Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Prawo i przepisy - viaTOLL oraz uprawnienia kamper < 3500 + przyczepa lekka

max111 - 2017-07-05, 06:15
Temat postu: viaTOLL oraz uprawnienia kamper < 3500 + przyczepa lekka
Witam
Planuje przejazd do Grecji Kamper do 3.5 t plus przyczepa do 750 kg, czy w Polsce nalezy wykupić urządzenie i wnosić opłaty viaTOLL (mam rozbieżne informacje).
A co dalej w Słowacji, Wegry, Sebria, Macedonia i Grecja.
Czy tylko oplaty za autostrady czy jakies inne oplaty, winety itp.

Czy taki zestaw na prawo jazdy B nie ma problemu za granicą?
U nas jest przepis ze 3500+ lekka do 750 moze jechac na B, jak to sie ma za granicą?
O jakie przepisy sie operac za granicą - podobno obowiązuje konwencja wiedeńska, ale jak sie o nia upominać czy są jakies tłumaczenia np en.

moskit - 2017-07-05, 06:33

Musisz rozgraniczyć uprawnienia do prowadzenia a opłaty
W PL Viatoll obowiązuje

papamila - 2017-07-05, 08:50

max111 napisał/a:
U nas jest przepis ze 3500+ lekka do 750 moze jechac na B

własnie tak jest "na zachodzie" a my PL korzystamy z tych uprawnień( do 4250kg przy pojeżdzie dmc 3500kg)na podstawie jakiejś tam dyrektywy EU (nie pamietam)
w PL na wszystko co ma pow 3500 obowiazkowy VIATOL, przypisany do nr auta.
Jak jedziesz akurat bez przyczepy to go wyłaczasz- (bramownice go widzą)

nikita55 - 2017-07-05, 18:59

Słyszałem,że na 4250kg trzeba mieć rozszeżone B czyli jakiś egzamin zdać.Na zwykłym nie można jeździć.
Rav - 2017-07-05, 19:04

nikita55 napisał/a:
Słyszałem,że na 4250kg trzeba mieć rozszeżone B czyli jakiś egzamin zdać.Na zwykłym nie można jeździć.


4.250kg to możesz latać na B o ile przyczepa jest przyczepą lekką, tj. do 750 kg - czyli 3500 kg holownik + przyczepa max. 750 kg.

Jak chcesz więcej lub cięższą przyczepę to już trzeba dorobić E do kat. B (wtedy max. zwiększa się do 7000 kg)

Bronek - 2017-07-05, 19:34

Prawda, ale nie do końca, bo wymyślono coś takiego i to dawno bo? 2013 r

B96

:bylo Już tyle lat a.... "my swoje"
:mrgreen:



Dodanie do prawa jazdy kodu 96,pozwala na przekraczanie granicy 3500 kg całkowitej masy zestawu, aletaki zestaw nie może ważyć więcej niż 4250 kg. Dopuszczalne zatem stajesię prowadzenie samochodu o dmc np. 2500 kg wraz z przyczepą kempingową odmc 1500 kg. W takiej sytuacji zestaw z maksymalnym obciążeniem waży4000 kg, a zatem mieści się z 250 kg zapasem w granicach kategorii B zkodem 96. Wyrobienie kodu 96 pozwala na ciągnięcie nie tylko przyczepkempingowych. W zakresie uprawnień znajdują się również lawetysamochodowe, oraz inne przyczepy o różnorakim zastosowaniu (dla koni,budowlane, do przewozu łodzi, motocykli itd.). Składając zestaw należypamiętać o tym, że dopuszczalna masa całkowita przyczepy wraz zobciążeniem nie może przekraczać masy pojazdu ciągnącego, a także o tym,że łączna masa zestawu nie może przekroczyć 4250 kg. Ponadto każdypojazd ma w dowodzie rejestracyjnym określoną maksymalną masę przyczepy.Wynika to z różnego typu uwarunkowań pojazdu ciągnącego, a wszczególności jego hamulców. Informacje na ten temat można znaleźć wrubrykach O.1 i O.2 (maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem/bezhamulca) dowodu rejestracyjnego, a także w rubryce F.3 (dopuszczalnamasa całkowita zespołu pojazdów). Rubryka F.3 zawiera dane tylko wtedy,gdy pojazd jest wyposażony w hak holowniczy.

nikita55 - 2017-07-05, 20:10

Właśnie o tym pisałem.Czyli jak nie masz kodu B96 nie możesz kierować dmc 3500 plus przyczepa.
Flag - 2017-07-05, 21:07

nikita55 napisał/a:
Właśnie o tym pisałem.Czyli jak nie masz kodu B96 nie możesz kierować dmc 3500 plus przyczepa.


czytaj ze zrozumieniem :)

mozesz bez kodu 96 autem 3500 i przyczepa 750. max zestawu 4250

Z kodem 96 przyczepa moze miec wiecej niz 750 ale zestaw tez max 4250

sławek w. - 2017-07-05, 22:11

max111 napisał/a:
A co dalej w Słowacji, Wegry, Sebria, Macedonia i Grecja.
Czy tylko oplaty za autostrady czy jakies inne oplaty, winety itp.


Zadałem kiedyś takie pytanie i nie doczekałem się odpowiedzi. http://www.camperteam.pl/...pic.php?t=26527
Bez wątpienia kat. B wystarczy do kampera do 3500 kg + lekka przyczepa do 750 kg, oczywiście w Polsce viatoll. Natomiast dalej nie wiem jak mają się opłaty w innych krajach za taki zestaw. :(

max111 - 2017-07-06, 05:56

sławek w. napisał/a:
max111 napisał/a:
A co dalej w Słowacji, Wegry, Sebria, Macedonia i Grecja.
Czy tylko oplaty za autostrady czy jakies inne oplaty, winety itp.


Zadałem kiedyś takie pytanie i nie doczekałem się odpowiedzi. http://www.camperteam.pl/...pic.php?t=26527
Bez wątpienia kat. B wystarczy do kampera do 3500 kg + lekka przyczepa do 750 kg, oczywiście w Polsce viatoll. Natomiast dalej nie wiem jak mają się opłaty w innych krajach za taki zestaw. :(



No i tu własnie utknąłem, wiem ze sa przepisy w Polsce ze B mozna <3500 + 750 przyczepa lekka, ale jak sie odniesc do tego za granica czy mozna sie powołać na jakies przepisy miedzynarodowe (czytałem o konwencji wiedeńskiej ale tam nie ma wprost, chyba ze nie zauważyłem :-( ).
Wiadomo jak sie nie ma podkładki to cie skasują a moze powiedzą nawet jazda stop jak nie masz uprawnień????

nikita55 - 2017-07-06, 06:18

Taka drobna różnica,teraz jest jasne dzięki.
silny - 2017-07-06, 06:22

A czy poprostu nie warto skoczyć na powiatowy posterunek i w biurze "lotnych" poprosić - może pomogą :bukiet:

Ja tak kiedyś zrobiłem i nie odmówili :spoko

sławek w. - 2017-07-06, 06:24

No i tu własnie utknąłem, wiem ze sa przepisy w Polsce ze B mozna <3500 + 750 przyczepa lekka, ale jak sie odniesc do tego za granica czy mozna sie powołać na jakies przepisy miedzynarodowe (czytałem o konwencji wiedeńskiej ale tam nie ma wprost, chyba ze nie zauważyłem :-( ).

O tym mówi wspomniana przez Ciebie tzw. Konwencja Genewska art. 41 pkt. 4 i 5.
wersja angielska - http://www.unece.org/file..._traffic_EN.pdf
wersja polska - http://www.prawko-kwartnik.info/konwencjaw.html
Parę lat temu jak jeździłem jeszcze z przyczepą kempingową woziłem ze sobą wydrukowany fragment dotyczący właśnie tego zagadnienia tak na wszelki wypadek a potem dla spokoju ducha zdałem egzamin na E do B.

Bronek - 2017-07-06, 07:09

ufff. Panowie czy Panie i Panowie. Litości. :mrgreen:
Tak zaraz zamieszacie, że najlepiej to mieć patent sternika.

Zaraz się zacznie o hamulcu najazdowym :mrgreen: a tu też są ludzie którzy mieszają.. :mrgreen:
Haaa... a wpisy w DR? Też mają znaczenie.
Można tak bez końca.
Dlatego najlepiej odnosić się do konkretnych przypadków. :idea:


PS
Ja stary czepkowiec po trzech latach dopiero zrozumiałem, iż jeżdżę na "nielegalu" pomimo wielu kontroli. :mrgreen:
Jak o tym żona się dowiedziała,...... musiałem kupić kampera i do tego bez możliwości montażu haka :shock: Taka homologacja :-/

max111 - 2017-07-06, 09:17

Bronek napisał/a:
ufff. Panowie czy Panie i Panowie. Litości. :mrgreen:
Tak zaraz zamieszacie, że najlepiej to mieć patent sternika.

Zaraz się zacznie o hamulcu najazdowym :mrgreen: a tu też są ludzie którzy mieszają.. :mrgreen:
Haaa... a wpisy w DR? Też mają znaczenie.
Można tak bez końca.
Dlatego najlepiej odnosić się do konkretnych przypadków. :idea:


PS
Ja stary czepkowiec po trzech latach dopiero zrozumiałem, iż jeżdżę na "nielegalu" pomimo wielu kontroli. :mrgreen:
Jak o tym żona się dowiedziała,...... musiałem kupić kampera i do tego bez możliwości montażu haka :shock: Taka homologacja :-/


Tak, ja tez nie miałem haka i 3 sezony patrzenia na morze po którym by sie popływało spowodowało to ze juz mam hak i sprzęt ma jechac w tym roku.
ALE czasu na B+E brakło wiec dlatego pytam o uprawniena dla B...

Dzięki wszystkim za wszystkie cenne informacje :-)

Jeszcze nurtuje mnie jedno czy poza Polską na drodze do Grecji czyli Słowacja, Węgry, Serbia, Macedonia i Grecja jest wymagany jakiś lokalny viaTOLL, bo chyba Słowenia ma?.
Czy tylko wieksze opłaty za autostrady?

max111 - 2017-07-06, 11:21

sławek w. napisał/a:
No i tu własnie utknąłem, wiem ze sa przepisy w Polsce ze B mozna <3500 + 750 przyczepa lekka, ale jak sie odniesc do tego za granica czy mozna sie powołać na jakies przepisy miedzynarodowe (czytałem o konwencji wiedeńskiej ale tam nie ma wprost, chyba ze nie zauważyłem :-( ).

O tym mówi wspomniana przez Ciebie tzw. Konwencja Genewska art. 41 pkt. 4 i 5.
wersja angielska - http://www.unece.org/file..._traffic_EN.pdf
wersja polska - http://www.prawko-kwartnik.info/konwencjaw.html
Parę lat temu jak jeździłem jeszcze z przyczepą kempingową woziłem ze sobą wydrukowany fragment dotyczący właśnie tego zagadnienia tak na wszelki wypadek a potem dla spokoju ducha zdałem egzamin na E do B.


Poszperałem i mam odpowiedz (wiec B= <3500 + 750kg lekkiej przyczepki lub <3500 + przyczepa ale max 3500 zestaw):

Fragment z Conv_road_traffic_EN


5. For the purpose of the application of paragraph 2 and subparagraph 3 (c) of this Article:
(a) A motor vehicle of the category B referred to in Annexes 6 and 7 to this Convention
may be coupled to a light trailer; it may also be coupled to a trailer whose permissible maximum
mass exceeds 750 kg but does not exceed the unladen mass of the motor vehicle if the combined
permissible maximum mass of the vehicles so coupled does not exceed 3,500 kg;

B. Motor vehicles, other than those in category A, having a permissible maximum mass
not exceeding 3,500 kg and not more than eight seats in addition to the driver’s seat;
or motor vehicles of category B coupled to a trailer the permissible maximum mass of
which does not exceed 750 kg; or motor vehicles of category B coupled to a trailer
the permissible maximum mass of which exceeds 750 kg but does not exceed the
unladen mass of the motor vehicle, where the combined permissible maximum mass
of the vehicles so coupled does not exceed 3,500 kg;
C. Motor vehicles, other than those in category D, having

Ducaciak - 2017-07-06, 16:31

prościej to B= pojazd lub zestaw pojazdów nie może przekroczyć 3,5T.
jak masz samochód np. w wadze 2900kg + przyczepka 750kg to na B nie pojedziesz wymagana kategoria B+E

RadekNet - 2017-07-06, 16:49

Ducaciak napisał/a:
prościej to B= pojazd lub zestaw pojazdów nie może przekroczyć 3,5T.
jak masz samochód np. w wadze 2900kg + przyczepka 750kg to na B nie pojedziesz wymagana kategoria B+E


Bzdura.

Bronek - 2017-07-06, 16:50

A nie prawda :wyszczerzony: Świetnie :mrgreen:
co. raz. lepiej :bigok

Panie Panowie Obywatele ! Zanim napiszecie to....

Ostatni raz : Za prawdy powiadam Wam i przykład daję by "gupot" już nie pisać :mrgreen:

Prawo jazdy kategorii B pozwala na ciągnięcie przyczepy lekkiej (maks. DMC 750 kg) samochodem osobowym (maks. DMC 3,5 tony). Dopuszczalna, łączna masa całkowita takiego zestawu nie może przekraczać 4250 kg.

Przykład: tylko czepka lekka
DMC samochodu = 3500 kg
DMC przyczepy = 750 kg
łączna DMC zestawu = 4250
DMC zestawu ma 4250 kg, przyczepa lekka 750 a autko 3500!....
prawo jazdy: kat. B i a ni grama więcej

Ale gdy nie jest lekka i gdy ma więcej niż 750 kg a auto mniej niż 3500 DMC to może przydać się wtedy B96 jako erzatz B+E i też 4250 kg ale z czepką nie lekką. O Ile Zestaw nie 4250 kg przeroczy

Czyli np
Auto 3250 DMC
Czepka z hamulcem najazdowym koniecznie i np 1000kg DMC
Zestaw 4250 dmc Prawko B96

Oczywiście są inne warunki jak masy czepki i auta, hak itp wpisy w DR

Dodam, że pojęcie przyczepka lekka też ma znaczenie.

Paniatna? :bigok Mamy takie prawo jakich prawników.

NINED - 2017-07-06, 17:05

Poaniatna, czto u Was Bronek oczeń płocho z dodawanie DMC.
Bronek - 2017-07-06, 17:07

NINED napisał/a:
Poaniatna, czto u Was Bronek oczeń płocho z dodawanie DMC.

Nie wałnujsa ja aszybku posmotrił i uwidił Bystra korektu zdiełał.... :mrgreen:

mischka - 2017-07-06, 19:36

Bronek napisał/a:
A nie prawda :wyszczerzony: Świetnie :mrgreen:
co. raz. lepiej :bigok

Panie Panowie Obywatele ! Zanim napiszecie to....

Ostatni raz : Za prawdy powiadam Wam i przykład daję by "gupot" już nie pisać :mrgreen:

Prawo jazdy kategorii B pozwala na ciągnięcie przyczepy lekkiej (maks. DMC 750 kg) samochodem osobowym (maks. DMC 3,5 tony). Dopuszczalna, łączna masa całkowita takiego zestawu nie może przekraczać 4250 kg.

Przykład: tylko czepka lekka
DMC samochodu = 3500 kg
DMC przyczepy = 750 kg
łączna DMC zestawu = 4250
DMC zestawu ma 4250 kg, przyczepa lekka 750 a autko 3500!....
prawo jazdy: kat. B i a ni grama więcej

Ale gdy nie jest lekka i gdy ma więcej niż 750 kg a auto mniej niż 3500 DMC to może przydać się wtedy B96 jako erzatz B+E i też 4250 kg ale z czepką nie lekką. O Ile Zestaw nie 4250 kg przeroczy

Czyli np
Auto 3250 DMC
Czepka z hamulcem najazdowym koniecznie i np 1000kg DMC
Zestaw 4250 dmc Prawko B96

Oczywiście są inne warunki jak masy czepki i auta, hak itp wpisy w DR

Dodam, że pojęcie przyczepka lekka też ma znaczenie.

Paniatna? :bigok Mamy takie prawo jakich prawników.


i tak też w w Słowacji, na Węgrzech, Serbii, Macedonii i Grecji?

Bronek - 2017-07-06, 19:38

A tu to Ty Europejczyk jesteś i to co u Ciebie to i u braci w wierze.

Póki co, jedziesz na swoich uprawnieniach. W Serbii i Macedonii się mnie onegdaj nie czepiali gdym czepką tranzytem pomykał. Dwa razy byłem kontrolowany z racji śmiesznego auta pociągwego.
Pomimo, że auto 2700 DMC a czepka 1000 kg nic policjantów nie zaniepokoiło. Widocznie uznali, że u nas tak można to jako turysta spokojnie mogę u nich jechać. Rok 2012.(było to niezgodne z przepisami, ale gupi byłem i tym samym szczęśliwy).

W Unii spokojnie Na naszych uprawnieniach. O opłatach się nie wypowiadam.

silny - 2017-07-06, 19:43

byłeś na policji czy czekasz aż wyrocznie forumowe całkiem tobie namieszają w głowie :bajer
mischka - 2017-07-06, 19:44
Temat postu: Re: viaTOLL oraz uprawnienia kamper < 3500 + przyczepa l
max111 napisał/a:
Witam
Planuje przejazd do Grecji Kamper do 3.5 t plus przyczepa do 750 kg, czy w Polsce nalezy wykupić urządzenie i wnosić opłaty viaTOLL (mam rozbieżne informacje).
A co dalej w Słowacji, Wegry, Sebria, Macedonia i Grecja.
Czy tylko oplaty za autostrady czy jakies inne oplaty, winety itp.

Czy taki zestaw na prawo jazdy B nie ma problemu za granicą?
U nas jest przepis ze 3500+ lekka do 750 moze jechac na B, jak to sie ma za granicą?
O jakie przepisy sie operac za granicą - podobno obowiązuje konwencja wiedeńska, ale jak sie o nia upominać czy są jakies tłumaczenia np en.


Słowacy kiedyś walili kary za przekroczenie 3,5tony bez B+E jak jest teraz to nie wiem, Polska wyjaśniona, zostało się doumieć co z resztą krajów

Bronek - 2017-07-06, 20:07
Temat postu: Re: viaTOLL oraz uprawnienia kamper < 3500 + przyczepa l
max111 napisał/a:
Witam
Planuje przejazd do Grecji Kamper do 3.5 t plus przyczepa do 750 kg, czy w Polsce nalezy wykupić urządzenie i wnosić opłaty viaTOLL (mam rozbieżne informacje).
A co dalej w Słowacji, Wegry, Sebria, Macedonia i Grecja.
Czy tylko oplaty za autostrady czy jakies inne oplaty, winety itp.

Czy taki zestaw na prawo jazdy B nie ma problemu za granicą?
U nas jest przepis ze 3500+ lekka do 750 moze jechac na B, jak to sie ma za granicą?
O jakie przepisy sie operac za granicą - podobno obowiązuje konwencja wiedeńska, ale jak sie o nia upominać czy są jakies tłumaczenia np en.


Wątpię, aczkolwiek mylić się mogę czy policjant z Kalisza wie o Macedońskim czy Serbskim prawie.
Te Państwa aspirują i raczej tolerują prawa Unijne.

Jeśli już to polecam Konsutaty. Z Konsulatem w Skopie mam miłe doświadczenia. Mailowo spokojnie odpowiadają.
max111 - 2017-07-07, 05:59

"or motor vehicles of category B coupled to a trailer the permissible maximum mass of
which does not exceed 750 kg"

czy ta sentencja nie mowi wyraznie ze na kat B mozna jechac pojazdem z kat B z zaprzęgniętą przyczepką masie do 750 kg ????

To jest zaktualizowana w 2011r. konwencja Wiedeńska z 1968r.
(CONVENTION ON ROAD TRAFFIC,DONE AT VIENNA ON 8 NOVEMBER 1968 )

CHYBA OBOWIĄZUJE WSZYSTKIE KRAJE, KTÓRE JA PRZYJEŁY - ALE PYTANIE KTÓRE BO SŁOWACJI, MACEDONII ANI SEBRI WTEDY NIE BYŁO?

Chyba udam sie jednak na Policję zeby pomogli wyjaśnić. Mysle ze od reki tego nie zrobią ale może znajdzie sie dociekliwy "Urzednik Państwowy".

Świstak - 2017-07-17, 16:09

Pozwoliłem sobie przenieść dyskusję w obecne miejsce, a uporządkowane informacje zebrałem tutaj:

http://www.camperteam.pl/...pic.php?t=28067

Świstak - 2017-07-17, 17:44

Bronek napisał/a:
Świstak napisał/a:
jeśli zdasz dodatkowy egzamin praktyczny i masz dodatkowy wpis w prawie jazdy - zespół pojazdów złożony z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t oraz przyczepy. Jednak łączna dopuszczalna masa całkowita całego zespołu nie może przekroczyć 4250 kg,

TZW B96 .

Doprecyzuję , bo to się często myli . :!: Niektórzy nie widza różnicy I pytają: Po Co ? te B96 itd ...


Wywal ten post jak chcesz .


DMC zestawu 4250kg zarówno na samo B jaki i Na B96

Ale , by to jasno powiedzieć , samo B to 4250kg, z przyczepa LEKKĄ .
A B96 z przyczepą o wiekszym DMC -( pamietać nalezy o hamulcu najazdowym w przyczepach nie lekkich z nazwy ) .



Informację uzupełniłem i uszczegółowiłem. Niestety oryginalnego postu nie mogę przenieść do tego tematu więc wykorzystałem cytowanie. Dzięki śliczne Broniu, piwko poleciało.

Ahmed - 2017-07-17, 18:57

Świstak napisał/a:


Doprecyzuję , bo to się często myli . :!: Niektórzy nie widza różnicy I pytają: Po Co ? te B96 itd ...


Wywal ten post jak chcesz .


DMC zestawu 4250kg zarówno na samo B jaki i Na B96

Ale , by to jasno powiedzieć , samo B to 4250kg, z przyczepa LEKKĄ .
A B96 z przyczepą o wiekszym DMC


Znaczy się piszesz że na kat. B nie wolno ciągać mi przyczepy o DMC większym niż 750 kg. :haha: :bajer

Bronek - 2017-07-17, 20:19

Masz ogólnie rację, można, tylko nie kamperem o jego dmc.

...
Nie na B samo. Nie widzę układu kmperowego . Tylko teoria?
O to mnie kaman...


. Sprawa się komplikuje, jeśli przyczepa waży więcej niż 750 kg. Wówczas, mając prawo jazdy kat. B, możemy ją ciągnąć, o ile dmc zespołu pojazdów (auta oraz przyczepy) nie przekroczą 3500 kg.

Nie da się... :wyszczerzony: chyba znaleźć auta i zestawu o takich parametrach. Teoretycznie?
Nie wiem? Jakoś nie przychodzi mi na myśl taki układ.

Może autko o DMC ok a2100 i wtedy czepa ok 1400 kg. I tu ten współczynnik 1, 33 itd. Jest to porąbane. Nie chce mi się powtarzać przepisów.

Niemniej trzeba uważać. Odnosząc się do kamperó w to przy ich DMC na maxa pozostaje w/w lekka w ramach kat B sote.

Ahmed - 2017-07-17, 21:07

Jeżeli DMC przyczepy nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego / ogon nie może kręcić łbem psa / i DMC zespołu tych pojazdów nie przekracza 3500 kg. to możemy ciągnąć przyczepę cięższą niż 750 kg. na kategorii B prawa jazdy :spoko
Bronek - 2017-07-17, 21:28

No. :spoko

Miałem czepkę 1000 DMC, i z bólem łamałem prawo.
Ciągnąłem widocznymi w stopce postu, poniżej autkami, jedno 3100 kg DMC; drugie 2744kg DMC

Lipa była, ale kilka lat, byłem przestępcą nieuchwytnym. A raczej nierozpoznanym, pomimo wielokrotnych kontroli policyjnych.
Widocznie "z gęby" wyglądam na praworządnego. :mrgreen:

2mirek - 2017-09-01, 19:17

Witam!
PRZECZYTAŁEM PANOWIE WSZYSTKIE POSTY I NAPRAWDĘ JESTEM GŁUPI.
Mam prawko od 81 roku, jeździłem różnymi autkami i z różnymi przyczepkami.
Prawo sie troszkę zmieniało.
Teraz kupiłem sobie jeszcze przyczepę kempingową o DMC 1000 i nie wiem czy mogę nią pojechać z sam. o DMC 2000.
I jeszcze jedno jak można ewentualnie zrobić to 96.
Dziękuję pozdrawiam. Mirek

Bronek - 2017-09-01, 19:39

Cytat:
Teraz kupiłem sobie jeszcze przyczepę kempingową o DMC 1000 i nie wiem czy mogę nią pojechać z sam. o DMC 2000.

Sprawdź w DR auta co to może ciągnąć. I pamiętaj o hamulcu czepki
Tak. możesz i to na zwykłe B

Natomiast gdybyś chciał 4250 to wtedy
B96

Cytat:
Warunkiem uzyskania prawa jazdy kat. B(96) jest:
1) osiągnięcie odpowiedniego wieku - co najmniej 18 lat,
2) posiadanie prawa jazdy kat. B,
3) zdanie egzaminu państwowego.

Dla tej kategorii prawa jazdy ukończenie szkolenia nie jest wymagane !

Kroki do uzyskania prawa jazdy:

1) orzeczenie lekarskie
Udaj się do lekarza uprawnionego do badania kierowców, który po przeprowadzeniu badania wyda orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów.
W orzeczeniu mogą znaleźć się ograniczenia zdrowotne, np. obowiązek prowadzenia pojazdów w okularach, soczewkach itp.

2) fotografia
Fotografia powinna być kolorowa o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, przedstawiająca lewy półprofil, z odsłoniętym lewym uchem, bez nakrycia głowy.

3) numer PKK
Udaj się do Wydziału Komunikacji w Starostwie lub Urzędzie Miasta, wypełnij wniosek i dołącz orzeczenie lekarskie oraz fotografię. Wydział Komunikacji wyda Ci numer PKK.

4) egzamin państwowy
Zgłoś się z numerem PKK do ośrodka egzaminacyjnego (MORD) i ustal termin egzaminu.
Do zapisu na egzamin potrzebny będzie Twój dowód osobisty (ew. paszport lub karta pobytu) oraz potwierdzenie wniesienia opłaty za egzamin.
Przystępujesz tylko do egzaminu praktycznego. Po jego zdaniu, wORD zaktualizuje Twój PKK o informacje o wyniku egzaminu.


5) odbiór prawa jazdy - Wydział Komunikacji po weryfikacji informacji z PKK oraz wniesieniu przez Ciebie opłaty za wydanie dokumentu, podejmie decyzję o wydaniu uprawnień do kierowania pojazdami i zleci wydrukowanie prawa jazdy.

papamila - 2017-09-01, 19:47

napewno przeczytałeś?

przecież dwa posty wyżej Jarek (Ahmed) wszystko łopatą na tacy podał
Ahmed napisał/a:
Jeżeli DMC przyczepy nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego / ogon nie może kręcić łbem psa / i DMC zespołu tych pojazdów nie przekracza 3500 kg. to możemy ciągnąć przyczepę cięższą niż 750 kg. na kategorii B prawa jazdy

:spoko

yuras - 2017-09-01, 20:55

Mam DMC 3100. kupiłem przyczepę lekką 750 . Czy takim zestawem mogę jechać bez
viatola omijając drogi płatne?

Bronek - 2017-09-01, 21:07

możesz.
Cyryl - 2017-09-02, 06:22

1. na kat. B można prowadzić zespół pojazdów do 3,5t DMC, jednak DMC przyczepy nie określono, czyli może być pojazd 2000kg DMC i do tego przyczepa 1499kg. również nie określono ilości osi przyczepy.
2. prawdą jest, że DMC przyczepy musi być mniejsze od DMC pojazdu, jest to określone w dowodzie rejestracyjnym, jednak nie dotyczy to pojazdów z napędem 4X4 i często jest w dowodach takich pojazdów DMC pojazdu 2900-3300kg, DMC przyczepy 3500kg.

eler1 - 2017-09-02, 10:52

http://www.auto-swiat.pl/...egoria-b/6dr6le
cytuję "Dobra wiadomość: mając prawo jazdy kategorii B, można prowadzić auto o dopuszczalnej masie całkowitej 3500 kg wraz z przyczepką o dmc do 750 kg – razem 4250 kg. W praktyce oznacza to, że do furgona (takie auta często mają dmc równe 3500 kg) możemy jeszcze podłączyć lekką przyczepkę i jechać. Sprawa się komplikuje, jeśli przyczepa waży więcej niż 750 kg. Wówczas, mając prawo jazdy kat. B, możemy ją ciągnąć, o ile dmc zespołu pojazdów (auta oraz przyczepy) nie przekroczą 3500 kg." :spoko

Bronek - 2017-09-02, 11:39

I tak Rock and roll.... :haha:
Ahmed - 2017-09-02, 11:52

Bronek napisał/a:
I tak Rock and roll.... :haha:


Nawet Cyrylowi się pomyliło disco polo :spoko

yuras - 2017-09-02, 11:56

Bronek napisał/a:
możesz.

Bardzo dziękuje za pozwolenie. :roza: :roza: :roza:

Ahmed - 2017-09-02, 12:41

yuras napisał/a:
Bronek napisał/a:
możesz.

Bardzo dziękuje za pozwolenie. :roza: :roza: :roza:


A na duktach leśnych możesz jeszcze więcej :haha:

Teraz to nawet Łosia można upolować :bajer

majsterus - 2018-08-01, 18:29

Dywagacje trwają i nikt nie wie...
do 3,5t kat. B powyżej 3,5t B+E + Viatoll
i koniec tematu.

Ale nikt nie odpowiedział: Co w krajach Czechy, Austria, Słowenia w przypadku DMC powyżej 3,5t?
Pojazdy o DMC>3,5 muszą mieć urządzenia pobierające opłaty - np. Austria gobox (odpowiednik Viatoll)

Ale zestawy gdzie holownik DMC<3,5t a przyczepa może być przyczepą cieżką z hamulcem najazdowym, korzystają z winiet. Liczy się DMC holownika a nie zestawu. Są nawet informacje w Austrii, że zawsze jest pokazana masa holownika.

Ile w tym prawdy nie wiem, ale pytałem Polaka w HR ciągnął Cherookim przyczepę o DMC 1500kg i jechał na winiecie do 3,5t.

Mam taki dylemat WV T5 + przyczepa 1000kg = DMC 3800kg. Wycieczka do HR z urządząnkamina przedniej szybie typu Viatoll przestaje być atrakcyjna, zresztą nie widziałem na szybach aby obcokrajowcy takie mieli.

Jeżeli jest inaczej proszę o sprostowanie

Spax - 2018-08-01, 19:08

Jeżeli kumasz niemiecki to tu masz od ręki komplet informacji:

https://www.adac.de/reise_freizeit/maut/

a tu tłumaczenie googla:

https://translate.google....t-text=&act=url

:spoko


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group