Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Kamperowców podróże nie kamperowe - Suwalszczyzna +Litwa +Łotwa

Sol-Wagon - 2012-06-22, 23:53
Temat postu: Suwalszczyzna +Litwa +Łotwa
Grzecznie po przywitaniu się zostałem poproszony o "załączenie" kilku fotek z podróży:)
nie mam wprawdzie jeszcze kampera, ale na razie dobre i kombi, gdyż pozwala na chociaż "minimalne" spełnianie marzeń:)

Nie mam zbyt dużego doświadczenia w podróżowaniu, głównie najpierw chciałem poznać Polskę, a następnie "zapuszczać" się dalej i dalej:)

Chciałbym jednak pokazać wam chociaż namiastkę wycieczki odbytej w czerwcu 2011r. na Pojezierze Suwalskie i trochę Litwy, a na deser troszkę Łotwy:)

Wyjechaliśmy z żoną w godzinach przedpołudniowych ok. po 20-tym czerwca z Pd Polski (między Krosnem a Sanokiem)...cel...Kazimierówka (opodal miejscowości Jeleniewo-za Suwałkami)...
Kierujemy się na Rzeszów, potem Lublin...w Lublinie (po ok. 220 km) robimy postój na McFlurry:p
dalej: Białystok, Augustów, Suwałki i po zachodzie słońca jesteśmy na miejscu;
mamy zarezerwowany nocleg na kilka dni w malutkiej miejscowości liczącej pewnie kilkanaście zabudowań:)
Suwalszczyzna od dawna mnie ciekawiła, gdyż po dość płaskim terenie za Białymstokiem do Suwałk...za Suwałkami wyłaniają się górki...:) Pełno jezior, jeziorek, przyroda, cerkwie, lasy...to jest to:)

trudno po roku jest odtworzyć co zwiedzaliśmy codziennie, więc postaram się ogólnie coś powklejać i opisać...

Jezioro Linówek z platformy widokowej (charakterystyczne wyżłobienia terenu dość dobrze widoczne)


Na polach (pastwiskach) widoczne często są kopy kamieni pozbieranych z pól w jedno miejsce...by można było je jako tako normalnie użytkować


pola i łąki mogą również wyglądać tak jak poniżej-Głazowisko Bachanowo (tych głazów nie da się już pozbierać:p)


...lub jak poniżej-głazy wystają znacznie bardziej nad powierzchnię-Rezerwat Rutka


Góra Cisowa (tzw. Suwalska Fudżijama)-widoczna z punktu widokowego "U Pana Tadeusza", z którego kręcono scenę przemarszu wojsk w filmie Pan Tadeusz


na Górę udało nam się wejść, a poniżej jeden z widoków


Najgłębsze w Polsce-czyli Jezioro Hańcza (z punktu widokowego)


Punkt widokowy "U Pana Tadeusza"


ruiny pałacu-miejscowość Dowspuda


punkt widokowy Turtul


Jezioro Wigry


Jezioro Wigry z wieży w pokamedulskim klasztorze


klasztor pokamedulski (po bokach domki mnichów)




najwyższe wiadukty kolejowe w Polsce (36,5 metra)-miejscowość Stańczyki; w realu robi wrażenie




droga do wsi Wodziłki-zamieszkanej przez staroobrzędowców


nie kościół, nie cerkiew, a ...molenna-świątynia staroobrzędowców


styk 3 granic (w tle widocznie "zasieki" wiadomo po czyjej stronie:p)




Kanał Augustowski


Suwałki

łoś - 2012-06-23, 00:08

Fajne fotki.
:spoko

cirrustravel - 2012-06-23, 06:05

Dzięki za ten piękny kawałek Polski, fotki super :) Życzę spełnienia marzeń i dalszych pięknych wypraw. Pozdrawiam.
Sol-Wagon - 2012-06-23, 07:13

wieczorkiem może uda mi się dokończyć relację...:)
Sol-Wagon - 2012-06-23, 07:55

udało mi się znaleźć jakieś daty, więc:
na Suwalszczyźnie bytujemy od wieczora 22 czerwca-wieczora 27 czerwca-mogę stwierdzić powinno to wystarczyć by poznać najważniejsze atrakcje:)

rankiem 28 czerwca po tankowaniu na Shell w Suwałkach (pamiętam jak dziś gdy komputer wskazywał zasięg 0,00 km:p) wyruszamy na Litwę-pierwszy cel Palanga (pol.:Pałąga)-nadbałtycka miejscowość
autostradą na Kowno, mijamy Kłajpedę i docieramy do Pałągi

zwiedzamy tutaj Muzeum Bursztynu w Pałacu Tyszkiewiczów wraz z ogrodami




kolekcja bursztynów i wyrobów z niego jest dosyć ciekawa


do najbliższego miasta na Łotwie mamy ok. 70-80 km więc musimy skorzystać z okazji i je zobaczyć...skoro przejechałem całą Polskę wschodnią ścianą...:)




miasto wydaje się dość senne, gdzieniegdzie widoczne są "relikty przeszłości";
ciekawe jest to iż kierując się w mieście za nutkami wymalowanymi na chodnikach można odnaleźć w różnych miejscach powiększone instrumenty muzyczne, nam udało się znaleźć gitarę i perkusję:)


"polski" Bałtyk na Łotwie






wieczorkiem wracamy na Litwę do miejscowości Kłajpeda-gdzie mamy nocleg
ach gdyby u nas były takie drogi...niezapchane, mały ruch, można swobodnie jechać, w miastach pusto...wieczorem po Kłajpedzie jeździliśmy jak po większej wsi w Polsce:)

rankiem kierujemy się na prom by dostać się na Mierzeję Kurońską, do Muzeum Morskiego
oglądamy pokaz karmienia foczek, później pokaz ich sprytu i zwinności




Muzeum Morskie możemy polecić, wprawdzie nie jest tak "multimedialne" jak muzeum w Niemczech w Stralsund, ale i tak warte zobaczenia






widok na port Kłajpeda


bezpośrednio przy drodze do Muzeum można powspinać się na różne statki i stateczki




obok Muzeum zlokalizowane jest Delfinarium, jednak było w remoncie, może następnym razem...

kierujemy się autostradami na Suwalszczyznę, na nasz ostatni nocleg w Kazimierówce, by rankiem ruszyć w przeciwną stronę na Litwie-Wilno

w drodze do Wilna zatrzymujemy się w miejscowości Troki-pięknie zachowany zameczek na wyspie






docieramy do Wilna, gdzie nocujemy u polskiej rodziny, bardzo blisko rynku

Ostra Brama


Bazylika Św. Teresy


w tle Pomnik Giedymina-taki polski Mieszko I:)




warto wspiąć się na wzgórze, na którym stoi Baszta Giedymina, można podziwiać panoramę Wilna




jedna z uliczek na rynku


cmentarz Rossa


rankiem wyruszamy do domniu, przed nami ok. 820 km
po drodze zajeżdżamy do miejscowości Druskienniki by obejrzeć cerkiew

darkowski - 2012-06-23, 22:35

Uwielbiam te okolice, od kilkunastu lat nieprzerwanie co roku przynajmniej na kilka dni muszę tam wyjechać 8-)
majmarek - 2012-07-30, 12:35

witam
p .k.p. az lepiej oddycham spogladając na czyste jeziora i lasy. podaj współrzędne gps jesli to możliwe.
pozdrawiam
mm

eMKa - 2012-07-30, 21:33

Fajnie, tak trzymaj
pisz dalej
:pifko


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group