Klub mi³o¶ników turystyki kamperowej - CamperTeam

S³owacja - pierwsza wyprawa kamperem- S³owacja- prze³om Hornadu

wikked - 2014-06-02, 19:25
Temat postu: pierwsza wyprawa kamperem- S³owacja- prze³om Hornadu
Witam,
kamper zakupiony, mechanik wszystko zrobi³, wiêc w pi±tek z Ostro³êki do Krakowa, miêdzy tankowanie w Radomiu wskaza³o ¿e.... za szybko jadê bo ¶rednie spalanie wyliczone wynosi³o ok.14l/100km- nie wa¿ne. Jak siê ma zepsuæ to teraz a nie jak wyruszymy na S³owacjê. Ok, dojecha³em na 23. Pakowanie, woda do zbiornika, naczynia, sprawdzenie oliwy w silniku i innych p³ynów ustrojowych, ok, wsiadamy i jedziemy. Za³oga w komplecie, czyli Ania- pilot i kucharz, Mateusz- obs³uga techniczna, I-szy mechanik, Borys- obs³uga techniczna, II-gi mechanik, II- gi pilot, Fabia- Labrador pies (obronny), niuchacz. Wyjechali¶my 0:35. Trasa znana, Kraków- N. S±cz- Piwniczna- Stara Lubowna- Kie¿mark, Spiski Czwartek. 200km do punktu docelowego czyli Podlesok. Za Piwniczn± juz po s³owackiej stronie idziemy spaæ. Fajna zatoczka przy drodze. Budzimy siê o 9, kawa, ¶niadanie i jedziemy dalej. Nasz kamper ma 2,78m wysoko¶ci wiêc przejazd mo¿liwy tylko od strony Spiskiego Czwartku.
c.d.n.

samotny wilk - 2014-06-02, 19:53

No, no ³adnie siê zaczê³o. Klikaj dalej. Wklep jakie¶ fotki.
:diabelski_usmiech

Barbara i Zbigniew Muzyk - 2014-06-03, 12:50

Przelom Hornalu piekna spacerowa trasa,nie majac jeszcze kampera kilka razy byli¶my w Vrbovie na termalach,no i przy okazji,w raju.Bardzo fajna jest Sucha Bela trasa,oczywiscie zaraz mi siê zamoczyly buty no i szlam w mokrych,potem bra³am buty zapasowe ale ju¿ bylam bardziej wprawna na kamieniach,Barbara
Pozwolilam sobie pokazach kilka zdjêæ ale z najd³u¿szej trasy na Pila,ja bieg³am w dol jak kozica,bo w dol inaczej siê ustawia noga i bola³y mnie palce w adidasach.Jedna nasza kolezanka po wylewie dala rade,bo caly czas asekurowal ja mój Zbysiu.Teraz samym nam siê nie chce isæ,Milej wspinaczki. :kawka:

samotny wilk - 2014-06-03, 14:35

Zbigniew Muzyk "Jedna nasza kolezanka po wylewie dala rade,bo caly czas asekurowal ja mój Zbysiu".

Oj, ten Zbysiu ma siê z Wami - babami za swoje. Dajcie Mu trochê spokoju. :lol:

A w S³owackim Raju te¿ by³em w 2012 r. Rezydowali¶my na Autokempingu "Podlesok", który jest po³o¿ony tuz obok tras wyj¶ciowych do S³owackiego Raju. Byli¶my we 2 - kê z córeczk± tylko 4 dni. To zbyt ma³o czasu, aby przej¶æ wszystkie szlaki turystyczne. Ale g³ówne zaliczyli¶my. Trzeba bêdzie jeszcze tam wróciæ i dokoñczyæ dzie³a "szlakowania" pozosta³ych tras. :roll:

samotny wilk - 2014-06-03, 15:30

wikked, zachêcony przez nas klikaj ch³opie, klikaj. Zobaczymy jak zmieni³ siê ten S³owacki Raj ?

:roll:

wikked - 2014-06-03, 19:13

Ok, to klikam.
Poni¿ej kilka fotek z Prze³omu Hornadu


Po fajnej wêdrówce posi³ek i oczywi¶cie "sma¿ony syr" popijany s³owack± Kofol±.
Ma³olaty teraz s± "cfane" wiêc sami chodz±, sami ¶pi± i sami zamawiaj± dla siebie nawet po s³owacku.

Wieczorem przejazd pod Spiski Hrad. Jak siê okaza³o pierwsza niedziela w miesi±cu jest ze wstêpem "za friko". To juz jutro bo jeszcze nie ogarniam jak te zdjêcia wklejaæ i jeszcze w odpowiedniej kolejno¶ci, ech..... nauczê siê.

samotny wilk - 2014-06-03, 21:59

wikked, fajne focie. Spali¶cie na dziko w tej zatoczce, przy kamieniach ? :-P
Z tego co wiem, to na S³owacji przy drodze nie wolno nocowaæ - oficjalnie jest tak: S³owacja -nocleg na ulicy lub placu oraz na terenie prywatnym NIE ".
Ale praktycznie nikt nie wtr±ca siê. Ja spa³em przed kempingiem i basenami termalnymi Vadas w Sturowie (po³udnie S³owacji nad Dunajem). Nikt siê nie wtr±ca³. Ale nie polecam tego miejsca. Obok olbrzymiego parkingu zlokalizowana jest najwiêksza na po³udniu S³owacji dyskoteka. O spaniu nie by³o mowy, ca³± noc ¶ciany kampera wibrowa³y od przesadnie g³o¶nej muzyki.
Spa³em tak¿e na placu przed termami Tatralandia. Spyta³em nawet obs³ugi, czy mo¿na spaæ ? Powiedziano, ¿e tak. Je¼dzi³a policja, nie zwracano na mnie uwagi.
Niestety od 2 lat nie wolno ju¿ spaæ na parkingu przy basenach termalnych w Besenowej. S± tam teraz stosowne znaki zakazu. Zakaz spania wprowadzono, albowiem kamperowcy mocno za¶miecali teren parkingu - tak mi powiedzia³a obs³uga parkingu. Szkoda.
:spoko

samotny wilk - 2014-06-03, 22:13
Temat postu: Re: pierwsza wyprawa kamperem- S³owacja- prze³om Hornadu
Pozdrowienia dla niuchacza :lol:
Ciekawy jestem czy niuchacza te¿ zabierali¶cie na szlaki ?
Ja wêdruj±c w Polsce po szlakach mam z tym problem. W polskich parkach narodowych jest to stanowczo zabronione np. w Bieszczadach i w Pieninach - sprawdzi³em.
Natomiast na S³owacji wolno, ale piesek musi byæ prowadzony na smyczy. I tak zawsze robiê.

Ja mam malutka pinczerkê miniaturow±, ale ona te¿ nie¼le niucha. :lol:

samotny wilk - 2014-06-03, 22:16

wikked, nie wiem, czy Twój mechanik zrobi³ wszystko - jak piszesz ? Nie wiem jaki masz motorek, ale Twój pojazd pali jak dobry czo³g - 14l/100km ?
14, to spora przesada, zmieñ mechanika. :lol:

wikked - 2014-06-04, 12:18

Zawsze ¶pimy na dziko, wiêc i tym razem tak by³o. Inna sprawa ¿e zatrzymali¶my siê przy drodze bardzo ma³o uczêszczanej :) .
Co do psa:
je¼dzi z nami zawsze, i je¶li jest mo¿liwo¶æ to idzie na szlak z nami. S³owacki Raj jest specyficzny, bo przyk³adowo w Suchej Beli nie wezmê ciapka pod pachê id±c po drabinkach i do tego jeszcze asekuruj±c najm³odszego. Id±c na Tomaszowski wierch (czy joko¶ tam) Fabia by³a z nami i nie by³o problemu. Faktem jest, ¿e pies idzie na smyczy ZAWSZE. W Naszych górach te¿ dreptamy z psiakiem i nikt nigdy nie zwróci³ nam uwagi (przyk³adem Roztocze, Bieszczady, itd.). Prawda jest taka, ¿e wiêkszo¶æ ma psa lub mia³a i je¶li stosujesz zasadê "przesada ale w granicach rozs±dku" to nikt Ci pewnie nic z³ego nie powie. Psa nie puszczamy bez smyczy, jak siê za³atwi na ¶rodku szlaku to trzeba pozbieraæ, no i oczywi¶cie pasuje ¿eby by³ "u³o¿ony" czyli niech nie szczeka na wszystko.
Co do mechanika to zrobi³ dobr± robotê. To spalanie by³o na naprawdê ostrej je¼dzie i przy prêdko¶ci podró¿nej jak juzjechali¶my spad³o 2-krotnie (8-9l/100km). Silnik mam 2,5TD od Ducato.



Nastêpny dzieñ jak ju¿ wcze¶niej napisa³em, mieli¶my spêdziæ na zamku w Spiskim Hradzie. Jak siê okaza³o, w I-sz± niedzielê ka¿dego miesi±ca wstêp na zamek jest bezp³atny.

samotny wilk - 2014-06-04, 13:42

wikked, Piszesz, ¿e zawsze ¶picie na dziko. Odwa¿ni jeste¶cie. A spróbuj spaæ na dziko na Chorwacji. Zapewniam Cie, ¿e nie bedzie to mo¿liwe. Ju¿ to przerabialem. Od razu pojawia siê policja, wyskakuj±, jak spod ziemi i zaprasza na najbli¿szy kemping. Mnie mandatu nigdy nie wlepili, ale po ichnijszej "zachêcie" szybciutko ucieka³em na najbli¿szy kemping. W innych krajach Europy jest o wiele lepiej. A na S³owacji, pomiomo formalnego zakazu spa³em wiele razy i ¿adnego k³opotu nie mia³em. Fakt. :lol:

Ja ¶piê na dziko tylko wtedy, kiedy podró¿ujê sam. W czasie woja¿y wspólnie z 12 letni± córk± zawsze wybieramy kemping - dla bezpieczeñstwa.

W Biesach i w Pieninach jestem w ka¿dym roku po kilka razy. Przed wej¶ciem do Parku Narodowego s± wyra¼ne tabliczki zakazuj±ce wprowadzania psa, nawet na smyczy. Nie ma w tej kwestii jakiejkolwiek dowolno¶ci. Zakazy s± jednoznaczne. Ju¿ wielkorotnie widzia³em interwencjê stra¿y parkowej i wypisywanie stosownych mandatów karnych. Kiedy¶ w Sromowcach Ni¿nych doszed³em do wspomnianej tabliczk z zakazem, przy ktorej siedzia³ stra¿nik. Zapyta³em, czy z malutkim pinczerkiem moge i¶æ dalej na 3 Korony. Odpowiedzia³, ¿e owszem TAK, ale to bêdzie mnie kosztowa³o 100 PLN. Tak by³o w 2013 r. Dalej nie poszed³em, Poszed³em za to wstecz na piwo. Sporo zaoszczêdzi³em. :lol:
Ta zasada dotyczy jedynie wstêpu z psami na teren Parków Narodowych. Nie dotyczy to Parków Krajobrazowych.
Ciekawy jestem jaka jest Twoja prêdko¶æ podró¿na ? Je¿eli motorek 2,5 TD przy V podró¿nej 80-90 km/h spala 9,5 - 10l/100 km, to jest to norma.

Moja V podrózna, to 75-80 km/h. No bo gdzie siê spieszyæ:
- na urlop - nie wypada,
- do pracy - te¿ nie warto siê wyrywaæ. :-P

wikked - 2014-06-04, 15:35

Andrzej5707 zawsze ¶pimy na dziko bo nie przepadamy za "ludnymi" miejscami. Litwa, £otwa, Estonia, S³owacja, Rumunia, Albania, Czarnogóra, Turcja, Gruzja- to kraje jeszcze nie do koñca przesi±kniete europejsk± pseudocywilizacj± (je¶li wiesz co mam na mysli). Wbrew pozorom te niby dzikie kraje s± bezpieczniejsze ni¿ wiêkszo¶æ "zachodnich". Ludzie s± ¿yczliwi, pomocni, zapraszaj± do siebie, rozmawiaj±, pomagaj±, radz±, itd. Niestety takich miejsc ostatnimi czasy coraz mniej na mapie i to jest smutne. Gruzja kilka lat temu by³a ca³kowicie bezpieczna, a obecnie wszechmocny i wszechwiedz±cy turysta niszczy wszystko.
Kempingów nie lubiê z jednego tylko powodu: kiedy moje dzieci id± spaæ, to zaczynaj± siê imprezy. Jak moje dzieci wstaj± to ostatnie niedobitki k³ad± siê spaæ. Po co siê k³óciæ?.

Pozdrawiam,
W.

samotny wilk - 2014-06-04, 16:49

To ju¿ w tylu miejscach by³e¶ ? Przecie¿ napisale¶, ¿e dopiero zakupi³e¶ kampera ? :-/
Spróbuj spaæ na dziko na Litwie, £otwie czy Estonii ? Chyba, ¿e zabunkrujesz siê gdzie¶ w krzakach. W Albanii i w Czarnogórze te¿ ju¿ nie jest weso³o. Zaganiaj± na kempingi.
W Gruzji by³em w 2013 r. Zupe³nie nie zgadzam siê z Twoj± opini±. Gruzja to kraj z³odziei, oszustów i ³otrów. To nie tury¶ci stanowi± zagro¿enie. Najwiêkszego zagro¿enia do¶wiadczylem od samych pazernych na Euro Gruzinów. Pewnie niezbyt prêdko tam wrócê. D³ugo by pisaæ, ale ja ledwo uszed³em z ¿yciem. Dla nich by³em tylko "portfelem". Ja te¿ uleg³em magii internetowych i poradnikowych opisów nt. fajno¶ci Gruzji. Niczego dobrego w Gruzji nie zazna³em. Nie polecam.

Zazwyczaj podró¿ujê z córci± 12 lat i jeszcze nie spotka³em kempingu, na którym bym siê nie wyspa³. Owszem na jakim¶ prywatnym polu namiotowym mo¿e byæ ró¿nie. Ale pole namiotowe, to nie kemping. :-P

Powêdrujesz trochê, to siê przekonasz. :roll:

wikked - 2014-06-04, 17:26

kampera mam od tygodnia, wcze¶niej mia³em przyczepê, a jeszcze wcze¶niej namiot. Co do Litwy ³otwy i Estoni to moim zdaniem najbezpieczeniejsze kraje z najbardziej s±siaduj±cych. Co do Naszej wyprawy to poni¿ej link:
http://forum.karawaning.p...prawa-na-dziko/

Barbara i Zbigniew Muzyk - 2014-06-04, 18:05

Andrzej5707 napisa³/a:
W Albanii i w Czarnogórze te¿ ju¿ nie jest weso³o
,uwa¿am podobnie jak WIKKED,my tez nie lubimy kempingow,pierwsze to nie lubimy tlumow,dwa tego nikt nie pisze a to jest PRAWDA ze kempingi stanowi± polowe bud¿etu wyjazdowego.Wyjatek,Chorwacja,tam faktycznie gonia,nawet przed sezonem to w Dalmacji,natomiast na Istrze policja wieczorem nas pilnowala dla bezpeczenstwa. Andrzej 5707 dlatego jedziemy jeszcze raz probowac zimowania na Krecie,ale do Portugali musimy w koñcu kiedy¶ pojechaæ,aby mieæ cala europe w komplecie.Ja mowil Czech na Peloponezie w TWARDEJ Europie musisz zaplacic za wode i sikanie
samotny wilk - 2014-06-04, 19:48

Zbigniew Muzyk,
Zbigniew Muzyk napisa³/a:
dwa tego nikt nie pisze a to jest PRAWDA ze kempingi stanowi± polowe bud¿etu wyjazdowego.


Rzeczywi¶cie w Europie Zachodniej tanio nie jest. A w Polsce da siê ¿yæ. Nikt przecie¿ nie przepada za t³umami. Nie znam takiego, który lubi du¿e skupiska ludzkie, szczególnie na wakacjach. Ja zawsze wybieram ma³e, kameralne, rodzinne kempingi w Polsce i za granic±. Mam swoje stare, sprawdzone miejsca.

Na Krecie, to jest pe³ny luzik, jak ju¿ pisa³em wcze¶niej. Tam daj± po¿yæ.
Ostatnio w weekend majowy na Litwie p³acilem zaledwie 10 LTL za dzieñ pobytowy. Czy to du¿o ? W tej cenie by³ dostêp do 100% mediów.

To jednak w tym roku wybieracie ponownie Grecjê - Kretê ?

A kiedy bêdzie Portugalia ?

Czy w nastepnym sezonie ? :lol:

Ja aktualnie penetrujê ceny w Portugalii i w Hiszpanii. W Portugalii namierzy³em ceny nawet 8,5 Euro/dzieñ, przy pobycie > 30 dzionków w niskim zezonie. 8,5 Euro x 4,20 PLN = 35,70 PLN. Dam radê. W tej cenie masz wszystkie media z pr±dem na czele, basen kryty, ogrzewany za free.

Barbara i Zbigniew Muzyk - 2014-06-04, 20:02

Andrzej5707 napisa³/a:
Czy w nastepnym sezonie ?
,poczekamy,na Wasz pobyt i Koko/oni jada na 100%.Byli samolotem na rekonesansie.My je¿eli kiedykolwiek pojedziemy/jest to daleki wyjazd wymagaj±cy du¿o przygotowan./Wiem co And 123 pisal,napewno bêdziemy stacjonowaæ i zwiedzac jak oni ale starac siê bez kempingów. :kawka:
Barbara i Zbigniew Muzyk - 2014-06-04, 20:05

Jeszcze jedno,my lubimy byæ blisko pla¿y,na Krecie wieje,ale w Portugali chyba wiêcej.bedzie siê na kim wzorowaæ.My jedziemy ju¿ kolo 15 wrze¶nia najpierw LEFKADA,potem prom z Pireusu.Barbaraps,ale to nie ten temat jeste¶my w Slowacji
samotny wilk - 2014-06-04, 20:10

Zbigniew Muzyk,
Za granic± raczej nale¿y skorzystaæ z karty kempingowej ACSI.
Z kart± ASCI za noc zap³acisz ju¿ od € 12.

Wliczone w cenê:

Taryfa noclegowa obejmuje jedno stanowisko kempingowe, pobyt dwóch osób oraz nastêpuj±ce kombinacje: samochód + przyczepa kempingowa + przedsionek, samochód + rozk³adany namiot, samochód + namiot lub samochód kempingowy z przedsionkiem. Poza tym, w cenie objêty zosta³ pr±d, jeden prysznic z ciep³± wod± na dzieñ oraz pobyt 1 psa (je¶li zwierzêta domowe dozwolone s± na danym kempingu). Wiêcej informacji na temat cen i co nie jest wliczone w cenê, znajdziesz w witrynie internetowej CampingCard.

A na Krecie macie ju¿ pewne miejsce ? Co¶ wspomina³a¶, ¿e u poznanej kole¿anki, albo co¶ takiego ? Jle tam bêdziecie ? Bo formalnie mo¿na 3 miesi±ce, ale tego nikt nie sprawdzi - brak stempla w paszporcie.

MILU¦ - 2014-06-04, 21:01

Andrzej5707 napisa³/a:
.......................
Spróbuj spaæ na dziko na Litwie, £otwie czy Estonii ? Chyba, ¿e zabunkrujesz siê gdzie¶ w krzakach. W Albanii i w Czarnogórze te¿ ju¿ nie jest weso³o. Zaganiaj± na kempingi.
Zazwyczaj podró¿ujê z córci± 12 lat i jeszcze nie spotka³em kempingu, na którym bym siê nie wyspa³. Owszem na jakim¶ prywatnym polu namiotowym mo¿e byæ ró¿nie. Ale pole namiotowe, to nie kemping. :-P :


Oj straszne bzdury piszesz :-/ :chytry

Nie licz±c Albani , gdzie jeszcze nie dotarli¶my, zawsze w krajach które wymieni³e¶ i w paru innych nie wymienionych spali¶my na dziko .I nie w ¿adnych krzaczorach !!! Na Litwie pod zamkiem w Trokach !!!! W Budapeszcie pod.......zamkiem w Budzie !!!

A co do spokoju na kempingach :-P Jest tak jak pisze wikked Prze¿yli¶my to w Hiszpanii,Portugalii , Rumunii i ..........w Bieszczadach czy Pieninach :-/
Ró¿nie bywa.........nie ma regu³y :bigok

Jak to napisa³e¶ ?

" Powêdrujesz trochê , to siê przekonasz ."

wikked - 2014-06-05, 10:48

Z mojego punktu widzenia to wygl±da tak:
jak jeste¶ cicho, nie masz ¶mieci wokó³ w³asnego obozowiska, nie wrzeszczysz, itp. to nikt nic z³ego Nam nie robi. Rozstawiaj±c sie w Polsce, czy innych krajach w pobli¿u prywatnych posesji czasem warto podej¶æ do najbli¿szego gospodarstwa i zapytaæ o zgodê. Ta prosta czynno¶æ otwiera serca w³a¶cicieli i nigdy nie zdarzy³o Nam siê aby odmówili. Co innego kiedy w³a¶ciciel nas przy³apuje- jeste¶my wtedy na straconej pozycji.

Moje motto jest proste: "traktuj innych tak jakby¶ chcia³ ¿eby Ciebie traktowano".

Pozdrawiam,
W.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group