Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Budujemy kampera - Budowa kamperka z Boxerka

kynios1 - 2016-02-01, 09:13
Temat postu: Budowa kamperka z Boxerka
Witam szanowne grono forumowiczów , przyszedł czas i na mnie postanowiliśmy zbudować kamperka , szukaliśmy odpowiedniego busa 6 miesięcy i nie znaleźliśmy , wszystko z przebiegiem 300-400 tysięcy , kręcone liczniki , wypicowane . W niemcowni ma przejechane 400tys a po przyjeździe do polski 170tys i jak nowy , ręce opadają . Takich przykładów przeszedłem kilka i się poddałem. No i po długich debatach z małżonką postanowiliśmy kupić nową blaszankę ( żona była za a ja przeciw ) , Zaczęły sie wyprzedaże w Peugeocie i zamówiliśmy . Po miesiącu odebraliśmy aż z Katowic bo zrobili dobra cenę .
I jest L4H2 2.2 dizelek 130KM.

mrsulki - 2016-02-01, 09:15

Gratulacje zakupu i czekamy na relację z budowy :ok
kynios1 - 2016-02-01, 09:21

Zamontowany alarm , głośniczki i radyjko , oraz blokada skrzyni biegów tak dla spokojności , wszystko montowałem sam także jak ktoś by chciał montować zabezpieczenia to chętnie pomogę i podpowiem ,
Wywalona ścianka i pierwsze przymiarki
Narazie zimno i nie za bardzo jest jak robić więc czekamy na ocieplenie

SlawekEwa - 2016-02-01, 09:50

Jaka jest długośc auta?
bart.ek - 2016-02-01, 10:25

L4H2 - najdłuższy boxer, teoretycznie 407cm wewnątrz.
kynios1 - 2016-02-01, 10:34

Długość L4 , paka około 4 metrów

zapomniałem o czujnikach cofania i haku też już zamontowałem ,
jeszcze kamerka cofania by się przydała , może ktoś z Was poleci jakąś nie za drogą kamerkę cofania i w miarę się sprawdzającą .

wlodo - 2016-02-01, 10:37

Witamy w gronie budowniczych,powodzenia i szybkiej realizacji zabudowy :bigok
kynios1 - 2016-02-01, 12:37

Dzięki kolego "wlodo " , u mnie to jeszcze daleka droga , u Ciebie już są efekty , a możesz zdradzić tajemnicę czy i jak ugryzłeś temat przewozu na 4 osoby :?: , nie jest to dla mnie aż tak ważne , ale jak by mozna to czemu nie .
ZEUS - 2016-02-01, 13:36

3-mam kciuki za szybką realizację ... :)

kynios1 napisał/a:
Po miesiącu odebraliśmy aż z Katowic bo zrobili dobra cenę



jeżeli to nie tajemnica to jak dobra była ta cena? :oops:

kynios1 - 2016-02-01, 14:41

67tysi netto + ten cholerny vat razem 82 tysiaki polskich złociszy :(
piotr1 - 2016-02-01, 16:27

Będę kibicował :spoko :spoko :spoko
krzlac - 2016-02-01, 16:30
Temat postu: Re: Budowa kamperka z Boxerka
kynios1 napisał/a:
postanowiliśmy kupić nową blaszankę ( żona była za a ja przeciw )


Dokładnie tak jak u mnie. I nie żałuję. Powodzenia w budowie.

toscaner - 2016-02-01, 16:40

Fajniutka baza. Ja ostrzę zęby na H3 bo jestem dość wysoki, ale H2 też wystarcza.
Z tymi używanymi też mam te same obserwacje. Albo 200k przebieg albo inne cuda. Aż strach co mnie czeka, gdy ja będę szukał bazy. :roll:

Trzymam kciuki za budowę i będę zaglądał do tematu. :spoko

wlodo - 2016-02-01, 19:09

[quote] czy i jak ugryzłeś temat przewozu na 4 osoby[quote]
Też mi specjalnie nie zależy,ale jak już się robi...
Nic jeszcze nie działałem,tyle,że przeszukałem forum jak to zrobić.
Przyjdzie czas,będzie rada... :-P

Misio - 2016-02-01, 20:07

50 % sukcesu to pomysł, a drugie 50, to wykonanie. Brawo, trzymamy i kciuki i będziemy kibicować. :spoko
greg_31 - 2016-02-01, 20:13

Ja również życzę powodzenia i oczywiście zazdroszczę bazy do zabudowy :spoko

Co do rejestracji na 4 osoby to temat nie jest specjalnie skomplikowany.
Wariant 1
Zlecamy montaż dodatkowych foteli firmie specjalistycznej, która posiada odpowiedni wpis do ewidencji gospodarczej, przy tej okazji musimy również przystosować przestrzeń koło pasażerów, tak aby była dla nich bezpieczna, ostre krawędzie blach, ewentualny ładunek wypełniamy odpowiednie dokumenty w urzędzie komunikacji i dokonujemy wymiany dowodu rejestracyjnego

Wariant 2
Sami dokonujemy montażu dodatkowych foteli, a jedynie korzystamy za drobna odpłatnością z dokumentów firmy, która posiada w/w wpis do ewidencji i dalej ta sama procedura w wydziale komunikacji.

Natomiast proponuję taką zmianę w dowodzie rejestracyjnym dokonać jednocześnie ze zmianą przeznaczenia pojazdu na pojazd specjalistyczny, jedno załatwianie formalności i jedne koszty.
Jedyne ograniczenie polega na tym, że taką zmianę mozna przeprowadzić dopiero po wykonaniu części zabudowy z szafkami itd.

kynios1 - 2016-02-01, 20:56

Nie chciał bym zmieniać przeznaczenia pojazdu , bo i ubezpieczenie OC droższe i nie wiem jak ustosunkuje się do tego urząd celny , wprawdzie kupiony w salonie polskim ale Peugeot polska go clił jako ciężarowy , a jak mi dowala cło 18 % wartości w tym kraju to wszystko możliwe , zostanę przy ciężarowym , tylko jak da radę to jedno miejsce więcej by się i przydało , można by wnuczki zabrać i nad wodę śmignąć , czy mógł byś mi polecić jakąś firmę co za drobną opłata zrobi taki papierek ? , może być i w łodzi często tam bywam to nie był by problem pojechać boxerem


Dzięki za miłe słowa , jak tylko troszkę cieplej się zrobi zaczynam wycinać dziurki na okna i montować panele słoneczne na dachu , potem elektryka to co lubię , kabelki to moja specjalność :lol: Na drugi tydzień jak śnieg nie spadnie to jadę do Duni po trochę klamotów , zbiorniki na wodę , markiza sklejka i inne rzeczy .

SlawekEwa - 2016-02-01, 21:26

kynios1 napisał/a:
zostanę przy ciężarowym

To ścianę grodziową musisz wstawić z powrotem :-P

CORONAVIRUS - 2016-02-01, 21:38

kynios1 napisał/a:
i dowala cło 18 % wartości w tym kraju to wszystko możliwe .



bzdura

SlawekEwa - 2016-02-01, 23:07

Ktoś mnie straszył, że mi UC dowali 18,6% za wymianę silnika na 2.8 :haha:
kynios1 - 2016-02-02, 09:17

No to polećcie jakąś firmę która skóry nie zedrze i zrobi taki papier do komunikacji na 4 osoby i zabudowę specjalną .
tolo61 - 2016-02-02, 14:18

Witam
Fajniutka baza ...oj fajniutka
A jak z gwarancją przy przeróbce i wyciętych otworach na okna ??? Pytałeś???
Gratuluję i kibicuję
:spoko

kynios1 - 2016-02-02, 14:45

Liczę się z tym że gwarancji nie będzie , ale zanim go zrobię i to prawie gwarancja minie , z reszta wiadomo że te ich gwarancje to psu o dupę .
krzlac - 2016-02-02, 15:07

Ja po przeróbce byłem w serwisie Peugeota z awarią wentylatora nadmuchu w kabinie. Bez żadnego problemu wymienili bezpłatnie wg nich wadliwą część (sterowanie biegami). Fakt, nic ta wymiana nie pomogła - przyczyna leżała gdzie indziej. Mój "przerabiacz" żadnej autoryzacji z Peugeota nie miał.
Kuba L. - 2016-02-02, 17:52

Extra baza do zabudowy, gratuluję zakupu i jestem ciekaw koncepcji wnętrza jaką zaplanowałeś. :spoko
krzlac - 2016-02-02, 19:20

kynios1 napisał/a:
a jak mi dowala cło 18 % wartości w tym kraju to wszystko możliwe , zostanę przy ciężarowym ,


Dzisiaj na tym forum jb zamieścił stosowną do tego tematu interpretację podatkową.
Przerób, przerejestrój, akcyzy nie będzie.

sok - 2016-02-02, 19:55

masz samochod na 3 osoby , rozumiem ze bedziesz wrzucal fotele obracane , wiec w najgorszym wypadku bedziesz mial jedna osobe, wg dowodu, nad programowa .

Ja zamowilem z fotelami obrotowymi i mam 2 osoby w dowodzie ; (


Kamera cofania, nie polacam bezprzedowych mialem przyjemnosc czekac kilka sekund zanim obraz sie pojawi po wrzuceniu biegu wstecznego.
Albo kamera w miejsce swiatla stop nad tylnymi drzwiami lub w ramce rejestracyjni tylnej .


W katowiach meczylem fiata o dobra cene ale finalnie padlo na sprintera. kibicuje bo mamy podobne projekty ; )

kynios1 - 2016-02-02, 22:38

Tak foteliki będą zmieniane na obracane już kupione od citroena c4 picasso exlusive , ponoć super wygodne foteliki już są wyprane teraz tylko przystosować do obrotnic , tak jak piszesz jedne miejsce będzie nadprogramowo , praktycznie i tak będziemy jeździć tylko we dwoje i jeszcze się zastanowię czy zawracać sobie głowę tymi dodatkowymi miejscami chociaż czasami by się przydały dla wnuczek by pojechać nad wodę , ale jak będzie to strasznie trudno załatwić to sobie daruję , wnuczki wyrosną i ze starymi prykami nie będą jeździć :wyszczerzony:


Podpowiedzcie jeszcze jakie tak naprawdę korzyści są z tego że zarejestruję jako specjalny kempingowy , ubezpieczenie oc teraz wyszło mi 460zł jako ciężarowy to jako kamper taniej na pewno nie będzie , ściana grodziowa to nie problem pytałem diagnosty i powiedział że jeżeli nie mam vat -1 i nie odpisuje sobie vatu to nikt się czepiał nie będzie , sam miałem kiedyś starego jumpera bez ściany grodziowej i nigdy nikt się nie przyczepił przy kontroli policyjnej , także nie wiem po co rejestrować na kempingowy .Co to daje ? Proszę o opinie .

CORONAVIRUS - 2016-02-02, 23:12

kamper w alianzie ma OC tańsze .

Weź pesymistyczny scenariusz pod uwagę , ktoś w Twojego dopieszczonego kampera wjedzie i z jego OC leci odszkodowanie ...za blaszaka dostaniesz 1/4 tego co za kampera :) . Jak zostawisz ciężarowy to ubezpieczalnię mało będzie interesował ładunek w postaci przykręconych szafek :)

krzlac - 2016-02-02, 23:12

kynios1 napisał/a:
Co to daje ?


Święty spokój przy ewentualnych kontrolach. A weź na ten przykład kolizję. Wypadek spowodowałeś kampingowym, a ubezpieczyłeś ciężarowy. Ochrona będzie? A jak ubezpieczyciel odstąpi od wypłaty z OC za dajmy na to rozbitego przez Ciebie drogiego Mercedesa?

kynios1 - 2016-02-02, 23:27

No fakt o tym nie myślałem że mogą nie wypłacić odszkodowania , to przemawia za rejestracją na kampera .
sok - 2016-02-03, 08:57

ubezpieczyciel jezeli bedzie chcial to znajdzie cos aby nie zaplacic i trzeba isc do sadu .


w razie jakiej kolwiek szkody oddajesz samochod do aso i tam naprawiaja ( dzis to jedyne sensowne rozwiazanie )

kynios1 - 2016-02-03, 16:46

To będę rejestrował na kampera , Czyli czyli buduje kamperka jak już będzie skończony lecę na przegląd i z przeglądem do wydziału komunikacji żeby zmienić ciężarowy na kamperek , siedzenia zostają 3 tak jak w dowodzie , czy jednak muszę mieć jakiś glejt od firmy która ma uprawnienia do zabudowy kampera . Mam już mały mętlik i wolę się upewnić ,
toscaner - 2016-02-03, 16:55

Jak masz 3 i będą 3, to jeden problem z głowy. :wyszczerzony:
krzlac - 2016-02-03, 17:52

sok napisał/a:
ubezpieczyciel jezeli bedzie chcial to znajdzie cos aby nie zaplacic i trzeba isc do sadu .


Gorzej jak znajdzie coś co rzeczywiście jest. Wtedy i w sądzie łatwo nie będzie. Trzeba czytać to czego nikt nie czyta- OGÓLNE WARUNKI POLISY. Przykładowo jeden z punktów OWU:

"Ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe podczas używania pojazdu niezgodnie z jego przeznaczeniem."

MILUŚ - 2016-02-03, 19:09

krzlac napisał/a:
.................

"Ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe podczas używania pojazdu niezgodnie z jego przeznaczeniem."


Mylę ,że to zdanie jest na tyle przekonywującym żeby jednak rejestrować jako kamper :bigok

Rawic - 2016-02-07, 22:18

SlawekEwa napisał/a:
kynios1 napisał/a:
zostanę przy ciężarowym

To ścianę grodziową musisz wstawić z powrotem :-P
Nic nie musi, dzisiaj miałem trochę czasu i zająłem się ważnym tematem, dla wspólnego dobra braci kamperowej, jeśli auto spełnia warunki zawarte w poz.305 z 2015 par. 58 ust. 3. Samochody ciężarowe objęte świadectwem homologacji typu pojazdu wydanym zgodnie z dyrektywą Parlamentu
Europejskiego i Rady 2007/46/WE z dnia 5 września 2007 r. ustanawiającą ramy dla homologacji pojazdów silnikowych
i ich przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów (Dz. Urz. UE
L 263 z 09.10.2007, str. 1, z późn. zm.) i zarejestrowane po raz pierwszy po dniu 29 kwietnia 2009 r. mogą nie spełniać
warunku, o którym mowa w § 8 ust. 4 pkt 7. --- czyli nie muszą posiadać przegrodę, a na samochodzie ciężarowym zgodnie z jego przeznaczeniem możesz przewozić stół, łóżko, kuchenkę gazową, lodówkę, różne szafki itp. i żadna ubezpieczalnia nie powinna kwestionować wypłaty odszkodowania. Pozdrawiam :spoko

SlawekEwa - 2016-02-07, 23:03

Rawic napisał/a:
i zarejestrowane po raz pierwszy po dniu 29 kwietnia 2009 r. mogą nie spełniać

Czyli jak kupię w D Dukato zarejestrowane 28 kwietnia 2009 ściana musi być.

kynios1 - 2016-02-10, 21:06

Koledzy na jaki specyfik osadzać okna dachowe , oraz jaki używacie klej do listew drewnianych klejonych do blachy ?
DC - 2016-02-10, 21:38

Witaj, wszystkie okna osadaj na szczeliwo butylowe, wyciskane z kartusza 310ml. pozostaje cały czas elastyczne i niema problemu z demontażem nawet po paru latach. Drewno do metalu i różne takie kleję zawsze szczęśliwem konstrukcyjnym np. K+D trzyma aż miło :spoko
Miłego klejenia.

rafal199331 - 2016-04-08, 23:25

Witam.
Jeżeli chodzi o dodatkowe miejsca siedzące (stelaż ławka) to polecam firmę http://www.okb1.com.pl/ oni sie specializują w tego typu rzeczach aczkolwiek myśle że jest to zbyt mały samochód na dodatkowe miejsca siedzące, montaż okien bocznych i dachowych, wlewów wody itd polecam dekaseal 8936 dekaline nawet jeżeli jest uszczelka orginalna to proponuje delikatny pasek tak aby ona wypłyneła na wierzch i następnego dnia najlepiej ją zebrać, to nie jest klej tylko masa uszczelniająca która pozostaje elastyczna. tak nakładasz https://www.youtube.com/watch?v=NCf4-MoNoQw a tak czyscisz https://www.youtube.com/w...k&nohtml5=False
Mówiłeś żę wybierasz sie do Duni u niego dostaniesz dekaline http://allegro.pl/uszczel...074877358.html.
Pamiętaj że przy montażu okien dachowych musisz zastosować adaptery pod okna http://www.mp-serwis.com/...a-dachowego/375 najlepiej przed wycięciem otworu przyłożyć ramkę w odpowiednie miejsce odrysować środek i wyciąć, montujesz to na dekaline między blachę a adapter i między adapter a okno nakładasz dekaline, natomiast z przodu auta zmieści sie okno 40x40 na tym wzniesieniu na szyberdach fabryczny pamiętaj że pod okna dachowe musi być równa powieszchnia.
Montaż listew drewnianych do blachy polecam sikaflex 221 (do wszysttkiego plastik guma tylko strasznie ciężko sie czyści) a najlepiej soudal klej montażowy do paneli i listew mocny do drewna.
A wracając di sikaflex 221 polecam przy montażu np paneli solarnych zanim przykręcisz panel na śruby nierdzewne to w wywiercone otwory w blaszy wcisnąc siki jako uszczelniacza.
A jeszcze propo kamery polecam coś takiego http://www.zabudowabusa.pl/kamery_cofania.php polecam lecz nie znam ceny
Pozdrawiam

kynios1 - 2016-04-30, 20:33

Zrobiło się cieplej to i robota poszła do przodu:
- zamontowana markiza
-założone okna dachowe
-zamontowane solary 2 x 200W
- no i nowe radyjko
załączam fotki :

Świstak - 2016-04-30, 22:36

Napisz coś o tych panelach??? Producent, cena???
wlodo - 2016-04-30, 23:47

Ty te panele na nity do kątowników mocowałeś?
A jak coś z kabelkami,to będziesz odwiercał,o chłodzeniu nie wspomnę... :-P

kynios1 - 2016-05-01, 01:32

Panele nie są nitowane lecz przykręcone na wkręty nierdzewne do kątownika 50x50 aluminiowego , chłodzenie jest bez problemu , kątowniki przyklejone do dachu na sikaflex 252 trzyma jak złoto nie do oderwania .
Panele kupione tu:
http://www.ledats.pl/pl/p...ystaliczny.html

wlodo - 2016-05-01, 09:56

Zastanawiam się właśnie,jak dobrze te panele mocować.
Piszesz,że przykleiłeś,czy używałeś dodatkowo jakiegoś primera i/lub śrub do połączenia z dachem?

kynios1 - 2016-05-01, 12:04

Uwierz mi wszedłem na dach po paru dniach i próbowałem oderwać te panele szarpiąc je z każdej strony , nie ma takiej opcji ,dach się wyginał a klej ani drgnął , nie używałem żadnego primera , zmatowałem miejsca klejenia dachu papierem 400 i odtłuściłem benzyną ekstrakcyjna , kątownik również zmatowałem papierem ściernym i też odtłuściłem , dużo kleju na kątownik żeby wypłynął na boki po dociśnięciu ,
Jakoś nie jestem przekonany do wiercenia dziur w dachu i przykręcanie paneli słonecznych na śruby , jak to potem uszczelnić żeby po 5 latach nie przeciekało i gniło pod sufitem , jak byłem u Duniego po graty , to chłopaki też mówili żeby tylko to przykleić i nic nie wiercić , więc posłuchałem , w końcu już trochę kamperów zbudowali :-) ,

kynios1 - 2016-05-27, 20:52

Dalsze efekty moich prac , mała elektrownia i izolacja blaszanki pianą
Świstak - 2016-05-27, 21:07

Jakim cudem masz to tak czysto natryśnięte??? Chyba że to nie natryśnięte, ale z puszki...
kynios1 - 2016-05-27, 21:18

Oczywiście że z puszki
toscaner - 2016-05-27, 21:20

To ile tych puszek poszło? I co to za puszki. Wkleiłbyś linka :)
kynios1 - 2016-05-27, 21:35

Puszek poszło na razie ze 25 szt , jeszcze liczę że z 10 pójdzie , na początku kupiłem 4-5 różne firmy ale trafiłem w końcu na porządną i najważniejsze nie drogą ( 14zł na pistolet ) pianę KOELNER i nią robię resztę , parametry też ma nie najgorsze , trzyma się blachy bardzo dobrze , trzeba wydłubywać po kawałku żeby oderwać , ładnie i szybko sie rozpręża tylko trzeba spryskiwać wodą , absolutnie nie polecam do tych prac CERESIT WHITE totalna porażka po wyschnięciu pusta w środku i spływa jak woda .
Ja kupiłem w hurtowni budowlanej na miejscu
na Alledrogo jest jeszcze taniej :
http://allegro.pl/piana-p...5875906162.html

wlodo - 2016-05-27, 21:44

A po natrysku czym tak ładnie wyrównałeś ? :bajer
Kabli to tyle,że nawet sobie nie próbuję wyobrazić co tam będzie :-P

kynios1 - 2016-05-27, 21:54

Oj różne patenty wymyślałem i w końcu sprawdzone :
najpierw ręczną piłką ścinam tak z grubsza , a potem na polerkę zakładam talerz o średnicy 180 z papierem o gramaturze 40 i wyrównuje a na końcu taką tarką do styropianu już wyrównuje na cito , trochę to mozolne ale nawet idzie dzisiaj w jeden dzionek wyrównałem to co na zdjęciach .
Jak już zrobię i wyrównam wszystko całość pianki pomaluje folią w płynie tak dla pewności żeby tam czasami wilgoć nie weszła bo jednak przez te tarcie i ścinanie to pory są pootwierane z wierzchu , w środku piany już nie ma problemu bo jest to piana zamknięto komorowa i nie chłonie wody .

Kabelków dałem parę rezerwowych niech będą lepiej mieć w zapasie niż ma braknąć :lol:

kynios1 - 2016-05-27, 21:59

a jeszcze jeden paten , te otworki okrągłe w piance to dostęp do śrub listwy drzwi bocznych , nikt nie patrzy na to i zasłania a co będzie jak trzeba będzie listwę zdjąć ? pod listwą zbiera się syf i bardzo często tam gnije blacha .
Rawic - 2016-05-27, 22:07

kynios1 napisał/a:
Kabelków dałem parę rezerwowych niech będą lepiej mieć w zapasie niż ma braknąć
a nie lepiej na zapas peszla włożyć, po co masę podnosić :spoko
kynios1 - 2016-05-27, 22:26

100m przewodu 2 x 1mm2 waży ok 5kg także żaden ciężar a ja dodałem ze 4 przewody po 7m w zapasie tak jak by o czymś człowiek zapomiał , wszystko schodzi się do rozdzielni z tyłu także zawsze można coś poprzełączać czy podmienić , w końcu to moja specjalność elektronik automatyk :wyszczerzony: , okablowuje czasami rozdzielnie wielkości kampera , ta moja w kamperze to będzie małe piwko . a przeciąganie przewodów w pokrzywionym peszlu to horror wiem co mówię .
mateusz_d11 - 2016-05-27, 22:56

Witaj kynios1 przeglądam forum z przeórbkami blaszaka od dłuższego czasu i powiem szczerze, że do dzisiaj chciałem izolować styropianem do podłogówki, ale jak zobaczyłem jak fajnie to Tobie wychodzi też się pokuszę o taką piankę. Ciekawi mnie jaki masz pomysł na łóżka, zasilanie i ogrzewanie.
kynios1 - 2016-05-27, 23:47

Fajnie że ktoś docenił moje pomysły dzięki
Moim zdaniem pianka jest lepsza od styro pod paroma wzgledami:
-dokładniej izoluje , wszędzie ją wciśniesz
- idealnie się przykleja do blachy , trzeba dobrze dłubać żeby po kawałeczku oderwać
- nie palna jak styropian
- zrobisz raz a dobrze
jedyne miejsce jakie nie pianuje to progi , tego się nie robi , raz na 2-3 lata trzeba wlać konserwacje do profili zamkniętych i z głowy na pewno nie zgnije .

łóżko będzie z tyłu w poprzek samochodu i w tym miejscu jest wgłębienie po obu stronach w pianie żeby łóżko miało 192cm a nie 186cm , ogrzewanie webasto bezpieczniejsze od gazu , zasilanie panele 400W i 3 aku po 100Ah + sieciowe oczywiście 230v .
pozdrawiam

toscaner - 2016-05-28, 01:01

No i to mi się podoba :)
Jak ja w 2013 pisałem o 3 aku x 80Ah, to każdy rany a po co tyle, paneli też za dużo, a dziś nikt się nie pierd...li i idzie na całość. Już ktoś ma i 480Ah w kampie. Ja w kolejnym wylepię ze 600W paneli i z 400-500Ah aku i też przestanę patrzeć na wskaźniki pochmurne dni.

Na tą izolację ja osobiście bym dał alufox, lub coś z aluminium, to powinno jeszcze znacznie zmniejszyć straty ciepła w okresie, gdy na zewnątrz chłodniej, a w środku grzejemy. W najtańszej wersji możesz pierdyknąć koce termiczne. Takie z apteczki :)
Właśnie je testowałem. Obiecująco. Ale o testach na razie nie będę pisał. Bo jeszcze nie skończone :-P
W każdym razie dość pozytywnie. :bigok

mateusz_d11 - 2016-05-28, 08:40

zastanawiam się czy wypali taki pomysł, żeby przed sikaniem tą pianką przykręcić między profilami taką deskę aluminową powedzmy 40 cm szerokości wtedy wypiankować środek i po wyschnięciu ściągnąć tą deskę i po kawałku do przodu
Rawic - 2016-05-28, 08:55

mateusz_d11 napisał/a:
żeby przed sikaniem tą pianką przykręcić między profilami taką deskę
gdyby na tą deskę położyć alufoxa i go zostawić a tyko deske przekładać :spoko
wlodo - 2016-05-28, 09:11

Cytat:
przykręcić między profilami taką deskę aluminową

I mamy na zewnątrz pięknego busa salcesonopodobnego.
Siła pianki przy rozprężaniu gdzieś musi się ujawnić.
Chyba,że z zewnątrz jakaś sklejka pozapierana do ściany,wtedy od środka ta listwa+ np.alufox=noooo pięknie by było! :bajer :lol:

mateusz_d11 - 2016-05-28, 09:14

kynios1 napisał/a:

jedyne miejsce jakie nie pianuje to progi

czyli te profile konstrukcyjne też wypiankowałeś? Bo na zdjęciach widać, że je zostawiłeś

mateusz_d11 - 2016-05-28, 09:23

wlodo no takie ryzyko z salcesonem istnieje :) ale gdyby ta listwa nie była za szeroka to myślę, że nadmiar poszedłby ponad listwę, można też zamiast listwy przykręcić cieńką sklejkę, która szybciej się odegnie niż blacha
Rawic - 2016-05-28, 09:37

wlodo napisał/a:
Siła pianki przy rozprężaniu gdzieś musi się ujawnić.
są pianki niskoprężne :spoko
wlodo - 2016-05-28, 09:48

Nie ma takiej opcji,żeby blach się nie wybrzuszyła na zewnątrz.
Popatrz sobie na bok busa gdy ktoś inny od środka paluszkiem(delikatnie)na tę blachę ponaciska.
Te blaszki pracują w bardzo szerokim wymiarze,a tylko nie dotykane trzymają założoną płaszczyznę.
Uniemożliwienie wybrzuszenia na zewnątrz to jedyne sensowne rozwiązanie,a po stwargnięciu piany to już mamy sztywną konstrukcję.
Podoba mi się koncepcja spokojnego piankowania z wewnętrzną powierzchnią z alufoxa,gdzie odpada nam masa pracy z wygładzeniem płaszczyzn.
Piękny efekt końcowy z sumarycznie mniejszą ilością pracy(i bałaganu :-P )

kynios1 - 2016-05-28, 14:38

Weźcie pod uwagę że piana z puszki jest piana jednoskładnikową i do utwardzenia a także do spienienia potrzebuje wody dlatego każdą nałożoną warstwę spryskujemy woda , jeżeli się zamknie profil lub kawałek powierzchni i wciśnie się ta, piankę jednoskładnikowa to powstaje kupa , Wasz pomysł jest dobry ale do pianki dwuskładnikowej , tylko co się stanie z blachą to nikt nie wie , chodzi o wypukłości.
U mnie nakładane w 2-3 warstwach i żaden kawałek blachy się nie zdeformował , za to wszystko się usztywniło , w żadnym punkcie nie ma teraz opcji że się wciska blachę palcem lub pięścią , jest cicho i przyjemnie
A wyrównanie powierzchni i odkurzenie samochodu nie sprawia aż tak dużego kłopotu , powiem szczerze że gorzej mnie wkurza i wolniej to idzie nakładanie tej pianki na ściany niż jej równanie i szlifowanie .
Pozdrawiam i życzę słonecznego weekendu , u nas Leje :-(

misiek85 - 2016-05-28, 14:43

mateusz_d11 napisał/a:
zastanawiam się czy wypali taki pomysł, żeby przed sikaniem tą pianką przykręcić między profilami taką deskę aluminową powedzmy 40 cm szerokości
Zależy jaka szerokość szczeliny. Przy szerokości 5 cm szczeliny, 40 cm wysokośc deski to stanowczo za dużo. Max 15cm. Dodatkowo trzeba by cienką warstwę nakładać, poczekać aż się rozpręży, wyschnie i dopiero następną. Mozolna i powolna praca, ale odpada późniejsze wygładzanie. Zastrzegam, że gdybam, nigdy tego nie robiłem.

Rawic napisał/a:
gdyby na tą deskę położyć alufoxa i go zostawić a tyko deske przekładać
Zostałyby dziury w alufoxie po śrubach

Rawic napisał/a:
są pianki niskoprężne
Te pianki mają większą gęstość w stosunku do wysokoprężnych i ocieplenie więcej będzie ważyć. Najlżejsze są pianki otwartokomórkowe. Chłoną wodę, ale potrafią być ponad 2 razy lżejsze od zamkniętokomórkowych.
Piana, którą planuję użyć waży 8kg/m3. Jest niestety otwartokomórkowa. Zamkniętokomórkowe potrafią ważyć 20 kg/m3.

kynios1 - 2016-05-28, 14:46

Przed zastosowaniem pianki przestudiowałem dużo artykułów i pana która jak kolega napisał niskoprężna , ma wiele zalet ale i wady , wadą jest ciężar własny i ku mojemu zdziwieniu gorsza izolacja termiczna .
misiek85 - 2016-05-28, 14:49

kynios1 napisał/a:
Przed zastosowaniem pianki przestudiowałem dużo artykułów i pana która jak kolega napisał niskoprężna , ma wiele zalet ale i wady , wadą jest ciężar własny i ku mojemu zdziwieniu gorsza izolacja termiczna .
Czytałem o piance, którą kolego stosujesz i nie mogłem znaleźć jaki ma ciężar. Masz może jakieś dane?
kynios1 - 2016-05-28, 16:20

Witam
pisałem do producenta ciężar właściwy (gęstość ) to 19kg+/- 10% na 1m3 utwardzonej piany.
Pytałeś o profile czy będą zapianowane , tak oczywiście , tylko najpierw muszę przykręcić śrubami stelaż pod łóżko na śruby a na końcu piana .


A dzisiaj w 2 godzinki wygładziłem następny kawałek i poniżej narzędzia

rysiol - 2016-05-28, 18:07

Już w kilku miejscach na forum był poruszany temat wypełniania profili materiałem izolacyjnym.Wyszło na to, iż nie ma to sensu. Sławny już przykład z wypełnioną pianką puszką po napoju która po ogrzaniu z jednej strony cała staje się gorąca.
kynios1 - 2016-05-28, 19:29

To po co robić izolację ? jak nic to nie daje ?
W puszce nagrzewa się blacha która jest do okoła i jest aluminiowa idealnie przewodzi ciepło

mateusz_d11 - 2016-05-28, 19:52

no ja myślę, że wypełnienie profili to nie jest zły pomysł tylko jest duże ryzyko zrobienia jak to określił wlodo salcesonu
kynios1 - 2016-05-28, 20:01

trzeba wypełniać po kawałku , jak wyschnie to następny kawałek itd.....
mateusz_d11 - 2016-05-28, 20:04

mój jumperek powinien wrócic od blacharza w max 2 tygodnie i na poważnie się zacznie budowa kampera z jumpera :)
rysiol - 2016-05-28, 20:18

Profil to tak jak przykładowa puszka z każdej strony blacha która mimo wypełnienia izolacją przewodzi ciepło nie przez środek, tylko po swoim obwodzie.
wlodo - 2016-05-28, 20:38

kynios1, Zostaw te profile w spokoju :-P :haha:
To naprawdę nic nie daje,to są rury,ich wypełnieni to pogorszenie przewietrzania nadwozia,a zimno/ciepło i tak po blasze do wewnątrz dojdzie,nawet jak byś technologie kosmiczne zastosował.
Zostaw puste a zaizoluj od wnętrza zabudowy,wtedy dobrze , ciepło i bez punktu rosy na słupkach.
Co Ci daje pełen słupek piany jak pod sklejką którą go przykryjesz będziesz miał piękne pieczarki :wow

kynios1 - 2016-05-28, 21:28

O jakim przewietrzaniu nadwozia piszesz , jak pozaklejasz wszystkie otwory w profilu badziewiarskim ALUFOXEM to co się będzie wietrzyć , powietrze będzie tam stało i nic się nie będzie wietrzyć chyba że do każdego profila w blaszance zamontujesz kratki wentylacyjne . :spoko
Po drugie ten kamper będzie wykorzystywany w lato a nie w zimę , nie mam zamiaru jeździć jak będzie 5 stopni lub mniej na zewnątrz , o minusowych temperaturach już nie wspomnę jaka to frajda ?

silny - 2016-05-29, 08:15

miej swoje zdanie Kynios bo forum takie jest marudne i zawsze znajdzie się ten co wie lepiej :spoko
wlodo - 2016-05-29, 10:27

Podpowiadanie,to nie marudzenie.
Każdy z budowniczych,zakładając swój temat,myślę,że ma nadzieję iż rozwinie mu się konstruktywna dyskusja,a nie same ochy i achy.
Podpowiedzi i zwracanie uwagi na różne sprawy pozwoli mu zbudować lepiej,taniej,szybciej itd.
Ja nie twierdzę,że wiem lepiej,staram się pomóc zwracając na coś uwagę.
To budowniczy decyduje co dla niego jest lepsze i ja mu swojego zdania i rozwiązanie na siłę nie narzucam.
W przedmiotowym problemie końcowy efekt będzie w sumie cieszył lub nie tylko właściciela,i tylko on zdecyduje jak to wykona,słuchając lub nie głosów innych.
Jeżeli takie posty to" wychodzenie przed szereg" to czego oczekują zakładający swe tematy?

Świstak - 2016-05-29, 11:33

Kiedyś widziałem na allegro taki wynalazek za około 300 złociszy...


kynios1 - 2016-05-29, 13:55

No te 300zł za ten wynalazek lekka przesada gościa pogieło z tą ceną też widziałem tą aukcję .
Zrobiłem sobie taki pizdolecik do natrysku pianki , fajnie się natryskuje ale strasznie się zapycha , jak zostawisz na 5 -10minut to już trzeba rozbierać i czyścić , pistolecik kosztował mnie 40zł + 7,99zł wysyłka , najtańszy na allegro z dyszą 2.0 i zamiast zbiorniczka z farbą zakłada się uchwyt do puszki z pianą i działa , ciśnienie powietrza ustawiamy 2,5-3 bar i jedzie się , jak ktoś by chciał na raz wszystko natrysnąć to daje to radę tylko że strasznie rozpyla i wszystko jest upaprane , trzeba folią pozaklejać ,
nakładanie zwykłam pistoletem do piany jest wolniejsze ale za to czysta robota w nakładaniu .Pozdrawiam

silny - 2016-05-29, 14:59

Wlodo , sąsiad , no co ty , jestem zdania że kynos robi dobrze że ma swoje zdanie , ponieważ ja wypelniałem słupki pionowe .

a już najlepsze że -to już było na forum pisane że to bez sensu - i to już święte :roll:

trzeba mieć swoje zdanie , słuchać i ważyć innych słowa ale w efekcie nie robić tak bo tak tylko że czujmy że się mylimy lub ewentualnie nie.

a dyskusja o wypełnianiu była taka że 2czy trzech krzykaczy stwierdziło że tak jest a kto się myli to fujara :evil:

SZEJK - 2016-05-29, 16:10

Witaj kynios1!!!!!
Obserwuje Cię od dłuższego czasu i podziwiam za pomysły i sprawną robotę.
Se robisz i mało się pytasz a wychodzi super :lol:
Pifko za wytrwałość się należy. :pifko

kynios1 - 2016-05-29, 22:16

SZEJK,
Dzięki :pifko wzajemnie

zbyszekwoj - 2016-05-30, 07:31

kynios1 napisał/a:
Dzięki wzajemnie


To znaczy ,że sam wypiłeś. Jak dajesz komus pifko to naciskasz "piwo" pod nim, a tobie w awatarze wyświetli sie ze dałes. To taka mała podpowiedz.

kynios1 - 2016-05-30, 11:11

Już poprawiłem . nie wiedziałem ale już wiem .
pozdrawiam

kynios1 - 2016-06-08, 19:00

izolacja skończona , dalsze prace w tym izolacja drzwi juz po urlopie , na urlopik ciśniemy na Chorwację ale osobówką :(
piotr1 - 2016-06-08, 19:48

Super patent do tej pianki :spoko :spoko :spoko
wlodo - 2016-06-08, 20:42

Cytat:
izolacja skończona

No fachowiec całą gębą :szeroki_usmiech
Na zarobek możesz chodzić :-P
Super izolacja,będziesz miał pociechę :spioch

kynios1 - 2016-06-08, 21:22

Jeszcze drzwi zostały ale już mata kauczukowa Armaflex i wełną włożoną do worków foliowych , musi być dostęp do zamków i linek w razie co by gdyby była potrzeba .
tolo61 - 2016-06-08, 21:27

Hej
Nie żebym się czepiał.....
Czy ta piana się nadaje do tego typu ocieplenia.... podobno nie... bo chłonie wodę
Po drugie, odizoluj metalowe części bo nawet nie zdajesz sobie sprawy jak one się w słońcu nagrzewają .... to tak z racji upierdliwości mojej...
:spoko

tolo61 - 2016-06-08, 21:35

U mnie na plaży Albanii ,można było smażyć jajka na dachu auta , w środku spoko
Przy zasłoniętych szczelnie oknach i po wychłodzeniu klimą do ok 20* temperatura wewnątrz do 5-6 godzin utrzymywała się na poziomie ok 26*
A kolor mojego kampiórka......... granatowy jest.....
Co prawda izolacja ścian i sufitu od 4-11cm
:spoko

kynios1 - 2016-06-08, 21:36

Piana jest na 100 % zamknięto komorowa i nie chłonie wody , także będzie dobrze , oprócz tego będzie jeszcze 2 razy pokryta folią w płynie przed założeniem sklejki , to co zostało metalowe będzie izolowane matą kauczukową .
tolo61 - 2016-06-08, 21:41

U mnie w przestrzeni bagażowej zbagatelizowałem miejsce gdzie wyszlifowałem do profilu piankę .... , musiałem podłożyć ekran za grzejnikowy bo w tym miejscu sklejka była.... GORĄCA..... / gdy auto stało na słońcu /
Mostek termiczny na tak małej przestrzeni powodował bardzo mocne nagrzewanie się przestrzeni bagażowej.
A Twoja piana jest odporna na wysokie temperatury??? Nie będzie się kruszyć lub pękać???
:spoko

piotr1 - 2016-06-08, 21:57

kynios1 napisał/a:
Piana jest na 100 % zamknięto komorowa i nie chłonie wody , także będzie dobrze , oprócz tego będzie jeszcze 2 razy pokryta folią w płynie przed założeniem sklejki , to co zostało metalowe będzie izolowane matą kauczukową .


Myślę że powinieneś dać pod sklejkę folię alu dla poprawienia izolacji :spoko

kynios1 - 2016-06-08, 22:28

Pewnie że można dać , ale tak naprawdę co da ta folia aluminiowa ?
wlodo - 2016-06-08, 22:46

Odbija promieniowanie cieplne.
Nagrzejesz kamperka,a twoje ciepełko-przez sklejkę-przez folię w płynie-przez słupki i profile-jest wreszcie na blasze zewnętrznej :-P
Zimno-odwrotnie,ta sama drogą :lol:
Folia, ma tu być barierą na tej drodze :idea
Jeżeli Cię drażni Alufox,daj koc termiczny,będzie dobrą zaporą :wyszczerzony:

kynios1 - 2016-06-08, 23:12

Wiecie co czytam i czytam o tej foli aluminiowej i o odbijaniu promieniowania cieplnego ( tak zwane promieniowanie podczerwone ) i owszem folia odbija promieniowanie cieplne ale jak te promieniowanie działa bezpośrednio na ta folię i to w dodatku na stronę błyszczącą , na stronę matową działa odwrotnie folia pochłania je , tak samo działa lustro i inne materiały lustrzane a co ta folia ma dać pod sklejką to nie rozumiem za bardzo , przez sklejkę promieniowanie podczerwone nie przejdzie sklejka jest bardzo dobrym izolatorem , więc co ona ma odbijać , samej temperatury nie odbije a wręcz ją skumuluje pod sklejką , weźmy koc termiczny co każdy ma w apteczce samochodowej to nie folia aluminiowa a zwykła folia lustrzana i też wszyscy wierzą że ogrzeje , proponuje zrobić eksperyment w zimę wyjść w gaciach i ciepłych butach na dwór w mały mrozik i owinąć się tą pseudo folią termiczną z apteczki i postać z 30 minut no efekt murowany zapalenie płuc , :spoko
kynios1 - 2016-07-15, 20:32

Prace poszły trochę do przodu po uropie się nie chciało ele trza ścisnąć zad i się brać :wyszczerzony:
SZEJK - 2016-07-15, 21:25

Witam !!!
Z tą folią tak patrząc logicznie masz rację, pod sklejką to w czym ma pomóc??????
Prace ruszyły, wszystko przemyślane i wykonane super.
Na zachętę pifko się należy :pifko :pifko

kynios1 - 2016-07-15, 21:42

Folia tak dla 100% pewności żeby wilgoć gdzieś tam nie wlazła pod sklejkę .
toscaner - 2016-07-15, 22:12

A sklejki wkrętami nie przykręcasz i nie będziesz w niej dziurek?
Wilgoć może się pojawić czasem w bardzo zaskakujących miejscach w skutek kondensacji, różnicy temperatur :)

kynios1 - 2016-07-15, 22:15

Nie popadajmy w paranoje wilgotnościową ,to nie termos , jakoś to przymocować trzeba , sklejka będzie jeszcze lakierowana lakierem poliuretanowym a wkręty szpachlowane , będzie dobra wentylacja w kamperku , to i wilgoci nie będzie .
toscaner - 2016-07-15, 22:19

No właśnie z tą folią pomyślałem. A po cholerę jeszcze folia :spoko
Jak tam wilgoć jakoś wlezie to już za cholerę nie wylezie i nie wysuszy. :-/

kynios1 - 2016-07-15, 22:43

Jak wlezie to i wyjść musi , to nie zawór zwrotny :spoko
toscaner - 2016-07-15, 22:49

To wiadome. Chociaż.
Ale poza latem nie planujesz pewnie wojaży, więc latem nic nie wlezie raczej.

kynios1 - 2016-07-15, 22:51

Nie nie ja tylko będę śmigał jak będzie ciepło maj-czerwiec i wrzesień .
toscaner - 2016-07-15, 23:02

No to te miesiące są totalnie bezproblemowe patrząc z punktu widzenia całorocznego kamperowania. W sumie to można wiele spraw olać. :ok
Lato to bajka, nawet w Szkocji :)
Byle przecieków nie było gdy leje, a najlepiej pogoda zawsze słoneczna. :spoko

kynios1 - 2016-07-15, 23:07

No mam nadzieje że uda mi się do Szkocji pojechać , te widoki i zamki eeech.....
misiek85 - 2016-07-16, 00:28

Rozwiązanie dla wrażliwych na wilgoć: nie dawać folii pod sklejkę, a tylko w miejscach łączenia sklejki ze sklejką dać pasek folii. Pozostałym obszarem sklejki sklejkę przykleić. Mamy jedno i drugie. Ochronę przed wilgocią i łączenie sklejki nie na wkręty :bigok
toscaner - 2016-07-16, 01:26

Misiek przetestowałeś w kamperze coś z rzeczy, które radzisz w skali roku?
Jeśli przetestowałeś, to w jakich warunkach? Jakie temperatury itd. Jak długo trwały testy?
Jaka izolacja? Jakie rodzaj ogrzewania w kamperze?

Czy tylko ...teorie?

misiek85 - 2016-07-16, 14:34

Nie, Toscaner. Tego rozwiązania nie testowałem. Myślę zastosować. Gdzie widzisz minusy? Możesz je wskazać, bo ja ich jakoś nie widzę.
Dla mnie koncepcja na dwie naprzemienne warstwy to jedyna koncepcja na szczelny termos. Innej nie znam.

kynios1 - 2016-08-20, 00:11

kolejny etap łazienka zabudowa
Świstak - 2016-08-20, 07:58

Jakie ładne kafelki..... A w kuchni brązowe? Profile użyte do podwieszenia zbiornika też znajome, ale z pracy :haha:

Póki jeszcze możesz rozkręcić - te sklejki przy styku z podłogą zaimpregnuj. Wcześniej czy póżniej pojawi się tam woda i zacznie penetrować w górę. Ja używam mocno rozcieńczonej farby olejnej.

mrsulki - 2016-08-20, 08:20

Świstak napisał/a:
Póki jeszcze możesz rozkręcić - te sklejki przy styku z podłogą zaimpregnuj.
Świstak napisał/a:
Ja używam mocno rozcieńczonej farby olejnej

Do tego celu jest specjalna guma w płynie o kupienia w budomarketach. Uszczelnia i zabezpiecza przed wilgocią.

Świstak - 2016-08-20, 08:48

O widzisz.... Tego nie widziałem. Poszukam.
Karas - 2016-08-20, 10:03

Świstak napisał/a:
O widzisz.... Tego nie widziałem. Poszukam.


tzw: folia w płynie.

mz3545 - 2016-08-20, 11:36

Jaki jest rozmiar całej toalety
kynios1 - 2016-08-20, 20:03

rozmiar 75 x 93 mała ale ja się mieszczę :lol:
mz3545 - 2016-08-20, 20:55

Mała to już tak jest w blaszakach ,ja płanuje przebudowę na H2L2 dlatego pytam. Brodzik jest osobnym elementem i toaleta tez osobny element . Sam brodzik jaki ma wymiar
piotr1 - 2016-08-20, 21:10

kynios1 napisał/a:
kolejny etap łazienka zabudowa


Witam. Łazienkę miałem taki sam układ jak u ciebie aleeeeee trochę niepraktyczna bo moja małżonka kąpie się często to ja do ubikacji wchodziłem po mokrym brodziku. Później mokro w kamperze. Sugeruje żeby zrobić jakieś przykrycie na brodzik. Żeby suchą stopą dojść do kibelka. :lol: :spoko

mz3545 - 2016-08-20, 22:18

Ja szukam brodzika do toalety obrotowej ale bez wypuklenia na nadkole i wtedy mógłbym zastosować kotarę
kynios1 - 2016-09-13, 21:27

Dalszy postęp prac :ok
CORONAVIRUS - 2016-09-13, 21:34

Bardzo mi się podoba :pifko widać dbałość o szczegóły i wyczucie smaku ... to będzie bardzo ładny kamper :spoko
toscaner - 2016-09-14, 00:42

Aż miło patrzeć na kampery budowane przez Polaków. Przy tej międzynarodowej porażce, z którą się ciągle spotykam, to bez takich fotek na CT chyba by mi psycha je..ła.
Wstawi taki sofę z domu, kuchnię z piekarnikiem a'la lata 80te u nas, grzejnik gazowy za 2 dychy z butlą z tyłu i przekonuje mnie, że to bezpieczne, bo ma 2 kratki po 12cm. :gwm
Nie będę wstawiał fotek, bo by ludzie na CT zawału dostali.
Polskie kampery przy nich to Francja elegancja. Również dołączam się z piwkiem i czekam na więcej fotek. :spoko :pifko

frólik - 2016-09-14, 08:59

Ja również stawiam browar :dobrarob
toscaner - 2016-09-14, 09:46

Frólik, Ty byś się pochwalił tym nowym budowanym :ok
Chociaż kilka fotek z wnętrza, coby człowiekowi w tułaczce się jeszcze miłej na sercu zrobiło. :spoko

frólik - 2016-09-14, 09:58

Nie wiem czy mogę i czy nie będzie to potraktowane przez władze najwyższe za reklamę :wyszczerzony:
Pod każdym moim postem są linki :spoko

SZEJK - 2016-09-14, 10:02

Dobra robota , pięknie wygląda całość a wiem ile to pracy, trudu i pieniędzy kosztuje. Piwko należy się :pifko
toscaner - 2016-09-14, 10:21

frólik napisał/a:
Nie wiem czy mogę i czy nie będzie to potraktowane przez władze najwyższe za reklamę :wyszczerzony:
Pod każdym moim postem są linki :spoko


Miód na oczy, czy tam na serce. Nie pamiętam jak to było. :ok
Ale jeśli mogę coś podpowiedzieć, to rób fotki szerszym obiektywem. Taki super kamperek pstrykany takim szkłem będzie przestronniejszy.
Oczywiście to już pod jakieś foldery czy reklamy :spoko

kynios1 - 2016-09-14, 19:21

Koledzy dziękuje za piwko i dobre słowo , staram się jak umiem , robię to dla siebie . i żeby wstyd nie było na kempingu jak się drzwi otworzy . :roll:

dzisiaj obrobiłem okienko w drzwiach przesuwnych ( miało być prawdziwe kamperowe otwierane ale ceny powalają z nóg i jest szybka przyciemniona ) i zamontowałem trochę elektryki .
Fotki poniżej
:ok

CORONAVIRUS - 2016-09-14, 22:07

Ciekawe ile razy się pierdniesz w głowę o ta krawędź :) a może to tylko złudzenie,że to wystaje :)
kynios1 - 2016-09-14, 22:19

złudzenie , nie wystaje :spoko
tom-cio - 2016-09-15, 07:17

Kynios,super Ci to wychodzi.Pytanko mam male,bo musze u siebie przetapicerowac na nowo tyl,tam gdzie lozko.I mialem kupowac tą pikowana derme,co wszyscy tunuzywaja,ale widze ze Ty masz chyba podsufitke ta biala,bo fajnie sie u Ciebie na zagieciach uklada.Dasz jakis namiar?
kynios1 - 2016-09-15, 08:10

Ta biała to też derma , nazywa się MADRYT KROPKA , kupuje w http://iberis.com.pl/
Podsufitkę mam tylko na suficie i żałuje że nie dałem eko-skóry
pozdrawiam

kynios1 - 2016-11-05, 17:33

Przedział osobowy już praktyczne zakończony , zostało jeszcze trochę pracy w bagażniku
kynios1 - 2016-11-05, 17:34

ciąg dalszy
wlodo - 2016-11-05, 18:09

Bardzo ładna zabudowa,porządnie wykonana.
Będzie Ci na co dzień brakowało blatu roboczego w kuchni.
Pomyśl jeszcze nad tym,może z boku podnoszony,jest miejsce :shock:

Fanatyk - 2016-11-05, 19:01

Mega wykonanie. Gratuluje !! :shock:
mrsulki - 2016-11-05, 19:22

Pięknie wyszło. Leci zasłużone :pifko
Flag - 2016-11-05, 19:46

WOW!

Kopara opadła :)

Piękne te mebelki :)

Powiedz mi prosze jak rozwiązałeś sprawę zbiornika LPG, skracałeś czy ucinałeś rurkę? Podłączenie do redukora homemade czy cos gotowego? I czy masz elektromagnes na otwarcie czy ręczny zaworek?

kynios1 - 2016-11-05, 20:02

Flag,
Kupiłem zawór tomasetto , i rurkę przełożyłem o 180st i troszkę podgiełem tak żeby była u samej góry zbiornika żeby gaz był w fazie lotnej , do reduktora podłączyłem przejściówkę z gwintem jak w butli 11kg i dolutowałem z rurką 8mm z wielozaworu oczywiście na lut twardy , będę używał elektrozaworu do otwierania gazu , załączany jest razem z kuchenką ale ręczny zaworek też jest do zamknięcia , zbiornik stako 35l , myślę że wystarczy a w razie braku zatankować na stacji .

rysiol - 2016-11-05, 21:11

Przepraszam jesli czegoś nie doczytałem. To pod zbiornikiem na gza to truma tt2? Czy to jedyny boljer? Czy będzie pracował jedynie jako elektryczny?
kynios1 - 2016-11-05, 21:30

rysiol,
Tak truma TT2 , będzie to jedyny boiler , będzie jako elektryczny na 230v , również ma wężownicę na webasto , grzeje wodę z webasta w 10 minut . z powodzeniem wystarczy na wykąpanie .

kynios1 - 2016-11-05, 21:31

mrsulki,
dzieki

kynios1 - 2016-11-05, 21:38

Wszystkie meble i zabudowa robiona własnoręcznie ( zagłębiarka Bsch i wyrzynarka ), sklejka lekka od Duni.pl 12mm oklejana laminatem HPL na klej kontaktowy TIMEBOND w postaci żelu nie kapie i super klei , drogi ale warty swojej ceny , obrzeża również klejone z tegoż laminatu i tym klejem , do łączenia użyłem listew kątowych do łaczenia sklejki od Duniego , wszystko skręcane na łączniki meblowe fi26 również od Duniego . Polecam te łączniki nic nie trzeszczy i trzyma jak cholera .
Flag - 2016-11-05, 23:49

kynios1 napisał/a:
Wszystkie meble i zabudowa robiona własnoręcznie ( zagłębiarka Bsch i wyrzynarka ), sklejka lekka od Duni.pl 12mm oklejana laminatem HPL na klej kontaktowy TIMEBOND w postaci żelu nie kapie i super klei , drogi ale warty swojej ceny , obrzeża również klejone z tegoż laminatu i tym klejem , do łączenia użyłem listew kątowych do łaczenia sklejki od Duniego , wszystko skręcane na łączniki meblowe fi26 również od Duniego . Polecam te łączniki nic nie trzeszczy i trzyma jak cholera .



mozesz dac linka do tych listew kątowych ?

Darek Szczecin - 2016-11-06, 00:00

Pełen Szacun, super wyszło leci :pifko x2 :spoko , a tak na marginesie bo ja teraz klimatysatorem się stałem, gdzie ukryłeś skraplacz od splita w sypialni?
kynios1 - 2016-11-06, 00:04

Flag,
listwa
http://allegro.pl/listwa-...6560974867.html
oczywiście trzeba okleić pod kolor lub prysnąć sprayem , ja oklejałem folią .

kynios1 - 2016-11-06, 00:05

Darek Szczecin,
dzięki za pifko
skraplacz będzie w luku bagażowym , mam do tego celu klimatyzator przenośny , będzie wykorzystana część skraplacza ze sprężarką i zaworem czterodrogowym do grzania , wyrzut ciepłego powietrza będzie rurą jak w oryginale przez kratkę , a wlot powietrza w podłodze , wszystko zamknięte w szczelnej obudowie , jak zrobię to zamieszczę fotkę . moc tego ustrojstwa to 2200W chłodzenie , 2300W grzanie , pobór prądu około 3-3,3 A , używane będzie jak będzie 230v lub w ostateczności z agregatu prądotwórczego do szybkiego schłodzenia . chociaż na tej mojej przetwornicy też chodzi , ale akumulatory pewnie za szybko rozładuje , zobaczymy jak będzie już gotowe to będę próbował .

nikita55 - 2016-11-06, 00:07

Pięknie wyszło,naprawdę pełen szacun za wykonanie.
Czy w łazience to małe kafelki,czy jakaś wykładzina?
Jak mocowane są szafki górne,jakieś listwy drewniane były do oryginalnych blaszanych przetłoczeń dawane czy jak?
Podłoga była przyklejana , a później wykładzina doklejana?
Dużo pytań ale też będę budował...... :szeroki_usmiech

kynios1 - 2016-11-06, 00:20

nikita55,
W łazience wykładzinka przyklejona , brakuje jeszcze drzwi ale muszę poczekać na pogodę żeby skończyć bo wszystko pod chmurką robione ,
tam gdzie są mocowane szafki to wklejone są listwy na sikaflex 252 , trzyma jak pospawane , listwy 3x3cm i do nich wszytko przykręcone , wieszałem się na tych szafkach a mało nie ważę ponad 100kg .
podłoga wklejane listwy też 3x3 , między listy styrodur , do listew przykręcona sklejka 15mm , i na nią przykleiłem wykładzinkę przemysłową na klej dowykładzin .
jak coś będzie jeszcze potrzeba to chętnie podziele się moimi doświadczeniami z budowy .

nikita55 - 2016-11-06, 00:32

Dzięki za rady i zdjęcia,naprawdę pełna profeska.Roboty będę miał sporo jak każdy,ale dobrych rad nigdy za wiele,bardzo to ułatwia pracę.
Darek Szczecin - 2016-11-06, 01:18

kynios1 napisał/a:
Darek Szczecin,
dzięki za pifko
skraplacz będzie w luku bagażowym , mam do tego celu klimatyzator przenośny , będzie wykorzystana część skraplacza ze sprężarką i zaworem czterodrogowym do grzania , wyrzut ciepłego powietrza będzie rurą jak w oryginale przez kratkę , a wlot powietrza w podłodze , wszystko zamknięte w szczelnej obudowie , jak zrobię to zamieszczę fotkę . moc tego ustrojstwa to 2200W chłodzenie , 2300W grzanie , pobór prądu około 3-3,3 A , używane będzie jak będzie 230v lub w ostateczności z agregatu prądotwórczego do szybkiego schłodzenia . chociaż na tej mojej przetwornicy też chodzi , ale akumulatory pewnie za szybko rozładuje , zobaczymy jak będzie już gotowe to będę próbował .
. Silnikową 12 KW właśnie wykonałem, a teraz rozkminiam takie na 12V. Jeśli będziesz szukał jakiś kratek wentylacyjnych podłogowych lub bocznych to polecam firmę SORTIMO tanie nie są, ale dobrze wykonane
toscaner - 2016-11-06, 09:03

Kawał roboty. Fajnie się patrzy teraz na początek budowy że świadomością, że już zrobione :ok
Sam nie wierzę gdy zaagladam do mojego tematu, że to ten sam samochód.
Również stawiam pifko :pifko

Świstak - 2016-11-06, 09:14

Drzwi do łazienki na jakich zawiasach?

Zabudowa bardzo ładna. Serdecznie gratuluję!

rysiol - 2016-11-06, 09:16

Jeszcze Cię trochę pomęczę z tym boljerem. Webasto masz chyba mokre a boljer truma tt 2 jest przystosowany do powietrznego. Mógłbyś trochę przybliżyć jak masz zrobione grzanie.
Oczywiście robota super. Piwko należy się bezdyskusyjnie.

MAWI - 2016-11-06, 09:59

Mam pytanie . Co to za zestaw klimatyzujący. :spoko
kynios1 - 2016-11-06, 13:15

rysiol napisał/a:
Jeszcze Cię trochę pomęczę z tym boljerem. Webasto masz chyba mokre a boljer truma tt 2 jest przystosowany do powietrznego. Mógłbyś trochę przybliżyć jak masz zrobione grzanie.
Oczywiście robota super. Piwko należy się bezdyskusyjnie.


Bardzo prosto to wykonałem , oryginalnie w trumie TT2 jest aluminiowa rura z żeberkami do ciepłego powietrza , wyjąłem tą rurę z jednej stromy zalutowałem dekiel , z drugiej strony wstawiłem dekiel z dwoma rurkami 16mm , górna rurka kończy się zaraz za deklem , a dolna jest do końca tej grubej rury i na końcu jest zaślepiona , ale od dołu na całej długości nawierciłem otwory także glikol wpływa dolną rurką , poprzez dziurki wpływa do tej rury od trumy i górną rurką wraca do webasto , rurę zamontowałem z powrotem i tak powstało grzanie wody , grzeje momentalnie , rurę od trumy po wierzchu pomalowałem farbą ceramiczną w sprayu , ponieważ od lutowania się ta czarna farba wypaliła miejscami . wwszystko lutowane palnikiem i lutem do aluminium z topnikiem , dekle i rurki z czystego aluminium , do rurek aluminiowych pasuje idealnie wąż fagumit 16 do układów chłodniczych ,
aha jeszcze jedna sprawa dekle trzeba wstawić tak na głębokości 1,5cm żeby można wkręcić wkręty które trzymają rurkę , nie ma też co się przejmować oringami , przy wyciąganiu się uszkodzą , na Allegro do kupienia po 2zł wymiar 68x2 , pasują idealnie . dekle i luty pryśnięte cynkiem w sprayu .

kynios1 - 2016-11-06, 13:19

MAWI napisał/a:
Mam pytanie . Co to za zestaw klimatyzujący. :spoko

zestaw składanka , jednostak wewnętrzna od popsutego klimatyzatora ( akurat padła sprężarka w skraplaczu , a skraplacz będzie wykorzystany od klimatyzatora przenośnego kupionego na allegro za 250zł , jak będzie zrobione do zapodam fotki , będzie miał i grzanie i chłodzenie .

MAWI - 2016-11-06, 15:38

kynios1 napisał/a:
zapodam fotki

Dzięki Ci , może wtedy więcej szczegółów . :spoko :spoko :spoko

kynios1 - 2016-11-06, 15:43

Maciej S. napisał/a:
Czy sklejkę laminowałeś osobiście HPL?
Robiłeś to obustronnie?
Jak się układa ten HPL? Czy to trudne technologicznie w garażu? Gdzie kupowałeś HPL?

tak sam laminowałem , laminowana z jednej strony ale można z obu tylko po co , szkoda kasy, laminowanie prosta sprawa , tylko odpowiedni klej ja używałem TIMEBOND,
laminat kupowałem tu : http://allegro.pl/laminat...6578305491.html
pozdrawiam

SZEJK - 2016-11-06, 16:20

Gratuluje wytrwałości, jakości wykonania po prostu szczena opada :spoko :lol
Piwko leci :pifko

kynios1 - 2016-11-06, 16:38

Maciej S. napisał/a:
Pytam o laminowanie, bo w mojej okolicy czyli w Poznaniu jest firma, która pokrywa HPL-em wszystko co się da, tanio to nie wychodzi, ale zawsze robią to obustronnie, a jeżeli jednostronnie to druga strona jest pokrywana "papierem przeciwprężnym", bo twierdzą, że po procesie laminacji przy jednej stronie zawsze dochodzi do wypaczenia płyty ze względu na naprężenia.


pewnie mają jakąś inną metodę może na prasie to robią i wtedy morze trzeba obydwie strony , mi nic nie powypaczało , wszystko proste

Flag - 2016-11-06, 17:51

ja wrócę do piankowania :) bo właśnie się do tego przymierzam :) zaoszczędziłeś mi czasu na szukanie odpowiedniej pianki :)
Jednak wymysliłem sobie inna technike piankowania i chciałem Cie zapytać czy to rozwazałeś a może nawet testowałeś. Komory do piankowania mam żebrowane, plan był taki aby robić to stopniowo, zamykac listwą 10cm (może 15) i nakładac piankę, mamy wtedy jedną stronę calkowicie wolną i pianka może tam rosnąć i nie powinien zrobic się salceson, do tego mamy gotową powierzchnię bez obróbki, oczywiscie pod listwę wkładamy folię aby pianka się nie przykleiła, po wsyschnieciu przesuwamy listwę wyżej i powtarzamy proces. Taki był mój plan w teorii :) Co Ty o tym myslisz?

tom-cio - 2016-11-06, 20:02

Do wszystkich co chca pianowac.Jest jeszcze jedna nowsza metoda,piana zalewowa.Kumpel,co pianuje juz to ma,ponoc super do ocieplania starych domow,gdzie jest przerwa miedzy murami,penetruje do 2 m w gore i w bok.Zreszta zobaczcie film,mozna by zrobic zabudowe sklejkowa i zaaplikowac pinke przez otwory.ponoc wogole nie pręży

https://m.youtube.com/watch?v=EklLmR393P0

Kynios ,sorki,ze w Twoim temacie,najwyzej przezuc gdzies.A wykonanie,no czapki z glów :pifko

Świstak - 2016-11-06, 20:29

3:53 Niby nie pręży, a bokami wyłazi... Rozpręża się więc musi prężyć. W tego typu reakcjach bardzo istotne znaczenie ma temperatura - im szybciej zachodzi reakcja tym cieplej, a im cieplej - tym szybciej zachodzi reakcja. Zawsze na górze zrobi się korek który powoduje wzrost ciśnienia. Mi osobiście salceson nie przeszkadza, ale ta metoda również będzie go powodować.
tom-cio - 2016-11-06, 20:55

Moze byc i tak ,jak Świstak mowi...A szkoda,bo moglo by sporo uproscic sprawe ocieplen,zauwaz,ze w sumie plyty GK na drugiej steonoe,rzykreconej doslownie kilkoma wkretami nie odepchnela,Dobra ,jak bedziemy cos pianowac ta metoda to dla potomnosci sie poswiece,zaleje tylne drzi,tam mam alufoxa przyklejonego tylko i sklejke,srodek pusty ,zrzuce tapicerke,nawierce ze dwa otwory i zaleje.Moje tylne drzwi tomi tak obraz nedzy i rozpaczy,wiec jak powygina to,trudno :mrgreen:
joko - 2016-11-06, 21:04

Jest taki system bezpiecznego pakowania produktów, oparty na piance, która wstrzykiwana jest do foliowych worków z zaworkiem. Występuje to również w gotowych zestawach, gdzie w środku są dwa składniki oddzielone od siebie i trzeba to przełamać, wtedy składniki się mieszają i zachodzi reakcja.
Niby nic odkrywczego, ale jedno jest istotne, mianowicie można tym pakować delikatne przedmioty i to w kartonowych pudłach, bowiem ani przedmiotowi nie grozi zmiażdżenie , ani kartonowemu pudełku rozerwanie .
Widziałem jak u mojego kontrahenta we włoszech pakują tym moje produkty. Do pudła kartonowego wkładają dwa worki odpowiedniej wielkości i wstrzykuja do nich po trochę piany, aby zaczęła rosnąc na ich dnie. Po chwili jak zaczyna się podnosić to między worki wkładają przedmiot i wstrzykują resztę dawki. Piana w workach się rozpręża i dopasowuje do pudła i przedmiotu, nijako zamykając go w środku . Ponieważ jest zamknięta w szczelnych warkach z zamykanym zaworkiem, to nie brudzi ani pudła ani przedmiotu.

Pianka jest bardzo delikatna i super lekka bo rozpręża się do bombli o sporych rozmiarach , wiec w większości jest to samo powietrze. Jej delikatność wynika właśnie z tego , że te bąble są tak duże , że przy odrobinie większym ciśnieniu przy rozprężaniu zaczynają pekać na styku z barierą , a przez to nie są w stanie wywrzeć zbyt dużego nacisku.

Do naszych zastosowań była by idealna a patent z workiem też super bo powstały by elementy idealnie dopasowane do wnęk , ale w każdej chwili można by je zdemontować (np. przy naprawach blacharskich)
Jak coś to mogę się dowiedzieć dokładnie co to za piana i gdzie się to kupuje


Tutaj znalazłem coś podobnego i działającego na podobnej zasadzie
http://www.tart.eu/pl/pro...anowa-instapak/


A tutaj jest przykładowy filmik jak to działa na tych gotowych zestawach
https://www.youtube.com/watch?v=8-tJRSnGN40

Albo to , jak szło pakuja
https://www.youtube.com/watch?v=4K8Q1uLKI7U

Tutaj 45s, widać dwie beczki ze składnikami i pistolet do napełniania worków, oraz jak to się rozpręża
https://www.youtube.com/watch?v=_SUqy4oTMHo

kynios1 - 2016-11-06, 21:46

Flag napisał/a:
ja wrócę do piankowania :) bo właśnie się do tego przymierzam :) zaoszczędziłeś mi czasu na szukanie odpowiedniej pianki :)
Jednak wymysliłem sobie inna technike piankowania i chciałem Cie zapytać czy to rozwazałeś a może nawet testowałeś. Komory do piankowania mam żebrowane, plan był taki aby robić to stopniowo, zamykac listwą 10cm (może 15) i nakładac piankę, mamy wtedy jedną stronę calkowicie wolną i pianka może tam rosnąć i nie powinien zrobic się salceson, do tego mamy gotową powierzchnię bez obróbki, oczywiscie pod listwę wkładamy folię aby pianka się nie przykleiła, po wsyschnieciu przesuwamy listwę wyżej i powtarzamy proces. Taki był mój plan w teorii :) Co Ty o tym myslisz?


Musisz popróbować tej metody i trzeba pamiętać że piana potrzebuje wilgoci do twardnięcia i rozprężania , trzeba spryskiwaczem pryskać , maxymalna grubość warstwy to ok 4cm , napewno się uda twoim sposobem i czysto będzie bez równania pianki . Ja jakoś nie pomyślałem o takim sposobie . Trzeba spróbować .

zbiegusek - 2016-11-06, 21:54

Wilgoci do utwardzenia potrzebuje zwykła, jednoskładnikowa piana PUR. Tutaj jest mowa o dwuskładnikowej, chemoutwardzalnej.
Flag - 2016-11-06, 21:55

zbiegusek napisał/a:
Wilgoci do utwardzenia potrzebuje zwykła, jednoskładnikowa piana PUR. Tutaj jest mowa o dwuskładnikowej, chemoutwardzalnej.


Kynios odpowiadał na moje pytanie o piankę jednoskładnikową :)

Flag - 2016-11-06, 21:56

kynios1 napisał/a:


Musisz popróbować tej metody i trzeba pamiętać że piana potrzebuje wilgoci do twardnięcia i rozprężania , trzeba spryskiwaczem pryskać , maxymalna grubość warstwy to ok 4cm , napewno się uda twoim sposobem i czysto będzie bez równania pianki . Ja jakoś nie pomyślałem o takim sposobie . Trzeba spróbować .


Postaram się jutro spróbować, o ile kupię ta piankę o której pisałeś.
(mam kupione 3 role wełny i duze wory do pakowania ale po lekturze Twojego wątku chce spróbowac piany)

Pozdrawiam

kynios1 - 2016-11-06, 22:04

Pianą jednoskładnikową koszt ok 500zł , a pianą 2 składnikową krzykneli mi 2500zł , jakość izolacji chyba podobna może ta dwuskładnikowa trochę lepsza ale to może , zostaje 2000 zł na inne rzeczy , ale jak kogoś stać to czemu nie , jestem po próbach i jeździe nadwozie usztywnione , nigdzie nie wciśnie się blachy w samochodzie a jak był nie opianowany to palcami się wciskało tą cienką blaszkę , nic nie trzeszczy , jest cicho , piana nie chłonie wilgoci bo jest zamknięto komorowa > Pamiętam że jeden kolega na forum robił piana dwukomorową , ale co się naszlifował żeby wyrównać to jego . :spoko
tom-cio - 2016-11-06, 22:29

Kynios,ja teoche z tym do czynia mam.I jesli musiales do stwardnienie uzywac wody,to niestety,ale bedzie to otwartokomorkowa....Zamknietokomorkowe to niestety dwuskladnikowe,tam chemia utwardza,jest taka do nabycia na pistolet dwutubowy ,chyba na allego nawet,ale nie da sie jej nakladac zwyklym pisyoletem,Ja nie twierdze,ze ta co masz bedzie zla,absolutnie,tylko zamknietokomorkowa raczej nie jest
kynios1 - 2016-11-06, 22:45

tom-cio napisał/a:
Kynios,ja teoche z tym do czynia mam.I jesli musiales do stwardnienie uzywac wody,to niestety,ale bedzie to otwartokomorkowa....Zamknietokomorkowe to niestety dwuskladnikowe,tam chemia utwardza,jest taka do nabycia na pistolet dwutubowy ,chyba na allego nawet,ale nie da sie jej nakladac zwyklym pisyoletem,Ja nie twierdze,ze ta co masz bedzie zla,absolutnie,tylko zamknietokomorkowa raczej nie jest


,piana dwuskładnikowa jest też otwarto komorowa i zamknięto komorowa do wyboru . w pianie dwuskładnikowej nie potrzeba wilgoci do utwardzania bo przed samym natryskiem składniki są mieszane i działa chemia , w pianie jednoskładnikowej wszystkie składniki są pomieszane w puszce i do utwardzenia potrzebna jest wilgoć .
ja zanim użyłem piany napsikałem za deskę i przekroiłem leżała na dworze w deszczu słońcu około 2 miesiące i ani kropli wody w środku po ponownym przecięciu , jak by to była piana otwarto komorowa to chłonęła by wodę , w specyfikacji chłonność wody praktycznie żadna .

tom-cio - 2016-11-07, 07:08

ok,to mnie zaciekawiless,mowisz koelner,sprawdze,dzieki i pozdrawiam
Flag - 2016-11-07, 16:41

kynios1 napisał/a:


Musisz popróbować tej metody i trzeba pamiętać że piana potrzebuje wilgoci do twardnięcia i rozprężania , trzeba spryskiwaczem pryskać , maxymalna grubość warstwy to ok 4cm , napewno się uda twoim sposobem i czysto będzie bez równania pianki . Ja jakoś nie pomyślałem o takim sposobie . Trzeba spróbować .


no więc wydaje się ok, zrobiłem pierwszą warstwę, salcesonu nie mamy :) wyrosło idealnie na wyskosc zastosowanej deski ale jest straznie zimno więc piana wolno zastyga, dzis zamawiam więcej piany i jade :)

kynios1 - 2016-11-07, 17:13

Zapodaj jakąś fotkę jak wyszło
Ptaku76 - 2016-11-07, 19:59

kynios1 napisał/a:
Pianą jednoskładnikową koszt ok 500zł , a pianą 2 składnikową krzykneli mi 2500zł , jakość izolacji chyba podobna może ta dwuskładnikowa trochę lepsza ale to może , zostaje 2000 zł na inne rzeczy , ale jak kogoś stać to czemu nie , jestem po próbach i jeździe nadwozie usztywnione , nigdzie nie wciśnie się blachy w samochodzie a jak był nie opianowany to palcami się wciskało tą cienką blaszkę , nic nie trzeszczy , jest cicho , piana nie chłonie wilgoci bo jest zamknięto komorowa > Pamiętam że jeden kolega na forum robił piana dwukomorową , ale co się naszlifował żeby wyrównać to jego . :spoko



Witam, a Kolega kiedy orientacyjnie zamierza ukończyć swoje auto w pełni?, czy wtedy jest mozliwa jakaś prezentacja na żywo i podzielenie się doświadczeniami z budowy i projektowania ?
Pytam bo obecnie jestem na etapie zakupu Ducato maxi i mam podobny pomysł aby przebudować auto na kampera a niedaleko od Wałbrzycha mieszkam i miło by mi było zobaczyć to arcydzieło.

tom-cio - 2016-11-07, 20:24

No to Ptaku poplynales,dwie strony wstecz kolega prwzentuje piekne zdjecia,ze juz ukonczyl i tylko zmieniono automatycznie na - opowiadaj mu zostaly,a Ty sie pytasz kiedy konczy i czy pokaze :haha:
kynios1 - 2016-11-07, 21:43

Zapraszam do Wałbrzycha , Kamperek jest prawie skończony w środku została mała kosmetyka i drzwi do kibelka, został jeszcze luk bagażowy do skończenia , montaż zawieszenia pneumatycznego i takie tam pierdoły ale potrzeba pogody bo za zimno na robotę na zewnątrz , przydała by się jakaś szopa :-)
Ptaku76 - 2016-11-07, 21:52

kynios1 napisał/a:
Zapraszam do Wałbrzycha , Kamperek jest prawie skończony w środku została mała kosmetyka i drzwi do kibelka, został jeszcze luk bagażowy do skończenia , montaż zawieszenia pneumatycznego i takie tam pierdoły ale potrzeba pogody bo za zimno na robotę na zewnątrz , przydała by się jakaś szopa :-)


Dzięki, z chęcią przyjadę obejrzeć, napiszę na priv wiadomość :)

kynios1 - 2016-11-07, 21:58

ok pozdrawiam
Flag - 2016-11-09, 22:51

kynios1 napisał/a:
Zapodaj jakąś fotkę jak wyszło


no więc lipa :)
trzymałem rozpory 12h, poźniej zdjąłem, oceniłem że ładnie wyszło i wróciłem do montazu instalacji. Po 2 dniach zauważyłem ze pianka sie rozszerzyła po czasie do wnętrza auta o jakie 3-4 cm!!

amples - 2016-11-09, 23:54

Flag napisał/a:

trzymałem rozpory 12h, poźniej zdjąłem, oceniłem że ładnie wyszło i wróciłem do montazu instalacji. Po 2 dniach zauważyłem ze pianka sie rozszerzyła po czasie do wnętrza auta o jakie 3-4 cm!!
Moim zdaniem
Temperatura za niska i to sposób wypełniania przestrzeni , za szybko wypełniłeś .
Ja co prawda kleiłem płyty xps (z denobilu) bez dopasowywania a wolne przestrzenie wypełniałem pianka nisko prężną , blokując kawałkami płyty , ale w temperaturze pow, 10C , po 20-30 minutach było gotowe i nie zdarzyło się aby coś się wybrzuszyło-przerosło.

Flag - 2016-11-10, 09:28

temp ponad 12 stopni, max 3-4 cm swieżo nałożnej piany :) mniej sie nie da.
wlodo - 2016-11-10, 09:41

A spryskałeś wodą np.spryskiwaczem do szyb,przed nakładaniem pianki?
Jak przestrzeń z trzech stron zamknięta,to piana nie ma skąd brać wilgoci.

Henryk7 - 2016-11-10, 09:47

Dokładnie, więc chyba w tym tkwi problem.
Flag - 2016-11-10, 10:53

wlodo napisał/a:
A spryskałeś wodą np.spryskiwaczem do szyb,przed nakładaniem pianki?
Jak przestrzeń z trzech stron zamknięta,to piana nie ma skąd brać wilgoci.

Przed, w trakcie i 2 razy po :)

Hieronim142 - 2016-11-10, 14:25

Okej no to ja nie wiem już o co tam chodzi.
kynios1 - 2016-11-10, 15:06

pewnie za grubo nakładasz tej piany , no i temperatura , jak na dworze to teraz robisz to lipa , ja układałem swoją jak było 20stopni i o ok godzinie była gotowa do obróbki lub nałożenia następnej warstwy .
kynios1 - 2016-11-10, 15:25

Taki mały patencik , może przyda się komuś , mianowicie :
cewka na wielozaworze butli LPG pobiera ok 1,27A, po mojej modyfikacji pobiera ok 150mA , watro ? chyba tak , zamiast oporników podłączyłem cewkę zwykłego przekaźnika samochodowego 30A i diodę żeby nie było przepięć .
koszty wykonania żadne , nic się nie grzeje jak na opornikach , działa bez najmniejszego problemu , poniżej zdjęcia :

kynios1 - 2016-11-20, 20:29

Poduszki pneumatyczne zamontowane :ok
nikita55 - 2016-11-20, 20:36

Porządna robota... :bukiet:
Masz bez kompresora,czy z nim....?

mrsulki - 2016-11-20, 22:03

nikita55 napisał/a:
Masz bez kompresora,czy z nim

Jak wynika z powyższego zdjęcia bez. Tylko osobne wentyle i manometry na prawą i lewą stronę.

CORONAVIRUS - 2016-11-20, 22:36

kynios1 napisał/a:
Poduszki pneumatyczne zamontowane :ok


fajny system z zasilaniem poduszki od dołu ... ktoś nie wziął pod uwagę wody w instalacji , szczególnie w zimie gdy woda jest mało wodnista :) lekka załamka ;)

nikita55 - 2016-11-21, 07:41

A ten radwer to produkt Polski???
kynios1 - 2016-11-21, 07:53

BIORCA napisał/a:
kynios1 napisał/a:
Poduszki pneumatyczne zamontowane :ok


fajny system z zasilaniem poduszki od dołu ... ktoś nie wziął pod uwagę wody w instalacji , szczególnie w zimie gdy woda jest mało wodnista :) lekka załamka ;)


Nie załamuj się i nie przesadzaj z tą wodą , dużo producentów robi od dołu i samochody jeżdżą , tak to napisałeś jak by z kompresora leciała woda a nie powietrze . :wyszczerzony:
Mam taki sam komplet założony od 2 lat w dostawczym Ducato i nie było nigdy problemu z wodą .
Produkt polski ,

kynios1 - 2016-11-21, 08:07

nikita55 napisał/a:
Porządna robota... :bukiet:
Masz bez kompresora,czy z nim....?


Bez kompresora , moim zdaniem nie ma takiej potrzeby żeby za jakiś lipny chiński kompresor wydać 400zł , pod pompować można wszędzie , a w razie co nawet próbowałem takim z biedronki za 20zł i daje radę , W kamperze ta waga jest dosyć stała i nie pompuje się codziennie inaczej . :spoko

miechy RUBENA 170×2 chyba wszyscy ich używają reszta polska , złączki metalowe skręcane
http://www.radwer.com/

Świstak - 2016-11-21, 08:33

Zrób koniecznie jakąś osłonę na reduktor ciśnienia gazu.
nikita55 - 2016-11-21, 13:02

Ciekawę jak w praktyce ci się bedzie komplecik spisywał....? Jak ok to może ja ..kiedyś..taki sobie zamontuję.(Jak będę budował).
Ja montuję tylko klientom zestawy (z kompresorkiem)ale jest made in china i wygląda jak (do pompowania kół).Ale cena jest dobra i ma to sens a kompresorek to nie problem założyć dodatkowo.Mam,pytanie czy dużo ..sztywniejszy..jest po zamontowaniu? Pewnie wyżej ..siedzi.. też tył ?

Darek Szczecin - 2016-11-21, 14:40

nikita55 napisał/a:
Ciekawę jak w praktyce ci się bedzie komplecik spisywał....? Jak ok to może ja ..kiedyś..taki sobie zamontuję.(Jak będę budował).
Ja montuję tylko klientom zestawy (z kompresorkiem)ale jest made in china i wygląda jak (do pompowania kół).Ale cena jest dobra i ma to sens a kompresorek to nie problem założyć dodatkowo.Mam,pytanie czy dużo ..sztywniejszy..jest po zamontowaniu? Pewnie wyżej ..siedzi.. też tył ?


mam podobny zestaw nawet chyba tej samej firmy od 5 lat w typowym dostawczaku, tylko że ze sprężarką która kosztowała chyba 100 pln, dodatkowo mam taki długi 15m wężyk ciśnieniowy zwijany z końcówką do pompowania kół i se mogę dopompować jak mam ochotę. Z tymi poduchami auto przyjmuje bez jęknięcia 2 tony i w zależności od napompowania poduch dupka idzie do góry :spoko

kynios1 - 2016-11-21, 18:33

nikita55 napisał/a:
Ciekawę jak w praktyce ci się bedzie komplecik spisywał....? Jak ok to może ja ..kiedyś..taki sobie zamontuję.(Jak będę budował).
Ja montuję tylko klientom zestawy (z kompresorkiem)ale jest made in china i wygląda jak (do pompowania kół).Ale cena jest dobra i ma to sens a kompresorek to nie problem założyć dodatkowo.Mam,pytanie czy dużo ..sztywniejszy..jest po zamontowaniu? Pewnie wyżej ..siedzi.. też tył ?


Hej
tak jak pisałem wyżej mam ducato od dwóch lat na tych poduszkach , cały czas auto waży około 3300kg ( warsztat mobilny ) , założyłem bo resor się wyprostował i siedział na odbojach , po zamontowaniu autko poszło do góry i wygląda jak by puste jeździło , napompowane 4 atm , nie odczułem żeby było jakoś sztywniejsze , dopompowuje dwa trzy razy w roku , śmiga bez problemu , montaż 2 godzinki , ja polecam .
mocowania oxydowane pożądnie wykonane , i cena za taki komplet brutto 900 pln jest do przyjęcia :spoko

Flag - 2016-11-21, 19:00

kynios1 napisał/a:
pewnie za grubo nakładasz tej piany , no i temperatura , jak na dworze to teraz robisz to lipa , ja układałem swoją jak było 20stopni i o ok godzinie była gotowa do obróbki lub nałożenia następnej warstwy .


robie Twoim sposobem :) nakladam cienkie warstwy na całe auto :) 11 butelek poszło na 1 warstwe, nic nie spadło, wyglada super!

kynios1 - 2016-11-21, 20:03

Piwko poleciało aby się dobrze trzymała pianka :pifko
Flag - 2016-11-21, 21:43

kynios1 napisał/a:
Piwko poleciało aby się dobrze trzymała pianka :pifko



Dziekuje :pifko

Mysle ze dzisiejsze 17 stopni miało duzy wplyw na zachowanie pianki :)

kynios1 - 2016-12-10, 14:41

Bateryjki zamontowane , zobaczymy w praniu czy się sprawdzą i czy pojemności wystarczy.
Mirekl61 - 2016-12-10, 16:53

Bezpieczniki między bateriami by się przydały.
Miałem kiedyś incydent ze zawarciem. Na szczęście było służbowe i narzędzia poukładane na swoim miejscu. Zrywałem klemę łapką bo zanim zatrzymałem samochód izolacji na kablach nie było i lekko świeciły :szeroki_usmiech

krzlac - 2016-12-10, 18:08

kynios1 napisał/a:
Bateryjki zamontowane , zobaczymy w praniu czy się sprawdzą i czy pojemności wystarczy.


Mam 2 x 100 Ah Yuasa Marine. Pierwsze wymieniłem w 4 sezonie. Zamontowałem takie same bo nie miałem przed wyjazdem czasu na przeróbki. 2,5 sezonu za nimi, narazie OK. 3 x 115 Ah to nie mało ale i trochę godzin trzeba aby to naładować.

nikita55 - 2016-12-10, 20:12

kynios1
Wydaje mi się,że te trzy baterie masz podłączone tak,że plus i minus przychodzi do pierwszej (od lewej na zdjęciu)a potem do 2 i 3 .Powinno być tak (według zdjęcia twojego),że 1 od lewej np.plus idący do odbiorników i dalej do 2 i 3 baterii.A minus do odbiorników do 3 baterii (tej z prawej)potem do 2 i 1.Ponieważ w twoim rozwiązaniu (ponoć)na przykład podczas jazdy gdy ładuje alternator to ładuje się najbardziej 1 akku (ponieważ prąd idzie najkrótszą drogą).W takim podłączeniu jak opisałem musi przejść przez cały pakiet.(byłem na szkoleniu i tak się dowiedziałem)Jak się mylę to proszę mnie poprawić. :idea:

amples - 2016-12-10, 21:13

nikita55 napisał/a:
(ponieważ prąd idzie najkrótszą drogą) (byłem na szkoleniu i tak się dowiedziałem)
Idzie tam gdzie jest mniejsza oporność , pewnie byłeś zmęczony i przysnąłeś na wykładzie.
kynios1 - 2016-12-10, 23:18

nikita55 napisał/a:
kynios1
Wydaje mi się,że te trzy baterie masz podłączone tak,że plus i minus przychodzi do pierwszej (od lewej na zdjęciu)a potem do 2 i 3 .Powinno być tak (według zdjęcia twojego),że 1 od lewej np.plus idący do odbiorników i dalej do 2 i 3 baterii.A minus do odbiorników do 3 baterii (tej z prawej)potem do 2 i 1.Ponieważ w twoim rozwiązaniu (ponoć)na przykład podczas jazdy gdy ładuje alternator to ładuje się najbardziej 1 akku (ponieważ prąd idzie najkrótszą drogą).W takim podłączeniu jak opisałem musi przejść przez cały pakiet.(byłem na szkoleniu i tak się dowiedziałem)Jak się mylę to proszę mnie poprawić. :idea:

Masz rację ale tak będzie się działo przy cienkich kabelkach , u mnie wszystko połączone 50mm2 , przy pomiarze przy obciążeniu 40A , napięcia na akumulatorach są identyczne , przy ładowaniu też są identyczne , można to przełożyć ale czy jest sens , obaczymy w praniu :spoko

piotr1 - 2016-12-10, 23:24

Imponujące. :spoko :spoko :spoko
kynios1 - 2016-12-10, 23:28

Mirekl61 napisał/a:
Bezpieczniki między bateriami by się przydały.
Miałem kiedyś incydent ze zawarciem. Na szczęście było służbowe i narzędzia poukładane na swoim miejscu. Zrywałem klemę łapką bo zanim zatrzymałem samochód izolacji na kablach nie było i lekko świeciły :szeroki_usmiech


Między bateriami nie ma chyba takiej potrzeby , ale poczytam jeszcze i sie zastanowię , może i założę ,
Wszystkie obwody są zabezpieczone , zwarcie na obwodzie nie straszne .

nie widziałem żeby producenci wózków , podnośników melexów i innych takich pojazdów dawali bezpieczniki przy łączeniu równoległym akumulatorów , a robią akumulatory trakcyjne i łączą cele równolegle i szeregowo . :spoko

piotr1 - 2016-12-10, 23:31

Chyba bardzo lubisz prąd :lol: :lol: :lol:
kynios1 - 2016-12-10, 23:50

Prądu nigdy za wiele , w większości będę stawał na dziko (np weekend na rybach ) i chcę być nie zależny , mam wszystko na prąd prócz kuchenki i grilla .
Jak jest za mało to potem stoisz i liczysz czy wystarczy jak słońca nie budziet :spoko
A tak śpie spokojnie

toscaner - 2016-12-11, 00:46

Dokładnie, prądu nigdy za wiele. I przy tej grubości i długości kabli pomiędzy nie ma sensu kombinować z której klemy ciągnąć zasilanie.
Jedna uwaga z tymi bezpiecznikami. Ja bym dał jednak na każdy aku osobny. Z aku różnie może być. A i łatwiej odciąć jeden gdyby coś. Mi jeden aku z pakietu padł rok temu. Zbyszkowi też jeden z dwóch padł w Grecji. I wielu innym osobom też zapewne. Czyli zdarzyć się może.
Mając bezpieczniki w 2 sekundy można zdiagnozować, który aku ma np. zwartą celę. Teraz musiałbyś odkręcać po kolei klemy, zdejmować i robić pomiary. Już pomijam w takiej sytuacji wiszącą luźno klemę bez żadnych bezpieczników nad czymś metalowym połączonym z karoserią :?

piotr1 - 2016-12-11, 00:47

No to SUPER.
kynios1 - 2016-12-11, 10:28

A jakie bezpieczniki dać na taki przewód ,oprawka mega val maksymalnie do 35mm2 . jak zrobiłeś to u siebie ?
toscaner - 2016-12-11, 10:43

Ja dałem kable 25 mm2 to w eski weszły bez problemu. Eski 63A B - każdy aku ma własną (4 szt).
Ja mam tak: klema, kabel 25 mm2, bezpiecznik, za bezpiecznikiem połączenie wszystkich i tu mam 2 x 25 mm2, czyli de facto 50mm2. Do węzła też idzie bezpiecznik 63A i kabel do altka, tam znów bezpiecznik 80A - topikowy. Większy, żeby w razie W wywalało eskę, a nie jego przepalało, ale w razie zwarcia i tak go przepali. Raz spaliłem, bo sprawdzałem czy na pewno zadziałają moje wyliczenia :mrgreen:
U Ciebie bym po prostu wyciął odrobinę drucików z kabla aż do momentu gdy wejdzie i da się skręcić. Główny prąd - suma z 3 aku i tak będzie szedł po kablu za bezpiecznikami. Teoretycznie te do samych aku mogłyby być 1/3 przekroju tego co od węzła do np. przetwornicy.
Czyli 1/3 50 mm2 - ~17mm2
Czyli jak odchudzisz odrobinę te 50tki, to bez wielkiego znaczenia, ale bezpiecznie, a to najważniejsze :ok :spoko

Mirekl61 - 2016-12-11, 11:49

Na przykład taki jak na zdjęciu.
Jest tego mnóstwo, zależy co komu w duszy gra.

toscaner - 2016-12-11, 11:58

Też będzie, ale ciężko to odłączyć na te wspomniane testy, gdy np. ucieka nam prąd i mamy zwartą celę, albo cuś. Albo inne szybkie awaryjne odcięcie zasilania. Odkręcaj 3 bezpieczniki.
Wspomniane Eski sprawują się rewelacyjnie. Przetestowane i przeze mnie i przez Świstaka latami. I nie tylko przez nas. No i koszt Esek też znikomy, a odłączenie aku to mniej niż sekunda w razie W
Taki topikowy, większy mam na linii ładowania pod maską. Akurat było miejsce. Gdyby nie było, dałbym też eskę.

nikita55 - 2016-12-11, 13:40

Takie bezpieczniki w obudowie MEGA (jak na zdjęciu) daję właśnie pomiędzy akku.W podłączeniach akku jest różnica szczególnie gdy działa duża przetwornica owszem grube kable itd ale gdyby nie było nie naciskali by tak na taki montaż (przynajmniej u mnie w serwisie).Jak montuję przetwornicę WAECO 1812T czyli 1800 wat (szczyt 3200 wat) to bezpiecznik do niej idzie 225 A , a pomiędzy akumulatorami montuję 250 A.Takie zalecenia mam,reklamacji nigdy nie było,a i ktoś (mądry...)nad tym pewnie siedział i myślał.... :szeroki_usmiech
nikita55 - 2016-12-11, 13:43

Co do szybkiego wyjmowania bezpiecznika (tego ze zdjęcia)to jest ok.Wystarczy odpiąć obudowę i odkręcić 2 nakrętki..... :wyszczerzony: ale przynajmniej się nie ..upali..na stykach bo solidnie przykręcony.Montowałem go już na kablach 70mm2 więc do 50mm2 też pasuje...
kynios1 - 2016-12-11, 13:48

nikita55 napisał/a:
Co do szybkiego wyjmowania bezpiecznika (tego ze zdjęcia)to jest ok.Wystarczy odpiąć obudowę i odkręcić 2 nakrętki..... :wyszczerzony: ale przynajmniej się nie ..upali..na stykach bo solidnie przykręcony.Montowałem go już na kablach 70mm2 więc do 50mm2 też pasuje...

nigdzie nie znalazłem większej obudowy Mega Val jak na 35mm2 , gdzie kupiłeś na 50mm 2 lub 70mm tak jak piszesz ? daj linka .

nikita55 - 2016-12-11, 13:55

Ja mam poprostu w warsztacie takie (ale mamy też sklep więc w poniedziałek zerknę co tam jest dokładnie na opakowaniu napisane).
nikita55 - 2016-12-11, 14:01

Jak wpiszesz w www.google.pl .....sicherungs halter mega......to na zdjęciach są (to te największe do 500 Amper nawet...).Gdzieś tam była nawet cena na ebayu,ale na pewno w Polsce też są....
toscaner - 2016-12-11, 14:15

nikita55 napisał/a:
Co do szybkiego wyjmowania bezpiecznika (tego ze zdjęcia)to jest ok.Wystarczy odpiąć obudowę i odkręcić 2 nakrętki..... :wyszczerzony: ale przynajmniej się nie ..upali..na stykach bo solidnie przykręcony.Montowałem go już na kablach 70mm2 więc do 50mm2 też pasuje...


No właśnie o to mi chodzi. 2. Do 3 aku już 6 nakrętek, ale jeszcze powinniśmy dać bezpiecznik na linii od altka na węzeł, to kolejne 2. Już 8. Jeszcze 2 pod maską. I jest 10. No i trzeba mieć klucz pod ręką. Na wakacjach...
A jak przepali, to szukaj teraz bezpieczników. Gdzieś były...
Mamy 21 wiek i alternatywne rozwiązania. Ja za leniwy jestem. :spoko

seru11 - 2016-12-11, 15:07

Witam,

Kolego Kynios jestem pod wrazeniem budowy, super furka...

Ja zabieram sie do podobnego projektu zaraz po swietach, i tutaj oto moje pytanie jezeli chodzi o okablowanie przed wypelnieniem pianka, masz jakis schemat kabli co gdzie dawales i ile szt, moze troche glupie pytanie ale musze od czegos zaczac i dopiero pozniej ewentualnie dopasowac to do mojego wyposazenia, druga sprawa troche bardziej z praktyki jak sobie odmierzales gdzie potrzebujesz listwy montowane w piance do pozniejszego przykrecenia mebli...

Chce sobie wszystko rozplanowac powoli tak ze jak sie zabiore za robote to miejmy nadzieje pojdzie sprawnie

Podrawiam

Flag - 2016-12-11, 20:07

Wszystko pięknie :) ale jak wygląda sprawa oparów z akumulatora?
toscaner - 2016-12-11, 20:20

Można się udusić, ale czego się nie robi dla kamperowania :ok
kynios1 - 2016-12-11, 22:40

Flag napisał/a:
Wszystko pięknie :) ale jak wygląda sprawa oparów z akumulatora?

Z odpowietrzników centralnych z każdego aku odprowadzone są wężyki na zewnątrz pojazdu , także nie ma mowy o jakichś oparach . :spoko

kynios1 - 2016-12-11, 22:48

seru11 napisał/a:
Witam,

Kolego Kynios jestem pod wrazeniem budowy, super furka...

Ja zabieram sie do podobnego projektu zaraz po swietach, i tutaj oto moje pytanie jezeli chodzi o okablowanie przed wypelnieniem pianka, masz jakis schemat kabli co gdzie dawales i ile szt, moze troche glupie pytanie ale musze od czegos zaczac i dopiero pozniej ewentualnie dopasowac to do mojego wyposazenia, druga sprawa troche bardziej z praktyki jak sobie odmierzales gdzie potrzebujesz listwy montowane w piance do pozniejszego przykrecenia mebli...

Chce sobie wszystko rozplanowac powoli tak ze jak sie zabiore za robote to miejmy nadzieje pojdzie sprawnie

Podrawiam


hej
schematu nie mam jako takiego , trzeba zaplanować co gdzie ma być i wtedy zaplanować przewody , i tak zawsze w praniu wyjdzie inaczej , czegoś zabraknie , czegoś za dużo , a z listwami to musisz sobie określic wielkość szafek , powklejać je na sufir i ewentualnie boki przed piana na sikaflex 252 lub inny klej konstrukcyjny i potem jak położysz sklejke to jest do czego sie przykręcic z szafka , do mebli przykręcania polecam łączniki fi 26 , wszystko trzyma jak trzeba i nic nie trzeszczy ,nie stosuj kątowników do mocowania mebli bo będziesz poprawiał , jak by co to pytaj na priv

Joasia I Wielka ;) - 2016-12-22, 19:09

A co tu się tak zatrzymało? ;)

:pifko za piękną furkę :szeroki_usmiech jak się już rozpędzę z robotą to zapukam po kilka rad, bo mi się podoba jak pracujesz (detale)

kynios1 - 2016-12-22, 20:20

Prace ustały bo zimno jak w psiarni , nie ma garażu to i robić się nie chce , aby do Wiosny :wyszczerzony: Dużo już nie zostało parę rzeczy i w drogę , Pytaj pytaj co wiem to z chęcią podpowiem . I trzymam kciuki za Twoją realizację .

Pozdrawiam i życzę Wszystkim zdrowych i spokojnych Świąt i Wesołego Nowego Roku :mikolaj

uaz555 - 2016-12-25, 23:26

Mam pytanie, jak wykonałeś ten blat? chodzi mi dokładnie o obklejenie obrzeży na zaokrąglonych rogach? Zlecałeś to komuś czy samemu?

http://www.camperteam.pl/...d.php?id=200504

kynios1 - 2016-12-26, 21:21

uaz555 napisał/a:
Mam pytanie, jak wykonałeś ten blat? chodzi mi dokładnie o obklejenie obrzeży na zaokrąglonych rogach? Zlecałeś to komuś czy samemu?

http://www.camperteam.pl/...d.php?id=200504

Wykonałem własnoręcznie , obcięty pasek laminatu HPL z tego co całe meble robiłem i przyklejony na klej kontaktowy , po oklejeniu docięty i oszlifowany papierem o gradacji 200 , klej TIMEBOND , laminat na tyle elastyczny że bez problemu się okleiło , można kupić obrzeże PCV i tym oklejać , ale laminatem wyszło ładniej .
Pozdrawiam

uaz555 - 2016-12-26, 22:59

Super! Dzięki za informacje:)
kynios1 - 2016-12-27, 17:59

Panowie , czy ma ktoś może zdjęcie lub rysunek jak zrobić blokadę obrotnicy , ciężko z myśleniem nie wiem co tu wymyślić sensownego żeby było bezpiecznie , obrotnice chce zrobić sam na łożysku , 2 blachy 5mm no ale tablokada potrzebna.odległość blach od siebie 20mm , tyle grubości ma łożysko . Poradźcie . :spoko
wlodo - 2016-12-27, 18:41

W moim starym fordzie to była taka prosta konstrukcja.Dwie blachy 5 skręcone na środku śrubą a do dolnej przyklejone 4 kwadraciki z drewna + blokada z drutu S ze sprężyną.
Tam nie musisz nawet dawać łożyska, wystarczą np.4 kulki na obwodzie. Skręcasz te dwie blachy na środku rysujesz koło po obwodzie, dzielisz np.na 4. Teraz wiercisz na wylot np wiertłem 2 mm, rozwiercasz/robisz od środka odpowiedniej wielkości gniazdo pod każdą kulkę, i masz wielkie łożysko.
Na środkową śrubę odpowiednie podkładki dystansowe żeby za mocno nie ścisnąć i się kręci.
A może tu coś podpatrzysz:
http://www.camperteam.pl/...pic.php?p=76337

tom-cio - 2016-12-27, 21:21

Kynios,ja mam obrotnice z juli juz 3 rok,razzmienialem bo sie zaczal nit luzowac.Zamiast 4 klockow drewnianych mam 6 malych kolek rolkowych z casto po 4zl szt na obwodzie,zeby sie za bardzo nie uginalo na lozysku.co do blokady to wystarczy dwie dziury i sruba nawylot albo jak koledzy napisali eska z druta ,dwie dziury i sprezyna
Joasia I Wielka ;) - 2016-12-27, 23:58

kynios1 napisał/a:
Panowie , czy ma ktoś może zdjęcie lub rysunek jak zrobić blokadę obrotnicy


buuu chyba się obrażę :-/ no ale jak się Pań nie uwzględnia w swojej prośbie to się nie dostanie :-P a mam nawet rysunki techniczny :-P

kynios1 - 2016-12-28, 16:40

Przepraszam Panie że zapomniałem i proszę o rysunki :kwiatki:
:spoko

Joasia I Wielka ;) - 2016-12-28, 23:37

kynios1 napisał/a:
Przepraszam Panie że zapomniałem i proszę o rysunki :kwiatki:
:spoko


no dobra, chyba dam się przeprosić :-P

wklejam Ci linka do włoskiej strony, gdzie facet krok po kroku opisuje jak zrobić to ustrojstwo do ducato. Wiem, ze jest po włosku, ale jak wrzucisz do tłumacza google to nawet dość poprawnie tłumaczy i poza tym z rysunków resztę dokapujesz :) ja będę właśnie z tego robić

http://www.turismoitinera...-sedile-ducato/

P.S. nie sugeruj się tylko rysunkami, ale przetłumacz sobie wszystko. Facet sugeruje, żeby otwory dopasowywać do swoich własnych foteli, bo mogą być minimalne różnice.

SlawekEwa - 2016-12-29, 07:41

Joasia I Wielka ;) napisał/a:

no dobra, chyba dam się przeprosić

:bylo cztery posty wyżej :haha: czujną trzeba być :spoko

Joasia I Wielka ;) - 2016-12-29, 10:12

SlawekEwa napisał/a:
Joasia I Wielka ;) napisał/a:

no dobra, chyba dam się przeprosić

:bylo cztery posty wyżej :haha: czujną trzeba być :spoko


pewnie , że było ale Kynios nie zauważył a ja tak :-P a chodziło generalnie o to, że zwrócił się o pomoc tylko do Panów, więc sobie małego focha strzeliłam :szeroki_usmiech

kynios1 - 2016-12-29, 15:49

Dzięki , faktycznie przecież oglądałem to , ale przeprosiny się należały :spoko ,
Autostoper - 2017-01-12, 17:01

Świetna robota.
Kilka osób pisało o pękaniu pianki. Z Twojej budowy widzę że nie mam się co pianki bać.
Ponieważ najpewniej będę budował kampera z kontenera/pocztowca na wiosnę (zimowy fabryczny kamper za drogo wychodzi) tak się zastanawiam, czy jakby nałożyć warstwę 9-10 cm to Twoim zdaniem na -15C będzie to dobra izolacja? Na pewno już wiesz jak Ci się spisuje teraz.
Tak sądzę że pianka będzie najtańszym rozwiązaniem. W obecnym autku mam watę w foli na wzór Toscanera, ale piana wydaje mi się lepszym pomysłem no i nie muszę się męczyć z pakowaniem.

Jeszcze warto nadmienić że bardzo czytelnie i zrozumiale wszystko opisałeś, więc każdy budujący będzie mógł się posiłkować tą budową, bo temat nie rozwleczony a konkrety są jasno przedstawione. Powodzenia w dalszych pracach.

kynios1 - 2017-01-13, 19:54

Hej
u mnie sprawdzone przy -10C bez problemu webasto nagrzewa do 20-22C , ale włącza się często , nie ma co się oszukiwać przy takiej temperaturze na zewnątrz trzeba hajcować żeby ciepło było .
Dzięki i pozdrawiam .

Flag - 2017-01-14, 12:33

My zrobiliśmy wyjazd testowy w poprzedni weekend :) od czwartku do poniedzialku, temperatury w mnocy ponizej -25 :) , temp wewnartrz ustawiona na 22 na termostacie i bez problemu.
NINED - 2017-01-14, 14:44

Flag napisał/a:
My zrobiliśmy wyjazd testowy w poprzedni weekend :) od czwartku do poniedzialku, temperatury w mnocy ponizej -25 :) , temp wewnartrz ustawiona na 22 na termostacie i bez problemu.


Na termometrze poniżej -25 jest kolejno-30, -35 i sorok... to w końcu ile było naprawdę?

Flag - 2017-01-14, 15:25

NINED napisał/a:
Flag napisał/a:
My zrobiliśmy wyjazd testowy w poprzedni weekend :) od czwartku do poniedzialku, temperatury w mnocy ponizej -25 :) , temp wewnartrz ustawiona na 22 na termostacie i bez problemu.


Na termometrze poniżej -25 jest kolejno-30, -35 i sorok... to w końcu ile było naprawdę?


byliśmy w kilka samochodow - pomiary temp w zaleznosci od sprzetu i miejsca pomiaru oscylowaly od -28 do -24. Oczywiscie na zewnatrz :)

toscaner - 2017-01-14, 16:54

kynios1 napisał/a:
Hej
u mnie sprawdzone przy -10C bez problemu webasto nagrzewa do 20-22C , ale włącza się często , nie ma co się oszukiwać przy takiej temperaturze na zewnątrz trzeba hajcować żeby ciepło było .
Dzięki i pozdrawiam .


Trzeba, trzeba. Oczywiście wiele zależy od izolacji. Ja lubię gdy zimno nawet do +26 pod hajcować :)

A ile kW masz webasto, bo nie pamiętam?

kynios1 - 2017-01-15, 09:51

toscaner napisał/a:
kynios1 napisał/a:
Hej
u mnie sprawdzone przy -10C bez problemu webasto nagrzewa do 20-22C , ale włącza się często , nie ma co się oszukiwać przy takiej temperaturze na zewnątrz trzeba hajcować żeby ciepło było .
Dzięki i pozdrawiam .


Trzeba, trzeba. Oczywiście wiele zależy od izolacji. Ja lubię gdy zimno nawet do +26 pod hajcować :)

A ile kW masz webasto, bo nie pamiętam?


5kW thermo Top C standardowe chyba jak wszyscy

Moskus - 2017-01-16, 21:46

Brawo ! Ciekawy projekcik i ładne wykonanie . Dobra decyzja co do zakupu nowego Boxera .
m4in77 - 2017-03-19, 22:11

Super fajny projekt, na pewno się trochę zainspiruję.
Mam do Ciebie Kynios pytanie odnośnie przewodów instalacji 12v, będę rozpoczynał budowę niebawem i kompletuję materiały - czy 1mm przekrój tonie za mało ? do rozprowadzenia instalacji. Czy może zastosować jakiś większy przekrój przewodów po 12v?
Na 230V nie planuję dużych obciążeń więc 1,5 mm uważam że będą wystarczające.
Na pewno jesteś już po testach ogrzewania i mam pytanie jakiej nagrzewnicy do webasto użyłeś, moc producent ? I czy jesteś zadowolony z efektów ogrzewania.

kynios1 - 2017-03-20, 19:35

m4in77 napisał/a:
Super fajny projekt, na pewno się trochę zainspiruję.
Mam do Ciebie Kynios pytanie odnośnie przewodów instalacji 12v, będę rozpoczynał budowę niebawem i kompletuję materiały - czy 1mm przekrój tonie za mało ? do rozprowadzenia instalacji. Czy może zastosować jakiś większy przekrój przewodów po 12v?
Na 230V nie planuję dużych obciążeń więc 1,5 mm uważam że będą wystarczające.
Na pewno jesteś już po testach ogrzewania i mam pytanie jakiej nagrzewnicy do webasto użyłeś, moc producent ? I czy jesteś zadowolony z efektów ogrzewania.


tutaj masz kalkulator obliczania przewodów wprawdzie do zasilania Led ale co za różnica , wpisujesz napięcie , przypuszczalny prąd i długość przewodu i obliczy jaki przekrój :
http://enterius.pl/wsparc...ewodow-dla-led/

nagrzewnicę zmieniłem na taką :
http://allegro.pl/nagrzew...6742371694.html
brałem od tego gościa , polecam grzeje jak szalona trzeba tylko zastosować regulator obrotów dmuchawy ,i obciąć tą część zasysania powietrza i wtedy ma wymiar 85cm jak będziesz zainteresowany to podpowiem jaki regulator kupić , za te pieniądze nie kupisz nic lepszego i bardziej wydajnego , są to nowe nagrzewnice wyjęte z traktorów , gość mówił że wyciągają je z traktorów i wstawiają klimę .
pozdrawiam

m4in77 - 2017-03-21, 16:56

Dzięki za pomoc, w sumie im dłużej się zastanawiam co potrzebuję z zasilania na 12v to wychodzi mi że niewiele. Przede wszystkim będzie trochę oświetlenia led, i poza tym to chyba tylko zasilanie pompki wody i gniazdo zapalniczki. Przy zastosowaniu przetwornicy takiej samej jak masz w swoim boxerku a już mam taką zakupioną- będę korzystał w większości z 230v, jak jeździmy na mazury i pływamy łódkami też najwięcej korzysta się z przetwornicy.

Nagrzewnicę sobie poszukam bo ten gość już ich nie wystawia, może popytam po znajomych mechanikach. Lub u innego sprzedawcy. Jak możesz i to nie sprawi problemu to napisz jaki regulator do niej potrzebny.

Mam podobny problem, mam 3 osobowego Jumpera i będę jeździł tylko we dwójkę - a ławka jest pioruńsko niewygodna. Zmieniałeś ilość siedzeń w dowodzie czy będziesz jeździł tak wymieniając tylko fotel na pojedynczy.

Oczywiście Piwko dla Ciebie się należy.

kynios1 - 2017-03-21, 17:10

Hej
regulator ten nie piszczy i super działa
http://allegro.pl/regulat...6667993326.html

napisz do tego gościa na pewno ma te nagrzewnice , dzisiaj skończyły się jego aukcje , pewnie zaraz wystawi

a jak by nie miał to nagrzewnica proszę
http://allegro.pl/nagrzew...6754724642.html
http://allegro.pl/nagrzew...6755492920.html

ja mam w dowodzie 3 miejsca , ale wywaliłem ławkę i fotel kierowcy i wstawiłem 2 obrotowe , także w dowodzie 3 miejsca a w realu 2 .
Pozdrawiam hej

m4in77 - 2017-03-21, 18:05

Dzięki za regulator, na pewno wykorzystam.

Napisałem od razu do niego może się odezwie :wyszczerzony: . I faktycznie znalazłem też te co ty na alledrogo.
Już dogadałem się z innym goście co do zakupu webasto więc będzie komplet teraz tylko czekam na lepszą pogodę i będę powoli ruszał z dłubaniną. Jeszcze kilka drobnych gratów brakuje ale to w międzyczasie tak zwanym :) się dokupi, a te najdroższe już praktycznie wszystkie mam- schowane i czekają na zamontowanie. Zapewne coś jeszcze wyjdzie w czasie pracy więc jak coś to się podpytam.
:wyszczerzony:

KASZUB - 2017-05-19, 13:03

Piekna robota kolego. Czasem sobie wchodze i ogladam projekty ale ten podoba mi sie chyba najbardziej. Gratuluje.
kynios1 - 2017-05-19, 21:10

W końcu zakończyłem budowę za tydzień wyjazd , zamieszczam parę fotek gotowego kamperka z wyposażeniem i zagospodarowaniem przedziału bagażowego . Suszarka do ubrań montowana na szybko w środku lub na zewnątrz , dodatkowa lodówka , zabudowa klimatyzacji .....
kynios1 - 2017-05-19, 21:12

i następne fotki .....
mrsulki - 2017-05-19, 21:29

Napiszę tak:
BRAWO!!! nie jeden producent seryjnych powinien się od Ciebie uczyć :pifko

wlodo - 2017-05-19, 21:52

Gratulacje ! b.ładnie i ze smakiem, duże :pifko się należy, teraz tylko cieszyć się z wykonanej pracy na wyjazdach.
SZEJK - 2017-05-19, 22:08

Super wykonanie lepiej jak fabryczny duże zimne :pifko
Darek Szczecin - 2017-05-20, 00:51

Naprawdę duży szacun, niechaj służy latami :lol: browarek i to w większej ilości się należy
frólik - 2017-05-20, 09:42

Poleciał browar i ode mnie :spoko
kynios1 - 2017-05-20, 12:54

Dzięki Panowie , za tydzień wyjazd na Bałkany to wszystko się sprawdzi w praniu , Pozdrowionka . Po powrocie zdam relacje czy wszystko ok i jak się furka spisała . :spoko
duende - 2017-07-19, 19:42

Witam. Jak Ci się spisuje derma na drzwiach przesuwnych? Chodzi mi głównie o wodę - deszcz (i tu bez śmiechów, czasami mnie zaskoczy :mrgreen: ), pryskający tłuszcz z kuchenki itd ewentualnie inne uszkodzenia. Jak zachowuje się ta derma zawinięta na krawędziach, przetarcia, bród. Dermę kleiłeś Bonatermem na sklejce? i czy mocowania to spinki na fi8 czy blachowkręty i białe zaślepki? Może jeszcze jakieś sugestie przy obróbce i mocowaniu? Wygląda bardzo estetycznie, tylko właśnie mam opory czy to będzie praktyczne rozwiązanie u mnie, gdzie okno też jest nie otwierane. Czym zasłaniasz okno?
Pozdrawiam :spoko

kynios1 - 2017-07-19, 22:34

Derma naprawdę dobrej jakości , odporna na wodę jak każda derma , tłuszcz czy inny brud tez bez problemów schodzi , szmatka cif i ciepła woda . Dermę kleiłem klejem tapicerskim kontaktowym TAPICER firmy ANSWER , porządny klej nic się nie odkleja trzeba smarować obie rzeczy i odczekać aż przeschnie klej , mocowałem wszystko na spinki fi8 , a raczej nazwał bym to kołkiem rozporowym , trzyma znakomicie , nic nie lata i nie trzeszczy . Eko-skóra jest odporna na przetarcia , ma 100000 cykli , nawet jak zniszczy się po 10 latach to 2 godzinki i masz nowe obicie , okno zasłaniam karimatą z folią aluminiowa , docięta na wymiar i trzyma się na 4 przyssawkach z akwarium , nie ma opcji żeby się odklejała przy otwieraniu drzwi , pozdrawiam
salek - 2017-08-09, 11:57

Super robota! O czymś takim właśnie myślę, tylko że u mnie zabudowa musiałaby być dla rodzinki 2+2 i z osobnym prysznicem, dlatego optuję za L4H3.
Czy możesz pi razy oko, cirka ebałt określić koszty samej zabudowy (bez kosztów pracy własnej - bo to chyba nie do policzenia :) ) ? (może być na PW)

Leci do Ciebie zimne piwko w gorący dzień. Pozdrawiam :spoko

KASZUB - 2017-10-13, 07:55

No Kynios1 czas chyba na jakąś relację chyba co? Czy osiadłes na stałe na Bałkanach?
kynios1 - 2018-03-14, 13:35

Polecam chiptuning , u mnie w Boxerku teraz rewelacja, auto ożyło , seryjnie było 135KM i 319Nm po chipie jest prawie 400Nm i 171KM , jak wracałem 350 km od gościa od tuningu to rogal nie schodził z facjaty , po prostu rewelacja . jest moc i jest znacznie ciszej , spalanie pozostało na tym samym poziomie 9,6l prędkość średnio 100-110km/h .
. Przede mną też robił kampera 2hdi 115km , zrobił go na 150km .
Gość zna się na rzeczy , całość trwała ok 2h z hamownią .

krzlac - 2018-03-14, 14:29

kynios1 napisał/a:
Polecam chiptuning


A możesz dać namiary na tego fachowca bo mój 2,2 120 KM ciągle dziewiczy. Próba była,ale V-Tech się poddał.

vIrek - 2018-03-14, 14:42

Z napisu na wykresie hamowni to pewnie to:
http://gcstuning.pl/
Też się przymierzam.

kynios1 - 2018-03-14, 14:57

krzlac,
tak to GCStuning koło Krakowa , jedź a na pewno będziesz wracał jak ja z rogalem na twarzy . V-tech też pytałem ale po rozmowie stwierdziłem że nie dam im się uczyć . Grzesiek z GCS mówił że Boxery i Jumpery od 2011rr można chipować dopiero od 2 miesięcy , bo nie można było obejść zabezpieczenia . Ale już ma rozpracowane u mnie ok 2 godzin i po krzyku . :spoko

krzlac - 2018-03-14, 19:55

Dzięki, zadzwonię. Jeśli pracują w sierpniu to wracając z wakacji tam zawitam.
kynios1 - 2018-03-14, 20:39

krzlac,
widzę że jesteś z Poznania to podjedź do Tuneforce w Poznaniu , spokojnie to ogarnie , fachman tej samej klasy co Grzegorz z GCStuning . Z reszta polecają się wzajemnie i współpracuja ze sobą .
pozdro.

krzlac - 2018-03-14, 20:57

Porozmawiam z Tuneforce. W Wałbrzychu też widzę jakąś filię Tuneforce, a pojechałeś do Krakowa.
kynios1 - 2018-03-14, 21:05

W wałbrzychu nie mają hamowni a na tym mi zależało , a że mam rodzinkę w Krakowie i przy okazji ich odwiedziłem dlatego tam jechałem . :spoko
a i jeszcze jedna sprawa w Poznaniu było drożej o 200zł , ale może jako miejscowemu to zejdzie Ci na lepszą cenę .

krzlac - 2018-03-14, 21:08

Ponegocjujemy. Że to kamper, to raczej trzeba powiedzieć na końcu. Wysłałem zapytanie na email.
kynios1 - 2018-03-14, 21:18

Daj znać co wynegocjowałeś .
SlawekEwa - 2018-03-14, 22:46

Z 3.0 to pewnie 200- 220KM wyciągną :lol:
kynios1 - 2018-03-14, 23:19

No na pewno około 220KM ale i z 500Nm bo to one tu robią całą robotę , to dopiero rakieta była by , zbierało by się jak dobrą osobówką .
krzlac - 2018-03-15, 19:04

kynios1 napisał/a:
Daj znać co wynegocjowałeś .


Zażądali 1200. Jak przyprowadzę kampera z zimowego garażu to będę dzwonił.

kynios1 - 2018-03-15, 19:23

No widzisz ode mnie chciał 1400 ,
krzlac - 2018-03-15, 19:27

Może to zależy od rodzaju silnika. Mój to 2,2 HDI, 120 KM, jeszcze EURO4.
Prasiu - 2018-03-15, 20:10

GCS to fachura. Znany i polecany na wielu forach.
U Grzegorza robiłem programy w dwóch osobówkach.
Boxerek pewnie nie do poznania :mrgreen:

kynios1 - 2018-03-16, 20:32

Teraz można powiedzieć że jedzie , przed modyfikacją się toczył . :lol: :lol:
KASZUB - 2018-03-16, 22:01

Ciekawe ile za movano z 2006? Chętnie bym coś zrobił ale auto stare więc i strach, że silnik zajade...
kynios1 - 2018-03-19, 16:39

KASZUB napisał/a:
Ciekawe ile za movano z 2006? Chętnie bym coś zrobił ale auto stare więc i strach, że silnik zajade...


Nie zajedziesz silnika , tą wyższą moc i moment wykorzystasz w górach , przy wyprzedzaniu , lepsza elastyczność na 5 i 6 biegu , nikt poważny nie podnosi momentu i mocy w kamperze żeby szaleć , po prostu poprawi się bezpieczeństwo i komfort . Mój kolega ducatem po chiptuningu zrobił już ze 200 tysięcy i żadnych niespodzianek nie miał z silnikiem , a nie oszczędza go specjalnie , rozwozi przesyłki kurierskie . Prawdę mówiąc nie słyszałem jeszcze żeby się rozsypał silnik po chipie przy normalnej jeździe , oczywiście jak gówniarzeria chipuje to wiadomo po co , a my raczej nie należymy do tej grupy . :spoko

rex - 2018-04-03, 01:59

Cześć, jak ściany łazienki mocowałeś to na "wcisk" czy zostawiałeś jakąś szczelinę dylatacyjną itp. ?
kynios1 - 2018-04-27, 17:04

Przerobiłem w końcu . lodóweczka śmiga już na 12volt , prądu pożera 2,8A - 3,3A .
Darek Szczecin - 2018-04-28, 00:03

Jedyna słuszna droga, gratulacje :spoko
reaven22 - 2018-04-28, 07:33

Ta lodówka nie jest przypadkiem na R600?? Kompresor chyba na R134A ? Jak to zgrałeś?
kynios1 - 2018-04-28, 18:25

reaven22 napisał/a:
Ta lodówka nie jest przypadkiem na R600?? Kompresor chyba na R134A ? Jak to zgrałeś?

Lodóweczka nabita oczywiście R134A około 50g , R600 poszedł w niebo :( , układ przedmuchany azotem , śmiga aż miło . układ każdej lodówki na r600 będzie śmigał na r134 po zmianie sprężarki , jak by kto kompresorek na R600 potrzebował to opyle za drobną opłatą . :spoko

staszko - 2018-04-30, 13:33

Powinna być wymieniona kapilara (inna średnica).Lodówka będzie działać,ale nie zostaną wykorzystane możliwości kompresora.
kynios1 - 2018-05-06, 19:59

staszko napisał/a:
Powinna być wymieniona kapilara (inna średnica).Lodówka będzie działać,ale nie zostaną wykorzystane możliwości kompresora.


podpowiedz na jaką wymienić to sobie kiedyś wymienię

staszko - 2018-05-07, 08:23

http://fluid.itcmp.pwr.wr.../capillarus.htm
to jest kalkulator kapilar ,wprowadż dane i wszystko wyliczy.

drFeelGood - 2018-09-14, 17:10

Kynios1 skąd wiesz że pianka koelner której użyłeś jest zamkniętokomórkowa? Nie udało mi się co prawda dodzwonić do firmy i zapytać ale udało mi się dodzwonić do soudala i porozmawiać z inżynierem. Stwierdził, że żadna z ich pian w puszkach nie jest zamknieto-komórkowa oprócz dwuskładnikowej (96% zamknięta). Koelner na karcie technicznej ma nasiąkliwość >2kg/m3 dla porównania soudal classic gun ma 0,2kg/m3. Zastanawiam się nad użyciem piany w puszkach ale mało jest informacji w temacie "zamkniętokomórkowości" tych pian :-(
drFeelGood - 2018-09-18, 18:05

Dostałem odpowiedź z koelnera:
Dzień dobry,

Nawiązując do Pana zapytania dot. dostępności piany zamkniętokomórkowej, z przykrością muszę odpowiedzieć, że nasze piany nie spełniają warunków dla tego typu pian.



Posiadamy w naszej ofercie piany montażowe typu półsztywnego, które można wykorzystywać zgodnie z aprobatą techniczną AT-15-9800/2016 do

do uszczelniania przestrzeni między ościeżami a ościeżnicami okien i drzwi, wykonywanych z drewna, PCV-U lub metalu, przy montażu okien i drzwi, przy czym montaż ten powinien być wykonywany przy użyciu łączników mechanicznych.



Termin „piana zamkniętokomórkowa” jest użyty w normie PN-EN 14315-1:2013 Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie -- Wyroby ze sztywnej pianki poliuretanowej (PUR) i pianki poliizocyjanurowej (PIR) formowane natryskowo in situ -- Część 1: Specyfikacja systemu natrysku sztywnej pianki przed zastosowaniem. Zgodnie z normą, współczynnik przewodnictwa cieplnego λ dla tych pian powinien mieścić się w zakresie 0,021-0,021 [W/m2]. Wartość λ dla naszych pian mieści się w zakresie 0,036-0,040 [W/m2]. Ponadto, piana zakmniętokomórkowa charakteryzuje się dużą gęstością 30-60 [kg/m3], natomiast gęstość naszych pian oscyluje w granicach 30 [kg/m3].

Powyższe informacje pozwalają klasyfikować nasze piany jako otwartokomórkowe.



W razie kolejnych pytań zapraszam do kontaktu.





Pozdrawiam / Best regards,

Krzysztof Miłosz
Inżynier konsultant

KASZUB - 2018-09-18, 18:55

Fajna opcja jest polynor. Pewnie już temat się gdzieś przewinal. Pianka plus pistolet i można natryskowa elegancko bez spinania się.
zbiegusek - 2018-09-18, 20:30

Przewinął, przewinął... A w Liroju cały czas promują - teraz już sam pistolet z jakimiś końcówkami za ~150 zyla. Ale mogę się mylić, bo tylko przelotem okiem rzuciłem.
sławek w. - 2019-01-25, 22:06

kynios1 napisał/a:
Przerobiłem w końcu . lodóweczka śmiga już na 12volt , prądu pożera 2,8A - 3,3A .


Właśnie kupiłem w tym tygodniu lodówkę Amica 104.4AA (85cm) oraz kompresor taki jak Twój. Mam pytania odnośnie przeróbki i użytkowania:
1. Czy montowałeś opornik z przełącznikiem aby móc podnieść obroty na 2500obr/min w celu chwilowego zwiększenia wydajności sprężarki aby móc szybko schłodzić a może wystarcza 2000 obr/min do których ten moduł jest dedykowany?
2. Nie rozważałeś montażu wentylatora obok sprężarki aby załączał się wraz z uruchamianiem sprężarki a może nie ma takiej potrzeby?
3. Jak z bilansem energetycznym - akumulator nie rozładowuje się w nocy?
4. Odnośnie kapilary - jakieś niedociągnięcia stwierdziłeś? - o czym pisał Staszko.
5. Czy zmieniałeś termostat na elektroniczny, czy pozostał ten sam a sterowanie zrobiłeś zewnętrzne?

Staszko
Jakbyś mógł przetłumaczyć na język laika w tym temacie odnośnie obliczenia kapilary co tam należy wstawić aby coś wyszło :( znaczy się jaka średnica i długość, bo długość ma znaczenie :ok

kynios1 - 2019-01-26, 15:08

sławek w. napisał/a:


Właśnie kupiłem w tym tygodniu lodówkę Amica 104.4AA (85cm) oraz kompresor taki jak Twój. Mam pytania odnośnie przeróbki i użytkowania:
1. Czy montowałeś opornik z przełącznikiem aby móc podnieść obroty na 2500obr/min w celu chwilowego zwiększenia wydajności sprężarki aby móc szybko schłodzić a może wystarcza 2000 obr/min do których ten moduł jest dedykowany?
2. Nie rozważałeś montażu wentylatora obok sprężarki aby załączał się wraz z uruchamianiem sprężarki a może nie ma takiej potrzeby?
3. Jak z bilansem energetycznym - akumulator nie rozładowuje się w nocy?
4. Odnośnie kapilary - jakieś niedociągnięcia stwierdziłeś? - o czym pisał Staszko.
5. Czy zmieniałeś termostat na elektroniczny, czy pozostał ten sam a sterowanie zrobiłeś zewnętrzne?

Staszko
Jakbyś mógł przetłumaczyć na język laika w tym temacie odnośnie obliczenia kapilary co tam należy wstawić aby coś wyszło :( znaczy się jaka średnica i długość, bo długość ma znaczenie :ok


hej
ad 1 - opornik zamontowałem i mam dodatkowy wyłącznik żeby przełączyć na wyższe obroty , ale jeszcze go nie używałem , lodóweczka chłodzi bez problemów na 2000 obr/min

ad2 - u mnie wentylator jest zbędny skraplacz jest pod blachą lodówki

ad3 - nigdy nie rozładowało akumulatora nawet jak byłem w Austrii i nie było pogody

ad4 - kapilary nie przerabiałem bo działa super , więc po co grzebać :lol:

ad5 - termostat pozostał ten sam , żeby było bardziej oszczędnie odcina zasilanie do sterownika sprężarki , czyli jak termostat rozłączy to pobór prądu = 0

Lodóweczka działa aż miło i nie ma problemów z jakimiś przetwornicami czy innymi rzeczami .
Będziesz zadowolony , tylko nie przesadź z ilością gazu .
Pozdrawiam :spoko :spoko :spoko

drFeelGood - 2019-02-05, 13:59

kynios1 mam dwa pytania: jaki jest koszt przerobienia lodówki na 12v? Jak Ci się sprawdziły te akumulatory Yuasy?
kynios1 - 2019-02-05, 16:46

drFeelGood napisał/a:
kynios1 mam dwa pytania: jaki jest koszt przerobienia lodówki na 12v? Jak Ci się sprawdziły te akumulatory Yuasy?


Koszt przerobienia lodówki to koszt zakupu sprężarki , chyba 830zł w Wigmorsie , resztę robiłem sam .

Akumulatory super się sprawdziły , po ponad 2,5 roku używania są jak nowe ostatnio je mierzyłem to trzymają wartości fabryczne , nie wyciągam ich na zimę są cały czas w kampku , jak świeci słoneczko to zawsze są ładowane i konserwowane , jak kiedyś padną to następne będą takie same , dla przypomnienia są to kwasówki głębokiego rozładowania z centralnym zaworem odpowietrzającym , Raz na jakiś czas podłączam kampera pod gniazdko 230V i POWER SINUS ładuje je , pod koniec nawet napięciem do ok 15,2V , Zaznaczam że nic się nie gotuje w akumulatorach
pozdrawiam :spoko

drFeelGood - 2019-02-05, 18:54

W dodatku masz pod ręką najtańsze w Polsce - Wałbrzych - 390 zł brutto sztuka znalazłem. :-) Dzięki za info też się do nich przymierzam.
kynios1 - 2019-02-05, 18:58

drFeelGood napisał/a:
W dodatku masz pod ręką najtańsze w Polsce - Wałbrzych - 390 zł brutto sztuka znalazłem. :-) Dzięki za info też się do nich przymierzam.


daj linka gdzie takie tanie

drFeelGood - 2019-02-05, 19:32

Yuasa L35-115

Zweryfikuj może czy wiarygodna firma.

drFeelGood - 2019-02-05, 20:54

Jak masz wpięte w instalację te akumulatory? W kwitach widziałem, że rekomendowany prąd ładowania = 6A.
kynios1 - 2019-02-16, 19:50

Przerobiłem oto taki rowerek , dzisiaj jazda próbna , 22km przejechane , większość na manetce trochę na wspomaganiu , baterii zużyło około 25% , przy wadze 100kg i górkach w Wałbrzychu to wynik rewelacja . Spokojnie 60-80km można zrobić na jednym ładowaniu akumulatora , prędkość maksymalna około 42km/h mierzone na GPS , frajda z jazdy niesamowita , wszystkie górki w zasięgu ręki .Prędkość maksymalną można zaprogramować na dowolną wartość .
-waga roweru ok 25kg
silnik przekładniowy w tylnym kole , przy braku prądu można normalnie jechać , nie stwarza oporów , akumulator typu bidon zdejmowany ,
Koszty :
- rower nowy 2000zł
- komplet do konwersji na e-bika 2600zł
czas wykonania około 4 godzinki .
w tygodniu będę składał drugi dla małżonki to podeslę fotki .
myślę że jest to fajna alternatywa dla skuterów motorów itp..., wszędzie można wjechać nawet do parków , cicho i eksploatacja praktycznie darmo.
:spoko

reaven22 - 2019-02-16, 22:02

Pomysł zacny. Podrzuć namiar na zestaw do konwersji. Chętnie poczytam o tym.
piotr1 - 2019-02-16, 22:43

Proszę o dokładniejsze info. Pozdrawiam :spoko :spoko :spoko
kynios1 - 2019-02-16, 22:49

Mój silnik przekładniowy 500W ciągłej , 1000W chwilowej przy ruszaniu , dlatego przekładniowy bo ma większy moment obrotowy i jest mniej prądożerny , i najważniejsze jest lekki i nie ma oporów przy jeździe bez akumulatora , zachowuje się jak normalny rower.
Akumulator to 48V 17,5Ah na ogniwach sanyo NCR18650GA 840Wh

Zaraziłem się na tym forum :
https://forum.arbiter.pl/index.php

Jest tam wszystko o rowerach elektrycznych i konwersjach. Mnóstwo wiedzy i doświadczeń.

zestaw do konwersji kupowałem u kolegi GLEBOR ( z Łodzi ) z tego forum :
https://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=8460&postdays=0&postorder=asc&start=0

zadzwonić lub napisać do niego , fajny młody człowiek , ma wiedzę i doświadczenie w budowie akumulatorów
przy większych zamówieniach rabaty i przy odbiorze osobistym również -10%
pozdrawiam
:spoko

piotr1 - 2019-02-16, 22:53

Dzięki bardzo za info. :spoko :spoko :spoko
Joasia I Wielka ;) - 2019-03-19, 15:20

kynios1 napisał/a:
Przerobiłem w końcu . lodóweczka śmiga już na 12volt , prądu pożera 2,8A - 3,3A .


Jak dużą masz lodówkę - pojemność?

kynios1 - 2019-03-19, 17:09

Joasia I Wielka ;) napisał/a:
kynios1 napisał/a:
Przerobiłem w końcu . lodóweczka śmiga już na 12volt , prądu pożera 2,8A - 3,3A .


Jak dużą masz lodówkę - pojemność?


Pojemność chłodziarki / zamrażarki 69 l / 11 l

https://www.euro.com.pl/l...wE&gclsrc=aw.ds
:spoko

Joasia I Wielka ;) - 2019-03-19, 17:32

Dzięki :szeroki_usmiech moja trochę większa i pan z Wigmorsu powiedział, że się nie da na 12v

:placz :placz :placz że nie pociągnie

Norbertp83 - 2019-03-19, 17:58

Joasia I Wielka ;) napisał/a:
Dzięki :szeroki_usmiech moja trochę większa i pan z Wigmorsu powiedział, że się nie da na 12v

:placz :placz :placz że nie pociągnie

Kłamał ;) , albo nie wiedział, że się da. Kolega z forum MarcinPK ogarnia temat.

kynios1 - 2019-04-21, 22:32

Rowery elektryki się sprawdziły , na wspomaganiu przy mojej wadze ponad 100-wkę przejeżdżam 100km po górkach bo u nas płasko nie jest , na samej manetce z praktycznie znikomym pedałowaniem robi 60-65km . uważam że przy mojej wadze jest to super dystans ,
małżonka przy wadze 60kg przy wspomaganiu przejechała 70km i miała jeszcze 40-45% baterii , i po co wozić skuter ?
ładowanie standardową ładowarką 54V/3A około 7godzin , można kupić ładowarkę 6A i czas ładowania skróci się o połowę , ale czy jest sens ?
:spoko

KASZUB - 2019-04-22, 06:13

kynios1, namieszałes tymi rowerami. Szykuje skuter na sprzedaż :haha:
Rozumiem, że można wysłać też rowery do montażu tego ustrojstwo? Czy porostu zamawiasz i samemu się montuje?

kynios1 - 2019-04-25, 22:17

KASZUB napisał/a:
kynios1, namieszałes tymi rowerami. Szykuje skuter na sprzedaż :haha:
Rozumiem, że można wysłać też rowery do montażu tego ustrojstwo? Czy porostu zamawiasz i samemu się montuje?


Składa się samemu , 3-4 godzinki i rowerek śmiga
:spoko

m4in77 - 2019-08-09, 13:56

Nieśmiało zapytam ;) , jak działa przerobiona lodówka na 12v? Już jakiś czas temu przerabiałeś, i może przez kilka miesięcy jakieś spostrzeżenia się pojawiły.

Mam też pytanie o samą procedurę przerobienia lodówki, czy mógłbyś opisać co i jak. Chodzi mi po głowie taka przeróbka, mam dostęp do pompy próżniowej i może dałoby się zrobić. Chociaż nigdy czegoś takiego nie robiłem to może nie jest to jakoś mocno skomplikowane i "chałupniczo" da się zrobić :wyszczerzony: Myślę że reszta kolegów też będzie ciekawa.

kynios1 - 2021-02-05, 13:12

Obszyłem kierownicę formatką z Aliexpress , może i innym będzie się chciało to polecam :
https://pl.aliexpress.com/item/4001089580599.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.28895c0fVH43al

, nie skóra ale mam taką w innym aucie od 2 lat i nic się nie dzieje , koszt niecałe 15$ , 2 godzinki pracy , jaskość naprawdę dobra , kierka wygląda jak oryginał polecam !!! parę fotek :spoko

Darek Szczecin - 2021-02-05, 13:49

:brawo :brawo
jakieś cenne rady, bo mam to samo kupione, ale długość nici mnie przeraża :spoko

kynios1 - 2021-02-05, 16:58

Darek Szczecin napisał/a:
:brawo :brawo
jakieś cenne rady, bo mam to samo kupione, ale długość nici mnie przeraża :spoko


To moja już trzecia kierownica to jakoś poszło , ale polecam cierpliwość i jak zaczynasz jeden odcinek to nie zakańczasz go jeszcze na supełek po to żeby jeszcze pościągać nić i ewentualnie poprawić coś i tak praktycznie ze wszystkimi odcinkami robiłem , na koniec odcinka supełek i igłą przewlec pod skórkę , Darek nie takie rzeczy robisz to na pewno sobie poradzisz , A i jeszcze jedno zaczynałem od odcinka na dole kierownicy bo można najdokładniej ustawić , potem już wszystko pasuje :spoko

Darek Szczecin - 2021-02-05, 22:32

kynios1 napisał/a:
Darek Szczecin napisał/a:
:brawo :brawo
jakieś cenne rady, bo mam to samo kupione, ale długość nici mnie przeraża :spoko


To moja już trzecia kierownica to jakoś poszło , ale polecam cierpliwość i jak zaczynasz jeden odcinek to nie zakańczasz go jeszcze na supełek po to żeby jeszcze pościągać nić i ewentualnie poprawić coś i tak praktycznie ze wszystkimi odcinkami robiłem , na koniec odcinka supełek i igłą przewlec pod skórkę , Darek nie takie rzeczy robisz to na pewno sobie poradzisz , A i jeszcze jedno zaczynałem od odcinka na dole kierownicy bo można najdokładniej ustawić , potem już wszystko pasuje :spoko


Dzięki o taki tutorial mi chodziło, teraz wiem jak się zabrać do dzieła :spoko

Darek Szczecin - 2021-02-06, 00:28

Darek Szczecin napisał/a:
kynios1 napisał/a:
Darek Szczecin napisał/a:
:brawo :brawo
jakieś cenne rady, bo mam to samo kupione, ale długość nici mnie przeraża :spoko


To moja już trzecia kierownica to jakoś poszło , ale polecam cierpliwość i jak zaczynasz jeden odcinek to nie zakańczasz go jeszcze na supełek po to żeby jeszcze pościągać nić i ewentualnie poprawić coś i tak praktycznie ze wszystkimi odcinkami robiłem , na koniec odcinka supełek i igłą przewlec pod skórkę , Darek nie takie rzeczy robisz to na pewno sobie poradzisz , A i jeszcze jedno zaczynałem od odcinka na dole kierownicy bo można najdokładniej ustawić , potem już wszystko pasuje :spoko


Dzięki o taki tutorial mi chodziło, teraz wiem jak się zabrać do dzieła :spoko

PS
Bardzo ładny blat na którym prezentujesz kierownicę :spoko


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group