Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Po Polsce - Podkarpackie 2014

Gośka - 2014-11-09, 14:01
Temat postu: Podkarpackie 2014
Witam Wszystkich po raz kolejny w tym roku. Był Dolny- Śląsk, były Niemcy ( Nadrenia-Palatynat i Saara) teraz pożegnanie lata w podkarpackim.

W województwie podkarpackim spędziliśmy 2 tygodnie, przejechaliśmy tam 1400 km. Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc i w małym skrócie chciałam Wam je przybliżyć, a tym którzy jeszcze tam nie dotarli zachęcić do podroży.

Gośka - 2014-11-09, 14:04

Rzemień – obronna wieża mieszkalna, niestety nie jest udostępniona do turystów, nie ma do niej dostępu, prawdopodobnie jest w rękach prywatnych.

Ropczyce – wąwóz lessowy. Przed wejściem robimy zdjęcie tablicy „Rezerwat Szwajcaria Ropczycka” i to było pierwsze i ostatnie zdjęcie jakie tam zrobiliśmy. Nazwa Szwajcaria brzmi zachęcająco, ale dalej to nie wiem co mam Wam opisać. Po środku wąwozu biegnie droga asfaltowa, nad wąwozem bloki, smród z kanalizacji. Jednak same miasteczko Ropczyce ładne, czyste, odnowione.

Mała – Pomnik Chrystusa

Gośka - 2014-11-09, 14:07

Stępina – naziemny schron kolejowy o długości 380 m, w którym 27 sierpnia 1941 roku spotkał się Adolf Hitler z Benito Mussolinim. W jego wnętrzu zmieściła się „Ameryka” specjalny pociąg Hitlera – warto zwiedzić. Przed schronem znajduje się ładny duży parking idealne miejsce na nocleg.

Strzyżów - podziemny schron kolejowy o długości 438 m. Miejsce zaznaczone na mapie jako atrakcja turystyczna, opisane w przewodniku, ale udostępnione dla turystów tylko w niektóre dni, nam się nie udało zwiedzić.

Gośka - 2014-11-09, 14:09

Kolejka wąskotorowa z Przeworska do Dynowa (3 godziny w jedną stronę, w Dynowie postój 2,5 godziny i 3 godziny powrót). Ze stacji kolejki do miasteczka 15 minut. Jednak w samym Dynowie nie znalazłam nic ciekawego, miasteczko akurat było rozkopane i remontowane. Lepiej wysiąść stację wcześniej – stacja Bachórz, gdzie można zjeść coś dobrego. My niestety dowiedzieliśmy się o tym dopiero w drodze powrotnej od turystów, bo jak to w Polsce bywa nikt z obsługi nas nie poinformował. Kolejkę jednak polecam, bardzo fajna atrakcja.
Gośka - 2014-11-09, 14:12

Łańcut z pięknym pałacem. Byliśmy w poniedziałek i trafiliśmy na wolny wstęp.
Gośka - 2014-11-09, 14:16

Największą przyjemnością było dla nas odwiedzanie małych kresowych miasteczek, spotkania z ich mieszkańcami, od których można dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy, których nie znajdzie się w żadnym przewodniku.

Młyny - przy kościele, dawnej cerkwi pod nowoczesnym pawilonie ze szkła, aluminium i granitu znajduje się grób księdza Mychajła Werbickiego- kompozytora i autora hymnu państwowego Ukrainy zaczynającego się od słów „Jeszcze nie zginęła Ukraina”- warto zobaczyć. Przy kościółku znajduje się bardzo fajne miejsce na nocleg.

Gośka - 2014-11-09, 14:19

Wielkie Oczy – cerkiew, niestety jako nieliczna w tych okolicach jeszcze nie odrestaurowana. Kilka zdjęć z okolicy.
Gośka - 2014-11-09, 14:20

Hruszowice - na cmentarzu stoi kontrowersyjny pomnik UPA, który przypomina o polsko-ukraińskim konflikcie z okresu wojny i pierwszych lat powojennych.
Gośka - 2014-11-09, 14:24

Chotyniec – przepiękna cerkiew. Niestety jak większość cerkwi zamknięta :(

W trakcie naszego pobytu na Podkarpaciu zahaczyliśmy trochę o województwo małopolskie, a wspominam o tym dlatego, że tam natrafiliśmy na projekt pod nazwą „Otwarty Szlak Architektury Drewnianej”.

http://www.szlaki-beskid.klikklik.pl/ Jak co roku, od połowy maja 2014 roku do 30 września, w ramach projektu "Otwarty Szlak Architektury Drewnianej" można zwiedzać wybrane obiekty znajdujące się na tym szlaku m.in. w Beskidzie Niskim i na Pogórzach Karpackich, ale tylko w województwie małopolskim. Są to zarówno obiekty cerkiewne jak i kościoły, wśród nich także te z listy UNESCO. Niestety województwo podkarpackie w tym temacie dalej nie jest w stanie zapewnić turystom możliwości zwiedzania drewnianych perełek na swoim terenie...

Dodam jeszcze, że w każdym obiekcie znajduje się osoba, która z miłą chęcią odpowie na każde Wasze pytania.

Gośka - 2014-11-09, 14:26

Przemyśl – jedno z najstarszych miast Polski, bardzo ładnie położone, wiele zabytków, warto się zatrzymać
Gośka - 2014-11-09, 14:27

Tarnawce
W należących niegdyś do dóbr Sapiehów Tarnawcach znajduje się niezwykły monument. Jest to granitowy nagrobek z napisem "Mojemu koniowi Buckowi, który mi wiernie towarzyszył w gromieniu moskali w wojnie polsko-sowieckiej 1920 r. Maurycy książę Sapieha". Sapiehowie żywili dużą atencję do koni. Inny podobny nagrobek, ufundowany w 1936 r. przez księcia Adama Zygmunta Sapiehę, można zobaczyć na terenie parku w Bobrku, dziś dzielnicy Bytomia. Ma kształt prostopadłościanu z wyrytym napisem "Tu leży koń - wierny towarzysz wojny światowej i bolszewickiej".
".http://www.polskaniezwykla.pl/

Niestety po długotrwałych poszukiwaniach nie udało nam się go znaleźć :( prawdopodobnie jest gdzieś w opłakanym stanie w lesie.

Gośka - 2014-11-09, 14:29

Krasiczyn – zamek. W Krasiczynie w 1867 roku urodził się przyszły kardynał Adam Stefan Sapieha, z którego rąk święcenia kapłańskie otrzymał Karol Wojtyła.
Gośka - 2014-11-09, 14:30

Posada Rybotycka- obronna cerkiew niestety w opłakanym stanie.
Gośka - 2014-11-09, 14:35

Arłamów - hotel, w którym w okresie stanu wojennego był internowany Lech Wałęsa. Obecnie w bezpośrednim sąsiedztwie PRL- owskiego hotelu znajduje się nowoczesny 4 gwiazdkowy „HOTEL ARŁAMÓW”.

W latach 70. XX w. na terenach zniszczonej wsi powstał Ośrodek Wypoczynkowy Urzędu Rady Ministrów. W oficjalnych dokumentach rządowych oznaczany był kryptonimem „W-2" („W-1" to Łańsk koło Olsztyna). Oprócz Arłamowa ośrodek obejmował tereny wsi: Borysławka, Grąziowa, Jamna Górna, Jamna Dolna, Krajna, Kwaszenina, Łomna i Trójca, łącznie 23 000 ha. Całość otoczono wysokim na 3 m ogrodzeniem z siatki o długości ponad 80 km. W ogrodzenie wkomponowane były przejścia dla zwierząt, tak skonstruowane, by dało się przejść tylko w kierunku do środka. Wewnątrz ogrodzonego terenu znalazł się także rezerwat Turnica. Wszystkie drogi dojazdowe zamknięte były stalowymi szlabanami i strzeżone przez uzbrojone patrole wojskowe. Ośrodek służył jako miejsce polowań dla elity partyjno-rządowej oraz ich gości z „bratnich krajów”. Dla nich też zostało zbudowane specjalne lotnisko Krajna w pobliżu Birczy, na którym to terenie od 2012 funkcjonuje lądowisko Arłamów.
Po wprowadzeniu stanu wojennego, w Arłamowie internowany był na początku 1982 r. przewodniczący „Solidarności”, Lech Wałęsa. W 1989 r. ośrodek rządowy uległ likwidacji, a dawny hotel został przejęty przez gminę Ustrzyki Dolne. Posterunki przy wjazdach przetrwały do połowy 1991 r.
W 1996 hotel wraz z budynkami gospodarczymi i przyległym terenem został zakupiony przez Fabrykę Urządzeń Mechanicznych „KAMAX” z Kańczugi. W 2012 r. utworzono spółkę „Hotel Arłamów SA” i rozpoczęto rozbudowę ośrodka. Zbudowano nowy obiekt, który nosi nazwę „Hotel Arłamów”, zaś w jego pobliżu uruchomiono pole golfowe, ośrodek jeździecki, narciarski, boisko i park linowy - http://pl.wikipedia.org/

Gośka - 2014-11-09, 14:36

Ulucz- przepiękna drewniana cerkiew położona na wzgórzu
Gośka - 2014-11-09, 14:37

Nozdrzec – Grób pańszczyzny. Udało nam się znaleźć, niestety nagrobek w nie najlepszym stanie. Szkoda, warto dbać o tak ciekawe dobra kultury.

W 1848 r. w Galicji zniesiono pańszczyznę. Uradowani włościanie dla przypieczętowania decyzji cesarza urządzali we wsiach pogrzeby pańszczyzny.Za jej uosobienie uważano księgi, w których zapisane były ilości i rodzaje prac, jakie każdy mieszkaniec wsi był zobowiązany wykonać na rzecz miejscowego majątku ziemskiego. Sporządzano trumienkę, która mogła pomieścić te dokumenty i urządzano pogrzeb. Trumienkę z pańszczyzną grzebano na skraju wsi, rozstajach dróg bądź na cmentarzu. Pochowanej pańszczyźnie stawiano nagrobek ze stosownym napisem. Taki niezwykły nagrobek zachował się na cmentarzu w Nozdrzcu. Ma on formę obelisku wykonanego z piaskowca i zwieńczonego metalowym krzyżem. Zdobi go płaskorzeźba przedstawiająca czaszkę i skrzyżowane piszczele, pod którymi umieszczono napis: "Wieczny odpoczynek"! Po drugiej stronie obelisku znajduje się inskrypcja: "Na wieczną pamiątkę zniesionej w 1848 pańszczyzny" -polskaniezwykla.pl

Gośka - 2014-11-09, 14:38

Blizne - gotycki, drewniany kościół z połowy XV wieku
Szkoda tylko, że żadnego z tych kościołów nie udało nam się zobaczyć od środka.

Gośka - 2014-11-09, 14:44

Odrzykoń, ruiny XIV – wiecznego zamku. Słynna historia sporu o mur graniczny została opisana w Zemście Aleksandra Fredro. Niedaleko zamku znajduje się rezerwat przyrodniczy „Prządki” z ciekawymi formacjami skalnymi.
Gośka - 2014-11-09, 14:49

Haczów - Kościół w Haczowie jest największym gotyckim drewnianym kościołem w Europie i jednocześnie najstarszym kościołem drewnianym konstrukcji zrębowej w Polsce
Gośka - 2014-11-09, 14:53

Bóbrka- zbudowano tutaj pierwszą w świecie kopalnię ropy naftowej. Jako pierwszy destylacji ropy naftowej i otrzymanie z niej nafty dokonał Ignacy Łukasiewicz w 1853 roku.
W Bóbrce znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza, wraz z najstarszą na świecie kopalnią, czynną zresztą do dziś.

Będąc w muzeum, koniecznie musicie zajrzeć do apteki, gdzie wykorzystano najnowsze multimedialne technologie, które pozwalają nam choć na chwilę przenieść się w inny świat. Możemy zobaczyć multimedialne postacie w osobie aptekarza, który prowadzi ciekawe rozmowy z klientami oraz w osobie samego Ignacego Łukaszewicza, który eksperymentuje w swoim laboratorium. Warto wysłuchać pokazu do samego końca.

Gośka - 2014-11-09, 14:57

Uzdrowiska Romanów Zdrój i Iwonicz Zdrój.

Blisko Rymanowa przez przypadek, szukając miejsca na nocleg natrafiliśmy na Sanktuarium Krzyża Świętego w Klimkówce – warto odwiedzić i napić się wody ze świętego źródełka.

Kult sanktuaryjny
Jedna z wersji opisuje, iż figura Chrystusa Ukrzyżowanego przypłynęła rzeką, druga natomiast, że odnalazł go jeden z miejscowych rolników podczas prac polowych, a woły, które wyorały krzyż, uklękły przed nim. Stąd nazwa wsi„Klękówka”. Krucyfiks podobno zakopali w ziemi ludzie uciekający przed najazdem Tatarów lub, jak mówi druga wersja, św. Wojciech, zaczynający swą misję, zostawił go w tym miejscu.
Krzyż od początku otoczony został kultem i wzniesiono dla niego drewnianą kaplicę. Ściśle związana jest z nim historia źródełka, z którego woda pomaga chorym otrzymywać łaskę zdrowia. Legenda opowiada, że gdy wykąpał się w nim Żyd, przychodzący często po wodę, źródło wyschło. Obecnie stoi tu rzeźba św. Jana Nepomucena. Po jakimś czasie pojawiło się ponownie, ale pewien rolnik je zlikwidował, ponieważ ludzie przychodzili po uzdrawiający napój niszcząc jego pola. Niebawem mężczyzna oślepł. Wówczas skierował swe modły do Chrystusa Ukrzyżowanego. Zdolność widzenia odzyskał, ale dopiero po przywróceniu źródła.
Wierni do dziś dnia po użyciu cudownej wody z kamiennej groty obok kościoła, odzyskują zdrowie, pozbywają się chorób oczu, o czym świadczą liczne wota. Kronika kościoła odnotowuje, iż na przykościelnych lipach wisiało niegdyś mnóstwo kul, które zostawiali przywróceni do zdrowia pielgrzymi.
sanktuariapolskie.info › Diecezje › Przemyska

Gośka - 2014-11-09, 14:58

Biecz – bardzo ładna, czysta i zadbana miejscowość z pięknym i niespotykanym ratuszem. W Bieczu zachowały się częściowo zrekonstruowane mury z basztami oraz charakterystyczny Dom z Basztą.
Gośka - 2014-11-09, 15:03

Bartne nazywane „stolicą Łemkowszczyzny” – bardzo mili i przyjaźni mieszkańcy w sposób ciekawy opowiadają o swojej kulturze, języku, obrzędach i zwyczajach. Obecnie Łemkowie należą do dwóch Kościołów: Greckokatolickiego i Kościoła Prawosławnego. W XVII w. we wsi żyli kamieniarze, którzy między innymi wytwarzali kilkumetrowe krzyże z figurami ukrzyżowanego Chrystusa – często wykuwali je z jednego bloku kamienia. Wiele z takich kamiennych krzyży można podziwiać do dzisiaj. W Bratnem warto zobaczyć greckokatolicką cerkiew z ikonostasem pochodzącym z XVIII w. oraz cerkiew prawosławną.
Gośka - 2014-11-09, 15:05

Kwiatoń z najlepiej zachowaną cerkwią łemkowską w Polsce. Cerkiew również znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego dlatego można ją zwiedzić w ramach projektu "Otwarty Szlak Architektury Drewnianej"
Gośka - 2014-11-09, 15:06

Wysowa – uzdrowisko w Beskidzie Niskim położono w pobliżu granicy ze Słowacją. Produkują tam wodę mineralną "Wysowiankę" o wysokiej zawartości jodu.
Gośka - 2014-11-09, 15:08

Magurski Park Narodowy, przepiękna dzika przyroda, łemkowskie wioski, cerkwie i my, zero turystów. Warto było tutaj dotrzeć, gdyż takich miejsc w Polsce jest już bardzo mało. Przez teren Parku Magurskiego przebiega szlak architektury drewnianej województwa podkarpackiego i tu apel do wojewody podkarpackiego o udostępnienie turystom cerkwi do zwiedzania, ponieważ w trakcie naszego pobytu wrześniowego większość obiektów była zamknięta.
Gośka - 2014-11-09, 15:10

Okolice Magurskiego Parku Narodowego

- Świątkowa Wielka - dawna greckokatolicka cerkiew. Dziś kościół rzymskokatolicki.
- Świątkowa Mała - dawna greckokatolicka cerkiew. Dziś kościół rzymskokatolicki

Gośka - 2014-11-09, 15:11

- Kotań – obok cerkwi znajduje się wiele kamiennych krzyży i nagrobków.
Gośka - 2014-11-09, 15:12

Krempna – Nowoczesny Ośrodek Edukacyjny i Muzeum Magurskiego Parku Narodowego, niestety w poniedziałki zamknięty.
Gośka - 2014-11-09, 15:14

Zyndranowa- bardzo ładny Skansen Kultury Łemkowskiej. Fajny parking na nocleg.
Gośka - 2014-11-09, 15:17

Sanok – Sanockie Muzeum Budownictwa Ludowego. Nie można opuścić będąc w Sanoku, ale na zwiedzanie musicie zarezerwować sobie min. 3 godziny. Zgromadzono tutaj ponad 100 zabytkowych obiektów ( stare chaty, tartak, kuźnia, wiatraki, drewniane kościółki, cerkwie).
Gośka - 2014-11-09, 15:19

Jeziorka Duszatyńskie – objęte ścisłym rezerwatem przyrody powstały w 1907 roku na skutek osunięcia się zbocza Chryszczatej. My podjechaliśmy na szlak od strony Duszatyna pomimo, że obowiązuje tu zakaz ruchu, nie wiem dlaczego. Droga co prawda fatalna, dziura na dziurze. Same jeziorka nie zrobiły na mnie wrażenia, ale może dlatego że pogoda się zepsuła. Jednak po drodze napotkaliśmy kilkakrotnie na wolno poruszające się salamandry, które chyba pomału szukały sobie kryjówek w celu przeczekania zimy. Podobne, jednak znacznie większe ostatnio widzieliśmy, również we wrześniu w Alpach.
Gośka - 2014-11-09, 15:21

Lesko- zamek przerobiony na hotel, stara synagoga.

Mając jeszcze dwa dni urlopu z sentymentu odwiedziliśmy nasze UKOCHANE BIESZCZDY, które przeszliśmy 8 lat temu. Nie wiele od tego czasu się nie zmieniło, ale i dobrze. Nie mogliśmy nie skosztować również wspaniałej kuchni myśliwskiej w WILCZEJ JAMIE w Smolniku. Wcześniej bywaliśmy tam często na przepysznych obiadach przy wspaniałej ukraińskiej muzyce Kapela „Na Drabinie”, ale jeszcze w poprzedniej siedzibie w Mucznem.

Gośka - 2014-11-09, 15:24

Ogólnie pobyt na podkarpaciu będziemy wspominać bardzo sympatycznie. Przepiękne widoki, dzika przyroda, dobre jedzenie, urokliwe małe miasteczka i wsie z sympatycznymi mieszkańcami. Pogoda jak na wrzesień również dopisała - temperatury codziennie ok. 30 stopni. Jedynie 2 dni z lekkim deszczem. Na nocleg zatrzymywaliśmy się przeważnie przy cerkwiach, parkingach przed atrakcjami turystycznymi. Jak porządny prysznic się o nas dopytywał to szukaliśmy campingu, których w tych okolicach jak na lekarstwo. W sumie na campingu byliśmy tylko 2 razy ( Diabla Góra k/ Sanoka – bardzo ładny polecam), a tak spanie na dzikusa. Jedynie co mnie zaniepokoiło to brak Camperów, przez 2 tygodnie widzieliśmy tylko przejeżdżające 3 załogi i to w samych Bieszczadach. Trochę mi Was brakowało.
brams - 2014-11-09, 15:26

Super!!! :pifko
Gośka - 2014-11-09, 15:29

Jeszcze jak zawsze muszę zaznaczyć, że wszystkie dodane zdjęcia są autorstwa mojego męża. Przepraszam z góry jeśli wkradły się tu jakieś błędy, czasami trochę bujam w obłokach, albo myślę już o kolejnej wyprawie, tym razem do Rumuni. Już nie mogę się doczekać, a tu zima przed nami, ale i planowania dużo.

Jeszcze raz pozdrawiam i muszę w końcu się zabrać za czytanie Waszych zaległych relacji. :spoko

Relacje z naszych wyjazdów:
Relacja z podróży Węgry Północne 2012 http://www.camperteam.pl/...pic.php?t=14260
Prowansja 09/2013 http://www.camperteam.pl/...pic.php?t=17222
Dolnośląskie w 7 dni - 2014 http://www.camperteam.pl/...pic.php?t=18733
Nadrenia- Palatynat i Saara - 2014 http://www.camperteam.pl/...pic.php?t=19963
Podkarpackie 2014 http://www.camperteam.pl/...pic.php?t=20071

Romano - 2014-11-09, 16:32

Piękna relacja

:super :brawo

Pozdrawiam
Danuśka

Wojciechu - 2014-11-09, 17:02

Mój ulubiony kierunek, a odrestaurowana starówka w Sanoku to rewelacja. Zdjęcia super - tylko Wam "zazdraszczać" :spoko
Dziabong - 2014-11-09, 17:20

Dziękuję za relację, no jak bym tam był :bukiet:
szymek1967 - 2014-11-09, 21:04

tysz mnie sie podoba :)
a i wózek macie łokej :spoko

Agostini - 2014-11-09, 21:54

I ja Ci dziękuję za relację. :bukiet:
Świetną robotę robisz. I fotograf też. ;)

Elwood - 2014-11-09, 22:44

Pięknie pokazane tereny podkarpacia. Super trasa i relacja. :spoko :spoko :spoko
Elmir - 2014-11-10, 00:06

Relacja na szóstkę z plusem.Wspaniała robota Twoja i fotografa. : :spoko
Gośka - 2014-11-10, 17:09

Bardzo Wam dziękuję, bo dla takiej publiki miło jest pisać i poświęcić trochę wolnego czasu.
Zresztą widzę, że mam już swoich stałych czytelników i z niecierpliwością czekam na ich relacje.

I tak na marginesie to już wiem Agostini, że byliście na południu ;) , ale zastanawiam się gdzie tym razem, może …. Albania ??? :chytry O nie, trochę poszperałam i chyba była Italia :(

Pozdrawiam :spoko

A fotografowi przekażę wyrazy uznania :lol:

zbyszekwoj - 2014-11-10, 17:51

A nie Chorwacja?
Kropka - 2014-11-10, 18:47

Bravo! Przepiękna relacja z moich stron :) Ehh, aż zatęskniło się za domem :(
Agostini - 2014-11-11, 21:59

Gośka napisał/a:
I tak na marginesie to już wiem Agostini, że byliście na południu ;) , ale zastanawiam się gdzie tym razem, może …. Albania ??? :chytry O nie, trochę poszperałam i chyba była Italia :(

Niestety... nie była to ani Albania, ani Italia. ;) Gośka, ale dlaczego „Italia” z wykrzywioną buźką? :shock: :)

Nie ma tu żadnej tajemnicy. W tym roku zapragnęliśmy przeżyć, bez szwędania się i zwiedzania, jedynie, jedną wieeelką nuuuudę.
Pojechaliśmy szukać jej, tak Zbyszku, do Chorwacji. I znaleźliśmy... :ok na Hvarze. ;)

Gośka - 2014-11-12, 10:01

Cześć, ta wykrzywiona buźka to dlatego, że myślałam że byliście w Albanii, ale potem czytając forum stwierdziłam, że się jednak pomyliłam i byliście we Włoszech. I tu znów kucha, bo Chorwacja. Moja piękna Chorwacja, ale już tam byłam wielokrotnie z namiotem jak Chorwacja była jeszcze tania, dlatego ten kierunek sobie chwilowo odpuściłam. Ciągnie mnie jednak Albania, więc myślałam, że będę miała od Ciebie fajną i obszerną relację z tego kraju.

A tej wielkiej nudy to Wam trochę zazdroszczę.

Pozdrawiam :spoko

zbyszekwoj - 2014-11-12, 11:49

Do Albanii warto się wybrać, aby zmienić swoje wyobrażenie o tym kraju. :shock:
alekug - 2017-11-11, 09:48
Temat postu: Podziękowanie !
Piękna relacja z Podkarpacia !!!! Pozdrawiam Aleksander z Rzeszowa :spoko
daro35 - 2019-08-18, 21:10

Gośka napisał/a:
Arłamów - hotel, w którym w okresie stanu wojennego był internowany Lech Wałęsa. Obecnie w bezpośrednim sąsiedztwie PRL- owskiego hotelu znajduje się nowoczesny 4 gwiazdkowy „HOTEL ARŁAMÓW”.

W latach 70. XX w. na terenach zniszczonej wsi powstał Ośrodek Wypoczynkowy Urzędu Rady Ministrów. W oficjalnych dokumentach rządowych oznaczany był kryptonimem „W-2" („W-1" to Łańsk koło Olsztyna). Oprócz Arłamowa ośrodek obejmował tereny wsi: Borysławka, Grąziowa, Jamna Górna, Jamna Dolna, Krajna, Kwaszenina, Łomna i Trójca, łącznie 23 000 ha. Całość otoczono wysokim na 3 m ogrodzeniem z siatki o długości ponad 80 km. W ogrodzenie wkomponowane były przejścia dla zwierząt, tak skonstruowane, by dało się przejść tylko w kierunku do środka. Wewnątrz ogrodzonego terenu znalazł się także rezerwat Turnica. Wszystkie drogi dojazdowe zamknięte były stalowymi szlabanami i strzeżone przez uzbrojone patrole wojskowe. Ośrodek służył jako miejsce polowań dla elity partyjno-rządowej oraz ich gości z „bratnich krajów”. Dla nich też zostało zbudowane specjalne lotnisko Krajna w pobliżu Birczy, na którym to terenie od 2012 funkcjonuje lądowisko Arłamów.
Po wprowadzeniu stanu wojennego, w Arłamowie internowany był na początku 1982 r. przewodniczący „Solidarności”, Lech Wałęsa. W 1989 r. ośrodek rządowy uległ likwidacji, a dawny hotel został przejęty przez gminę Ustrzyki Dolne. Posterunki przy wjazdach przetrwały do połowy 1991 r.
W 1996 hotel wraz z budynkami gospodarczymi i przyległym terenem został zakupiony przez Fabrykę Urządzeń Mechanicznych „KAMAX” z Kańczugi. W 2012 r. utworzono spółkę „Hotel Arłamów SA” i rozpoczęto rozbudowę ośrodka. Zbudowano nowy obiekt, który nosi nazwę „Hotel Arłamów”, zaś w jego pobliżu uruchomiono pole golfowe, ośrodek jeździecki, narciarski, boisko i park linowy - http://pl.wikipedia.org/



Byłem tam,jakby ktoś się wybierał jest miejsce do noclegu i możliwość podpięcia się pod prąd,za dwie dorosłe i dwójkę dzieci,50 zł za dobę,aczkolwiek baseny takie sobie,jedynie ten na zewnątrz z widokiem na pasmo górskie z wodą gorącą jest tego wart.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group