Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Rzetelne informacje techniczne bez bajerowania - Mini grzejnik 500W

Komplecik - 2023-12-01, 17:44
Temat postu: Mini grzejnik 500W
Stosujecie może takie mini grzejniki?
SlawekEwa - 2023-12-01, 18:16

tak stosujemy, jak stoisz obok to jest ciepło.
Komplecik - 2023-12-01, 18:19

SlawekEwa napisał/a:
tak stosujemy, jak stoisz obok to jest ciepło.

Właśnie o tym myślałem, mam gniazdko przy stole, a nóż by przyjemnie dmuchał :spoko

Kazik II - 2023-12-01, 18:24

500 W to akurat tyle ile suszarka do włosów - więc łatwo sprawdzić empirycznie jaki z tego pożytek.
Komplecik - 2023-12-01, 18:40

Kazik II napisał/a:
500 W to akurat tyle ile suszarka do włosów - więc łatwo sprawdzić empirycznie jaki z tego pożytek.

Faktycznie mam nawet taką mini suszarkę, jutro sprawdzę wydajność tejże :szeroki_usmiech
Grzejniczek byłby tak ciut bardziej dedykowalny od wspomnianej suszareczki :szeroki_usmiech

Andrzej_Gdynia - 2023-12-01, 18:41

Mam takie... Parę razy stosowałem w sytuacjach kiedy trzeba było lekko dogrzac... NIe można powiedzieć że jest nieskuteczne - coś daje - podnosi temp w kamperze jakieś 3-4 stopnie przy dłuższej pracy. Włączałem w nocy ... trochę przeszkadza ale idzie się przyzwyczaić i zasnać :)
Wożę ze sobą ba ma 2 bezsprzeczne zalety - jest mały, oraz pobiera 500 w - nie wywali żadnego zabezpieczenia na campingu...

Komplecik - 2023-12-01, 18:44

Andrzej_Gdynia napisał/a:

Wożę ze sobą ba ma 2 bezsprzeczne zalety - jest mały, oraz pobiera 500 w - nie wywali żadnego zabezpieczenia na campingu...

Nie chciałem tego tak wprost powiedzieć, ale właśnie identycznie pomyślałem. :spoko

Janusszr - 2023-12-01, 18:49

Ja mam. Sprawdza się w tak małym pomieszczeniu jakim jest kamper.
Bim - 2023-12-01, 19:34

Andrzej_Gdynia napisał/a:
Wożę ze sobą ba ma 2 bezsprzeczne zalety - jest mały, oraz pobiera 500 w - nie wywali żadnego zabezpieczenia na campingu...


I tu jest sedno ;)

Komplet dopisz w tytule czy lub poza kempingami bo wiesz blaszkai górą
jedni rozkminiają czy warto PV inni czy zamiast dużego gabarytu zabrać mały co też w biedzie uratuje w ujemnych temperaturach :spoko

Komplecik - 2023-12-01, 20:03

Bim napisał/a:
Andrzej_Gdynia napisał/a:
Wożę ze sobą ba ma 2 bezsprzeczne zalety - jest mały, oraz pobiera 500 w - nie wywali żadnego zabezpieczenia na campingu...


I tu jest sedno ;)

Komplet dopisz w tytule czy lub poza kempingami bo wiesz blaszkai górą
jedni rozkminiają czy warto PV inni czy zamiast dużego gabarytu zabrać mały co też w biedzie uratuje w ujemnych temperaturach :spoko


No raczej na kempingu :szeroki_usmiech
:spoko

Cyryl - 2023-12-02, 10:44

do tego grzejnika zrobiłem gniazdko pod stołem i czasem gdy chłodniej puszczam na nogi podczas oglądania filmów, gdy temperatura jest na tyle wysoka, aby nie włączać ogrzewania.

w mojej ocenie nie jest w stanie ogrzać kampera, ale jako grzejnik uzupełniający jest OK, mały, lekki.

orkaaa - 2023-12-02, 11:18

Patent na zimę ok ale raczej jak mamy dostęp do 230 v bo 500w to szybciutko rozładuje akumulator. Ogrzewanie gaz czy diesel znacznie bardziej ekonomiczne.
Ja jak jestem na nartach i jest prąd / to używam tradycyjnej dmuchawy ma dwie grzałki więc można moc regulować.

Nie znam suszarek do włosów na 500 wat . Najmniej to 1000 lub 1200. Wtedy można suszyć włosy / nie piszę o swoich /. To tak ja suszarki na 12 v - miałem dwie o obie wyrzuciłem. Nie ma mocy nie ma grzania.

Mazur - 2023-12-02, 17:43

Webasto nawet chińskie które mam mocne 7kW , nie używam już trumy , truma jest jako alternatywa.
Webasto jest tanie (500-700zł) , ekonomiczne (jakie 500W ? :) ), duuuużo ciepła. Jedynie startuje jak Gagarin, ale to tylko chwila.
Mam osobny zbiornik na ON 20l. (zapas paliwa w razie "W") w miejsce drugiej butli ,tankuję raz w roku, ale używam wiosna jesień.
Robert, musisz kiedyś zobaczyć u mnie jak to wygląda. Zimno w nocy, włączasz pilotem z łóżka i działa :ok Cieplutko !

Kazik II - 2023-12-02, 18:07

orkaaa napisał/a:
Nie znam suszarek do włosów na 500 wat

Bo to trzeba posiadać taki sprzęt jak ja mam. Czyli suszarka Farel z PRL-u. Suszy do dzisiaj.

Zaradek - 2023-12-02, 18:28

Ja korzystalem z czegos takiego (maly grzejnik olejowy 500W) LINK w Hiszpanii pozna jesienia. Przydawal sie tylko w nocy i dawal rade. Zaleta to to, ze jest cichy.
joko - 2023-12-02, 19:50

Jak masz Robert wolne 500W , aby takie coś podłączyć to mam dla Ciebie lepszą propozycję, a na pewno bardziej skuteczną w ogrzewaniu.

Takie coś :

https://e-promienniki.pl/infra-power-plate-eco-u-300W-quartz-panel-grzewczy-na-podczerwien.html

Tu akurat taki pierwszy z brzegu przykład, ale generalnie chodzi o promienniki IR zbudowane w formie takich płaskich lekkich paneli , wyglądających jak ramka do obrazu.

Są o różnych mocach i kształtach.

To działa trochę na innej zasadzie niż standardowy grzejnik, bowiem nie ogrzewa powietrza tylko przedmioty na które padają promienie , dokładnie tak jak słońce .

Mam taki jeden o mocy 500W, który kupiłem na próbę i powiem Ci, że to naprawdę dobrze daje.
Ja nie uzywam kampera w zimie bo nie lubię , więc nawet nie próbowałem tego w nim montować , ale skoro to są do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych o wiekszej kubaturze to w kamperze tym bardziej.

Ja mam promienniki IR zamontowane na halach , gdzie żadne inne ogrzewanie nie daje rady , ze względu na dużą wysokość pomieszczeń i metraż .
Tam są trochę innej konstrukcji (świecące na pomarańczowo ) ale zasada ta sama.
Na każde 70m2 hali o wysokości 7m mam jeden promiennik o mocy 2kW i to daje radę nawet jak na zewnątrz jest -15st C.
To nawet jak działa cały dzień to nie podnosi temp powietrza w hali nawet o 1st i w okresie zimowym jest tam około 12-14st, ale przy włączonych promiennikach komfort termiczny jest jakby było koło 20st.

W obecnym kamperku nie mam i miał nie będę , ale w projekcie o którym Ci mówiłem ostatnio , w którym wszystko będzie na prąd bardzo poważnie rozważam tę opcję .
W/g mnie same zalety:
- działa natychmiast po włączeniu (efekt grzania odczuwalny natychmiast)
- łatwość sterowania (wystarczy włacznik i ew. regulator mocy)
- dużo mniejsze zuzycie energii w stosunku do standardowych grzejników elektrycznych (dla uzyskania tego samego efektu termicznego potrzeba nieporównywalnie mniej energii - ogrzewa nas a nie powietrze wokół )
- możliwość wykonania prostego układu , który będzie grzał tylko tam gdzie trzeba i kiedy trzeba (zakładasz mniejsze panele w salonie, łazience i sypialni i do każdego podłączasz czujnik obecności - grzeje tylko tam gdzie ktoś aktualnie przebywa)

Komplecik - 2023-12-02, 20:15

joko napisał/a:


Ja mam promienniki IR

Też mam takie 500 w biurowych kibelkach, do kamperka ciut spore 60/60, jeśli wcześniej nie planowałem miejsca pod grzejnik.
O tym małym pomyślałem, do wykorzystania jak wyżej koledzy pisza na kempingu delikatnie wspomagać ogrzewanie, podpytuje czy to ma jakikolwiek sęs, mam też 1000w grzałkę w klimie, nie wiem czy na kempie nie wywali bezpiecznika.
Faktycznie tak jak piszesz grzejnik na podczerwień najlepiej jak grzeje z góry jest wtedy efektywny, będę chyba zmieniał na wiszące 500w w kształcie lamp.
:spoko

Cyryl - 2023-12-02, 20:55

joko napisał/a:
...Tam są trochę innej konstrukcji (świecące na pomarańczowo ) ale zasada ta sama...


pod Wrocławiem w Siechnicach są wielkie szklarnie, w których chyba jest podobne ogrzewanie, bo łuna w nocy jest widoczna w całym mieście.

myślisz, że dobrze się domyślam?

joko - 2023-12-03, 00:29

Takiego grzejnika IR który świeci do kampera raczej bał bym się zakładać bo tam elementem promieniującym jest szklana lampa (żarnik) która dość mocno się rozgrzewa (podobnie jak w lampie halogenowej)

Aż poszedłem do piwnicy poszukać tego grzejnika o którym pisałem :szeroki_usmiech

Fotki poniżej .

W tym grzejniku nic nie świeci i nic się mocno nie rozgrzewa. W czasie działania ta biała powierzchnia robi się tylko lekko ciepła, natomiast promieniowanie cieplne odczuwalne jest nawet w odległości 2-3m.

Ten konkretnie ma 580W (są mniejsze) i waży tylko 5kg. Można go zamontować na suficie lub na ścianie.

joko - 2023-12-03, 00:41

Cyryl napisał/a:


myślisz, że dobrze się domyślam?


Tak dobrze. Z pewnością w szklarniach stosuje się promienniki IR, ale tam bardziej od samego ogrzewania wykorzystuje się to , że te promienniki zastępują słońce (to samo promieniowanie) i wspomagają fotosyntezę .

Kiedyś czytałem takie dość obszerne opracowanie na temat używania tego typu promienników (tych nie świecących) do ogrzewania domów. Z racji tego że jest to takie promieniowanie jak słoneczne ten typ ogrzewania jest ponoć najzdrowszy dla człowieka (zdrowszy od konwekcyjnego , które powoduje ruch powietrza) i bardzo korzystny dla budynku bo usuwa wilgoć ze ścian i likwiduje wszelkiego rodzaju grzyby itp.

Wszystkie te cechy są jak sądze równie korzystne w kamperze, bo tu jak wiemy wilgoć jest wrogiem numer jeden.

adaml61 - 2023-12-03, 08:16

Ja jestem jednym z pierwszych użytkowników ogrzewania na podczerwień , ogrzewam dom 28 sezon , pierwszą firmą która wprowadziła to do polski był Rotal ze Szczecina . W momencie gdy to zakładałem rok 1996 , był bom na olej opałowy , ludzie się zemnie śmiali , idiota ogrzewanie na prąd . Ja grzeję nadal , oni dawno nie . Przez tyle lat dołożyłem do mojego ogrzewania 200 zł , padły 3 sterowniki elektroniczne które zostały zastąpione zwykłymi bimetalami i po problemie . Ogrzewanie nie kosztuje mnie nic . Dlaczego nic , bo w momencie montażu zaoszczędziłem kupę kasy , która zarabia na mój prąd i nie tylko . Ta technologi przez tyle lat poszła mocno do przodu , dziś promiennik o powierzchni jaką mają moje 500W ,mają 800 W . W biurze Rotala wisiał młotek gumowy z napisem do wybijania innego ogrzewania z głowy . Zero dodatkowych kosztów eksploatacji .Dziś jak bym miał podjąć decyzją co zastosować , wybrał bym to samo . Koszt na mój dom , a mały nie jest , to ok 10 tyś zł . Znajdźcie mi coś tak efektywnego i taniego czym mógłbym to zastąpić , nie ma niczego .Powiedzcie ile pieniędzy wydaliście na wasze ogrzewania , a to grzejnik , a to piec , a to komin i tak dalej . Aby do wiosny i oby wam ogrzewania działały bez problemowo jak moja podczerwień .
joko - 2023-12-03, 10:39

Super Adam, że się odezwałeś. Temat ogrzewania na podczerwień należy w moim przekonaniu do grupy tematów "tabu" (pewnie dlatego że jest mocno poza głównym nurtem ) i ciężko o rzetelne informacje na ten temat.
Napisz jak możesz coś więcej. Szczególnie interesuje mnie, jakie temperatury uzyskujesz stosując IR (o ile temp. rzeczywista jest niższa od odczuwalnej) i jak wygląda zużycie prądu.
Ja stosuję na halach i tam przy 14st temp powietrza , temp. odczuwalna to ok.20, ale jest to miejsce pracy a nie wypoczynku więc inne potrzeby.
Ja wcześniej wymieniłem kilka zalet tego typu ogrzewania , które myślę że jako praktyk potwierdzasz, natomiast Ty napisałeś jeszcze jedną ważną (myślę że jedną z ważniejszych) rzeczy, mianowicie niski koszt wykonania instalacji i nieporównywalną do niczego niezawodność i długowieczność.
Przy ogrzewaniu IR nie ma w sumie czegoś takiego jak instalacja (w znaczeniu jakichś rur, polaczeń itp) bo rolę nośnika pełni standardowa domowa instalacja elektryczna i każde pomieszczenie jest osobnym układem (promiennik - regulator).
Ja w pierwotnym projekcie zakładu miałem na halach przewidziane gazowe ogrzewacze , które nie dość że same w sobie kosztują nie małe pieniądze to zużywają olbrzymie ilości gazu i ogrzewają najlepiej tam gdzie nie potrzeba ...... czyli powietrze pod sufitem :-/

Do tego, że jest to bardzo zdrowy typ ogrzewania i że klimat w takim domu jest lepszy od domu ogrzewanego konwekcyjnie , przekonuje mnie fakt że przy IR rzeczywista temperatura jest niższa co powoduje, że nie dochodzi do wysuszenia powietrza (zmora ogrzewania konwekcyjnego).

Myślę, że wszystkie te cechy były by bardzo korzystne w kamperze , a z racji mniejszej kubatury w stosunku do domu , chyba nawet jeszcze bardziej niż tam.

Komplecik - 2023-12-03, 11:11

Ale fajnie że o tym piszemy, w tych kibelkach gdzie zmontowałem podczerwień, około 3m2 może 4m2
niepełnosprawni 10m2 grzejniki mam na ścianie, nie jestem do końca przekonany że to idealnie jest umieszczone sufit i grzanie w dół było by optymalne, koszt takiego grzejnika nie jest wysoki więc myślę o wymianie, nie widzę nic takiego by było z zegarem dobowy mnie jest potrzebne ustawienie od 7 do 17, w czasie pracy
chce kupić coś zbliżonego parametrami do moich potrzeb,
:wyszczerzony:

joko - 2023-12-03, 12:11

Komplecik napisał/a:
nie widzę nic takiego by było z zegarem dobowy mnie jest potrzebne ustawienie od 7 do 17, w czasie pracy
chce kupić coś zbliżonego parametrami do moich potrzeb,
:wyszczerzony:


Nie potrzebujesz promiennika ze zintegrowanym zegarem . Wystarczy normalny podłączyć pod jakiś zewnętrzną czasówkę.
Jeszcze lepiej zastosować jakieś tzw. "inteligentne gniazdko" jakie stosuje się w systemach Smart Home, bo poza tym że możesz na tym zrobić sobie jakąś automatyzację to możesz również sterować tym zdalnie ze smartfona i mieć odczyt poboru mocy przez to konkretne urządzenie.
Ogrzewacze w miejscach gdzie ludzie bywają rzadko i na chwilę (np.toaleta) można sprzęgnąć z czujnikiem obecności , bo wtedy działają i pobierają prąd tylko wtedy kiedy trzeba.
Jeśli taka np. toaleta wymaga ogrzewania cały czas (bo np. jest słabo ocieplona) to można ogrzewacz podzielić na dwie sekcje (np. zamiast jednego 500W dać 2x250W). Jeden ogrzewacz chodzi cały czas (lub w czasie kiedy lokal jest użytkowany) aby utrzymywać temp. na akceptowalnym poziomie , a drugi załacza się w momencie wejścia osoby (i wyłącza się zaraz po wyjściu), aby podnieść komfort termiczny .

Takie np.coś : https://allegro.pl/oferta/nteligentne-gniazdko-wifi-smart-tuya-watomierz-14517626083?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=test&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_rtvagd_pla_pmax&ev_campaign_id=17966335829&gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIuMDUlpHzggMVmQcGAB3bRgL_EAQYAyABEgJWMvD_BwE

lub w wersji dopuszkowej:

https://allegro.pl/oferta/dopuszkowy-wlacznik-przekaznik-beznapieciowy-nc-no-wifi-tuya-brama-piec-240-14522691189

Te urządzenia są albo WiFi, albo Zigbee. Zigbee lepsze bo bardziej niezawodne , ale do nich musisz dokupić jeszcze bramkę Zigbee

np. taką : https://allegro.pl/oferta/centralka-bramka-zigbee-3-0-tuya-smart-life-lan-11264410670

No i trzeba się zdecydować na jakiś konkretny system z którym jest to kompatybilne . Ja proponuję Tuya Smart

Jak będziesz potrzebował dokładniejszych informacji to ..... czuj się swobodnie , aby zadzwonić :ok

Komplecik - 2023-12-03, 12:17

joko napisał/a:
Komplecik napisał/a:
nie widzę nic takiego by było z zegarem dobowy mnie jest potrzebne ustawienie od 7 do 17, w czasie pracy
chce kupić coś zbliżonego parametrami do moich potrzeb,
:wyszczerzony:


Nie potrzebujesz promiennika ze zintegrowanym zegarem . Wystarczy normalny podłączyć pod jakiś zewnętrzną czasówkę.
Jeszcze lepiej zastosować jakieś tzw. "inteligentne gniazdko" jakie stosuje się w systemach Smart Home, bo poza tym że możesz na tym zrobić sobie jakąś automatyzację to możesz również sterować tym zdalnie ze smartfona i mieć odczyt poboru mocy przez to konkretne urządzenie.
Ogrzewacze w miejscach gdzie ludzie bywają rzadko i na chwilę (np.toaleta) można sprzęgnąć z czujnikiem obecności , bo wtedy działają i pobierają prąd tylko wtedy kiedy trzeba.
Jeśli taka np. toaleta wymaga ogrzewania cały czas (bo np. jest słabo ocieplona) to można ogrzewacz podzielić na dwie sekcje (np. zamiast jednego 500W dać 2x250W). Jeden ogrzewacz chodzi cały czas (lub w czasie kiedy lokal jest użytkowany) aby utrzymywać temp. na akceptowalnym poziomie , a drugi załacza się w momencie wejścia osoby (i wyłącza się zaraz po wyjściu), aby podnieść komfort termiczny .

Cholera tak tak :)
joko czy Ty zawsze stawiasz diagnozę nie do odrzucenia, człowiek to ciemny jest całe życie dziękuję za podpowiedź tak właśnie zrobię, ciekawe czy gniazdka można grupować i sterować nimi jednocześnie ;)
:spoko
:pifko

joko - 2023-12-03, 12:34

Wrzuć sobie choćby na Allegro hasło Tuya Zigbee i zobaczysz ile różnych urządzeń do tego jest . Wszelkiej maści czujniki, włączniki, i wszystko co jest potrzebne do zrobienia Smart Home.
Wszystkie urządzenia łączysz w jeden system i możesz dowolnie programować sobie zależności między nimi (np. jak czujnik temperatury pokazuje określoną wartość to załącza się jakieś urządzenie).
Urządzenia działające po Zigbee są lepsze niż po Wifi bo to jest osobna niezależna sieć , działa szybciej, jest bardziej energooszczędna i komunikuje się za pomocą technologii Mesh, co oznacza że każde urządzenie w sieci jest jednocześnie przekaźnikiem do innych , co zwiększa zasięg (w Wifi urządzenia muszą być w zasięgu Routera, a tu wystarczy zasięg do najbliższego innego)
Potrzebna jest bramka Zigbee którą podłącza się do Routera (najlepiej po LAN) i możesz w dowolnym miejscu w budynku zakładać sobie urządzenia . Dostęp do tego masz potem przez smartfona z dowolnego miejsca na ziemi.

Komplecik - 2023-12-03, 12:44

joko napisał/a:
Wrzuć sobie choćby na Allegro

Tak zrobię ;) :pad: :pad: :pad:
Jutro przerobię temat z elektrykiem który nas obsługuje zastosujemy się do Twoich zaleceń ;)
Wiedziałem że piszczy, teraz chyba wiem gdzie :szeroki_usmiech
joko biorę nalewkę jak by co, myśl o kaffce 14go 9 miejsce jest jeszcze wolne ;)
:spoko

Komplecik - 2023-12-04, 19:01

joko napisał/a:


Jak będziesz potrzebował dokładniejszych informacji


Jedziemy z tematem, przegadaliśmy Twoje sugestie z elektrykiem,
sterowaniem wjeżdżam do rozdzielni, zegar czasowy będzie załączał grzejniki a termostat grzejnika utrzyma temperaturę, chyba nie mam ochoty widzieć tego w telefonie
;) :spoko

adaml61 - 2023-12-04, 19:47

[quot
pocontyle kombinacji , termostate="Komplecik"]sterowaniem wjeżdżam do rozdzielni, zegar czasowy będzie załączał grzejniki[/quote] Poco tyle kombinacji , termostat programowany , ustawiasz czas i temperaturę w danym czasie , dla każdego pomieszczenia osobno , zapotrzebowanie mocy to 50W na m/2 . czyli 10 m/2 500w . U mnie między podłogą a sufitem jest 2 stopnie , mam 2,30 wysokości . W podłogach 8 cm styropianu .Na całym domu ok 140 m/2 jest zainstalowane 7kW .Obniżanie temperatury i podnoszenie jej z powrotem nie daje oszczędności , temat przerobiony , testowałem .Energia zaoszczędzona zużyta jest z powrotem aby powrócić do oczekiwanej .Będzie łupać prąd przez 2 godziny bez przerwy , jedynie przerwy kilko dniowe mają sens z dnia nadzień nie .

adaml61 - 2023-12-04, 20:34

joko napisał/a:
Temat ogrzewania na podczerwień należy w moim przekonaniu do grupy tematów "tabu"
Może nie tabu , nie wie dlaczego Rotal w latach 90 -siatych się nie reklamował . Różnej maści pismaki nie mając zielonego pojęcia wypisywali bzdury na temat promienników , moja żona nie wytrzymała kiedyś , i jednemu odpisała żeby nie pisał głupot . Na szczęście artykuł po telefonie mojej żony , jak szybko się pojawił , tak też został usunięty . U nas dalej panuje przekonanie , to na ,,prónd " to musi być drogo . To tak jak z fotowoltaikom , akwizytor przekonał aby założyć ( nie mówię o sobie ,u mnie to była świadoma decyzja ),sąsiad ma to chyba dobre . ale wiedzy jak korzystać nie przekazał bo sam nie wiedział .Czy jakakolwiek firma przed montażem robi pomiar napięcia w sieci , które ma wpływ na działanie . A potem to nie ich problem tylko użytkownika . Osobiście przed montażem robiłem pomiary i co , umoczyłem . nie wziąłem pod uwagę że mieszkam na zadupi , i będę musiał to wepchnąć do sieci . Oczywiście walka z Eneą o stabilizowanie napięci w sieci , zapomnij że się uda , norma przewiduje 10 % poza normatywnego , i to wystarczy aby się na Ciebie wypieli . Po roku znalazłem sposób i dziś śmiga mi elektrownia aż miło .
Komplecik - 2023-12-04, 20:42

adaml61 napisał/a:
.Obniżanie temperatury i podnoszenie jej z powrotem nie daje oszczędności , temat przerobiony , testowałem .Energia zaoszczędzona zużyta jest z powrotem aby powrócić do oczekiwanej .Będzie łupać prąd przez 2 godziny bez przerwy , jedynie przerwy kilko dniowe mają sens z dnia nadzień nie .

Nie wiem czy dobrze myślę, te promienniki chce zainstalować w kibelkach biurowych, ludzie tam pracują od 7 do 16 nie wiem czy jest sęs grzać cały dzień, myślę że wystarczy temperatura odczuwalna nikt tam przecież nie będzie długo przesiadywał, joko zauważył że przy temperaturze wewnątrz hali 15sc temperatura odczuwalna to około 20sc to by wystarczyło, promienniki tak jak piszesz szybko dają efekt ciepła,
wolę sterowanie mieć w rozdzielni bo ludzie lubią się bawić grzejnikami i jest zimno albo 30sc
;)

adaml61 - 2023-12-04, 21:12

Bimetaliczny sterownik skaluje się ściągając pokrętło i zakłada się w odpowiednim położeni według wskazania termometru , Ściągasz zakładasz przy żądanej temperaturze w krańcowe położenie i najwyżej ktoś obniży bo podnieść się nie da .Do kibelków to lustra na podczerwień , dwa w jednym . w jednej łazience tak mam .
SlawekEwa - 2023-12-04, 21:38

Wy mnie tu o kibelkach, biurach i halach produkcyjnych rozprawiacie ,a temat jest o mini grzejniku do kampera.
Ok zeszło na podczerwień jako coś fajnego i oszczędnego i można zastosować do ogrzewania kampera.
Więc w związku z tym jak mi radzicie zastąpić w mojej blaszcze L4H2 moje Webasto mokre podłączone do bojlera o poj. 14l i i trzech nagrzewnic mosiężnych z Poloneza Atu z super cichymi wentylatorami rozmieszczonymi w łazience, kuchni i salonie :haha: / ten śmiech to z tego salonu/

Komplecik - 2023-12-04, 21:42

Jak działa to co będziesz szukał () jaj :haha:
Grzejniczek dotarł, ciekawe ile będzie z niego radość.
:szeroki_usmiech

SlawekEwa - 2023-12-04, 21:44

Cytat:

Jak działa to co będziesz szukał () jaj

a elektryka to znaczy dla szpanu kupiłeś :haha: czy dla oszczędności :bajer

Komplecik - 2023-12-04, 21:45

adaml61 napisał/a:
.Do kibelków to lustra na podczerwień , dwa w jednym . w jednej łazience tak mam .

Są już lusterka :szeroki_usmiech , wolał bym bez grzejników ale się nie da, pomrukują lekutko ;)
:haha:

joko - 2023-12-05, 00:21

SlawekEwa napisał/a:
Wy mnie tu o kibelkach, biurach i halach produkcyjnych rozprawiacie ,a temat jest o mini grzejniku do kampera.
Ok zeszło na podczerwień jako coś fajnego i oszczędnego i można zastosować do ogrzewania kampera.
Więc w związku z tym jak mi radzicie zastąpić w mojej blaszcze L4H2 moje Webasto mokre podłączone do bojlera o poj. 14l i i trzech nagrzewnic mosiężnych z Poloneza Atu z super cichymi wentylatorami rozmieszczonymi w łazience, kuchni i salonie :haha: / ten śmiech to z tego salonu/


Sławku , podczerwień w kamperze tak, ale nie zamiast innego źródła ciepła lecz jedynie jako źródło wspomagające.
Nie chcę się mądrzyć, bo moje doświadczenie z tym ogrzewaniem w budynkach jest tylko takie, że mam i używam, natomiast w kamperze jest zerowe.
Opierając się jedynie na tym jak działa to u mnie w budynku mogę przypuszczać jak będzie działało w kamperze i uważam, że jest to w wielu kwestiach sensowna alternatywa dla "tradycyjnych" grzejników elektrycznych.

Jeśli przykładowo miałbym stać w zimną noc mając w zasięgu słupek to użycie bezgłośnej podczerwieni wydaje się być bardziej komfortowe i bezpieczne, od huczenia Trumą czy klepania Webastem i na pewno oszczędniejsze i efektywniejsze od dogrzewania się jakimś grzejnikiem akumulacyjnym czy jakąś "suszarką".
Oczywiście wiele zależy od tego jaka temp.panuje na zewnatrz , jak ocieplony jest kamper i jaką mocą podczerwieni dysponujemy (lub jaką moc możemy pociągnąć ze słupka), ale nawet jeśli jest tego za mało aby grzać wyłacznie przez IR, to jeśli zastosowanie podczerwieni spowoduje, że Truma czy Webasto nie będzie musiało utrzymywać powiedzmy 20st, a wystarczy 14-15st, to zuzycie gazu z butli czy oleju napędowego z baku , będzie wyczuwalnie niższe :spoko
Poza tym co powyżej widzę jeszcze jedną korzyść, a mianowicie mniej wysuszone powietrze (lepiej się śpi jak wilgotność pow.jest większa) i jednocześnie mniej (lub wcale) wilgoci na szybach i ścianach .

Żeby dać obraz tego jak odczuwa się ogrzewanie IR i jaka jest różnica w stosunku do konwekcyjnego to powiem tak, że przy IR jest tak jakbyście w chłodny dzień stali w mocno grzejącym słoneczku . Jest Wam ciepło i przyjemnie, ale wdychane powietrze jest rześkie i odpowiednio wilgotne. Nie ma tego uczucia duchoty i suchego powietrza .

Mam jedną płytę IR 500W i aż sprawdzę ja to się zachowa w zimnym kamperze . Pewnie nie dzisiaj i nie jutro, ale sprawdzę i dam znać :spoko

SlawekEwa - 2023-12-05, 09:53

joko napisał/a:
Mam jedną płytę IR 500W i aż sprawdzę ja to się zachowa w zimnym kamperze . Pewnie nie dzisiaj i nie jutro, ale sprawdzę i dam znać

Czekam na testy, bo naszły mnie pewne wątpliwości co do odczucia efektów takiego ogrzewania w kamperze ze względu na brak dużych "wolnych "przestrzeni i sporej ilości "zakamarków" zabudowy kamperowej.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group