Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Sprzęt turystyczny i akcesoria - Ekspres do kawy

mireks5013 - 2019-01-16, 16:30
Temat postu: Ekspres do kawy
Wreszcie w moim kamperku mam kawę z ekspresu. Ekspres taki zwyczajny, Siemens, 220V o mocy 1400W , przetwornica Volt Sinus Plus 4000W, akumulator 100 Ah, zużycie prądu nie wcale duże. Zasilanie solar 160 W. Po przyrządzeniu dwóch kaw, dnia następnego przy aktualnej pogodzie akumulator w 100% naładowany.
krzlac - 2019-01-16, 17:03

Cudu w tym nie ma, to czysta fizyka. W czasie grzania ekspresu i robienia 2 kaw ciągniesz z akumulatora 100-120 A przez około 5 minut. To w przybliżeniu 10Ah. Jak trafią Ci się na biwaku goście to po 6-8 kawkach masz baterię pustą i wtedy zabraknie doby by to odzyskać solarem 160W.
MAWI - 2019-01-16, 17:13

Mało tego . Po tak extremalnym używaniu tej baterii też na długo nie starczy :-/ . Do expresu agregat już to przerabiałem. Niby na początku super a potem niestety duu..a
Roberto - 2019-01-16, 17:35

krzlac napisał/a:
W czasie grzania ekspresu i robienia 2 kaw ciągniesz z akumulatora 100-120 A przez około 5 minut. To w przybliżeniu 10Ah. Jak trafią Ci się na biwaku goście to po 6-8 kawkach masz baterię pustą i wtedy zabraknie doby by to odzyskać solarem 160W.

Przesadzasz troszkę :wyszczerzony: Z miernikiem w ręku sprawdziłem u siebie te pobory i pełne 1400W brało przez kilkanaście sekund.
Pozostałe kilkadziesiąt sekund działania expresu pobór był na poziomie około 500W :-P
MAWI napisał/a:
Mało tego . Po tak extremalnym używaniu tej baterii też na długo nie starczy :-/

A przy rozruchu silnika niby ile masz poboru :?:
Przecież często (szczególnie w starych dieslach), podczas jednego dnia wielokrotnie, długo i namiętnie kręci się rozrusznikiem :chytry I jakoś działają :ok

Fakt. Solar 160W tyłka nie urywa, ale skoro koledze wystarcza :wyszczerzony:
Po co zaraz takie czarnowidztwo :bajer

mireks5013 - 2019-01-16, 18:13

krzlac napisał/a:
Cudu w tym nie ma, to czysta fizyka.....


Przed założeniem solarów przeliczyłem moje zapotrzebowanie " na prąd:. Drugie przeliczenie przeprowadziłem przed decyzją o zakupie przetwornicy 2000/4000W przy założeniu pozostania przy 100 Ah akumulatorze po przyjęciu czasu pracy ekspresu i jego mocy Wynik był zadowalający.
Post Roberto utwierdził mnie w słuszności mojego rozumowania.

krzlac - 2019-01-16, 18:54

Roberto napisał/a:
Z miernikiem w ręku sprawdziłem u siebie te pobory i pełne 1400W brało przez kilkanaście sekund.
Pozostałe kilkadziesiąt sekund działania expresu pobór był na poziomie około 500W :-P


Powtórz pomiar. 1400W idzie do grzania kolby ekpresu. Myślę, że przy tej mocy grzanie trwa około minuty. Mój Krups ciśnieniowy 1000W grzeje kolbę 1 min 49 sek. Potem pompa wody i nie 500 W a około 20W. W połowie filiżanki pompa pracuje dalej i termostat włącza znowu grzanie (1400W). Przepływająca woda odbiera ciepło. Dwie kawy "zabiorą" ok. 10Ah.
Parzę kawę w kamerze już od 7 lat. Krups 1000W, akumulatory 2 x 90 AH, przetwornica Waeco PerfectPower 2000 i solary 2 x144W. Dwie lub 4 kawy i jazda dalej w drogę to OK. Więcej kaw i biwakowanie do wieczora - Honda idzie w ruch. Zasada jest prosta kilka minut pracy ekspresu 1400W to kilkanaście godzin ładowania solarem 160W. Tak eksploatowany akumulator u mnie starcza na trzy sezony. W czwartym sezonie, wymiana akumulatora albo koniec używania przetwornicy i ekspresu.

Bronek - 2019-01-16, 19:03

Temat był... I też jestem optymistą :mrgreen:
MILUŚ - 2019-01-16, 19:15

I jak tu nie chwalić zwykłego ekspresu do kawy ................. :kawka:
Cały kamperek pachnie parzoną na gazie kawusią,,,,,,,,,,,
Nie martwię sie o aku ; mam miejsce ; wystarcza nam 100 W solara :mrgreen:

Andrzej 73 - 2019-01-16, 22:05

MILUŚ napisał/a:
I jak tu nie chwalić zwykłego ekspresu do kawy

E tam...
Mały ekspresik na kapsułki , też jest fajny. I podczas robienia kawki pachnie w całym kamperku.
Spadek napięcia jest , ale chwilowy po krótkim czasie wszystko wraca do normy.
:spoko

kimtop - 2022-04-04, 11:42

Podbijam temat.
Jakie macie ekspresy w swoich kamperkach.
Szukam czegoś małego i niezawodnego.
Co polecacie.
Pobór prądu i cena nie są najważniejsze

krzlac - 2022-04-04, 12:27

Polecam ten. Miałem go na testach. Robi dobrą kawę, bardzo prosty, bardzo mały, tylko 850W
i koszt niewielki ok 260 zł. Niestety musiałem go oddać bo nie współgrał z moją przetwornicą, która nie ma sinusa.

Andrzej 73 - 2022-04-04, 13:36



Krups Nespresso Essenza

papamila - 2022-04-04, 13:41

Mareczku,
tłukę takiego już 8 rok i nie daje powodów do zmiany
De Longhi lub Krups Nespresso- kapsułkowy

zwarty, płaski prostokątny, rozsądny cenowok. 200-250zł
(możesz wybrać również z pojemnikiem na mleko- wtedy jest większy i droższy

dodam że moc 1250W i wymaga czystego sinusa

kimtop - 2022-04-04, 13:46

papamila napisał/a:
również z pojemnikiem na mleko

Jarek,mleko? :confused

papamila - 2022-04-04, 13:48

a jak wnuczki będą chciały spienione mleczko
Socale - 2022-04-04, 22:12

Mam dokładnie to samo co Andrzej73 (foto) a mam z polecenia innego forumowego kolegi którego kawusię z owego automatu piliśmy razem i zajarzyło.
Krupps Nespresso wersja kanciasta właściwie nie zajmuje deficytowego miejsca.
Wyróżnia go też ciśnienie 19 Bar.

ZEUS - 2022-04-04, 22:18

Socale napisał/a:
Krupps Espresso wersja kanciasta właściwie nie zajmuje deficytowego miejsca.

nieskromnie się ujawnię, że również posiadm coś takiego i jestem zadowolony... poprzednio używałem również ekspressu na kapsułki marki Tchibo ale był "obszerniejszy" :-P potrzebował więcej mocy i po dwóch sezonach wyzionął ducha :(

daro35 - 2022-04-04, 22:24

A ja posiadam taki z Lidla za parę groszy na kawę mieloną i śmiga jak talala,ma też zaparzać do mleka,kwestia kawy.
Gżegżółka - 2022-04-05, 10:00

Socale napisał/a:
Mam dokładnie to samo co Andrzej73 (foto) a mam z polecenia innego forumowego kolegi którego kawusię z owego automatu piliśmy razem i zajarzyło.
Krupps Nespresso wersja kanciasta właściwie nie zajmuje deficytowego miejsca.
Wyróżnia go też ciśnienie 19 Bar.

19 bar wyróżnia go na minus. Ten parametr w praktyce oznacza że ten ekspres używa taniej pompy wybracyjnej:
https://cooking.stackexchange.com/questions/28489/what-difference-does-the-bar-pressure-makes-in-espresso-coffee-machines

Socale - 2022-04-05, 10:43

Gżegżółka napisał/a:
Socale napisał/a:
...
Wyróżnia go też ciśnienie 19 Bar.

19 bar wyróżnia go na minus. Ten parametr w praktyce oznacza że ten ekspres używa taniej pompy wybracyjnej:
https://cooking.stackexchange.com/questions/28489/what-difference-does-the-bar-pressure-makes-in-espresso-coffee-machines


Puki co w praktyce:
papamila napisał/a:
...
tłukę takiego już 8 rok i nie daje powodów do zmiany
De Longhi lub Krups Nespresso- kapsułkowy
...

papamila - 2022-04-05, 17:17

po latach się przyznam, już tak nie boli
wcześniej woziłem ciężką kolbową Gaggie
(w kuchni zagościła Jura a ten powędrował do piwnicy, a później do kampera.
Kawe ta Gagiga robiła (i dalej robi)wyśmienitą
ale jak napisałem - była ciężka, i masywna, woziłem toto w prysznicu, "tyłem do jazdy" raz żona postawiła ekspres po przeciwnej stronie...
i akurat wtedy zdarzyło sie ostre hamowanko
....brodzik i kabina prysznicowa do wymiany :zastrzelic
od tej pory małe i zgrabne :)

SlawekEwa - 2022-04-05, 18:58

papamila napisał/a:
akurat wtedy zdarzyło sie ostre hamowanko

Jarku coś macie pecha do ostrych hamowań :chytry

rjas - 2022-04-05, 19:23

Andrzej 73 napisał/a:
Obrazek

Krups Nespresso Essenza


Też go mam w kamperku. Śmiga jak ta lala i pasuje na półkę nad drzwiami jakby był specjalnie skrojony na miarę :szeroki_usmiech

Andrzej 73 - 2022-04-05, 19:30

rjas napisał/a:
Śmiga jak ta lala i pasuje na półkę nad drzwiami jakby był specjalnie skrojony na miarę

Etam... mało wiesz , to popierdółka , a nie ekspres. Znawcy powiedzą że się nie znasz. :bajer :-P
:spoko

Socale - 2022-04-05, 21:01

Znawcy powiedzą bo się znają na materii.
Znawcy wydadzą ostatni grosz na unikaty.
Ja nie znam się na jakości kawy. Jak smakuje to piję.
Ja nie znam się na winach, robię sam to piję co narobię lecz nie kupuję.
Ja nie znam się na piwach, kupuję jeden gatunek najbardziej gorzki który od wielu lat mi smakuje.
Ot tak, po prostu.
Ekspres w kamperze jest też tak, po prostu by kawy się napić.

Comsio - 2022-04-05, 21:57

To i ja się pochwalę ☝️
Mam rondel z nierdzewnej szlachetnej stali. Już ma około 30-latek
Ilu jest chętnych leje odpowiednią ilość wody i sypne kawkę.
Jak zacznie się podnosić do góry 😎 wyłączam .
Smacznego :kawka:

jacek2214 - 2022-04-05, 22:28

Polecamy dodac szczypte gozdzikow ,anyzu i cynamonu.Bedzie smaczniejsza ,polecamy.
Monter - 2022-04-06, 15:06

Comsio napisał/a:
Mam rondel z nierdzewnej szlachetnej stali. Już ma około 30-latek
Ilu jest chętnych leje odpowiednią ilość wody i sypne kawkę.


Hmmm, kawy z rondla jeszcze nie piłem :haha:

My tradycyjnie - gaz, czajnik, woda, kawa sypana, kubek, cukier i łyżeczką 3x w prawo oraz 2x w lewo ;)

Comsio - 2022-04-06, 22:39

jacek2214 napisał/a:
Polecamy dodac szczypte gozdzikow ,anyzu i cynamonu.Bedzie smaczniejsza ,polecamy.


Jacek 👍tylko gdzie nabędę anyż 🤔
Na Al krakowskiej jest sklep TR ☝️

Może być żeliwny 😁 a będzie Pani pan zadowolony 👌

Tylko wodę daj świeżo, to się nie zważy😎

Mavv - 2022-04-08, 01:49

Jak narazie pijemy kawkę rozpuszczalną. Po prostu nie ma z niej fusów. Generalnie rozpuszczalną pijemy tylko w kamperku. Ale jest plan, żeby na tegoroczne wakacje zabrać ekspres na kapsułki. Czysto, bez fusów. Kawa zrobiona i kapsułka do kosza. Jak się sprawdzi, to pewnie kupimy do kampera na stałe mały ekspres na kapsułki :)
Monter - 2022-04-08, 10:49

Mavv, ja piję dużo kawy i na kapsułki bym nie zarobił. Poza tym jak dla mnie za dużo odpadu - fusy z kawy są eko w porównaniu do plastykowego pudełeczka o recyklingu których nic jak dotąd nie słyszałem (nie jestem ekoświrem, gdybym był nie jeździłbym starym dieslem). Pewnie lepsza byłaby kawa puszczalska w tym układzie, ale akurat nie przepadamy, a mnie po takiej boli żołądek - ciekawe ile % kawy jest w takiej kawie?
Gżegżółka - 2022-04-08, 11:11

Monter napisał/a:
Mavv, ja piję dużo kawy i na kapsułki bym nie zarobił. Poza tym jak dla mnie za dużo odpadu - fusy z kawy są eko w porównaniu do plastykowego pudełeczka o recyklingu których nic jak dotąd nie słyszałem (nie jestem ekoświrem, gdybym był nie jeździłbym starym dieslem). Pewnie lepsza byłaby kawa puszczalska w tym układzie, ale akurat nie przepadamy, a mnie po takiej boli żołądek - ciekawe ile % kawy jest w takiej kawie?

Mnie też ekologia odstręcza od kapsułek....ale można kupić kapsułki kompostowalne. Drogie i mały wybór, ale prosto i czysto.
Alternatywnie można kupić kapsułki napełnialne...ale jak mam wozić młynek to po co mi kapsułki?

kimtop - 2022-04-08, 11:42

Gżegżółka napisał/a:

Mnie też ekologia odstręcza od kapsułek


Ciekawe ile kapsułek można by zrobić z jednej półtoralitrowej butelki PET,w których kamperowcy kupują namiętnie wodę.I to całymi zgrzewkami

Gżegżółka - 2022-04-08, 11:46

kimtop napisał/a:
Gżegżółka napisał/a:

Mnie też ekologia odstręcza od kapsułek


Ciekawe ile kapsułek można by zrobić z jednej półtoralitrowej butelki PET,w których kamperowcy kupują namiętnie wodę.I to całymi zgrzewkami

Nie wszyscy, zwłaszcza jak mówimy o konkretnym rozmiarze.

A butelki mogą iść do odzysku, kapsułki lądują na wysypisku.

krzlac - 2022-04-08, 13:10

A ja nie wierzę, że w kapsułkach nie ma w kawie stabilizatora pianki. I smak nie ten. Mój "kapsułkowiec" stoi w kącie na strychu.
Dziabong - 2022-04-08, 13:29

Są kapsułki wielorazowe i spyesz to co lubisz . Taki eko kompromis.
LukF - 2022-04-08, 14:33

Mavv napisał/a:
Jak narazie pijemy kawkę rozpuszczalną. Po prostu nie ma z niej fusów. Generalnie rozpuszczalną pijemy tylko w kamperku.


Mam dokładnie tak samo. Znalazłem kawę rozpuszczalną która naprawdę mi smakuje. To rozwiązało problem ekspresu do kawy.

GrażynaB - 2022-04-08, 15:27

Kapsułki Nescafe Dolce Gusto ( to nie jest reklama) można oddać do recyklingu. Składając zamówienie na ich stronie otrzymamy za darmo torbę na zużyte kapsułki. Po zapełnieniu, kurier odbiera od nas pełną torbę...za darmo.
Może trochę trudu, ale... ekologicznie. :)

kalinin - 2022-04-08, 16:41

Kawa ziarnista po wypaleniu zaczyna sie "rozpadać" w ciagu 2 -3 lat (gwarancja do spożycia 2 lata). Co sie z nią dzieje dalej? Jest mielona z dodatkami jak np.zboże palone. kardamon i wszystkie "śmieci kawopodobne" Komu się oplaca mielić kawę gdy ilogram kawy mielonej jest tańszy od kilograma kawy ziarnistej? Po nastepych dwóch latach udzielonej gwaracji do spożycia dodaje się do ekstraktu kawy rozpuszczalnej. Skoro w "parówce" może nie być mięsa to dlaczego w "kawie rozpuszczalnej " miałaby być kawa naturalna?
Mavv - 2022-04-08, 19:54

Kawa z kapsułek mi smakuje. Kapsułkę wyrzucam i gotowe. Kubek myję. A z fusami? Fusów do zlewu w kamperze nie wyrzucisz przecież. Owszem, fusy do kosza, ale nigdy kubka nie wytrzesz z każdego ziarenka, musisz wymyć. Dlatego jak na razie pijemy kawę rozpuszczalną.
Nie dorabiajmy wszędzie na siłę ekologii, bo wystarczy, jak zieloni wszędzie życie uprzykrzają.

Monter - 2022-04-08, 20:06

Nie dorabiam na siłę. Z praktycznego punktu widzenia każdy produkt ze sklepu ma opakowanie, najczęściej folia, papier, czasem dwie warstwy. Kosz w kamperze na wyjeździe zapełnia się bardzo szybko. Jak miałbym jeszcze do tego dołożyć wór kapsułek (duuuużo kaw idzie) to się robi problem ilości śmieci.
Mavv - 2022-04-08, 20:10

U nas na szczęście to 4 kawy dziennie tylko :)
rakro1 - 2022-04-08, 22:46

Od kilku lat piję yerbę ale czasem potrzebuję kawy i tą Wam polecam https://allegro.pl/oferta/jacobs-espresso-kawa-rozpuszczalna-25-saszetek-11489099409
Oczywiście słyszałem, że rozpuszczalna to syf ale zawsze chodzi o szybkość i wygodę działania.
Ta jest świetna. Co gorsze wolę ją zamiast kawy z ekspresu, którą piją wszyscy domownicy. I na te kawy do ekspresu wydajemy majątek. W dodatku to ja muszę czyścić, smarować i dbać o filtry w ekspresie. Dlatego uważam, że ekspres jest beznadziejny. Jeśli już ko kafeterka stawiana na gazie i robiąca świetną kawę. Też ma fusy niestety i wymaga mycia a czasem dokupienia uszczelki.

zbyszekwoj - 2022-04-09, 16:30

Mavv napisał/a:
Nie dorabiajmy wszędzie na siłę ekologii, bo wystarczy, jak zieloni wszędzie życie uprzykrzają.

Nikt nie dorabia ideologii. Jak Kalinin który profesionalnie zjadł zeby na kawie cos doradza ,to warto wysłuchc i przemyslec. Przymusu do stosowania nie ma. :ok

Socale - 2022-04-09, 20:42

Skoro dostrzegam już przepychanki o lepszości...
Wszystko ma wady i zalety. I tak np. dzisiaj po południu, po świetnie wykonanej mojej pracy, dumny i uradowany chciałem sobie radość "pyszną" kawą wynagrodzić, to w takich sytuacjach zawsze, ale to q... zawsze wkurzy mnie sam ekspress :evil:
Gdy ja robię kawę to te durne hałasujące pudło coś ode mnie chce. A to wody brak, a to kawy dosyp, a to odpad wywal :gwm
Wiem, to jak ze srajfonem, robi wszystko dobrze ale dupy nie podetrzesz. Musiałem się wyżalić na tego klamota.

LukF - 2022-04-09, 21:56

Socale,
Też tak mam. Z ekspresem :bajer

adaml61 - 2022-04-09, 22:48

Też myślałem o ekspresie , gdzieś trafiłem na reklamę aeropresu , kupiłem i już nie chcę ekspresu . Używam nawet w domu jak mam czas .
jb - 2022-04-11, 09:05

adaml61 napisał/a:
Też myślałem o ekspresie , gdzieś trafiłem na reklamę aeropresu , kupiłem i już nie chcę ekspresu . Używam nawet w domu jak mam czas .


też jestem aeropresem zachwycony, używam od jakiegoś czasu.
Ale rozumiem, że ten wątek jest o ujarzmieniu ekspresu a nie o parzeniu kawy.

adaml61 - 2022-04-11, 21:20

jb napisał/a:
Ale rozumiem, że ten wątek jest o ujarzmieniu ekspresu a nie o parzeniu kawy.
Myślę że masz rację .












t

Mavv - 2022-05-06, 17:58

Wracając do tematu - przetestowałem w kamperze ekspres, którego małżonka w pracy używa - kapsułki Tassimo. Moc 1400W. No i powiem, że te 1400W to jakoś mało, bo pomiar prądu wskazywał nawet na skoki do 2000W :shock: 160A chwilowo wyłapałem na aplikacji, miernik cęgowy jest wolny i wyłapał 120A. Tak czy siak przetwornica potrafiła sie wyłączyć. Co mnie dziwi, bo opalarkę 2kW ciągnęła. Mam Edecoa 1500/3000 i 2x132Ah LifePO4.

Mam zamiar kupić inny ekspres. Andrzej zdjęcie wrzucił na pierwszej karcie - Krups Nespresso Essenza. Według tabliczki ma 1200W. Zobaczymy, jak się będzie sprawował. Dodatkowy plus tego modelu jest taki, że wejdzie do mojej wąskiej szafki kuchennej obok lodówki :)

Jak już było wspomniane wcześniej - zapach kawy w kamperze powala :) Do tego żadnych fusów. Czysto i przyjemnie :)

voice - 2022-05-06, 20:33

Mavv napisał/a:


Jak już było wspomniane wcześniej - zapach kawy w kamperze powala :) Do tego żadnych fusów. Czysto i przyjemnie :)


Expres o kawy w kamperze jest podstawowym wyposażeniem hehhehe

Andrzej 73 - 2022-05-06, 20:42

My na węgierskim wyjeździe jutro zaczynamy trzecią paczkę kapsułek. Kawka super większość kaw wyprodukowana z przetwornicy. :spoko
lechd - 2022-05-06, 21:03

Opcją do kampera jest ekspres na saszetki "Senseo"
Ekologiczne i proste w użyciu. Kawa i ekspresy przez internet lub za granicą. U nas niestety nie sprzedają chociaż produkują. :ok

zefirwypasu - 2022-05-07, 08:28

Mam ten Krups Nespresso XN110B ESSENZA Mini, przetwornica Azo 2K pipcze ale nie wyłącza, ekspresa ujeżdżam w kamperze 2 rok i nie idzie zajechać, mały, zgrabny - polecam.
Kazik II - 2022-05-07, 14:36

zefirwypasu napisał/a:
Mam ten Krups Nespresso XN110B ESSENZA Mini, przetwornica Azo 2K pipcze ale nie wyłącza, ekspresa ujeżdżam w kamperze 2 rok i nie idzie zajechać, mały, zgrabny - polecam.

A ponadto trzeba zauważyć, że do systemu Nespresso łatwo kupić naboje, bo to jest pewien standard i na ogół te kapsułki są tańsze niż te dedykowane do innych firm. Chociażby w dyskontach Action można kupić tanie kapsułki Nespresso.

Osinskiluk - 2022-05-07, 19:57

A my na wszelakich wyjazdach od kilku lat używamy kawiarki. Kawę n was zesciej mielimy w domu przed wyjazdem. Jak się skończy to kupujemy jakąś mielona w markecie.
W domu ekspres i kupujemy kawy świeżo palone. Kawy rozpuszczalnik owej nie dajemy rady już od lat pić.

LukF - 2022-05-07, 20:32

Kazik II napisał/a:
zefirwypasu napisał/a:
Mam ten Krups Nespresso XN110B ESSENZA Mini, przetwornica Azo 2K pipcze ale nie wyłącza, ekspresa ujeżdżam w kamperze 2 rok i nie idzie zajechać, mały, zgrabny - polecam.

A ponadto trzeba zauważyć, że do systemu Nespresso łatwo kupić naboje, bo to jest pewien standard i na ogół te kapsułki są tańsze niż te dedykowane do innych firm. Chociażby w dyskontach Action można kupić tanie kapsułki Nespresso.


Ja tam muszę u któregoś użytkownika spróbować jak smakuje ta kawa z tej maszyny. Dopiero wtedy kupię :bigok

Czekam na zaproszenia :bajer

yamah - 2022-05-07, 21:41

LukF napisał/a:

Ja tam muszę u któregoś użytkownika spróbować jak smakuje ta kawa z tej maszyny. Dopiero wtedy kupię :bigok

Czekam na zaproszenia :bajer

LukF nie próbuj z kapsułek :ochyda ..prawdziwa kawa to tylko kolbowy lub kawiarka :hide:

Gżegżółka - 2022-05-07, 22:03

lechd napisał/a:
Opcją do kampera jest ekspres na saszetki "Senseo"
Ekologiczne i proste w użyciu. Kawa i ekspresy przez internet lub za granicą. U nas niestety nie sprzedają chociaż produkują. :ok

Zaciekawiła mnie ta opcja....ale czy ja dobrze widzę, że kapsułki nie mają żadnego zabezpieczenia przed wietrzeniem?

Osinskiluk - 2022-05-07, 22:21

Gżegżółka napisał/a:
lechd napisał/a:
Opcją do kampera jest ekspres na saszetki "Senseo"
Ekologiczne i proste w użyciu. Kawa i ekspresy przez internet lub za granicą. U nas niestety nie sprzedają chociaż produkują. :ok

Zaciekawiła mnie ta opcja....ale czy ja dobrze widzę, że kapsułki nie mają żadnego zabezpieczenia przed wietrzeniem?


Z tego co widzę każda saszetka jest zapakowana osobno i dodatkowo w opakowaniu zbiorczym

Pierwsza z brzegu https://allegro.pl/oferta/kawa-senseo-tchibo-caffe-crema-100-pads-saszetki-6641408179

Gżegżółka - 2022-05-07, 22:38

A, każda kawa w osobnej folii. na fotkach które sam znalazłem tego nie było. Dzięki za wyjaśnienie!
Wydaje się to ciekawe.... I tak jest trochę plastiku który trzeba oddać do właściwego pojemnika. I kawa z saszetką raczej wyląduje na wysypisku (bo czy saszetka jest kompostowalna?)....ale może znajdę kompostowalne saszetki, pewnie jest to łatwiejsze niż z kapsiłkami. :)

LukF - 2022-05-08, 08:17

yamah napisał/a:
LukF napisał/a:

Ja tam muszę u któregoś użytkownika spróbować jak smakuje ta kawa z tej maszyny. Dopiero wtedy kupię :bigok

Czekam na zaproszenia :bajer

LukF nie próbuj z kapsułek :ochyda ..prawdziwa kawa to tylko kolbowy lub kawiarka :hide:


No i uwaliłeś mi degustację.... :bajer

mischka - 2022-05-08, 10:01

Lata temu używałem Senseo i mi smakowało, jest to bardzo wygodne rozwiązanie.
Saszetki są pakowane pojedynczo w dużych paczkach (100szt.) albo w paczkach po kilkanaście sztuk i wtedy są luzem. Nie wiem jak często pijecie kawę ale to nie ma szans zwietrzeć, a zużyte saszetki spokojnie się kompostują. Minusem jak dla mnie jest mały zbiorniczek na wodę ale z tym da się żyć.
Tanie w zakupie (przynajmniej po tej stronie odry) i tanie w eksploatacji 100saszetek ok 8€

adaml61 - 2022-05-08, 11:10

yamah napisał/a:
LukF napisał/a:

Ja tam muszę u któregoś użytkownika spróbować jak smakuje ta kawa z tej maszyny. Dopiero wtedy kupię :bigok

Czekam na zaproszenia :bajer

LukF nie próbuj z kapsułek :ochyda ..prawdziwa kawa to tylko kolbowy lub kawiarka :hide:
Boguś wiesz jaka jest trzecia prawda , 1 prawda , 2 tylko prawda ,3 G...o prawda . I to ta 3 prawda co napisałeś . W kamperze ma być prosto , tylko Aeropres i kawa według uznania , z pianką , bez , z goryczką i bez , kwestia opanowania parzenia . Nie potrzeba żadnych prądów . aby było czym zagrzać wodę a to najmniejszy problem .Aeropres tanio i wygodnie .Tak jak napisał wyżej ,,jb " Wy nie myslicie jak się napić dobrej kawy tylko jak ujarzmić ekspres . To tak jak z lodówką domową w kamperze , jak ją ujarzmić , tak w skrócie , wystarczy przespawać agregat i po zabawie . Ale jak tu nie gonić króliczka . Tu jest pies pogrzebany , ten uciekający króliczek .
Mavv - 2022-05-08, 22:21

Któregoś razu we Francji kupiłem kawę w torebkach jak herbatę, z tą różnicą, że były to okrągłe torebki. W sam raz do ekspresu ciśnieniowego, gdzie używa się kawy mielonej (chyba kolbowy się nazywa). Fajna sprawa, bo też jest to opcja bez fusów - wszystko zostaje w torebce. Szukałem potem tego tu w Irlandii, ale nie znalazłem. Jak będę we Francji i je znajdę, to znowu sobie kupię, bo w domu używamy właśnie kolbowego :) Było kilka smaków tych kaw.

zefirwypasu
Cytat:
Mam ten Krups Nespresso XN110B ESSENZA Mini, przetwornica Azo 2K pipcze ale nie wyłącza, ekspresa ujeżdżam w kamperze 2 rok i nie idzie zajechać, mały, zgrabny - polecam.

Ciekawe, jak się będzie moja 1500W Edecoa sprawować. Ekspres pobiera niby 1260W. Testowany w kamperze Tassimo miał 1400W. Się okaże :) Wczoraj zamówiłem z amazona, w przyszłym tygodniu przesyłka powinna być :)

Kazik II
Cytat:
A ponadto trzeba zauważyć, że do systemu Nespresso łatwo kupić naboje, bo to jest pewien standard i na ogół te kapsułki są tańsze niż te dedykowane do innych firm. Chociażby w dyskontach Action można kupić tanie kapsułki Nespresso.

U mnie ceny podobne - za opakowanie kapsułek Nespresso i Tassimo płacę 5 euro za 16 sztuk.

Andrzej 73 - 2022-05-08, 22:23

adaml61 napisał/a:
tylko Aeropres

Jak ktoś lubi robić za bariste to jest to dobre urządzenie , ale ja chce się napić kawy , a nie ją długo przyrządzać
Króliczka kamperowcy zawsze gonią , bo zawsze w kamperze jest coś do zrobienia czy udoskonalenia.
:spoko

Mavv - 2022-05-17, 12:22

Panowie, może coś doradzicie...

Ekspres wczoraj przyszedł - Krups Essenza Mini. Pierwsze włączenie i płukanie w domu - wszystko ok. Wziąłem do kampera. Włączam. Ekspres się załącza (dwie kontrolki mrugają). I tak mrugają około minuty i następnie zamiast się zaświecić na stałe, to mrugają po 3 razy. Nie jest to mruganie szybkie, jak po resecie do ustawień fabrycznych. Nie jest to tryb odkamieniania. Zabieram go do domu, podłączam i włącza się, dwie kontrolki mrugają ok 20 sekund i ekspres jest gotowy do pracy, dwie kontrolki się świecą.
Co mam w kamperze - przetwornica Edecoa 1500/3000 czysty sinus z miękkim startem. Do tej pory żadne urządzenie nie miało problemów - opalarka, mikrofala. Lodówka sobie jest włączona cały czas. Czyli różnego rodzaju odbiorniki (indukcyjne, rezystancyjne).
Napięcie w gniazdkach 226-7V. Kombinowałem nawet z ochronnym i włączyłem ekspres przez przedłużacz bez ochronnego styku i też lipa. W domu podłączam i działa. Co jest nie tak?
Aha, kawę zrobiliśmy w domu z tego ekspresu - była wyśmienita :)

rjas - 2022-05-17, 13:27

Pewnie za bardzo nie pomogę, ale może się do czegoś mój komentarz przyda.
Mam ten expres od co najmniej trzech lat z przetwornicą Edecoa, ale 2500/5000. Nigdy nie było żadnego problemu i włączam ją tylko wtedy jeśli potrzebuję 230V do zasilenia czegoś. Generalnie jak chodzi expres to nie zdażyło się żeby było coś innego włączone - no może laptop, ale to niewielki pobór.
Może to kwestia za małej mocy przetwornicy ?

Andrzej 73 - 2022-05-17, 13:28

Problem z przetwornica. Działa jakby chodziła bez sinusa.
Mavv - 2022-05-17, 13:42

Lodówka na niej normalnie i cicho pracuje, łagodnie staruje. Odkurzacz domowy 800W też pięknie gra. Wyrzynarka, kątówka - bez problemów. Inny ekspres do kawy też działał. Ten nie chce. Jakby elektronika w środku była jakaś mega czuła. Tylko na co?
LukF - 2022-05-17, 13:58

Mavv napisał/a:
Lodówka na niej normalnie i cicho pracuje, łagodnie staruje. Odkurzacz domowy 800W też pięknie gra. Wyrzynarka, kątówka - bez problemów. Inny ekspres do kawy też działał. Ten nie chce. Jakby elektronika w środku była jakaś mega czuła. Tylko na co?


A próbowałeś ZAŁĄCZYĆ ekspres przy ODŁĄCZONYCH innych odbiornikach (lodówka ipt) ?
To w temacie przetwornicy o zbyt niskiej mocy.

Mavv - 2022-05-17, 14:09

LukF napisał/a:
A próbowałeś ZAŁĄCZYĆ ekspres przy ODŁĄCZONYCH innych odbiornikach (lodówka ipt) ?
To w temacie przetwornicy o zbyt niskiej mocy.


Oczywiście, że tak. I z lodówką pracującą i odłączoną. I obracałem wtyczkę w przetwornicy. Mocniejszy sprzęt pracował z lodówką bezproblemowo nieraz. Nawet poprzedni, mocniejszy ekspres. Lodówka do 4A pobiera podczas pracy. Przy starcie niewiele więcej. Dlatego obstawiam elektronikę w ekspresie.

Banan - 2022-05-17, 14:19

Mavv napisał/a:
Co mam w kamperze - przetwornica Edecoa 1500/3000 czysty sinus z miękkim startem

Myślę, że tu jest pies pogrzebany: ekspres potrzebuje 1200-1310W do normalnej pracy, jednak podejrzewam, że mocy chwilowej do rozruchu wymaga trochę więcej. Rjas ma 2500/5000 i u niego działa, co by potwierdzało moje przypuszczenia :spoko

Andrzej 73 - 2022-05-17, 14:26

Mam przetwornice 1500/3000 I ekspres wraz z innymi urządzeniami dziala prawidłowo. :spoko
Jakiej mocy masz aku?

Mavv - 2022-05-17, 14:51

Banan, opalarka 2kW działa, mocniejszy ekspres działa. Mikrofala 800W mocy wyjściowej (ponad 1kW z sieci pobiera i ma potężne trafo) - również działa w moim kamperze).

Andrzej 73, aku to dwa LiFePO4 136Ah, niemal pełne.

Dlatego podejrzewam sam ekspres.

krzlac - 2022-05-17, 14:51

Właśnie w ten sposób u mnie zachowują się nowoczesne ekspresy, ale moja przetwornica nie ma sinusa. Sprawdź przetwornicę i jej sinus.
krzlac - 2022-05-17, 15:03

W pierwszej fazie nagrzewa się grzałka. To opornik nie ma wielkich wymagań. Potem dochodzi elektroniczny termostat i sterowanie pompy i to się "wysypuje" na Twoim sinusie.
Mavv - 2022-05-17, 15:49

krzlac, sprawdzić mogę tylko oscyloskopem.

krzlac napisał/a:
W pierwszej fazie nagrzewa się grzałka. To opornik nie ma wielkich wymagań. Potem dochodzi elektroniczny termostat i sterowanie pompy i to się "wysypuje" na Twoim sinusie.

Do tego momentu nawet w kamperze nie dochodzi. Jak działa w domu:
1. Włączam do gniazda
2. Naciskam guziczek
3. Ekspres się włącza tak, że dwie diody mrugają przez 20-40 sekund (według książki). W domu trwa to ok 20 sekund
4. Diody świecą się na stałe
5. Wkładam kapsułkę
6. Wybieram rodzaj kawy
7. Teraz startuje grzałka i pompka

W kamperze wygląda tak:
1. Włączam do gniazda
2. Naciskam guzik
3. Ekspres się włącza - dwie diody migają jak w domu. Z tą różnicą, że mrugają i mrugają. A po ok minucie mrugają po 3 razy z taką samą częstotliwością
Ekspres nie jest gotowy do zrobienia kawy. Nie reaguje na żaden przycisk. Tylko wypięcie wtyczki z gniazda. Wracam do domu i wszystko jest ok.

Dlaczego wszystko inne czuł na sinus działa?

Czy jest możliwość zwrotu poprzez amazona? Tylko jak im wytłumaczyć, że nie działa? Skoro działa :wyszczerzony:

Andrzej 73 - 2022-05-17, 15:55

Jak kupiłeś przez Internet to możesz zwrócić bez podania przyczyn w ciągu dwóch tygodni.
Mavv - 2022-05-17, 16:22

Andrzej 73, Nawet po otworzeniu i użyciu?
Gżegżółka - 2022-05-17, 16:45

Mavv napisał/a:
Andrzej 73, Nawet po otworzeniu i użyciu?

Masz prawo zapoznać się tak jak w sklepie. Czyli otworzyć tak. Użyć nie. :(
Możesz nawet zniszczyć opakowanie (ale nie wszystkiego, nie dotyczy to muzyki i innych rzeczy które po otwarciu możesz sobie zwyczajnie zgrać - te muszą być nieotwarte).

kimtop - 2022-05-17, 16:56

Mavv,u mnie tak samo.
Mam taki sam ekspres,przetwornica 3000W pełen sinus (bez miękkiego startu),akumulator LiFePo 280Ah
Objawy takie same jak u Ciebie

Mavv - 2022-05-17, 16:59

kimtop, o widzisz. Czyli ani to wina przetwornicy ani akumulatora. TTTM.
Zastanawiam się, czy są może jakieś filtry, które można by podłączyć do gniazda i wtedy ekspres.

Andrzej 73 - 2022-05-17, 17:09

Nie wiem jak to jest w Twoim przypadku.
Mogę napisać jak to działa w przypadku naszych mebli.
Sprzedaje firma która handluje w necie.
Ludzie kupują meble na czas świąt czy jakiś imprez rodzinnych używają na maxa ile się da i przed 14 dniami od zakupu zwrot.
Konsument nasz PAN

papamila - 2022-05-17, 17:44

mam Nespresso De Longhi model Pixie,
moc na tabliczce 1250W,
przetwornica Edecoa 2500/5000
działa od kilku ładnych lat

Marek.
jak sie spotkamy to sprawdzimy krzyżowo i będzie jasność

Mavv - 2022-05-17, 18:14

papamila, pewnie chodzi o producenta. Akurat Krups może używa innej elektroniki.

Rozmawiałem z kolegą, który też mi podsunął pomysł - jedyna różnica między instalacją w domu a w kamperze, to uziemienie. W domu jest sieć TNS lub TNC-S. W kamperze uziemienie jest sztuczne. Ekspres być może jakoś to sprawdza i bez uziemienia nie ruszy.

Mavv - 2022-05-17, 18:54

Podłączyłem kampera pod 230V z domu, nadal przez różnicówkę w kamperze. Ekspres załączył się i jest gotowy do zrobienia mi kawy.
adaml61 - 2022-05-17, 19:44

Mavv napisał/a:
Panowie, może coś doradzicie...

Ekspres wczoraj przyszedł - Krups Essenza Mini. Pierwsze włączenie i płukanie w domu - wszystko ok. Wziąłem do kampera. Włączam. Ekspres się załącza (dwie kontrolki mrugają). I tak mrugają około minuty i następnie zamiast się zaświecić na stałe, to mrugają po 3 razy. Nie jest to mruganie szybkie, jak po resecie do ustawień fabrycznych. Nie jest to tryb odkamieniania. Zabieram go do domu, podłączam i włącza się, dwie kontrolki mrugają ok 20 sekund i ekspres jest gotowy do pracy, dwie kontrolki się świecą.
Co mam w kamperze - przetwornica Edecoa 1500/3000 czysty sinus z miękkim startem. Do tej pory żadne urządzenie nie miało problemów - opalarka, mikrofala. Lodówka sobie jest włączona cały czas. Czyli różnego rodzaju odbiorniki (indukcyjne, rezystancyjne).
Napięcie w gniazdkach 226-7V. Kombinowałem nawet z ochronnym i włączyłem ekspres przez przedłużacz bez ochronnego styku i też lipa. W domu podłączam i działa. Co jest nie tak?
Aha, kawę zrobiliśmy w domu z tego ekspresu - była wyśmienita :)
już ci mówię co jest nie tak , miętki start . U mojego znajomka walczyliśmy z lodówką ,lodówka z elektroniką z gniazdka szła z przetwornicy z miętkim startem nie , z normalnej z sinusem od razu wystartowała , głupiała elektronika w lodówce jak miała dozowany prąd .
kimtop - 2022-05-17, 19:49

adaml61 napisał/a:
już ci mówię co jest nie tak , miętki start


Moja przetwornica nie ma miękkiego startu a ekspres zachowuje się tak samo.
Może coś jest na rzeczy z tym uziemieniem jak pisał Mavv

Mavv - 2022-05-17, 20:00

Aktualnie zgłębiam wiedzę o przewodzie ochronnym w kamperze. Generalnie nie ma czegoś takiego jak uziemienie w kamperze, bo nikt nie wbija pręta w ziemię dość głęboko, żeby uziemić kampera/przyczepę. Zatem - jeśli rzeczywiście elektronika Krupsa jakoś sprawdza połączenie ochronne, to tu jest jego brak. Tylko jak to jest sprawdzane?

Zrobiłem też taki eksperyment - na słupku przygotowałem ekspres do pracy. Nawet po jego chwilowym wyłączeniu i włączeniu on pozostaje gotowy. Zatem - po uzyskaniu gotowości odłączyłem słupek i automatycznie przeszedłem na przetwornicę. Po naciśnięciu wyboru kawy powinno się stać tak: gaśnie jeden led i zaświeca się tylko ten wybrany. Co się dzieje: jeden led nie gaśnie, a wybrany mruga... Czyli nie dał się oszukać. Przełączyłem się znów na słupek i zrobiłem kawę bez problemu. :roll:

Robert-4 - 2022-05-17, 20:23

Mavv napisał/a:


Zrobiłem też taki eksperyment - na słupku przygotowałem ekspres do pracy. Nawet po jego chwilowym wyłączeniu i włączeniu on pozostaje gotowy. Zatem - po uzyskaniu gotowości odłączyłem słupek i automatycznie przeszedłem na przetwornicę. Po naciśnięciu wyboru kawy powinno się stać tak: gaśnie jeden led i zaświeca się tylko ten wybrany. Co się dzieje: jeden led nie gaśnie, a wybrany mruga... Czyli nie dał się oszukać. Przełączyłem się znów na słupek i zrobiłem kawę bez problemu. :roll:


Czyli wniosek - musisz wozić słupek :)
A poważnie - nie napisałeś jakie masz aku. Ja używam trochę innego i kiedy w poprzednim kamperze z tą samą przetwornicą miałem 3 aku to działał, a jak największy odpiąłem to przetwornica nie puszczała.
Sprzedałem kampera z dużym aku, a dwa żelowe i przetwornicę przeniosłem do nowego. Jarek (papamila) podłączył i jeździ na dwóch bez problemu, z tym, że teraz mam na dachu większą elektrownię i aku są w pełni naładowane.

pozdrawiam
R

joko - 2022-05-17, 20:28

A sprawdź jeszcze czy ze słupka i z przetwornicy masz L i N na tych samych pinach w gniazdku do którego masz podłączony ekspres. Czy czasem nie jest tak że ze słupka jest dobrze a z przetwornicy odwrotnie . Wiem że to prąd zmienny, ale piszę to w kontekście PE

Jeśli podejrzewasz że to kwestia PE właśnie (chyba dobrze kombinujesz), to odłącz PE w gniazdku słupka (tak aby PE nie było podłączone do instalacji kampera) i tak sprawdź , jeśli ekspres zachowa się tak jak na przetwornicy to będziesz miał pewność , że chodzi o PE
Jeśli zadziała dobrze mimo braku PE , to sprawdź jeszcze to co pisałem pierwsze, czyli ulożenie L i N
Może ekspres ma połączone N z PE (zerowanie zamiast uziemienia) i jak podajesz mu L i N odwrotnie to wtedy L idzie na jego PE i może faktycznie coś elektronika głupnie.

Jeśli ekspres faktycznie sprawdza podłączenie PE, to możesz spróbować zasymulować mu łącząc N z PE (zrobić zerowanie instalacji kampera) , tylko że wtedy musisz być pewny że masz dobrze podłączoną przetwornicę , będziesz musiał najprawdopodobniej ominąć różnicówkę i nie podłączać się do słupka w w takiej konfiguracji . Generalnie niebezpieczna zabawa , ale przynajmniej dla sprawdzenia teorii o problemie z PE.
Jest duże prawdopodobieństwo że przewód ochronny (PE) jest w kamperze połączony z masą samochodu i wtedy istnieje ryzyko że zamiana L i N (przez źle podłaczoną przetwornicę, lub źle zrobioną instalację słupka) doprowadzi do podania fazy na masę samochodu !

adaml61 - 2022-05-17, 20:29

Daj obciążenie na przetwornicę , tak żeby wystartowała , a dopiero na uruchomionej uruchom ekspres .
Mavv - 2022-05-17, 20:47

Robert-4, pisałem wcześniej - 2xLiFePO4 132Ah

joko, budując kampera i podłączając skrzynkę elektryczną robiłem to tak, że L z przetwornicy był tak samo jak ten ze słupka (w Irlandii nie podłącza się na hura, tylko L jest zawsze w tym samym miejscu). Aczkolwiek - mając przetwornicę z Niemiec z gniazdem i wtyczką shuko, to mogę wtyczkę podłączyć odwrotnie, co też zrobiłem. Tak samo się zachowywał ekspres. Ale to wciąż było na przetwornicy. Ponadto podłączyłem ekspres do przetwornicy także w ten sposób, że PE nie był podłączony. Też miałem możliwość obrócić wtyczkę samego ekspresu. Również kombinowałem odłączając PE od przetwornicy z jej obudowy. Ekspres bez zmian. Podłączałem też ekspres bezpośredmio do przetwornicy.

Teraz sprawa ze słupkiem - w kamperze mam przetwornicę podłączoną (jej obudowę) do karoserii tak, jak zaleca jej producent. L i N w instalacji nigdzie nie mają kontaktu z karoserią. Spróbuję odłączyć PE w przedłużaczu i zobaczymy wtedy. Jeszcze sprawdzę, czy ekspres rzeczywiście wymaga przewodu ochronnego czy jet drugiej klasy ochronności izolacji. Może ma tylko wtyczkę z uziemieniem. Ale nie spotkałem się jeszcze z urządzeniem II klasy z wtyczką z uziemieniem. Idę zatem pokombinować z przedłużaczem i odłaczeniem PE.

adaml61, to już robiłem. Bez zmian.

adaml61 - 2022-05-17, 20:53

Sprawdzałes napięcie z przetwornicy pod obciążeniem , miałem taką markową która dawała nie całe 190 V .
Mavv - 2022-05-17, 20:55

W sumie to mam przejsciówkę na wtyczkę UK z EU. Ona nie ma podłączenia z uziemieniem. Czyli podłączając ekspres w domu przez tę przejsciówkę, nie podłączam przewodu ochronnego. Ale ekspres ruszył domu bez PE. Czyli to nie to...
Mavv - 2022-05-17, 21:06

adaml61, napięcie między 224 a 227 podczas pracy różnych urządzeń.
Mavv - 2022-05-17, 21:32

Znalazłem ciekawy post na brytyjskim forum. Generalnie nie jesteśmy jedynymi z kimtop z takimi problemami. Ludzie mają problem z ekspresem pracującym z przetwornicy. Jeden gość ciekawie napisał:

Cytat:
If you espresso machine moderates the temperature via a silicon controlled rectifier SCR the inverter won't like it. SCR controllers limit the current flow by switching on part way through the 50hz cycle (they switch off everytime the cycle reverses, automatically). The result is a current surge from effectively nil to max in an instant! th The inverter propably is complaining about the current spike and giving up.


czyli:
Tyrystor reguluje grzanie wody poprzez częste włączanie i wyłączanie grzałek za każdym razem gdy sinusoida przechodzi przez 0. Takie częste przełączanie powoduje bardzo duże piki prądowe, które niekoniecznie przetwornica lubi.
Wniosek - za słaba przetwornica lub zbyt zaawansowany układ grzania wody :)

Mavv - 2022-05-18, 16:49

Wyjście z sytuacji mamy takie - nowy ekspres idzie do domu, a ten, który miałem na testy wędruje do kampera. I będziemy mieć kawkę z ekspresu :) Ten nowy idealnie pasował do szafki... Tassimo jest większy i będę musiał nieco szafkę zmodernizować.
kimtop - 2022-06-15, 19:56

U mnie sprawa się wyjaśniła.
Winna była przetwornica.Jarek Papamila podesłał mi żółtego Volta 3000/1500W i ekspres zadziałał.
Na czarnym Volcie 3000/1700W pełen sinus nie działa.
Wszystkie inne sprzęty, w tym duża lodówka sprężarkowa 230V,działają na obydwu

zbyszekwoj - 2022-06-15, 22:30

kimtop napisał/a:
Jarek Papamila podesłał mi żółtego


Na Jarka doświadczenie można liczyć. :ok

Robert-4 - 2022-06-15, 23:12

A mojego czarnego volta uzdrowił podłączając poprawnie :wyszczerzony:
Mavv - 2022-12-21, 17:03

Troszeczkę zaktualizuję wątek o kawie :)

Korzystając z promocji na alli, wymieniłem przetwornicę z 1.5kW na 3.5kW, też Edecoa, w zasadzie plug & play - tylko ta kobyła 3.5kW dwa razy więcej miejsca zajmuje :)

Nowy ekspres działa aż miło. Co ciekawe, moc na tabliczce 1260W, a chwilowe pobory mocy sięgają 1700W. Ale nowa przetwornica dała radę.

papamila - 2022-12-21, 18:52

żeby nie było tak różowo to
po 4 latach umarła mi Edecoa 2500/5000

znaliem - wszystko potrafi sie zepsuć

P.S polecałem żóltego volta 1500/3000W
bo sprawdziłem i taki współpracuje z ekspresem
bo u nas kawa to ważna rzecz :wyszczerzony:

Brat - 2022-12-21, 20:05

Mavv napisał/a:
Korzystając z promocji na alli, wymieniłem przetwornicę z 1.5kW na 3.5kW, też Edecoa, w zasadzie plug & play

Masz na zbyciu tę 1,5 kW? Jeśli sprawna - może bym odkupił? Jaki to model?

Mavv - 2022-12-22, 16:14

Brat, sprzedała się bardzo szybko. Wszystko było sprawne, jedna ryska tylko na obudowie.
Mavv - 2022-12-22, 16:15

papamila, jakie miałes objawy? Po prostu przestała działać?
papamila - 2022-12-22, 17:29

padła i tyle.
Więcej na ten temat może napisać Wojtek Socale
to doniego ostatecznie trafiła.
Ponieważ miałem pasażerke(ki) na pokładzie
to je podejżewałem Wyprułem kable ale nic nie znalazłem.

artur3373 - 2023-02-15, 11:24

Z powodu braku miejsca na większy ekspres użytkuję małego Krupsa (1200W) i toster (500W) na przetwornicy 4000/2000W i wszystko działa bdb.
Agostini - 2023-02-15, 12:13

artur3373 napisał/a:
Z powodu braku miejsca na większy ekspres użytkuję małego Krupsa (1200W) i toster (500W) na przetwornicy 4000/2000W i wszystko działa bdb.


Też mam tego Krupsa, działa niezawodnie 4-ty rok.
Pamiętajcie tylko o procedurze całkowitego opróżniania pozostającej w nim wody, lub zabieraniu do domu. To w przypadku gdy we wnętrzu kampera zaistnieje ujemna temperatura.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group