Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Podwozia - technika i eksploatacja - Czyszczenie nagrzewnicy. Jak to zrobić?

Paweł P. - 2007-09-10, 22:01
Temat postu: Czyszczenie nagrzewnicy. Jak to zrobić?
W moim pięknym samochodziku zauważyłem ,że jest słabe ogrzewanie z silnika, przewód dolotowy do nagrzewnicy jest gorący, a powrotny ledwo letni. Małe wycieki z chłodnicy świadczą, ze mógł ktoś ją uszczelniać szuwaksem w płynie i pozatykał kanały w nagrzewnicy, taka jest moja hipoteza. Mieliście podobne objawy, jak daliście sobie radę? Czy może nie zawracać sobie gitary i od razu kupić nową nagrzewnice??
Marcin T - 2007-09-10, 23:44

W nagrzewnicy może siedzieć powietrze. Miałem kiedyś takie sensacje po wymianie płynu i nieprofesjonalnym odpowietrzeniu.
Paweł P. - 2007-09-11, 09:13

Marcin T napisał/a:
Miałem kiedyś takie sensacje po wymianie płynu i nieprofesjonalnym odpowietrzeniu.

Odpowietrzałem na tysiące sposobów :)

eler1 - 2007-09-11, 09:53

Paweł P. napisał/a:
Marcin T napisał/a:
Miałem kiedyś takie sensacje po wymianie płynu i nieprofesjonalnym odpowietrzeniu.

Odpowietrzałem na tysiące sposobów :)

To nie ma innego wyjścia kupić nową lub do fachowca rozlutuję górę, dół i przeczyści nie ma innego sposobu tylko może się okazać że wyjdzie tyle za robotę co nowa nagrzewnica :-(

Marcin T - 2007-09-11, 09:55

A nie zajmują sie tym fachowcy, którzy płuczą chłodnice?
może warto spytać?

Paweł P. - 2007-09-11, 10:39

Wczoraj kupiłem nową chłodnicę (wywalę tą cieknąca) i specjalny płyn do płukania chłodnic. Mam nadzieję, że pomoże :) tej nagrzewnicy.
harlejowiec - 2007-09-11, 13:50

Kiedyś dawno temu w czasach gdy do układu chłodzenia lało się wode chłodnica zachodziła kamieniem i innymi rzeczami które były w tej wodzie typu błoto np. :haha: Dziś uzywamy płynów które wymieniamy raz na ???różnie bywa,czasem w układzie chłodzenia bywają filtry podobne do filtrów paliwa które tez trzeba wymieniać.Mimo płynów,filtrów chłodniczka moze zajść po kilkunastu latach używania różnymi osadami zwłaszcza jak płyn wymienia się tylko wtedy gdy pęknie wąż czego nikomu nie życzę.Podjąłeś słuszną decyzje bo często po solidnym czyszczeniu różnymi kwasami chłodniczka zachowuje sie jak druszlag do makaronu :-) pozdrawiam
xr5pl - 2010-01-16, 13:46

Witaj

Dzieciaki które zajmują się Watercoolingiem w swoich komputerach, mają swoje sposoby na czyszczenie nagrzewnicy ... :-) np :
1. coca-cola
2. cilit-żel od mamy
3. soda kaustyczna (czy jakos tak)
4. ocet
5. ketchup + szczoteczka do zębów brata (lamelki z zewnatrz)

Sam zdecyduj , pewnie za chwile Ktoś podniesie larum, że to szkodzi na to a tamto na to .


:cotam

maszakow - 2010-01-18, 15:43

... a o najprostszym odkamieniaczu do czajników i pralek nie wspomniałeś ?? :-P
są również środki dedykowane do usuwania kamienia kotłowego i syfu z domowych instalacji centralnego ogrzewania - warto się rozejrzeć.

maszakow - 2010-01-19, 21:28

Kwasek cytrynowy też się sprawdza na zwykły kamień kotłowy. A jest dość tani.
donald - 2010-01-20, 10:38

Ja woda z octem zalatwilem sobie nagrzewnice, bo okazalo sie że kamien byl zarazem uszczelnieniem;-) :diabelski_usmiech wiec ostroznie z tym :diabelski_usmiech Jak dalem do lutowania to taniej by bylo kupic nową... :gwm
waldi 33 - 2010-02-22, 21:29

Witam. Moim zdaniem każdy pisze prawdę z tymi nagrzewnicami .Też tak kiedyś miałem przy audi80 - była zapakowana cała . Znajomy mechanik polecił mi w zasilanie nagrzewnicy szczelnie wcisnąć wąż z wodą z kranu na( max woda) 10 min , a na powrót nasunąć wąż do spuszczenia brudnej wody Uwaga!!!(nie na silnik) . Po tym upływie czasu czynność powtórzyć ale odwrotnie wąż z wodą w powrót itd. Powinno zadziałać . Zyczę udanej pracy powodzonka
eMKa - 2010-02-23, 22:38

:czachagada:
Temat wywołany był jakiś czas temu ,ale pozwolę wyrazić swoja opinie:
Nagrzewnice (chłodnice) "zachodziły" kamieniem dawno temu jak jeździliśmy na wodzie.Dzisiejsze płyny ,nawet te nędznej jakości nie zostawiają osadu takiego żeby zapchac chłodnice,przynajmniej nie powinny.najczęściej jest winny człowiek który stosuje wszelkiego rodzaju wynalazki które zapobiegają drobnym wycieką.
Polecam stosować markowe płyny do chłodnic z pewnego źródła (coś wiem na ten temat)
"Prawdziwe" płyny do chłodnic nie tylko mają niezamarzac ale również zapobiegają tworzeniu się osadu i mają właściwości smarujące (pompa wody).
Często przyczyną zapchania nagrzewnic jest wymiana płynu w układzie na porządniejszy niż był przed wymiana.Rozpuszcza on nagromadzone osady,a nawet rozszczelnia pompe wody!.
Przyczyną słabego obieg (grzania) w nagrzewnicy jest niesprawny zawór nagrzewnicy (jeżeli jest) lub zapowietrzenie układu.Zapchana nagrzewnica to 5 % przypadków przynajmniej u nas.

xr5pl - 2010-02-24, 10:07

Ciekawe co leja do chłodnic Rosjanie ? Przy tych temperaturach jakie tam panują
musi to byc naprawdę dobre :) )))))

waldi 33 - 2010-02-24, 21:19

xr5pl napisał/a:
Ciekawe co leja do chłodnic Rosjanie ? Przy tych temperaturach jakie tam panują
musi to byc naprawdę dobre :) )))))

Spirytusik kolego, czyściutki spirytusik.

donald - 2010-02-24, 21:21

aż żal....marnacja taka....... :shock: :shock:
tolo61 - 2010-02-27, 15:20

Witam
Zal ...oj zal..
Ale za to jaki jest zapas na chude dni.....lub na zimne do rozgrzewki :haha:

Donald pomysl.....odkrecasz kranik spustowy. podstawiasz szklanke z bibula lub chusteczka ....coby przesaczyc w celach higienicznych :haha: :haha: :haha:
i po chwili.....jestes ......gotowy.. :oops:
:spoko

maszakow - 2010-03-10, 22:54

Ludzie...gdziekolwiek nie spojrzę tam temat zawsze kończy sie na alkoholach...od samego czytania wątroba boli, bracia Autovidolki.
Borygo było jest i będzie - tanie i swoją rolę spełnia.

koko - 2010-03-11, 16:56

Częstą wadą ogrzewania jest mała nieszczelność głowicy, powietrze spaliny przedostają się do obiegu chłodzącego i tworzy się bąbel w nagrzewnicy i zimno jak ......

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group