Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

lodówka, kuchenka, grill - Lodówka absorpcyjna czyli na prąd, gaz, węgiel, drewno

Świstak - 2017-06-25, 10:01
Temat postu: Lodówka absorpcyjna czyli na prąd, gaz, węgiel, drewno
W kamperach najczęściej montowane są znane od wielu dziesięcioleci lodówki absorpcyjne, które pomimo rażąco niskiej sprawności wciąż znajdują miłośników z racji minimalnych wymagań co do zasilania - do chłodzenia wystarczy im ciepło (przepływ), a jego pochodzenie jest sprawą drugorzędną. A bardziej zrozumiale - podgrzanie warnika na tyle mocno aby wystąpiła wystarczające różnica temperatur między warnikiem, a skraplaczem. Czyli skraplacz trzeba chłodzić, ale do tego wystarczy swobodny i niezakłócony przepływ powietrza pochodzącego z zewnątrz kamperka.
Temat poświęcony lodówkom ( http://www.camperteam.pl/...der=asc&start=0 ) stał się już dość... mętny, więc postanowiłem zebrać najważniejsze informacje w kilku postach. Liczę też na nadzór merytoryczny kolegi mirekmat nad całością zagadnienia.

Poniżej uproszczony schemat działania lodówki absorpcyjnej.
Źródło podane na dole rysunku.

Świstak - 2017-06-25, 10:37

Mała wydajność pracy lodówki może być skutkiem:
1. "zapchania się" obwodu (rurek) gazem, lodem czy wodą (niestety czasem również rdzą)
2. zbyt małą różnicą temperatur między warnikiem a radiatorem.
3. czasem też przyczyną może być zbyt duże przechylenie/pochylenie kampera,
Może być też wynikiem nieszczelności układu i wycieku czynnika chłodniczego, ale to na szczęści nie zdarza się zbyt często i wymaga poważnej naprawy w serwisie lub wysłania lodówki do krainy wiecznych chłodów....
Pierwszą usterkę zazwyczaj udaje się usunąć poprzez:
- pozostawienie lodówki w cieple na 24-48 godzin
- wymontowanie lodówki i kilkukrotne odwrócenie jej na bok i do góry nogami, ewentualnie delikatne opukanie wszystkich rurek
- intensywne podgrzewanie suszarką lub opalarką poszczególnych elementów obwodu w godzinnych odstępach.
Usterka druga może być spowodowana:
- uszkodzeniem elektroniki sterującej (w modelach całkowicie automatycznych należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi ponieważ występują pewne uzależnienia - przykładowo przełączenie z 12V na gaz następuje z kilkunasto minutowym opóźnieniem)
- uszkodzeniem grzałki na 230V
- uszkodzeniem grzałki na 12V lub przekaźnika załączającego zasilanie 12V dopiero po uruchomieniu silnika
- zakręconym zaworem gazu (niektóre modele wymagają "resetu")
- niewłaściwie dobranym reduktorem
- zabrudzonym palnikiem lub zbyt małym płomieniem ogrzewającym warnik
- brudnym, zakurzonym lub przykrytym radiatorem
- termostatem ustawionym na minimum
- zamkniętymi/zasłoniętymi kratkami wentylacyjnymi na zewnątrz kampera
Statystycznie najwięcej problemów stwarza właśnie palnik i zapewne on będzie wymagał naszej uwagi. Osobiście nie jestem zwolennikiem grzebania przy gazie bez braku wiedzy i narzędzi, ale opiszę typowe usterki jako że materiał ma jedynie charakter edukacyjny i zapewne nikt nie będzie ryzykował życia własnego i najbliższych grzebiąc w instalacji gazowej. Warto i należy dbać o czystość w pobliżu naszego "paleniska" ale nie zalecam rozbierania i modyfikowania samego palnika jak i pozostałych układów gazowych.
Lodówki z "ręcznym" iskrownikiem mają wbudowane okienko dzięki któremu widać czy płomień się zapalił. Płomień ogrzewa również termoparę która wytwarza na tyle dużo energii elektrycznej aby elektromagnes mógł podtrzymać zawór gazu w pozycji otwartej. Po zgaśnieciu płomienia lub przy jego niewłaściwych parametrach termopara generuje zbyt mało energii i następuje automatyczne wyłączenie dopływu gazu do palnika. Lodówki z iskrownikiem automatycznym mają dodatkowy czujnik który wyłącza generator iskry po pojawieniu się płomienia. Stanowi też informację dla logiki lodówki o sytuacji awaryjnej. Tak więc samoczynne gaszenie płomienia może być skutkiem
- zbyt małego płomienia
- niewłaściwego lub zanieczyszczonego paliwa gazowego
- sadzą która spadła z komina na palnik (przy częściowo niedrożnej dyszy sporo sadzy potrafi się osadzić na "ślimaku" wydłużającym tor spalin zawieszanym wewnątrz komina)
- rdzą która spadła z komina na palnik
- krzywą lub rozkalibrowaną dyszą palnika (skutek czyszczenia dyszy stalowymi drutami wyciągniętymi ze szczotki drucianej lub igłą)
- zanieczyszczonymi (rdza) przewodami gazowymi
- kominem zapchanym sadzą, rdzą lub larwami owadów
- brakiem fabrycznej blaszanej osłony palnika
- niewłaściwie zamontowanym lub niewłaściwie dobranym układem wspomagania przepływu powietrza chłodzącego (wiatraczki)

Filmik pokazujący czyszczenie palnika:

michal_olk - 2017-06-28, 23:45

W czynniki chłodniczym (wodzie amuniakalnej) rozpuszczony jest chromianu sodu który zabezpiecza układ korozyjne. Niestety to on jest odpowiedzialny za zatykanie się "rurek". Dzieje się tak np w wyniku przegrzania warnika - np podczas pracy niewypoziomowanej lodówki. Blokuje się wtedy właśnie rurka wewnętrzna warnika(pompy). Jest to stan uważany za nienaprawialny gdyż wykrystalizowany chromianu sodu nie rozpuści się ponownie w wodzie amuniakalnej. Może udać się udrożnić ale jest to prawdopodobnie naprawa tymczasowa gdyż w układzie pozostają te wytrącone osady.
Mavv - 2017-06-29, 23:12

Świetny artykuł! Wreszcie się dowiedziałem, jak działa lodówka w moim kamperku :) Poszło :pifko
LTon Tom - 2017-06-30, 21:42

Fajnie i merytorycznie opisane , polecam również i dodaję link do postu zamieszczonego na stronie Naszych zachodnich kolegów (sam korzystałem z niego z powodzeniem przy naprawie swojej lodówki) https://www.camperpoint.d...=14649&pageNo=1
lepciak - 2017-07-02, 10:18

Świstak napisał/a:
Tak więc samoczynne gaszenie płomienia może być skutkiem

Dopisałbym: końcówki gazu w butli
bo tego rzadko kto się spodziewa.

KrzySówka - 2017-07-03, 13:00

Fajny i rzeczowy opis .Dziękuję :)
Bazyli - 2017-07-19, 17:45

Mam pytanie: czy ktoś orientuje się - mógłby polecić fachowca który spojrzałby na moją lodówkę - płomień na gazie jest ok ale zdecydowanie za bardzo się grzeje - trochę się stracham - a to jedyna rzecz która zmusza mnie do brania 230V na kempingu. Najlepiej okolice Lublina ew. Bieszczad (tam się obecnie wybieram) ? Kogoś kto ma doświadczenie i nie jest 500 km ode mnie ? Nie musi być "firma" Boję się sam grzebać.....
zbyszekwoj - 2017-07-19, 19:07

Bazyli napisał/a:
zdecydowanie za bardzo się grzeje


Jak jes ogień to się grzeje, najważniejsze żeby chłodziła. Górną kratką od komina jak dotkniesz ręką to jest gorąco. Dla poprawienia wydajności niektórzy stosują wiatraczki "prezesu". Zasada na gazie to wypoziomowanie kampera, aby płomień szedł pionowo. :spoko

wirefree - 2017-07-19, 20:47

" które pomimo rażąco niskiej sprawności wciąż znajdują miłośników z racji minimalnych wymagań co do zasilania"

Hmm w srodkumam teraz 30 stopni a w lodowce po 4 godzinach piwko jest zmrozone do postaci stałej. Chyba ta opinia o malej sprawnosci to jak zwykle kogos kto nigdy nie korzystał z takowej lodowki.

koder - 2017-07-19, 21:58

wirefree napisał/a:
Hmm w srodkumam teraz 30 stopni a w lodowce po 4 godzinach piwko jest zmrozone do postaci stałej. Chyba ta opinia o malej sprawnosci to jak zwykle kogos kto nigdy nie korzystał z takowej lodowki.

Sprawność to stosunek energii zużytej do wykonanej pracy. Chłodziarki absorpcyjne mają kiepską sprawność (jak na chłodziarki), a nadrabiają zużywając nieprzyzwoite ilości energii (cieplnej). Na szczęście energia cieplna jest prosta do zmagazynowania.

PS. Wymoderujemy sobie może tą dyskusję gdzieś na bok, te tematy mają zamysł bycia kompendium wiedzy, a nie pogaduchami.

drwoy - 2017-08-03, 16:03

Fajnie napisane i objaśnione. Ja niedawno dołożyłem wentylatorek z czujnikiem temperatury Dometic i chłodzenie wnętrza lodówki jest nieporównywalne.
Polecam.

Robert-4 - 2020-08-17, 19:23

drwoy napisał/a:
Fajnie napisane i objaśnione. Ja niedawno dołożyłem wentylatorek z czujnikiem temperatury Dometic i chłodzenie wnętrza lodówki jest nieporównywalne.
Polecam.



A możesz kolego wstawić zdjęcia gdzie i jak ten wentylatorek zamontowałeś?

pozdrawiam
R

dziwaczek - 2020-08-18, 08:35

Robert-4 napisał/a:
drwoy napisał/a:
Fajnie napisane i objaśnione. Ja niedawno dołożyłem wentylatorek z czujnikiem temperatury Dometic i chłodzenie wnętrza lodówki jest nieporównywalne.
Polecam.



A możesz kolego wstawić zdjęcia gdzie i jak ten wentylatorek zamontowałeś?

pozdrawiam
R


szukaj a znajdziesz https://www.camperteam.pl...pic.php?t=20072

drwoy - 2020-08-18, 22:05

wentylator waz z czujnikiem temperatury Dometic kupiłem w sklepie Kena Wrocław dwa lata temu

Do wentylatorka dołączona jest instrukcja montażu.
Ja zamontowałem w dolnej części, czujnik w górnej na wężownicy - zgodnie z instrukcją.

Efekt przy wysokiej temperaturze otoczenia naprawdę wyczuwalny.

Polecam. Pry okazji może zrobię zdjęcie to wstawię.

Robert-4 - 2020-08-18, 22:35

drwoy napisał/a:
wentylator waz z czujnikiem temperatury Dometic kupiłem w sklepie Kena Wrocław dwa lata temu

Do wentylatorka dołączona jest instrukcja montażu.
Ja zamontowałem w dolnej części, czujnik w górnej na wężownicy - zgodnie z instrukcją.

Efekt przy wysokiej temperaturze otoczenia naprawdę wyczuwalny.

Polecam. Pry okazji może zrobię zdjęcie to wstawię.


Dzięki za odpowiedź, a jak będą zdjęcia to jeszcze lepiej :)
Podejście od kratki kiepskie - wymontowywałeś lodówkę?

pozdrawiam
R

drwoy - 2020-08-20, 16:28

Montaż przez kratki nawiewu z zewnątrz kampera. Bez problemu.
Artur.Dell - 2020-08-23, 10:28

Lodówka absorpcyjna niewątpliwie nie powala sprawnością, ale najważniejsze że działa w każdych warunkach.
Ja głównie używam gazu. Jedyny mankament to jego jakość. Co 3-4 miesiące muszę przedmuchać dyszę w palniku, bo się zapycha brudem.

dziwaczek - 2020-08-23, 10:36

Artur.Dell napisał/a:
Lodówka absorpcyjna niewątpliwie nie powala sprawnością, ale najważniejsze że działa w każdych warunkach.
Ja głównie używam gazu. Jedyny mankament to jego jakość. Co 3-4 miesiące muszę przedmuchać dyszę w palniku, bo się zapycha brudem.


Ja po przerzuceniu się na czysty propan brany od jednego dostawcy biorę do domu do dużej butli i w 11Kg stalowych do kampera (mam blisko rozlewnie gazu) problem z zapychaniem i czystością gazu się skończył :wyszczerzony:
Można też zamontować też dodatkowy filtr gazu.

pearl - 2020-08-23, 16:20

Witam Szanowne Grono,pozwole sie podpiac pod temat lodowki. Chodzi mi o to jak przelozyc obudowe panelu sterowania w lodowce z lewej na prawa strone Thetford N-3145 ,bo z drzwiami dam sobie rade i gdzie znajde kody bledow tego modelu . dzieki za porade i pozdrawiam
Socale - 2020-08-28, 10:19

Tej obudowy nie przesuniesz. Prawdopodobnie jak ją już zdemontujesz, to musisz ją obrócić zgodnie ze wskazówką zegara z godz 9 na 3, wyświetlacz będziesz miał do góry nogami i szybkę, więc trzeba to też zdemontować z panela tak aby w efekcie obrócona była tylko obudowa tej elektroniki.
Próbowałem sił w poprzedniku ale się poddałem w wyniku powyższych czynności.
Daj znać jak Ci się uda i jakieś foto.
.
Kody diagnostyczne masz tutaj:
Może się uda w PDF po angielsku: https://www.thetford-euro...ContentDownload

pearl - 2020-08-29, 10:27

Dzieki serdeczne jak mi sie uda dam znac .
pearl - 2020-09-08, 20:23
Temat postu: sos pomocy
Witam mam pytanie ,czy lodowka thetford model N3145 ma gdzies bezpiecznik montujac podlaczylem zasilanie 12v z alumulatora i butle gazowa w garazu i bylo ok fajnie chlodzila . Wnuk ruszyl przewodami jak przechodzil i nie zauwazylem tego , panel sterowania zgasl i nie dziala nic,czy mozliwe jest ze nastapilo zwarcie ???? i jak to sprawdzic . Prosze o pomoc i z gory dziekuje
Socale - 2020-09-09, 22:32
Temat postu: Re: sos pomocy
pearl napisał/a:
Witam mam pytanie ,czy lodowka thetford model N3145 ma gdzies bezpiecznik ...

Tak, jest w e-bloku a drugi w centralce lodówki w dolnej części z tyłu lodówki, klasyczny szklany. Musisz odpiąć/odkręcić przedni kawałek plastikowej obudowy, jak zdejmiesz to natychmiast go znajdziesz, ale... on zazwyczaj jest sprawny, pomimo istniejących usterek.

pearl - 2020-09-10, 11:02

Witam zgadza sie , sa 2 bezpieczniki sprawdzilem 1/ 20 A a 2/ szklany rurkowy obydwa sprawne ,takze padla elektronika i mam problem, musze poszukac na Dolnym Slasku fachowca ktory by sie podjol naprawy a moze ktos moze polecic dobrego fachowca oprocz KENY we Wroclawiu . Pozdrawiam
Lpiter - 2020-09-12, 11:28

Potrzebuję pomocy w stawie lodówki thetford n112
Lodówka nie opala choć wymieniłem iskrownik piezoelektryczny
Po włączeniu od zapalniczki odpali ale po chwili gasnie.
W tym momencie co się płomień pali słychać pykanie jakby iskownika ale to tylko wtedy kiedy jest płomień.
Na 230v chłodzi fajnie.
Palnik czysty i odprowadzenie spalin również.
Macie jakieś pomysły lub znacie kogoś kto mógłby mi na to zerknąć okolice Jasła tak do 100km

dziwaczek - 2020-09-13, 13:49

stawiałbym na termoparę - przy palniku
Socale - 2020-09-13, 22:55

pearl napisał/a:
Witam zgadza sie , sa 2 bezpieczniki sprawdzilem 1/ 20 A a 2/ szklany rurkowy obydwa sprawne ,takze padla elektronika i mam problem, musze poszukac na Dolnym Slasku fachowca ktory by sie podjol naprawy a moze ktos moze polecic dobrego fachowca oprocz KENY we Wroclawiu . Pozdrawiam

.
Z tematu o zlocie Dolnoślązaków w Wały k/Brzegu Dolnego:
pearl napisał/a:
Pearl dojechal do domu.Bardzo dziekujemu oganizatorom za wspanialy weekend i bedzie co wspominac ,pozdrawiemy Was Julita z Jozkiem i Lolek :spoko :spoko :ok

OT.
Dlaczego nie podszedłeś do mnie w sprawie Twojej lodówki? Taka była okazja :gwm
Na tym zlocie pomogłem teoretycznie jednemu koledze ws obiegu ogrzewania wodnego Alde, a innemu koledze praktycznie uruchomiłem niedziałającą lodówkę w trybie 230V :bigok
Pewno nie wiedzieliśmy o sobie że w ostatni weekend sąsiadowaliśmy :?

Lpiter - 2020-09-15, 17:19

Gdzie znajdę ta termopare? Sorki ale jastem laikiem w tych sprawach.
Lpiter - 2020-09-15, 17:21

Może mógłby mi ktoś coś podpowiedzieć najlepiej na priw poproszę
pearl - 2020-09-15, 19:24

Socale :gwm :gwm :gwm :gwm :gwm :gwm :gwm :gwm i pozdrawiam
Lpiter - 2020-09-15, 20:30

pearl napisał/a:
Socale :gwm :gwm :gwm :gwm :gwm :gwm :gwm :gwm i pozdrawiam

Dzięki za podpowiedź

Lpiter - 2020-09-16, 18:06

Może znacie jakiś serwis lodówek gdzie mógłbym się doradzić oczywiście za opłatą lub wysłać lodówkę do naprawy
Socale - 2020-09-16, 19:43

Lpiter, nie zrozumiałeś odpowiedzi kolegi do mnie.
Po prostu była okazja naprawić lodówkę bo 3 dni staliśmy obok siebie nie wiedząc o tym.
.
Masz gdzieś opis Twojego problemu?
Zerknę, może coś poradzę, wysyłka do naprawy to ostateczność, zazwyczaj udaje się naprawić wirtualnie, na odległość :bigok .
Jak nie masz, to śmiało zakładaj kolejny nowy temat i opisz problem, nikt Ci głowy za to nie ukręci.
Tu jesteś w dziale/temacie rzetelnych konkretnych pomocnych informacji.

Lpiter - 2020-09-17, 09:50

Socale więc tak.
To raczej pomyłka żebyśmy stali koło siebie z przyczepami ponieważ nigdzie nie byłem.
Prolem mam taki iż posiadam lodówkę thetford n112 i nie chce mi się odpalić. W wymieniłem świece piezoelektryczny i dalej nic.
Po włączeniu lodówki od zapalniczki odpali ale za chwilę odcina gaz i wyskakuje na wyświetlaczu klucz (serwis).
W momencie kiedy zapale zapalniczka to słychać pykanie iskry ale to tylko wtedy.

Lpiter - 2020-09-17, 09:55

Opisywałem wcześniej mój problem. To jest na stronie drugiej pod koniec.
Jeden kolega lapisal że termopara ale nawet nie wiem jak to wygląda na to gdzie tego szukać. Przypuszczam że z tyłu lodówki.

dziwaczek - 2020-09-17, 10:40

Lpiter napisał/a:
Opisywałem wcześniej mój problem. To jest na stronie drugiej pod koniec.
Jeden kolega lapisal że termopara ale nawet nie wiem jak to wygląda na to gdzie tego szukać. Przypuszczam że z tyłu lodówki.


prześledź watki o lodówkach - tam znajdziesz :idea

Socale - 2020-09-20, 23:54

Lpiter napisał/a:
Socale więc tak.
To raczej pomyłka żebyśmy stali koło siebie
...

Pomyłka lecz nie z mojej strony. Ja i kolega Pearl staliśmy obok siebie i była okazja do pomocy jemu wówczas. Ty podziękowałeś Pearlowi za "pomocny post" który odnosił się do mnie :)
Qrde ale klasyczny mixer się zrobił :mrgreen: Ok nie ważne.
.
Termopara, to jest taka końcówka miedzianego drutu, a właściwe rurki szczelnej, której zadaniem jest pilnować obecności płomienia. Jeśli owa termopara płomienia "nie widzi", to zamyka i nie pozwala na zasilanie gazem tegoż palnika - pełni rolę wartownika bezpieczeństwa.
Antidotum:
Końcówka termopary musi być w pobliżu płomienia, a płomień musi ją rozgrzać do czerwoności około 1-2cm. Sprawdź czy tak się dzieje.

Lpiter - 2020-09-21, 06:47

Wymieniłem tą część na nową ponieważ też miałem przypuszczenia. Po południu zrobię zdjęcia i prześlę
dziwaczek - 2020-09-21, 12:18

Lpiter napisał/a:
Wymieniłem tą część na nową ponieważ też miałem przypuszczenia. Po południu zrobię zdjęcia i prześlę


Tylko aby była w płomieniu - pamiętaj, bo czesto mocowana jest za daleko i lodówka nie działa :idea:

Socale - 2020-09-21, 18:54

Lpiter napisał/a:
Wymieniłem tą część na nową ponieważ też miałem przypuszczenia. Po południu zrobię zdjęcia i prześlę

Zdjęcia musisz pomniejszyć żeby wlazły, możesz puścić coś na YT i zapodaj link, przedtem sprawdź czy końcówka termopary nagrzewa się do czerwoności, jak nie to ją delikatnie nakieruj na języczek płomienia, najlepiej na końcówkę niebieskiego.

Lpiter - 2020-09-24, 18:45

Ciąg dalszy moich problemów z lodówka.
Termopary i mnie nie ma to piersze
Druga sprawa nowy iskrownik oryginalny a iskry nie daje tzn bardzo malutka jak jest iskrownik praktycznie całkiem przy palniku.
Co może lotrzymywac płomień kiedy nie ma termopary?
Najbardziej nurtuje mnie to dlaczego nie ma iskry.
Przypominam lodówka thetford n112

PROSZĘ O POMOC

Lpiter - 2020-09-24, 18:48

Jeżeli ktoś będzie miał jakiś pomysł proszę o podpowiedź.
Zdjęcia plus fiml mogę przesłać na meila

Socale - 2020-09-24, 21:26

Lpiter napisał/a:
Jeżeli ktoś będzie miał jakiś pomysł proszę o podpowiedź.
Zdjęcia plus fiml mogę przesłać na meila

Maile kontroluję tylko w pracy gdy pracuję. Zapodaj tu albo na YT + link.
Z tego co piszesz masz 2 problemu, brak iskry i brak termopary = ktoś grzebał i na bank był to jeden z kultowych "sąsiadów".
Zerknij i szperaj dalej:

Lpiter - 2020-09-25, 07:37

Tak tylko tutaj jest zwykły zawór gazowy a u mnie jest elektrozawory który otwiera się w momencie aż dostanie prąd od sterownika. Nawet nie ma miejsca aby wpiąć termopare.
dziwaczek - 2020-09-25, 10:14

Lpiter napisał/a:
Tak tylko tutaj jest zwykły zawór gazowy a u mnie jest elektrozawory który otwiera się w momencie aż dostanie prąd od sterownika. Nawet nie ma miejsca aby wpiąć termopare.


on niema termopary - takie dziwne dość, są takie lodówki.

robba - 2020-09-25, 18:08

dziwaczek napisał/a:
Lpiter napisał/a:
Tak tylko tutaj jest zwykły zawór gazowy a u mnie jest elektrozawory który otwiera się w momencie aż dostanie prąd od sterownika. Nawet nie ma miejsca aby wpiąć termopare.


on niema termopary - takie dziwne dość, są takie lodówki.

najprawdopodobniej iskrownik robi również za detektor płomienia.
nie wiem czy w lodówce, ale gdzieś widziałem takie rozwiązanie.
Drut iskrownika musi być w płomieniu, a palnik zapewne też umasowany,
żeby to mogło działać (może przez masę na obudowie).
Jak znajdę gdzie to było to dodam.
Niemniej sprawdż czy iskrownik jest w płomieniu. i czy masa jest podłączona
do obudowy palnika lub innych metalowych elementów do których palnik jest przykręcony.
drut palnika powinien byc w płomieniu i się żarzyć. Inaczej płomienia nie wykryje...
Nie pamiętam - dodawałeś jakieś bliskie zdjęcia palniczka i iskrownika?
Jak masz dostęp to też zdjęcie elektroniki sterującej z jednej i drugiej strony.

MisioKRAK - 2020-09-27, 09:18

Lpiter napisał/a:
Socale więc tak.
To raczej pomyłka żebyśmy stali koło siebie z przyczepami ponieważ nigdzie nie byłem.
Prolem mam taki iż posiadam lodówkę thetford n112 i nie chce mi się odpalić. W wymieniłem świece piezoelektryczny i dalej nic.
Po włączeniu lodówki od zapalniczki odpali ale za chwilę odcina gaz i wyskakuje na wyświetlaczu klucz (serwis).
W momencie kiedy zapale zapalniczka to słychać pykanie iskry ale to tylko wtedy.

U mnie niestety skończyło się na wymianie elektroniki :-/
Dużo pomógł Kaimar :ok

Lpiter - 2020-09-27, 19:59

Jak mogę dodać zdjęcia nic tutaj takiego nie wiedzę aby dodać plik. Co do masy to jest nawet próbowałem doprowadzić bezpośrednio z akumulatora i nic to nie pomogło dalej iskry brak 😪
robba - 2020-09-27, 23:33

Lpiter napisał/a:
Jak mogę dodać zdjęcia nic tutaj takiego nie wiedzę aby dodać plik. Co do masy to jest nawet próbowałem doprowadzić bezpośrednio z akumulatora i nic to nie pomogło dalej iskry brak 😪


najpierw stwórz wiadomość, a następnie zrób edytuj i wtedy na dole masz to:
najpierw przeglądaj i wybierz plik a następnie dodaj załącznik.
[jak tak to robię, ale może jest inny sposób]

dziwaczek - 2020-09-28, 07:29

i zdjęcia mniejsze zmień im rozdzielczość tak na 1280 lub 1024 i w *.jpg
Banan - 2020-09-28, 12:15

Lpiter napisał/a:
Jak mogę dodać zdjęcia

TU masz temat, jak szybko i sprawnie to zrobić, możesz też sobie "poćwiczyć" :spoko

MaxL - 2021-06-24, 22:21

Czy uzupełniał ktoś czynnik (amoniak) w lodówce i czy to w ogóle ma sens?
Koleś ogłasza się na OLX, twierdzi, że ma setki zadowolonych klientów i ten jego środek w jakiś cudowny sposób ożywia umarłe i ze starych robi nowe - neojezus :mrgreen:

https://www.olx.pl/d/ofer...D5-IDzGaHa.html

Przy tych upałach lodówka pracuje tak sobie - nawet zamrozi zamrażalnik ale lodówce letnio
rurki z tyłu raz letnie raz gorące - komin bardzo gorący ...

Oczywiście obracałem lodówkę, tańczyłem z nią ale widzę że to urban legend ani nie zaszkodziło ani nie pomogło - szczególnie jak w kamperze jest ponad 30st

Banan - 2021-06-24, 22:29

MaxL napisał/a:
Czy uzupełniał ktoś czynnik (amoniak) w lodówce i czy to w ogóle ma sens?

W EU jest to teraz nielegalne :bajer

MaxL - 2021-06-25, 19:05

Ależ skąd - amoniak R717 jest jak najbardziej dopuszczony - ba nawet w 2022 będzie wycofany popularny R134A a amoniak zostaje.

A moja lodówka się ożywiła - pracuje już drugi dzień - pięknie mrozi do -12st i chłodzi lodówka - zapewne zadziałało kilka czynników:

- Obracanie
- czas pracy (ponoć po dłuższym przestoju dobrze jest podłączyć na 48h żeby wygrzać bebechy
- spadła temperatura zewnętrzna - ta różnica 10 stopni >32 - <26 jest chyba naprawdę znacząca.

Warto też na szybko zweryfikować czy dobrze pracuje obieg - komin ma być znacząco gorący a rurki od dołu ledwie ciepłe - jak wszystko gorące to obieg stoi albo na wskutek zatoru albo braku amoniaku.

Tak czy inaczej wyczytałem, że stężenie amoniaku spada z czasem (krystalizuje się) osiągając właśnie takie graniczne wartości, że przy wyższej temperaturze niedomaga cały układ i dlatego ludzie dmuchają, czyszczą poziomują i każdy twierdzi ze mu pomogło.

Ciekawostka - lodówka zdecydowanie lepiej chodzi na kablu 230V niż na tym samym napięciu z przetwornicy - pewnie różnica tych kilku volt jednak robi swoje (242 vs 231 z przetwornicy)

Przy najbliższej okazji podjadę do polecanej tutaj firmy Hesta z Radomia żeby wszystko ładnie sprawdzili https://www.hesta.pl/pl/

Misio - 2021-07-02, 11:26

Moja na gazie ma fochy, a na kablu już jej przechodzi. Muszę poszukać fachowca od fochów.
erikson - 2021-07-04, 08:03

MaxL napisał/a:
Czy uzupełniał ktoś czynnik (amoniak) w lodówce i czy to w ogóle ma sens?
Koleś ogłasza się na OLX, twierdzi, że ma setki zadowolonych klientów i ten jego środek w jakiś cudowny sposób ożywia umarłe i ze starych robi nowe - neojezus :mrgreen:

https://www.olx.pl/d/ofer...D5-IDzGaHa.html

Przy tych upałach lodówka pracuje tak sobie - nawet zamrozi zamrażalnik ale lodówce letnio
rurki z tyłu raz letnie raz gorące - komin bardzo gorący ...

Oczywiście obracałem lodówkę, tańczyłem z nią ale widzę że to urban legend ani nie zaszkodziło ani nie pomogło - szczególnie jak w kamperze jest ponad 30st

ciekawe jak sie robi taka operacje samemu?

MaxL - 2021-07-04, 12:34

Jedni piszą, że to tak skomplikowane jak tankowanie wahadłowca, a ten koleś z olx twierdzi, że prościzna ;)
Ja myślę, że jak już to obracanie nie daje rady to albo układ jest dziurawy, zatkany lub czynnik się skrystalizował więc też tez dopełnianie na niewiele się zda. Myślę jednak że bym spróbował jeszcze raz reanimować tym dopełnieniem amoniakiem przed generalnym remontem za 1,5tys oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa.
Dziwne też że nikt do tej pory się nie opodal czy to działa i czy w ogóle się da to zrobić.

ws - 2021-10-22, 00:00

Czy to normalne, że nowa lodówka przy pierwszym odpaleniu śmierdzi spalenizną w okolicy warnika?
Wydaje mi się, że ocieplenie za mocno się tam nagrzewa i przestanie śmierdzieć jak się trochę już wypali. Lodówka jest opalona na prąd 12V i nie ma podłączonego gazu.

Radek635 - 2021-12-01, 19:56
Temat postu: lodówka
mam też problem z lodówką.
model 6405L eLECTROLUX z systemem Aes
wszytsko włącza się poprawnie ale w tym miesiącu po uruchomieniu po godzinie 230v lub gaz(próbowałem tych źródeł) po ok. 1,2 lub 3h się wyłącza(gaśnie płomień , studzi grzałkę), czy to normalne?
w tym modelu chyba termostat w elektronicznym panelu, bo nie znalazłem?
będę Wam wdzięczny z pomoc
lodówka oczywiście na bieżąco czyszczony komin, niedawno nowa dysza, dbam o sprzęt na bieżąco.

Radek635 - 2021-12-04, 09:24

zrobiłem test w obecnych temepraturach. Termometr pokazał -2 stopnie w lodówce.
Załaczona na gazie zostawiłem na noc, rano już zastalem wyłączoną.
Czy to normalne, że czujnik temeratury się sugeruje temeraturą w lodówce a co z zamrżalnikiem? Przecież tam powinna być ok -18 stopni.
Co myślicie?

dziwaczek - 2021-12-04, 15:23

Lodówka w zimie działa tak samo jak w lato, w zamrażalniku powino byc tak ok -10 a komorze -4. Trzeba uważać i ustawiać na min bo w komorze chłodniczej moze spaść temp poniżej 0.
Nie powinna się sama wyłączać.

MisioKRAK - 2021-12-08, 17:34

Zależy co rozumiem przez wyłączenie...
Nowsze lodówki wyłączają palnik i jak ponownie trzeba pracy to iskrownik zapala ponownie...

Socale - 2021-12-11, 09:01

Pytanie trafiło na moje PW, ale odpiszę tutaj dla przypomnienia.
.
Cytat:

...automat przełącza lodówkę na akumulator, ale działa z aku rozruchowego tylko jak silnik jest włączony czyli jak ładuje alternator natomiast jak sie zatrzymam na jakiś postój to wtedy aku nie działa i co wtedy? za każdym razem odkręcać gaz na postoju aby lodówka działała?
...

Hej, wiesz co, przeniosę odpowiedź z PW na forum bo to bardzo dobre pytanie, na które odpowiedź zapewne nie wszyscy się orientują.
Owszem, lodówka pracująca podczas jazdy zasilana jest z alternatora, przerwa w podróży dla trybu GAZ, jest w sterowniku zaprogramowana ze zwłoką powiedzmy kwadransa, dopiero potem sterownik odpala gaz jeśli nie pojawi się prąd z sieci 230V lub z alternatora.
Jest to celowe, gdyż kwadrans przerwy jest traktowany jak wizyta na stacji paliw i ze względów bezpieczeństwa i otaczających oparów benzyn, nie uruchamia się płomienia.

Comsio - 2021-12-11, 10:53

:kawka:
Wojtek A u siebie takie coś mogę zamontować taki automacik. :roll:

Nie mam problemu z odpalaniem gazu, :ok

Ale jeden obowiązek by odpadł. :mikolaj

yamah - 2021-12-11, 12:37

Socale napisał/a:

Owszem, lodówka pracująca podczas jazdy zasilana jest z alternatora, .

Wrzucę tu swoje 3 grosze :bigok aby ktoś nie walczył z naprawą jak ja :gwm U mnie grzeje z alternatora jak jest "Wyłączona" na 0 !!! :shock: reszta ustawień na AUT jest Ok :lol: Czy to normalne :?: nie wiem :( odpalam silnik do jazdy,wyłączam lodówkę i..w drogę :spoko

Socale - 2021-12-11, 20:28

Comsio napisał/a:
:kawka:
Wojtek A u siebie takie coś mogę zamontować taki automacik. :roll:
...

Wiem że moja odpowiedź troszkę wyrwana z kontekstu wprowadziła Cię na fajną myśl, ale pisałem o gotowym fabrycznym produkcie, lodówki z elektroniczną centralką sterującą/sterownikiem ect.
.
Zagłębiając się w myślach i w odpowiedzi na Twoje pytanie: TAK. To może się udać bo nic na przeszkodzie nie stoi oprócz ceny. Sterownik steruje wyborem źródła, 230V, 12V, zaworem gazowym, a tu od lat nie ma zmian. Mamy od zawsze grzałkę 230V, mamy grzałkę 12V i mamy palnik gazowy :bigok
Sterownik generuje też iskrę którą trzeba doprowadzić do środowiska płomienia. Ale...
w lodówkach z takim sterownikiem na przodzie jest pulpit, więc jest on niezbędny do kompletu a tu cena leci już w kosmos.

jarsta0001 - 2021-12-12, 00:15

[quote="Socale"]Pytanie trafiło na moje PW, ale odpiszę tutaj dla przypomnienia.
.
Cytat:


Owszem, lodówka pracująca podczas jazdy zasilana jest z alternatora, przerwa w podróży dla trybu GAZ, jest w sterowniku zaprogramowana ze zwłoką powiedzmy kwadransa, dopiero potem sterownik odpala gaz jeśli nie pojawi się prąd z sieci 230V lub z alternatora.
Jest to celowe, gdyż kwadrans przerwy jest traktowany jak wizyta na stacji paliw i ze względów bezpieczeństwa i otaczających oparów benzyn, nie uruchamia się płomienia.




Czyli stąd błąd pokazywany na lodówce, jeśli zrobiłem przerwę dłuższą to automat szuka gazu a jak ja gaz czas podróży wyłączyłem to wtedy pokazuje błąd i migają wszystkie diody. Czy dobrze to rozumię? Dzieki Wojtku za odpowiedz.

Comsio - 2021-12-12, 09:03

Socale napisał/a:
Comsio napisał/a:
:kawka:
Wojtek A u siebie takie coś mogę zamontować taki automacik. :roll:
...

Wiem że moja odpowiedź troszkę wyrwana z kontekstu wprowadziła Cię na fajną myśl, ale pisałem o gotowym fabrycznym produkcie, lodówki z elektroniczną centralką sterującą/sterownikiem ect.
.
Zagłębiając się w myślach i w odpowiedzi na Twoje pytanie: TAK. To może się udać bo nic na przeszkodzie nie stoi oprócz ceny. Sterownik steruje wyborem źródła, 230V, 12V, zaworem gazowym, a tu od lat nie ma zmian. Mamy od zawsze grzałkę 230V, mamy grzałkę 12V i mamy palnik gazowy :bigok
Sterownik generuje też iskrę którą trzeba doprowadzić do środowiska płomienia. Ale...
w lodówkach z takim sterownikiem na przodzie jest pulpit, więc jest on niezbędny do kompletu a tu cena leci już w kosmos.



Dzieki ☕pewne tuningi po prostu się nie opłacają 🙁
Kto pyta nie błądzi 👍

Prawdopodobnie alternatywa wymienić na domowa i 👍
Ale na dzis nie narzekam👍
:spoko

MisioKRAK - 2021-12-12, 11:48

jarsta0001 napisał/a:

Czyli stąd błąd pokazywany na lodówce, jeśli zrobiłem przerwę dłuższą to automat szuka gazu a jak ja gaz czas podróży wyłączyłem to wtedy pokazuje błąd i migają wszystkie diody. Czy dobrze to rozumię? Dzieki Wojtku za odpowiedz.


Tak dokładnie...
Błąd braku prądu 230 czy 12V po powrocie zasilania znika - żeby resnąć błąd gazu, trzeba wyłączyć i włączyć lodówkę...

jarsta0001 - 2021-12-12, 12:34

To w takim razie powstaje pytanie, czy mam wpływ na ustawienie czujnika automatu lodówki w zakresie czasu przełączenia się na postoju na gaz?? Socale pisał że ok 15 min; czy można regulować ten czas ? Rozumię że to ustawienie też ma zabezpieczyć aby akumulator rozruchowy nie został całkowicie rozładowany na postoju przez lodówkę?
Socale - 2021-12-12, 14:57

jarsta0001 napisał/a:

Czyli stąd błąd pokazywany na lodówce, jeśli zrobiłem przerwę dłuższą to automat szuka gazu a jak ja gaz czas podróży wyłączyłem to wtedy pokazuje błąd i migają wszystkie diody. Czy dobrze to rozumię? Dzieki Wojtku za odpowiedz.

.
Tak dokładnie. Dobrze jest po odkręceniu gazu spróbować ją odpalić chociaż na chwilkę by gaz w przewodach był w gotowości przy e-zaworze.
Często bywa, że sterownik generuje iskrę przez określony zaprogramowany czas bo czeka aż gaz doleci do dyszy i równie często nie zdąży dolecieć, bo przepustowość dyszy jest bardzo mała, wówczas też wywala błąd (brak gazu).
.
Edit:
O zdublowałem Michała :)
A to temu że zaczynam zawsze od pierwszego nie czytanego postu. Michał, brawo.
.
.
.
Czasu "kwarantanny" w centralce/sterowniku nie reguluje się, jest to ustawienie fabryczne, ew. jakiś tryb serwisowy może to zmienić.
Akumulatora na postoju też nie czerpie, gdyż po wyłączeniu silnika zanika sygnał z alternatora.
Po prostu, lodówka ma pauzę w swej pracy. W zamrażalniku jeśli jest miejsce, dobrze jest wozić zamrożoną wodę w butelce, będzie ona pełniła rolę bufora i znacznie wydłuża bezwładność termiczną.

jarsta0001 - 2021-12-12, 15:38

Socale napisał/a:
. W zamrażalniku jeśli jest miejsce, dobrze jest wozić zamrożoną wodę w butelce, będzie ona pełniła rolę bufora i znacznie wydłuża bezwładność termiczną.




To jest myśl aby wkłady lodówkowe włożyć na czas podróży. :kwiatki:

Socale - 2021-12-12, 19:34

Dzięki za pifko.
Jeszcze dodam, że wodę zamrażam w domowej zamrażarce do -25...27stC.
Woda gazowana ma o wiele niższy próg zamarzania niż -0stC jeśli nie była odkręcana.
W zamrażalniku kamperowym nawet przy -10...15 może ona być ciągle w postaci płynnej, więc niech to Cię nie zmartwi, dlatego w domowym potrafię ją zamrozić a w kamperowym niech się "rozmraża".
Uwielbiam mocno gazowaną i pieruńsko zimną i bywa, że wyjęta z zamrażalnika, po odkręceniu korka natychmiast zamienia się w lód.
To są prawa fizyki i nic tu nie ściemniam. Po rozmrożeniu do postaci płynnej woda jest znakomita i dzięki temu w walce o kilogramy nie wożę wkładów.

dyha - 2022-07-29, 20:14

To teraz ja z moim problemem:
lodówka na gazie odpala, mrozi, chłodzi ale...
zdarzyło się jej pary razy zgasnąć, kratka wentylacyjna jest okopcona no i wyraźnie śmierdzi.
Myślałem ,że to wina końcówki butli ale po wymianie śmierdzi dalej.
Proszę doradźcie od której strony zacząć gmerać i nie zepsuć bardziej. :spoko

Socale - 2022-07-29, 21:29

Gaz z nowej butli zanim doleci do dyszy to z pół godziny trzeba czekać. Czekałeś?
Jeśli kopci to masz płomień z żółtymi językami, spróbuj zerknąć, powinien być tylko niebieski, tak jak w kuchence domowej.
Wygoń pająki i zniszcz pajęczyny oraz inne przeszkody w dopływie tlenu do spalenia.
Tylko tyle na szybko. Foto może dużo mówić.

dyha - 2022-07-29, 21:45

Socale dziękuję za szybką odpowiedź.
Na nowej butli lodówka chodziła 4 dni i nadal śmierdzi i kopci.
Jak tylko ustaną deszcze niespokojne zabiorę się za oględziny i zdam relację
jeszcze raz dziękuję :spoko

dyha - 2022-07-30, 13:42

No i fajnie.....chyba naprawiłem.
Bardzo pomocny był ten filmik który wkleił Świstak
Porozkręcałem wszystko, komin przedmuchałem sprężonym powietrzem
dysze przeczyściłem preparatem czyszcząco-rozpuszczającym,całość odrdzewiłem szczotką drucianą i papierem ściernym na koniec jeszcze wszystko sprężonym powietrzem.
Poskręcałem, odpaliłem no i na razie jest ok. nie śmierdzi,płomień niebieski i...chłodzi.
PYTANIE: czy iskrę ustawia się pomiędzy iskrownikiem,a termoparą? i tu ma być zachowana przerwa?
Pięknie dziękuję za okazaną pomoc, zasłużone piwo poszło :spoko

chris_66 - 2022-07-30, 22:48

dyha napisał/a:
PYTANIE: czy iskrę ustawia się pomiędzy iskrownikiem,a termoparą? i tu ma być zachowana przerwa?


dobra robota i ładne zrobione

iskra ma skakać, ważne żeby w zakresie palnika i ma zapalać gaz

piwko też dostaniesz na zachętę :lol:

Skwarek - 2022-07-31, 09:21

Wszystko pięknie w palniku wyczyszczone i działa, więc dobrze by było doprowadzić do porządku tę zardzewiałą rurę z kolankiem wspinającą się wzdłuż komina. Jest już mocno nadwyrężona, podjąłbym ryzyko jej oczyszczenia i pomalowania czymś żaroodpornym lub ocynkiem w sprayu. Gdy ona przerdzewieje, amoniak uleci to czysty palnik nie pomoże i lodówka pójdzie na złom.
:spoko

FilipDucato - 2024-03-14, 15:34

Witam wszystkich,

czy według was, w lodówce absorpcyjnej z termostatem na gaz, można całkowicie ten termostat pominąć?

Oczywiście w internetach brak jakichkolwiek częsci do mojej lodówki, pomimo, albo jak są to 400-800zł za termostat.

Więc czy dałoby radę, pomiędzy zasilaniem a zaworem, poprostu zastąpić termostat odpowiednim przewodem metalowym?

Czy to będzie skutkowało po prostu większym zużyciem gazu i mocniejszym chłodzeniem czy termostat ma również za zadanie "restrykcyjne" czy "upłynniające" itp?

O, czy pominięcie termostatu gazowego może skutkować czymś niebezpiecznym? Oprócz większych wydatków na gaz.

Już dwa lata męczę się ze swoją lodówką...

YAN - 2024-03-14, 16:42

Jestem właściwie też z Pruszkowa dogadamy się wszystko 100% sprawne.
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=40601


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group