Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Zrób to sam - termostat sterujący nagrzewnicą z dwustopniowym wentylatorem

Flag - 2017-11-25, 16:56
Temat postu: termostat sterujący nagrzewnicą z dwustopniowym wentylatorem
pod fotelem pasażera mam dodatkową nagrzewnice (ogrzewana z silnika) która ogrzewa tył samochodu w czasie jazdy.
Obecnie mam włącznik 0-1-2.

Musze kontrolować temperaturę manualnie i pstrykać tym włącznikiem co chwile, chciałbym to zautomatyzować.
1) 2 przekaźniki sterowane temperaturą jeden minimum drugi maksimum i podłączone pod zasilanie wentylatora - ale wtedy ręcznie muszę wybrać bieg 1 lub 2
2) Automatyczny sterownik nadmuchu kontrolujący temperaturę i obsługujący 2 różne prędkości wentylatora - czy znajdę coś takiego gotowego?
takie coś tylko na 12V

koko - 2017-11-25, 17:11

temperaturą to w/g mnie nie da się sterować tam musi być temperatura taka jak w silniku.
Steruje się tylko obrotami wentylatora i chyba tylko 1/2, płynnie raczej nie możliwe

Flag - 2017-11-25, 17:48

koko napisał/a:
temperaturą to w/g mnie nie da się sterować tam musi być temperatura taka jak w silniku.
Steruje się tylko obrotami wentylatora i chyba tylko 1/2, płynnie raczej nie możliwe


oczywiscie masz racje, ja to napisałem w uproszczeniu. Potrzebuje urzadzenie ktore właczy i wylaczy wentylator aby utrzymywac stala temperature powietrza.

Bronek - 2017-11-25, 17:52

dużo jest i fajnych
https://allegro.pl/listing?string=regulator%20temperatury%2012v&order=m&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-hou-1-3-1003


http://allegro.pl/cyfrowy...6208855049.html



Mam taki, chciałem chłodzić komorę box akumulatora, przetwornicy, mppt i ładowarki. Nie zdążyłem, bo kamperka sprzedałem. Polecam.

skrzychu - 2017-11-25, 17:55

Flag, czytając charakterystykę tego urządzenia z linku, to chyba możesz to śmiało podłączyć do 12V instalacji. Zadzwoń tam i dopytaj, bo jeśli na wentylator podawane jest napięcie z "L" - a na to wygląda - a sprzęt ma zakres 1-230V, to ja nie widzę problemu :)
Flag - 2017-11-25, 18:02

skrzychu napisał/a:
Flag, czytając charakterystykę tego urządzenia z linku, to chyba możesz to śmiało podłączyć do 12V instalacji. Zadzwoń tam i dopytaj, bo jeśli na wentylator podawane jest napięcie z "L" - a na to wygląda - a sprzęt ma zakres 1-230V, to ja nie widzę problemu :)


Z opisu wynika jednak napiecie zmienne a nie stałe.

Flag - 2017-11-25, 18:03

Bronek napisał/a:
dużo jest i fajnych
https://allegro.pl/listing?string=regulator%20temperatury%2012v&order=m&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-hou-1-3-1003


http://allegro.pl/cyfrowy...6208855049.html



Mam taki, chciałem chłodzić komorę box akumulatora, przetwornicy, mppt i ładowarki. Nie zdążyłem, bo kamperka sprzedałem. Polecam.


Dzieki ! To juz jest duuzy krok do przodu, idelanie jak by to mogło jeszcze sterowac dwoma predkosciami wentylatora w zaleznosci od temp.

Bronek - 2017-11-25, 18:15

Tu masz zakres i przez przekaźnik ten regulator Ci to zrobi. Co więcej ma opóźnienie.. naprawdę wart tej śmiesznej ceny.
Oczywiści na Alliexpress jeszcze lekko taniej
https://allegro.pl/kategoria/elektronika-aparatura-sterujaca-67199?string=płynna%20regulacja%20wentylatora%2012v&description=1&order=m&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-ele-1-3-1003

Flag - 2017-11-25, 18:19

Bronek napisał/a:
Tu masz zakres i przez przekaźnik ten regulator Ci to zrobi. Co więcej ma opóźnienie.. naprawdę wart tej śmiesznej ceny.
Oczywiści na Alliexpress jeszcze lekko taniej


juz dzis zamawiam.

Bronek - 2017-11-25, 18:29

Dzięki za dzięki...
Można dokupić drugi czujnik.
To maleństwo jest na zdjęciu wygląda na większe.
Ostatecznie kup dwa i kombinuj. :spoko

skrzychu - 2017-11-25, 19:36

Flag napisał/a:
skrzychu napisał/a:
Flag, czytając charakterystykę tego urządzenia z linku, to chyba możesz to śmiało podłączyć do 12V instalacji. Zadzwoń tam i dopytaj, bo jeśli na wentylator podawane jest napięcie z "L" - a na to wygląda - a sprzęt ma zakres 1-230V, to ja nie widzę problemu :)


Z opisu wynika jednak napiecie zmienne a nie stałe.


Większość tego typu sterowników ma wewnątrz prostownik i zmienia sobie prąd na stały, więc po podłączeniu aku powinno ruszyć - aczkolwiek to w ramach ciekawostki, bo tutaj może być inaczej, a widzę, że zdecydowałeś się już na inną opcję ;)

Flag - 2017-11-25, 22:53

skrzychu napisał/a:
Flag napisał/a:
skrzychu napisał/a:
Flag, czytając charakterystykę tego urządzenia z linku, to chyba możesz to śmiało podłączyć do 12V instalacji. Zadzwoń tam i dopytaj, bo jeśli na wentylator podawane jest napięcie z "L" - a na to wygląda - a sprzęt ma zakres 1-230V, to ja nie widzę problemu :)


Z opisu wynika jednak napiecie zmienne a nie stałe.


Większość tego typu sterowników ma wewnątrz prostownik i zmienia sobie prąd na stały, więc po podłączeniu aku powinno ruszyć - aczkolwiek to w ramach ciekawostki, bo tutaj może być inaczej, a widzę, że zdecydowałeś się już na inną opcję ;)


opcja z linka który ja wstawilem jest najlepsza bo wykorzystuje dwa biegi wentylatora, ale za droga zeby sprawdzac czy poleci na 12V stałe.
Moim zdaniem zapis 1-230V to napiecie ktore moze byc sterowane przez to urzadzenie, umowmy sie ze ciezko by bylo zrobic takie urzadzenie ktore by pracowalo na 1V zasilania.

skrzychu - 2017-11-27, 10:18

Nie zdziwiłbym się, gdyby był zasilany bateriami typu AA czy AAA - ja tak mam panel sterowania od pieca gazowego zasilony - zadzwoń i dopytaj.
Flag - 2017-11-27, 12:55

skrzychu napisał/a:
Nie zdziwiłbym się, gdyby był zasilany bateriami typu AA czy AAA - ja tak mam panel sterowania od pieca gazowego zasilony - zadzwoń i dopytaj.

Dzwoniłem zasilanie tylko 230V

skrzychu - 2017-11-27, 14:11

No to d..pa :?
Flag - 2018-01-02, 20:38

Kupiłem to co proponował Bronek, co by tu napisać :) działa, jest git , o to mi chodziło :)

Ale znalazłem kolejny "problem" do rozwiązania :) - może za dużo szukam :)

chciałbym dołożyć jeszcze jeden włącznik do tej samej nagrzewnicy, taki który by nie pozwalał się jej włączyć jeżeli płyn w obwodzie nie będzie miał np 30 stopni. Bo teraz po odpaleniu silnika i włączeniu ogrzewania tyłu najpierw dmucha zimnym, a mogło by poczekać :)

Mysle że kupię drugi taki sam sterownik ale czy było by coś prostszego ?

Trzeba czego co przełączy styki na ON przy zadanej temp.

RadekNet - 2018-01-02, 21:03

Flag napisał/a:

chciałbym dołożyć jeszcze jeden włącznik do tej samej nagrzewnicy, taki który by nie pozwalał się jej włączyć jeżeli płyn w obwodzie nie będzie miał np 30 stopni. Bo teraz po odpaleniu silnika i włączeniu ogrzewania tyłu najpierw dmucha zimnym, a mogło by poczekać :)

Mysle że kupię drugi taki sam sterownik ale czy było by coś prostszego ?

Trzeba czego co przełączy styki na ON przy zadanej temp.


Sterownik solarny rożnicowy?
(na 12V znalazlem taki- http://allegro.pl/sterown...091864449.html)

Flag - 2018-01-02, 21:30

te same funkcje ma ten z linka powyżej ( Bronek wstawił linka) i kosztuje 30zł. Ale myśle o czymś prostym , bez wyswietlacza, coś co nie pozwoli włączyć wenstylatora nagrzewnicy zanim płyn się nie nagrzeje.
RadekNet - 2018-01-02, 21:40

OK, chyba nie zrozumiałem pytania, bo ten wrzucony przezemnie załączy wentylator, dopiero jak sie płyn nagrzeje i będzie właczał/wylączał wentylator dla utrzymania temperatury.
Flag - 2018-01-03, 00:18

RadekNet napisał/a:
OK, chyba nie zrozumiałem pytania, bo ten wrzucony przezemnie załączy wentylator, dopiero jak sie płyn nagrzeje i będzie właczał/wylączał wentylator dla utrzymania temperatury.


masz racje:)

teraz doczytałem: - progowe wyłączenie sterownika, poniżej nastawionej temperatury

dzięki :)

Flag - 2018-01-13, 10:51

No więc wracam do tematu :) (auto wlasnie wraca z niemiec ze zmielonym silnikiem, nowy silnik zamowiony :) ) a ja sie moge zająć w miedzyczasie głupotami :)

Jak wczesniej pisałem, potrzebna mi sterowanie dodatkowej nagrzewnicy częsci mieszkalnej ktora jest zasilana ciepłem z silnika podczas jazdy.

Na początku miałem pstryczek on/off co bylo niefunkcjonalne bo w czasie drogi trzeba bylo non stop śledzić wskazania termometru i pstrykać.
Za namową Bronka (i tu należy się piwko) kupiłem sterownik klik miałem to 2 tygodnie i pięknie działa.
Ale zachciało mi się jeszcze to usprawnić, ten sterownik włączy nagrzewnicę nawet jak płyn z silnika jest jeszcze zimny, a mogłby poczekać na ciepły płyn :) - wiem to fanaberia

kupiłem kolejny sterownik


klik ktorego opis sugerował że będzie można to ustawić jak chcę, niestety instrukcja mnie przerosła :)
tu jest instrukcja czy ktoś jest w stanie mi go skonfigurowac tak aby działał wg nastepujacych zasad.

utrzymuje temperature 25 stopni z histerezą 1 stopień, działa dopiero jak temp płynu chłodniczego przekroczy 35 stopni
Oczywiscie sterowanie zasialniem wentylatora nagrzewnicy.

Świstak - 2018-03-12, 00:59

Przyklej to http://allegro.pl/termost...5701436999.html na rurce doprowadzającej ciecz do nagrzewnicy, i przez te styki puść zasilanie termostatu który opisywałeś na początku. Termostat dostanie zasilanie dopiero gdy ciecz chłodząca osiągnie minimum 60 stopni, a dopóki nie dostanie zasilania - nie będzie mógł włączyć wentylatora. Takie termostaty dostępne są dla różnych temperatur, ważne aby był typu NO normalnie rozwarty (w niższej temperaturze)


http://allegro.pl/termost...6745458907.html
http://allegro.pl/termost...6229982849.html


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group