Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Nadwozia kempingowe i zabudowy - Kamera cofania

papamila - 2008-07-24, 21:20
Temat postu: Kamera cofania
Chciałbym założyć kamerę cofania do swojego auta,
a w związku z mnogością ofert mam pytania i proszę oewentualne sugestie co polecacie
1. kamera przewodowa czy bezprzewodowa 2,4gh ?
(odległość pomiedzy N-O to ok 4m- bez przeszkód ew grubość tylnej ściany
2. Jaki duży monitor 7" czy wystarczy 3,5"
dla wyjasnienia dodam że np: zestaw bezprzewodowy z monitorem 3,5"- 450zł
z mon 7" -600zł :( :?:

Kamperfan - 2008-07-24, 21:49

Miałem podobny dylemat - jednak zdecydowałem się na wariant "przewodowy". Zakupiłem kamerkę z ekranowanym kablem i telewizor - monitor podsufitowy LCD z wyświetlaczem TFT. Dane techniczne: częstotliwość odbioru VHF-L 49,75-160,25MHz; VHF-H 168,25-464,25MHz; UHF 471-863,25MH. Tuner TV: PAL (B/G/H, D/K, I) NTSC. System dźwięku B/G, DK. Ekran: kolorowy 7", trzy możliwości oglądania (do wyboru) 16:9, 16:9-L, 4:3. Zasilanie 12V DC, napięcie wyjściowe audio 200mV. Pilot. Automatyczne szukanie stacji telewizyjnej, automatyczne programowanie (255 kanałów), funkcja podłączenia kamery "cofania", automatyczne przełączanie na kamerę, zegar, kalendarz, gry, automatyczne wyłączanie (do 180min.). Wbudowane dwie lampki nocne po obu stronach telewizora + włącznik. Podłączenia: wejście na antenę zewnętrzną, zasilanie DC z gniazda zapalniczki lub zasilacza, 1 x audio/2 x video (3 x chinch). Pobór mocy 10W. Wymiary [cm] 20 x 17 x 3,5 (po zamknięciu). Waga 760g.
Telewizorek ma zamykaną pokrywę i można go w miarę dyskretnie "schować" (pod "sufitem" kabiny kierowcy) - zamontowałem monitor tak, by jednocześnie był lusterkiem wstecznym, a także służył do "doraźnego" oglądania tv, np. transmisji meczu podczas postoju na trasie przy współpracy z anteną i tunerem tv sat..

DarekK - 2008-07-25, 21:29

A ja poszedłem po najmniejszej linii oporu, do radioodbiornika z DVD z wyświetlaczem coś koło 3" dokupiłem za 130 pln kamerę przewodową z funkcją odwracania obrazu i z możliwością odbioru w nocy, podłączyłem zasilanie pod wyjście zasilania anteny, sygnał pod wejście liniowe i mam gotowy zestaw. Do tego dodatkowy wyłącznik - całość działa po japońsku czyli jako-tako :) , przy cofaniu bardzo pomocne.
Tolo-Digli - 2008-07-25, 21:32

co prawda to w kampie nie mam kamery ,ale mam w jeepie 3,5 c przewodową i jest wystarczjąca :-D
Mikesz - 2012-11-23, 07:31

http://www.jula.pl/bezprz...-cofania-441069

Wystarczy założyć sobie kartę i już mamy za 299zł.

Nomad - 2012-11-23, 18:27

Mam przewodową wmontowaną w tablicy rejestracyjnej 170 st.kąt widzenia i monitor 7 cali na lusterku wstecznym ...poszukaj na alledrogo...
były też bezprzewodowe

papamila - 2012-11-23, 19:12

bezprzewodowe mają niestety duzo wiecej zakłóceń
Gruby40 - 2013-03-07, 16:01
Temat postu: Kamera cofania
Znalazłem na allegro taki zestaw - http://allegro.pl/show_it...acf77d00be2ff62
nie potrafię ocenić parametrów kamerki. Stąd prośba o opinie.

SlawekEwa - 2013-03-07, 16:36

Kąt widzenia kamery 170 stopni tzw. "rybie oko" powoduje szeroki obraz, ale mocno zniekształcony.
Thom - 2013-03-07, 16:48

Gruby40 napisał/a:
Znalazłem na allegro taki zestaw - http://allegro.pl/show_it...acf77d00be2ff62
nie potrafię ocenić parametrów kamerki. Stąd prośba o opinie.


Ja zamówiłem u tego dostawcy podobny zestaw (monitor 7" + kamerka ale chyba normalna z podziałką)... co do dostawy to lekko średnio bo to metoda dropshipping czyli wysyłka realizowana przez producenta (Chiny) zamówienie z 8 stycznia jeszcze nie dotarło! Podobno zaginęło... ale kontakt dobry ze sprzedawcą dlatego czekam na (obiecaną) realizację do 15 marca... poza tym nie śpieszy mi się... :roll:

Co do kamery to mam jedną już zamontowaną (niewiem czy działa) ale planuje zamontować dwie - tył i góra... monitor na lusterko ma dwa wyjścia to będzie ładnie działać mam nadzieję... :pifko

SlawekEwa - 2013-03-07, 17:34

Thom napisał/a:
ale planuje zamontować dwie - tył i góra.

Tył to wiadomo, wyjaśnij co z tą góra?

Luksiak - 2013-03-07, 18:21

SlawekEwa napisał/a:
Thom napisał/a:
ale planuje zamontować dwie - tył i góra.

Tył to wiadomo, wyjaśnij co z tą góra?


może na alkowie ????

Gruby40 - 2013-03-07, 18:39

Będę chciał zamontować na górze - spód ostatniego szczebelka drabinki. Boje się że jak zapnę coś na haka np. bagażnik rowerowy to przysłoni mi całkiem obraz.
I tu chyba wystarczy mniejszy kąt (120 st.) - mniej zniekształcony obraz. ???

YAN - 2013-03-07, 18:59

Mam ten sam produkt od tego samego sprzedawcy tak samo długo czekałem/ na raty najpierw monitor pózniej kamera/ dodatkowa wymieniono na gwarancji/ bez problemowo/.
Kamera zamontowana wysoko -zniekształcenie wcale nie myli , widoczność dobra pomimo zamontowanego koła zapasowego na drabince. Na ekranie postawiłem dwie kropki białym korektorem informujące mnie o rzeczywistym obrysie auta - pomaga, można w ten sam sposób zaznaczyć strefę już za rowerami http://www.camperteam.pl/...er=asc&start=60

SlawekEwa - 2013-03-07, 19:00

Gruby40 napisał/a:
I tu chyba wystarczy mniejszy kąt (120 st.) - mniej zniekształcony obraz. ???

Dokladnie wystarczy.
Gruby40 napisał/a:
Będę chciał zamontować na górze - spód ostatniego szczebelka drabinki

Obraz będzie nie symetryczny. Wtedy trochę trudno z orientacją

Gruby40 - 2013-03-08, 09:17

Wielkie dzieki za informacje. Zamówiłem http://allegro.pl/zestaw-...3080868576.html .
Po zainstalowaniu zamelduję jak się to u mnie sprawuje :-)

Gruby40 - 2013-03-08, 18:10

Nurtuje mnie jeszcze jeden temat.
Czy podłączyć kamerkę do światła cofania tak jak w instrukcji,
wtedy mam tylko podgląd w czasie cofania.
Czy do świateł poz. i wtedy mam lusterko wsteczne. Czasami bardzo mi go brakuje - przed wykonaniem manewru bywa że nie mam pewności czy kogoś za mną nie ma .
Nie wiem tylko jak długo taka kamerka wytrzyma w takiej funkcji - żywotność przetworników CMOS itp.

YAN - 2013-03-08, 18:41

Ja mam pod stacyjkę i na ekranie jest włącznik jak nie potrzeba to wyłącząm.A jest też alarm niskiej temperatury. Nieraz używam w czasie włączania się do ruchu w skośnej ulicy lub martwym polu lusterka i pod wstecznym było by upierdliwe.
bryzby - 2013-03-27, 10:35

Koledzy planuję zakup kamery cofania, przeczytałem wiele informacji na temat sprzętu,mam już wyrobione zdanie na ten temat.Jedyne watpliwości dotyczą miejsca montażu, na wysokości tablicy rejestracyjnej czy na gorze samochodu(alkowy).Jak macie rozwiązany temat ew. co polecacie na podstawie własnych doświadczeń?
Skorpion - 2013-03-27, 12:17

Ja mam zamontowana nad tylnym oknem i podlaczona pod swiatala pozycyjne tylne, w czasie jazdy sluzy jako lusterko wsteczne.Ustawione jest tak bym widział to co dzieje się za kamperkiem i w niewielkiej odleglosci od niego z tylu.
KFAJP - 2013-04-07, 00:01

Witam

To tez ciekawa opcja, ze kamera dziala caly czas. Ja zakupilem kamere przewodowa, bo w te bezprzewodowe to nie wierze, chce byc pewny tego co mam. Monitor kupilem jako lusterko wsteczne, bo i tak do niczego innego mi nie sluzy, wiec jako monitor bedzie OK. Teraz jednak, tak sobie pomyslalem, ze z tym wlaczaniem kamery nie tylko przy cofaniu to nie takie zle. Chcialbym jednak miec opcje. Czyli aby kamera wlaczala sie sama przy cofaniu, czyli podlacz pod swiatlo cofania, ale i aby byla mozliwosc wlaczenia jej niezaleznie.

Cze to oznacza pociagniecie dodatkowych kabli przez cale autko ?

Pozdrawiam

zbychu - 2013-04-07, 00:05

Czy miał ktoś do czynienia z taką kamerką podwójną ; http://allegro.pl/nvox-ka...3139375578.html
Thom - 2013-04-07, 07:41

KFAJP napisał/a:
Chcialbym jednak miec opcje. Czyli aby kamera wlaczala sie sama przy cofaniu, czyli podlacz pod swiatlo cofania, ale i aby byla mozliwosc wlaczenia jej niezaleznie.

Cze to oznacza pociagniecie dodatkowych kabli przez cale autko ?


Ja mam dokładnie tak samo... monitor w lusterku i kamerka z tyłu... jeden kabel
zasilający wraz z sygnałem video przez auto... dodatkowo przy kablu z monitora
(niebieska żyła) do opcji przełączania gdy wbijamy wsteczny...

Działa to u mnie tak... włączam wsteczny zapala się lusterko i kamerka...
Na monitorze mam v1/v2 i gdy chce mieć ciągły podgląd to sobie przełączam
tym przyciskiem i działa...

Bardzo wygodne... i w czasie jazdy wiem co za mną...

Chcę jeszcze jedną kamerkę zamontować... mam dwa wyjścia w monitorze
to może górę lub przód jeszcze zrobię żeby było widać... :ok

SlawekEwa - 2013-04-07, 12:52

Thom napisał/a:
Na monitorze mam v1/v2 i gdy chce mieć ciągły podgląd to sobie przełączam
tym przyciskiem i działa...

V1 - jedna kamera
v2 - druga kamera
jak to działa na jednej kamerze :niewiem

Mazby - 2013-04-13, 16:19

Witam, nabiegałem się z kamerą , ale w końcu po wielu eksperymentach ustawiłem wysoko. Wysoko bo kradną i niszczą. mam widok na całą szerokość i jakieś 5-6m w tył. To zupełnie mi wystarcza do cofania (muszę wjeżdżać 120m tyłem wąskim wąwozem, potem skręt i ostry podjazd pod dom).
Dałem osobny wyłącznik i włączam kiedy chcę, w czasie jazdy patrze na przyczepę (łódka, motor). Warto zwrócić uwagę na pole widzenia. napewno nie poniżej 120stp. 3,5" mały ale mi wystarcza. Przydałaby się druga na dachu bo już kilka razy rysowałem kajakiem pod wiaduktami.
pozdro

Gruby40 - 2013-04-20, 20:53
Temat postu: Kamera cofania
Witam
sprzęt szedł faktycznie dość długo - monitor 2 tyg, kamerka ponad 3. Ale wszystko dotarło, i jest ok.
Montaż prosty, najwięcej zabawy z ustawieniem kamerki.
ustawiałem na różnych wysokościach - każda pozycja ma swoje + i - .
Ostatecznie zdecydowałem się ustawić kamerę symetrycznie i prawie na samej górze.
Monitor ma dwa wejścia i można by było zamontować jeszcze jedna , ale to już by był tylko zwykły gadżet z którego w praktyce pewnie bym nie korzystał :-) .
Kamerka ma podziałkę odległości (z formatowaną na obraz poziomy. Zaznaczyłem sobie z tyłu kilka punktów - co o,5 m i teraz wiem jak się to ma do podziałki kamerki.
Na razie jestem dumny i zadowolony - jak tę postawę zweryfikuje praktyka - zobaczymy :-)
Pozdrawiam

zbychu - 2013-04-20, 21:17

Ja zakupiłem takie coś , zobaczymy po zamontowaniu co tam widać ; http://allegro.pl/nvox-ka...3170466431.html
KFAJP - 2013-04-25, 16:22

zbychu napisał/a:
Ja zakupiłem takie coś , zobaczymy po zamontowaniu co tam widać ; http://allegro.pl/nvox-ka...3170466431.html


Tez fajna opcja. To jest wlasnie dylemat przy wyborze kamery, wiekszy kat widzenia wieksze znieksztalcenia. Dwie kamerki, dobrze pomyslane. Ja swoja jeszcze w nocy musze sprawdzic.

Chcialem zadac inne pytanie, bo ktos juz pisal o bezprzewodowych, jak i rowniez o "przejsciowkach" przez sciane. Nadal jednak pozostaje "niewygodna opcja" przeciagniecia kabla po calej dlugosci od przodu do tylu. Jezeli wpuszcze kabel do srodka prosto z tylnej sciany, to musze wiercic dziury w kazdej desce od mebli napotkanej po drodze az do przodu auta. Z drugiej strony puszczac kabel po dachu ?

Jakie sa wasze doswiadczenia ? i jakie rozwiazania ?

Pozdrawiam

Skorpion - 2013-04-25, 16:44

W moim kamperku kabel video jest puszczony pod spodem tuz przy ramie. :spoko
zbychu - 2013-04-25, 21:26

Ja do tej pory miałem bezprzewodową , ale teraz zamontuje podwójną z przewodami pociągniętymi w środku mebli , ale jeszcze muszę kupić nowy monitor z dwoma wejściami wideo . Jedna będzie obserwować jak lusterko wsteczne , a druga do cofania obrys tyłu samochodu.
sławek w. - 2013-04-25, 23:06

Mam pewien problem - mam zamontowana kamerę cofania a za monitor robi telewizorek Manta 7" (połączenie przewodowe), po załączeniu stacyjki monitor włącza się i jest ok, natomiast po uruchomieniu silnika przez monitor zaczynają "biegać" cienkie poziome paski z dołu do góry, po dodaniu gazu paski przesuwają się szybciej. Jaka może być tego przyczyna, czy może jest to związane ze zwiększonym napięciem podczas pracy silnika? :(
piotr1 - 2013-04-25, 23:20

Wygląda to na zakłócenia może z alternatora jak ma to powiązanie z obrotami :spoko
sławek w. - 2013-04-25, 23:27

piotr1 napisał/a:
Wygląda to na zakłócenia może z alternatora jak ma to powiązanie z obrotami :spoko


Jaka może być na to rada? zamontować jakiś filtr (gdzie i jaki? jeśli w ogóle).

inhalt - 2013-04-26, 00:37

Ja bym zaczął od zasilania tego monitora nie z gniazda zapalniczki, ale bezpośrednio z akumulatora (oczywiście bezpieczniek po drodze). W drugim kroku przed samym telewizorkiem na drodze zasilania z aku dostawilbym prosty i tani filtr. Takie zabiegi często pomagają w przypadku zasilania radia CB zakłócanego np. przez pracę wtryskiwaczy w dieslu.
Gwarancji powodzenia nie ma, ale przeróbka łatwa i tania. Zaszkodzić nie może, a pomóc owszem.

sławek w. - 2013-04-26, 21:25

inhalt napisał/a:
Ja bym zaczął od zasilania tego monitora nie z gniazda zapalniczki, ale bezpośrednio z akumulatora (oczywiście bezpieczniek po drodze). W drugim kroku przed samym telewizorkiem na drodze zasilania z aku dostawilbym prosty i tani filtr. Takie zabiegi często pomagają w przypadku zasilania radia CB zakłócanego np. przez pracę wtryskiwaczy w dieslu.
Gwarancji powodzenia nie ma, ale przeróbka łatwa i tania. Zaszkodzić nie może, a pomóc owszem.


Dzięki, rozejrzę się za jakimś filtrem w sklepie elektronicznym i zmienię podłączenie kamery.

KFAJP - 2013-04-27, 01:25

Ja teraz przeszukuje caly kamper, aby znalezc najlpsze miejce na kable i jak najmniej wiercic otworow. Mysle ze uda mi sie puscic obok kanalow grzewczych, bo piecyk jest z tylu, a kanaly az do przodu ida.

Moze ktos poradzic czym montowac elementy zewnetrzne ( w tym przypadku kamera). Mianowicie - z zwnatrz mam plastikowe poszycie, puzniej oczywiscie styropien, a gdzieniegdzie konstrukcja drewniana (czyli belki) ale jak w nia trafic ? to juz tylko przypadek. Jezeli przewierce plastik i za nim bedzie tylko styropian, to wkret by musial byc dlugosci 60-70mm aby zlapac deske od srodka. Ma ktos jakies patenty na to ?

Dodatkowo sprawdzajac widok z kamerki, czyli najlepsze miejsce montazu, musial bym ja zamontowac na takim profilowanym wzgrubiniu biegnacym przez szerokosc tylnej sciany i jestem pewny, ze tam to nawet styropianu nie bedzie tylko pusta przestrzen ok 10mm

Porady co do montazu ? klej dwu-skladnikowy i bez wiercania ? (kamera w razie odklejenia bedzie wisiec na kablu, wiec sie nie zgubi tak latwo). A moze sa jakies kotwy tak jak do plyt gipsowych ?

Pozdrawiam

papamila - 2013-04-27, 05:03

możesz kleić, (może być butyl albo sikaflex) będzie trzymać,
- kleje dwuskladnikowe to raczej nie bo jak ew demontaż to co?
a jesli podstawa pod klej zbyt mała to dorób coś
ale nie przesadzaj z wielkością
ew zapodaj foto auta z tyłu

KFAJP - 2013-04-29, 02:52

papamila napisał/a:
...
a jesli podstawa pod klej zbyt mała to dorób coś
ale nie przesadzaj z wielkością
ew zapodaj foto auta z tyłu


Oto autko z tylu. Jak sprawdzalem miejsce z ktorego bede miec najlepsza widocznosc to jest zaraz nad swiatlem stop, czyli na tym wybrzuszeniu. Teraz tak sie zastanawiam czy czasem nie bede musial przaciemnic tego miejsca aby w kamerze sie swiatlo nie odbijalo.

Dodatkowo bede pewnie musial jakas podstawke zrobic, jezeli mam myslec o klejeniu kamerki, bo aktualna postawka jest malutka (kamera rowniez)

Pozdrawiam

KFAJP - 2013-04-29, 03:42

A teraz fotki z drogi jaka poprowadzilem kabelki:
1. Monitor w lusterku wstecznym (jak widac). Kabelek od monitora ma dlugosc okolo 40cm wiec zawinalem go wokol mocowania lusterka, aby miec dostep do wtyczki. Z tego miejsca przedluzka (z zestawu od monitora), idzie az do naroznika za kabina kierowcy.

Aby to zamontowac wystarczylo zdjac oslony krawedziowe, tak jak widac.

2. kabelek laczy sie na pionie sciany tylnej kabiny kierowcy, wiec zawinalem kabelek wokol wkretu, aby go odciazyc, i aby w czasie jazdy sie nie odczepil.

3. Pierwsze wiercenie wykonalem pod oslona krawedziowa wiec jest niewidoczne, a kabelek przechodzi do schowka pod siedzeniem. Z tego schowka idzie rura cieplego powietrza, wiec puscilem kabelek wzdluz tego (czyli mijajac po drodze stol i kolejne siedzenie, i dalej za lodowka, az do szafy).

4. W szafie spilowalem delikatnie naroznik dolnej polki i puscilem kabelek pionem, ze wzgledu na oslone ktora tam juz jest (oslania kabelki od oswietlenia).

5. Za powyzsza oslona wykonalem "odwiert" :-P aby przebic sie do tej "rynienki" nad lozkiem pietrowym. Kabelek w rynience puszczony az do tylnej sciany, i tam musze wykonac kolejne przewiercenie, aby znalezc sie w szafce w lazience. na samym srodeczku szafki przewiercenie sie juz na zewnatrz.

W sumie musialem wykonac 3 wiercenia w meblach i jedno spilowanie naroznika, plus oczywiscie przebicie sie na zewnatrz.

Kilka spraw z mojego doswiadczenia:
- nie przepuszczac kabli w miejscu gdzie sa wkrety mocujace (oslony czy cokolwiek), oczywiscie przy skrecaniu przebijemy kable.
- wyciac dodatkowe otwory, lub zeszlifowac narozniki, aby nie przygniesc/zalamac kabla.
- przemyslec gdzie umiescic wtyczki/laczenia tak aby byl do nich latwy dostep. Ja procz kabla od monitora mam 5 metrowa przedluzke, plus 3 metry kabla przy kamerce, wiec moge sobie przesuwac laczenia, metr w kazda strone.

Zostala mi jeszcze sprawa podlaczenia sie pod swiatla stopu, lub czujnik biegu wstecznego, ewentualnie reczne sterowanie, czyli jakis "pstryczek" gdzies pod reka.

to na tyle madrosci, jak skoncze to dopisze... :mrgreen: i dodam fotki :spoko

papamila - 2013-04-29, 08:43

KFAJP napisał/a:
Zostala mi jeszcze sprawa podlaczenia sie pod swiatla stopu

a co ci to da?
Pytanie, masz jakąś antenę, albo solar na dachu?
to przejdż kablami poprzez istniejacy otwór a dalej do krawędzi dachu puść kabel w przyklejonej do dachu listwie montażowej PCV
podłaczaj na stale z extra włacznikiem i używaj kiedy chcesz bo jak podłączysz pod wsteczny to będzie tylko wtedy aktywne a tak spojrzysz na rowery cz co się dzieje za kamperem

Ps, montaz może być wkrętami +klej do nakładki plastikowej, - ona wewnątrz jest pusta

KFAJP - 2013-04-30, 01:34

papamila napisał/a:
KFAJP napisał/a:
Zostala mi jeszcze sprawa podlaczenia sie pod swiatla stopu

a co ci to da?
Pytanie, masz jakąś antenę, albo solar na dachu?
to przejdż kablami poprzez istniejacy otwór a dalej do krawędzi dachu puść kabel w przyklejonej do dachu listwie montażowej PCV
podłaczaj na stale z extra włacznikiem i używaj kiedy chcesz bo jak podłączysz pod wsteczny to będzie tylko wtedy aktywne a tak spojrzysz na rowery cz co się dzieje za kamperem

Ps, montaz może być wkrętami +klej do nakładki plastikowej, - ona wewnątrz jest pusta


No tak ... przylapales mnie :ok chodzilo mi oczywiscie o swiatlo "wsteczne" a nie stopu (teraz nawet nie moge edytowac, bo Twoj post by nie mial sensu, wiec zostawiam z bledem).
Na dachu nie mam nic. Nad antena i solarem dopiero sie zastanawiam. Jezeli chodzi o antene to mam do niej juz wmontowana przejsciowke przez sciane boczna na dwa kable, ale to za daleko, aby ciagnac kabel po dachu (dodatkowo w przejsciowce jest miejsce na dwa kabkle, chyba antena zwykla i satelita, wiec zostawie jak jest). Solar moze kiedys.

Jezeli chodzi o montaz to raczej bede myslal cos o wykonaniu podkladki z czyms do przykrecenia sie, a podkladka klejona, ale jak nic mi nie wpadnie w rece i bedzie to za dlugo trwac to zrobie tak jak wlasnie poradziles ~(wkrety i klej, lub cos).

Im dluzej sie zastanawiam, tym bardziej kieruje sie w strone recznego wlaczania kamery,razem z monitorem. Nie chce aby bez powodu mi monitor sie wlaczal kiedy nie ma takiej potrzeby.

SlawekEwa - 2013-04-30, 06:02

KFAJP napisał/a:
Nie chce aby bez powodu mi monitor sie wlaczal kiedy nie ma takiej potrzeby.

Szczególnie w nocy jak monitor "bije" po oczach, a kamera i tak niewiele widzi :-P

mwservice - 2013-04-30, 10:04

1) Proponuję sprawdzić, jak zachowuje się monitor po podaniu mu napięcia 12V. Jeśli się sam nie włącza i wymaga naciśnięcia przycisku "power", to podłączanie całości pod światła wsteczne będzie mało praktyczne - tj. będzie wymagało każdorazowo naciśnięcia przycisku na monitorze.

2) Niedawno wymieniłem starą kamerę typu CMOS na nową z przetwornikiem CCD 1/4" Sharp i różnica jest kolosalna. W przypadku kamery CMOS w ok. 20% sytuacji była nie przydatna (za ciemno lub oślepiona przez zbyt mocne lub kontrastowe światło). Teraz zarówno w dzień jak i w nocy (całkowita ciemność, przy włączonym wstecznym) widać bardzo dobrze.

Track222 - 2013-04-30, 10:34

mwservice napisał/a:
...........................Niedawno wymieniłem starą kamerę typu CMOS na nową z przetwornikiem CCD 1/4" Sharp i różnica jest kolosalna. W przypadku kamery CMOS w ok. 20% sytuacji była nie przydatna (za ciemno lub oślepiona przez zbyt mocne lub kontrastowe światło). Teraz zarówno w dzień jak i w nocy (całkowita ciemność, przy włączonym wstecznym) widać bardzo dobrze.


Nie do końca kolego masz rację, nowe kamery z przetwornikiem CMOS nie odbiegają jakością od CCD.

mwservice - 2013-04-30, 12:29

Nie chciałem uogólniać. Pisałem o moich doświadczeniach po wymianie starej (ok. 5 letniej) kamery z sensorem CMOS na nową z CCD. Myślę, że taka informacja może się przydać posiadaczom starych kamer w systemach cofania, którzy mają problem z obrazem w trudnych warunkach i myślą że tak musi być. U mnie różnica jest kolosalna.
Sam nie porównywałem dwóch współczesnych kamer cofania CMOS vs. CCD, ale chyba dalej wiele wskazuje na to, że przetwornik CCD lepiej nadaje się jako kamera cofania:
- informacje od wyspecjalizowanych sprzedawców: http://www.parkingcameras...s.php?pageid=11 http://www.youtube.com/watch?v=kI7P4ENpt68
- rynek: ceny kamer cofania z przetwornikiem CCD są przeważnie trochę wyższe niż CMOS.
Różnica w większym poborze prądu przez przetwornik CCD nie jest istotna w zastosowaniu jako kamera cofania: u mnie pomierzony pobór prądu wzrósł z 30mA (=stara kamera CMOS) do 55mA (=nowa CCD, sprzedawca podawał w specyfikacji prąd 35mA) przy pracy w dzień bez podświetlenia.

KFAJP - 2013-05-01, 00:51

Ja nawet nie wiem jaki typ kamery mam. Druga sprawa, to ze nie sprawdzalem obrazu w nocy.
Jezeli chodzi o monitor to startuje sam, dlatego calkowicie nie porzucam tematu "podlaczenia pod wsteczny", ale zdecydowanie bedzie przelacznik reczny.

Teraz mi sie przypomnialo, ze jak pierwszy raz sprawdzalem kamere z monitorem to na monitorze pojawil sie ten "przykladowy obrys" (czyli-prostokat). Czy to bylo z kamery, czy z monitora to nie wiem. Za drugim razem jak sprawdzalem miejsce do umieszczenia kamery to juz tego "prostokatu" na wyswietlaczu nie bylo. Sprawdzilem wszystkie opcje w monitorze, i nie znalazlem niczego takiego jak wlacz /wylacz ten "obrys". Z drugiej strony gdyby to bylo nadpisane na matrycy kamery, to powinno zawsze byc na wyswietlaczu.

Poszukam instrukcji od jednego i drugiego.

A to zdjecie kamerki, jak widac jest malutka, i tak sie zastanawiam, czy czasem zwykly silikon jej nie utrzyma na miejscu. Wtyczka od kamerki do przedluzki kabla jest wielkosci 5mm, niestety po drodze jest cos na kablu wielkosci okolo 12 mm, wiec i taka dziure musze wywiercic. Czy szukali byscie specjalnej przejsciowki przez sciane, czy tylko zakleic silikonem otworek po wierceniu ?

papamila - 2013-05-01, 06:37

kamerka jest tak mała że klej wystarczy, ew b. malutki wkręt.
co do kabla i dziury to jeszcze raz rozważ przejście przez dach,
naturalnie dobra przejściówka a potem jeszcze obok kamerki puszka hermetyczna
na złączkę. Są przejściówki na 2 kable więc np na solar albo TV będzie jak znalazł

KFAJP - 2013-05-02, 04:27

Wiem przegladalem jakies przejsciowki. Jezeli chodzi o solar to sie wlasnie zastanawiam , wiec przejsciowka sie przyda, zwlaszcza ze droga jaka pociaglem kable od monitora do kamerki, przyjmie jeszcze wiele kabli :diabelski_usmiech i juz planuje oswietlenie LED i wszystko bedzie szlo ta sama droga.

Wracajac do kamerki, przejsciowke musial bym montowac na plaskim, czyli kabelek od kamery musial by byc klejony jakos do sciany i az do przejsciowki. Przejsciowki zaraz za kamerka nie umieszcze bo nie jest to plaska powierzchnia, wiec zostaje wywiercenie jednej dziurki zaraz za kamerka, ale latwo to wypelnie silikonem.

Czy ma ktos zdjecia tej przejsciowki jak to jest przykrecane do kampera (sciany) i jak to uszczelnia (zabezpiecza) przejscie kabli ?

Pozdrawiam :spoko

PS- sprawdzilem juz kamerke w nocy, i ... oczywiscie widac "ciemnosc" wiec albo nowa kamera, albo dodatkowe tylne oswietlenie... lub sie nie bede specjalnie przejmowal i zobacze w czasie uzytkowania kampera czy jest mi to potrzebne w nocy.

KFAJP - 2013-05-30, 11:15

Witam ponownie, w temacie cisza....

ale ja "tymczasowo" ukonczylem instalowanie kamery cofania :mrgreen: Tymczasowo - ze wzgledu na powiedzmy okres probny. Zobacze jak wszystko smiga i puzniej polutuje wszystko na stale. Na chwile obecna polaczone jest na wsowki. Kolejna sprawa to miejsce przejscia kamery przez sciane. Przydala by sie jakas wlasciwa przejsciowka, a na chwile obecna mam to zabezpieczone guma/uszczelniaczem do poszycia.

Kilka fotek ponizej

papamila - 2013-05-30, 12:49

sory że się czepiam, :oops:
ale ten przelacznik na slupku ....... :gwm
chcesz sobie zrobić dziurę w głowie :shock:

P.S.
jaka kamera taki obraz, (bez diód doświetlajacych)- pozostalo zamontować ci
silne swiatlo cofania

KFAJP - 2013-08-04, 18:44

Przelacznik jest powyżej glowy, ale na wyciagniecie reki. Dodatkowo później go zmienie na plaski przelacznik, z trzema pozycjami 0, 1, i 2, aby wlaczac sama kamerke z monitorem w pozycji 1 lub w pozycji 2 dodatkowo zalaczaly się swiatla cofania i dziek. Chwilowo mam taki maly "bzyczek" w zaroweczce.

Mam nadzieje, ze uspokoiłem Twoje zatroskane serce :spoko Papamila

polaris20 - 2013-08-05, 01:13

Koledzy a co powiecie na ten zestaw?

link

Dla mnie przemawia za nim łatwość w montażu kamery i po ciągnięciu kabli. Tylko nie wiem ile warta jest sama kamerka...

SlawekEwa - 2013-08-05, 05:51

polaris20 napisał/a:
Koledzy a co powiecie na ten zestaw?

Jeśli kamerę zamontujesz w ramce tablicy rej.- to zobaczysz niewiele / chyba, że tablicę masz zamontowaną na wys. 2m /.

polaris20 - 2013-08-05, 11:19

głownie chodzi mi o to żeby widzieć co jest bezpośrednio za zderzakiem.
RODOS - 2013-08-05, 12:03
Temat postu: Kamera cofania.
Czy Ktoś ma tego typu kamerkę. :spoko
joko - 2013-08-05, 15:27

Kamera cofania montowana w ramkę rejestracji albo w oprawę lampki podświetlenia rej. jest z założenia przeznaczona do sam. osobowych bo tam spełnia swoją funkcję , widząc po odpowiednim kątem zderzak ( element najbardziej wusunięty do tyłu) i otoczenia za nim.
W kamperach gdzie zazwyczaj z tyłu jest jeszcze bagażnik na rowery, drabinka i inne graty, a sam pojazd ma prawie 3m wysokości, stosowanie takich kamer jest bez sensu.
Jedyne dobre miejsce jest centralnie u góry zabudowy, przy czym kamera powinna mieć odpowiednio duży kąt widzenia, aby objąć narożniki.
Przy cofaniu ideałem byłby widok centralnie z góry, pionowo w dół tak aby było widać obrys pojazdu, bez mylącej perspektywy.
Często ( tak jak w moim przypadku) potrzeba jeszcze dodatkowych widoków , aby ocenić sytuację za i po bokach pojazdu.
Ja mam spod domu wyjazd tyłem, z bramy pomiędzy budynkami, bezpośrednio na chodnik i dość ruchliwą drogę. W chwili obecnej , jeszcze bez kamer , wyjazd jest możliwy jedynie przy pomocy drugiej osoby.
Wymyśliłem sobie układ trzech kamer ( tył i po obu stronach), z których każda będzie regulowana przynajmniej w dwóch pozycjach ( na wprost i w dół). Do tego zestaw 3 monitorow ( 3x 5'' albo 2x 5'' i 10'' na środku).
Dzięki temu kamery skierowane w dół dadzą mi pełny obraz sytuacji przy cofaniu, łącznie z narożnikami zabudowy, boczne podniesione do góry pozwolą rozglądnąć sie przy wyjeździe tyłem z bramy, a tylna podniesiona do gory będzie robic za lusterko wsteczne.
Jest jeszcze opcja aby tylna miała możliwość patrzenia po dachu do przodu przy przejazdach pod wiaduktami, ale tutaj muszę jeszcze rozwiązać problem obracania obrazu.
Jest jeszcze problem doboru odpowiedniej jakości kamery bo jak na razie to te które miałem okazję popróbować maja jeden podstawowy problem - kiepska jakość obrazu i totalnie nie radzą sobie z automatyką przysłony. Może możecie polecić cos co jest małe, ma duży kąt widzenia i automatykę przysłony, oraz ma możliwoś wyboru czy obraz normalnie czy w lustrzanym odbiciu.
Mogą być nawet nie chermetyczne bo i tak do opcji z regulacja kata patrzenia muszę obudowy ze sterowaniem zrobić samemu.

darciox - 2013-08-05, 15:47
Temat postu: kamera cofania
Może ktoś ma bezprzewodowy zestaw ? Tak mnie korci ten system,tylko się cały czas obawy. Są różne zestawy od wielkości monitora po ilość kamer ?
polaris20 - 2013-08-06, 10:56

W moim przypadku ramka tablicy znajdować się będzie na rampie więc będzie to ostatni element samochodu co do kamer montowanych od góry to tak jak napisałeś musi ona mieć szeroki kąt widzenia a to wiąże się z zniekształconym obrazem. Wysokość kampera nie jest mi potrzebna bo zanim gdzieś parkuję wychodzę z auta i sprawdzam sytuację we wszystkich kierunkach.
mwservice - 2013-08-06, 13:15

joko: Pisałem tu wcześniej o różnicy pomiędzy kamerą CMOS a CCD. Kupiłem kamerę CCD NVOX GD-B2094 i jestem zadowolony - jest dosyć odporna na duży kontrast obrazu - na pewno o niebo lepiej niż stara kamera CMOS .
Nie spotkałem kamery cofania, która ma możliwość ustawienia trybu odwracania obrazu. Zazwyczaj typowe kamery cofania odwracają obraz "lewo-prawo". Inne odwracanie realizuje się najczęściej poprzez monitor. Np. monitor lcd ACTIO AC7005 ma osobny, łatwo dostępny, przycisk na obudowie, którym ustawia się tryb odwracania (4 możliwości). Ustawienie jest niestety wspólne dla obydwu wejść monitora AV1 i AV2, ale jest pamiętane po wyłączeniu zasilania.

joko - 2013-08-06, 18:35

Jeżeli chodzi o największą bolączkę kamer cofania, czyli nie radzenie sobie z obrazem o różnym poziomie oświetlenia , to typ przetwornika nie ma tu za bardzo znaczenia. Kamery CCD mają z racji zasady działania, większą czułość , więc będą sobie lepiej radziły przy słabym oświetleniu.
To, że u Ciebie nowa CCD działa lepiej od starej CMOS wynika bardziej z tego, że jest nowa niż z tego że jest CCD.
Aby kamera nie była oślepiana i nie głupiała przy obrazie o dużym zróżnicowaniu oświetlenia , musi mieć dobry układ automatyki przesłony, balansu bieli i kilka innych wspomagających (jak AGC i BLC).
Za jakość obrazu , poza podstawowym parametrem jakim jest rozdzielczość, odpowiada również stosunek sygnał/szum ( dB).
W praktyce ozncza to, że czasem kamera o gorszych parametrach podstawowych ( rozdzielczość, czułość), daje lepszy obraz i odwrotnie.
Pytałem o konkretny model kamery cofania, która daje dobry obraz, właśnie ze względu na to , że większość z nich jest poprostu marna, a uzyskiwany z nich obraz nieostry, byle jaki i kompletnie nie odporny na zmienne warunki oświetlenia.
Prosta kamera do CCTV daje trzy razy lepszy obraz, od "dobrej" kamery cofania, tylko problem polega na tym, że te typowe cofania mają funkcję mirror. Gdyby nie to to wogóle bym sobie głowy nimi nie zawracał, tylko skompletował dobry moduł z Auto Iris i dobrym obiektywem i wsadził w obudowy własnej konstrukcji.

W tych kamerach NVOX funkcja mirror jest permanentna, czy jest możliwość wyboru normal/mirror? Pytam bo w moim układzie potrzebuję tylną z funkcją mirror a boczne normalne, a chciałbym użyć wszystkich jednego typu.

mwservice - 2013-08-06, 19:44

Niestety ta kamera NVOX ma na włączone na stałe odwracanie obrazu, bez możliwości wyłączenia, stara Cmos tez tak miała. Jak pisałem, najprościej jest zrobić odwracanie w monitorze.
joko - 2013-08-06, 22:16

Tak myślalem, dzięki za informację. Kolejna dziedzina w której ciężko znaleźć optymalne rozwiązanie.
Normalnie to bym pewnie zaakceptował to co jest w takiej jakości jak jest i nie marudził, ale wiele lat temu zajmowałem się montażem CCTV i poprostu wiem jak powinien wyglądać obraz z dobrze dobranej kamery ( jak wyglądał 15 lat temu, a liczyłem że jakiś postęp powinien być) i to co widzę jest nie do przyjęcia.
Do wyświetlania obrazów robię sobie taki panel z trzema monitorami w jednej obudowie i używam do tego modułów monitorowych ( matryca i sterownik, bez obudowy) więc obracanie z monitora nie wchodzi w grę. Jedyne co mogę zrobić to obrócić matrycę o 180 stopni i tak poustawiać kamery aby uzyskać porządany efekt.

KFAJP - 2013-08-07, 09:07

Ja w piatek szykuje sie do drogi, a tu mi monitor wysiadl :? nowy dopiero po moim urlopie przyjdzie. Cala moja praca nie przyda sie na tym wyjezdzie :gwm niech to ges...
joko - 2013-08-08, 23:27

Chyba znalazłem rozwiązanie, takie kamerki : http://allegro.pl/kamera-...3396695872.html
Duża rozdzielczość (i zbliżona do natywnej rozdzielczości monitorów jakie chcę zastosować - 800x600), wszystkie systemy poprawy obrazu , dobry przetwornik i funkcja obracania obrazu w pionie i poziomie co daje dowolność w montażu i konfiguracji na monitorach.
Trochę duże obudowy ale na kamperku nię będą się rzucały za bardzo w oczy.
Kąty widzenia przy ustawieniu obiektywu na 2.8mm wystarczające aby zrezygnować z opcji regulacji kąta nachylenia (wszystko co potrzebuję zobaczę z jednej pozycji).
Narysowałem już sobie panel monitorowy w dwóch opcjach (załączone zdjęcie) i chyba ta wersja z trzema monitorami 5'' będzie lepsza bo panel ma iść w miejsce lusterka wstecznego a ten większy będzie już chyba trochę zasłaniał widok przez przednią szybę.

Co się stalo z tym Twoim monitorem KFAJP ? Może da się to zreanimować. Większość awarii elektroniki związana jest z zasilaniem, więc może nie ma tak beznadziejnie.

joko - 2013-08-08, 23:57

Tak się ma wielkość tych kamer do wielkości kampera (te czarne kopułki na rysunku - w oryginale będą białe więc jeszcze miej widoczne)
Tylko mi się nie śmiać z rysunku kamperka :mrgreen: bo tak na szybko rysowałem aby tylko proporcje uchwycić.

Skorpion - 2013-08-09, 06:41

Wedlug mnie to jest dobra koncepcja i pomysla :spoko :spoko :spoko :spoko :spoko :spoko :spoko
SlawekEwa - 2013-08-09, 06:45

"Ja mam spod domu wyjazd tyłem, z bramy pomiędzy budynkami, bezpośrednio na chodnik i dość ruchliwą drogę. W chwili obecnej , jeszcze bez kamer , wyjazd jest możliwy jedynie przy pomocy drugiej osoby. "


Pod dom tyłem nie można wjechać ?

joko - 2013-08-09, 07:44

Cytat:
Pod dom tyłem nie można wjechać ?


Nie ma takiej opcji. To nie chodzi tylko o wjazd tyłem do bramy, ale potem jest jeszcze 90 stopni w prawo przy narożniku budynku w ograniczonej przestrzeni , a zazwyczaj stoi tam jeszcze kilka innych samochodów, którymi nie wjechałem do garaży i kamperem muszę stanąć przy samym budynku, tak aby się nie zablokować na amen.
Tyłem za duże akrobacje i przy tych wymiarach pojazdu i terenu nie wykonalne.

Poza tym co to zmienia, jak i tak do takiego manewru kamery też potrzebne, a samo manewrowanie na ruchliwej drodze jest krótsze i robi mniej zamieszania jak wjazd jest przodem a wyjazd tyłem.

joko - 2013-08-25, 22:43

Znalazłem wczoraj trochę czasu i zrobiłem zestaw monitorów. Wybrałem opcję z trzeba monitorami 5'' i całość umieściłem w miejscu lusterka wstecznego. Pierwotnie plan był taki aby środkowy monitor był 10'' i cały panel umieszczony na belce nad przednią szybą, ale patrzenie w to miejsce przy cofaniu mogło się skończyć skręconym karkiem :wyszczerzony:
Z kolei monitor 10'' w miejscu lusterka za bardzo zasłaniał widok. Ostateczne taka opcja jak wybrałem jest optymalna. Wykorzystałem oryginalne lusterko, usuwając szkło i mocując do niego wykonaną przeze mnie obudowę monitorów.
Efekt finalny widoczny na załączonych fotkach.

Znalazłem również odpowiednie do mojego zastosowania kamery, które jakością obrazu biją na głowę wszystko co dostępne jest na rynku w temacie "kamera cofania"
Rozdzielczość 800 TVL jest idealna do natywnej rozdzielczości zastosowanych monitorów (800x600), co w połączeniu z pełną automatyką przesłony, balansu bieli i kilkoma innymi wodotryskami daje perfekcyjny i stabilny obraz.
Kamera mam możliwość odbicia lustrzanego w poziomie i pionie więc daje pełną swobodę w jej instalacji.

Okablowanie mam już gotowe i zainstalowane w zabudowie, pozostaje więc zamontowanie kamer i system cofania będzie gotowy :ok

KFAJP - 2013-08-26, 10:29

WItam

Moj monitor najpierw zatrzymal obraz jak cofalem, a nastepnie rozswiecil sie na bialo, i tak caly czas swieci. Nie wyswietla sie menu ani nic innego. Dzwiek jest, zasilanie jest. W piatek juz bede wracac do UK i nowy monitor powinien juz byc.

Przy okazji - pamietajcie o wadze tego co wieszacie na lusterko, mi odpadl monitor razem z lusterkiem od szyby. Musze to teraz jakos przykleic.

Pozdrawiam

Witek G - 2013-08-26, 16:11

moje gratulacje, znakomita prezentacja, pełne zawodostwo, pozdrawiam
dziwaczek - 2013-08-26, 17:45

KFAJP napisał/a:
Przy okazji - pamietajcie o wadze tego co wieszacie na lusterko, mi odpadl monitor razem z lusterkiem od szyby. Musze to teraz jakos przykleic.


można klejem np. takim http://motokosmetyka.pl/u...wstecznego.html

KFAJP - 2013-09-14, 00:49

Wlasnie przeszukiwałem ebay, ale poszukam jeszcze w sklepach miejscowych, bo trwałego klejenia do szyby chciałbym uniknąć. Wolal bym tak jak orginalnie, czyli cieniutka tasma dwustronna. Zobacze co na rynku, a jak się nic nie trafi to przykleje do szyby. Lusterko powinno tam być na stale, wiec będzie :mrgreen:
eMWu - 2013-09-16, 10:30

w warsztacie takie klejenie to cena ok 20 zł. Sam bym sie w to nie bawil za takie pieniadze
eler1 - 2013-09-16, 15:50

joko napisał/a:
Wybrałem opcję z trzeba monitorami 5'' i całość umieściłem w miejscu lusterka wstecznego. Pierwotnie plan był taki aby środkowy monitor był 10''
trochę mało te 5" do szczegółowego manewrowania kiedyś miałem 4" i wymieniłem na 10" :spoko
salut - 2013-09-16, 17:03

KFAJP napisał/a:
Wlasnie przeszukiwałem ebay, ale poszukam jeszcze w sklepach miejscowych, bo trwałego klejenia do szyby chciałbym uniknąć. Wolal bym tak jak orginalnie, czyli cieniutka tasma dwustronna. Zobacze co na rynku, a jak się nic nie trafi to przykleje do szyby. Lusterko powinno tam być na stale, wiec będzie :mrgreen:


Z tym klejeniem lusterka do szyby to róznie bywa. Niektóre kleje wysychając maja takie napręzenia, że potrafi popękać szyba. Chyba lepiej dać zarobić i mieć święty spokój.
:spoko :spoko

Bronek - 2013-09-26, 11:18

W kwestii kamerek mam pewne doświadczenie . Montowałem różne w różnych swoich samochodach . Wszystkie bezprzewodowe .
1. wybrać należy z kontem min 170 st.
2. Novox jest zarówno do przodu jak i do tyłu . Zakupiłem takowa na allegro - po przecięciu dwóch wystających kabelków staje się przednia i znikają linie. koszt ok 200 zł.
3. Tylna zamontowałem ok 2mm przewiercając campera , kabelki schowane za oparciem wysokiego łoża. , kamerka metalowa maleńka chromowana z naturalnym kątem w dół ok 60 st łapie szeroko boki campera i 30 m do tyłu. na boki 170 st

3. Do nawigacji zamontowanej na wew , niepotrzebnym lusterku , podpięty jest odbiornik radiowy (koszt z nadajnikiem 100 zł)- Zasilanie do nawigacji i w/w odbiornika z lampki kabinowej by nie ciągnąć kabla z zapalniczki.

4. Tyla kamerka podpięta do nadajnika ( w komplecie z odbiornikiem był) i zasilanie wzięte ze znajdującej sie lampki nocnej nad łożem. To wszystko z tyłu jest sterowane tzw radiolinią za 56 zł z pilotem . tez z allegro .


Działa to tak : Włączam swoja nawigację ( BLOW 7 cali). Z chwila naciśnięcia pilota ( przyklejonego na desce samochodu) tylna kamerka dostaje zasilanie . Na odbiorniku wpiętym pomiędzy zasilanie nawigacji a nawigacja pojawia się sygnał video . Tym samym automatycznie nawigacja przechodzi w odbiór wideo i git .

Przy pomocy tego pilota mogę jeszcze zamontować np druga kamerkę łapiącą z boku . Kupują pilota 4 i więcej kanałowego można sterować różnymi urządzeniami - innym kamerami lub np. zaworem spustu . JESTEM W TRAKCIE PRZEMYŚLEŃ- zakupiłem nawet taki zawór by wykombinować siłownik.

Na priv moge podać więcej szczegółów

Rambler - 2013-10-01, 23:38

Bronek napisał/a:
Novox jest zarówno do przodu jak i do tyłu . Zakupiłem takowa na allegro - po przecięciu dwóch wystających kabelków staje się przednia i znikają linie. koszt ok 200 zł.


Czy mógłbyś podac linka? Bo widzę same mikrofony... :roll:

Bronek - 2013-10-30, 16:49

link już zdechł bo upłynęło troche czasu . Tez nie widze tej kamerki . Ale trzeba poszukać .
gfizyk - 2014-01-05, 15:55

Koledzy, co myślicie o takim zestawie?
http://allegro.pl/kamera-...3834723786.html
Rozważam montaż na zewnętrznej części relingu.
Co Wy na to?


papamila - 2014-01-05, 17:33

gfizyk napisał/a:
Rozważam montaż na zewnętrznej części relingu.

zestaw będzie dobry,
co do montażu-
reling jest trochę cofnięty skrócisz sobie kąt widzenia, akurat tego co chcesz chronić
wybralbym listwę na tylnej ścianie, a i masz okno na podorędziu gdzie ew wejść kablem

Bronek - 2014-01-05, 21:07

Mam taka kamerkę nigdy nie montowaną. Jest ciężka wielka i te diody nic nie dadzą z takiej wysokośći . Obraz tylko lustrzany bez możliwości dania jej w inne miejsce. Solidna i niestety tylko do "mocnego montażu . Kleje taśmy odpadają . Dasz za wysoko to będziesz widział albo daleko bez mozliwości widzenia tyłu samochodu . Skierujesz nisko to tylko do parkowania. i dalej nie

Przyczepisz np do bagażnika rowerowego lub gdzieś niżej w tej okolicy , to Ci urwą .
O wyświetaczu bym zapomniał . Lepiej sobie sprawić małą kamerkę 170 st I kupic np nawigację 5-7 cali

Ale to moje zdanie. . W tym miejscu montażu warto dodać reflektor LED I tylko do oglądania myslę z 3-6 m za samochodem

gfizyk - 2014-01-05, 23:21

Dzięki za odzew.
Papamila - racja. Listwa jest lepszym pomysłem :-) Obawiałem się, że mi będzie przeszkadzać bagażnik rowerowy, ale mogę trochę "podregulować" kamerę.
Bronek - o co chodzi z tym odwróconym obrazem? Kamera będzie stosowana tylko do kampera i tylko z tyłu - tak jak lusterko wsteczne. Domyślam się, że chodzi o widok jak we wstecznym lusterku? Tzn. że nie powinno mi to przeszkadzać? Dobrze myślę?
Chciałbym móc korzystać z kamery zarówno podczas manewrowania do tyłu jak również podczas jazdy do przodu - podobnie jak z normalnego lusterka wewnętrznego. Jeżeli to lusterko nie zda takiego egzaminu - to jakie? Skoro chcę używać kamery również do jazdy w przód - halogen LED - odpada.
Może coś takiego? Akurat pasowałoby na listwę i przewód można wpuścić zgodnie z sugestią Papamila.

Bronek - 2014-01-05, 23:33

Po pierwsze primo . Halogen Led nie jest Halogenem ale wiem o co Ci chodzi o lapę i OK
Kamerka z funkcja Mirror to taka właśnie na tył odwraca sama jak to w normalnym lusterku i tak ma być . Ta jest OK
Ja wolę takie kamerki u których można to wyłączyć i zastosować je do innych celów.
Jeśli chcesz korzystać z kamery jako lusterka wstecznego podczas zwyklej jazdy to zasilanie musisz podpiąć oddzielnie a nie do lampy cofania jak to w takich kamerach , czujnikach bywa . To dodatkowo drugim przyciskiem możesz ekstra dodać oświetlenie po prostu jeśli nie chcesz tego zrobić bezprzewodowo dodajesz jedną żyłę w kablu więcej pod wlącznik oświetlenia LED czy Halogeny czy czego tam chcesz

Zrób to najpierw na "sucho " by sprawdzić w którym miejcu nalepiej łapie obraz zakres zasię itd. Pociągnij sobie przedłużaczem 12v podepnij monitor kamerkę stojąc za samochodem najlepjej w cieniu i będziesz wiedział gdzie powinna być.

gfizyk - 2014-01-05, 23:49

W końcu nie wkleiłem linka, bo ewentualnie może taka kamerka. Co sądzicie? Bronek co sądzisz? Zapomniałem wkleić.

http://allegro.pl/samocho...3849202178.html

Zasilanie ma być podpięte pod światła pozycyjne. Jeśli bym myślał o dodatkowym doświetleniu - to faktycznie - można puścić dodatkowy przewód "od razu" i zamontować w kabinie wyłącznik. Dobry pomysł. Kabel można poprowadzić, a nad montażem reflektora można się zastanowić ...

Bronek - 2014-01-06, 00:05

Ok. Fajna mała i i tania . A jak chcesz widzieć w nocy to na religu dachowym daj reflektor Led czy inny skierowany pionowo do dołu by nie oślepiał . Podepnij pod światła cofania . Na przdłuzce poza obrys tyłu kampera. W dzień światło bedzie niewidoczne a w cocb oświetli z 1,5 metra za kamperem.
Ja mam taką http://allegro.pl/samocho...3844727040.html Estetyczna wymaga dziury . Niestety kąt lekko w dół ,widzę ok 10 metrów do tyłu. ale od samej krawędzi kampera i zamontowana ok 220 na glebą , Pisałem sterowana bezprzewodowo z zasilaniem od lampek w sypialni Cała instalacja wew samochodu

Ale do cofania i tak wole profesjonalne czujnik + nieprofesjonalna zonę.

gfizyk - 2014-01-06, 00:12

Bronek - słusznie. Żona jest niezastąpiona :-) Ja ostatnio, któregoś wieczora, cofając swoim Sharanem, myślałem, że czujnik zareagował na psa, którego widziałem w lusterku. Chwilę później okazało się, że jest to moje własne ogrodzenie :-) Żona by zareagowała :-)
Dzięki za rady. Zakupię tę kamerkę (nie jest droga, więc w razie czego - wiele nie stracę). Dodatkowo reflektor LED (polecasz coś konkretnego?).
Czujniki - odpuszczę.
Ode mnie dla kolegów pifko :-)

Bronek - jedno pytanko - nie masz żadnych zakłóceń przy bezprzewodowym połączeniu?

Bronek - 2014-01-06, 00:24

Tu masz z regulacja konta http://allegro.pl/samocho...3852143743.html mnie estetyczna ale i tak dla kabla dziura!! możesz wtedy za to sobie regulowac Tez taka mam Mam ich kilka . W róznych samochodach zawsze jak kupowałem auto to mntowałem A kozrystam.........baaaardzo sporadycznie.
Zakłócenia czasem sa ale rzadko Reflektorki led po ok 160 zł . Np - nie mam doświadczenia
http://allegro.pl/lampa-l...3824148588.html

papamila - 2014-01-06, 08:16

gfizyk napisał/a:
Chciałbym móc korzystać z kamery zarówno podczas manewrowania do tyłu jak również podczas jazdy do przodu

tak się nie da- rózne katy widzenia kamery wykluczają się wzajemnie
jak będziesz widzial do tylu jak w lusterku to nie zobaczysz "tyłu " auta przy manewrowaniu
rozwiązaniem będzie druga kamera
Po tym patrzeniu do tyłu w czasie jazdy to sobie za wiele nie obiecuj- obraz przeciętny,
w lustrach zobaczysz szybciej a druga sprawa to nieprzydatność w nocy i zjawisko olśniewania przez jadących z tyłu- na ekranie będzie biala plama
Co do zakłóceń bezprzewodowych to u mnie niestety są :chytry dlatego polecam kabel

zbychu - 2014-01-06, 10:00

Najlepszym rozwiązaniem jest kamera podwójna np; http://allegro.pl/nvox-ka...3826265821.html i do tego ; http://allegro.pl/monitor...3848823467.html ja mam takie i jest super widoczność.
Bronek - 2014-01-06, 10:33

Fajna . Tylko te kąty. 120 st , by złapała trochę obszaru po za bokami kampera to musi być wyżej .
A 40 st to raczej jako lusterko wsteczne.
Każdy ma swoje doświadczenia , możliwości itd.

U mnie ta moja malutka niklowana prawie niewidoczna kamerka łapie szeroko do 10 m za pojazdem dalej to widzę juz w lusterkach . ma 170 St

Firma NVOX robi dobre produkty. !!

Tez myslałem by zrobić drugą , ale dałem spokój Bardziej mysle o prawej bocznej bez funkci mirror by oglądać skrzyżowanie od strony pasażera , bo widoczność po prawej mam b . kiepską.

SlawekEwa - 2014-01-06, 10:38

Bronek napisał/a:
ma 170 St

Przy takim kącie widzenia powstaje efekt tzw "rybiego oka" i daje to mocne zniekształcenie obrazu. Coś takiego jak wizjer w drzwiach wejściowych z klatki schodowej :placze2

Bronek - 2014-01-06, 10:57

Bez przesady. Jak widzę oba "rogi kampera to procesor zwany mózgiem właściwie interpretuje czy przywalę czy nie . :wyszczerzony: Ten efekt jest niewielki. Kamera jest dość wysoko ponad 2 m i naprawdę mi to nie przeszkadza .
Może warto na jakim spotkaniu , zlocie empirycznie sprawdzić różne warianty .
Moim zdaniem to taka "róża do kozucha" Ile to razy cofamy ?? w trudnych sytuacjach . A pomoc drugiej osoby jest najlepsza .
Ja tam się nie szczypie , nie wstydzę poprosic gapia , przechodnia itd. To lepsze niz przywalić.

Jako dawny przyczepowiec mam doświadczenie . Kamper przy manewrowaniu przyczepa to pikuś :diabelski_usmiech

joko - 2014-01-06, 11:56

Widzę , że temat kamery cofania znowu ożył :ok
Mój projekt opisany na 5-tej stronie tego tematu już jest od dawna skończony i sprawdzony "na poligonie", więc załączam kilka fotek jak to wygląda .
Zrobiłem je przed chwilą aby pokazać jaki obraz z tego mam. Samochód stoi po wczorajszej wycieczce,przy garażach pod zadaszeniem (w cieniu), a na lewym monitorze przebija słońce zza budynku. Zwróćcie uwagę jak przy takim centralnym oślepianiu i dużej różnicy w jasności (cień pod zadaszeniem i słońce poza) widać poszczególne kosteczki na placu i generalnie cały obraz jest czytelny.
Kamery mają 800 TVL i super automatykę , a monitory 5'' o rozdzielczości 800x600 co w sumie daje idealny obraz.
Kamera do tyłu widzi tak jak na środkowym monitorze. Widzę dokładnie tylne narożniki zabudowy i jakieś 8-9m do tyłu, więc dobre i do cofania i aby sprawdzić czy co za mną jedzie lub stoi w korku (to co jest dalej jak te parę metrów widzę już w lusterkach wstecznych)
Kamery z widokami na boki umożliwiają mi wyjazd tyłem z bramy pomiedzy budynkami bezpośrednio na ruchliwą ulicę (widzę w obu kierunkach na jakieś 200-300m ).
W praktyce to rozwiązanie sprawdziło się również w sytuacji kiedy potrzebowałem zawrócić na drodze poprzez wjazd z drogi w lewą stronę i wycofanie tyłem . Super sprawa również przy jeździe na wielopasmowej drodze w mieście lub na autostradzie, bo fajnie widać co jedzie obok nas po obu stronach.
Docelowo będzie jeszcze jeszcze pięć kamer więcej (przód na alkowie w dół aby widzieć z góry odległość przy dojeździe do przeszkody, po obu stronach z przodu i dwie do środka)
Cały system będzie podpięty do rejestratora na 8 wejść z dyskiem SSD i poza głównym zadaniem jakim jest obserwacja przy cofaniu i manewrowaniu, będzie pełnił rolę ochrony przed zbliżaniem do pojazdu (detekcja ruchu) i dawał możliwość obserwacji tego co dzieje się dookoła kiedy wieczorem i w nocy siedzi się w zamknietym kamperze (wszystkie lub wybrane obrazy na obu telewizorach w sypialni i jadalni)
Dodam jeszcze że kamerki mają bardzo silne podświetlacze na podczerwień i automatyczny przełącznik dzień-noc (w trybie nocnym mają dużo większą czułość i dają czarno-biały obraz), mają mozliwość zrobienia lustrzanego odbicia zarówno w pionie jak i poziomie, oraz można włączyć i ustawić podziałki liniowe takie jak w standardowych kamerach cofania.

Bronek - 2014-01-06, 13:31

Cytat:
Docelowo będzie jeszcze jeszcze pięć kamer więcej (przód na alkowie w dół aby widzieć z góry odległość przy dojeździe do przeszkody, po obu stronach z przodu i dwie do środka)


Big Brother , nie potrzeba satelity DVBT. Nalepka " TELEWIZJA REGINALNA" też bedzie Cool
To nie CAMPER a wóz transmisyjny.

A serio jak cieszy i sie sprawdza to dlaczego nie .
Może kiedys skorzystam z rad , jak juz wszystko co mam do zamontowania jeszcze zamontuję .
Dobrze że sa tacy co się tak fajnie i skutecznie bawią .
Podziwiam Podaj dane kamerek bo wyglądają fajnie.

eler1 - 2014-01-06, 17:14

joko a kamery w środku :) ja chce założyć z jedną przy stoliku dzieciaków aby widzieć co się tam wyprawiają :spoko
jedna uwaga montuj tak aby był dostęp do czyszczenia :mrgreen:

mwservice - 2014-01-06, 19:37

Poniżej przykład obrazu z dwóch kamer NVOX CD B2094 (przetwornik 1/3" Sharp CCD, kąt 120 stopni).
Obraz został zrobiony w całkowitej ciemności. Może nie jest to najlepszy przykład, bo widać blisko krzaki i środek jest prześwietlony.
W 90% korzystam z kamery patrzącej bardziej poziomo, czasami przy newralgicznych manewrach przełączam na kamerę patrzącą pionowo w dół.

HarryLey4x4 - 2014-01-25, 21:29

a ja myślałem,że jestem gadżeciarz... nie wiem ile tych kamer ma tam być docelowo, ale jedno co mi się podoba to to lusterko - można oglądać 3 programy na raz , informacyjny, jakiś thriller i świerszczyka , a to wszystko w czasie jazdy :szeroki_usmiech . Podoba mi się to lusterko . Ściągałeś je z USA ?? czy można gdzieś kupić w Europie?
joko - 2014-01-25, 22:33

Jakbyś czytał cały temat to byś wiedział, że nie kupiłem tylko wymyśliłem,zrobiłem i pomysłem się podzieliłem :ok
Dla ułatwienia to szukaj na str 5 tego tematu :spoko

Witek G - 2014-01-26, 08:39

Jakiś czas temu kupiłem nawigację NAVROAD LEEO ST, niedawno zobaczyłem na ich stronie że oferują kompatybilną kamerę cofania przewodową oraz bezprzewodową.
Jednak wydaje mi się że ta kamera ma za wąskie kąty widzenia 90/120.
Spodobała mi się już wcześniej (zachwalana na forum) kamera BLOW BVS-513. Zwróciłem się więc do firmy BLOW oraz NAVROADA czy taki zestaw będzie współpracował bezprzewodowo. Niestety nie mogę wydębić od nich konkretnej odpowiedzi.
Mam więc pytanie czy może ktoś ma jakieś doświadczenia względem współpracy NAVROAD LEEO ST I BLOW BVS-513.

tadek27 - 2014-01-26, 09:23

miałem połączoną kamerkę pod nawigację navroad da się. Niestety to rozwiązanie nie do końca mi się podobało bo navi musiała zawsze być powieszona i przełączanie między nawigacją a kamerą. finalnie przełączyłem kamerkę do DVD w radiu do cofania (kamerka szerokokątna założona w zderzaku nisko) i zakładam obecnie drugą kamerkę u góry podłączoną jako lusterko wsteczne. :spoko :spoko :spoko
Bronek - 2014-01-26, 11:45

Nvox są OK.
Blow też
Ja jestem zdania ,że z racji pogarszającego się wzroku . Ważniejszy jest duży ekran. O wyobraźni nie wspomnę.
Kamerka kamerką , czujnik czujnikiem - lecz ..... jakoś zawsze mam lekkiego pietra.


Zresztą " niech moc będzie z nami". I wtedy po kiego nam w ogóle po co nam szyby.

PS. POWAŻNE pytanie: Mam jedną jeszcze kamerkę BLOW dużą i jest ok , ale niestety nie jest mi potrzebna funkcja "mirror". Jak ją przestawić na przednią. ???

W innej mialem taką możliwość - przecinając dwa kabelki. Szukam jej na allegro ale , nie widzę . Dane sprzedawcy zagubiłem . Ta z "kabelkami" NVOX

HarryLey4x4 - 2014-01-26, 12:18

Obawiam ,że jeśli ktoś problem ze wzrokiem będzie próbował zatuszować wielkością monitora, to w końcu na desce rozdzielczej może wylądować 60 calowy TV :mrgreen:
Bronek - 2014-01-26, 13:00

Widziałeś pewnie symulatory kokpitu samolotu, statku itp.....
Może to przyszłość karawaningu ??? :spoko

Fux - 2014-01-26, 13:01

Może taka perspektywa będzie lepsza?

http://www.youtube.com/wa...e&v=_xf3ELqb6kc




:mrgreen:

HarryLey4x4 - 2014-01-26, 13:22

pikne :haha:
Bronek - 2014-01-26, 13:34

Znalazłem takie oto taniutkie cudo . Dla mnie jako boczna wystarczy. http://allegro.pl/jedyna-...3876782736.html
HarryLey4x4 - 2014-01-26, 13:50

a może jako boczną , założyć boczną ?

http://allegro.pl/kamera-...3876987008.html

Bronek - 2014-01-26, 14:05

Mi nie chodzi by widzieć bok samochodu . Lusterka Ducato są na tyle duże i fajne , że OK

Mam problem z widocznością w prawą stronę jak dojadę np. do skrzyżowania " skośnego" Muszę się albo pochylać jak to często robią w dostawczakach , lub prosić żonę ....... A tej nie wierzę :stop:

Taki uklad okien . Brak mi po prostu tego , jak gdyby z tylnych drzwi...

Trzeba dojeżdżając do skrzyżowania , liczyć na to ,że po dojechaniu do niego , nagle nie wyskoczy np. mój kolega motocyklista

wbobowski - 2014-01-26, 14:15

Ja mam 3 kamery cofania. Tyle założyli poprzedni właściciele. Z 2-ch obraz ustalony, jeden nawet na 10-calowym podwieszanym TV. Ale... przy cofaniu po ciemku w bocznej uliczce na drodze z W-wy do Lublina wydawało mi się, że coś poczułem na pustej jak wcześniej patrzyłem drodze. Efektem było spawanie plastikowego zderzaka. Fachowiec twierdził, że te zderzaki w kamperach to są papierowe, bo takie cienkie. Spawanie to piwo, wiadomo malowanie trochę droższe, ale po co to wszystko piszę :?: :?: :?:
Bo przy okazji demontażu zderzaka do spawania, założyłem czujniki cofania kupione kiedyś za całe 49 zł na Alle... I co... i teraz dopiero czuję się bezpieczne... wyją, świecą, pokazują odległość z lewej i prawej.
Nawet jak jeden czujnik od strony nawietrznej został oblodzony w Uniejowie, też mi wył... czyli działa.
Reasumując, kamery kamerami, ale w nocy (i nie tylko) nic nie zastąpi zwykłych czujników. Chyba, że żona, jeśli w porę walnie pięścią w kampera. :haha: :haha: :haha: :haha:

Bronek - 2014-01-26, 14:22

wbobowski napisał/a:
Ja mam 3 kamery cofania. T...........
Reasumując, kamery kamerami, ale w nocy (i nie tylko) nic nie zastąpi zwykłych czujników.. [/b]w kampera. :haha: :haha: :haha: :haha:


Też tak sądzę.

Tą boczną jednak założę . No chyba , że wyżynarką okienko sobie wytnę

TKTomki2 - 2014-03-11, 10:28

Witam.
Jestem początkujący, kampera muszę dopiero doposażyć. Co sądzicie o takim zestawie
http://allegro.pl/nawigac...4030748206.html
Podobno działa do 10 metrów.
Pozdrawiam
TJ

Bronek - 2014-03-11, 19:00

5" to dla mnie mało. Jedna z wielu żadna rewelacja
Budka J/T - 2014-03-18, 18:43

:spoko '

Witam-morzę wiecie o takim systemie monitoringu kampera ,,,
zdalny monitoring przez Internet na telefonu komórkowego cennik, pozdrawiam
Tomasz :pifko

Fux - 2014-03-18, 18:53

Wystarczy jeden zagłuszacz sygnału GSM/GPRS/LTE i po monitoringu.
Budka J/T - 2014-03-18, 19:10

tak ale ,, cos wiecie o takim systemie ????? :D :spoko
Fux - 2014-03-18, 19:12

http://www.albatross.com....armem-pilotowym
koder - 2014-03-18, 19:58

Stary telefon z androidem, karta play prepaid "rok ważności", ładowarka usb i program "Prey Anti Theft". Po skonfigurowaniu wszystkiego, wysyłasz SMS i w odpowiedzi komórka wysyła miejsce, gdzie się znajduje. Całość do skompletowania za ~50zł + 5zł/rok za ważność karty play. Prey jest za darmo. Działa też w roamingu.

Zagłuszacz przeszkadza, ale musiałby być cały czas włączony. W kamperze jest dość schowków, by szybko telefonu nie znaleźli.

Fux - 2014-03-18, 20:10

Fajny patent.
Bronek - 2014-03-18, 20:30

mam monitoring po poprzednim właścicielu. I wlasnie w Poznaniu bede się go pozbywał.
To firma Solid . Abonament ok 25 zl na miesiac . kaucja za nadajnik 700 zl . proponowali mi przedłużenie ,ale skubaniec włącza w nocy alarm , i robi jaja. Gdy zrezygnowałem to spytali gdzie znajduje sie samochód by zdemontować ustrojstwo .


Monitoring , a nie wiedzą gdzie jest ??
Tych firm jest od diabla.
Zastanawiam sie po co mi monitoring , gdy samochód stoi pod domem. A jak ukradną to - mam ubezpieczenie i niech się lepiej nie znajdzie.

MAWI - 2014-03-18, 20:34

koder napisał/a:
Stary telefon z androidem, karta play prepaid "rok ważności", ładowarka usb i program "Prey Anti Theft". Po skonfigurowaniu wszystkiego, wysyłasz SMS i w odpowiedzi komórka wysyła miejsce, gdzie się znajduje. Całość do skompletowania za ~50zł + 5zł/rok za ważność karty play. Prey jest za darmo. Działa też w roamingu.

Zagłuszacz przeszkadza, ale musiałby być cały czas włączony. W kamperze jest dość schowków, by szybko telefonu nie znaleźli.

Koder jesteś wielki. :spoko Pomysł super

tom-cio - 2014-03-18, 21:57

Panowie,cos trzeba ustawiac ,czy kupic wersje premium? Bo mi po zainstalowaniu niextety nie lokalizuje telefonu,niby wszystko dziala,ale ani na mapie ani koordynatow gps nie wyswietla,co zrobic?

Ale zato co do kamery cofania,to rowniez potrzebny drugi stary telefon z androidem i zainstalowac baby monitor all in one,co prawda do monotorowania dzieci,ale do monitorowania,w co sie kamperkiem wjezdza tez znakomity.

koder - 2014-03-18, 22:01

Trzy możliwości:

1) Wysyłasz SMS o treści:
Kod:
PREY (twojehasło) LOCATION (numer-telefonu-gdzie-wysłać)
- dostajesz wtedy na SMS lokację telefonu. Polecone zastosowanie poza krajem.

2) Wysyłasz SMS o treści:
Kod:
GO PREY
(domyślnie, można zmienić) i w panelu pojawia się mapka.

3) Zaznaczasz telefon jako zgubiony w panelu i jak 2).

Wersja pro daje tyle, że można podłączyć więcej jak 3 telefony. Na raport o lokalizacji po włączeniu z panelu trzeba czekać do 10 minut, SMS działa praktycznie od razu.

Bronek - 2014-03-18, 22:04

W windows Phone jest tez lokalizator po zalogowaniu sie na konto Microsoftu.

Ale lokalizacja GSM nie ma nic wspólnego GPS. Moj telefon pokazuje z przkłamaniem ok 500-700 m . Lokalizuje po BTS - triangulacja.
Zostawiasz telefon logujesz sie na stronę i możesz wywołać dzwonek , zablokować telefon i wymazać dane.

tom-cio - 2014-03-18, 22:04

Koder ,super ,tylko jeszcze jak kozesz to naji numer wyslac ten sms? Bo jak juz instaluje tego drugiego androida jako kamerke to idealnie bylo by go miec jakomdozor rowniez(przeczytaj moj poprzedni post jeszcze raz ,bomgo edytowale w trakcie jak Ty odpisywales),dzieki
koder - 2014-03-18, 22:09

SMS wysłać oczywiście na telefon zakamuflowany w samochodzie, podając w wiadomości numer telefonu z którego się wysyła. Inne monitoringi mają tą wadę, że potrzebują internetu - a o to dużo trudniej za granicą. Androida wybrałem, bo najtaniej można dostać tani telefonik z GPS.
dominicc - 2014-03-18, 22:20

Wszystko fajnie... Tylko co ma monitoring gsm do kamer cofania?
Jeden wielki :offtopic: :stop:

gfizyk - 2014-03-18, 22:34

Tę metodę zakupiłem na allegro wiele lat temu. :-) Dodatkowo warto telefon wyposażyć w ładowarkę samochodową i wpiąć się w instalację 12V, żeby telefon był ciągle ładowany.
koder - 2014-03-18, 22:38

Prawda, w tej sytuacji pozostaje poprosić moderację o wydzielenie tematu.
tom-cio - 2014-03-18, 22:45

Ano to ,co napisalem w poprzednim poście gdzie można na telefon zainstalować program babe monitor all in one i za pomocą dwóch telefonów z systemem android miec funkcjonalną kamerę cofania 1 telefon działa jako kamera a drugi jako odbiornik i przekaże zuje obraz z pierwszego telefonu zamontowanego z tylu. Z góry przepraszam za błędy ale pisze na tablecie funkcja rozpoznawania mowy i niestety ten sprzęt czasami się myli
koder - 2014-03-18, 22:53

Niestety, przy wykorzystaniu kamer w telefonach lub ip-kamerek występuje dość upierdliwe opóźnienie w transmisji, które bardzo utrudnia precyzyjne manewrowanie. Gdyby nie to, przy wifi ad-hoc byłoby to całkiem ekonomiczne rozwiązanie.
marcincin - 2014-03-18, 23:51

koder napisał/a:
Niestety, przy wykorzystaniu kamer w telefonach lub ip-kamerek występuje dość upierdliwe opóźnienie w transmisji, które bardzo utrudnia precyzyjne manewrowanie. Gdyby nie to, przy wifi ad-hoc byłoby to całkiem ekonomiczne rozwiązanie.


Ja testuję zestaw raspberry Pi + kamera do Pi + telefon/tablet z androidem jako ekran. Pierwsze testy (jeszcze bez instalacji w samochodzie) wyszły obiecująco. Pewnie nie będzie to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie ale mam fun z tego projektu.

Co do monitoringu GSM to sam sobie napisałem aplikację na androida która:
1. Wysyła status (pozycję i inne parametry telefonu) po odebraniu ustalonej treści SMS'a.
2. W trybie trackingu (aktywowanego SMS'em) wysyła pozycję w zadanym interwale czasowym.
3. W trybie tzw blokady pozycji (aktywacja blokady pozysji SMS'em) wysyła SMS'y jak samochód(telefon) oddali się od "zablokowanej" pozycji o zadaną odległość - ten tryb najbardziej mi się podoba - brakuje go w większości komercyjnych programów.

silny - 2014-03-19, 16:47

O kamerach .

Kupilem pierwszy lepszy zestaw z aallle , siedmio calowy , dokupilem dodatkowa kamerke i jestem mega zadowolony . obraz jest czysty , w ciemnosci ladnie. Wszystko na kablach bo kupilem dezprzewodowe jeszcze w czasach przyczepy i bylem rozczarowany

SlawekEwa - 2014-03-19, 18:29

Samolotu przez 12 dni nie mogą namierzyć, a tu co niektórzy małego kamperka chcą znależć :shock:
koder - 2014-03-19, 19:27

No jak gdześ lotniczo go zabiorą, to faktycznie nie da rady. Ale jak na kołach to spoko. Zresztą - nikogo nie namawiam, można inaczej się zabezpieczać. Np. AC.
Bronek - 2014-03-19, 20:12

Jakie to musi być bolesne . Patrzysz jak się oddala na ekranie od Ciebie . Dzwonisz na 112 i czekasz i czekasz .......
A on jedzie i jedzie , jedzie.
Potem ...............znika.
JEST W DZIUPLI.
O rany!!!!! Szybko własnie odłączyli akumulatory . pewnie demontuja lodówkę , silnik . Moje nowe solary !.............................Jak tu zasnąć?????

Widziałeś , wiesz gdzie zniknął , ale nikt nie chce szukać , dochodzić .
A ty do końca widziałeś go . dajesz niemal na tacy współrzędne.
Policja jednak ma procedury i swoje wie,.

Boże , dlaczego !!!!!

Umarzają i ...........Tyle cierpienia tyle czasu straciłeś . A trzeba było go ubezpieczyć .

Konkluzja -by nie cierpieć m.in zawsze dzwoń do domu, przed powrotem , zabezpiecz nietypowo pojazd . I jak Cie stać ubezpiecz.

Fux - 2014-03-25, 10:13

To jest ciekawe i nie do zagłuszenia.

http://www.gannet.pl

1000 sprzęt, 400 montaż, 1000 abonament.

Mają 98% skuteczność.


Przekopiowane z innego forum.

http://www.bmw-klub.pl/fo...?f=103&t=226384

Bronek - 2014-03-25, 12:02

i tu
http://www.flotis.pl/cennik

Ta firma reklamuje sie w Yanosiku .
fajna aplikacja. w Noki mam za darmo

http://www.flotis.pl/oferta

Witek G - 2018-09-10, 09:12

Dawno nikt nic nie polecał więc wracam do tematu.
Dojrzałem do zainstalowania kamery cofania w kabinie Ducato z 2009. Chciałbym aby przede wszystkim miała szeroki kąt widzenia, duży ekran no i była bezawaryjna. Nie musi być bezprzewodowa. Monitor może być podwieszany np 11" jeżeli da się to zrobić w Ducato
Chciałbym sprawdzone urządzenie.
Jeżeli macie jakieś propozycję będę wdzięczny za podpowiedzi
Pozdrawiam

dziwaczek - 2018-09-10, 11:43

Bezprzewodowej nie polecam, zakłucenia z silnika skutecznie "zakłucają" obraz kamery. Mam zamiar jednak dać przewód ekranowany.
Bronek - 2018-09-10, 12:35

dziwaczek napisał/a:
Bezprzewodowej nie polecam, zakłucenia z silnika skutecznie "zakłucają" obraz kamery. Mam zamiar jednak dać przewód ekranowany.

Niekoniecznue ale czasem widać obraz z kamery sąsiada itp.

MILUŚ - 2018-09-10, 17:47

Moja przewodowa totalnie zakłóca mi radio :gwm :gwm Musze wynieść antenę radia gdzieś daleko od monitora ; najlepiej na dach :-P
Andrzej 73 - 2018-09-11, 09:02

MILUŚ napisał/a:
Moja przewodowa totalnie zakłóca mi radio

Może usuń całkowicie radio. :-P Będzie po kłopocie :haha:

Banan - 2018-09-11, 10:30

MILUŚ napisał/a:
Musze wynieść antenę radia gdzieś daleko od monitora ; najlepiej na dach

Obawiam się, że nic to nie da :roll:
Filterki musisz założyć :spoko

Witek G - 2018-09-11, 13:35

Znalazłem w katalogu Dometica na 2018 rok wiele ciekawych zestawów, nie wiem który wybrać.
mirekg9 - 2018-09-14, 10:46

Witam.
Podepnę się pod temat.
Posiadam monitorek Manta LED701 z TV + pilot oraz kabel.
Taki zestawik był w zakupionym kamperze, lecz brak kamery. Kamerę chciałem zamontować na górze pod dodatkowym światłem stop, aby były również widoczne rowery na bagażniku tylnej ścianie
Czy ktoś jest wstanie coś konkretnego doradzić i co kupić?

wsnj - 2018-09-14, 11:56

Ja sie rowniez podepne. Oryginalnie mialem w aucie podobny monitorek jak powyzej polaczony ze zwykla kamera na tylniej scianie plus osobno radio.

Filip (Nikita55) ktory jest moim sasiadem, doradzil mi zalozenie podwojnej kamery (Caratec) na tylniej scianie z video switch (rowniez Caratec - chyba to byl zestaw) - jedna ustawilem na zderzak a druga na wprost w tyl (ala lusterko wsteczne) - obie sa szerokokatne i maja podswietlenie w nocy.

Pozbylem sie monitorka a zalozylem kupione na eBay radio androidalne firmy JOYING ktore spelnia rowniez role monitorka dla kamer.

ze wzgledu na to ze 'cos' mi zzeralo prad w wylaczonym kamperze, to dolozylem jeszcze przelacznik trzypozycyjny: I-0-II. Na I odlaczylem radio, na II mam kamery (osobny video switch pozwala zmieniac pomiedzy kamera 1 i 2 i dodatkowo mam wtyke na jeszcze jedna kamere: moze kiedys na zrzut szarej wody? ).
na polozeniu '0' jest totalnie odlaczony prad z radia i systemu kamer. radio samo sie podtrzymuje jeszcze kilka dni (tranzystory? bateria? nie wiem...)

Uwazam ze moje rozwiazanie bardzo mi ulatwilo zycie - jest czysto i schludnie, ladny duzy ekran radia i wszystko chodzi jak powinno. dodatkowo jeszcze do prawego gornego schowka wyprowadzilem 3 kable USB do ladowania telefonow czy innych urzadzen.

Pozdrawiam!

mirekg9 - 2018-10-06, 09:00

Witam...

Odpowiem sobie sam na powyższy wpis na podst. tego co się dowiedziałem.
U mnie to nie jest monitorek tylko telewizorek 7 cali i nie ma wejścia AV i nie może być monitorem do kamery cofania, lecz tylko TV i dlatego ma wejścia antenowe.

amples - 2018-10-06, 09:26

mirekg9 napisał/a:
to nie jest monitorek tylko telewizorek 7 cali i nie ma wejścia AV
Jesteś pewny ?
na zdjęciu które zamieściłeś masz przejściówkę AV , która podpinasz ,
aby coś zobaczyć musisz w menu ustawić wejście na AV .

mirekg9 - 2018-10-07, 07:46

amples napisał/a:
mirekg9 napisał/a:
to nie jest monitorek tylko telewizorek 7 cali i nie ma wejścia AV
Jesteś pewny ?
na zdjęciu które zamieściłeś masz przejściówkę AV , która podpinasz ,
aby coś zobaczyć musisz w menu ustawić wejście na AV .


Napisałem to co powiedział mi elektryk. Dzwoniłem również do Manty i nic nie mówili o ustawieniach i nie wiem czy wogóle takowe są, ale dzięki za ukierunkowanie - podpytam jeszcze elektryka. Do tej manty jest brak instrukcji, jest tylko do modelu 902 a różni się tylko wielkością monitora.

amples - 2018-10-07, 09:15

mirekg9 napisał/a:
nic nie mówili o ustawieniach
Jeżeli ma wejście AV to ma możliwość włączenia sygnału z tego źródła . :spoko
Może istnieć potrzeba manualnego przełączania źródła sygnału np za pomocą pilota jak w domowym (jeśli taki posiada) lub przyciskami na nim ,
to nie jest monitor kamerki tylko tv .
Gdy w domu chcesz podłączyć sobie inne źródło do telewizora , np dvd , to też wzywasz elektryka :haha:

mirekg9 - 2018-10-07, 22:14

amples napisał/a:
mirekg9 napisał/a:
nic nie mówili o ustawieniach
Jeżeli ma wejście AV to ma możliwość włączenia sygnału z tego źródła . :spoko
Może istnieć potrzeba manualnego przełączania źródła sygnału np za pomocą pilota jak w domowym (jeśli taki posiada) lub przyciskami na nim ,
to nie jest monitor kamerki tylko tv .
Gdy w domu chcesz podłączyć sobie inne źródło do telewizora , np dvd , to też wzywasz elektryka :haha:


Ostatnie zdanie jest mądre, też się spytam elektryka jak do niego pojadę.
Lecz elektryk , jak i infolinia Manty, konkretnie się wypowiadała tylko i wyłącznie o AV i bez "żadnych innych dodatków literowych" .
Ty powiedziałeś żeby szukać w menu, więc i jemu to podpowiem.
Wiadomo, że już łatwiej wydać 100 zł na kamerkę niż na zestaw np. 500 zł.

Jutro jadę do badania aku (pada bydle co dwa dni) a niby nowe. Jak będę wracał z Celmy, to podjadę do tego co ma mi zrobić parę rzeczy i podpytam oraz pozwolę sobie zacytować Twój wpis - mogę?

Bronek - 2018-10-07, 22:28

:haha: Elektryk zna się telewizorze jak ksiądz na seksie.
Teoretycznie obaj nie powinni, ale czasem bywają wyjątki :mrgreen:

Czytam i... to wygląda jak próba umówienia się sekretarką automatyczną :mrgreen:

Skorpion - 2018-10-07, 22:32


4x KAMERA COFANIA MONITOR 7 CALI PODZIAŁKA QUAD IR

Luxury-goods.pl
Ul. Wypoczynkowa 15
30-698 Kraków
Pozostałe informacje
Możliwa jest również wysyłka produktów za granicę - w tym celu należy skontaktować się z nami wcześniej w celu ustalenia kosztów wysyłki. Wszystkie koszta wysyłki podane na aukcji dotyczą wysyłki na terenie Polski.
Kontakt, mailowy: sprzedaz@luxury-goods.pl
Zapraszamy do zakupów w naszym sklepie stacjonarnym w Krakowie. Staramy się
Oferować jedynie sprawdzone i przetestowane produkty czołowych producentów. 99%
Produktów oferowanych w naszym sklepie importujemy bezpośrednio od producentów, dzięki czemu możemy zaoferować najniższe ceny na rynku.

Kontakt telefoniczny: +48 531 727 312, +48 531 727 313, +48 531 727 369
Poniedziałek – czwartek 10:00 - 17:00
Piątek 10:00 - 16:00
Sobota - niedziela
Zamknięte
Numery kont bankowych:
ING BANK ŚLĄSKI
59 1050 1445 1000 0092 2698 6728
IBAN: PL59 1050 1445 1000 0092 2698 6728
SWIFT: INGBPLPW
Informacje o sprzedającym
LUXURY-GOODS_PL / IMPORTER / DYSTRYBUTOR
Najlepsza wyselekcjonowana elektronika użytkowa w Polsce - zaufaj specjalistom


Opis:
NOWOŚĆ NA RYNKU - TYLKO U NAS - ZESTAW COFANIA 4 KAMERY Z MONITOREM 4-KANAŁOWYM Z PODZIAŁKĄ! JEDNOCZESNE WYŚWIETLANIE DO 4 KAMER NA EKRANIE!!WYJĄTKOWY, PROFESJONALNY ZESTAW CZTERECH KAMER COFANIA Z MONITOREM CZTEROKANAŁOWYM Z PODZIAŁKĄ + PILOT.
Najważniejsze funkcje
Cztery profesjonalne kamery cofania 12/24V w zestawie
Cztery przewody sygnałowe 10m w zestawie
Profesjonalny monitor z funkcją jednoczesnego wyświetlania do 4 sygnałów z różnych kamer
Funkcja aktywacji dla każdego z czterech kanałów
Kamera z wbudowanymi diodami IR - widoczność w nocy
Wodoszczelność kamer IP66
Zasilanie całego zestawu 12-24V
Szybka i prosta instalacja
Wszystkie niezbędne elementy do instalacji w zestawie
Pełna instrukcja w j.polskim do każdego zestawu
Profesjonalny monitor czterokanałowy jest idealnym rozwiązaniem dla koparek, busów, ciężarówek, ciągników, maszyn budowlanych, maszyn rolniczych i wielu wielu innych pojazdów.
Dzięki systemowi podzielonego ekranu, wyświetlacz jednocześnie potrafi wyświetlić sygnał pochodzący aż z czterech kamer.
Na sąsiednim zdjęciu widoczne są kombinacje wyświetleń, monitor może działać:
W trybie pełnoekranowym dla wybranego kanału,
W trybie podzielenia na pół dla 2 kanałów
W trybie wyświetlania 4 sygnałów (dwa podzielone wertykalnie, dwa horyzontalnie)
W trybie wyświetlania 3 sygnałów z jednym sygnałem głównym
W trybie wyświetlania 4 sygnałów w takich samych proporcjach
Do monitora dołączona jest wiązka przewodów, która znacznie rozszerza jego funkcjonalność.W pokazanej na zdjęciu obok wiązce pod numerami 2-5 widać aktywatory poszczególnych sygnałów VIDEO. Przewody te po otrzymaniu napięcia 12-24V automatycznie włączą na monitorze w pełnym rozmiarze dany kanał (kanał 1 lub kanał 2 lub kanał 3 lub kanał 4).Dodatkowo, jeżeli w tym samym czasie podamy napięcie na 2,3 lub 4 aktywatory - na monitorze automatycznie wyświetlą się wszystkie kanały odpowiadające aktywatorom.Dla przykładu: aktywator kanału 1 i kanału 2 dostają napięcie - na monitorze widzimy sygnał z kamery podłączonej do kanału 1 i kamery podłączonej do kanału 2.
Opis przewodu monitora:
Wspólna masa
Aktywator kanału 1 (12-24V)
Aktywator kanału 2 (12-24V)
Aktywator kanału 3 (12-24V)
Aktywator kanału 4 (12-24V)
Podłączenie napięcia 12-24V
Wejście 4 sygnałów VIDEO
Wtyczka 13-pinowa
4 PROFESJONALNE KAMERY COFANIA W ZESTAWIE
Kamera cofania sprawdzi się doskonale zarówno w samochodach osobowych, dostawczych jak i busach, tirach i innych pojazdach.
Dzięki wbudowanym diodom na podczerwień kamera sprawdzi się w słabych warunkach oświetleniowych. Diody IR doświetlą obszar za kamerą do 15m - manewr cofania / parkowania będzie znacznie ułatwiony. Wbudowane 18 diod IR oraz czujnik zmierzchu - diody działają jedynie po zmroku.
Kamery należy zasilić napięciem 12-24V.
Najlepszy zestaw przewodowy z dwiema kamerami na rynku!
Dane techniczne monitora:
Ilość obsługiwanych kanałów VIDEO: 4
Płynna regulacja jasności - koloru- kontrastu: TAK
Zdalne sterowanie: pilot w zestawie
Wejście AV: TAK
Format wyświetlania: 16:9
Rozdzielczość: 800x480 px
Wymiary zewnętrzne monitora: 180 x 120 x 22mm
System PAL/NTSC: automatycznie
Zasilanie: 12V-24V
Możliwe podzielenie ekranu: TAK
System niezależnego wyzwalania każdego z kanałów: TAK
Dane techniczne kamery:
Napięcie wejściowe: 10-32V
Rozdzielczość: NTSC
Nagrywanie kolorów: Tak
Linie pomocnicze: Tak
Rodzaj obrazu: Lustrzane odbicie
Kąt widzenia: 170°
Czułość: 0.1 LUX
CMOS: 1/4
Rozdzielczość: 648*488
Podświetlenie: Diody IR x 18szt
Klasa odporności: IP66
Kolor obudowy: Czarny
Temperatura pracy:-20°C~+70°C
Sposób podłączenia: Złącze RCA
Wymiary: 85*65*45 [mm]

LUXURY-GOODS_PL / IMPORTER / DYSTRYBUTOR

Najlepsza wyselekcjonowana elektronika użytkowa w Polsce - zaufaj specjalistom

Kontakt telefoniczny: +48 531 727 312, +48 531 727 313, +48 531 727 369

Godziny otwarcia:

PN.-CZW. 10:30 - 17:00,

PT. 10:30-16:00

Kontakt mailowy: sprzedaz@luxury-goods.pl



Zapraszamy do zakupów w naszym sklepie stacjonarnym w Krakowie. Staramy się oferować jedynie sprawdzone i przetestowane produkty czołowych producentów. 99% produktów oferowanych w naszym sklepie importujemy bezpośrednio od producentów dzięki czemu możemy zaoferować najniższe ceny na rynku.



Numery kont bankowych :

ING BANK ŚLĄSKI

59 1050 1445 1000 0092 2698 6728

IBAN: PL59 1050 1445 1000 0092 2698 6728

SWIFT: INGBPLPW



Dane firmy :

Luxury-goods.pl S.C.

ul. Wypoczynkowa 15

30-698 Kraków

Pozostałe informacje

Możliwa jest również wysyłka produktów za granicę - w tym celu należy skontaktować się z nami wcześniej w celu ustalenia kosztów wysyłki. Wszystkie koszta wysyłki podane na aukcji dotyczą wysyłki na terenie Polski.

https://allegro.pl/4x-kamera-cofania-monitor-7-cali-podzialka-quad-ir-i7440733724.html

Bajaga - 2018-10-18, 16:58

Wygląda b. ciekawie ten zestaw kamer. Jak ktoś zamontuje niech da znać jak wrażenia.
mirekg9 - 2018-10-18, 19:32

Ja taki wymagający nie jestem.
Wystarczy mi jedna.

Comsio - 2019-05-29, 13:55

:kawka: grzebałem i wygrzebałem, :szeroki_usmiech
Z prawej strony mnie wyprzedzają. A było :ok
Z kabelkami coś nie hallo. :?:

lepciak - 2019-05-29, 14:02

Comsio napisał/a:
:kawka: grzebałem i wygrzebałem, :szeroki_usmiech
Z prawej strony mnie wyprzedzają. A było :ok

Przenieś się do Anglii, wyprzedzać zaczną po stronie do której jesteś przyzwyczajony.

Comsio - 2019-05-29, 17:13

:kawka: tak będzie najprościej :ok :mrgreen:
amples - 2019-05-29, 17:49

Comsio napisał/a:
Z prawej strony mnie wyprzedzają. A było
Z kabelkami coś nie hallo.


Zależy co tam masz niektóre monitory maja w ustawieniach włączanie lustrzanego odbicia ,
albo w kamerce wychodzą przewody które przecinając lub łącząc uruchamiamy daną funkcje .
Przykład:

Comsio - 2019-05-29, 22:32

Dzięki zmieniałem CB i któreś kabelki zmieniłem.
Dojde do poprzedniego połonczenia,kwestia czasu. :ok

Tak głośno myślę, jak do tego doszło.
Wjechałem na trzy pasmówkę,włonczyłem a tu :bajer

zbyszekwoj - 2019-05-30, 08:12

Comsio napisał/a:
jechałem na trzy pasmówkę,włonczyłem a tu


Ja od roku tak jeżdżę i nie wiem jak to odwrócić. Może ktoś pomoże. :roll:

amples - 2019-05-30, 08:26

zbyszekwoj napisał/a:
Może ktoś pomoże.
Pisałem dwa posty wyżej ,( lustrzane odbicie) .
lepciak - 2019-05-30, 16:16

amples napisał/a:
zbyszekwoj napisał/a:
Może ktoś pomoże.
Pisałem dwa posty wyżej ,( lustrzane odbicie) .
Też to miałem więc zamieniłem kamerę na odbiornik i teraz wiem, że na coś cofam ale nie wiem na co. Zamiast obrazu TV mam odległość od katastrofy w decymetrach i narastający sygnał dźwiękowy. Mniej stresu.
mmbu - 2019-05-30, 16:47

Comsio napisał/a:
Dzięki zmieniałem CB i któreś kabelki zmieniłem.
Dojde do poprzedniego połonczenia,kwestia czasu. :ok

Tak głośno myślę, jak do tego doszło.
Wjechałem na trzy pasmówkę,włonczyłem a tu :bajer


To nie kwestia podłączenia, tylko ustawienia. Odlaczyles monitor i stracił ustawienia. Wejdź w menu i ustaw ponownie. Można ustawić lustrzane i obrót 180

zbyszekwoj - 2019-05-30, 18:35

Próbowałem , ale cus mi nie wychodzi, trza kogoś przed siedemdziesiątką. Tak jakby nie było opcji lustrzanej. Mam taki monitor .
mmbu - 2019-05-30, 19:31

To obok przycisku włącz, to przycisk z rotacja? Jak nie , to setings i rotation
Skorpion - 2019-05-30, 20:31


"ALLEGRO"

Monitor do kamery cofania 7 cali wyświetlacz LCD
Parametry
Stan: Nowy
Faktura: Wystawiam fakturę VAT Marka: inna
Opis
MONITOR DO KAMERY COFANIA 7"
Monitor LCD 7" z kolorowym wyświetlaczem można zamontować w dowolnym miejscu, dzięki dołączonym do zestawu uchwytom. Włącza się automatycznie po wykryciu napięcia. Umożliwia podłączenie odtwarzacza DVD i kamery cofania.
Zalety:
Czytelny, kolorowy wyświetlacz, obsługuje 2 sygnały video, możliwość obrotu obrazu, możliwość włączenia lustrzanego odbicia, regulacja jasności, bezpieczna strefa parkowania, najwyższa jakość wykonania, rozdzielczość 800 x 480, system sygnału: PAL/NTSC, 2 niezależne kanały CH1/ CH2 (złącze cinch), kontrast: 300:1, jasność: 250cd/m2 zasilanie: 9V-24V, wymiary bez uchwytu: 17 x 12 x 2 cm, symbol: TFTXLEDXMONX7.
Skład zestawu:
Wyświetlacz LCD Uchwyt do monitora Taśma dwustronna do przyklejenia uchwytu
Ramka montażowa Pilot zdalnego sterownia + bateria Wiązka zasilająca
Instrukcja Pudełko
Dane firmy
ALL IMPORT GROUP SP. Z O.O.
08-110 Siedlce
Ul. Starzyńskiego 15
Kontakt
Email: allegro@smartelektro.net
Tel. 22 125 50 56
Poniedziałek – piątek 10:00 - 15:00
Sobota – niedziela zamknięte

Cena: 119,90 PLN

Skorpion - 2019-05-30, 21:04


"ALLEGRO"

Kamera wsteczna IR+ ekran LCD 7' WiFi do busa vana
Parametry

Stan: Nowy
Faktura: Wystawiam fakturę VAT
Marka: inna
Łączność: bezprzewodowa
Wyświetlacz LCD: ekran
Przekątna wyświetlacza:7"
Obraz dzienny: kolorowy
Elementy zestawu: przewód zasilający
System transmisji obrazu: PAL, NTSC
Kamera + LCD 7" zestaw WiFi
Kompletny i bezprzewodowy zestaw parkowania (kamera cofania dzień/noc + monitor LCD 7' + moduły bezprzewodowe). Idealny dla vanów, busów, autobusów, tirów, ciągników rolniczych itp.
Kamera z monitorem umożliwia łatwy i wygodny podgląd na to, co dzieje się za pojazdem. Urządzenie zamontowane z tyłu doskonale rozwiązuje problem parkowania w trudnych miejscach, dzięki czemu manewr ten stanie się dziecinnie prosty. Zestaw można zamontować również w maszynach rolniczych, aby obserwować co dzieje się z tyłu traktora/kombajnu podczas pracy. Automatyczne włączenie zestawu następuje w momencie wykryciu napięcia, kamerę zazwyczaj podpina się pod światło wsteczne, a monitor pod osprzęt deski rozdzielczej. Obiektyw kamery jest regulowany w pionie - możesz ją zamontować na dowolnej wysokości. Kamerka jest w pełni wodoodporna i wstrząsoodporna. Dołączone dwa nadajniki Video 2,4Ghz sprawiają, że obraz z kamery do monitora będzie transmitowany bezprzewodowo, dzięki czemu nie musisz układać kabli przez całą długość pojazdu. Możliwe jest również połączenie kamerki przewodowo, lecz w przypadku większych odległości, będzie potrzebny dodatkowy przedłużacz wideo Cinch-Cinch (RCA).
Specyfikacja kamery:
Kąt widzenia: 120 stopni
Format Video: 800x 600 PAL
Diody IR: 18szt
Wbudowany czujnik zmierzchu
Tryb: Dzień/Noc (automatycznie przełączany)
Wyświetlanie linii wspomagających parkowanie
Zakres odporności na temperatury: -40 do + 80°C
Wyjście: Composite Cinch (RCA)
Zasilanie: 12-24V (przewody przygotowane do wpięcia się w instalację)
Maksymalny pobór energii: 120mA
Klasa odporności: IP66 - idealna do zastosowania wewnątrz i na zewnątrz pojazdów
Wymiary (z podstawką i daszkiem): - wysokość 75mm- szerokość 70mm- głębokość 72mm

Specyfikacja monitora:
Przekątna: 7 cali
Kontrast: 300:1
Jasność: 250cd/m2
Tryb wyświetlania: kolor/czerń i biel
Regulacja:- jasności- kontrastu- koloru
Format obrazu: 16:9 lub 4:3
Funkcje- Mirror (funkcja odbicia lustrzanego)- Pivot (obrót obrazu o 90°)Do obu funkcji został przypisany osobny przycisk, znajdujący się z przodu monitora
Dostępny język menu: angielski, niemiecki i inne
Rozdzielczość: 480x234 pikseli NTSC/PAL
Dwa niezależne wejścia wideo: CH1 i CH2 (RCA)
Dwa kanały AV1/AV2 do wyświetlania obrazu z dwóch kamer (nie jednocześnie)
Zakres odporności na temperatury: -40 do +80°C
Zasilanie: 12-24V (przewody przygotowane do wpięcia się w instalację)
Maksymalny pobór energii: 6W
Ramka montażowa do monitora
Wymiary monitora: - szerokość 165mm - wysokość 110mm- głębokość 20mm
Wymiary ramki:- szerokość 193mm- wysokość 132mm- głębokość 25mm
Otwór montażowy:- szerokość 175mm- wysokość 117mm- głębokość 23mm
Specyfikacja pilota:
Pilot IR (na podczerwień)
Zasilanie: Bateria CR2025 (w zestawie): 6 dostępnych przycisków:
Przycisk "włącz/wyłącz"
Przycisk "menu"
Przycisk "video select" (wybór kanału AV)
Przycisk "mode select" (wybór formatu obrazu)
Przycisk "lewo/prawo"

W zestawie:
Kamera dzień/noc
Monitor 7" TFT z ramką montażową
Regulowany uchwyt do monitora + podstawka samoprzylepna
Ramka montażowa do zabudowy monitora w desce rozdzielczej
Pilot IR do monitora
Bateria CR2025 do pilota
Nadajnik Video 2,4Ghz 8-28V
Odbiornik Video 2,4Ghz 8-28V
Zestaw kabli
Uwagi i środki ostrożności:
Jakiekolwiek zmiany dokonane w pojeździe, w celu zainstalowania urządzenia muszą być wykonane w taki sposób, aby nie zagrażały bezpieczeństwu na drodze
Przed wierceniem otworów montażowych upewnij się, że nie zostaną uszkodzone żadne przewody elektryczne samochodu
Nie wolno montować żadnych komponentów w obrębie poduszek powietrznych samochodu, aby w razie wypadku uniknąć obrażeń
Czyść urządzenie za pomocą suchej, delikatnej szmatki
Nie otwierać urządzenia, gdyż spowoduje to utratę gwarancji
Nie narażaj urządzenia na ekstremalnie niskie i wysokie temperatury

Cena: 299,00 PLN

Dane firmy
Radosław Paluch
Alltronix
ul. Bł. Królowej Jadwigi 38/1
70-307 Szczecin

Kontakt
Tel. 91 444 0 815
Kom. 500 518 444
Poniedziałek – piątek: 09:00 - 17:00
Sobota – niedziela: zamknięte

tomaszkowalski - 2019-06-30, 18:44

Koledzy,
chcę kupić kamerę cofania. Wstępnie znalazłem 3. Proszę o podpowiedź czy nie jest to dziadostwo, czy ma wady, zalety. Może ktoś używa taki model i cobie chwali? Może ja coś ważnego przeoczyłem? Proszę o podpowiedź. Linki do kamer którymi wstępnie jestem zainteresowany:

https://allegro.pl/oferta/kamera-cofania18ir-monitor-7-tir-bus-10m-12v-24v-7984500206

https://allegro.pl/oferta/kamera-cofania-monitor-7-cali-diody-ir-10m-bus-tir-6985315415

https://allegro.pl/oferta/monitor-7-kamera-z-optyka-sony-12-24v-kabel-10m-7238912969

Z góry dziękuję za pomoc :wyszczerzony:

Suliki - 2019-06-30, 19:37

Cześć
A nie masz ( planujesz ) radia 2U z dużym ekranem i np nawigacją ? Miałem podobny system jak te na linkach i wywaliłem bo grzmot na desce rozdzielczej, teraz mam kamerę podłączoną do radia i jest super.

zbyszekwoj - 2019-07-01, 09:29

Miałem takie i o zmierzchu juz nic nie bylo widac. Moze ta trzecia z optyka sony. Moja podobna kosztowała ok 350 bez monitora, teraz widze dobrze.
tomaszkowalski - 2019-07-01, 13:12

@Suliki: raczej nie planuję zakupu radia. Wyświetlacz chciałem zamontować na tym czymś co osłania oczy przed słońcem, wkłada się tam dokumenty, okulary, każdy tego używa, ale nikt nie wie jak się nazywa. Kobiety tam lusterko mają. Próbował ktoś w ten sposób? Na kokpicie faktycznie szkoda miejsca, tym bardziej, że jak zasłania szybę to w niektórych krajach można mandat dostać.

@zbyszekwoj: możesz powiedzieć jaka to marka, albo dać jakiegoś linka na produkt który sobie chwalisz?

Bronek - 2019-07-01, 13:25

:spoko Ogólnie to badziewia, niepraktyczne wysoko i źle się patrzy ale każdy ma wybór, więc przykłady

https://images.app.goo.gl/6ndvtAkqzgDbaiat5

185,53 zł 16%OFF | MZORANGE szary 7 "800x480 rozdzielczość samochód monitor do osłony przeciwsłonecznej 2 kanał wideo dla ODTWARZACZ DVD w lewo lub w prawo
https://s.click.aliexpress.com/e/lYQiT1Bmj

Suliki - 2019-07-01, 13:44

nazywa się osłona przeciwsłoneczna jak kolega Bronek zapodał. Też mi się wydaje niepraktyczne i pewnie pod własnym ciężarem opada od czasu do czasu. Miałem na kokpicie i wywaliłem na korzyść radia.
zbyszekwoj - 2019-07-01, 21:16

tomaszkowalski napisał/a:
możesz powiedzieć jaka to marka, albo dać jakiegoś linka na produkt który sobie chwalisz?

https://pl.aliexpress.com/item/32838730586.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.1ec65c0fnUNrCj


31 dolków, w Polsce 350zl.

toscaner - 2019-07-02, 19:44

Te wszystkie kamery cofania to i tak psu na budę, jeśli macie bagażnik z rowerami.
No chyba, że kamera na kablu i zamontowana na ostatnim rowerze lub końcu bagażnika, inaczej to liczenie rurek i wpatrywanie się w ich kolory na słabej jakości ekranie, która to od roweru, a która od barierki, czy płotu. :mrgreen:

zefirwypasu - 2019-07-02, 21:07

Cześć, przedstawię wam swoje rozwiązanie - może komuś się przyda. Też długo szukałem rozwiązań pod siebie, głównie jak też dla wielu z was problemem był tył, a w zasadzie albo widzę do tyłu albo na dół. Znalazłem kamerkę która jak widzicie na zdjęciach posiada rzeczywiście +-170stopni widzenia do tego mam dwie takie na lusterkach po bokach - głównie ta prawa robi za martwą strefę jak wyjeżdżam z podporządkowanej - ma taki kąt że hoho. Oprócz tego jak mam zasłonięte szyby to mogę podejrzeć na postoju czy dzieci nikt nie ukradł . kamerka kosztuje 109zł kupowałem u tego sprzedawcy . https://allegro.pl/oferta/kolorowa-kamera-cofania-mccd-170-st-dzien-noc-fv-7072751304 Oczywiście nie ręczę że w kolejnej dostawie nie będzie innych bebechów sami wiecie że w jednej obudowie co rusz są inne modele. Do tego monitor 7 cali na 4 kamery (10 cali za duży) ten w sam raz nie zasłania szyby nie dekoncentruje stale mam włączony podgląd na tył. Przy okazji klasyczna kamera samochodowa z diodami IR pod podwoziem na elektrozawór - elektrozawór uruchamiany z tych przełączników co widać na foto. Do tego z racji iż one nie mają IR zamontowałem silną lampę LED z tyłu też włączaną z tej konsolety - ma dwa zadania. Odstraszanie złodzieja w nocy jak skrada się do rowerów ;) oraz ew. doświetlenie w nocy przy cofaniu. Ale szczerze te kamerki mają takie przetworniki i jasne obiektywy że w nocy przy zwykłych światłąch cofania bez problemu łapią w ciemności. Myślałem że problem będzie że nie mają osłony na deszcz ale jak pada to żaden problem wszystko widać - woda skapuje z kamerki - raz na dwa tygodnie drabina szmatka i OK. Do tego mam kamerkę już zwykłą z tyłu na dzieci (czy pasy zapięte itp- dostałem kamerkę z radiem na androidzie 2 DIN - szkoda było nie wykorzystać ;) A i żeby takie radio weszło trzeba rozwalić szufladę fabryczną na 1DIN i co się popieści to się zmieści. Podsumowując większych minusów tych rozwiązań nie widzę - doskonalę widzę zderzak (zielona linia na foto) zarówno z rowerami w pokrowcu jak i bez. Jedynie jak samochód jest za mną dosyć daleko to słabo go widać ale kwestia przyzwyczajenia. Wszystkie te dedykowane samochodowe nie miały takiego kąta a że mają IR i daszek to się nam wydaje że może są odporniejsze i bardziej się nadadzą itp nic bardziej mylnego. Polecam. Pozdr.
mgF3 - 2019-07-07, 22:17
Temat postu: kamera - zenec
Witam. Mam problem z obrazem od kamerki cofania w zencu mam czarno/biały a poprzednio w monitorku był kolorowy. Czy ktoś wie o co chodzi?
Milki - 2020-01-04, 17:32

Odświeżę nieco temat.
zefirwypasu gratuluję osiągnięcia celu :)
Fajnie to wygląda i mam nadzieję że działa nadal.

Miałem coś co robiło za kamerę cofania. Kiedyś to pewnie był wypas, teraz działało jak chciało a raczej działało wtedy gdy było niepotrzebne no i miarka się przelała...
Wypatroszyłem to to i byłem w szoku jak można to było skomplikować albo jaka kiedyś była technologia...
Od razu jestem spokojniejszy o DMC :-P

Szukam zatem czegoś co nie zabije ceną a da się sensownie użytkować.
Zastanawia mnie jednak kamera bo może nie jest zła?
Teraz tyle tego badziewia i wszystkie takie cudne w opisach że k...cy idzie dostać!
Rozdzielczość monitora 480 x 230 a gość pisze że to bez mała ziarnka piasku na plaży można liczyć :evil:

Może ktoś zna ORLACO i ten typ i może ocenić jakie moja kamera może mieć parametry?
Bo Orlaco US milczy a Orlaco PL odpisało że sorry ale nie wie i się nie dowie. Oni tylko to sprzedają...

Trafiłem też na taki monitor:
https://allegro.pl/oferta/monitor-lcd-7-cali-mp5-mp3-bluetooth-na-2-kamery-7252906598?reco_id=c435aded-2f07-11ea-b2c4-000af7f62220&sid=1147bbb04b955b96a226cab2e664258d9124ef0862320b2d7366fdd6604cf017

Może da się użyć starej kamery i połączyć z tym monitorem?
Tym bardziej że kabel już leży i nie trzeba przeciągać.

Radio też muszę odświeżyć i może gdyby wykorzystać BT z monitora to radio mogłoby być "zwykłe"? Czytaj tańsze :)

Nie chcę do 20 letniego kampera wstawiać jakiegoś nowoczesnego cuda z Androidem bo to raz że aby było dobre to drogo, dwa że nie wykorzystam bo wolę navi z telefonu a przede wszystkim będzie pasować w tym wnętrzu jak świni siodło...
Ten monitor przeżyję bo był jeszcze straszniejszy :-/

Aha!
No i żeby nie było za lekko to wymyśliłem sobie że monitor i kamera miałyby cały czas pracować gdy jadę. Wyłączałbym pilotem monitora?
Bo mnie wkurza jak mi zza pleców wyskakują na autostradzie jakieś piździki których nie widzę bo mi na tyłku siedzą.
Ma to sens?

zefirwypasu - 2020-01-06, 21:44

Cześć,u mnie ten kamerki działają non stop bez awarii, żadna się nie zjarała i nie rozszczelniła/zaparowała. Dlatego jak bym był w Twojej sytuacji to wywalił bym tą kamerkę co masz na śmietnik i kupił tą co ja mam. Przerabiałem taką niby solidną kamerkę co masz ale to do naszych zastosowań to jest "złom" ;) . (W tych co znalazłem to jasność, kąt widzenia, czułość matrycy nie do pobicia) widzę że ten sprzedawca od którego ja kupiłem jeszcze je ma https://allegro.pl/oferta/kolorowa-kamera-cofania-mccd-170-st-dzien-noc-fv-7072751304 .(o ile to te same kamerki ). Do tego w zależności ile kanałów potrzebujesz monitorek 7 cali za 130złociszy i masz komplet o erę nowocześniejszy jak te Twoje sprzęty. Te monitorki mają piloty ale z doświadczenia myślę że lepiej zastosować prosty przełącznik on/off gdzieś w tapicerce bo jest bardziej niezawodny -w jednym miejscu nie trzeba szukać pilota itp. Pozdr.
Milki - 2020-01-06, 22:06

No właśnie dochodzę do tego że ta kamera też pójdzie na złom :(
Ubawiłem się oglądając zdjęcia z Twojego linka.
Wygląda na to że mam dobry pomysł skoro "Twój" sprzedawca właśnie u tego źródła się zaopatruje i nawet nie ukrywa skąd ma ten towar.
Bo w międzyczasie doszedłem do tego zestawu :wyszczerzony:
https://pl.aliexpress.com/item/32999400132.html


Mi wystarczy jedna kamera puki co i nie bawi mnie jakoś dzielenie 7 calowego ekranu na kolejne. Aczkolwiek do tego monitora można podłączyć dwie kamery. Może kiedyś.

Teraz tylko mam kolejny problem...
Czy da się wykorzystać choć stary kabel?
Nie chce mi się ciągnąć przez całe auto nowego gdy stary i chyba jednak dobry bo i w ekranie i 7 żył leży gotowy?
Dobrze myślę że da się same wtyczki 4 pin pozakładać i wykorzystać ten przewód?
No bo jaki jest ten w zestawie? Też taki drucik pewnie tylko że już z gotowymi wtyczkami?
Tyle to chyba potrafię zrobić :-P

Co do włącznika to tak właśnie myślę zamontować sobie gdzieś pod ręką tak jak był stary w pulpicie i niech sobie robi za lusterko wsteczne a jak wkurzy albo niepotrzebne to klik" i po sprawie :)

zefirwypasu - 2020-01-06, 22:53

kabelek wykorzystasz - kamera potrzebuje w miarę ekranowane dwie żyły sygnału AV i zasilanie. Co do tego zestawu z linka myślę że monitor ok ale całym sekretem jest właśnie ta kamera z tym przetwornikiem. Testowałem parę modelów z Ali..., parę z Alle... i tylko ta daje ten szeroki kąt z wysoką czułością. (Też czytałem parametry i większość sprzedawców podaje że kamerka widzi 180stopni nawet w ciemności ale to są niestety bzdury) - dlatego podaje gotowe rozwiązanie na tacy na podstawie moich doświadczeń - Pozdr!
Milki - 2020-01-06, 23:36

- rozumiem że AHD nie testowałeś? Teoretycznie lepsza no i podają że monitor AHD musi mieć
kamerę AHD więc jestem niejako skazany.. Kąt to pikuś. Czy 150 czy 180 to i tak życie
weryfikuje.
- nie mogę znaleźć czy z tej kamery do której sie przymierzam z zestawu na Ali wychodzi jakiś
przewód czy wpina się w nią wtyczkę bezpośrednio. Na obrazkach jest tylko kamera widoczna
bez kabla.
- nie mogę znaleźć w sprzedaży tych wtyczek 4 pin które mógłbym sobie na kablu zamontować
a nie chciałbym rźnąć kabla od kamery o ile wychodzi z niej.
- no i najważniejsze: przy długości mojego pojazdu nie wiem czy wystarczy mi 10 m kabla a co
dopiero taki zestaw 5 metrów więc nie mogę skorzystać z polecanego rozwiązania i muszę
kopać dalej.

Co ciekawe to takie kamery jak polecasz z lepszym przetwornikiem są oferowane tylko z
krótkim kablem więc d..a z tyłu...
Wziąłbym tę ale co poradzę...
https://pl.aliexpress.com/item/32944618681.html?spm=a2g17.12010612.8148356.1.4865788bHpw0Sc

Ale bardzo doceniam porady i dziękuję.

Suliki - 2020-01-07, 10:17

to jest zwykły kabel AV CINCH... możesz kupić sobie 10m gotowy lub kupić na metry i zamontować wtyki CINCH, 6 czy 10 m nie robi różnicy
Suliki - 2020-01-07, 10:25

i jeszcze jakiś dziwy w tym zestawie bo zamiast żyła w oplocie są dwa kable ( powinien być oplot ze względu na zakłócenia ). Ten pierwszy odcinek 1m jest 4 żyłowy ze względu na zasilanie, potem jest przejściówka na CINCH ( Video ) i kabelki do podłączenia zasilania. Zasilanie weź gdzieś z tyłu blisko kamery ( jak chcesz używać tylko przy cofaniu to z lampy cofania ) , a kable Video poprowadź do monitora. Jak dużo więcej niż 10m to kup kabel video na metry lepszej jakości i 2 wtyczki CINCH.
orkaaa - 2020-01-07, 16:31

Ja mam dwie kamery z tylu. Jedna oryginalna instalowana w fabryce. Działa w różnych opcjach przy wstecznym lub bez. Problemem był kąt - nadaje się jedynie do cofania. Więc aby widzieć co się dzieje z tylu podczas jazdy założyłem obok tamtej drugą pod właściwym kątem. Na początku próbowałem wersji bezprzewodowej ale nie było stabilnego obrazu i przy zewnętrznych zakłóceniach śnieżyła. Wówczas przeszedłem na przewód ok 14 metrów. Zasilanie z zapalniczki. Obraz z drugiej kamery na monitorku 7 cali . Bardzo pomaga podczas jazdy bo widać co się dzieje z tyłu. Obraz z głównej kamery pojawia się w lusterku podczas cofania, chociaż uważam że bardziej pomocne są czujniki cofania które także założyłem. Taniego ok 200 zł sprzętu na Allegro jest dużo kamery, monitory i czujniki . W sumie można całość złożyć za 500 zł. To nie obraz 4 k ale przecież nie o to chodzi.
Milki - 2020-01-07, 19:12

Suliki napisał/a:
to jest zwykły kabel AV CINCH... możesz kupić sobie 10m gotowy lub kupić na metry i zamontować wtyki CINCH, 6 czy 10 m nie robi różnicy

Pisałem powyżej jaki jest plan. Nie chcę nowego kabla!
Mam kabel 7 żyłowy w oplocie prawdopodobnie lepszy niż ten w chińskim zestawie zamontowany już w aucie i chcę go wykorzystać aby nie pier... się z przeciąganiem nowego.
Nie wiem jak jest połączona ta chińska kamera z kablem.
Wychodzi mi że musi mieć wtyk na ten "aviation kabel" 4 pinowy lub wychodzi z niej kabel zakończony 4 pin wtyczką który spina się go z tymże "aviation" długim i ciągnie do kokpitu a tam znowu za pomocą wtyczki 4 pin i "power cordu" przechodzi na monitor i zasila itd.

Chodzi mi o to aby zastąpić "aviation cable" kablem który już jest zamotowany.
Potrzebuję zatem do tego złączek 4 pin jak są na tym kablu w chinskim zestawie.

Jak też pisałem przedtem nie wiem ile żył ma "zwykły AV chinch" i jak szukam to widzę tylko gotowe kable. Podobnie też jak szukam wtyczek 4 pin do montażu na kablu. Nie potrafię znaleźć albo nie ma...
Dla kogoś kto w tym siedzi pewnie są to rzeczy proste i oczywiste. Dla mnie nie bo nie musiałem do tej pory się tym zajmować.
Nawet gdybym kupował z Allegro to problem jest ten sam.

Sprawdzona wskazana wyżej kamera co prawda ma chinche ale nie występuje z kablem 10 m a zestaw który jest pokazany na zdjęciu nie pozwala określić czym ten kabel się kończy.
Wiec nadal mam ten sam problem.

Czytając z kolei wypowiedź orkaaa zastanawiam się czy potrzebuję kamery zawieszonej wysoko na budzie w której linie będą strasznie przekłamywać a czemu nie zamontować kamery na dole w okolicy tablicy rejestracyjnej?
W osobówce mam ori kamerę i tuż nad tablica zamontowali i jest git. No bo przecież chodzi o dystans do przeszkody?
Tak zamontowana kamera pełniłaby też rolę lusterka wstecznego i dawałaby podgląd na to co się dzieje z tyłu kampera.
Zatem jak ktoś ma pojęcie o tych chinchach i tym co wychodzi z kamer to proszę o pomoc.
Wrzucam foto zestawu dla jasności

Przy okazji nie bardzo rozumiem o co chodzi z tymi kabelkami: czerwony ACC to?
Bo zasilanie to niby żółty...

A może całkiem inaczej zrobić i kupić takie coś?
Rejestrator i tak chciałem kupić...
https://www.youtube.com/watch?v=HOTtFDssRHs

https://allegro.pl/oferta/kamera-samochodowa-cofania-hsj700-10-cali-full-hd-7389687784

Socale - 2020-01-07, 19:54

ACC podłączasz tam, gdzie cały czas jest +12V, natomiast żółty do +12V po włączeniu np stacyjki lub pstryczka.
Milki - 2020-01-07, 20:05

Socale napisał/a:
ACC podłączasz tam, gdzie cały czas jest +12V, natomiast żółty do +12V po włączeniu np stacyjki lub pstryczka.

Czyli jeśli chcę aby pracowała cały czas gdy jadę lub cofam ewentualnie gdy nie będę potrzebował to chcę wyłączyć ręcznie powinienem podłączyć tylko żółty kabelek do stacyjki lub miejsca gdzie pojawia się napięcie po przekręceniu kluczyka w pozycję zapłonu?
Czerwony izoluję i nigdzie nie podłączam?

yamah - 2020-01-07, 20:18

Zadzwoń tu :
https://www.fastcam.pl/pl...amera-cofania/2
goście dość rozgarnięci i nie unikają pomocy w poradach.Kupowałem u nich do poprzedniego kampera rejestrator z kamerą cofania bodajże opcja TIR z kablem 8m (był także podgląd w czasie jazdy).

amples - 2020-01-07, 21:37

Milki napisał/a:
Czerwony izoluję i nigdzie nie podłączam?
Przeczytaj ze zrozumieniem co napisał Socale
Socale napisał/a:
ACC podłączasz tam, gdzie cały czas jest +12V,

Milki - 2020-01-07, 22:02

Przeczytałem.
Jak zrozumiałem opisałem i dlatego chciałem się upewnić a zarazem napisać co mnie interesuje.
Skoro zasilanie będzie stale to jak to wyłączyć?

Zatem inaczej:
Czy jeśli ACC podłączę tam, gdzie cały czas jest +12V, natomiast żółty do +12V po włączeniu np stacyjki lub pstryczka uzyskam takie działanie:
Cytat:
chcę aby pracowała cały czas gdy jadę lub cofam ewentualnie gdy nie będę potrzebował to chcę wyłączyć ręcznie


:?:

amples - 2020-01-07, 22:04

Milki napisał/a:
Czy jeśli ACC
Tak jak z radiem jeden plus na stałe , drugim uruchamiasz urządzenie .
Milki - 2020-01-07, 22:07

Ok. Dziękuję :pifko
Milki - 2020-01-23, 20:09

W oczekiwaniu na cudowny zestaw AHD od naszych skośnookich przyjaciół wracam do tego co mam.
Znalazłem przypadkiem schemat ORLACO i choć mam sporo więcej gratów w moim to skoro schemat był w kamperze to czemu nie spróbować?
Dołączam do posta.

Zdemontowałem kamerę i podłączyłem zgodnie z tym schematem. Na krótkim kablu między kamerą a urządzeniem.
Byłem już u bram nieba bo zaczęło działać niby ale jednak jest jak zwykle...

Po załączeniu napięcia mogę włączyć monitor. Widać na nim wtedy mrugajacy szary ekran.
Mogę wejść w menu i zmieniać ustawienia.
Ale aby zobaczyć obraz z kamery muszę wejść w menu ustawień i gdy wybieram na przykład "britness" to pojawia mi się na ekranie podgląd z kamery i pasek regulacji "britnessu" Dołączam foto.
Ale po wyjściu z menu nadal mam szary ekran.
Wg schematu niebieski kabelek robi za włączanie biegu wstecznego i należy na niego podać napięcie 12V i monitor powinien pokazać co widzi kamera.
Podłączanie kabelka niebieskiego nic nie zmienia.
Za każdym uruchomieniem muszę od nowa ustawiać na początku na kamerę nr 2 lub 3.
Pod numerem 1 (który był zaślepiony ale z ciekawości przetestowałem) jest obraz z kamery ale czarno-biały i skaczący. Kamera gdy kupiłem auto była podłączona pod gniazdo nr 2 i tak testuję.
Nie udało mi się w jakiś sposób przypisać aby uruchamiało się zawsze na kamerze podłączonej do gniazda numer 2
Niestety nie da sie wyrzucić filmiku z tego testowania.
Ale mimo tego może ktoś jest biegły i coś kuma?

amples - 2020-01-23, 20:58

Milki napisał/a:
Pod numerem 1 (który był zaślepiony ale z ciekawości przetestowałem) jest obraz z kamery ale czarno-biały i skaczący.
A nie masz tam w menu przełączania PAL - NTSC (system kodowania kolorów)
Milki - 2020-01-24, 07:01

Nie spotkałem nigdzie żadnego wyboru. Jedynie gdzies głębiej YC albo CVBS bodajże. Było na YC i tak zostawiłem.
Milki - 2020-01-24, 17:56

Problem rozwiązany.
Zamiast niebieskiego powinienem brązowy kabelek podłączać do zasilania bo kamera podłączona przecież pid gniazdo numer dwa 😂
Ech głupi ja....

suzu4x4 - 2020-02-01, 14:05

koledzy mam problem , nie możemy zlokalizować fabrycznego kabla do montażu kamery w ADRI TWIN 500 blaszak 2019r.

Ktoś się orientuje gdzie producent doprowadził ten kabel ? nie ma ani w okolicy radia ani w okolicy lusterka. Drugi koniec znajduje się pod trzecim (środkowym) światłem "STOP" , auto ma w specyfikacji "przygotowanie pod montaż kamery" ??

suzu4x4 - 2020-02-02, 15:41

dobra temat rozwiązany, fabryczny kabel od kamery został znaleziony przy akumulatorze rozruchowym. Kabel zakończony z dwóch stron wtyczką 6 PIN i opisany 'CAMERA"
LukF - 2020-02-03, 16:27

Suzu4x4
A możesz pokazać na zjdeciu jak wygląda Twoja wtyczka 6 pin? I do których pinow podłączasz plus, minus oraz sygnał z kamery czyli obraz ??? Dzięki

suzu4x4 - 2020-02-03, 20:45

LukF napisał/a:
Suzu4x4
A możesz pokazać na zjdeciu jak wygląda Twoja wtyczka 6 pin? I do których pinow podłączasz plus, minus oraz sygnał z kamery czyli obraz ??? Dzięki


nie moja bo to jest Adria a ja mam Dethleffsa ;)
ale zdjęcia pokazać mogę, wtyczka do idzie do wyrzucenia , chodziło o wykorzystanie samego kabla żeby nie trzeba było ciągnąć nowego w zabudowie. Kabel ma 6 żył z czego jedna ekranowana (na niej pójdzie sygnał)

LukF - 2020-02-04, 12:43

Dzięki za info :spoko

W sumie pytałem bo mam w jednym kamperze kamerę podwójną ZENEC ze rvsc200 z kablem kończącym się na złączu 6 pinowym. I muszę teraz dorobić Cinche w stronę wyświetlacza postawionego na desce, takiego z alledrogo. Myślałem, że będziesz miał takie same złącze. A jednak mam inne. Ale już dziś metodą prób doszedłem które kable są sygnałowe a które do zasilania. Jutro będę lutował
:spoko

M4rio - 2020-03-06, 14:01

Hej, odnawiam temat. Ostatnio przestała mi działać kamera cofania w kamperku. Jest podłączona pod wyświetlacz od radia i nawigacji ( auto Citroen Jumper 2016 rok) . Została zamontowana przez poprzedniego właściciela i w sumie słaba była jakość obrazu. Mozecie polecić coś godnego uwagi za rozsądne pieniądze? Jedna kamera zdecydowanie mi wystarczy ale ważne aby obraz był wyraźny .
Pozdrawiam

marcinsz30 - 2020-06-02, 18:26

Dzień dobry
Mam dylemat właśnie z kamerą cofania i monitorem. Mam Hymer-a B544 dziadeczka i nie chcę chyba na kokpicie montować dodatkowego monitora, bo to kolejny grat w mojej ocenie.
Jakąś kamerę cofania mam na tyle- niestety nie wiem czy działa, bo nie mam monitora. Znalazłem pod kokpitem wtyczkę jak w starym Grundigu i.... no właśnie

Radio 1DIN z windą odpada, bo zasłoni mi pokrętła od nawiewów i same nawiewy
Radio 2DIN nie zmieści mi się nigdzie bo decha to DUCATO/JUMPER z 1994 r
Kamera w lusterku - nie, bo mam opuszczane łóżko

Wymyśliłem sobie radio "kombajn"- bo i zestaw głośnomówiący, i monitor kamery cofania, i grające coś. Czy ktoś tego używał? Czy ktoś ma? Czy kamerka z zestawu umieszczona na tyle dość wysoko da obraz chociaż poglądowy i pozwoli nie przywalić tyłem w cokolwiek?


xBlitz rf400 cam

https://allegro.pl/oferta/radio-samochodowe-1din-bluetooth-xblitz-led-kamera-8877971899

marek230482 - 2020-06-02, 19:40

A pokaż zdjęcie kokpitu. Zawsze znajdzie się miejsce, kwestia ile masz samozaparcia do rzeźbienia. W dzisiejszych czasach przy cenach takiego sprzętu nie opłaca się "wykopywać z garażu". Jakość i kompatybilność pozostawia wiele do życzenia a nowe komplety można za kilka dych kupić.
Ja mam dwie kamery. Jedna ciągle włączona żeby widzieć co jest za mną i druga do cofania.

marcinsz30 - 2020-06-02, 19:58

marek230482 napisał/a:
A pokaż zdjęcie kokpitu. Zawsze znajdzie się miejsce, kwestia ile masz samozaparcia do rzeźbienia. W dzisiejszych czasach przy cenach takiego sprzętu nie opłaca się "wykopywać z garażu". Jakość i kompatybilność pozostawia wiele do życzenia a nowe komplety można za kilka dych kupić.
Ja mam dwie kamery. Jedna ciągle włączona żeby widzieć co jest za mną i druga do cofania.

Standardowa deska staruszka :) Na górze jak to w integrze spokojnie materac położysz i dziecko sie wyśpi, ale tam chyba nie chcę monitora....
Jakie kamerki zamontowałeś? Na czym oglądasz film z tyłu ?

smok_wawelski - 2020-06-02, 22:40

Jeśli to mocno stare autko to może tam siedzieć kamerka analogowa
Xblitz jako kamerki mnie przekonują - radio nie wiem co warta
Gdybyśmy wiedzieli jaki kat obiektywu ma ta kamerka z zestawu to można by sobie narysować auto w skali i kat patrzenia kamerki wtedy byś wiedział dokładnie jaki obszar obejmie - można to tez policzyć ale malować łatwiej :)
Szerokokątna kamerka wysoko dana na tyłku będzie ok ale zwróć uwagę na jedna sprawę - to jest radio 1Din i ma malutki monitorek - przekątna ekranu:4.1"

Jako nieco droższa alternatywa może radio 1dni z wysuwanym ekranem ?
To nie propozycja radia a przykład jego typu bo w tym zestawie jest kamerka w tablicy co uważam za złe do kampera - https://allegro.pl/oferta/radio-bt-wysuwany-lcd-mirror-link-kamera-cofania-8532036003

marek230482 - 2020-06-02, 22:51

marcinsz30 napisał/a:
Jakie kamerki zamontowałeś? Na czym oglądasz film z tyłu ?

Najtańsze. Za kilka dyszek. Bawić się z kątami i obliczeniami nie ma sensu. Prawie wszystkie mają takie same parametry. A jak mają inne - ciekawsze to cena x10. Więc się nie opłaca - lepiej dać dwie tak jak ja. Wszystko się ładnie na papierze planuje - ale prawda jest taka że potem wszystko weryfikuje portfel.
Jedną mam na dachu i obraz na nakładcze lusterka wstecznego (4" - w zupełności wystarcza). Druga jest na zderzaku i włacza się jak wrzucę wsteczny. Obraz na radiu 2DIN.
Ta na dachu działa ciągle. Obejmuje pole za kamperem tak jak to powinienem widzieć w lusterku wstecznym - nie wyobrażam sobie jazdy bez tego. Niestety nie da się ustawić tej kamery tak żeby widzieć kolejkę aut za sobą i jednocześnie widzieć pole do cofania - zwłaszcza jak się ma na "dupie" 4 rowery :D
Druga oczywiście pokazuje pole stricte do cofania.
Ja na Twoim miejscu bym dałbym jedną pod sufitem (kamerki z 4-5" ekranem kupisz za grosze) a drugie do radia 2DIN zabudowanego zamiast powierzchni 1DIN i zapalniczki z popielniczką.

andi at - 2020-06-03, 06:49

Wczoraj kupiłem w Action kamerke za 23,95 e
https://www.youtube.com/watch?v=94hRbfPgPf0
Ta już ma kamerkę cofania w zestawie :spoko

marcinsz30 - 2020-06-03, 08:28

smok_wawelski napisał/a:
Jeśli to mocno stare autko to może tam siedzieć kamerka analogowa
Xblitz jako kamerki mnie przekonują - radio nie wiem co warta
Gdybyśmy wiedzieli jaki kat obiektywu ma ta kamerka z zestawu to można by sobie narysować auto w skali i kat patrzenia kamerki wtedy byś wiedział dokładnie jaki obszar obejmie - można to tez policzyć ale malować łatwiej :)


Kamera jest pewnie analogowa, co do Xblitz- mam zestaw głośnomówiący od dawna i jestem zadowolony, stąd pomysł na radyjko z tymi opcjami

smok_wawelski napisał/a:

Szerokokątna kamerka wysoko dana na tyłku będzie ok ale zwróć uwagę na jedna sprawę - to jest radio 1Din i ma malutki monitorek - przekątna ekranu:4.1"

Jako nieco droższa alternatywa może radio 1dni z wysuwanym ekranem ?
To nie propozycja radia a przykład jego typu bo w tym zestawie jest kamerka w tablicy co uważam za złe do kampera - https://allegro.pl/oferta/radio-bt-wysuwany-lcd-mirror-link-kamera-cofania-8532036003


4,1" to wcale nie tak mało w mojej ocenie i dla moich potrzeb- ma mi tylko dać pewien obraz z tyłu, a nie oglądać filmy w Full HD :) Tak po prostu, żebym w coś nie przywalił
Tak jak równiez pisałem wyżej- nie chcę 1DIN z windą i wysuwanym monitorem, bo zasłoni mi pokrętła nawiewów


marek230482 napisał/a:

Najtańsze. Za kilka dyszek. Bawić się z kątami i obliczeniami nie ma sensu. Prawie wszystkie mają takie same parametry. A jak mają inne - ciekawsze to cena x10. Więc się nie opłaca - lepiej dać dwie tak jak ja. Wszystko się ładnie na papierze planuje - ale prawda jest taka że potem wszystko weryfikuje portfel.
Jedną mam na dachu i obraz na nakładcze lusterka wstecznego (4" - w zupełności wystarcza). Druga jest na zderzaku i włacza się jak wrzucę wsteczny. Obraz na radiu 2DIN.
Ta na dachu działa ciągle. Obejmuje pole za kamperem tak jak to powinienem widzieć w lusterku wstecznym - nie wyobrażam sobie jazdy bez tego. Niestety nie da się ustawić tej kamery tak żeby widzieć kolejkę aut za sobą i jednocześnie widzieć pole do cofania - zwłaszcza jak się ma na "dupie" 4 rowery :D


Z podobnego założenia wychodzę- kasa oczywiście jest ważna, ale praktyczność ponad wszystko i jak najmniej dodatkowych gratów . Pomysł ze stałym poglądem tyłu jest ok- ale do chwili kiedy nie jade z rowerami z racji układu z kuchnią na "doopie" mam tam okno, w którym widzę drogę za mną- więc opcja OK. Myślę jednak nad bagaznikiem rowerowym na hak- jakoś przy dwudziestosześcioletnim sprzęcie mam obawy, że pakując 3 rowery na to co jest zgubię je razem ze ścianą tylną :D Mimo, że mam świadomość, że tamte konstrukcje to dobre konstrukcje, a dodatkowo HYMER to dobra marka


marek230482 napisał/a:

Druga oczywiście pokazuje pole stricte do cofania.
Ja na Twoim miejscu bym dałbym jedną pod sufitem (kamerki z 4-5" ekranem kupisz za grosze) a drugie do radia 2DIN zabudowanego zamiast powierzchni 1DIN i zapalniczki z popielniczką.


Myślałem o tym, ale jak zamontuję 2DIN w sposób o jakim mówisz, będzie dość nisko to wszystko i z widzeniem słabo, no i jednak chciałbym uniknąć mocnego ingerowania w oryginalny wygląd :D

No i w ten sposób gdzieś co sobie wymysliłem rodzi kilka problemów przez samego mnie :)
Nie mniej jednak- jeszcze sobie podumam, sprawdzę może jakoś z kimś ( bo sam niekoniecznie potrafię) działanie tej co mam ( jak podłączę jakiś monitor, którego nie mam) i może sprawa sama się rozwiąże, bo zostanę przy najprostszym, czyli dam monitor na górę deski i już. Taki sam problem mam z głośnikami na desce pod szybą z lat 90- tych- patrzeć na te klamoty nie mogę, ale to inny temat i nie tutaj ;)

marek230482 - 2020-06-03, 11:09

Ja też mam z tyłu rowery. Dlatego dałem kamerkę na dach (mam relingi).Dzięki temu widzę dużo wcześniej i dalej czy do mnie coś z tyłu dojeżdża. A cofania to wiadomo - ziemię ma pokazywać.

A potrzebuje radio 2DIN? Bo jak nie to weź kup monitor 4-5 cali z dwoma wejściami. Jedno do kamery na górze (właczone ciągle) a drugie do kamery cofania (aktywowane wstecznym). A sam monitor zamontuj na górze pod szybą (uchwyt wychodzący pomiędzy szybą a podsufitką). Nie będzie razić, przeszkadzać.
Jeżeli jednak oczekujesz 2DIN z androidem to tak samo ale droższy sprzęt z androidem (tu się opłaca z chin ściągnąć). Wtedy masz kompromis z wyglądem i "nie ingerowanie".

Jeżeli chodzi o 2DIN tak nisko mam właśnie w terenówce (frontera B). Fakt, nie jest to tak komfortowe jak używanie nawigacji na wysokości wzroku ale właśnie nie chciałem mieć nic na konsoli (podobny układ problem jak w Ducato 2). A używam sporo nawigacji w terenie. Idzie się przyzwyczaić do zerkania tak nisko.

edit:
Np tu masz "wszystko mające" do zamocowania pod sufitem (na granicy szyby z podsufitką)
https://pl.aliexpress.com/item/32913703559.html?spm=a2g0o.detail.1000015.1.6bd61987rrqHb5&scm=1007.14452.151110.0&scm_id=1007.14452.151110.0&scm-url=1007.14452.151110.0&pvid=a12f95e6-3e0c-46cb-aca6-70df25c3264e&ad_pvid=202005301317033291568823948987587430_2&fromDetail
Cena może nie najniższa ale myślę, że akceptowalna za coś co ma wszystko i da się całkiem elegancko umieścić u góry (czy nawet gdzie indziej).

smok_wawelski - 2020-06-03, 17:36

Mały duzy monitor oczywiście rzecz upodobań i osobistych preferencji - tu nie ma co sie przekonywać bo każdy ma swoje :)
Nie podzielałbym natomiast opinii o najtańszych kamerkach
W dzień prawie każde oko będzie ok - zabawa zaczyna się jak widzi w nocy :)
Obiektyw za 2 dolce z chińskiego z plastiku też nigdy Zeissem nie będzie.

marek230482 - 2020-06-03, 19:31

Ale kamera do cofania czy kontroli wstecznej kampera to nie konkurs fotograficzny. W nocy nie musisz za sobą widzieć nic. Wystarczy że dojrzysz nadjeżdżające auta. Taka jej funkcja - to nie obserwatorium. Z kolei ta do cofania na dole ma diody z powodzeniem oświetlające drogę. Tu też robali wypatrywać nie muszę a na tak niewielkiej odległości wszystko widać przyzwoicie.
Ale jeżeli ktoś oczekuje fullHD i odczytu tablic rejestracyjnych w autach za sobą (lub przy cofaniu gradacje kostki brukowej) to owszem - te tanie absolutnie nie wystarczą.
Ja przerobiłem już sporo zestawów. Mam w kilku autach i w kilku dawnych. Nie oczekuję od tych kamer zbyt wiele. Chyba że chodzi o przednią do rejestratora - to już co innego.

smok_wawelski - 2020-06-03, 19:44

Marek do jazdy w dzień czy w nocy mam lustra i gadżet w postaci kamerki zastępujący lusterko wsteczne żebym widział rejestracje jadących za mną jest mi absolutnie zbędny - do jazdy to może mi być potrzebna tylko kamerka w prawym lustrze patrząca w bok jak smok sklerotyk raz na 1000 żle sie ustawi na skrzyżowaniu :)
Co mi da to że widzę tych co za mną jadą - jak mi dzieciak przed mache wyskoczy to i tak depne do spodu bo będę musiał wiec i tak ten co blisko za mną na tyłku mi siadzie niezależnie od tego czy go widzę w kamerce czy nie o ile nawet w takiej chwili będę patrzył w monitor w co wątpię.
marek230482 napisał/a:
Ale kamera do cofania czy kontroli wstecznej kampera to nie konkurs fotograficzny.
Tak zgadza się - Zeiss był oczywiście przejaskrawieniem tak samo jak te 2 dolce za chiński plastikowy obiektyw - natomiast chyba nie zaprzeczysz że przy cofaniu przydaje sie kamerka która widzi np. cienki niski słupek którego owo przejaskrawione chińskie oko rozmyje i na małym monitorze nie będzie go widać
marek230482 napisał/a:
W nocy nie musisz za sobą widzieć nic
Tu zdecydowanie sie nie zgodzę - mam na myśli cofanie, tu właśnie wg mnie przydaje sie najbardziej kamerka z tyłu i dobre światła cofania - bo nie ma sie co czarować naprawdę dobrze widząca kamera w nocy jednak sporo kosztuje.
marek230482 - 2020-06-03, 21:42

Smoku. Zupełnie się nie rozumiemy :haha: ja mam dwie kamery. Jedna na dachu która pokazuje sytuację za kamperem. Ponad rowerami. Ja wiem, że większość kierowców nie używa lusterek i uważa się za panów szos wlepionych oczami w oś jezdni (i dopóki nie wykonują manewru to jadą jak tramwajem) ale ja do takich nie należę. Mam kilka aut, w większości bardzo szybkich i dużo jeżdżę. Szanuję kulturę na drodze i nie cierpię zawalidrogi. Dlatego używam wstecznej kamery (jak i lusterek w osobówce) aby kontrolować czy ktoś mnie nie chce wyprzedzać. Kontrolować czy nie ma za mną za dużej kolejki (wtedy zjeżdżam żeby ich przepuścić). Myślę w czasie jazdy i wiem, że jestem ogromną ścianą, która zasłania drogę i horyzont szybszym kierowcom. Dlatego mrugam im kierunkowskazami jak widzę że mogą wyprzedzać. Włączam kierunkowskazy duuuuużo wcześniej jak zwalniam do skrętu (a jak nikogo za mną nie ma to po co mam mrygać).
Do takiej jazdy jaką ja uskuteczniam i szanuję potrzebuję wstecznego/środkowego lusterka. Boczne nigdy nie dają obrazu tyłu bo kamper jest po prostu za dużą szafą. I do takich celów jest mi ryba czy ta kamera jest za 50 czy 500zł. Ma pokazywać co za mną jedzie (w jakiej odległości i ilości) oraz jakie wykonuje manewry (widzieć światła, kierunkowskazy). W nocy spełnia dokładnie tą samą funkcję, pomimo że obraz jest nędzny z tej odległości i wysokości. Ale widzę lampy, widzę kierunkowskazy, ilość aut i ich zachowania (szybko dojeżdża, blisko się trzyma).

A teraz kamera cofania. Stricte do cofania. Jest na zderzaku, przy ziemi. Jej diody i lampy cofania w zupełności wystarczą żeby w odległości kilku nastu metrów zauważyć przeszkodę a w odległości kilku metrów nawet przeczytać rejestrację. Mowa o nocy bo w dzień obraz jest idealny w tej odległości (czego nie można już rzec od kamerze z dachu).

Tak więc nie widzę w moim wypadku absolutnie zasadności użycia większego/lepszego/droższego sprzętu. Mam to wypróbowane już w tysiącach km i to jest dla mnie najlepsze. Czy dla Ciebie, kolegi Marcina czy innych nie wiem. Sami oceńcie. Ale sądząc po tym jak jeździ po drogach większość aut (nie tylko dużych) mogę z całą pewnością stwierdzić że niektórym żadne lusterka ani kamery nie są potrzebne. Uważaj jak konie z klapkami na oczach że droga należy do nich i tylko do nich - ja jestem przeciwieństwem.

smok_wawelski - 2020-06-03, 22:27

Moze i częściowo się nie rozumiemy jeśli chodzi o same kamery a raczej nie rozumielismy bo teraz jest wsio jasne
Nie rozumiemy się również dlatego że uważamy inaczej, to nawet trudno mówić nie rozumiemy się, po prostu uważamy inaczej
marek230482 napisał/a:
Jedna na dachu która pokazuje sytuację za kamperem.......
Ja uważam ze nawet pomimo przytoczonych argumentów ta jest zupełnie zbędna.
To co piszesz o sobie i Twoim postępowaniu jest sensowne, zakładam również że prawdziwe nie mam podstaw aby negować - jednak ja raczej nie wierze takim puszczaniom i sygnalizowaniom prawym kierunkiem przecież nie wiem że to Ty jedziesz a może jedzie ktoś kto nie ma takiego pojęcia i właściwej oceny - nadziałbym się już wiele razy dzięki takim życzliwościom wiec nawet gdy znam te Twoje deklaracje i wiedziałbym że to Ty jedziesz też bym nie poszedł do wyprzedzania - po prostu jeśli sam nie ocenie że mogę to może mi sto razy ktoś dawać margines czy prawy kierunek i nie pójdę do wyprzedzania - zgoda natomiast z tym że do tego celu absolutnie nie trzeba super kamery.
Niewątpliwa sprawą jest też to że z alkowy czy zwykłego kontenera w lustrach widzi sie mniej niż z blaszaka - po prostu paka jest szersza i nieco bardziej ogranicza widoczność wiec tu opisywana przez Ciebie górna kamera kamera może mieć jakiś sens .

marek230482 napisał/a:
w odległości kilku nastu metrów zauważyć przeszkodę
Tu pytanie jaką dużą te przeszkodę zauważysz, jest tez na pewno tutaj kwestia dobrego wzroku. Ja nie twierdze że nie zauważysz - twierdzę jednak z uporem maniaka że licha kamera i mały lichy monitor może nie pozwolić zauważyć cienkiego słupka sterczącego w trawie - to tak obrazowo a dobra, dobrze widząca w nocy kamera w połączeniu z większym monitorem daje większa szanse zauważenia takiej małej, źle widocznej przeszkody :)

marek230482 napisał/a:
to jest dla mnie najlepsze. Czy dla Ciebie, kolegi Marcina czy innych nie wiem. Sami oceńcie.
Dokładnie tak - tu gadamy o za i przeciw - to daje jakiś materiał do decyzji ale właśnie każdy musi sam ocenić co dla niego najwygodniejsze i najlepsze
marek230482 - 2020-06-03, 22:47

Widać nie praktykujesz :) nie mruga się kierunkiem żeby ktoś wcisną do dechy i ciął na oślep :haha: ale to sygnał, że można się wychylić, spróbować. Albo np nie wyhamowywać w ogóle tylko dużo wcześniej zająć lewy pas. W kamerze widzę go z daleka i widzę czy jedzie szybko czy nie. Piszę to z doświadczenia zarówno jadąc żółwiem, jak ci tnąc szybko autem osobowym. Oczywiście jest część kierowców którzy oczywiście tego nie rozumieją i jadą jak..... za równo za mną :) jak i przede mną jak ja rzucam łaciną jadąc szybko osobówką. Wiesz, ja nadal widzę o zgrozo ludzi nie używających kierunkowskazów lub włączających lewy na rondzie :haha: :haha: :haha: ale jednak jak jedziesz, myślisz - nie tylko o sobie - zaczynasz integrować się ze świadomym społeczeństwem motoryzacyjnym. Mruganie światłami inaczej na policję, inaczej na brak świateł, mruganie kierunkami, awaryjnymi, puszczanie szybszych, zjeżdżanie żółwiem na zatoczkach. Jedni to rozumieją, inni lekceważą. I w funkcjonowaniu w tym ekosystemie kamera jest dla mnie niezbędna tak jak lusterko wsteczne w osobówce. Nie każdy tak musi mieć. Choć zawsze klnę na kampery, busy i ciężarówki jadące 60-70km/h w polu i nie robiącym sobie nic z tego że utrudniają ruch innym.
Mniejsza z tym bo to nie temat o zwyczajach na drogach :lol: wracając do tematu kamerek. Przydatne. Nawet jak jest kiepskiej jakości - choć tak jak wspomniałem z doświadczenia nawet te kiepskie mogą być wystarczające. A jest to tak tanie że aż grzech nie mieć właśnie po to aby widzieć więcej i nie utrudniać życia innym.
Ja pomimo fabrycznych ogromnych i dobrze ustawionych lusterek bocznych nie zobaczę jak auto jedzie za mną na prostej. Jest to nie możliwe bo mój kamper jest dużo szerszy od osobówki. Tylko lusterko środkowe/kamera da mi taką możliwość.

marek230482 - 2020-06-03, 23:04

Poszedłem zrobić zdjęcie z kamery cofania. Obraz na 7". Niestety jakość pogarsza kiepski aparat telefonu. W rzeczywistości obraz jest bez rozmyć/smug i na butelce widać czerwoną etykietę z grafiką. Butelka stoi w odległości ~3m od kampera. Tak więc jak na trawie leży mały notes z przylepnymi kartkami to nie przeczytasz co jest napisane ale notes zobaczysz. Wszelkie kamienie, gałązki, papierki i inne śmieci normalnie widać. Jeżeli jednak potrzebujesz widzieć mrówki lub agrafki to fakt - musisz kupić mega dobrą kamerkę :bajer

W kamerze z dachu nie widać nic jak jest ciemno. Ale jak ktoś idzie z lampką lub nacisnę stop i świecą się odblaski przy drodze to widać. Auta na swiatłach i ich kierunkowskazy również.

smok_wawelski - 2020-06-03, 23:11

marek230482 napisał/a:
Widać nie praktykujesz nie mruga się kierunkiem żeby ktoś wcisną do dechy i ciął na oślep
Marek - nie ma ludzi idealnych i nie ma nie omylnych, wg mnie najmądrzejsza zasada ruchu drogowego jest zasada ograniczonego zaufania - nie idzie tez w detalach opisać i nie o to chodzi w tym wątku , praktykuje 30 parę lat i naprawdę nie tylko w niedziele do kościoła :) 1 stłuczka i 1x zniesione pół zawieszenia bo dzieciak mi wyskoczył - możne to własnie dlatego ze jestem nieufny na drodze :) ale nie ma się co licytować bo tu tez nie o to chodzi ile kto ma za ogonem :)

Ja absolutnie nie kwestionuje przydatności kamer, w puszcze tez 2 założyłem w miejscach o których pisałem o szerokości paki masz racje też to pisałem. Twierdze natomiast 2 rzeczy dalej - chińskie oko za 2 dolce nie dorówna Zeissowi, kamerka robiąca za lustro wsteczne nie jest konieczna. I to naprawdę nie jest nic złego że uważamy inaczej :)

aviator - 2020-06-14, 15:39

Zmotywowany Waszą dyskusją stara, wysłużona kamera cofania została przestawiona na „lusterko wsteczne”, dołożyłem druga kamerę w miejscu światła stopu, która służy za kamerę cofania. Podłączyłem pod ten sam monitor, przełączenie widoków 1 przyciskiem. Podoba mi się :-)
Takie ustawienie kamery tylko pod mniejszym kątem testowałem już wczesniej przy jeździe z przyczepa, super pomocne ale teraz jako lusterko wsteczne - genialne. Muszę tylko jeszcze kupić dwie ładne śrubki aby zamontować światło stopu...

fan - 2020-06-26, 18:12

dolaczam
jak polaczc przewod laczacy kamere z monitorem 4 pin z gwintem??
z czyms takim w monitorze
przepraszam za brak polskich znakow (rozkminiam LINUXA)

LukF - 2020-06-26, 20:11

To mi wygląda na złącze wyświetlacza 7calowego z alledrogo. Te wyświetlacze mają w komplecie dalszą część złącza czyli druga stronę razem z przejściowkami na czincze. I kamerę łączymy do tych czinczy
voice - 2020-06-27, 09:50

fan napisał/a:
dolaczam
jak polaczc przewod laczacy kamere z monitorem 4 pin z gwintem??
z czyms takim w monitorze
przepraszam za brak polskich znakow (rozkminiam LINUXA)


To jest tzw gniazdo s-video. Potrzebna Ci przejściówka z S-video na cincz

marcinsz30 - 2020-07-06, 18:07

A ja nadal nie wybrałem :) Starej nie sprawdziłem :) Chyba nie mam czasu przez wyjazdy i bieżące sprawy naszego Marleya. Kamera zeszła na dalszy plan. Mam dwa elektrony w postaci moich dziewczyn i z poświęceniem potrafią pomagać :) Decyzja zapadła, że jednak jakaś nowa za niewielkie pieniądze, która jak już pisałem ma dać tylko obraz z tyłu, a nie widok FHD
Wronkovan - 2022-05-15, 23:38

Cześć,

i u mnie pojawiła się zagwostka z kamerą cofania. Na wstępie dodam, że jestem totalnym laikiem w temacie. Mam nadzieję, że okażecie wyrozumiałość dla hmmm, dla was błahych pytań. :)

Pytanie jak podłączyć poniższy zestaw? Na youtube widziałam, że zasilanie ze światła wstecznego zwykle doprowadzone jest do kamery. Jak rozumiem w tym zestawie do monitora? Musze to pociągnąć przez całą długośc samochodu? Są inne rozwiązania?
Dodam tylko, że w samochodzie są juz zamontowane czujniki parkowania.

Pozdrawiam ;)

orkaaa - 2022-05-25, 17:40

Kamera cofania to: kamera, kabel i monitor. Zasilanie musi mieć i kamera i monitor. W przypadku kamery zależy co chcesz widzieć i czy obraz ciągły czy tylko na wstecznym. Podłączenie kamery do zasilania światła wsteczne powoduje że kamera włączy się gdy cofasz. Jeśli chcesz mieć obraz ciągły jej zasilanie musi być z innego źródła 12v. Nie wiem ile żył jest w Twoim kablu, czy tylko do obrazu czy także do zasilania. Jeśli także do zasilania to najłatwiej to wpiąć w jakieś zasilanie zapalniczki albo inne gniazdo 12v. Co do przeprowadzenia kabla to albo po dachu przez wejście pod solar albo dołem. Wówczas trzeba poszukać jak rozwiązano zasilanie kampera zwykle kable idą tylnymi słupkami. Wiec trzeba za innymi kablami zejść do podłogi a potem dziura i pod podwoziem i wyprowadzić w szoferce. Każde rozwiązanie ma plusy i minusy. Chyba jednak łatwiejsze jest pod podwoziem.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group