Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Podwozia - technika i eksploatacja - obrotomierz do diesla bez elektroniki

silny - 2017-06-20, 07:28
Temat postu: obrotomierz do diesla bez elektroniki
chciałbym zainstalować sobie obrotomierz ale dieselek pod maską mojego wozu nie posiada elektroniki, zwykła pompa .
z tego co wyczytałem z netu to sygnał idzie z alternatora , ale czy wtedy w alternatorze musi być jakieś dodatkowe wyprowadzenie :?: wszystkie uniwersalne obrotomierze są do benzyniaków :(

może ktoś z kolegów zrobił taką modyfikacje i się pochwali :spoko

SlawekEwa - 2017-06-20, 07:32

silny napisał/a:
może ktoś z kolegów zrobił taką modyfikacje i się pochwali

Obrotki są też do diesli. Z dowolnego miejsca mostka prostowniczego altka wyprowadzasz kabelek i to jest sygnał dla obrotka.
Tylko jeszcze na obrotku trzeba ustawić przełożenie kół pasowych.

amples - 2017-06-20, 07:43

Albo montuje się fotorezystor i diodę oświetlającą, a na kole pasowym wału silnika pasek odblaskowy.
Druga metoda czujnik indukcyjny ,a na kole malutki magnesik .
w obu urządzeniach impulsy z czujnika na zegar wskazówkowy bądź diodowy.

silny - 2017-06-20, 10:41

to już raczej z alternatora będzie prościej.czyli impuls obrotów z dowolnej diody + . ciekawe . jak znajdę coś na aledrogo to zainstaluje bo lubie mieć info co tam akurat silnik robi :)
jacik - 2017-06-20, 10:52

Nie mam pod ręką alternatora ale chyba powinien iść z diod przewód do regulatora zakończony konektorem. Nie trzeba nic lutować. Tylko czy skoki napięcia będą odczuwalne.
SlawekEwa - 2017-06-20, 11:25

Z altka powinno być wyjście oznaczone "W" jak nie ma trzeba dorbić jak opisałem.
McGali - 2017-06-20, 13:20

SlawekEwa napisał/a:
Z altka powinno być wyjście oznaczone "W" jak nie ma trzeba dorbić jak opisałem.


Jest także czujnik położenia wału.

Adampio - 2017-06-20, 13:46

McGali napisał/a:
Jest także czujnik położenia wału.
W dieslu bez elektroniki? :shock:
Grab - 2017-06-20, 14:47

Ja w swoim ducato 1,9 td zamontowałem obrotomierz z czujnikiem położenia wału.
Zamontowanie wymagało zmiany na zegary z obrotkiem.

http://www.iparts.pl/pdf,...7010-798209.pdf

Gewehr - 2017-06-20, 17:25

Adampio napisał/a:
McGali napisał/a:
Jest także czujnik położenia wału.
W dieslu bez elektroniki? :shock:


Były czujniki w wersji z EGR :lol: W skrzyni biegów jest otwór na czujnik, impulsy zbiera z koła zamachowego.

silny - 2017-06-20, 17:51

GEWEHR ,dziura z przodu obudowy sprzęgła jest pod czujnik :?:

zaglądnołem tam i nie znalazłem zębnika lub czegoś podobnego i dlatego pomyślałem że to do nowszych rozwiązań.

w zasadzie skomplikowanie instalacji obrotomiera skłania mnie do rezygnacji z tego gadżetu ponieważ cierpiąc na chroniczny brak czasu wprowadziłem w życie zasadę minimalnego wysiłku czasowego :!:

jaśli coś jest czasochłonne to odpada
jeśli coś jest trochę nawet nie adekwatnie drogie ale pozwoli mi zaoszczędzić czas dla rodziny = biorę

dlatego Hymera kupiłem bez targowania ale max doinwestowanego , "w trasę"
na razie tam gdzie zaglądnołem jest miodzio :-P jak to w dziadku :haha:

odpuszczam obrotomierz , może po sezonie bo teraz to muszę troche odpuścić tempa :pifko

jacik - 2017-07-12, 21:03

Właśnie wykryłem czujnik przy okazji wymiany poduszki skrzyni.
Zegar doładowania juz mam to jeszcze obroty będą :D
Może później wkleję fotki z telefonu albo jutro z kompa.

silny - 2017-07-13, 06:54

W dziadziusiu masz czujnik :)
jacik - 2017-07-13, 10:30

silny napisał/a:
W dziadziusiu masz czujnik :)

No mam tylko reszty brak ;(

To chyba na 12V śmiga. Zastanawiam się nad własnym LCD 3.5' gdzie można by go upchnąć lub kupić gotowca.

silny - 2017-07-13, 11:15

ja w tym miejscu mam dziure :lol:

dasz rade spisać numery :?: to bym sobie dokupił i wyrzeżbiłbym ten obrotomierz .

podziele się oczywiście informacjami :)

jacik - 2017-07-13, 11:58

Wieczorkiem sprawdzę jak nie będzie mokro.
LCD czy gotowiec? Gotowce są dość drogie a na LCD można dodać znacznie więcej parametrów ;)
Chyba czas dokończyć projekt kompa pokładowego i nie będzie problemu z miejscem bo całość jest w obudowie. Link


W necie znalazłem czujnik ale bez mocowania. Tam są numery.
Link

Gewehr - 2017-07-13, 12:09

To na zdjęciach, to silnik Citroëna. Ten czujnik był używany do ustawiania pompy wtryskowej. Silniki ducato mają inaczej.
silny - 2017-07-13, 12:38

:(
MisioKRAK - 2018-01-23, 19:55

A ciut inne pytanie.
Czy da się jakoś przerobić obrotomierz od auta benzynowego by pasował do starego Diesla (1,9td Ducato)?

McGali - 2018-01-23, 20:32

MisioKRAK napisał/a:
A ciut inne pytanie.
Czy da się jakoś przerobić obrotomierz od auta benzynowego by pasował do starego Diesla (1,9td Ducato)?


Jeżeli jest na WN to się nie da. Jeżeli sygnał pochodzi od alternatora do założenia jest komplet. Jeżeli jest na czujnik położenia wału do założenia jest czujnik (jeżeli go nie ma) plus obrotomierz. Po co na co jak na allegro masz gotowy zestaw z hallotronem http://allegro.pl/tachome...0NDJmOGNmMTY%3D

MisioKRAK - 2018-01-31, 21:06

A podpowiesz jak to zamontować?
McGali - 2018-01-31, 21:21

MisioKRAK napisał/a:
A podpowiesz jak to zamontować?


Jedyną trudnością jest przyklejenie magnesu i przymocowanie czujnika halla. :ok Myślę, że każdy "Słodowy" w stopniu minimalnym trudności nie napotka :diabelski_usmiech

MisioKRAK - 2018-01-31, 21:24

No cóż... muszę poszukać każdego "słodowego" bo mój bardzo fajny mechanik się poddał... :(
Gewehr - 2018-01-31, 21:37

Zamów sobie takie coś:
http://s.aliexpress.com/z2IB3eQB?fromSns
To nawet małpa założy :haha:

kaimar - 2018-02-01, 16:58

W moim nabytku na Złombol czyli Lublinie II jest diesel bez grama elektroniki ale w liczniku jest obrotomierz który bierze sygnał z alternatora. Alternator w Lublinie jest konstrukcyjnie mocno związany z alternatorami do Ducato z wczesnych lat 90 tych.
McGali - 2018-02-06, 20:28

jacik napisał/a:
silny napisał/a:
W dziadziusiu masz czujnik :)

No mam tylko reszty brak ;(

To chyba na 12V śmiga. Zastanawiam się nad własnym LCD 3.5' gdzie można by go upchnąć lub kupić gotowca.




Tak wygląda deska (jeszcze w trakcie budowy) od mojego C325 z obrotomierzem pod czujnik halla (wyświetlacz niebieski). Obrotomierz ten był wcześniej linkowany do Allegro. Jak zrobi się trochę cieplej to pomierzę czujnik w skrzyni w moim C25 pod kątem czy będzie współpracował ww wyświetlaczem.

Gregorio - 2018-02-06, 22:11

McGali napisał/a:

Tak wygląda deska (jeszcze w trakcie budowy) od mojego C325 z obrotomierzem pod czujnik halla (wyświetlacz niebieski). Obrotomierz ten był wcześniej linkowany do Allegro. Jak zrobi się trochę cieplej to pomierzę czujnik w skrzyni w moim C25 pod kątem czy będzie współpracował ww wyświetlaczem.


Podpinam się pod temat.
Zamówiłem taki sam obrotomierz na ali....
Czujnik mam przy skrzyni i będę wdzięczny za info czy współpracują z sobą i jeżeli tak to jak kabelki podłaczyć :)

Rambler - 2018-03-27, 22:25

Jak kupowałem moduły antyprzepięciowe i ładowania do akumulatorów to widziałem że mają obrotomierze do diesla zapytaj w http://spider24.pl/
yamah - 2019-03-25, 22:23

Kupiłem tu : http://www.dabtuner.pl/Ob...IESEL_a-92.html
podłączyłem do alternatora na wyjście W(zostało dolutowane) i wszystko ok, :szeroki_usmiech

FilipDucato - 2022-08-08, 17:29

A co to jest za wyjście "W" na alternatorze? Czy to jest ten mały przekaźnik(?) Z tyłu alternatora który ma kabelek do którego nic nie jest podłączone?
SlawekEwa - 2022-08-08, 20:27

Cytat:

A co to jest za wyjście "W" na alternatorze?

z tyłu alternatora jest styk na wsuwkę o szer 6 mm oznaczony literą W i stąd obrotomierz bierze sygnał.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group