Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Ocalmy od zapomnienia - Silniki stacjonarne polskiej produkcji s60, s320, s301, s321

EwaMarek - 2016-10-10, 20:41
Temat postu: Silniki stacjonarne polskiej produkcji s60, s320, s301, s321
Wpadłem na pomysł zrobienie mini kolekcji silników spalinowych.
zakupiłem kilka sztuk lata 50, 60, 70, 80-te.
Jak je ponaprawiam to zamieszczę fotki i opis.

Kolejnym etapem będzie dokupienie kilku maszyn które kiedyś napędzały te silniki - sieczkarnie, młocarnie, pompy, agregaty itp

Niestety na razie mam problem z częściami.
Może ktoś z braci kamperowej ma niepotrzebne części? Odkupię :wyszczerzony:
głownie potrzebuje pompy wtryskowe do s60 ( może być 320 bo podobno pasują)

Pierścienie, końcówki wtrysku i niektóre uszczelki są dostępne.

EwaMarek - 2016-10-25, 21:01

ten kupiłem w stanie jak na foto s320 ale trzeba mu zrobić remoncik bo kiepsko odpala



ten jest po remoncie S60 1958r. odpala idealnie ale trzeba pomalować

EwaMarek - 2016-10-25, 21:03

https://www.youtube.com/watch?v=YKrS0ra4SWo

filmik z pierwszego odpalenia

pozostałe czekają na remont...

Socale - 2016-10-25, 21:38

EwaMarek napisał/a:
https://www.youtube.com/watch?v=YKrS0ra4SWo

filmik z pierwszego odpalenia

...

Ja pierdziu... pierwsze kilka/naście sztachów, cudowny dźwięk.
Na zdrowie.

EwaMarek - 2016-10-26, 20:37

Najważniejszy jest ten dźwięk :wyszczerzony: te silniki nie miały prawie tłumika.

podobnie ma maszyna parowa - piękne brzmienie :wyszczerzony:

Gewehr - 2016-10-26, 20:50

Ten dźwięk, to jest to :mrgreen: Stawiam piwo za ciekawe zainteresowania. Daj fotki/filmik, jak już je odrestaurujesz.
Rambler - 2016-10-27, 16:51

Ludziska sie nie nauczą że filmy kręci się w poziomie....Ten dymek na początku filmu przypomniał mi sztachy, kiedy jeszcze paliłem..... :diabelski_usmiech



to coprawda 10-cio litrowy C-45 ale też polski zabytek

Takie maszyny to mogli tylko obsługiwać cekaemiśći którzy przeszli szlak bojowy od Lenino do Berlina :szeroki_usmiech

EwaMarek - 2016-10-27, 18:58

to już tu mu lepiej poszło.
https://www.youtube.com/watch?v=YJQHqP7wDyQ

ale ja nie interesuje się traktorami a silnikami stacjonarnymi :-)
np to
https://www.youtube.com/watch?v=yrADnio-No8

fotka ostatniego nabytku - silnik 1hc102


Rambler - 2016-10-27, 22:18


no.... respect, bracie,,,, :bigok

MAWI - 2016-10-28, 22:36

Łza się w oku kręci jak sobie przypomnę czasy kiedy dowodziłem w miejscowym SKR. taki silniki traktorzyści ciągali za maszynami omłotowymi typu MSC-7b i podajnikami elewatorowymi do słomy.
Marek podczas porządkowania magazynu z części które kazałem wywalić na złom ,pewnie z dziesięć byś złożył od a do z. Ale to było 20 lat temu. :gwm :spoko :spoko :spoko
Szacun

eler1 - 2016-10-29, 08:45

Też mam takiego S60 do odpalenia. Stał ostatnie 15 lat tylko nie czuję na nim sprężania jakoś lekko się kręci podobno trzeba na pierwsze odpalenie trochę oleju wlać do cylindra ?
tom-cio - 2016-10-29, 09:40

piekne te esioki.Tak je na wsi u mojej babci nazywano,nawet z jednego dziadek ciagnik mial,koncowka lat 80tych.Skrzynia od skody100 i sie pomykalo :mrgreen:
EwaMarek - 2016-10-29, 14:07

eler1,

nie słuchaj TAKKICH FACHOWCÓW


Jeśli stał tyle czasu to ma zapieczone pierścienie.
pordzewiałe elementy i zablokowaną pompę wtryskową .

Może ci się udać go odpalić ale wtedy szkoda silnika.

Najlepiej rozebrać i wszystko wyczyścić. Uszczelkę pod głowicę i pierścienie można dokupić, zawory docierasz pastą. Jeśli wtryskiwacz ok to chociaż zajrzyj do pompy wtryskowej ale bez nadmiernego rozbierania bo łatwo popsuć.
wyczyść filtr płytkowy oleju. Wyczyść zbiornik paliwa i zrób nowy filc do filtra.
Wyczyść regulator obrotów i nalej nowy olej do niego i do silnika.
Ustaw odprężnik, zakręć korbą i :ok

Te silniki są proste w naprawie.

Może chcesz sprzedać? Najbardziej potrzebuje pompę wtryskową bo te dwa silniki s60 co mam mają je zniszczone.
Na filmie uruchomiony jest ale na pompę z s320 a to nie do końca pasuje.

eler1 - 2016-10-29, 14:22

Dzięki EwaMarek
Ten silnik od rodziny mojej małżonki i 15 lat temu chodził ale ostatnio stał na pod chmurką .
A z tymi pierścieniami to tak mi się zdawało że coś nie tak .
Rady to nie od mechanika tylko od teścia :lol:

Co do sprzedaży to nie teraz za kilka lat mam jeszcze młockarnię do odbudowy i kilka innych sprzętów do odmalowania :spoko

EwaMarek - 2016-10-29, 18:48

To koniecznie bież się za remont. Części są dostępne nowe jak i używane bo dużo ludzi rozbiera i sprzedaje.

Ja zostanę przy silnikach bo na większe sprzęty nie mam miejsca.

EwaMarek - 2016-10-30, 12:42

eler1,
schowaj go, sprawdź czy nie ma wody i pozalewaj olejem jeśli ma dalej stać.

Możę ktoś wie gdzie dorobią taką sekcje pompy wtryskowej?

Socale - 2016-11-10, 23:14

Gdzieś blisko mnie...
https://www.olx.pl/oferta...html#3e1848d55e

EwaMarek - 2016-11-18, 21:49

Powoli pierwszy s60 będzie skończony





największy problem to pompa wtryskowa bo do najstarszej nie ma sekcji...

EwaMarek - 2016-11-18, 21:55

Się pochwale kolejnym nabytkiem - nówka nie śmigana z 1989r z rozrusznikiem i prądnicą

1hc102r




będzie pracował z rębakiem

EwaMarek - 2017-01-24, 20:21






nie miałem czasu ale w końcu wklejam fotki

Brat - 2017-01-24, 20:33

Szacun !
EwaMarek - 2020-11-25, 21:04

Odkopie tam.
Moze też ktoś ma jakieś stare silniki.
Moje stoją nie używane. Czekają na lepsze czasy. Traktorek musiałem sprzedać.
Ale zostały dwa silnik stacjonarne i jeden na rębaku.

Socale - 2020-11-25, 22:27

Marek, od czasu jak założyłeś ten temat, zwróciłeś moją uwagę, od tamtej pory uwielbiam oglądać na YT odpalanie starych silników, odpalanie w mrozie, odpalanie w krzaczorach po latach, odpalanie demonstracyjne na pokazach, odpalanie olbrzymów ect.
Niektóre wręcz śpiewają.
Nigdy bym się nie dowiedział, że 100lat temu pralka do prania wyposażona była w silnik... spalinowy.
:bigok

EwaMarek - 2020-11-26, 07:20

Też lubię ten dźwięk - to jak muzyka. :spoko
EwaMarek - 2020-11-26, 07:23

Na początku był pomysł kupienia z Anglii używki lub części do zrobienia nowego. CENY straszne. Potem chciałem sam zrobić silnik parowy ale jakoś mi nie wyszło poza tym okazało się że zbiorniki wytwarzania pary podlegają pod UDT, bym musiał mieć uprawnienia palacza itd.
Łatwiejsze było z tymi silnikami :-)

joko - 2020-11-27, 08:51

Marku , nie jestem specjalistą od silników spalinowych ...... ale wychowałem się w domu po drugiej stronie ulicy , dokładnie naprzeciw WSW Andoria :spoko
Dzisiaj z tego zakładu już niewiele zostało , ale nadal funkcjonuje sklep firmowy ( http://www.andoria24.pl/pl/ ) , a w różnych spółkach , które powstały po rozpadzie "starej" Andorii jest jeszcze spora grupa ludzi, którzy przy tych silnikach pracowali.
Myślę, że zarówno w kwestii zakupu starych silników do remontu jak i w sprawie części zamiennych najlepszym źródłem jest właśnie sklep firmowy Andorii , bo oni , nawet jak czegoś nie mają to wiedzą gdzie i kto ma, oraz mają kontakt do ludzi , którzy np. są w stanie coś dorobić, albo posiadają stare silniki i chcieli by się ich pozbyć.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group