Klub mi³o¶ników turystyki kamperowej - CamperTeam

Skandynawia - No oko³o Ba³tyku start 19 lipca 2017

vwyogi - 2017-06-26, 14:37
Temat postu: No oko³o Ba³tyku start 19 lipca 2017
No oko³o Ba³tyku – start 19 lipca 2017
Jestem na etapie planowania objazdówki na oko³o morza Ba³tyckiego. Jedziemy rodzina 2+2 ( dzieciaki 10 i 14 lat ). Start 19 lipca z Olsztyna i kierujemy siê na wschód przez Litwê , £otwê, Estoniê do Tallina i potem promem do Helsinek. Czê¶æ Norweska w drugiej po³owie urlopu i czê¶æ Szwedzka powiedzmy mamy wstêpnie ustalon±, ale Finlandia to bia³a plama. W Helsinkach bêdê w sobotê od 10:30 i potem 1400km przez Finlandiê, a¿ do punktu w którym stykaj± siê granice Szwecji/Norwegii/Finlandii. ¯eby nie jechaæ autostradami wykombinowa³em, ¿e lekko zboczymy na wschód z najszybszej trasy i pojedziemy przez Kussamo.
Pytanie jest co ciekawego mo¿na po trasie zobaczyæ lub co w ogóle mo¿na /trzeba w Finlandii obejrzeæ? Na te 1400km zaplanowa³em 4 dni czyli po 350km ka¿dego dnia. Sprawdza³em stronê http://www.visitfinland.com/ ale atrakcji w ca³ej Finlandii mniej ni¿ w moim Olsztynie.
A jak w Finlandii z noclegami na dziko? Planuje camping jako ostateczno¶æ i liczê tu na aplikacjê camp4night ale za du¿o miejscówek w niej zaznaczonych nie ma.

Nasz przybli¿ona trasa:
https://goo.gl/maps/2hvZzBugMZC2

andi at - 2017-06-26, 20:26

https://pl.tripadvisor.com/Attractions-g189896-Activities-Finland.html

https://pl.tripadvisor.com/Attractions-g189896-Activities-Finland.html

wizjoner - 2017-06-26, 20:44

szacun fajna wyprawa
krzlac - 2017-06-26, 21:16

Potwierdzam, Finlandia w atrakcje uboga. Rovaniemi (ko³o polarne) masz po trasie. Generalnie to targowisko ze ¦w. Miko³ajem ale dzieciom siê spodoba. Jest tam park rozrywki dla dzieci Park Santa Klaus. Nie by³em, by³ ju¿ nieczynny w po³owie sierpnia. Zbaczaj±c z trasy na wschód trafisz na Park Narodowy Oulanka. Jak lubicie pochodziæ to wybierz Ma³y Szlak Nied¼wiedzia (12 km). Karataktry, wisz±ce mosty, bagna , klify. Troszkê dalej Park Narodowy Pyha-Luosto i kila tras pieszych (k³adkami po bagnach). Przed Szwecj± znajdziesz rezerwat Malla i 11-to kilometrowy szlak do kamienia na granicy trzech pañstw. Po drodze jeziora, rzeki lasy i jagody. Darmowe parkingi znajdziesz, ale du¿o ich nie ma.
Rav - 2017-06-26, 22:26

Santa Park gor±co polecam. Bilet rodzinny pozwala na wjazd przez 2 kolejne dni (wchodziæ i wychodziæ mo¿na dowoln± ilo¶æ razy), jednak¿e moim zdaniem s± to atrakcje skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym. Starsze dzieciaki nie bêd± ju¿ mia³y takiej frajdy (bo i jak tu jeszcze wierzyæ w elfy), chyba, ¿e podejd± do tego z du¿± rezerw±.

Na pocz±tku lipca na pewno jeszcze by³ otwarty.

Hercer - 2017-06-27, 07:56

Witaj

na jednej ze stron przeniesienie do miko³aja :mikolaj

http://www.camperteam.pl/...pic.php?t=18873

pozdrowinka i powodzonka :spoko

silny - 2017-06-27, 08:38

Nie by³em wiêc bez nerwów na to co piszê ale wsp9³czuje dzieciakom takiego pi³owania przez pustkowie :diabelski_usmiech
vwyogi - 2017-06-27, 10:44

silny napisa³/a:
Nie by³em wiêc bez nerwów na to co piszê ale wsp9³czuje dzieciakom takiego pi³owania przez pustkowie :diabelski_usmiech


dlatego sie pytam co ciekawego w tej Finlandii bo nawet "przelecieæ" te 1400km po pustkowiach bez ¿adnych przystanków to trochê mi zejdzie.
Praki narodowe i spacery jak najbardziej, nad Miko³ajem sie jeszcze zastnowimy

Flag - 2017-06-27, 10:58

Ja jade 7 sierpnia ale w odwrotnym kierunku :) planowany powrót pocz±tek wrzesnia
vwyogi - 2017-06-27, 11:01

Hercer napisa³/a:
Witaj

na jednej ze stron przeniesienie do miko³aja :mikolaj

http://www.camperteam.pl/...pic.php?t=18873

pozdrowinka i powodzonka :spoko


Hercer przeczta³em Twój opis wycieczki i zazdroszczê tych 90 dni w podó¿y. Szkoda tylko, ¿e nie podawa³es w relacji namiarów GPS na te miejscówki nad wod±

donald - 2017-06-27, 12:40

Fajna wyprawa..przetrzyj szlaki bo i my siê w cos takiego planujemy siê wybraæ ..czekamy az bli¼niaki troche podrosn± i hajda w dalsze trasy..na razie ¶migamy po Polsce... :spoko
Hercer - 2017-06-27, 20:23

miejscówek jest do¶æ sporo musisz siê nastawiæ na drogowskazy pokazuj±ce np k±pielisko i 2km np. zaje¿dzasz i oceniasz bo s± bardzo ró¿ne proste krzywe brudne daleko od wody jak zobaczysz drogowskaz naturpark lub naturstik to napweno bêdzie parking i szlaki do wêdrowania a na nich miejsce na grila i domki do pomieszkania za darmo - ale to tylko na szlaku nie da siê dojechaæ kamperkiema i saunê mo¿esz trfiæ jak najbardzie dla ciebie - powodzonka a co do santa parku to jakem stary cz³owiek super by³o przenosiny w czasie elfy które dziwnie mówi± itd itp

pozdrowionka i mam nadziejê ¿e co¶ opiszesz jak wrócicie :spoko :mikolaj :spoko :mikolaj


Donaldziku pozdrowinka dla was wszystkich dla ¿oneczki :roza: ach ten SKS

kisielak - 2017-06-27, 20:48

w 17 dni prawie 6000 km ma³ym ciasnym vanem z dwójk± dzieci - ob³êd. :gwm To jak siedem stolic w siedem dni. Mo¿e te dzieci lepiej na czas wyjazdu zahibernowaæ. :-P
vwyogi - 2017-06-27, 22:51

kisielak napisa³/a:
w 17 dni prawie 6000 km ma³ym ciasnym vanem z dwójk± dzieci - ob³êd. :gwm To jak siedem stolic w siedem dni. Mo¿e te dzieci lepiej na czas wyjazdu zahibernowaæ. :-P


dlaczego ma³ym vanem? Jadê Sprinterem z "wodog³owiem" i to s± luksusy bo w 2012 by³em w Norwegii T4 z podnoszonym dachem i da³o radê.
6000km w 17 dni to jakie¶ 350km dziennie czyli 6 godzin jechania, damy radê. Jakby nast±pi³o zmêczenie materia³u to rezygnujemy z jednej z ostatnich atrakcji w Norwegii ( Sky Lift w Leon ).

Rav - 2017-06-27, 23:38

vwyogi napisa³/a:

6000km w 17 dni to jakie¶ 350km dziennie czyli 6 godzin jechania, damy radê.


A¿ tak ¼le nie bêdzie. Podam na w³asnym przyk³adzie:
900 km do Tallina na 1 strza³
850 km Helsinki - Rovaniemi (prawie na 1 strza³, bo przekima³em gdzie¶ na 100 km przed Rovaniemi)

Potem przez 1,5 tygodnia pokrêci³em siê w trójk±cie: Rovaniemi-Nordkapp-Lofoty i z powrotem. W sumie niby wysz³o sporo km, ale po³owê z tego zrobi³em w 4 dni, wiêc bez dramatu.

mbudzilek - 2017-06-28, 13:22

vwyogi je¶li mo¿esz skorygowaæ trasê to koniecznie odwied¼ Uppsalê piêkna stara stolica Szwecji.
kisielak - 2017-06-28, 13:43

vwyogi napisa³/a:


dlaczego ma³ym vanem? Jadê Sprinterem z "wodog³owiem" i to s± luksusy bo w 2012 by³em w Norwegii T4 z podnoszonym dachem i da³o radê.
6000km w 17 dni to jakie¶ 350km dziennie czyli 6 godzin jechania, damy radê. Jakby nast±pi³o zmêczenie materia³u to rezygnujemy z jednej z ostatnich atrakcji w Norwegii ( Sky Lift w Leon ).

Zerkn±³em na twój Avatar z boku, a tam "twój sprzêt: VW T4" :spoko

vwyogi - 2017-06-28, 14:29

mbudzilek napisa³/a:
vwyogi je¶li mo¿esz skorygowaæ trasê to koniecznie odwied¼ Uppsalê piêkna stara stolica Szwecji.


niestety nie mam juz takiej moziliwo¶ci, braknie mi czasu. Przez Uppsalê zdarzy³o mi sie przejzd¿ac dwukrotnie, ale nigdy nie by³o czasy na dok³adne zwiedzanie. Zreszt± Szwecje z krajów skandynawskich znam najlepiej, jestemw Szwecji z 3-4 razy w roku. W tym roku ze zwiedzania w Szwecji to mam Mariestad, polecam.



kisielak napisa³/a:
Zerkn±³em na twój Avatar z boku, a tam "twój sprzêt: VW T4" :spoko


to T4 dalej mam w razie "W", dlatego jest w avatarze. Szkoda sprzedawaæ tak± wypasion± wersjê, drugiej takiej nie znajdê

mbudzilek - 2017-06-28, 15:38

A nie my¶la³e¶ o wyje¼dzie przez Daniê prom, mosty.
Ja najwiêcej czasu spêdzi³em w okolicach Gavle oraz Malme.
W tamtym roku tydzieñ spêdzi³em w Kopenhadze wiêc mogê udzieliæ informacji

vwyogi - 2017-06-28, 16:36

To bêdzie nasz trzeci raz w Norwegii i w 2012 roku jechali¶my w³a¶nie przez Daniê i te¿ ka¿demu polecam t± opcjê. Zosta³a nam do zobaczenia tak naprawdê pó³nocna czê¶æ Norwegii z Lofotami. Z premedytacj± nie jedziemy na Nord Cap. W mojej ocenie nie wart tych dodatkowych kilometrów i czasu. My¶lê ¿e po tym trzecim wyje¼dzie bêdziemy mogli powiedzieæ ¿e mamy z grubsza objechan± Norwegiê ale na 100% nie jest to nasz ostatni wyjazd. W 2018 Grecja samolotem na All inclusive :mrgreen: a potem siê zobaczy. Generalna zasada to w jedne wakacje "marzniemy" gdzie¶ na p³n a w nastêpne grzejemy ty³ki na p³d Europy.
Co do wyjazdu to na razie planujemy atrakcje w Finlandii i £otwie, Estonii. Bilet do Helsinek kosztowa³ 115 eur rezerwowany po finsku ( medal dla tego co to wyczai³) i mam ju¿ rezerwacjê na prom Karlskrony do Gdyni. Rezerwowa³em z tydzieñ temu i za nasz± rodzinê zap³aci³em za rejs nocny oczywi¶cie z kajut± lekko ponad 1500pln. Niestety nie moglem sobie pozwoliæ na rezerwacjê wczesniej ze wzglêdu na brak potwierdzenia urlopu ¿ony.

kataryniarz - 2017-06-28, 16:54

W³a¶nie wracamy z Nordkapp-u przez Altê, Tromso, Narvik na Lofoty i pomimo mg³y z zerow± widoczno¶ci± :mrgreen: o 23:00 uwa¿am, ¿e jednak warto dla samych widoków z drogi.

P.S. dziêki za medal ;)

vwyogi - 2017-07-19, 09:40

Dzisiaj po pracy wyjazd. Auto zwa¿one i jak dolejê wody do pe³na i dotankujê paliwa to na gotowo 3530kg, wiêc elegancko. Na rozgrzewke 200pare kilometrów na camping w okolicy Suwa³k. Jutro przeskok przez Litwe do £otwy i zwiedzanie Rygi + nocleg gdzie¶ na Ba³tykiem a potem Tallin i w sobote rano prom do Helsinek. To na razie tyle z planów, potem hej przygodo. Ciekawe czego zapomnimy zabraæ, raz poszed³em na spacer z psem i psa zapomnia³em :mrgreen:
Net mam z Plusa w pakiecie 3,6GB wiêc powinno starczyæ. Jak siê uda to dam znaæ co i jak po trasie, ale z fotami przez telefon nie da rady, te po powrocie.

mbudzilek - 2017-07-19, 09:54

szerokiej drogi i piêknych widoków. :ok :ok :ok
Ja startuje w pi±tek do Pragi. Pozdrawiam :spoko :spoko :spoko

vwyogi - 2017-07-27, 23:17

Ma³y update, w³a¶nie siedzimy na promie z A do Bodo. Jak na razie pogoda wy¶mienita. Dzisiaj grubo ponad 20 stopni i bezchmurne niebo. Uda³o nam siê wymoczyæ ty³ki na piêknej piaszczystej pla¿y na Lofotach. Woda kryszta³, a temperatura jak w Ko³obrzegu w czerwcu ale dali¶my radê. Wczoraj wypo¿yczyli¶my ³ódkê i fajnie po³owili¶my rybki. Jutro od rana ³owimy w okolicy wirów. Jak do tej pory ¿adnego campera z Polski.
silny - 2017-07-28, 05:38

:bigok

:spoko

krzlac - 2017-07-28, 13:18

vwyogi napisa³/a:
Jutro od rana ³owimy w okolicy wirów.

To najlepsze miejsce w Norwegii do ³apania ryb z brzegu. Za mostem na dole piêkne miejsce postojowe przy samej wodzie. My¶lê, ¿e koordynaty do niego masz.

vwyogi - 2017-07-28, 20:39

Kordynaty mam ale dzisiaj sprawdzi³em i postawili zakaz wjazdu kamperem :evil:
Sta³em pod mostem i pod most poszed³em po³owiæ ale bez rezultatu. Poszed³em do sklepu po drugiej stronie mostu i jak sta³em przy stoisku z przynêtami podszed³ starszy Norweg, zagada³em co tu kupiæ i poleci³ mi komplet 3 metalowych przynêt o ciê¿arze 40g w ró¿nych kolorach, ale w wirach ju¿ nie testowa³em. Przetestowa³em je dos³ownie przed chwil± czekaj±c na prom na trasie widokowej nr 17 i w pi±tym rzucie wielka makrela ( jest fota) ale przy wyci±gania z wysokiego brzegu pope³ni³em b³±d i wêdka pêk³a :( ( wêdka morska o ciê¿arze wyrzutu do 185g)
Zosta³em z trzema spiningami z czego najmocniejszy ma ciê¿ar wyrzutu do 35gram, co¶ bêdê próbowa³ walczyæ z brzegu i by³ jeszcze plan raz ³ódkê wynaj±æ, ale brak wêdki.
Mam tylko taki norweski "ko³owrotek" z ¿y³k± 1mm i piêcioma przynêtami na koñcu. Kupi³em synowi w tym samym sklepie, ten sam norweg mi poleci³. Co¶ wykombinuje, jeszcze jak±¶ rybkê bym zjad³.

krzlac - 2017-07-28, 21:24

Co¶ mi siê zdaje, ¿e ten znak to sta³ zawsze. O mocy wêdziska nie decyduje napisany ciê¿ar wyrzutu lecz jej cena, choæ nie zawsze. Wêdkarzom siê ¿yczy "po³amania"- i po³ama³e¶, na rybie.
vwyogi - 2017-08-07, 12:51

No i wrócili cali i zdrowi i szczê¶liwi. Generalnie plan siê uda³o zrealizowaæ z ma³ymi wyj±tkami. Nie dojechali¶my do miejsca gdzie stykaj± siê granice Szwecji/Norwegii/Finlandii i nie znalaz³em drogi na szutrach opisywanej tu na forum.
Na forum jest kilka opisów z podobnych tras wiêc ograniczê siê do kilku rad praktycznych/uwag.

Paliwo

Jad±c przez Litwê/£otwe/ Estoniê najlepiej ( najtaniej zatankowaæ na £otwie i w Estonii przed promem do Helsinek dope³niæ zbiornik. W Estoni jakby cena „pañstwowa” 1,249 za litr, ale bywa³y wyj±tki z cena poni¿ej tego. W Finladni szoku cenowego nie by³o. A w Norwegii warto tankowaæ przed wjazdem na Lofoty. Uda³o nam siê zatankowaæ za 12,19NOK za litr a ju¿ na Lofotach i innych trasach widokowych cena na poziomie 15-16NOK. W niedziele w Trondhaim p³aci³em lekko ponad 10NOK za litr czyli ju¿ chyba obowi±zywa³ cena poniedzia³kowa . W Norwegii poniedzia³ek do po³udnia jest obni¿ka ceny paliwa, by³o o tym na forum. W Szwecji czym dalej od granicy norweskiej tym taniej. Normalnie cena oko³o 13,32SEK a ju¿ w Karlskronie najtaniej co widzia³em to 12,99SEK

Nocowanie

Na campingu spali¶my 4 razy: w Polsce nad jeziorem Wigry, w Norwegii na Lofotach i w Geriangen tylko dlatego, ¿e chcia³em wypo¿yczyæ ³ódkê i czwartyi ostatni raz w Norwegii nad rzeka Otta bo chcia³em powêdkowaæ, ale okaza³o siê ¿e do wêdkowania warunków brak ( za p³ytko ). G³ównie korzystali¶my z aplikacji Park4night, sam dorzuci³em kilka miejscówek a wielu bym nie znalaz³ gdyby nie aplikacja. W Finlandii wbrew pozorom na po³udniu nie jest ³atwo o fajna miejscówkê. Ka¿dy dojazd do jeziora koñczy siê czyim¶ domkiem. ¦miali¶my siê, ze ka¿dy Fin musi mieæ po dwa domki nad jeziorem. Dopiero na p³n Finlandii by³o lepiej. W Norwegii to ju¿ komfort, miejscówek na p³n pe³no, ale na fajne trzeba wcze¶niej przyjechaæ bo wieczorem krucho z miejscem. Podobnie jest z fajnymi campingami. Camping w Geriangen ( ten przy uj¶ciu rzeki ) by³em o 14stej i ju¿ nie by³o miejsc w pierwszym rzêdzie a o 17stej wisia³a kartka, ze camping pe³en. ¯eby mieæ miejscówke w pierwszej linni ( dro¿sza o 30NOK ) to trzeba by³ by przyjechaæ o 10-tej rano

Serwis

W krajach nadba³tyckich nie korzysta³em. W Finlandii korzysta³em z p³atnego zrzutu ¶cieków za 5EUR ( znalezione na Park4night ), ale by³ taka maszyna do mycia kasety, ¿e umy³em j± jak nigdy, ( potem wrzucê foty ). Takiego luksusu jeszcze nie widzia³em. Z wod±, ¿adnego problemu. Na ka¿dej stacji benzynowej s± konewki a w Norwegii w±¿ gumowy. Uwaga warto wzi±æ taki kluczyk na kwadrat 10mm lub d³ugie szczypce bo by³y stacje, ze trzeba by³o i¶æ do kasy prosiæ siê o kluczyk. W Szwecji te¿ s± konewki i tez jest woda na prawie ka¿dej stacji.

Wêdkowanie

W Finlandii lekko porzuca³em w czasie przerwy obiadowej i jakie¶ ma³e okonki wpad³y. W Norwegii
£owi³em na Lofotach jak byli¶my na campingu Harrestad. Cena za ³ódkê z paliwem za 3 godziny 450NOK, do miejscówki bardzo blisko. Du¿o drobnicy siê czepia³o a przywioz³em 2 „du¿e” dorsze i makrele. O ³owieniu w wirach ju¿ pisa³em i o po³amaniu wêdki te¿. W drodze na trasê Atlantyck± zatrzymali¶my siê na miejscówce przy mo¶cie i tam porzuca³em po³amana± wêdk± i bra³y fajnie rybki na nowe norweskie przynêty, ale same maluchy. Natomiast widzia³em Niemca który chyba siê na tym parkingu pry mo¶cie zameldowa³ na sta³e. Mia³ do barierki mostu przyczepiony du¿y ko³owrotek ( nie wêdkarski ) i ³owi³ z gruntu i obok mia³ wêdkê przymocowana do mostu z której tez ³owi³ z gruntu i przy mnie wyci±gn±³ du¿± molwe. Technika polega³a na wrzuceniu z mostu fileta makreli i co jaki¶ czas je¼dzi³ rowerem sprawdziæ jak wygl±da sytuacja. . Jak mu wziê³a ta molwa to wyholowa³ ja do powierzchni i mia³ co¶ w rodzaju podbieraka który opuszcza³ z mostu z 10-15 metrów i na ten podbierak wrzuca³ rybke i hop do góry. £owi³ te¿ jaki¶ turysta na gumê tak± szczupakow± i nic mu nie bra³o, a moje dzieciaki na te norweskie blaszki ci±gle wyci±ga³y jakie¶ maluchy, wiêc warto mieæ przynêty lokalne. W Geriangen ³owi³em z pomostu i z³owili¶my kilka makreli na obiad. Wynajem najmniejszej ³ódk ( na 2 dors³e osoby )i na 2 godziny to koszt 520NOK, ciut wiêksza 580NOK. Warto z brzegu ³owiæ z gruntu, ale ja nie mia³em odpowiedniego sprzêtu. £owili¶my tez w jednym z dop³ywów rzeki Nansen i z³owi³em jednego pstr±ga a mój syn na obrotówkê zerówkê chyba ze 4 maluszki z³owi³
W Szwecji w ostatni dzieñ pojechali¶my na pstr±gi têczowe, ale bez sukcesu. Op³ata za osobê doros³± 100SEK, dzieci 50SEK, mogê daæ namiary, 50km od Karlskrony, mo¿na nocowaæ i s± ³adne wiaty dla wêdkarzy.

Koszty

Prom Tallin - Helsinki 115EUR
Promy w Norwegii 1315PLN
Op³aty drogowe – czekam na fakturê.
Prom nocny ( kabina obowi±zkowa ) Karlskrona – Gdynia 1416PLN
Campingi:
Nad jeziorem Wigry 28PLN
Na Lofotach 300NOK + ³ódka 450NOK – pr±d w cenie
Geriangen 255NOK – bez pr±du
Przy rzece Otta 200NOK – bez pr±du
Z atrakcji to najwiêcej zap³acili¶my za wjazd na Sky Lift w Loen. Bilet rodzinny 1150NOK. Drogo, ale warto, na górze jest kilka tras turystycznych. Atrakcja nowa, ale widoki wspania³e.
Za wjazd na trasê atlantycka zap³aci³em lekko ponad 100NOK

Pogoda.

Pogoda by³ idealna. Na Lofotach raz mieli¶my 30stopni, a tak to s³onecznie i ciep³o. Ogrzewania nie odpali³em ani razu.


Inne:


Mia³em plan zrobiæ zaciemnienie okienka w dachu nad górnym ³ó¿kiem, ale nie zd±¿y³em. Na pó³nocy dzieciaki siê skar¿y³y, ¿e jasno. Nie ma potrzeby braæ swoich wê¿y do wody, wszêdzie s± du¿e konewki lub s± krany z wê¿ami Warto zabraæ jak najwiêcej prowiantu z kraju, ceny w Norwegii wysokie. O alkoholach to nie wspomnê. Wszêdzie w Norwegii mo¿na p³aciæ kart±. Mia³em 6000NOK i jak wyda³em to p³aci³em karta podpiêt± pod konto w PLN i to by³ b³±d. Lepiej mieæ podpiêta kartê pod konto lub sub konta w euro wyjdzie taniej ( konto w citibank ).

W sumie zrobili¶my 5800km, zaliczyli¶my 10 promów ( 1 na Lofotach, 1 z A do Bodo i reszta na trasie R17 i w drodze do Geriangen ) i kilkadziesi±t tuneli. Dzieciaki zapisywa³y ka¿dy tunel wiêc wiem ile ³±cznie km w tunelu tylko trzeba zsumowaæ.

Auto spisa³o siê na medal, zu¿ycie lekko ponda 9 litrów. Jak zaleje do pe³na to bêdê wiedzia³ ile dok³adnie. Z awarii to pompka od wody siê zawiesza³a i trzeba by³o ja wyci±gaæ ze zbiornika, ¿eby j± ”popchaæ i spali³a siê ¿arówka w lampie przedniej od ¶wiate³ drogowych i to tyle.

Te 5800km które zrobili¶my to jednak duuuu¿o je¿d¿enia, nastêpnym razem jakbym mia³ jechaæ w tak± trasê to albo minimum 3 tygodnie urlopu lub mniej kilometrów.

Jak siê ogarnê to wrzucê kilka zdjêæ.

To by³ nasz trzeci raz w Norwegii i na razie starczy. Za rok jaka¶ Grecja, ale nie camperem, a za 2 lata to siê pomy¶li.

Misio - 2017-08-07, 19:02

Piêknie opisa³e¶ swój objazd, ciekawe zdj±tka i opisy. Tylko Ci :pifko brak. No to ju¿ leci. :lol:
terenowiec - 2017-08-07, 19:26

Ode mnie te¿ masz piwko. Choæ wróci³em z Norwegii 2 tygodnie temu, to wielu ciekawych rzeczy siê z Twojego opisu dowiedzia³em.
gregu - 2017-08-09, 17:28

Tak z ciekawosci: trzepali Was kiedys w celu sprawdzenia ilosci przewozonego alko?
Limit to dwa winka na osobe....
Edit: tak zle nie jest:
http://www.toll.no/en/goo...tobacco/quotas/

vwyogi - 2017-08-09, 18:17

By³em 3 razy i nigdy nie s³ysza³em ¿eby trzepali campery w poszukiwaniu nadmiaru %. Natomiast znam z pierwszej rêki historiê o kontroli pojazdów w celu znalezienia nadmiaru ryby ale te pojazdy to nie by³y campery.
MILU¦ - 2017-08-09, 19:06

Zawsze do Skandynawii jedziemy wyposa¿eni minimum w 5-6 butelek winka :mrgreen:
mobike - 2017-08-10, 10:17

mnie w tym roku zatrzyma³a lotna jakie¶ 30 km po przekroczeniu granicy ale skoñczy³o siê na emocjach pe³na kultura nawet celnik zak³ada³ torebki na buty jak wchodzi³ do ¶rodka
gregu - 2017-08-10, 11:34

To git. Nie wyobrazam sobie rybki bez bialego wina, a ze zamierzam czesto lowic.. ;)

A jak wyglada sytuacja z internetem mobilnym?
N nie jest w EU, czyli teoretycznie powinno byc drogo?

vwyogi - 2017-08-10, 14:04

gregu napisa³/a:


A jak wyglada sytuacja z internetem mobilnym?
N nie jest w EU, czyli teoretycznie powinno byc drogo?


N nie jest w 'UE, ale N i CH traktuja operatorzy jak UE. Mi w Plusie po ostatnich zmianach dali 3,6GB w³asnie na UE + N + CH. Przyda³o siê bardzo ( Park4night, google map, pogoda, trip advisor itp )

gregu - 2017-08-10, 14:13

oj to super, na to liczylem ;)
mam w fonie 5GB i routerze 5GB, wystarczy.
ide czyscic busa w srodku przed podroza ;)

tommator - 2017-08-10, 20:31

Nie sprawdzaj± alko ... ale pytaj±. Nas jako jedynych przy zje¼dzie z promu Dania-Norwegia ¶ci±gnêli na bok i wypytywali o whiskey !! i papierosy !!! ...sir...we do not smoke and we do not drink alcohol.. is that clear.. !?... yes it is, sorry You may go... " :spoko :mrgreen:

Internet HULA bezproblemowo (w Norwegi nawet w tunelach) w ramach limitów roamingowych. Nam na swobodne korzystanie z nawigacji, map i internet w telefonie (bez filmów) zesz³o w 2 tygodnie 2,5Gb

UWAGA na roaming na promie !!!!! w³±cza siê ROAMIG SATELITARNY (nie widaæ zmiany operatora ! ) z niebotycznymi cenami za Mb nie wchodzi to w pakiet ! :gwm

MILU¦ - 2017-08-10, 23:09

tommator napisa³/a:
...............

UWAGA na roaming na promie !!!!! w³±cza siê ROAMIG SATELITARNY (nie widaæ zmiany operatora ! ) z niebotycznymi cenami za Mb nie wchodzi to w pakiet ! :gwm


Na promie jest internet armatora :chytry

gregu - 2017-08-10, 23:36

Dzieki za hinty. Auto spakowane, jutro start. :spoko
Flag - 2017-08-16, 22:14

My jestesmy w polowie drogi :) Ale jedziemy w odwrotnym kierunku :) po jutrze wyjezdzamy z Oslo do Falun :)
vwyogi - 2017-08-20, 21:09

Jest chwilka wiec wrzucam kilka zdjêæ:

taki znak w Estonii - koniec asfaltu:





W Helsinkach mozna by³o kupiæ prawdziwa finke od prawdziwego Fina. ¿a³ujê, ¿e nie kupi³em, potem takiego fajnego stoiska juz nie znalaz³em. U Miko³aja by³ sklep z finkami, ale jak przyjechali¶my to by³ zamkniêty a przez szybê widaæ by³o, ¿e ceny +50%



Finlandia, mapa parku narodowego Oulanka, tu du¿e piwo dla kolegi krzalc za polecenie tego miejsca. My zrobili¶my trasê zielon±. Prawdziwe cudo, byli¶my w poniedzia³ek z samego rana a ludzi sporo:
















Pó³nocna Finlandia, taki ciekawy znak:





Pierwszy nocleg na Lofotach. Miejscówka w porcie z ³adnym widokiem, ale wia³o od morza bardzo mocno. Miejsce znalezione dziêki aplikacji Park4night, bez niej w ¿yciu by¶my takiego miejsca nie znale¼li:





Port na campingu na Lofotach i my na ³ódce w drodze z rybek, sprzyjaj±ce okoliczno¶ci przyrody:






mimo s³oñca by³o ch³odnawo, na g³owie zimowa czapka. Za ³ódke 450 NOK za 3 godziny - paliwo wliczone:





nasz po³ów. Skonsumowane tego samego dnia, pyyycha. Nawet moja córka która ryb nie chce je¶æ siê prze³ama³a:





Lofoty pla¿a Rorwikstranda jest widoczna z g³ównej drogi w kierunku do A - polecam. Przy pla¿y ciê¿ko o miejsce na noc. Jest ma³a zatoczka na 3 kampery ciut za pla¿±, ale trzeba mieæ szczê¶cie, ¿eby akurat by³o wolne, ale zaparkowaæ mo¿na przy samej pla¿y raczej ciê¿ko camperem 6m+ bêdzie wystawa³ na drogê:

Potem trzeba koniecznie pojechaæ do koñca drogi 816 - warto








vwyogi - 2017-08-20, 21:18

CD















Podobno naj³adniejsza pla¿a w Norwegii:








Oczywi¶cie siê k±pali¶my, pogoda sprzyja³a. Nie mog³em sobie odmówiæ k±pieli za ko³em podbiegunowym. Temperatura wody ca³e 12 stopni:







pod sklepem z Norweskimi specja³ami:

















Koniec Lofotów. Naklejki CamperTeamu brak:




















CDN

vwyogi - 2017-08-21, 13:52

najwiêksze bydle jakie uda³o siê wyci±gn±æ z wody:








makrelki na po³amana wêdkê na miejscówce przy mo¶cie:








most z którego siê ³owi ryby:





i nasze norweskie przynêty. Ta w worku ma 400gramowa oliwkê i spuszcza to siê na dno i macha góra dó³. Nam siê nie uda³o ta metod± nic z³owiæ:









³ajza co mi wêdke po³ama³a:





jedna z fajniejszych miejscówek. Zwyk³y parking z przepiêknym widokiem:





przy takim zachodzie s³oñca popijali¶my winko zakupione rok wcze¶niej w Chorwacji:









pocz±tek drogi troli, by³o naprawdê ostro:





podobno jedyny taki znak na ¶wiecie:






troche info o drodze Troli:










a tu juz na górze:




kilka osób widzia³em wjecha³o rowerami














¿ona mi mówi³a: wiecej wiêcej sied¼ na forum to zim± w klapkach bêdziesz po ¶niegu chodzi³....tak¿e ten.....









znajome logo?


krzlac - 2017-08-23, 13:55

U mnie zdjêæ nie widaæ.
vwyogi - 2017-08-23, 14:59

?
A dziwne
Ja widzê i w telefonie i na 2 ró¿nych komputerach

krzlac - 2017-08-23, 15:10

A ja tych ostatnich nie widzê ani w domu, ani w pracy, ani w telefonie.
salek - 2017-08-23, 15:28

potwierdzam, nie widaæ ostatnich zdjêæ...
MILU¦ - 2017-08-23, 22:12

Ja te¿ nie widzê :chytry
vwyogi - 2017-08-23, 22:40

salek napisa³/a:
potwierdzam, nie widaæ ostatnich zdjêæ...


to ile zdjeæ widaæ?
Ja pewnie widzê bo zdjêcia sa na "zdjêcia google" i jestem zalogowany
A nie ma ograniczenia forumowego, zenp w jednym poscie max 5 zdjec lub cos w tym stylu?
Bêdê poprawia³

andrzej627 - 2017-08-23, 22:46

vwyogi napisa³/a:

Ja pewnie widzê bo zdjêcia sa na "zdjêcia google" i jestem zalogowany
A nie ma ograniczenia forumowego, zenp w jednym poscie max 5 zdjec lub cos w tym stylu?

Tu nie chodzi ograniczenie forum, to Google chroni Twoje zdjêcia. Musisz je udostêpniæ, aby ka¿dy móg³ je ogl±daæ.

vwyogi - 2017-08-23, 23:05

andrzej627 napisa³/a:
vwyogi napisa³/a:

Ja pewnie widzê bo zdjêcia sa na "zdjêcia google" i jestem zalogowany
A nie ma ograniczenia forumowego, zenp w jednym poscie max 5 zdjec lub cos w tym stylu?

Tu nie chodzi ograniczenie forum, to Google chroni Twoje zdjêcia. Musisz je udostêpniæ, aby ka¿dy móg³ je ogl±daæ.


Dziêkujê Andrzej, wydawa³o mi siê , ¿e by³y udostêpnione dla ka¿dego kto ma link, ale chyba nie by³y. Proszê o info czy zdjêcia zrobi³y siê teraz widoczne

krzlac - 2017-08-24, 10:03

U mnie dalej nie widaæ.
krzlac - 2017-12-02, 10:44

Czas poprawiæ. Po trzech miesi±cach dalej nie widaæ.
Barbara i Zbigniew Muzyk - 2017-12-02, 14:12

Dalej nie widaæ zdjêæ :!: :!:
vwyogi - 2017-12-03, 10:55

kruca bomba ma³o casu :oops:
Obiecujê siê poprawiæ

krzlac - 2017-12-03, 17:17

vwyogi napisa³/a:
kruca bomba ma³o casu


Kiszkê pompowaæ.... zdjêcia poprawiaæ!!!

vwyogi - 2017-12-10, 16:14

Poproszê o info czy na 3 stronie w ostatnim po¶cie widaæ ju¿ zdjêcia
Próbowa³em poprawiaæ, nie wiem dlaczego to tak utrudnili. Na starej Picassa by³o ³atwo

Endi - 2017-12-10, 16:18

Niektóre widaæ. 14 nie widaæ.
slajd - 2018-05-16, 09:34

W dalszym ci±gu...nie widaæ :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group