że lepiej wziąć z sobą euro. Prawda to?


Nie widziałem jeszcze TU cen w Euro. Kupuj korony a najlepiej działa karta kredytowa.

Janusszr - 2021-10-16, 23:06

skoli napisał/a:
Janusszr napisał/a:
Wczoraj, ze względu na inflację chciałem w kantorze zakupić korony norweskie. Gość mi doradził, że lepiej wziąć z sobą euro. Prawda to?


Nie widziałem jeszcze TU cen w Euro. Kupuj korony a najlepiej działa karta kredytowa.

Chodziło mu o to, żeby w Norwegii wymieniać euro na korony.

MILUŚ - 2021-10-16, 23:49

Janusszr napisał/a:
skoli napisał/a:
Janusszr napisał/a:
Wczoraj, ze względu na inflację chciałem w kantorze zakupić korony norweskie. Gość mi doradził, że lepiej wziąć z sobą euro. Prawda to?


Nie widziałem jeszcze TU cen w Euro. Kupuj korony a najlepiej działa karta kredytowa.

Chodziło mu o to, żeby w Norwegii wymieniać euro na korony.


Wydaje mi się ,że to najgorsza opcja :-/
Będziesz przecież płacił dwa razy prowizję :bajer

Janusszr - 2021-10-17, 07:12

MILUŚ napisał/a:

Wydaje mi się ,że to najgorsza opcja :-/
Będziesz przecież płacił dwa razy prowizję :bajer

Czyli trzeba kupić korony i zapomnieć o sprawie.
Dzięki :spoko

krzlac - 2021-10-17, 10:10

lechd napisał/a:
... Wezmę też cięższe wędki.


Jak do łapania z brzegu to cw 50 g zupełnie wystarczy.

krzlac - 2021-10-17, 10:13

Janusszr napisał/a:
...Czyli trzeba kupić korony i zapomnieć o sprawie...


Nie, zabrać kartę płatniczą prowadzoną w NOK, np. Revolut

lechd - 2021-10-23, 13:50

Wątek się mocno odświeżył i widzę że Norwegia jest w kręgu zainteresowania.
Skoro tak, to wrzucam następny film. Tym razem zdobyliśmy Preikestolen. Chyba jedno z bardziej znanych miejsc w Norwegii. Pod koniec filmu pokazuję też piękny wodospad. Zapraszam na kanał i miłego oglądania moich wypocin życzę :wyszczerzony:


Janusszr - 2021-10-23, 15:19

:pifko wiesz za co? Za brak podkładu muzycznego. Przyjemniej ogląda się.
Za samą relację tylko - dziękuję, jest super :spoko

lechd - 2021-10-24, 11:22

Janusszr napisał/a:
:pifko wiesz za co? Za brak podkładu muzycznego. Przyjemniej ogląda się.
Za samą relację tylko - dziękuję, jest super :spoko


Dzięki za piwko, muzyka to rzecz gustu i faktycznie czasem mniej znaczy lepiej

krzlac - 2021-10-24, 11:54

Preikestolen - za dużo ludzi, Lekefossen - za mało wody.
Janusszr - 2021-10-24, 12:36

lechd napisał/a:
muzyka to rzecz gustu i faktycznie czasem mniej znaczy lepiej

Z tą muzyką, wg mnie, jest tak, jak czytanie tekstu wydrukowanego na błyszczącym papierze kredowym z kolorowym tłem. Nie każdy ma dobry słuch i sokoli wzrok :spoko

lechd - 2021-11-17, 15:49

Jedziemy dalej na północ, trochę podziwiamy tunele, trochę oglądamy naturę i odpoczywamy na kempingu. W sezonie jest spory ruch ale pogoda dalej dopisuje. Zapraszamy na nasz kanał do oglądania relacji.



lechd - 2021-12-09, 16:31

Jesteśmy w najbardziej rozreklamowanym fiordzie i przejeżdżamy Drabinę Trolli.
Miejsca na pewno warte odwiedzenia. Następnym razem zwolnimy tempo i będziemy bardziej "smakować" odwiedzane miejsca.

[/youtube]

Krzyś i Lidia - 2021-12-28, 21:31

Byłem tam motocyklem. Piękne widoki i przepiękny kraj. chciałbym jeszcze raz jechać tam ale teraz kamperem
Krzyś i Lidia - 2021-12-28, 21:33

Podobno trasa Trolii zamknięta jest dla ruchu
MILUŚ - 2021-12-28, 21:51

Krzyś i Lidia napisał/a:
Podobno trasa Trolii zamknięta jest dla ruchu
w zimie :spoko
lechd - 2021-12-31, 17:04

Jedziemy dalej na północ, ale od tego miejsca będziemy już wracać.
Zapraszam do oglądania.



Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku. Podróży dużych i małych, sprawnych kamperów i wolnych miejsc na miejscówkach. A przede wszystkim zdrowia aby móc to wszystko realizować.

lechd - 2022-01-15, 09:16

Zaczynamy wracać do domu. Zatrzymujemy się na kempingu zdominowanym przez niemieckich wędkarzy, którzy łowią czerniaki i makrele na skalę "przemysłową". Na miejscu ryby filetują i mrożą. Kemping ma wszelkie udogodnienia do tego. Spotykamy załogę z Polski, którą pozdrawiamy. Dzięki ich informacji wybieramy się na spacer w górę doliny gdzie oglądamy fajny skansen.
Zapraszamy na krótka relację.


krzlac - 2022-01-15, 12:31

lechd napisał/a:
...łowią czerniaki...


Małe sprostowanie, ta ryba to czarniak. :spoko
Norwegia cały czas piękna, choć takie kempingi mnie przerażają.

lechd - 2022-01-15, 16:27

masz 100% racji :spoko
lechd - 2022-02-05, 13:32

No i nasz ostatni film z tej wyprawy. Mamy nadzieję, że jest kilka osób, które nabrały ochoty na odwiedzenie tej pięknej krainy. My zechcemy powtórzyć wyjazd i może znów będziemy mieli szczęście z pogodą. Opłaty za przejazd drogami jeszcze nie dostaliśmy, mamy nadzieję, że nie stworzy to nam problemu przy ponownym wjeździe do NO.
Na ten moment zapraszamy do obejrzenia filmu gdzie pokazujemy skansen w Lillehammer.
Dziękujemy za komentarze i zapraszamy na nasz kanał.
Jeżeli są jakieś pytania to chętnie odpowiem na forum czy w komentarzach.


krzlac - 2022-02-05, 13:50

lechd napisał/a:
...Mamy nadzieję, że jest kilka osób, które nabrały ochoty na odwiedzenie tej pięknej krainy...


Ja nie tylko nabrałem ochoty, ale już kupiłem w "dobrej cenie" bilet na prom. Może skanseny to jest coś co kręci mnie najmniej, ale w Norwegii jest w czym wybierać.

Janusszr - 2022-02-05, 14:42

Ja ochotę mam od dawna. Mam nadzieję, że w tym roku nic nie stanie na przeszkodzie. Planuję trasę przez Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię. W czerwcu.
lechd - 2022-02-05, 17:35

My planujemy lipiec. Tym razem będziemy "smakować" . Powolny przejazd z Bergen do Trondheim lub odwrotnie - wzdłuż wybrzeża, ale jeszcze nie mamy szczegółowych planów. Popłyniemy z Gdyni do Kalskrony lub z Windawy do Szkokholmu.
ZetKa - 2022-02-06, 10:56

W tym roku planuję kolejny wędkarski wyjazd do Norwegii, połów ryb "z płetwą tłuszczową". Nie jest w tym nic nadzwyczajnego robiłem to już wielokrotnie ale teraz jako emeryt chcę spędzić na tym prawie dwa miesiące począwszy od połowy czerwca. Około 2 tygodnie na Orkli za łososiem, potem na północ. Powrót prawdopodobnie przez Szwecję, odwiedzę miejsca/rejony gdzie wędkowałem w 1999.
Janusszr - 2022-02-06, 12:05

Zazdroszczę Ci ZetKa. Ja utargowałem u żony tylko miesiąc. Obiecała, że będzie łowić ryby razem ze mną.
krzlac - 2022-02-06, 18:46

ZetKa napisał/a:
... połów ryb "z płetwą tłuszczową"...


Zdarzeń dużo, czy jak naszych pomorskich rzekach?

ZetKa - 2022-02-06, 22:26

krzlac napisał/a:
ZetKa napisał/a:
... połów ryb "z płetwą tłuszczową"...


Zdarzeń dużo, czy jak naszych pomorskich rzekach?


Zawsze wracałem z tarczą :) kilka brań łososi podczas każdego wyjazdu. Mam nadzieję że teraz będzie podobnie.

krzlac - 2022-02-07, 09:28

Na Orkli obowiązuje licencja specjalna czy ogólnokrajowa?
ZetKa - 2022-02-07, 11:03

Oprócz krajowej trzeba jeszcze wykupić licencje na daną miejscówkę. Licencja jest na dany dzień, jeśli na dłużej to wielokrotność dniówek.
krzlac - 2022-02-08, 10:22

Próbuję zgłębić "tajemnice" licencji norweskich, w tym roku będę miał więcej czasu na ryby.
Dwuręczną muchówką nie łapię, ale klasę 4,5 mam względnie opanowaną. Bede szukał pstrąga i lipienia w Norwegii południowo-zachodniej.

Darson - 2022-02-09, 16:54

Odnośnie podróży do Norwegii to w poniedziełk nie miałem żadnej kontroli na lotnisku Gardemoen.
Nikt nie sprawdzał certyfikatów ani nie było testów.
Żadnych bramek i kontroli dokumentów.
Wcześniej zarejestrowałem mój przyjazd na stronie https://reg.entrynorway.no/?lang=en

ZetKa - 2022-02-09, 17:57

krzlac napisał/a:
Próbuję zgłębić "tajemnice" licencji norweskich, w tym roku będę miał więcej czasu na ryby.
Dwuręczną muchówką nie łapię, ale klasę 4,5 mam względnie opanowaną. Bede szukał pstrąga i lipienia w Norwegii południowo-zachodniej.

Sugeruję założyć sobie konto na https://www.inatur.no/ można wtedy online kupić sobie licencję na niektóre wody na dany odcinek.
Można je znaleźć przeglądając tę mapę https://www.inatur.no/kart
Licencje krajowe na wody słodkie można kupić tu, widzę że teraz jest nawet po polsku :) https://www.environmentag...vers-and-lakes/
Powodzenia

krzlac - 2022-02-13, 09:51

Dzięki. W INATUR mam już konto. Krajową licencję za 286 NOK kupię przed wyjazdem. Nie ma niestety zniżki dla seniorów.
Arnold1 - 2022-05-13, 18:39

[quote="lechd"]
Na ten moment zapraszamy do obejrzenia filmu gdzie pokazujemy skansen w Lillehammer.
Dziękujemy za komentarze i zapraszamy na nasz kanał.
Jeżeli są jakieś pytania to chętnie odpowiem na forum czy w komentarzach.[quote]



Wielkie dzięki gospodarzowi tego wątku ZbigStan jaki i Tobie lechd za niezwykle inspirujące i praktyczne informacje, fotki i filmiki. Piwko Wam dwojgu się należy. :pifko
Skandynawię zwłaszcza Szwecję jak i Norwegię po raz pierwszy zjechałem w czasach studenckich (lata 1974-78, tzw saksy). Kolejny raz na moto w 2014 od strony rosyjskiej przez Murmańsk - Nordkapp - Lofoty - powrót przez Kirunę Rovaniemi do Helsinek-Tallinn.
Od 2018 co roku obiecuję sobie ruszyć razem z żoną i pieskim w te strony ponownie kamperem. Niestety przez pierwsze dwa lata nieoczekiwane sprawy rodzinne spowodowały konieczność powrotu do domu prawie już z promu w Tallinie, no i Covid przez ostatnie dwa sezony. Mamy nadzieję, że uda nam się zrealizować plan w tym roku. Czyli wyjazd 16.6.2022, powrót na 8.8 - czyli 6 tygodni na Skandynawię! Planowałem wstępnie trasę na około 10-12000km. Koszta paliwa w Skandynawii (dzisiaj powyżej 10,20pln/l trochę jednak hamują i ograniczają plany. Zobaczymy co z tego wyjdzie ? :)

Z przyjemnościa podejmę wątek w odniesieniu do trasy Skandynawia 2022. Pozdrawiam wszystkich zauroczonych Norwegią. :spoko

lechd - 2022-11-06, 10:37

Witam ponownie. Powolutku zaczynam obrabiać filmy z tegorocznego wyjazdu.
Zrobiliśmy trasę Gdynia- Oslo- Bergen - Kalvag - Loen - Briksdalbre - Karlskrona - Gdynia

Zapraszam do oglądania filmów, i przekonania się do odwiedzenia tego pięknego kraju.
W tym roku mieliśmy niestety zdecydowanie gorszą pogodę ale to nie przeszkadzało aż tak. trochę mniej też filmowaliśmy bo jakoś tak mniej zapału było. Wyprawa była jednak super i na pewno tam jeszcze wrócimy .






lechd - 2022-11-13, 10:34

I jedziemy dalej w kierunku Bergen... cały czas mamy atrakcje


lechd - 2022-12-04, 14:38

Teraz link do filmu z Bergen i dalej drogi w kierunku na północ nad Nordfjord. Nocujemy na miejscówce z park4night. Piękne widoki i możliwość wędkowania.

Drugi film z regionu Bermanger: miasteczko Kalvag i plaża Grotle.
Miejsca mniej znane a piękne z widokami jak z miejsc dużo dalej położonych na północ.

Zapraszam do obejrzenia i wyjazdu w te rejony. To tylko 2 miejsca a jest tam więcej do obejrzenia, tak że my też tam wrócimy.




krzlac - 2022-12-04, 15:08

Pięknie! I na koniec Pan Dorsz!
lechd - 2022-12-23, 07:56

Naszej wyprawy ciąg dalszy, poprzednie miejsca były wspaniałe a te odwiedzone w tym odcinku też super. Miejscówka na kempingu - jak z bajki. Zapraszam do oglądania.
Korzystając z okazji chcę złożyć życzenia spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia oraz dużo zdrowia i podróży w Nowym Roku 2023. Może kogoś poniesie w miejsca pokazane w relacji. :mikolaj


lechd - 2023-01-21, 18:28

No i ostatni film z wyprawy. Szkoda, że tak krótko trwała.
Miejsce z grupy obowiązkowych. Dziękuję za oglądanie i mam nadzieję, że kogoś zainspirowałem.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group