Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Grupa Hymer - Lodówka oraz Boiler we Fiacie Ducato b544!

camperpl - 2015-07-08, 14:34
Temat postu: Lodówka oraz Boiler we Fiacie Ducato b544!
Witam chciałbym się dowiedzieć jak napełnić boiler wodą oraz co zrobić żeby lodówka była zasilana gazem. W lodówce pali mi się płomieniek ale nie chce chłodzić czy trzeba odczekać chwile żeby ona zaczeła chłodzić? Dziekuję za wszystkie rady!
cirrustravel - 2015-07-08, 17:06

Z lodówką odczekaj trochę, a co do bojlera to zablokuj odpływ (zabezpieczenie w górę) i odkręć jakikolwiek kran. Pompka wpompuje wodę do bojlera, a przez bojler woda płynie do kranów.
camperpl - 2015-07-08, 18:29

cirrustravel napisał/a:
Z lodówką odczekaj trochę, a co do bojlera to zablokuj odpływ (zabezpieczenie w górę) i odkręć jakikolwiek kran. Pompka wpompuje wodę do bojlera, a przez bojler woda płynie do kranów.

Dzięki za pomoc a możesz mi powiedzieć określony czas ile musze czekać jak lodówka zacznie chłodzić? I czy mógłbyś powiedzieć gdzie znajduje się to zabezpieczenie?

cirrustravel - 2015-07-08, 19:37

Nie wiem po jakim czasie czuć chłód w lodówce załączonej na gaz :( Myślę, że godzina... dwie.
Co do bojlera, jak masz tak jak u mnie bojler w szafie to zabezpieczenie jest tu (ten dzyndzol do góry)

camperpl - 2015-07-08, 19:50

Dziękuje za radę postaram się to jakoś uruchomić.
cirrustravel - 2015-07-08, 20:06

Jeśli temp spadnie do kilku stopni na plus, to automat podnosi ten dzyndzol i woda z bojlera wypływa (ochrona przed zamarznięciem). Można też ręcznie to zrobić chcąc np. w lecie spuścić wodę z bojlera. Powodzenia.
andreas p - 2015-07-10, 17:57

Wylacza sie automatycznie przy 5° .Wlacz lodowke na gas i po pieciu minutach podstaw reke do klapki od lodowki na scianie tej gornej po prawej stronie :spoko powinno delikatnie wiac cieple powietrze to znaczy ze lodowka dziala. :spoko
camperpl - 2015-07-10, 21:31

Dziękuje za radę. Gdy uruchomiłem boiler to coś pstryknęło i świeciła się kontrolka na zielono, ale po upływie 20-30 sec poraz drugi coś pstryknęło i kontrolka zaświeciła się na kolor czerwony. Co to może być? I czy ma coś z tym wspólnego gas?
cirrustravel - 2015-07-10, 23:16

Nie wiem. Nie mam żadnych kontrolek, tylko pokrętło do ustawiania trumy.
EBRP670 - 2015-07-11, 07:07

Masz prawdopodobnie zapowietrzony układ ciepłej wody.Zrób tak:sprawdż czy masz otwarty kominek bojlera na zewnątrz,otwórz krany/raz ciepła raz zimna/i aż do momentu zaprzestania"prychania"powietrzem spuszczaj wodę.Jeżeli światełko sterownika bojlera raz świeci na zielono raz na czerwono, powtażaj tę czynność /włącz-wyłącz/ aż do skutku.Powinno pomóc.Pozdrawiam.
gino - 2015-07-11, 07:22

uzupełnij profil, napisz skąd jesteś... poatrz jak wyglądają nasze profile
może się okazać że masz po sąsiedzku jakiegoś kamperowca..podjedzie, wytłumaczy, pomoże... :spoko

camperpl - 2015-07-11, 10:49

EBRP670 napisał/a:
Masz prawdopodobnie zapowietrzony układ ciepłej wody.Zrób tak:sprawdż czy masz otwarty kominek bojlera na zewnątrz,otwórz krany/raz ciepła raz zimna/i aż do momentu zaprzestania"prychania"powietrzem spuszczaj wodę.Jeżeli światełko sterownika bojlera raz świeci na zielono raz na czerwono, powtażaj tę czynność /włącz-wyłącz/ aż do skutku.Powinno pomóc.Pozdrawiam.

Dzięki za radę!

marekoliva - 2015-07-13, 14:19

Jeśli jeszcze sobie nie poradziłeś, wstaw zdjęcie sterownika bojlera łatwiej będzie Ci pomóc.
camperpl - 2015-07-13, 14:36

marekoliva napisał/a:
Jeśli jeszcze sobie nie poradziłeś, wstaw zdjęcie sterownika bojlera łatwiej będzie Ci pomóc.

Dodałem zdjęcie nie wiem czy to jest to.

mac - 2015-07-13, 14:49

Cześć kolego. Jeśli jesteś z okolic Rzeszowa mogę Ci pomóc, :spoko :bigok
mrsulki - 2015-07-13, 16:23

camperpl napisał/a:
Dodałem zdjęcie nie wiem czy to jest to.

raczej chodzi o płytkę z elektroniką zamontowaną pod plastikową obudową na bojlerze

marekoliva - 2015-07-17, 12:51

camperpl napisał/a:
Dziękuje za radę. Gdy uruchomiłem boiler to coś pstryknęło i świeciła się kontrolka na zielono, ale po upływie 20-30 sec poraz drugi coś pstryknęło i kontrolka zaświeciła się na kolor czerwony. Co to może być? I czy ma coś z tym wspólnego gas?


Może być to wina gazu. Sprawdź ilość gazu w butli ( jeśli mało bojler może nie odpalić) Włącz pozostałe urządzenia pozostałe urządzenia aby odpowietrzyć przewody, następnie bojler powinien opalić jeśli nie odpali szukaj fachowca.

maszakow - 2015-07-24, 20:47

hmm... jeśli kłopot dotyczy elektroniki boilera Trumy i jest to model sprzed 92r to na pewno będę mógł pomóc :)
sprawdź wszystko jak koledzy mówią i spróbuj uruchomić boiler - jak nie wyjdzie.
Jest osobny wątek na forum TUTAJ gdzie możesz sporo się dowiedzieć i być może samodzielnie zdiagnozować problem.
Ale... być może zacznij po prostu od oczyszczenia komina, palnika...

Jackfruits - 2015-08-11, 20:59

U mnie bojler nie działa świeci się zielona dioda i nic (truma B 10)! Przeszukałem już wszystkie fora i nic nie znalazłem i tak co zrobiłem:
1. Wymieniłem rezystor 12 ohm przy włączniku (sterownik na ściance)
2. Sprawdziłem czujnik w garnku wygląda na oryginalny tj. czujnik temperatury oraz tkz. czujnik termiczny pokazuje 0,88 V czy to dobrze?
3 Gdy podałem "+" na fioletowy przewód na płytce (z bojlera) zastartował i grzał jak powinien ale po pewnym czasie zaczął działać impulsowo.
Już nie mam pomysłu co dalej
P.S. zgodnie z poleceniami forum zmodernizowałem sterownik o żółtą diodę sygnalizującą działanie palnika.

maszakow - 2015-08-15, 15:48

Jackfruits, to źle.
Zacznijmy od podstaw.
0. Przeczyść elektrodę jonizacyjną (czyli ten czujnik płomienia bardzo drobnym papierem ściernym.
1. Zakręć gaz - i odepnij przewód od iskrownika. WAŻNE
2. Miernik napięcia na napięcie przemienne AC - i przewód do styku czujnika temperatury
3. Włącz bojler i patrz na pomiar kiedy elektrozawór stuknie - do momentu odpadnięcia zaworu i zapalenia się czerwonej diody powinno być ok 35-45V AC
4. A teraz podepnij z powrotem iskrownik i podłącz gaz. Miernik na DC - COM gdzieś do masy a gorący przewód - znów do styku czujnika temperatury.
Uruchom boiler - w momencie zapalenia się płomienia powinieneś mieć odczyt UJEMNY - ok. - 0,7V.

Jeśli tak jest a mimo to płomień gaśnie i bojler próbuje ponownie go zapalić - masz
powaloną elektronikę.

Tak jak powiedziałem na PW podejrzewam że masz wersję starszą niż te które zdołałem naprawić. bardzo prosze o zdjęcia płytek w dużej rozdzielczości - zarówno głównej z obu stron jak i sterownika z obu stron.
jeśli miałbym robić analogię to...fioletowy przewód byłby masą ...

Dobrze by było gdybyś zidentyfikował przewody na prawym złączu, gdzie co idzie.

PiciuM - 2019-09-25, 21:25

Podepne sie pod temat :) Mam Swinga 544, '98.

Boiler Truma upchniety jest w szafie z piecem Truma. Patrzac od gory (po zdjeciu plyty z gory), na lewo jest toaleta, a na prawo za szafa podlozna 'lawka', ktora sie rozklada.

Nigdzie nie moge znalezc tego zaworu do recznego spuszczania wody z boilera. Gdzie on moze byc?

Dzieki z gory za pomoc!

PS. Czy jest mozliwosc wrzucania zdjec, ale nie z linku, tylko z pliku?

PiciuM - 2019-09-26, 13:43

A oto zdjecie od gory z szafy:
dpong - 2019-09-26, 16:48

powinieneś mieć zawór zamontowany na wężu tym białym (przeźroczystym) podłączonym do dolnego króćca bojlera, na zdjęciu wygląda tak jakby szedł on pod podwozie
zbyszekwoj - 2019-09-27, 09:34

Może szukaj wyjścia pod podwoziem,to trafisz do szafy?
PiciuM - 2019-09-27, 12:36

dpong napisał/a:
powinieneś mieć zawór zamontowany na wężu tym białym (przeźroczystym) podłączonym do dolnego króćca bojlera, na zdjęciu wygląda tak jakby szedł on pod podwozie


Widze, ze mniej wiecej w polowie wysokosci boilera jest taka jakby sztuczna podloga, gdzie ginie tez wezyk - moze tam to schowali.

Przejrzalem dokladnie podwozie i znalazlem tylko jakies ujscie wody, moze wlasnie od boilera - ale nic wiecej nie ma.

Przy okazji po drugiej stronie nadwozia znalazlem zawor do chyba brudnej wody, takze jestem caly happy :)

dpong - 2019-09-27, 17:00

PiciuM napisał/a:
dpong napisał/a:
powinieneś mieć zawór zamontowany na wężu tym białym (przeźroczystym) podłączonym do dolnego króćca bojlera, na zdjęciu wygląda tak jakby szedł on pod podwozie


Widze, ze mniej wiecej w polowie wysokosci boilera jest taka jakby sztuczna podloga, gdzie ginie tez wezyk - moze tam to schowali.

Przejrzalem dokladnie podwozie i znalazlem tylko jakies ujscie wody, moze wlasnie od boilera - ale nic wiecej nie ma.

Przy okazji po drugiej stronie nadwozia znalazlem zawor do chyba brudnej wody, takze jestem caly happy :)

A co jest w środku w miejscu gdzie to "ujście" w podłodze?

PiciuM - 2019-09-30, 12:25

Wlasnie pasuje mi na boiler.
No nic, postaram sie jakos dobrac do tej 'tymczasowej' poleczki, moze pod nia jest zawor.

Dzieki za wszelka pomoc!

dpong - 2019-09-30, 12:52

PiciuM napisał/a:
Wlasnie pasuje mi na boiler.
No nic, postaram sie jakos dobrac do tej 'tymczasowej' poleczki, moze pod nia jest zawor.

Dzieki za wszelka pomoc!


Może bojler jest zamontowany na podwyższeniu i wystarczy wsunąć rękę i wymacać zawór, spróbuj, jak wymacasz zawór to go otwórz, najwyżej wyleje się woda na zewnątrz

Rumburak - 2019-09-30, 20:58

Kamper inny, ale układ piecyk - bojler mam u siebie taki sam. Mam również podwyższenie na bojler. Na zdjęciu wszystko wymontowane przed remontem. Szukaj u siebie zaznaczonego czerwonego dyngsa.
PiciuM - 2019-10-03, 17:05

Dzieki!
PiciuM - 2020-01-02, 20:10

Tesc na spokojnie poszperal i znalazl zawor pod zlewem kuchennym pod podloga.
Twierdzi, ze woda splynela.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group